Gezinsvervangend tehuis „Salem'' te Dirksland feestelijk heropend Volgende week informitie voor werklozen op „leer-werk"-niarkt Fokveedag Hoornaar fiamêtemMi Bazar Samaritaan Drie auto's botsten Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Bromfletser door auto geschept E.H.B.O.-cursus B ejaardenmiddagen gaan weer beginnen Cursus Geestelijke Vorming Constructiebankwerken een gevraagd beroep Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond (eerste zaterdag van oktober) f^-fflIÜIJaiia Goede kontakten Sprekers OfHciële opening HUIS VERKOPEN? makelaar tamboer bellen vóór deskundige bemiddeling C3 01870-3477 m DD 58e Jaargang DINSDAG 27 AUGUSTUS 1985 No. 5424 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijic Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) toL 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief MIDDELHARNIS Werkzoekenden en op Flakkee zyn dat er zo'n royale negenhonderd z^n volgende week 4, 5 en 6 september hartelijk welkom op de dan, in het Arbeidsbureau te houden Leer-werk-markt. Niet dat daar ieder een job kan worden geboden maar om ze de mogelijkheden te laten zïen om kennis te vermeerderen en daardoor de kans op werk te vergroten. Met de zgn. „scholingsgraad" onder de werklozen is het n.l. niet al te best lesteld; het streven is dan ook daarin verbetering aan te brengen. In de organisatie van de „leer-werk"-markt wordt door een aantal instituten samengewerkt, zoals de Avond-mavo, de Stichting Volwas senen Educatie, het Chr. vormingscentrum „de Proeftuin", het Vormings centrum Oostflakkee, de werkgroep „Samenwerking waarvan de op richting is geïnitieerd door de vier eilandelijke gemeenten, voorts het Chr. LHNO onderwijs te Middelhamis, het Kort Middelbaar Beroeps onderwijs en het Arbeidsbureau dat bovendien aan de leer-werk-markt onderdak biedt. Een aanzienlijk grote doelgroep waarop de deelnemers zich richten zijn de zgn. „drop-outs", jongelui die hun opleiding niet afmaakten en tussentijds van school gingen. De leer-werk-markt wil hen de mogelijkheden laten zien om de achterstand in vakgerichte kennis alsnog te corrigeren en in te halen d.m.v. het volgen van onderwijs en cursussen. Het Arbeidsbureau beschikt over cijfers die illustreren dat er op de arbeidsmarkt meer vraag naar geschoold personeel komt waarom het voor de jongelui ook metterdaad de moeite van de inspanning waard is de kennis en daarmee de kans op werk te verruimen. „Hun perspectief wordt daarmee zeker groter.!" is de stellige overtuiging van de participanten in de „leer-werk" markt. Ook voor ouderen wordt het zinvol geacht zich verder te ontwikkelen, zelfs al zouden de kansen op werk gering geacht moeten worden. Dan nóg vermeerdert het bezit aan kennis de eigenwaarde en zal het bezig zijn spaimingen, die veelal ontstaan door in-activiteit kunnen voorkomen. Er wordt de bezoekers van de leer-werk-markt dan ook geen leeftijds limiet gesteld, ieder is er welkom, ook zij die niet als werkzoekende zijn ingeschreven. Voor ieder is er een zinvol advies, o.a. over de veelheid van leerling-stelsels en de mogelijkheden van een studieko&tenregeling alsook de mogelijkheden die er zijn dat de gemeente van inwoning een deel van de studiekosten voor zijn rekening neemt. Altijd de moeite waard om volgende week woensdag, d*. nderdag of vrijdag de leer-werk-markt te bezoeken, geopend woensdag en londerdag van 10 tot 4 en vrijdag van 2 tot 9 uur 's avonds. Met dankbaarheid zien wij terug op het zesde seizoen „Cursus Geestelijke Vor ming". Het waren ook dit jaar leerzame avonden en de opkomst was goed (±135 personen). Fijn was het ook, dat de cur sisten uit verschillende kerkgenootschap- pen kwamen. De Stuurgroep heeft zich beraden op de cursus voor seizoen 1985/1986. De vol gende sprekers hebben zich bereid ver klaard een onderwerp voor ons in te leiden. Op D.V. 30 september 1985: Drs. A. de Reuver, Delft: „Hoop doet leven". Luther over de christelijke toekomstverwachting. 