EiuviiDEn-riiEuwa EHBO-cursus Euthanasie.... hellend vlak Afscheid ds. A. J. J. van Noord in gezamenlijice dienst van Geref. Kericen Steilendam en Ouddorp Bliek voor de kust Woningtextielshow in Sommelsdijk Aquarellen in „De Vloeiplanke" Graag één betere brug over Boezem Dirksland Opening schietaccomodatie „S.V. Flakkee" Uitslag ballonnenwedstrijd No. 5424 Toen ds. A. J. J. van Noord zondagmiddag, b^ zgn afscheid als prediliant van de Geref. Kerlcen van Steilendam en Ouddorp, in Ouddorp een zó volle kerk voor zich zag heeft hy de „schgnbare nederigheid" voorkomen te zeggen dat het deze middag in 't geheel niet om de dominee zou gaan. De sheidende predikant vond dat zo kwalg'k niet als maar de ontmoeting zoals hg ook van alle vorige had bedoeld heen zou wgzen naar het Woord waarop hg zgn „overweging" dan ook toonzette, eindigend in Hem, „Die als graan in de aarde gestorven, brood voor ons werd". Op zulke ontmoetingen, zó samen op weg te zgn, heeft ds. van Noord bijzonder aangedrongen, elkaar vast te houden, op te voeden en mee te nemen, niet vanuit „mgn" waarheid maar vanuit de waarheid die de Heere Jezus Christus heeft willen voorleven. Toespraken Dankwoord HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening 01870-3477 g Regeling goedkeuring vervoermiddelen vee gewijzigd HGJB-ontmoetlngsavonden in Zuid-Holland. VERVOLGVERHAAL G.F.CalienbachB.V.-Nijkerk 2e Blad DINSDAG 27 AUGUSTUS 1985 Naast alle zang („dat is dubbel bidden", citeerde later een van de sprekers) werd het Woord geopend „op die vindplaatsen waarop we elkaar onder alle mogelijke omstandigheden hebben leren kennen", zo Iqgde ds. zijn gemeenten voor. Aan de vooravond van zijn vertrek naar de streek- gemeente Midden-Betuwe ging ds. van Noord met zijn gemeenten die hij zes jaar gediend heeft nog eens na hoe men samen onderweg was geweest. „Soms met heel goede-, soms met belabberde kontakten, maar steeds gesteund door de boodschap van het heil", zo mocht hij dankbaar vaststellen. Van die gemeenten, zijn eerste te scheiden en afstand te nemen betekent ook voor de scheidende predikant een ver lies, zo bekende hij. Evenwel kon hij de gemeente verzekeren dat weliswaar de vertolker gaat, maar dat de Boodschap onder haar zal blijven"De prediking blijft in z'n ontroerende schoonheid", mocht ds. verzekeren, overigens wetend dat de een zich daarin ontmoet weet door het grootste licht, terwijl de ander zich in duisternis weet rond te dwalen. Wetend dat er geen sprake is van een éénduidige beleving riep ds. op samen te luisteren, mild te zijn of te leren mild te worden, nuchter te zijn ook en elkaar onder de prediking ontmoeten en samen daar te zijn waar de bronnen van het Leven opwellen, daar geborgenheid te ervaren en te rusten tijdens de „woestijntocht" bij die vind plaatsen van het heil. „Met gezang 7 wees ds. erop dat het niet ergens ver behoeft te worden gezocht maar dat het heil recht voer, in de geopende Bijbel te vinden is. „Eikaars reisgenoten zijn in de dorre woestijn en dan ontdekken dat het vlak voor je ligt; daar bloeit de gemeente als mensen de vreugde delen van het gezochte gevonden te hebben. Dan is de gemeente de plek van opperste vreugde als de heer- iijkheid van de Heer wordt gezocht en gevonden", zo drong ds. erop aan elkaar zo van hart tot hart te ontmoeten; reis genoot breek tot Hem door", zo wekte hij op. Na beëindiging van de dienst door ds. van Noord werd aan enkele sprekers gelegen heid gegeven een woord ten afscheid te spreken. Ds. van Dalen deed dat namens het moderamen van de Classis Brielle en ds. van Dalen maakte er geen geheim van het te betreuren dat ds. van Noord uit de Classis Brielle verdwijnt. Er waren in de onderlinge ontmoetingen kostbare mo menten en verrassingen geweest, zo liet ds. van Dalen weten, in