Merellied in Augustus Visser Verdieping van liet Slijlcgat l(an eind voigende weel( zijn voltooid Koopman of dominee Garage KNÖPS B.V. Provinciale ploegwedstrijden uitgesteld Fa. A. de Reus sluit zich aan bij Familux Citroen - Hesselink HU 1499- Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Inidfraciftse AUTO-SCHADE 58e Jaargang No. 5425 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Dirksland, 01877 - 1357 Ze ging vermoeid haar weg, er kunnen zorgen zijn Een donicere Augustusdag, er was geen zonneschijn. Een sombere vloers lag over 't dorp, was er nog vreugd in 't leven De zomer was geen zomer meer, waar was haar glans gebleven? Daar /comt een man, het is een dorpsgenoot Vlafc bij haar blijft hij staan, er is verwondering groot Hij wijst verrukt omhoog, hoor toch dat jubelend lied! Een merel die nog in Augustus zingt? ze zegt, dat kan toch niet? Hoog zit hij op antennedraad en gaat maar door met zingen alsof hij met zijn klaterend lied de omtrek wil doordringen Wat is het dat die merel zoveel blijdschap geeft het is of heel dat merelhart van nieuwe vreugde beeft. Twee mensen kijken blij omhoog door 't merellied gevangen Ze lachen naar elkaar en gaan hun eigen gangen. Zij gaat de weg naar huis en vat weer nieuwe moed Hij die de merel liederen geeft werpt blijdschap voor haar voet LANERTA Voordelige VIDEORECORDER Gratis: thuisbezorgd, geplaatst en geïnstrueerd^ Philips VP 2324 NU y y Fisher P 710 RENAULT-deaier voor GOEDEREEDE Ophalen oud papier Autobedriif A. J. van Rumpt Vert.C. Bakker, tel. 01877-1589 Jubilate" hervat repetities Autobedrijf Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten f J-l-l-l-ll-*"*) r RiP( VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1985 .y POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Ons volk werd wel eens het volk van kooplieden en dominees genoemd. Eigen lijk een onterechte nevenschikking. Er wordt namelijk mee gesuggereerd dat de terreinen handel en theologie gescheiden zijn. Er wordt wel mee bedoeld dat het materiële en het niet-materiële twee apar te zaken zijn. Voor het niet-materiële kennen we ook ethisch zetten, alles wat met ons gedrag, ons handelen te maken heeft. Wij Nederlanders zouden o zo graag schoolmeesteren in deze wereld (de ethiek), want we weten o zo goed hoe het moet. Tegelijkertijd zijn er andere be langen, materiële en niet-materiële en die verdragen zich soms moeilijk met het schoolmeesteren. Iemand die op zijn vin gers getikt wordt kan of wil slecht geld tellen. En daarmee is de afweging ge tekend: de afweging tussen de koopman en de dominee. Ons is nogal eens verweten dat de koopman het dan van de dominee won (en wint). Ons wordt nog al eens verweten dat ons land internationaal ge zien nu wel erg belerend optreedt. Wie van ons heeft overigens niet te doen met de tweestrijd tussen wat kan of be geerlijk is (de koopman) en wat mag (de dominee); tussen het materiële en het ethische. Zolang die scheiding wordt aan gehouden blijft het een strijd. Deze twee aspecten van het leven moeten samen vallen. Het een moet gedragen worden door het andere. Koopmanschap, mate riële belangen behartigen vraagt om een ethische doordenking: hoe mag ik han delen? De keuze vooreen bepaald gedrags patroon heeft (soms) gevoelige materiële gevolgen. Ons volk werd wel eens het volk van kooplieden en dominees genoemd. Het eerste geldt nog wel, het tweede gaat steeds minder op. Als er gesproken werd over de dominee dan werd natuurlijk ge doeld op het protestants christelijk ka rakter van ons volk. Met die „dominee" werd aangeduid dat er een bepaalde normering aan het denken en doen ten grondslag lag. Een bijbelse normering. De toetssteen voor handel en wandel lag niet bij de mens, maar in Gods Woord. Dst 