EIIIVI1DEI1-I1IEUW5 s Stichting Voiwassenen Educatie Goeree Overfiai(i(ee EXTRA RAADSEL KIJKVENSTER HET van Oom Ko Jarige Briefwisseling Christelijk Flakkees Mannenkoor ALLEMAAL Start nieuw school-cursusjaar 2e Blad VRUDAG 23 AUGUSTUS 1985 No. 5423 blik op kerk "jP en samenleving Lj - De nieuwe basisschool - Verschillende niveau's - Bezwaren Ze zijn allemaal weer voorbij, de voor een groot deel verregende en verwaaide va kanties. Het werk is begonnen en de scholen hebben hun poorten geopend. Tijdens de vakanties is wel een grote verandering opgetreden, waarvan tóen overigens niemand iets heeft gemerkt. Want op 1 augustus, terwijl de één lag te slapen in een Ouddorpse bungalow en de ander in een appartement aan de Costa Brava is de nieuwe wet op het basis onderwijs in werking getreden. Een wet die voor het kleuter- en lager onderwijs een grote verandering betekent. Na de oorlog is er al veel gesproken over onderwijs-vernieuwing. Alles moest op de helling. Plannen werden gemaakt en weer verworpen. Wat is er niet te doen geweest over de beruchte Mammoetwet en wat is daarvan in de praktijk terechtgekomen? Beste jongelui, vorige week tevergeefs gezocht naar ons hoekje. Oom Ko zag met geen mogelijk heid kans een hoekje te fabriceren. Maar nu zijn we er dan weer, en we zullen hopen dat er geen stagnatie meer optreedt. Wij weten dit niet van tevoren. Wij maken plannen, maar of die uitgevoerd kunnen worden, dat weten wij niet. De mens wikt, maar God beschikt. Daar er nogal veel werk te doen is, zullen we maar direct aan de slag gaan. We zijn nu drie weken „weg" geweest, en datmoet toch ergens weer vandaan komen. 13-14- 4-17- 7- 3 deel van een werkdag 22- 2-19-23-12-10 plaats in Limburg 15- 9-24-11-20 hert (vr.) 1-6-16-21 verheven 18- 5- 8 lor De oplossing is een spreekwoord van 24 letters. Vandaag is jarig Remco Funcke. Het is wel te laat, maar oom Ko kan er helaas niets aan doen. Toch van harte gefelici teerd Remco, en een fijne verjaardag toe gewenst. Voor hen die Remco een kaart willen sturen, het adres is: New-Zeeland. En hoe zal het nu gaan met de Midden school? Maar de Wet op het basisonderwijs is erdóór en de tijd zal leren of deze wet inderdaad zoals de voorstanders ons willen doen geloven een verbetering heeft teweeggebracht. Wat is het belangrijkste van deze nieuwe situatie? Allereerst dat de scheiding tus sen lagere school en kleuterschool is op geheven. Kleuterscholen en lagere scho len bestaan niet meer, er is alleen nog een basisschool. Kinderen van zes jaar gaan niet langer naar de eerste klas van de lagere school, maar van groep twee naar groep drie. Op de basisschool dat is het tweede belangrijke punt werkt men namelijk met „niveaugroepen". Dat wil zeggen dat kmderen van dezelfde leeftijd tot verschillende „niveau's" kunnen be horen, al naar gelang hun aanleg en intel- hgentie. Dat houdt weer in dat kinderen van dezelfde leeftijd wel tegelijk de basis school verlaten, maar dan op een ver schillend niveau kunnen zitten. Met deze werkwijze dat is weer een ander aspect is zitten-blijven nauwelijks meer mogelijk. ledere leerling krijgt immers het onderwijs dat bij zijn of haar niveau past. En tenslotte: meesters en juffrouwen be staan niet meer. Alle personeel is leraar of lerares. En het „hoofd der school" is nu direkteur geworden. Andrea van Zielst - Texas: Zo, dus jij rijdt al in een Mercedes; met de andere auto ging het echter niet zo goed. Je hebt niet veel kaarten gehad voor je verjaardag; jammer hoor. Maar je ver jaardag is misschien toch wel goed ge weest? Jacqueline en Remco Funcke - New Zeeland: Het is inderdaad in Nederland zomer, maar het regent dagelijks. Het is geen beste zomer voor de vakantiehouders, maar ook niet voor boeren en tuinders. Bij jullie gaat het gelukkig goed; en ook op school. Volgende keer meer, want oom Ko heeft een achterstand. Groetjes aan jullie ouders, hoor! OpD.V. 27 augustus a.s. zal hetChriste- lijk Flakkees Mannenkoor haar zang repetities weer hervatten. Deze repetities worden iedere dinsdagavond gehouden in de L.H.N.O.