Vijftig jaar Landinriclitingsdienst [\m-\m\ Predikbeurten Raad Dirksland akkoord met nieuwe brug (een definitieve) over de Boezem (II) Auto-huur nieuwe stijl 25 jaar bij fa. Huibrechtse Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1985 In het voorgaande artikel zijn in verband met het vijftigjarig bestaan van de Land- inrichtingsdienst van het ministerie van Landbouw en Visserij diverse landbouw- en waterstaatkundige werken aangestipt waar deze dienst op de Zuid-Hollandse eilanden en met name op Goeree-Over- flakkee op de een of andere wijze bij was betrokken van 1935 tot 1960. Thans in grote lijnen die van 1960 tot heden. In de zestiger jaren werd hard gewerkt aan de aanleg van rijks- en provinciale wegen op de eilanden en de realisering van de ontworpen Deltawerken. Een zeer dy namische tijd! Met name de aanleg van de r^ksweg vanaf Rotterdam door de Hoeksche Waard over de Haringvlietbrug (ope ning 20 juli 1964) en Oostflakkee naar Zeeland bracht voor de landbouw nogal wat teweeg. Om de schadelijke snijdingen en het omrijden zoveel mogelijk op te heffen zijn er drie ruilverkavelingen rond die weg uitgevoerd. Namelijk één in het noorden van de Hoeksche Waard, groot 6400 ha en twee op Flakkee en wel de ruilverkavelingen Sint Adolfsland (470 ha) bij Den Bommel en Gr^soord (1180 ha) onder Oude Tonge. Dit was intussen weer aanleiding om ook de afwatering waar nodig te verbeteren. Met name in het kader van de ruilverka veling Grysoord was dit het geval en werd het gemaal van de polder het Oude- land van Oude Tonge uitgebreid met een tweede pomp (1965). Ook werd de berg- boezem verruimd en de kaden er langs verhoogd om het aantal uren van ge stremde lozing (via de haven van Oude Tonge op de Krammer) zoveel mogelijk te beperken. Een gedeelte hiervan, langs de Oostdyk werd over 600 m gedempt en het water via de vroegere spuiboezem naar de haven geleid. Door deze demping, die nu ongeveer 20 jaar geleden tot stand kwam, ont stonden er betere mogelgkheden voor de afronding van de bebouwing, de stratenaanleg en de „aankleding" van dat deel van Oude Tonge. Vermeld zij nog, dat het Oudeland van Oude Tonge de laagste polder is van Goeree-Overflakkee. Vrij veel gronden liggen 40 tot 60 cm beneden N.A.P. In andere polders is dit van circa 15 cm beneden NAP tot ruim daarboven. Het Deltaplan De uitvoering hiervan bracht mee dat eb en vloed vrijwel of plaatselijk geheel zou den verdwijnen. Voorzover er nog polders op de eilanden waren die aangewezen waren op lozen via een sluis bij eb kwamen die in moeilijkheden en was bemaling nodig. Vanwege de nieuwe waterstanden was het echter ook noodzakelijk diverse ge malen hieraan aan te passen omdat ze anders onvoldoende capaciteit over zou den houden. De commissie aanpassingswerken aan het Deltaplan, bestaande uit vertegen woordigers van de Rijks- en Provinciale Waterstaat en de Landinrichtingsdienst heeft hiertoe zeer veel overleg gevoerd met de Polders en Waterschappen. Dit, om de beschikbare „aanpassings- gelden" van het ministerie van Verkeer en Waterstaat zo doelmatig mogelijk te be steden en deze aanpassingen vóór de afsluiting van het Haringvliet, eind 1970, gereed te hebben. Op verschillende plaatsen op de eilanden heeft dit er toe geleid om gelijktijdig hier mee ook een verbetering te realiseren. Bijvoorbeeld, wanneer een oud gemaal moest worden aangepast werd dit achter wege gelaten en het aanpassingsgeld in een nieuw gemaal gestoken waarbij de Landinrichtingsdienst in het verbeterings- deel een subsidie verleende. Wat Flakkee betreft heeft dit in eerste instantie geleid tot aanpassing van het gemaal te Stellendam door het by- plaatsen van een pomp. De Scharrezee- polder, ten noorden van de provinciale weg en ten oosten van de haven van Stellendam, die nog via een sluis op deze haven loosde, werd op dit gemaal aangesloten. Verder is in dit verband een nieuw