28 oktober 1985: Drs. K. Exalto, Bent- huizen: „Verkiezing". 25 november 1985: Ds. H. Visser, Wou denberg: „Signalen van de eindtijd". 13 januari 1986: Dhr. C. van den Heu vel, Sommelsdijk: „Invloed van de computers op de maatschappij". 10 februari 1986: Ds. A. Elshout, Zoe- termeer: „Depressiviteit". 17 maart 1986: Drs. G. C. Baart, Schel- luinen: „Islam". Plaats: Hervormd Verenigingsgebouw „De Hoeksteen", Ring te Middelhamis. Aanvang: 19.45 uur. U kunt zich aanmelden door storting van ƒ15,op rekeningnummer 3420.77.139 bij de Rabobank te Middelhamis, t.n.v. Cursus Geestelijke Vorming, t.a.v. Mej. K. Mulder, Azaleastraat 19, 3245 CB Sommelsdijk (giro van de bank: 3461 24). Wij hopen weer veel trouwe deelnemers te zullen zien en tevens dat veel nieuwe cursisten zich zullen aanmelden. De bedoeling van deze avonden is om samen na te denken over verschillende dingen die in deze tijd op ons afkomen en dit te bezien in het licht van Gods Woord. De Stuurgroep: Ds. L. Kruijmer, Ds. L. Quist, Ds. F. H. van Trigt, J. van Hoorn Kati Mulder OUDDORP - woensdagavond 7.30 uur ds. J. de Pater van Krabbendijke. MELISSANT - donderdagavond 7.30 uur ds. J. Koster van Klaaswaal. DIRKSLAND - woensdagavond 7.30 uur ds. Chr. v.d. Poel van Yerseke. OUDE TONGE - donderdagavond 7.30 uur ds. A. Elshout van Zoetermeer. OOLTGENSPLAAT - woensdagavond 7.30 uur ds. J. Beens van Scherpenisse. In de Zuidhollandse gemeente Hoornaar is op zaterdag 5 oktober de zogenaamde Fokveedag, één van de grootste agrari sche evenementen in Nederland. De 73-ste editie van deze Fokveedag krijgt dit jaar een extra accent omdat de landelijk en ook wel internationaal be kende veestapel van veefokker A, Pijper uit het Noordhollïmdse Lutjewinkel in Hoornaar wordt geveild. Agrariër Pijper beëindigt zijn bedrijf omdat hij geen op volger heeft die zijn werk voortzet. Pijper is zelf veertig jaar boer geweest en in opvolging is hij de vierde generatie van een fokkersfamilie. In Hoornaar worden 26 melk- en kalf- koeien, veertien drachtige vaarzen en ze ven kalveren geveild. Voor de dieren wordt een extra grote tent gebouwd en voor het publiek wordt een grote ring gemaakt. De verwachting is dat deze vei ling honderden toeschouwers zal trekken. De veiling werkt als volgt: De waarde van de dieren is vooraf vastgesteld. Ieder een die interesse heeft in een koe kan daarvoor een nummer, een lot, krijgen. Bij loting wordt vastgesteld wie de eigenaar wordt. De 73-ste Fokveedag biedt nog veel meer: de keuring van het puike zwart- bonte rundvee uit de Alblasserwaard en Vijfheerenlanden, fokdag voor Shetland pony's, optreden van springende koe, ex positie van ongeveer tien buitenlandse schaperassen, overdekte warenmarkt, ten toonstelling van landbouwmachines en gereedschappen, tentoonstelling van boe renkaas, kindermarkt, show met bokke- wagens etc. etc. Hoornaar in het agrarische hart van Holland is o.a. bekend van zijn burge meester ex-CDA-kamerlid M. W. Scha kel, het centra-laboratorium van melk- onderzoek. Het werkgebied van dit labo ratorium strekt zich uit over de provincies Zuid-Holland, Noord-Holland, Gelder land, Utrecht, Noord-B rabant en Zee land. De melk van 400.000 koeien wordt er onderzocht. Hoornaar en omliggende gemeenten zijn van oudsher befaamd om de veefokkerij. Niet verwonderlijk dat er ook een