'vVaS eciï GOjcctiCVc L^ets- steen, die doorstaat de grillen van de dag. Natuurlijk was er het konflikt met ,,de koopman", maar toch.... Nederland was een domineesland. Het is jammer en dat is veel te zacht uitgedrukt dat geschreven moet wor den: was een domineesland. Steeds meer komt openbaar dat er nu anders gedacht wordt. De normen worden niet meer ont leend aan de Bijbel, dat heeft voor velen afgedaan. De eigen wil, het eigen inzicht staat centraal. De koopman bleef, de dominee werd een vrijdenker. Het laatste is overigens wat anders dan een vrije denker. Dat men zich onttrekt aan God en Zijn gebod is slechts schijn. Zijn heerschappij over de wereld, over ons leven blijft. En daarmee blijft Zijn gebod geldig, als normenpatroon, ons ten goede. Om de beeldspraak vast te houden: de dominee en de koopman komen elkaar ook in de politiek tegen. Hoewel elke beeldspraak wel ergens vastloopt, houden we nog even vol. De sociaal-economische politiek wordt dikwijls als een blok gezien. Met daarnaast bijvoorbeeld onderwijs en welzijn, cultuur, volksgezondheid. Het is duidelijk dat niet vol te houden is dat die twee groepen in te delen zijn als materieel en niet-materieel, maar dat de tweede groep beleidsmatig veel indringender in ons leven indringt is duidelijk. Denk maar aan onderwijs, abortuswetgeving, eman cipatiezaken, euthanasie enz. Overigens is er nu al een overlapping met sociale zaken gegeven. Waar het echter om gaat is het volgende: ook in de partij-politieke programma's is de koopman en de dominee te zoeken. We kunnen ze analyseren of financiële zaken, maar we kunnen er ook het gehanteerde mensbeeld in zoeken. Is het het mens beeld van de dominee of van de vrijdenker. Van de vrijheid in gebondenheid aan Gods Woord of van de vrijheid in ge bondenheid aan aardse machten, aan d» inzichten van de dag, aan het eigen ik, Ie Ws het mensbeeld tot de bede „Uw koninkrijk koom' toch o Heer' of tot doemdenken. En wat zijn de gevolgen voor de voor gestane gedragslijn. Dan kan het voorkomen dat men zich als kooplieden associeert, maar dat de domi nee en vrijdenker ieder hun eigen weg gaan. Al te veel is om de partijen te noemen de VVD het op het gebied van de ethiek met de PvdA eens. Zij hanteren ten diepste hetzelfde mensbeeld, dat van de revolutie tegen God, die uitloopt op autonomie. Daartegen is een Anti-revo- lutionaire Partij opgericht en als het CDA ernst maakt met haar herkomst kan het niet anders of zij blijft het oneens. Juist vanwege het gehanteerde mensbeeld zijn er de Heirx.-hristelijke partijen, waarbij met name bij de SGP de theocratie de Godsregering als ideaal uitgangspunt is. We leven in een tijd dat de vraag dominee of vrijdenker beslissend is, althans op ons vlak. Hoe de keus ook valt. God volvoert Zijn raad, dat ook. Wij hebben echter onze verantwoordelijkheid. Ook als kie zer. We hebben nu nog geruime tijd om de verkiezingsprogramma's te bestuderen, om na te gaan welke geest ze ademen. Eigenlijk is er dan maar een ding belang rijk: is de Geest er in terug te vinden? OOLTGENSPLAAT Bejaardenmiddag Woensdag 4 september a.s. om 2.30 uur nam. is er weer bejaardenmiddag in „El- thato". U bent allen hartelijk welkom. 