ds. van Noord vooral, diens grote eerlijkheid waarde rend, „wie het met je eens was trof het, wie het met je oneens was kreeg het recht voor z'n raap", herinnerde zich ds. van Dalen die van dsvan Noord als collega en als vriend afscheid nam. Dhr. Bijl, scriba van de Geref. Kerk van Steilendam zag in een terugblik terug op de zes jaar waarin ds. van Noord de gemeenten heeft gediend, als herder en leraar en als rentmeester die in alles troost en kracht vond bij Zijn God. Dhr. Bijl wist dat het in vertrouwen op God is geweest dat ds. van Noord de gemeenten heeft gediend en aan het eind van die periode kon dhr. Bijl ervan getuigen dat het een goede tijd is geweest Van harte wenste hij ds. en zijn gezin Gods rijke zegen in de toekomst toe. Dat deed namens de Geref Kerk van Ouddorp ook dhr. van Ede. Ook dhr. van Ede meende nu niet sentimenteel te moeten doen maar de opwekking van Paulus te volgen en „onder alles te dan ken"; „we zijn dankbaar dat u onder ons werkte", zo gaf hij ds. van Noord dan ook mee. Die dank gold ook dominees' be moeiingen met de verbouw van de kerk en een veelheid van aktiviteiten waarbij de Geref Kerk sterk betrokken was. „We zullen uw organisatietalent node missen", verzekerde dhr. van Ede. Ouderling v.d. Velden uit Steilendam tenslotte kon ds. van Noord namens beide gemeenten een couvert met inhoud aan bieden als stoffelijk blijk van dank voor dominees' inzet en gezindheid waarmee hij in Steilendam en Ouddorp heeft ge werkt. Het dankwoord dat ds. van Noord ten slotte sprak was kort maar hartelijk, ont roerd als hij was door de goede woorden waarmee zijn afscheid werd omringd. Hij verzekerde zijn eerste gemeenten Stellen- dam en Ouddorp te herinneren als een aangename leerschool waarop veel liefde en genegenheid werd ervaren. ,,Dank voor de vriendschap, de liefde, de gezonde en hoognodige korrekties, dank voor de warmte en het beleefde geloof; het ga u wel", zo eindigde ds. van Noord, waarna ieder de gelegenheid kreeg ds. en mevr. van Noord de hand ten afscheid te drukken. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Ongelukken kunnen overal gebeuren. De meesten gebeuren in en om het huis en in het verkeer. Heeft er een ongeval plaats, dan kan men een of meerdere=slachtoffers aantreffen die verwondingen hebben. Dat kunnen kleine snij- of schaafwondjes zijn, maar ook botbreuken, bloedingen en het verstikkingsgevaar bij bewustelozen en de uitgebreide verbrandingen. Bij de ernstige verwondingen kan er levensgevaar drei gen. U zou hierbij als EHBO-er Eerste Hulp kunnen verlenen in afwachting van de arts. Heeft u al eens het plan gehad een EHBO-cursus te volgen? De afdeling Mid- delhamis-Sommelsdijk organiseert deze. Voor opgaaf en inlichtingen kunt u de volgende bestuursleden bellen: Mevr. Kroos, 01870 - 4849; Betsy de Rek, 01870 - 3545. Op vrijdag 30 augustus a.s. zal de nieuwe binnenaccomodatie van de schietvereni ging „Flakkee" officieel worden geopend. De opening zal geschieden door de Wet houder van sportzaken in de gemeente Middelhamis, dhr. L. C. Kievit en is bepaald op 20.00 uur. Op deze opening worden niet alleen de leden verwacht, maar ook een groot aan tal genodigden van officiële instanties, begunstigers, donateurs en adverteerders van het verenigingsblad. Na de officiële opening zal er gelegenheid zijn tot het bezichtigen van de accomodatie. Na deze opening zullen in de week daar- envolgend verschillende aktiviteiten plaats vinden, o.a.: zaterdag 31 augustus zal er een „Open huis" worden gehouden voor belangstellenden en is er gelegenheid tot keimismaking met de schietsport, het geen niet betekent, alleen maar zien, maar alle bezoekers of bezoeksters kunnen daadwerkelijk met verschillende wapens schieten, onder deskundige leiding en uiteraard tegen een kleine vergoeding. De