gemaal voor de polder Nieuwe Stad en Lieve Vrouwenpolder te Stad aan 't Haringvliet tot stand gekomen en werd het gemaal van de Krammerse polders by Oude Tonge gewyzigd. Ook voor de havens van Middelharnis en Dirksland, waarop de omliggende polders lozen, zou een voorziening moeten komen omdat lozen op het Ha ringvliet af en toe niet meer mogelük zou zgn en voor de haven van Dirks land geheel zou vervallen. Voor de haven van Middelharnis werd gekozen voor een tijdelijk gemaal bij de schutsluis in afwachting van een op lossing in een ruimer verband, die moge lijk via de ruilverkaveling Flakkee zou kunnen worden eerealiseerd. De haven van Dirksland alsook die van Stellendam en Goedereede werden af gesloten van het Haringvliet en aangeslo ten op het Zuiderdiep. Op dit Zuiderdiep, dat ligt tussen het benedeneind van de havens van Dirksland en Goedereede, lozen nu de polders rond de haven van Dirksland en de polders rond Stellendam, Goedereede en Ouddorp die vroeger via de genoemde havens rechtstreeks op het Haringvliet loosden. Het op het Zuiderdiep gebrachte pol derwater wordt vervolgens via een uit- wateringssluis direct ten westen van de vismün, welke sluis gelyk met de Ha- ringvlietsluizen werd gebouwd bg eb op zee geloosd waarmee een voorziening voor de haven van Dirksland tot stand kwam. In het oosten van het Zuiderdiep is door de Rijkswaterstaat een inlaatsluis ge bouwd tussen dit water en het Haringvliet. Deze inlaatsluis is de grote gele „doos" op de buitendyk aan het benedeneind van de haven van Dirksland. Via deze sluis kan het Zuiderdiep met zoet Haring- vlietwater worden doorgespoeld zodat men hieruit water voor de er langs lig gende polders kan betrekken. Het hoge deel van Ouddorp Een ander aanpassingswerk tenslotte, wat overigens in het begin van de jaren zeventig zijn beslag kreeg, is het hoge deel van de polder het Oudeland bij Ouddorp. Vanwege de afdamming van de G re ve lingen vervielen op deze zee-arm de eb- standen en daarmee ook de lozing van dit gebied van circa 700 ha via de uitwate- ringssluis te Ouddorp-haven. Ook hier moest dus een bemaling komen! Waarmee dan vrijwel alle gronden op Flakkee worden bemalen. Dit geldt trou wens ook voor de andere Zuid-Hollandse eilanden. Aanvankelijk was dit „aanpassingsge maal" gedacht bij de sluis te Ouddorp- haven. In verband met de waterkwaliteit op het Grevelingenmeer gaf de Rijks waterstaat er echter de voorkeur aan het water van deze gronden naar het in 1956 gebouwde gemaal de Witte Brug te voe ren. In verband daarmee werd dit ver bouwd en voorzien van een tweede pomp. Tevens werd de hoofdwatergang van Ouddorp-haven langs de Schans en door de Koudehoek verruimd om het water van de 700 ha naar het gemaal te kunnen voeren. Van 1969 tot heden Ruilverkaveling voor 50.000 ha De laatste 16 jaar zijn er steeds meer ruilverkavelingen, waarvan sommige zeer grote, ter hand genomen om in te spelen op diverse werken die zich aandienden zoals de verdere aanleg van rijks- en provin ciale wegen, het Deltaplan enz. Maar toch ook vooral vanwege de aandrang vanuit de land- en tuinbouw om de bedrijfs omstandigheden te verbeteren met inacht neming overigens van ook andere be langen, zoals die van natuur en land schap. Uit onderstaand overzicht blijkt waar die 50.000 ha op de eilanden liggen. Stemming in Oppervl. Korendijk-Strienemonde (in het westen v.d. Hoeksche Waard) 1969 9300 ha gereed Voorne Putten1973 De Stelle1977 14.000 ha 3700 ha bijna gereed 15400 ha Flakkee1981 H ocksch c Waard-Oost1984 7500 ha Totaal 49900 ha Wordt bij de oppervlakte van bijna 50000 ha nog gevoegd de al eerder uit gevoerde ruilverkaveling Hoeksche Waard-Noord (6400 ha) alsmede de toe komstige landinrichtingsprojecten IJssel- monde (6300 ha) en Ouddorp-West (cir ca 1200 ha) dan is of was 64.000 ha of vrijwel het gehele gebied van de Zuid- Hollandse eilanden bij landinrichtings- werken