vereni ging voor kunstmatige inseminatie ont stond die later opging in de grote organi satie Zuid-West Nederland. FOTO - FILM REPORTAGE - VIDEO -COMPUTER W^Klraal 35 - Molenyveg 1 - Ouddoip - Telefoon 0JB78-1G12 en 2120 Filiaal Renene Printsfiop - Hogezoom 172 -. Telefoon 01116-2400 NIEUWE TONGE De bijna 18-jarige Marius v.d. Valk is vorige week, toen hij op z'n brommer op de paraleiweg richting Middelhamis reed, door een personenauto geschept. De wa gen, bestuurd door dhr. CP. uit Ooltgens- plaat wilde vóór hem langs vanaf de Langeweg de Vroonweg inslaan. De brom fietser sloeg bij de botsing over de kop en kwam met brommer en al in de sloot terecht. Hij bleek een gebroken linker bovenbeen te hebben opgelopen. SOMMELSDIJK Evenals in voorgaande jaren gaat de EHBO-vereniging Sommelsdijk E.P.U. van start met een opleiding voor het een- heidsdiploma E.H.B.O. De cursus, die onder leiding zal staan van arts/docent H. O. Zoon en kader- instructrice G. Brand-Logmans, wordt gegeven op woensdagavond van 19.30 uur tot 213 O uur in het B .Blokaal achter de brandweerkazerne Koninginnelaan 26 in Sommelsdijk. Heeft U belangstelling, dan kunt u zich voor inlichtingen en/of opgave schriftelijk of telefonisch richten tot de secretaris van de vereniging de heer P. Schipper, Leeu werikstraat 21, 3245 VG Sommelsdijk. Telefoon 01870-4537. Vrijdag 27 en zaterdag 28 september wordt de jaarlijkse bazar weer georgani seerd in het verpleeghuis „De Samari taan" te Sommelsdijk. Het thema is dit jaar „ZOMER-WINTER". Een veel be zochte aktiviteit tijdens deze bazar is de rommelmarkt. Natuurlijk is men voor zo'n rommelmarkt afhankelijk van wat men allemaal van de bevolking krijgt. Heeft u spullen die u niet meer gebruikt dan kunt u deze altijd brengen bij de receptie van „De Samaritaan". Mochten de spullen te groot ofte zwaar zijn, dan is een telefoontje naar het verpleeghuis vol doende, men komt dan bij u langs. Zoals u waarschijnlijk weet is de op brengst van deze bazar bestemd voor de welzijnszorg van „De Samaritaan". Door uw rommelmarkt spullen te ver zamelen kunt u op deze manier uw steen tje bijdragen voor het organiseren van allerlei aktiviteiten voor de bewoners van „De Samaritaan". Bij voorbaat onze hartelijke dank hier voor. Telefoonnr. Samaritaan 01870 - 2500. Algemeen Momenteel is er op de arbeidsmarkt vraag naar Konstmktiebankwerkers. On danks het feit dat er veel werkzoekenden zijn, is er een tekort aan juist dit beroep. Via het Centrum voor Vakopleiding voor Volwassenen, een scholingsinstituut dat gelieerd is aan de arbeidsbureaus, is het mogelijk als werkloze werkzoekende tot dit beroep te worden opgeleid. Wat houdt konstruktiebankwerken nu in? Het vanaf tekening vervaardigen van verschillende werkstukken, zoals onder delen van bruggen, stalen odnerdelen van gebouwen, apparaten enz. Om dit werk te kunnen uitvoeren zijn de volgende vaar digheden vereist: tekeninglezen, boren, snijden, aftekenen, lassen, zagen, enz. Deze werkzaamheden worden uitgevoerd in grote werkplaatsen of op de plek van montage. Opzet van de cursus De duur van de opleiding bedraagt ±27 weken. Het betreft een dagopleiding die voor cursisten geen kosten met zich mee brengt. De deelnemers behouden hun eventuele uitkering. Opgave Geïnteresseerden kunnen zich opgeven bij het Informatiecentrum van G.A.B. Spijkenisse, op de onderstaande adressen. Reageren per telefoon mag ook. De ope ningstijden zijn: ma. t/m vrij, 8.00 -16.00 uur. G.A.B. Spijkenisse Anth. v.d. Nootstraat 4 3200 AZ Spijkenisse Tel. 01880- 15077 A.B. Middelhamis Hoflaan 38 3240 AA Middelhamis Tel. 01870-5500 A.B. Oud-Beijerland Karel Doormanstraat 8 3260 AD Oud-Beijeriand Tel. 01860- 13622 De bewoners met de groepsleidsters en het hoofd op de foto; alleen bewoonster Tini Schellevis ontbreekt. De bewoonsters/ers ziJn.