schietsport is jarenlang een sport geweest die wat op de achtergrond werd bedreven, maar er komt steeds meer animo die sport te bedrijven. Dit blijkt uit het grote aantal nieuwe verenigingen en de ledenaanmeldingen bij die verenigingen. Vermoedelijk komt dit doordat de schietsport een sport is, die gemakkelijk naast een reeds beoefende sport kan worden gedaan. Toch wil men wat bereiken in deze sport, is een voort durende training toch noodzakelijk. Maandag 2 september start er een wed strijd tussen zusterverenigingen uit het district, waarvoor reeds een 200 schutters hebben ingeschreven en deze wedstrijd loopt tot zaterdag 7 september. Zaterdag 7 september wordt er tevens een gehandicaptentoumooi gehouden. Minder validen uit geheel Zuid Holland zullen zich eveneens met elkaar meten op het kleinkalibergeweer, pistool en hand- boog. Het bovenstaande wordt georgani seerd in samenwerking met de Sportraad van de Provincie Zuid-Holland en wan neer het slaagt zal dit jaar op jaar worden herhaald, we hopen dan ook op een grote deelname. Voorts, wordt er iedere woensdagmid dag een sport overdag gedaan, voor school verlaters, leerlingen uit de hoogste klassen van het voortgezet onderwijs, voor men sen die niet meer werken, werk hebben of niet meer kunnen werken. Zoals u ziet er zijn voldoende aktiviteiten in de schietsport in uw naaste omgeving. Kom ook eens langs het Haveneind te Sommelsdijk en u zult zien dat de schiet sport een gezonde sport is en nog gezellig ook. Voor de kust van Steilendam en speciaal voor de Haringvlietdam vertoonde zich de laatste weken veel zomerbliek. De GO 33 De Hinder, een kleinere kotter van schipper J. de Waal, Goede- reede en de TH 19 Johaima van A. Ver- kamman, Tholen, profiteerden van dat buitenkansje en vingen de bliek die in scholen zwemt regelmatig weg. Zij vonden in de firma Landa in Bergen op Zoom een willige koper voor deze jonge haring. Men zal nu waarschijnlijk moeten wachten tot de winterbliek voor de kust komt, om opnieuw zijn slag te kunnen slaan, want de bliek vertoont zich momen teel niet meer. GOEDEREEDE Ondanks het regenachtige weer mag de op 22 juni georganiseerde ballonnenwed strijd van de gezamenlijke Rabobanken Ouddorp en Steilendam Goedereede toch een succes worden genoemd. De vele ballonnen die op de Visserijdag werden opgelaten gaven het geheel nog een feestelijk tintje. De eerste prijs is gewonnen door Evert Kroon uit Ouddorp, wiens ballon en Scheffau, Tirol terechtkwam. De tweede prijs ging naar Stephanie van der Spek, en de overige prijzen zijn gewonnen door Ria van Oostenbrugge, Lxjurens Brinkman, Karen Overbeeke, Jacco Lokker en San- drina Osseweyer. ROTTERDAM DAt woningtextiel in beweging is, wordt de detaillist dui delijk gemaakt tijdens een expositie van de kollektie voor het seizoen 1985/1985. Speciaal bij gordijnstoffen is een belang rijke kleurverschuiving waar te nemen in de richting van pastel/naturel, met de nadruk op de nieuwe tendenskleuren geel- grijs-mauve. Een trendmatige ontwikke ling, waarvan de resultaten te zien zijn in het volledig aangepaste leveringspro gramma van het groothandelsbedrijf DEJA uit Rotterdam. Naast diverse interessante noviteiten in de sectoren tapijt- en gordijnstoffen, waar van met name genoemd wordt het thema „Flower Garden", omvat de kollektie nieuwe kurk- en vinylvloeren, w.o. een uitstekende imitatie leisteentegel. Ten slotte wordt melding gemaakt van een door Deja zelf ontwikkeld systeem om dakramen te verduisteren door middel van een rolgordijn. De show wordt gehouden in het Vereni- gignsgebouw „Vita Nova" aan de Van Aerssenstraat 5 te Sommelsdijk en loopt van 2 t/m 5 september. Het seizoen 1985/1986 start Galerie „De Vloeiplanke" in Goedereede met een expostitie van werk van een buurvrouw. Sinds kort