-school aan de Juliana van Stolberglaan te Middelhamis. Aanvang 20.00 uur. Nieuwe leden zijn van harte welkom. De regering heeft de nieuwe toestand met nogal veel tam-tam aangekondigd. Alsof het lek boven zou zijn wanneer de nieuwe basisschool er maar eenmaal was. De mensen van het onderwijs zijn lang zo enthousiast niet. Ten eerste om de grote rompslomp die het allemaal meebrengt. Eindeloze wisselingen van groepen die de onrust in de school alleen maar bevor deren. Daar komt de ATV nog bij, de arbeidstijdsverkorting, die het samen stellen van het lesrooster tot „monniken werk" maakt. Maar afgezien daarvan, onderwijs dat gericht is op het niveau van het kind kan alleen maar heilzaam werken wanneer er ook véél meer aandacht kan worden ge schonken aan individuele leerlingen. En daar wringt nu de schoen, want dat is alleen mogelijk wanneer de klassen niette groot zijn. Maar de bezuinigingen die ook in de onderwijssektor noodzakelijk zijn maken juist dat de groepen groter worden! De vrees is dan ook gewettigd dat er van die individuele aandacht niet veel terecht zal komen. Moet hier straks gezegd wor den: alle verandering is nog geen ver betering? Waarnemer Drie Gebroeders - Kenya: Het zou de naam van een schip kunnen zijn, maar het is het in dit geval niet. Alleen even combineren wegens achter stand in werkzaamheden. Jullie hebben er al een flinke reis opzitten. Dat is geen peuleschilletje, 358 km! Jammer dat jullie die taal niet vloeiend kunnen spreken en schrijven. Maar misschien hebben jullie het ook niet nodig. Allen de groeten, ook jullie ouders. Heleen Boone - Hoedekenskerke: Bij jullie dus ook waarschijnlijk enkele regenbuien. Ja, het is geen best vakantie weer. Maar voor het land is het ook niet best Heleen. Jullie hebben veel vee, He leen. Ook geen best hooiweer voor vader. Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. KOfFie IN Dt BOCHT In de fabriekskantine kunnen we de kof fie maar niet goed op smaak krijgen. Vooral als ze de bekers op de afdelingen brengen, is het bocht niet te genieten, ook al nemen we dure koffie en echte melk. Antwoord: Blijkens ervaringen van an dere bedrijven zijn er verschillende oor zaken mogelijk. 1) Een fabriek ontvangt soms water uit een kanaal, of leidingwater via brede buizen van grote diameter, waarin het water bij die kantine mogelijk lang stilstaat en daarom niet goed smaakt als het een enkele keer per dag voor koffie wordt gebruikt. Een extra dunne leiding naar de keuken brengt dan al verbetering. 2) Koffie zetten moet gebeuren met water dat aan de kook blijft. Sommige mensen en bepaalde machines laten het water eerst koken en daarna afkoelen als ze af en toe opschenken. 3) Het gebruik van zélf te malen bonen geeft betere resultaten dan poederkoffïe of oplosstoffen. Maal dan pal voor het zetten. 4) Kies koffiebonen van een véél gevraagd merk, want daarvan hebben de winkels steeds verse voorraad. 5) Als koffie wordt rondgebracht, doe dat dan in gesloten thermoskannen, en laat de gebruikers zélf suiker en/of melk toe voegen als ze het gaan drinken. Melk in hete koffie beïnvloedt de smaak en mag er niet te vroeg worden in gedaan. 