-Adrie van Rossum, Hans de Korte, Arie Monster, To v.d. Linde, GerdadeBoer, Jaap Kreeft, FienPieterse,MarieHuizer, Maatje Polderman, Eejje v.d. Hoek, Kees de Groot, Henk van Zielst, Arie Passchier en Anton Looy. Voorts op de foto het hoofd dhr G. v.d. Kolk en de groepsleidsters Willyde Visser, Arja Rosmolen, Janny Kruize, Conny Berkenbosch, Atie Klem, Ineke Riedijk, Simone Bezuyen (wnd. hfd.). Tenslotte twee dames van de huishouding, Magda Bijl en Mevr la Beur Geheel rechts dhr M. Edewaard uit Middelhamis die als mentor fungeert. De hele voorgeschiedenis die tenslotte tóch tot de prachtige verbouw van het Gezinsvervangend te huis „Salem" te Dirksland had geleid, ze was de bewoners, een 15-tal „verstandelijk beperkten", nauwelijks een zorg geweest. Toen burg. Oversier vrijdagmiddag wat markante punten uit die ge schiedenis releveerde werden die door sommige bewoners wel herkend, maar de herkenning werd zuvccl groter toen d^r. Oversier het had over de invulling van de identiteit van het Christeiyk tehuis. Daar hoefde de informatie niet meer van de burgemeester te komen. Toen hij dan ook, hopend dat die in vervulling zullen gaan, de eerste woorden van Ps. 133 3 uitsprak: „Waar liefde woont", gingen de stemmen van de bewoners hem spontaan en in een ontroerende eenvoud voon „....gebiedt de Heer' Zijn zegen, daar woont Hijzelf, daar wordt Zijn heil verkregen. En 't leven tot in eeuwigheid". Dat er liefde wone, en dat God Zijn handen zegenend overSalem" en haar bewoners moge uitstrekken, het is ook de dierbaarste wens van het bestuur van de „Prot. Chr. Stichting voor geestelijke en Sociale zorg aan hulpbe hoevenden op Goeree en Overflakkee", op de bijeenkomst in „Onder de Wiek" vertolkt door haar voorz. dhr. G. C. Joppe te Sommelsdijk. Bezuinigingen en een bouwstop ten spijt was de verbouw toch gerealiseerd kunnen worden zodat elk van de bewoners nu een eigen kamer heeft. Het bestuur, gestaald door al die inspanning en hartelijk verheugd over het prachtige resul taat stelde haar zorgenkinderen graag in 't blije bezit van zo'n fijne kamer waarin ze zich even uit het „gezins"- verband terug kunnen trekken om helemaal zichzelf te kunnen zijn. Dat hartelijk gunnen stond ook voorop in de gelukwens die door burg. Oversier werd uitgesproken tot zijn dorpsgenoten met wie heel Dirksland, zo verzekerde de burgemeester, een speciale band gekregen heeft! Dhr. Oversier wilde omtrent de wat langere duur van de realisering van de plannen („dat is in Dirksland de ge woonte, ook met het bejaardencentrum en het ziekenhuis") zeker niet omzien in wrok, maar veeleer de dankbaarheid laten praevaleren voor wat tot stand gekomen is. Sprekend over het zgn. „democratiseringsproces" dat ook aan (het leiden van) gezinsvervangende tehuizen niet voorbij zal gaan, waarschuwde dhr. Oversier te blijven waken voor het behoud van de identiteit van de tehuizen. „Hoe lang zal het nog duren voor men verplicht wordt bewoners op te nemen van wie men niet weet of ze wel in de sfeer van het huis passen", vroeg dhr. Oversier zich met enige zorg af Het deed dhr. Oversier goed te weten dat „Salem" een goed gezin wil zijn voor haar bewoners, een gezin waarvan ieder meeleeft met de blijheden en verdrietigheden van elkaar, waar men aandacht heeft voor elkaar en waarvan vereen zaming geen sprake is. Spr. vroeg de bewoners dan ook extra lief te zijn voor Tini Schellevis die de opening niet kon bijwonen i. v.m. het overlijden van haar