woont op Markt 13 kunste nares Babs Sombogaard-Vreeburg. Van 24 augustus tot 22 september hangt een deel van haar werk in „De Vloeiplanke". Blijven de landschappen en dorpsgezich ten bij haar thuis te bezichtigen, in de Galerie wordt een nog niet eerder geëx poseerde serie aquarellen getoond. Deze prenten hebben als onderwerp: de dans.? Door minimaal materiaalgebruik komt alleen dat lijnenspel op papier dat essen tieel is voor de uitdrukking van een be paalde beweging of houding. De openingstijden van Galerie ,,De Vloeiplanke" zijn: woensdag van 15.00 tot 18.00 uur. vrijdag van 19.00 tot 21.00 uur. zaterdag van 15.00 tot 18.00 uur. en na afspraak 01879 - 2236 (na 18.00 uur). Ingezonden: Wat betreft bericht in Eilanden Nieuws 20 augustus 1985 nieuwe prefab houten brug over de Boezem". Ik betwijfel sterk of iedereen er blij mee zal zijn als deze brug er zal komen, vooral de bewoners van de Oranjelaan ligt nog sterk in het geheugen dat veel automobilisten met een onverantwoorde gang vanaf de brug recht toe recht aan de Oranjelaan in kwamen rijden, terwijl ze nu op de bocht Secr. Rooylaan-Oranjelaan hun snelheid dras tisch moeten beperken. Wat het omrijden betreft van de bewoners van b.v. Molen- zicht, laat dit nadeel niet opwegen tegen het voordeel dat ik zoeven aanhaalde. Ik zou u op iets anders willen wijzen, nl. dit: Wat zou het een weldaad zijn voor heel de gemeenschap als het Gemeentebestuur hun aandacht zou gaan vestigen op de bestaande brug over de Boezem nabij hotelTramstation", laten we eerlijk zijn, deze brug is toch totaal ongeschikt voor het hedendaagse verkeer in 1985. We weten allemaal dat de bus van de ZWN vanaf de Boezemweg een zwaai moet maken om er op te komen, nee dit is een brug met voldoende ruimte voor twee bokkenkarren om elkander te passeren maar niet voor het hedendaagse verkeer, en deze toestand blijft jaar in jaar uit maar hetzelfde. Geacht gemeentebestuur zet er uw schou ders eens odner, besteedt geen geld aan de prefab houten brug, maar legt dit bedrag bij een nieuwe of desnoods verbrede brug op genoemde plaats, liefst zo spoedig mogelijk! Met dank voor plaatsing. Een inwoner uit Dirksland. (Ingezonden) Volgens „de dikke Van Dale" betekent hellend vlak „in gevaar zijn van steeds verder te moeten gaan, tot steeds bedenke lijker dingen te zullen komen". Hieraan moest ik denken toen ik in ons blad van 28 juni j.I. las hoe WAAR NEMER in het Kijkvenster begon met de zin: „De berichten, die tot ons door dringen betreffende de opvattingen over het levenseinde zijn bepaald verontrus tend". Herinnerde mij toen, dat ik Jcortgeleden ook een bericht had gelezen hoe een vrouw reageerde, die het concentratie kamp had overieefd. Het stond in „Woord enDienst" van8junijl. n.a.v. een congres onder leiding van Prof Dr. H. J. Heering, emeritus hoogleraar te Leiden. Ze zei daar o.a.: „Wanneer Nederland de deur open zou zetten voor toepassing van Euthanasie, zou dit „een eerste stap" zijn in de richting van het beschikkingsrecht over andermans leven". Het is niet mijn bedoeling mij in de discussies te mengen, welke al maanden aan de gang zijn. Wel zou ik willen wijzen op recente gegevens in het blad „Der Weite Raum" van maart jl. over de toepassing van Euthanasie in de tijd van Hitler. Reeds lang voor Hitler aan de macht kwam zinspeelde hij in zijn boek „Mein Kampfal op de noodzaak van een nadere bezinning op het vraagstuk van de kosten, die „mensen op een zijspoor" de staat bezorgden. Hitler schreef daarin o.a.: „Een sterk geslacht moet het zwakkere verjagen omdat de drang om te leven in laatste instantie alle belachelijke ketens van een zogenaamde humaniteit zal ver breken om in de plaats van humaniteit, „der Natur treten zu lassen", die de zwakken vernietigt om plaats te maken voor de sterkeren". In