De jeugd weet werk te vinden V isser Oogstwerkzaamheden met vele interrupties begonnen Schaaksimultaan in Stellendam Garage Nelisse Laatste Bach-concert te Oude Tonge Garage KNÖPS B.V. HtubreéMse BTW 253,49 AUTO PESCH Onze SHOWROOM Tijdelijke aanbieding Citroen - Hesselink Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Rommelmarkt Sommeisdijk 58e Jaargang VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1985 No. 5423 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommeisdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief OOK dit jaar hebben weer enkele honderdduizenden jongeren de school weer de rug toegekeerd om hun mogelykheden op de arbeidsmarkt te beproeven. Volgens cüferdeskundigen zullen het er 275.000 zyn, nadat vroegere schattingen wat lager waren uitgekomen. Het hoger cgfer wordt toegeschreven aan de grotere lust om de studie 'is verlaten. Men ziet weer meer kansen op de arbeidsmarkt omdat het econümisch leven er gezonder uitziet en de werkgevers weer zin hebben om vooral jonge werkkrachten aan te nemen. Jongeren vindt men wat soepeler in de omgang, men kan ze nog beter naar de hand zetten en van hen verwacht men nog al wat inventiviteit om het produktieproces te verbeteren. Vanzelfsprekend zitten er ook financiële motieven achter die voorkeur voor de jeugd. VRAAG WAT TOEGENOMEN WEEKENDBAANTJE MET name in het kader van het leerling wezen bestaan er voordelige mogelijk heden om aankomende werkkrachten in het bedrijf op te nemen. Het opnemen van leerlingen in bedrijfsscholen gebeurt met overheidssubsidies die zo'n 13.000, kunnen bedragen. De ervaringen met leer- Ungen op bedrijfsscholen mogen in 't alge meen gunstig worden genoemd. Die leer lingen zijn gemotiveerd en hun begeleiders vinden dat hun vakbekwaamheid snel toe neemt. Eenjongere is beslist niet verplicht na afloop van zijn opleiding daar te gaan werken waar hij zijn opleiding heeft ge had. Het gehele bedrijfsleven kan van hem profiteren en omgekeerd. •In tal van bedrijfstakken is de vraag ge lukkig toegenomen. Dat geldt bijvoor beeld voor de metaalsector maar zelfs de onder druk staande bouwbedrijven durven het weer aan om jongeren te werven. Met name grote werkgevers zien in dat de toekomst van hun bedrijfstak afhangt van de toe stroming van de jeugd. Zij weten dat wij nog enkele jaren in een arbeidsmarkt zitten waarin er een overaanbod van ar beidskracht optreedt. Dat hangt samen met de hoge geboorte-overschotten uit de zestiger jaren maar die zullen rond de zeventiger jaren zijn „opgedroogd" en dan gaat het erom een goed bestand aan uit stekende vakmensen bij de hand te heb ben, dat dan een brug kan vormen naar de jaren van arbeidsschaarste. Het heeft weinig zin om zich daar nu al veel zorgen over te maken. Immers wij weten niet of de conjunctuur in die jaren gunstig zal zijn. Evenming is het bekend of het tempo, waarin menselijke arbeids kracht door mechanische hulpmiddelen wordt vervangen, nog zal toenemen. Na de jaren met superdure werknemers, die hoe langer hoe meer zijn ingebed in een reeks van sociale voorzieningen, is er duidelijk een drang naar volledige auto matisering. Intussen is de overdreven vrees voor robots en computers wat weg geëbd en begint men in te zien dat deze hulpmiddelen enerzijds leiden tot meer perfectie en besparing maar dat er ook weer nieuwe werkvelden door worden opengebroken. Zo moeten er programma's worden ge maakt voor de computers en de door hen verstrekte informatie heeft weer tot gevolg dat die moet worden benut. Wanneer door de automatisering artikelen goedkoper worden komt er bij de consumenten meer geld vrij voor andere produkten en dat stimuleert weer de werkgelegenheid. Autobedrijf A. J. van Rumpt Vert.C. Bakker, tel. 01877-1589 Op dinsdag 10 september organiseert schaakvereniging „Stellendam" in ge bouw „De