6) Geef er geen witmakers of dgl. kunststof bij, want dat is vaak meer plantenvet en zetmeel (totaal tot 90%) dan calcium, eiwit of vitamines en dus niet best voor de gezond heid. 7) De machines, apparaten en al het gebruikte materiaal moeten dagelijks gron dig worden schoongemaakt. Restanten geven een nare bijsmaak aan verse koffie. LU GO 1 J co GO f CS s 6 ------ 10 1. koning van Israël -I-richter (met Debora) 2. richter -l- eerste hogepriester 3. moeder van Samuel -l-richter 4. man van Abigail broer van Rebekka 5. medicijnmeester (Kol. 4) -I- schrijver van Josia (2 Kron. 34) 6. opvolger van Mozes vader van Mozes 7. zoon van Lamech Romeins christen (2 Tim. 4) 8. bewaarder der vrouwen zoon van Abraham Esther 2) 9. metgezel van Paulus op de reis (Hand. 19) 10. koning van Israël -|- broer van David -I- Legeroverste van Saul (1 Sam. 14) Jozina Koppenaal - Ooltgensplaat Volgens je brief heb je vakantie gekregen, maar die zal nu wel achter de rug zijn. Bij jullie is alles goed schrijf je, Jozina; ge lukkig zeg. Inderdaad waren de rapport cijfers niet denderend, maar het kon erger. Maar een beetje „gas" geven, hé. Rudolf Verkerke - Nieuwe Tonge: De vlaggetjesdag te Stellendam behoort al tot het verleden, Rudolf. Ja, oom Ko heeft een week of drie gemist, en de tijd staat niet stil. Je rapportcijfers zijn goed, alleen met rekenen erop rekenen" Rudolf! Dat kan best, hé! Christina Hoogesteger - 's-Gravenpolder: Jij hebt dan wel mooie cijfers Christine; keurig gewerkt hoor! Zomaar volhouden, dan kom je er wel. Jullie zijn een oude dienstkameraad van vader wezen bezoe ken? Wat hebben die wel veel te vertellen gehad. En nog fijn gekampeerd; of is het in het „water" gevallen? Marieke Ras - Yerseke: Jij had veel te vertellen Marieke, al was het dan allemaal niet even leuk. Een fijn schoolreisje naar België, dat was heel leuk. Maar wat erg, zeg, toen je thuis kwam. Een kamer uitgebrand, dat is erg; en wat een troep! Nu mochtje onverwacht nog uit logeren. Maar zo was het toch niet leuk, Marieke! Chris Ras - Yerseke: Dat is dus best bevallen Chris, een week op kamp. Ook nog goed getroffen met het weer? Het lijkt me wel leuk, en je doet nog wat kennissen op. Je zou het best nog eens willen doen, Chris? Jullie gaan dus nog even naar „'t Lapje"! Wiele gaen naer 't hof! de hartelijke groeten van OOM KO gS '•Bui .s| a s Als deze regels worden opgevolgd, moet de koffie goed smaken en kan er niets meer misgaan. scHniJTwtnK Ik verzend invulformulieren altijd als drukwerk, omdat het bedrukt papier is. Voor de duidelijkheid laat ik de enve loppe open. Maar nu kreeg ik al een paar maal kinderbijslagformulieren met straf- port terug! Antwoord: Logisch. Een beschreven for mulier werd van drukwerk tot schrijfwerk en moet dus als brief worden gefrankeerd. Of een enveloppe open of gesloten is, maakt dan niet uit. Die moet open zijn bij echt drukwerk opdat de PTT kan contro leren, of er geen schrijfwerk in steekt. Instanties die post met strafport ont vangen, retourneren die meestal aan de afzenders, en zeker als er zo'n waarschu wing op het couvert staat als bij deze dienst. AAMBSIEM AAM Dt LOOP Ik kreeg zetpillen tegen aambeien, maar op het doosje staat: „zitten is niet goed". Moet ik dan gaan liggen ?En op m 'nzij of op m 'n buik? Antwoord: Nee, het gaat er om dat men sen die zittend werk hebben, méér last van die kwaal krijgen dan anderen, die veel staan of lopen. Liggen is ook verkeerd, want de patiënt kan beter in beweging blijven. Gaat u tóch zitten, gebruik dan een harde, houten stoel en geen kussen(s). ZWt¥tMD€ iOMinriJO Voor