verband met de eventuele toepassing in Nederland lijkt het mij zinvol te her inneren aan wat Hitler in de praktijk op dit gebied uitvoerde ook al wil ,,men" in ons land beslist niet zover gaan. Spoedig nadat Hitler naar de macht gegrepen had en met de bekende in scène gezette Rijksdagbrand diens triomftocht begon, kondigde de Führer aller Ger manen terzake de nodige maatregelen aan ook al verpakte hij deze in een waas van grote geheimzinnigheid. Aanvankelijk wa ren er maar weinig mensen die hem door hadden. Het was ook niet te geloven, dat deze volksmenner zonder weerga mensen met allerlei gebreken zou laten verdwijnen". Later bleek: zou laten cremeren. Hoogst- merkwaardig in dit verband is, dat aan heel deze aktie GEEN ENKELE WET TEN GRONDSLAG LAG. Alles werd met de grootst mogelijke geheimzinnig heid omgeven. Praktisch niemand wist wat er in werkelijkheid gaande was. Spoedig daarop werden alle inrichtingen waar ongeneeslijk zieken, gehandicapten en dergelijke verpleegd en verzorgd wer den, systematisch „uitgekamd". De di recteuren kregen het verzoek om z.g. „fragebogen", vragenlijsten in te vullen over hun patiëntenbestand. Sommigen de den dit met grote tegenzin. Maar ze kon den er niet onder uit. Vertrouwden het niet. Hadden bange voorgevoelens. Kort daarna kregen de directies bezoek van Nazigezinde artsen, waaronder vele specialisten, om „geval" voor geval" nog eens door te nemen. De directies kregen te horen, dat het beter zou zijn voor die en voor die patiënt, dat hij of zij in een speciaal hiervoor gebouwde inrichting zou worden opgenomen. Slechts enkelen kregen echt argwaan. Probeerden te red den wat te redden vieln. Lieten zoveel mogelijk patiënten in het geheim en in overleg met de familie ergens onder duiken. Helaas bleek dit voor de meesten niet mogelijk. Toen spoedig na het transport van een groot aantal patiënten, die naar deze z.g. „Heil-Anstalten" waren overgebracht, in de dagbladen een opzienbarend aantal rouwadvertenties verscheen, werd de arg waan bevestigd maar toen was het helaas te laat. Sinister was, dat de families een condo leancebrief kregen van de leiding van deze z.g. Anstalten, dat hun geliefden aan long ontsteking of iets dergelijks waren heen gegaan en dat ze intussen gecremeerd waren. In leugens overtrof niemand de Nazi's. Wanneer de families dit op prijs stelden konden ze de urnen toegezonden krijgen. Halen was niet toegestaan. Ze zouden dan namelijk de ware toedracht ontdekt heb ben en gezien hebben wat zich in werke lijkheid achter de schermen had afge speeld. Inderdaad beestachtig en nauwe lijks te geloven en toch waar. Op deze wijze zouden.... 120.000 men sen zijn „afgevoerd". Het waren geeste lijk gestoorden en lichamelijk gehandi capten, toevallijders, zigeuners en poli tieke tegenstanders. Ze werden allemaal vergast en verbrand!!! U moet zich eens voorstellen wat er in ons land gebeurd zou zijn wanneer dit schrikbewind de oorlog zou hebben ge wonnen. Hoe dankbaar moeten wij toch God en onze bevrijders zijn, dat zij goed en bloed voor ONZE vrijheid opgeofferd hebben. Helaas wordt deze vrijheid van daag de dag door velen ernstig misbruikt. Op al de inrichtingen, welke werden uit gekamd is één uitzondering. In een vol gend artikel hoop ik u te mogen vertellen hoe de directeur van deze inrichting zich met hand en tand en met de inzet van zijn leven verzette tegen HiÜer en diens me dische adviseurs. I^^B^^^^^^^BMÜ^Mi A. Vervoermiddelen voor het transport van paarden, pony's, runderen, varkens, scha pen, en geiten moeten met ingang van 1 januari 1986 goedgekeurd zijn door de directeur van de Veterinaire Dienst van het ministerie van landbouw en visserij. De verantwoordelijkheid voor de veteri naire keuring van veewagens en aanhang wagens is in 1980 overgenomen