Rank" aan de Bosschieter- straat in Stellendam een simultaan-séan- ce. Evenals voorgaande jaren heeft het bestuur de heer Martin Verolme uit Som meisdijk bereid gevonden deze simultaan wedstrijd te geven. De jeugdspelers beginnen die avond om 18.30 uur, terwijl de senioren er om 19.30 uur bijkomen. Ook niet-leden van schaak vereniging „Stellendam" kunnen hun krachten met de heer Verolme meten. Zij kunnen zich aanmelden bij de heer A. Koon (01879 -1869) of de heerR. J. van Dongen (01879 - 2427) of bij aanvang van de westrijd. Een week eerder houdt de Stellendamse vereniging haar jaarlijkse algemene leden vergadering, eveneens in gebouw „De Rank". Deze vergadering begint 3 sep tember om 20.00 uur. Schakers die inte resse hebben om aan de interne competitie van de schaakvereniging deel te nemen, worden uitdrukkelijk verzocht deze leden vergadering bij te wonen of zich bij één van de twee bovengenoemde bestuurs leden te melden. Vooral oudere spelers zou de schaakvereniging graag welkom heten. DE jeugd heeft ook geleerd op de nieuwe arbeidsmarktverhoudingen in te haken. Men begrijpt weer dat er iets gepresteerd moet worden en er is een duidelijk besef voor de noodzaak om zo vroeg mogelijk allerlei vaardigheden op te doen. Moet een jongen of meisje na schooltijd nog helemaal gevoel krijgen voor hetgeen de maatschappij eist, dan constateert hij of zij al spoedig een achterstand. Door de moderne informatie wijs geworden voelt men aan dat praktijk opdoen ook duidelijk een stuk leren betekent. Velen begeren daarom een weekendbaan- tje of een praktische bezigheid op een vrije middag of avond. Velen hebben al ervaren dat dit soort contacten ook gemakkelijker een vakantiebaantje oplevert. Want wat heeft een baas aan je waimeer je niet kunt aantonen dat je ijverig bent en al eens bezig bent geweest, liefst in de branche waarvoor je je aanmeldt. Dit soort op stelling past wonderwel in de behoeften van het bedrijfsleven. Want daar liggen tal van werkzaamheden waarvoor men geen volledige kracht kan aannemen. Erg gun stig dus wanneer men iemand voor een beperkt aantal uren kan vinden. Jongelui die dit werk doen krijgen drieërlei voor sprong op hun medescholieren. In de eerste plaats leren ze door dit werk staps gewijze waar hun belangstelling wel of niet ligt. Dat wordt niet altijd ontdekt door hst eei.vG^Jige werk dat men doet, maar ook en vooral, omdat men chefs, onder nemers en andere medewerkers in hun dagtaak observeert en daaruit trekt de waakzame jeugd zijn conclusies. Voorts zien deze optanten voor bijbaantjes en vakantiewerk, dat er voorgeld gewerkt moet worden en dat er door werk ook duidelijk een weg ligt naar geld om het leven wat aangenamer te maken. Het zak geld is er de laatste jaren niet hoger op geworden en veel jongeren prefereren er voor te werken. Liever dan hun hand op te houden. De derde winst uit baantjes en vakantiewerk ligt in het ontwikkelen van de sociale vaardigheid. MENSENKENNIS HET bezit van goede contactuele eigen schappen is in veel gevallen een basis voorwaarde om een goede positie te ver overen. Het is wat waard wanneer men die spelenderwijs zich eigen kan maken. Er varingen hebben bewezen dat bijvoor beeld jonge meisjes die met zekere tegen zin een deelbaantje als cassière aan pakten, bij hun intrede als volledige werk kracht direct op niet onbelangrijke com merciële posten konden worden ingezet, alles omdat ze hadden geleerd hoe consu menten op allerlei uitspraken en omstan digheden reageren. Ze hadden een flinke dosis mensenkennis opgedaan. Een ga ragehouder nam onlangs een jongeman als autoverkoper aan, die in zijn schooltijd jaren lang als garagehulpje had dienst gedaan. Hij had geleerd hoe de autobezit ters reageren op hetgeen er in de garage met de auto wordt omgesprongen. Hier mee is niet gezegd dat jongeren, die weinig