mijn bedrijf heb ik de gegevens nodig over de zomertijd in de komende jaren. Die kan ik nergens krijgen. Weet u de data? Antwoord: We kunnen u die gegevens slechts onder voorbehoud geven, want de E.E.G. heeft binnenskamers wel voor stellen gedaan aan Londen, maar de Brit se regering heeft altijd een eigen, afwij kende regeling voor de zomertijd gekend en het is de vraag, of zij nu deze nieuwe opzet aanvaard, ook al willen wij op het vasteland de Engelsen tegemoet „schui ven" in de tijd. Voor 1985 blijft gelden: van laatste zondag in maart tot laatste zondag in september zoals het hier meest al was, dus 30 maart - 28 september. In 1986 kan het worden (als Engeland ak koord gaat) van 23 maart -12 oktober, in 1987 is het in dat geval van 29 maart-11 oktober en voor 1988 zou het kunnen zijn van 27 maart - 9 oktober. Daarna zou Groot-Brittannië mee kurmen lopen in het stramien: eind maart tot eind september. Als het lukt zijn de extra tijdverschillen vanaf 1986 van de baan. Het normale tijdverschil van één uur met Engeland blijft uiteraard bestaan. AD¥ieS-PJtlJS In prijscouranten kom ik herhaaldelijk eenadviesprijs" tegen met daarnaast de toevoeging ,,maar bij uw dealer (of win kelier) slechts f.en dan een lagere prijs. Wat zegt dan zo'n adviesprijs? Antwoord: Dat wil zeggen, dat de fa brikant of importeur die deze prijscou ranten laat verspreiden, u wil wijsmaken, dat het apparaat eigenlijk (veel) meer zou moeten kosten bij de detaillist, maar dat hij zo goedig was om het via die filantroop voor belangrijk minder te leveren. Onzin, want de vastgestelde prijs staat dus al zwart op wit in de tweede regel! Eind augustus start de S VE weer met een aantal activiteiten voor volwassenen. Open school Voor volwassenen die hun algemene ont wikkeling en kennis uit willen breiden. Er zijn Open School groepen in Middel hamis, Den Bommel, Achthuizen, Melis sant, Dirksland, Stad aan 't Haringvliet. Start: 26 augustus, verschillende dagen, overdag en 's avonds. Nederlands voor buitenlanders Nederlands leren verstaan, spreken, le zen en schrijven, voor mensen die een andere moedertaal hebben. Start: dinsdag 27 augustus van 10.30 - 12.00 uur. Beter lezen en schrijven Voor volwassenen die slecht uit de voe ten kunnen met het lezen en schrijven van de Nederlandse taal. Start: maandag 26 augustus van 19.30 - 20.30 uur of van 20.30 - 22.00 uur en donderdag van 19.00 - 20.30 uur. Cursus Nederlands Vooral bedoeld om oude kennis op te frissen. Aandacht voor: spelling, hanteren van een woordenboek, begrijpend lezen, enz. Start: dinsdag 17 september van 20.30 - 22.00 uur. Cursus Spaans voor beginners Nadruk ligt op het verstaan en spreken van het Spaans. Start: woensdag 18 september van 19.00 - 20.30 uur of van 20.45 - 22.15 uur. Woensdag 11 september om 19.30 uur wordt er een Voorlichtingsbijeenkomst gehouden van de cursussen Spaans in het BLOEMEN BESTELLEN Bloemenhuis Korteweg bellen gebouw van de SVE, Kastaiyelaan 3 te Middelhamis. Cursus voor vrijwilligers Mensen in besturen en/of werkgroepen inzicht en training verschaffen in onder werpen als: hoe lees je stukken, notuleren, enz. Start: dinsdag 24 september van 20.00 - 22.00 uur. Vervolgcursus voor vrijwilligers Voor hen die eerder een cursus voor vrij willigers gevolgd hebben bij de SVE, maar nog wat dieper op allerlei zaken willen ingaan. Start: dinsdag 24 september 13.15-15.15 uur. Cursus Algemene Ontwikkeling Met elkaar praten, lezen, schrijven, infor matie verzamelen, enz. over onderwerpen waar men in het dagelijks leven voort durend tegenaan loopt. Start: dinsdag 17 september 13.30-15.30 