door de Veterinaire Dienst. Vervoermiddelen voor dit gebruik moesten voldoen aan de inrichtingseisen volgens de Beschikking Wegvervoer Vee en Pluimvee 1980. Voor bezitters van voertuigen die vóór 1980 gekeurd waren gold een overgangstermijn zodat goedkeuringsbewijzen geldig ble ven. Deze overgangstermijn loopt op 1 januari 1986 af Eigenaars van een veewagen, aanhang wagen, oplegger of éénassige aanhang wagen (trailer), waarvoor de Rijksdienst voor het Wegverkeer een goedkeurings bewijs veevervoer had afgegeven, dienen dit vervoermiddel nu voor het einde van dit jaar te laten keuren door keurings ambtenaren van de Rijksdienst voor de Keuring van Vee en Vlees van het minis terie van landbouw en visserij. Het kringkantoor in onze omgeving, waarmee een afsprak kan worden ge maakt is Rotterdam, tel. 010 - 624000. Thema: ,,Wie zegt dat?" Plaats: Gouda: woensdag 11 september oude aula ,,De Driestar" Oud-Alblas: donderdag 12 september „Berea" Aanvang: 19.30 uur! Op deze avonden willen we naast be zinning op het thema, dat ook het thema van de augustus/septembernummers van Bouwstof/Spirit en Tijdschrift is, afscheid nemen van de vertrekkende jeugdwerk adviseur Corrie 't Hart en de nieuwe jeugdwerkadviseur Lia Noorthoek ver welkomen! Het bezinnende, instructieve deel van de avond loopt van 19.30 uur tot 21.00 uur. Om 21.00 uur begint de receptie, waar gelegenheid is persoonlijk afscheid te ne men van Corrie 't Hart en Lia Noorthoek te begroeten. Boekentafels van de IZB/Echo en HGJB zullen aanwezig zijn. Voor de organisatie van de avonden is opgave van belang. Een telefoontje is voldoende! Voor meer informatie èn opgave: Prov. Centrum HGJB in Zuid-Holland in Schoonhoven, tel. 01823 - 3990. Stichting Jeugdwerk Goeree-Overflakkee in Dirksland, tel. 01877 - 1241. door Fenand van den Oever - 81 - Bram, die met zijn kijker alles afstond te loeren, kwam meteen langszij draaien. Nog voor hij praalde, zag hij, dat er wél niks van komen zou. Vier man liepen reeds rond het spilletje met de boom tegen de borst, zo zou het kracht en zweet en tijd kosten, maar zo kregen ze de boel alleen binnen. Zij liepen om beurten. Arend-Michiel evengoed als de anderen. Het volk kankerde niet, zelfs niet binnens monds. De vreugde van het vele vangen, van de vooruitzichten op een goede verdienste deed alles vergeten. Het duurde de hele dag voor de boel scheep was. Toen lag De Wisselvalligheid tot aan zijn ijk. Bram Vaart, die zoveel uitdaging van een kwajongen niet kon verdragen, zocht gauw een aantal makkers op. Hij vertelde wat hij gezien had en stelde voor, met de vangst van dit ploegje naar huis te gaan. Ze moesten voorkomen, dat hij alleen van de hoge prijzen profi teerde. Hij zou naar huis varen, hij was er eerder, ze zouden allemaal zwijgen tot de haring verkocht was en dan zeggen: je kunt die knul van Van Roon ver wachten. Ja, ja, dat was mooi. En ze begonnen direct met de sloepen hun haring aan Bram Vaart over te geven. Gauw, gauw. Ja, Bram met stoom was zeker eerder, maar tijd vermorsen had geen zin. Gauw, gauw.... Bij vuurschip Doggersbank-zuid voeren ze voor elkaar over. Ze hadden bei de jagersvlag in top. Arend-Michiel begreep toen, evenals zijn volk, de bedoeling. Het was een teleurstelling. Het was hem of er een zware schaduwvlek voor de zon van zijn geluk schoof Daar ging Bram Vaart. Hij joeg ook. Hij had stoom. Hij zou denkelijk harder gaan en eerder thuis zijn. Hij zou praten, praten, kwaaie tongen zouden zijn komst aankondigen. Hij vreesde. Dat deed hij nog om andere redenen ook. Want hij moest bij d'n heer komen en verantwoording afleggen. Hij had een schip haring, ja, ja.... Maar hij was op zijn eigen houtje aan de gang geweest. Gerrit Krab zag het natuurlijk ook. Och, zo'n knorhaan. 