betrokken. Werken die zeer veel overleg vragen met allerlei instanties en met de directe be langhebbenden om te trachten alle be langen zo goed mogelijk tot hun recht te laten komen. De Stelle Deze ruilverkaveling 3700 ha) die in 1977 werd aangenomen, ligt tussen Ouddorp en de haven van Dirksland en is vrywel gereed. De diverse werken hebben bestaan uit het verbeteren van de wateraf- en aanvoer. Dit laatste vanuit het Haringvliet via het Zuiderdiep. Het ver beteren van diverse „polderwegen", offi cieel veelal „plattelandswegen" genoemd, alsmede het nodige kavelwerk en het bouwen van enkele nieuwe boerderijen. Voorts de aanleg van enige boselementen, het anbrengen van beplantingen, onder andere langs dijken, en het veilig stellen van natuurwetenschappelijke en land schappelijke waarden. Flakkee De beslissing over deze omvangrijke ruilverkaveling viel op 19 november 1981. Evenals in de Stelle heeft ook hier het inlaten van zoet water veel aandacht gekregen. Voornamelijk vanuit het Haringvliet doch ook uit het toekomstige zoete Kram mer-Volkerak, tussen Oude Tonge en Ooltgensplaat. Voorts is in dit plan opgenomen de wijziging en verbetering van de bema ling voor de polders rond Dirksland en Middelharnis. Kortheidshalve wel mid den Flakkee genoemd. Voor dit gebied zijn in overleg met het waterschap Goe ree-Overflakkee, drie nieuwe gemalen ontworpen die intussen in uitvoering zijn. Hierdoor zullen in de toekomst een aan tal bestaande gemalen, alsmede het tijde lijke „aanpassingsgemaal" op de haven van Middelharnis, vervallen. De overige gemalen in het ruilverkave lingsgebied zullen, waar nodig worden aangepast en zoveel mogelijk worden ge automatiseerd. Eventuele storingen zul len daarbij naar het Waterschapshuis aan de Langeweg te Middelharnis worden doorgegeven. Naar dit centrale punt omdat het op 1 januari 1981 ingestelde waterschap Goe ree-Overflakkee, met als zetel Middel harnis, onder meer verantwoordelijk is voor de waterbeheersing op geheel Goe ree-Overflakkee (oppervlakte 22.500 ha). Dit in tegenstelling tot vroeger jaren toen diverse zelfstandige polders hiermee de zorg hadden zoals uit deze beide artikelen duidelijk is gebleken. Zonder op de polderconcentraties diep in te gaan zij vermeld dat per 1 januari 1973 de meeste polders al zijn opgeheven en zijn opgegaan in het waterschap De Dijkring Flakkee (opgericht in 1909 als dijkwaterschap) en dat, in verband met de taakuitbreiding, toen de naam kreeg van waterschap Flakkee en vervolgens op 1 januari 1981na een verdere concentratie, de huidige naam kreeg. In het ruilverkavelingsrapport zijn te vens diverse voorzieningen opgenomen voor het verbeteren van bestaande wegen tot een lengte van 72 km. alsook het nodige kavelwerk. Verder is voorzien in de aanleg van verschillende bos- en beplantingsele menten, dijk- en erfbeplantingen en het versterken van natuurwetenschappelijke en landschappelijke gebieden. Slot In twee artikelen is een overzicht ge geven van wat zich op de Zuid-Hollandse eilanden en in het bijzonder op Goeree- Overflakkee in de laatste 50 jaar met betrekking tot allerlei wijzigingen en ver beteringen op landbouwkundig en water staatkundig gebied heeft voorgedaan. De polderinrichting heeft daarbij nogal wat accent gekregen enmetnamede bouw van diverse gemalen. Wel enigszins voor de hand liggend omdat het stichten of uitbreiden van een gemaal steeds weer de aandacht vroeg. Hopelijk is het een niet al te saaie opsomming van feiten geworden en is al lezende toch een redelijk inzicht ontstaan in de vele veranderingen en de achter gronden daarvan, die zich op dit terrein hebben voorgedaan gedurende de laatste halve eeuw. A. D. Smits oud-medewerker Landinrichtingsdienst Eerder met opluchting over de geboden oplossing dan met pyn over de daarvoor benodigde 60.000,heeft de raad van Dirksland in z'n gisteravond gehouden vergadering besloten tot