uur. Sollicitatie, beroepenoriëntatie Voor jongeren van 18 t/m 23 jaar, die beter willen solliciteren en zich meer willen oriënteren op beroepen in verband met voortzetten van studie, omscholing enz. 12 weken lesbijeenkomsten en stage. Start: nog niet bekend. Elektrische klusjes in huis Leren eenvoudige voorzieningen aan te leggen en/of kleine reparaties te verrich ten, daarnaast enige theorie. Start: 24 oktober van 19.30 - 21.00 uur. Lezers en schrijvers Praten over boeken en schrijvers. De cursus zal gehouden worden in de biblio theek te Middelharnis. Start: 24 oktober van 19.30 - 21.00 uur. Alle cursussen vinden (tenzij anders staat aangegeven) plaats in het gebouw van de SVE, Kastanjelaan 3 te Middel hamis. Inlichtingen en/of aanvraag van een fol der: SVE, Postbus 126, 3240 AC Middel hamis, tel. 01870 - 3927, dagelijks tussen 9.00- 12.00 uur. VERVOLGVERHAAL door Fenand van den Oever - 80 - G. F. CallenbachB.V,—Nijkerk Zo achterop stond hij ineens te denken, wat het betekenen kon voor Vlaardingen. En hoe groot hij daardoor misschien werd. Er zou natuurlijk over gepraat worden en het kwam denkelijk in de kranten. Zó: de jonge schipper Arend-Michiel van Roon was de eerste schipper van Vlaardingen, die met nauw wand uitging en ze ving en nieuwe perspectieven gaf aan een bedrijfin de zorg.... Zo ongeveer zou het er staan en ze zouden hem nakijken met jaloerse blikken en de heren reders boden hem hun mooiste schepen.... Hij ging kleuren en zich staan schamen om zoveel hoogmoed en hij werd bang. Zó bang stond hij daar op het achter schip, te roer, zonder dat iemand zag, dat hij het bijkans bestierf van angst.Hoogmoed komt voor de val", had moeder hem al jaren geleden geleerd. Als God die verwaandheid hem eens deed opbreken. En hij ving ze niet en hij werd voor een verkwister, een opmaker, een bedrieger uitgemaakt en men schold hem uit en na. Hij verdiende niet beter. Na het schieten ging het volk te kooi, als vanouds. Hij niet, hij stond boven. Hij keek naar de rij Schotse blazen voor de piek uit, licht slingerend op het water. Zachtjes zei hij het oude rijmpje na: in een vleet met slangen, valt haring te vangen.... Hij dacht altijd, dat hij niet bijgelovig was. Hij was het ook, alle Vlaardingers waren het, geloof en ongeloof namen ze allebei mee aan boord. In de omtrek waren verscheidene lichten te zien. Het waren meest Vlaardingers. Eén ervan was een stomer, want boven het middenschip steeg een pluim rook. Stomers hadden veel voorop zeilers, ze konden gaan en staan waar ze wilden. Toch had hij het schip, deze zeiler, nu lief. Hij was eraan gewend en de zegen had iedereen nodig. Hij ook. Hij vóóral. Arend-Michiel keek naar het water, 't Zag er goed uit. Als hier geen haring zat, zat ze nergens. Toch kon het best, dat hij ze niet ving. God stuurde de haring, alles kon prima-prima zijn, maar zonder zegen bracht men het niet ver. Was hij Gods zegen waard? Hij was vanmiddag tijdens het schieten zo trots geweest. Nee, nee, waard was hij het niet. Hij kreeg het, daarover nadenkend, benauwd. Als hij ze niet ving. Hij zou niet naar huis terag durven. Hij zou zich schamen met daglicht aan de kant te komen. Met vinger en duim wees men hem na. Daar gaat-ie, die.... Maar als hij ze ving. Hij hief het hoofd omhoog en bad: O, Heere God, dat ik U vragen mag, nee, smeken, nee, nog erger, nog veel erger, gééf me haring. Ge moogt me alles ontnemen wat ik bezit, als Ge me vannacht maar haring geeft, toe, toe.... Hij sprak nadrukkelijk. Zijn verzoek leek wel een eis. En God boog, naar het scheen, voor die eis. De eerste nacht, het bleek