vader. „Wees extia hef voor haar, dan komt ze wel over haar verdriet heen", vroeg burg. Oversier de bewoners en met Ps. 133:3 gaf hij „Salem" zijn beste wensen mee: ,,Waar hefde woont". Ds. Hoornaar, Herv. predikant en belast (zonder dat overigens als een belasting te ervaren) met de geestelijke verzorging van de „Salembewoners" getuigde ervan dat zijn gesprekken soms dieper gaan, „dan met anderen die midden in de maatschappij staan en daarin maar voortleven". Ds. het weten dat er in alle eenvoud over de Heere Jezus wordt gesproken, over Zijn liefde tot de mens en de liefde tot Hem. „Salem" is ook weer een tijdelijk onderkomen", zo hield ds. de bewoners voor, herinnerend aan de tijdelijkheid van hun verblijf tijdens de verbouwing in Achthuizen,: „onze aardse tent wordt eenmaal afgebroken, maar jullie hoeven daarvoor niet bang te zijn. Je mag weten dat je (en nu werd het dominee uit de kring van bewoners voorgezegd) „een gebouw in de hemel hebt". „Moge Salem een huis van vrede zijn, waar broeders en zusters" samen wonen", was ds.' hartehjke wens ten besluite. Gesproken werd nog door dhr. Krüger, namens de ouder- commissie; dhr. van Beek als coördinator van de S.P.Z. (Soc. Paedagogische Zorg) en dhr. Koole te Middelhamis als architect, waarna door dhr. G. C. Joppe, voorz. van de Stichting een dankwoord werd gesproken. Het gezelschap genodigden begaf zich hierna, door de bewoners voorafgegaan, naar het tehuis waar van burg. Oversier de officiële opening verrichtte met de sleutel die hem door Adrie van Rossum werd aangeboden. Dhr. Over sier bleek ze allemaal te kennen, kompleet met hun eigen heden, van hard fietsen tot hard drummen, van graag luisteren naar een geestelijk lied tot zelf het hoogste lied zingen, 't Kan allemaal, op de eigen kamer...! Het zij ze graag gegund! HERKINGEN op 4 september a.s. hopen wij weer te beginnen met de bejaardenmiddagen, die gehouden zullen worden in de zaal van het bejaardencentrum. Wij nodigen u harte lijk uit deze middagen te bezoeken. Samen met uw vrienden en kennissen kunt u het heel gezellig hebben. Bent u nog niet geweest? Probeert het eens. Een pracht gelegenheid voor wat gezamelijk hand werken, van gedachten wisselen en het dorpsnieuwtje te bespreken. U kunt zich verpozen met gezelschapsspelen, en u krijgt een heerlijk kopje koffie, enz. Mevr. Kagchelland hoopt in samen werking met mevr. v.d. Groef en zuster van Lenten alles te doen om de bejaarden middagen aangenaam te maken. Aanvang vanaf 2.30 uur. Ook de bejaardengym begint een dag later op 5 september en wel van 4-5 uur, GOEDEREEDE Geen spreekuur burgemeester De burgemeester van Goedereede houdt wegens verhindering a.s. vrijdag geen spreekuur. eveneens in de zaal van het bejaarden centrum. Hebt u wensen? Laat het weten bij de dames, zij worden zo mogelijk vervuld. Bent u slecht ter been? U wordt gehaald. Dit geldt voor alle oudjes uit onze dorps gemeenschap. Tot ziens op 4 september D.V. MIDDELHARNIS Vrijdagmorgen had op het kruisingsvlak Langeweg-Munnikeputseweg een vrij for se autobotsing plaats. Drie van de betrokkenen, een echtpaar uit Vlaardingen met hun zoon moesten zich onder doktersbehandeling stellen maar gelukkig werd niemand ernstig ge wond. Het ongeluk werd ingezet toen dhr. J. T. uit Middelhamis met z'n Mercedes achter op de auto reed waarmee Heleen van Eek op de Langeweg stond voorgesorteerd teneinde de Munnikeputseweg naar huis in te slaan. Haar wagen kwam door de klap op de linkerweghelft terecht, tegen de naderende auto uit Vlaardingen waarvan de inzittenden op weg waren naar een bruiloft in Ouddorp.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 1