3 JAAR volledige GARANTIE* VING£RIWG3-MIDCCIHABN1S-TEL 01870-2S1B DEN BOMMEL - Hervatting repetities - Het Interkerkelijk Jongerenkoor „Groot Nieuws" gaat na een fijne vakantie weer beginnen. We, een groepjongeren van 16 - 35 jaar, zingen Nederlandstalige gospel muziek, 's maandagsavonds van 8-10 uur. We zoeken nog enthousiaste mensen om met ons mee te zingen. A.s. maandag 2 sept. is onze eerste avond. We komen bij elkaar in het Herv. Verenigingsgebouw „Bij de Bron" aan de Voorstraat te Den Bommel. We hopen je dan welkom te heten. Inl.: 01870-5858. Verkoop Service 01871 - 1662 X Verkoop na 17.00 uur: J C. Breen, 01878 - 2496 l Zaterdag 31 augustus wordt weer oud papier opgehaaldin Goedereede, Haven hoofd en Oostdijk. Graag vroegtijdig en goed gebundeld ge reed zetten s.v.p. MERCEDES-BENZ stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 BEDRIJFSWAGENS OOLTGENSPLAAT De Chr. Gem. Zangvereniging „Jubi late" heeft na de vakantie de repetities hervat. Donderdagavond om 8 uur is een ieder die graag zingt van harte welkom. Ook het kinderkoor is weer begonnen op dezelfde avonden van half zeven tot half acht. Ook hier worden graag nieuwe leden verwacht. Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS Stellig is bij die Noordzeevisser, die één week nadat de verdieping van het Slijkgat begonnen was, al verzekerde dat de resultaten merkbaar waren, de wens de vader van de gedachte geweest. Zó hard als de man wilde doen geloven ging het nou ook weer niet, maar nadat twee sleephopperzuigers van Joh. Boele b.v. te Krimpen a.d. Lek sinds 7 mei elk zeventig uur per week hun bovenste best deden is de diepte van het ruim 4 kilometer lange Slijkgat wel degelijk toegenomen. Peilingen van Rijkswaterstaat wijzen uit dat er op meerdere plaatsen een diepte van 5-NAP voorkomt, zeer ten gerieve van de Goereese visserij die bar veel moeite heeft gehad met de te geringe diepte van het Slijkgat dat gepasseerd moet worden om uit- en thuis te varen. Ook voor het Gemeentebestuur van Goe dereede is de verontdieping van het Goe reese Gat en Slijkgat een vrijwel dage lijkse bron van zorg, temeer omdat duide lijk werd dat meerdere eigenaren van diep stekende kotters Scheveningen als aan voer en thuishaven verkozen boven een risicovolle tocht naar Stellendam. Goe- rees' Gemeentebestuur stelde in 1983 uit eigen middelen 4,6 ton beschikbaar om de geul op 4.50 te brengen. Nóg was dat te weinig maar er gloorde nadien een gouden kans; voor ophoging van het strand bij Ouddorps vuurtoren was 850.000 m zand nodig en als dat nou eens uit het Slijkgat en het Goereese Gat tevoorschijn werd gehaald, zo werd in Goedereede hoopvol overwogen. Schrik, onbegrip en ontstemming toen de Minister van Verkeer en Waterstaat besloot dat de gigantische zandhoop van de Middelplaat in het Brou- wershavensegat gewonnen zou worden. Goerees' gemeentebestuur ging zelfs in beroep tegen de daarvoor afgegeven ont- grondingsvergunning. Het zand van de Middelplaat bleek even wel ongeschikt en om het strand nog vóór de winter op veilige hoogte te hebben week Rijkswaterstaat snel uit naar een andere stek, bij de Philipsdam waar 350.000 m' werd gewonnen. Goedereede deed er alles aan om de Minister te bewegen de overige 500.000 m^ uit het Slijkgat te halen: „werk met werk!" zo werd beargumen teerd en groot was de vreugd toen de Minister haar toezegging deed, nadat was gebleken dat het zand uit het Slijkgat kón worden gebruikt. De geschiktheid liet wel iswaar wat te wensen over maar de bruik baarheid wordt bevorderd door het zand uit het Slijkgat met zand uit de zgn. Bollen van Goedereede te mixen. De geschikt heid van zand als ophoogzand wordt af gemeten aan de gemiddelde korrelgrootte die wil het goed zijn 220 a 250 MU (micrometer) moet zijn terwijl de ge- De provinciale ploegwedstrijden, die ge houden zouden worden morgen, zaterdag 31 augustus, moeten worden verzet naar zaterdag 14 SEPTEMBER a.s. Dit geldt ook voor de trekkerbehendigheidswed- strijden. De wedstrijden zullen op 14 september eveneens gehouden worden bij de Ambachtheerlijkheid „Cromstrijen" te Numansdorp. Het programma blijft on gewijzigd. Ploegers kunnen zich opgeven t/m woensdag 11 september in verband met het uitzetten van de ploegveldjes. Het Provinciaal Ploegcomité middelde korrelgrootte van het zand