dat alle muizen nog niet op de juiste plaats stonden, vingen ze tachtig kantjes. Maar de tweede nacht, met verbeterde muizen, was het alsof er slechts één vleet in de Noordzee hing die haring kon vangen en of alle vis erop af was gekomen. Het volk stond aan dek, nog van niets bewust. Elkeen hoopte op een lekker vangetje, maar daarmee af. Er woei een tikje meer wind, zodat op het zeetje ge makkelijk gehaald kon worden. Arend-Michiel stond te roer. Allen hadden hun plaatsen ingenomen. De carbid- lampen gaven wat Ucht, aan de oosterkim begon de grote lamp al te branden. Er werd begonnen. Dikwijls zit er in de eerste netten niet veel, omdat ze te onmstig hangen vanwege de deining. In déza zaten ze van meetaf. De netten gleden over de geesten. De wanstaanders mkten. De haring vloog emit. Bij een kwartel moesten ze de mimen openen om los te gaan storten. Het dek kon de haring niet meer bevatten. Arend-Michiel zette het roer vast. Hij nam, zo dat moest, alle baantjes waar. Hi nam soms een want- staander over of hielp de oudsten met de seizings van de reep halen. Het zweet, dat bij het volk met dmppels te zien was, liep bij hem met straaltjes van de mg. Maar hij gaf er niet om, hij was door alles heen. Hij maakte een grapje en daartussendoor zei hij soms zacht voor z'n eigen: wat is God goed en dan zond hij stilletjes een dankgebed op. Hij holde weer verder. Aan de meest uiteenlopende dingen moest hij denken. Oók aan een meisje in Vlaardingen. Wat zou Wil er wel van zeggen? Zij kan wat. Hij ook. Hij zal naar haar toe gaan en zeggen: weetje nog van toen, jaren geleden? Nou, toen ben ik al besloten: ik trouw niet of met jou.... Wil je nou, Wil? En de netten kwamen, glinsterend behangen met zilveren harinkjes, binnenboord. De visjes hadden gevochten om in de mazen te komen.... Het stond wel vast, dat ze onmogelijk alles in enen halen konden; ze moesten, wat aan boord was, eerst verwerken. Ze gingen daarom maar steuren, voor kaken was geen tijd, dat kwam later wel, of anders aan de wal. Het volk kreeg, in de hoop op een mooie besomming, er ook zin in. Inmiddels kwam de dag steeds meer aan de hemel. Bram Vaart van de stomer had zijn boeltje al scheep en wilde toch eens zien wie er nog zo laat lag te halen. Hij kwam, onder het opstomen, niet uitgekeken. Wat, een Vlaardinger, met drijfwant. Wie was dat? De Wisselvalligheid. Wijnand Hoogendijk? Nee, Arend-Michiel van Roon. Hij riep hem aan. Alles wel, Arend-Michiel, alles wel? Ja, alles wel, alles wel. Hij sprak schielijk, want ze hadden de handen vol en geen tijd voor praatjes. Waar vis jij nou mee? Dat zie je toch. Kerel, wat zit er een prop haring in. Hij knikte. Bram vroeg: Zal ik achteraan beginnen te halen, dan heb ik er ook nog wat van. Jij ken ze mooi geeneens bergen.... Arend-Michiel schreeuwde: Nee, néé, ik haal m'n hele boeltje zélf. Hij keerde zich om en zei tegen z'n volk: dat zal je beleven, een ander voor je halen.... Bram Vaart bleef nog een poosje in de buurt. Want zijn kans was nog niet helemaal verkeken. Je kon nooit weten. En hij scheen gelijk te krijgen. Toen nog dertig netten gehaald moesten worden, weigerde de donkey van De Wisselvalligheid. Het was een oud kraakje, dat nodig een nieuwe ketel moest hebben. (wordt vervolgd) 22 Costley Street, Carterton, 4c 4e 4( He CS CS e c O x> a CS CS CS u G (O :s N <0 l- u T3 <0 u CS dan Zandpad 68, Middelharnis Telefoon 01870 - 2328 ^.^J^^^l^J^^.^^.^.^:^^.^.:^^.^^.^^.^.^.l^.^.^.,^^^.^^.l^^.^.^.}^:(.^.l^:f.^.4.^.^.^.^.Jf.^.l^4.l^^.}f.^.^.l^^.l^l^^.:^^■'f^■^■^■'^^■'^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 5