studeren en vroeg de praktijk in gaan, altijd de beste banen gaan veroveren. De ervaring wijst uit dat zij die met name een middelbare beroepsopleiding volgen, daar een geweldige aanloop mee maken voor een goede positie in de maatschappij. Ook wordt het steeds duidelijker dat de op leiding voor beroepen die in de praktijk nauwelijks zijn terug te vinden, voor velen naar dood spoor leidt. Zal de jeugdwerkloosheid spoedig voor bij zijn? Dat zit er helaas nog niet in. Niet iedereen is het gegeven zich ge makkelijk te presenteren en daaruit voordeel te halen. Naarmate er meer zijn zullen er ook meer afvallen, die dan hun tijd moeten gebruiken voor verdere studie of in een arbeidsproject moeten duiken. Maar het aantal jongeren dat zijn weg weet te vinden neemt toe en dat moedigt anderen weer aan. Er is veel dynamiek en creativiteit bij onze jon geren en aan doorzettingsvermogen ontbreekt het evenmin. Levend in een klein land zullen wij nog hernieuwde aandacht moeten geven aan het verbe teren van de kennis van de moderne vreemde talen. Want wij leven op een kruispunt van wereldhandel en zijn om ringd door grote volken, die jonge men sen met talenkennis graag opnemen. Europees denken schept ook verplich tingen. Drs. A. VAN MIERLO MET ZO'N PRUS voordelig invriezen verzekerd Zanussi tafelmodel diepvriezer type Z7125F Hiervoor staan zelfs de eskimo's in de rij, voor het invriezen en bewa ren van alle produkten. Nu slechts ZANUSSr Adviesprijs/799,- 3 JAAR volledige GARANTIE* 1 drum 60 liter Mobil super 15 W 40 incl. Groothandel in Mobü-oliën en vetten Langeweg 74 NIEUWE TONGE Dirksland, 01877 - 1357 RENAULT-dealer voor Verkoop -I- Service ai871 -1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 FORD - TOYOTA Buitenboordmotoren YAMAHA -N PEUGEOT TALBOT Al Kasta Tel. MIDI tobedrijf njelaan 41-43 01870 - 3094 DELHARNIS -• Een beeld dat we dit jaar helaas nog maar weinig te zien hebben gehad. Woensdag, een van de weinige echt zonnige dagen kiekten we nabij Oude Tonge het rooien van een veld aardappelen. Normaliter niets bijzonders omstreeks deze tijd van het jaar, maar nu nog weinig te zien i.v.m. de extreme regenval en de moeilijke berijdbaarheid van de akkers waarom de oogstwerkzaamheden nog maar heel moeizaam op gang zijn gekomen. De erwtenoogst is het meest kwetsbaar en waar mogelijk worden de erwten dan ook gedorsen. Het gewas is platgeregend wat het dorsen erg bemoeilijkt. Duidelijk is dat veel partijen van het vocht te lijden hebben gehad en voor menselijke consumptie zullen worden afgekeurd. Van de graanoogst en -opbrengst valt nog weinig te zeggen. Een week zon zou nog veel goed kunnen maken. I Nog niet alle percelen zijn voldoende gerijpt en vooralsnog lijkt er met de granen nog weinig aan de hand al zal de opbrengst minder zijn dan vorig jaar toen er van een topoogst sprake was. I De aardappeloogst ligt ook ver achter op het jaarlijkse schema. In meerdere percelen wordt tengevolge van de I langdurige hoge luchtvochtigheid fytoftora (een schimmelziekte) geconstateerd. Ook voor de aardappeloogst wordt naar stabiel weer uitgezien. Op D.V. zaterdag 31 augustus a.s. vindt het achtste en tevens laatste Bach-concert plaats uit de serie concerten 1985 van de Stichting Kerkconcerten Goeree-Overflak kee. Het concert wordt gegeven in de Ned. Herv. Kerk te Oude Tonge door Rinus Verhage, organist te Stellendam. Met dit concert is dan een einde gekomen aan de unieke serie Bach-concerten van de Stichting, grotendeels gegeven door flakkeese organisten. Met uitzondering van het Passie-concert (Johannes Passion door het Ned. Kerk- muziekensemble o.l.v. Krijn Koetsveld) en één van de drie winnaars van het Orgel concours Oude Tonge 1984 (Jan Hage uit Zierikzee) concerteerden achtereenvol gens: Jan van Dijk, Henk Verhoef, Paul Kieviet (met de Chr. Oratoriumvereni