de plaatsing van een prefab houten brug over de Boezem, op de plaats ter hoogte van de Oranjelaan waar de bestaande houten brug moest worden afgesloten. De brug zal een definitieve oplossing bieden en niet zoals we in een voorbericht schreven van tijdeiyke aard zijn, zo werd ter vergadering benadrukt, waaruit de conclusie moet worden getrokken dat daarmee een eerdere keuze, een dam, is vervallen. In de toelichting werd overigens verzuimd dat te constateren, vandaar onze verkeerde interpretatie over de tüdel^k- heid van de prefab brug. balk en niet zomaar een was het advies van dhr. De raad juichte het voorstel unaniem toe al werd nog wel een wijziging aangebracht terwille van de veiligheid van de ge bruikers van de brug. Wandelaars, rol stoelers en kinderwagens zouden aan weerzijden van het 3 meter brede wegdek een verhoogde strook van 50 cm. tot hun beschikking hebben. Dhr. Joh. Kalle (SGP) voorzag daarmee problemen en met succes suggereerde hij een andere oplossing. Het wegdek krijgt geen ver hoogde stroken maar het zware verkeer zal het d.m.v. een horizontale boven- geplaatste balk onmogelijk worden ge maakt de dan 3 meter brede rijbaan te berijden. „Een goeie ruiterhoutje" Robijn. Boezem beeldbepalend Ook al bestaat om financiële redenen nog geen uitzicht op uitvoering ervan, tóch werd een krediet van 14.100,be schikbaar gesteld voor het opstellen van een plan, door de Grontmij, m.b.t. de Winterstraat, en de Stationsweg te Dirks land. In samenhang met de verbetering van de verkeerssituatie zal in het plan ook aandacht worden besteed aan het lenigen van de parkeerproblemen rondom het zie kenhuis, de beëindiging van de functie van de Boezem en het verleggen van de bus route. Een cardinale vraag uit de raad was waarom een dergelijk plan („plannetje", vond dhr. de Berg) niet 'door de eigen dienst gemeentewerken wordt opgesteld, waarop de voorz. burg. Oversier duidelijk maakte dat daartoe de bezetting van de Dienst ontoereikend is. „Wanneer er Gereconstrueerde weg op de oude dijk ten noorden van de Plaatweg met nieuwe aanplant in de ruilverkaveling De Stelle. iemand zou worden aangenomen, of zelfs twee dan zouden die plannen moeten blijven maken terwijl we voor de uit voering van alleen maar dit plan geen geld hebben", argumenteerde de voorzitter. „Er zou misschien ergens een sterretje kunnen verschieten", dacht dhr. D. A. H. van Dis hoopvol. Hij pleitte ervoor het karakter van de Boezem, ook al heeft die straks geen functie meer als uitwaterings- kanaal, te handhaven en dat werd door het College graag beaamd: „We hebben er geen enkele behoefte aan de Boezem, een zo beeldbepalend element, te dempen", zegde de voorzitter toe. Voorbereidingsbesluit Dorpskern Dirksland I.v.m. de voorgenomen uitbreiding van het ziekenhuis, een „vernieuwbouw" zelfs, was het nodig een voorbereidingsbesluit vast te stellen omdat op onderdelen zal worden afgeweken van het vigerende be stemmingsplan. Gelet op de enorme be tekenis van het ziekenhuis meenden B en W daar geen bezwaren tegen te kunnen hebben en zo vond ook de raad. Het voor bereidingsbesluit omvat overigens een ruimer gebied dan alleen maar de grond van het ziekenhuis in verband met de plannen tot reconstructie van de Stations weg en Winterstraat en de mogelijkheid tot aanpassing van de Boezemweg met bijkomende werken. Dhr. Poortvliet (WD) voerde een pleit om het bouwverkeer niet door de toch al belaste Stationsweg te voeren. Het leek hem beter dat dat de Secretarieweg neemt, maar de voorz. wilde zich daar liever niet mee inlaten om de toch al zo gecompli ceerde bouw niet nog meer te bemoei lijken. Er komt wellicht, voor de direct om wonenden, van gemeentewege nog een hoorzitting om hen van voorlichting te dienen. Dat leek o.m. dhr. Poortvliet nuttig omdat hem ter ore gekomen was dat zelfs werd gevreesd dat de gemeente op grond van een voorbereidingsbesluit wo