uit het Slijkgat op 170 MU werd vastgesteld. Uit het Slijkgat wordt netto 400.000 m^ en uit de Bollen nog eens 100.000 m' zand gewonnen. Bruto zal dat uit het Slijkgat zo'n 500.000 m^ zijn waarvan een deel via de overloop van de hopperzuiger weer in het water terecht komt maar door de stroom zal worden weggevoerd. Elf kilometer uit de Stellendamse haven en 800 meter uit de kust bij de vuurtoren werd een aanlandingsconstructie gemaakt, een volstrekt unieke, door Boele uit gedacht en geconstrueerd. De beide zui gers Lyra en Eridane treffen bij dat aan- landingspunt een drijvende koppeling die met een zwanehals op een verticale buis is aangesloten. Die koppeling wordt met twee kabels omhoog getrokken om aan gesloten te worden aan een koppelings stuk dat vóór aan de schepen is gemon teerd. De zwanehals maakt het mogelijk dat de zuigers, met de neus via een flexi bele slang aan de verticale buis gekoppeld, op de wind of op de stroom een cirkel van 360 graden rondom de paal beschrijven. Traditioneel lossen de zuigers hun zand via de bodem maar dan zou het zand in zee- en niet op het strand terecht gekomen zijn. Vanaf de verticale buis loopt dan ook een leiding naar het strand dat op een breedte van 3 km. verhoogd moest wor den. Een alternatief zou geweest zijn het zand vanaf Stellendam per as naar het Ouddorpse strand te brengen maar dat zou wel een erg dure oplossing zijn ge weest. Het weer heeft van de zomer niet mee- gezeten maar desalniettemin liggen de zuigers voor op het schema en kan wel licht al eind volgende week het karwei worden afgerond. Er wordt naar gestreefd het Slijkgat met een zo vlak mogelijke bodem, op een diepte van 4.40 a 4.80 min NAP op te leveren. De Lyra (schipper H. de Jong uit Willemstad) met op de kop de installatie en op liet voordek de leiding die nodig waren om van liet nieuwe aanlandingssysteem gebruik te kunnen maken. Voor topkwaliteit, goede service en voordelige prijzen: FOTO FILM REPORTAGE VIDEO COMPUTER C=3 C3 C3 C3 Cq ■■■iHl^l^ta^^i dJ CU C3 CU C3 iVestztrsat 35 MaleniAvg 4 Quddorp Telefoon 01878-1612 en 2120 filiaal Renesse - Pnntshop Hogeroom 1?2 - Telehon 01116-2^00 SINT ANNALAND Aardappelveiling van dinsdag 27 augustus 1985 Doré gewone 0,26 - 0,41. Doré bonken 0,10. Doré kriel 1,21. Gloria gewone 0,26 - 0,30. Gloria bonken 0,30 - 0,31. Gloria drielingen 0,15. Gloria kriel 1,25. Bintjes gewone 0,25 - 0,26. Bintjes bonken 0,31 - 0,34. Bintjes drielingen 0,15 - 0,17. Bintjes kriel 1,22 - 1,24. Eigenheimers gewone 0,44 - 0,50. Aardappelprijs per kilogram. Aan voer: acht en zestig ton. De zware halsconstructie maakt het mogelijk dat de zuigers 360 graden rond de paal op wind en strom.ing meedraaien. DIRKSLAND Bejaardenmiddag De bejaardenmiddag wordt weer hervat maandag 2 september a.s. om half 2 in het bejaardencentrum aan de Margrietlaan. OUDDORP Fa. de Reus, aan de Hoenderdijk te Ouddorp, momenteel bezig met een re organisatieverkoop heeft zich aangesloten bij de zgn. Familux. Familux is een in- en verkooporganisatie voor de detailhandel en is een onderdeel van Marskramer B.V. Familux maakt gebruik van de grote in kooppotentie van het concern Hobo faam te Gouda, waarbij totaal 1200 winkels zijn aangesloten. Door deze grootse aanpak, kunnen de aangesloten detaillisten een breed assorti ment aanbieden, waarbij elk kwaliteits- nivo tot in de details is uitgewerkt. Een belangrijk argument, wat beslist niet over het hoofd mag worden gezien, is de prijsstelUng in de winkels. Door de gezamelijke inkoopkrachten te bundelen zijn de winkelverkoopprijzen uiterst scherp en mag men gerust stellen dat elke Familux-deelnemer de goed koopste en kwalitatief beste kollektie in zijn winkel heeft.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 1