ging „Middelhamis" o.l.v. Rinus Ver hage), Janny Smit, Wim Diepenhorst, Wim van Nimwegen en Piet Westhoeve. Nu dus Rinus Verhage, die zijn pro gramma samengesteld heeft met compo sities welke heel Bachs scheppingsperiode omvatten: twee vroege werken, t.w. de Fantasia in G (Petersband 9) uit de pe riode dat Bach in Amstadt werkzaam was (1703-1707), en „Vater unser im Him- melreich" (eveneens band 9), een studie in de „kolorierten Stil". De sonate V in C-dur is een werk uit Bachs rijpste scheppingsperiode (na 1727): levendige en blijmoedige hoek- Aktiviteiten Ouddorps museum Met ingang van 26 augustus zal de kerk toren van Ouddorp nog slechts op zater dag kunnen worden beklommen. Elk uur zijn er rondleidingen vanaf het museum. Raadhuisstraat 4, 's morgens om half 11 en half 12, 's middags half 3, half 4 en half 5. Het museum is tot 2 september dagelijks, behalve 's zondags, geopend, van 10.00 uur tot 13.00 uur en van 14.00 uur tot 17.00 uur. Van 2 september t/m 14 september is het museum dleen 's middags open van 14.00 uur tot 17.00 uur. T/m die datum is de drukbezochte tentoonstelling van kera mische fluiten van Zus Poortvliet nog te bewonderen. delen met daartussenin een zangerig Largo. Vervolgens speelt Rinus Verhage de va riatiereeks over het lied: „Sei gegrüsset, Jesu gütig", een werk, als enige in Bachs oeuvre niet in één keer geschreven, waar schijnlijk, omdat van de zeven coupletten van het lied die aan de compositie ten grondslag liggen, niet in alle zangboeken uit die tijd hetzelfde aantal verzen op genomen was (oudere gezangboeken ver melden vijf verzen in plaats van de latere zeven). Het concert wordt besloten met de prach tige h-moll preludium en fuga, een werk welke Bach aan het eind van zijn leven schreef Evenals voorgaande jaren organiseert de Exodus Gemeente op zaterdag 31 augus tus weer een grote Rommelmarkt op het parkeerterrein achter de kerk aan de Dorpsweg te Sommeisdijk, van 's mor gens 9.30 uur. Naast rommelmarkt zijn er nog vele attracties, zoals de verkoop van verschil lende delicatessen (zelf gemaakte cakes, koekjes, jams, enz.). Handwerkkramen, bloemen en plantjes. Verder vindt u er kramen met artikelen van volksschilder kunst en handenarbeidartikelen. Voor de kinderen zullen er dit jaar vele spelletjes worden gedaan waar ze leuke prijsjes mee kunnen winnen. Tevens is er een kraam waar de kleintjes kunnen wor den gesminkt als clown of kattekopje. In de Ontmoetingshal is er gelegenheid tot het gebruiken van een kopje koffie en een broodje. Tevens zal er door de zen dingscommissie een expositie worden ge houden die een overzicht geeft van het werk van de zending. Rinus Verhage werd in 1956 geboren te Ouddorp. Hij studeerde aan het Rotter dams Conservatorium de hoofdvakken orgel en kerkmuziek bij resp. Arie J. Keyzer, Barend Schuurman en Jan Eel- kema. Hij is behalve organist te Stellen dam dirigent van de Chr. Oratoriumver eniging „Middelhamis". Rinus Verhage is docent orgel aan de Muziekschool te Krimpen aan de IJssel en geeft daarnaast regelmatig concerten. De aanvang van het concert is om 20.00 uur; kerk open 19.30 uur. De toegangs prijs bedraagt ƒ5,(voor scholieren, CJP-houders en 65-f- 3,—). is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend LANGEWEG 113 TEL. o 1870-2222-MIDDELHARNIS stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 VINGERLING 3-MlDMLHARNtS-TEL 01870-2518 ***»*»»*****1t»*»»»*»#»JHHH^ *- -^-T- ^*--»--*--T--T- Voor topkwaliteit, goetlr service en voonielige pri/ien- FOTO FILM - BEPOHTAGE - VIDEO -COMPUTER C3 C=l C=] C=) C3 ■MMMIAmAk cj ca g Wettstrmat 35 - Molenweg 4 Ouddorp Telefoon 01878-7612 en 2120 Fitiael Henette Prinahop - Hogetaom 172 Telefoon 01116-2400 IMieuw en Occasions :t(^t<^%t^K^^t.^^<^^ (^>V^ni,^X^T<^>i<^'X^>>

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 1