ningen af zou kunnen breken...! Toch woningwetwoningen Een fikse discussie heeft zich ontwikkeld tussen de raadsvoorzitter en dhr. A. Ro bijn, weliswaar raadslid maar ook voorz. van de woningbouwver. „Dirksland". Dat gebeurde bij het voorstel tot vaststelling van de planningslijsten nieuwbouw 1986- 1990. Het College had daarop voor 1986 geen woningwetwoningen opgenomen, geconstateerd hebbend de vraag naar pre miewoningen waarvan de bouw door het vragen van een aanzienlijk contingent woningwetwoningen zou kunnen worden Garage Knöps BV Tel. 01870-2222 Zondag 25 augustus 1985 OUDDORP - Herv. Gem. 9.00, 11.00 en 18.30 uur eerw. hr. G. Meuleman- Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur lezen - Ger. Kerk 10.00 uur ds. G. Tromp te Oenkerk en 15.30 uur afscheid ds. A. J. J. van Noord - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur ds. Smink(voorber. H.A.) en 18.30 uur ds. Smink, bed. H.A. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00, 10.45 en 18.30 uurds.H. Westerhout, bediening Heilige Doop. Vrydag 30 augustus: 14.30 uur ds. H. Wester hout huwelijksbevestiging Lau Meijer en Janet Dul. STELLENDAM-Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Codée, v.m. bediening Heilige Doop en nam. Heidelberger Catechismus zondag 25. Woensdag 28 augustus: 19.30 uur Regionale Zendingsbijeenkomst GZB - Ger. Kerk 10.00 uur lezen en 15.30 uur afscheidsdienst ds. van Noord in Geref. Kerk te Ouddorp. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Vlietstra jr.; extra maandelijkse kollekte kerk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen-Ger. Kerk 9.30 en 18.30 uur ds. H. Koets veld, Dwingeloo. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. M. van der Linden, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal; extra kollekte: exploitatie Onder de Wiek - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 en 18.(X) uur eerw. hr. A. H. Veldhuizen, v.m. voorbereidingHeiligAvondmaal; extra kollekte kerk- Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uurds. P. H. vanTrigten 18.00 uur ds. L. Kruijmer, voorbereiding Heilig Avondmaal; extra kollekte restauratie fonds - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. AJV^GStrfl. LUKASKAPEL HDG - 10.15 uur ds. W. H. vanKooten, voorbereiding Hei lig Avondmaal. MIDDELHARNIS- Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. Quist en 18.00 uur ds. P. H. van Trigt; extra kollekte bijzondere noden grote steden- Herv. „Exodus" gefrustreerd. Ook werd er aan herinnerd dat „om allerlei redenen" de bouw van 12 woningwetwoningen van dit jaar nog niet kon worden begonnen. „Onze verwach ting is dat het niet in de rede ligt te veronderstellen dat een voor 1986 toe te wijzigen contingent woningwetwoningen zal worden benut", zo luidde de logica van het College, maar die van dhr. Robijn bleek een gans andere. Hij illustreerde hoe moeizaam met de Prov. Directie Volkshuisvesting is onder handeld over de kosten van een aange paste woning. Louter daarom is het plan nog niet in uitvoering. „Wanneer het morgen rond is gaan gelijk de palen de grond in!" zegde dhr. Robijn toe. Hij veronderstelde dat B en W een andere drijfveer dan een geconstateerde „min dere behoefte" aan woningwetwoningen n.l. de exploitatie van „Dirksland Zuid", maar dan wel ten koste van de financieel zwakkeren, door zich in te laten palmen door winstjagers als makelaars". Na een uitvoerige discussie werd be sloten voor volgend jaar tóch een tiental woningwetwoningen op de lijst op te voe ren. De overigen benadrukte het de wo ningbouwver. beslist niet te verwijten met de bouw van de 12 woningwetwoningen nog niet te zijn begonnen. Wel is grote zorgvuldigheid bij de planning geboden omdat een woningwetwoning contingent boven de behoefte ten koste zal gaan van de bouw van woningen die wel worden gevraagd. Het bouwcontingent wordt n.l. heel nadrukkelijk getoetst aan