't Is maar een hakkepoffer, Arend-Michiel. Hij loopt niet meer dan zes knopen. Dat doen wij ook met een goeie wind. Met een goeie wind wel.... Arend-Michiel boog zich over de kaart. Hij nam passer en liniaal. Hij mat, hij trachtte zijn bestek nog eens te herzien. Het ging ternauwernood. Volgens zijn be rekening moest hij zo op de mond van de Waterweg afkoersen. Tegen Gerrit Krab zei hij: k Als me dat gegeven mocht zijn.... Wat bedoelie, Arend-Michiel? O, niks. Hij durfde niet zeggen, wat hij hoopte. De schepen waren uit eikaars gezichtskring verdwenen. De tijd alleen zou de spanning op kunnen heffen. Arend-Michiel ging gedurende deze thuisreis niet naar de kooi. Hij waste noch schoor zich. Hij zou desnoods binnenvallen zoals hij gevaren had: ruig, in zijn gelapte plunje. Wanneer hij een bakkie deed, gaf hij opdracht, hem direct te waarschuwen, wanneer Bram Vaart werd gezien. Het duurde lang. De zee is wijd en ze hadden bei een andere koers. Anderhalve etmaal later kregen ze, ter hoogte van de Waterweg, elkaar in het zicht. Arend-Michiel zag hem het eerst. Ze lagen op gelijke hoogte. Er stond een felle bries pal op het gat en het tij was van vloeien. Ze tomden nevens elkaar op. Steeds meer naar elkaar toe. Bram Vaart, die het zag, blies op zijn sirene, waarmee hij te kennen wou geven, dat hij vóór wilde gaan. Arend-Michiel, die het hoorde, mompelde: Laat 'm stikken.... En hij liet de laatste lappen die hij bezat, er nog bij zetten. Dat was alles op alles. Wie het eerst de pieren had, liet de ander niet meer passeren. Hij wilde zijn kans wagen. Hij nam het roer helemaal alleen. Gerrit Krab ging voorop. Het volk stond mid scheeps om in te grijpen, wanneer de zeilen het begaven. De Wisselvalligheid gleed ervandoor, dichter naar de kant. Ze passeerden de schuimstrook tussen zee en strand reeds. Nevens elkaar schoten ze vooruit. De branding kookte. Er was niet veel afstand meer tussen de schepen. Men kon elkaar aan dek onderscheiden. Toch werd, hoewel de een de ander kende, niet gezwaaid, want de strijd was fel en liet geen onderonsje toe. Er kwam een dikke pluim rook uit de schoorsteen. Er werd een extra schopje opgegooid. Arend-Michiel merkte, dat het schip steeds harder ging lopen. Bram Vaart hing uit het raampje. Het ging erop of eronder. Wie de Waterweg binnengevaren was, zorgde wel, dat niemand hem voorbijkwam. Arend-Michiel zag, dat hij het dreigde te verliezen. Ze waren nog ten hoogste honderd meter van de pierpunt. Bram Vaart haalde door. Dat kon hij niet verdragen. En hij nam een dol, driest besluit. Hij dacht er niet over na; wanneer hij dat gedaan had, zou hij ervan afgezien hebben. Hij gebood alle matrozen een kurkenzak te nemen en bij een mogelijke aanvaring die tussen de schepen te stoppen. Toen keek hij even voor zich uit. Ja, het kon, het moest en hij draaide in één ruk het roer een slag. De Wisselvalligheid had een scherp oor voor haar roer. Zij luisterde, wendde de steven en sneed schuin-uit op de logger van Bram Vaart af Ze naderden elkaar. Tussen de noorderpier maakte Bram Vaart de ruimte al kleiner. Arend-Michiel zag het. Hij deinsde niet terug, hij zette door. Een seconde later hielden twee bemanningen de adem in. Op de pierhoek, waar de stroom zo sterk was, sneden ze als scheermessen langs elkaar heen. De piek van Bram Vaart raakte het gatzeil van De Wisselvalligheid.... Dat was de winst van Arend-Michiel van Roon. Bram Vaart schold, Arend-Michiel zwaaide met zijn hand. Hij liet even het roer en schreeuwde achterom: Welkom binnen. Bram.... Toen nam Arend-Michiel het roer weer over. Bram Vaart, die nog probeerde hem op de Waterweg voorbij te stomen, kreeg geen kans. De Wisselvalligheid zigzagde op Vlaardingen aan. Hij had daarvoor een beste wind in zijn zeilen! (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 5