de streek- plancijfers. De raad was deze avond in volledige samenstelling aanwezig en dat leek de niet agrariërs te verbazen. De agrariërs wer den n.l. verondersteld aan de oogst te zijn. „Tien minuten geleeë was ik nog juun an 't rieën", verklaarde dhr. van Nieuwen- huyzen toen hij puffend de raadzaal bin nenkwam. Nadat zij moedig haar strijd heeft gestreden, heeft de Heere tot Zich genomen mijn innig geliefde vrouw, zuster, schoonzuster en tante Alida Cornelia Gerlach echtgenote van Barend van de Ree op de leeftijd van 70 jaar. B. v.d. Ree en verdere familie 3251 CR Stellendam 23 augustus 1985 Haagsestraat 4 Geen bloemen Gelegenheid tot condoleren dage lijks aan huis. De begrafenis zal D.V. plaats heb ben dinsdag 27 augustus 1985 om 14.00 uur vanuit „De Rank", Bos- schieterstraat 6 te Stellendam, op de begraafplaats aldaar. Aanvang rouwdienst in „De Rank" om 13.15 uur. Na een langdurig, geduldig gedra gen lijden heeft de Heere van ons weggenomen onze geliefde schoon zuster en tante Alida Cornelia Gerlach echtgenote van B. v.d. Ree op de leeftijd van 70 jaar. A. J. v.d. Ree M. v.d. Ree-Goedegebuur H. v.d. Ree J. v.d. Ree-Dupon Hannes J. v.d. Ree P. Dupon K. v.d. Ree K. Tanis Stellendam, 23 augustus 1985 Kon. Wilhelminastraat 10 Na een langdurige ziekte nam de Heere uit ons midden weg onze lieve zuster en schoonzuster Alida Cornelia Gerlach echtgenote van B. v.d. Ree op de leeftijd van 70 jaar. Lou en Corry Gerlach-Blokland Hellevoetsluis. De Eik 51 Na een langdurig geduldig gedra gen lijden heeft de Heere van ons weggenomen onze geliefde zuster, schoonzuster en tante Alida Cornelia Gerlach echtgenote van B. v.d. Ree op de leeftijd van 70 jaar. N. van Es-v.d. Ree Fam. J. Mast-van Es Nellie Fam. J. v.d. Nieuwendijk-van Es Jaap, Peter, Kees Fam. C. L. van Es-Tropst Pieter, Marina, Leen Stellendam, 23 augustus 1985 Korenbloempad 25 Gem. 10.00 uurds. A. Carstens-Chr. Ger. Kerk 9.30 uur (H.A.) en 18.00 uur ds. P. den Butter- Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 10.00 uur ds. A. v.d. Waal en 17.00 uur ds. R. Stutvoet, Brouwershaven - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 en 14.30 uur ds. B. Gratz. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. J. van den Bom, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal; Ie kol lekte diakonie en 2e kollekte kerk voogdij - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. N. P. J. Kleiberg- Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. G. C. Klok, v.m. voorbereiding Heilig Avondmaal; extra kollekte HGJB - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen- Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur dhr. Hartkamp, Brielle. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Vos, voorbereiding Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. K. van Meijeren - Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur de heer A. v.d. Schee, Spijkenisse. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. H. Jongebreur en 18.00 uur ds. A. Vos; extra kollekte pastorie fonds - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 9.30 uur ds. J. v.d. Haagen, em. pred. Barendrecht en 18.00 uur de heer I. W. Verstraaten, Lepelstraat. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. K. van Meijeren; kollekte ver warming. SINT MAARTENSDIJK- Herv. Gem. 9.30 uur (H.A.) en 14.30 uur ds. J.G. van Loon - Oud Ger. Gem. 3x lezen - Ger. Gem. in Ned. 3x lezen. Dhr. M. A. Huyssen te Nieuwe Tonge viert vandaag zijn zilveren jubileum als radio-t.v. monteur bij Electrotechnisch bedrijf Huibrechtse te Middelharnis. Dhr. Huyssen kwam er als 15-jarige in dienst. Op 10 sept. zal aan het jubileum meer aandacht worden geschonken. Gemaal Witte Brug ten westen van Goedereede. Bouwjaar 1956. In 1972 uitgebreid i.v.m. de bemaling van de hoge gronden rond Ouddorp. "ir..

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 2