Ds. N. P. J. Kleiberg deed intrede in Herv. Gemeente Oude Tonge Vogelleven Haaien in de Oosterschelde Gift Anjerfonds TENTDAGEN Concert „Ons Koor" in Haamstede Jachthaven Breskens te koop dankzij mooi weer succes Afscheid van de Zomer Avond Zang Hervatting repetities Uitslag P.V. „De Trekvogels" Belgische boomkorvisserij meer winst Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS DINSDAG 20 AUGUSTUS 1985 Zondagmiddag, na de bevestiging in de ochtenddienst voor het eerst als „eigen" predikant op de Oude Tongse Herv. kansel, heeft ds. N. P. J. Kleiberg er geen behoefte aan gehad veel, zelfs maar iets, over zichzelf te zeggen. Dringender en Bübelser vond ds. het, zoals Hande lingen 9 20 dat van Paulus zegt, „terstond" Christus te prediken. In zyn prediking maakte ds. duideiyk dat ook wederkeirig van de ge meente te verwachten; niet te spre ken over de dominee, maar te spre ken van Christus opdat Hy meer en meer, door het gepredikte Woord, in de gemeente gekend moge worden. „Want...., kent u Christus al....?" was dominees' indringende oproep van welke vraag h|j de belangrijk heid in het midden van de gemeente legde. „Want kennen en kennen is twee!" zo maakte ds. Kleiberg duidelijk in de predi king waarin hij de jeugd sterk betrok. Hem slechts te kennen als een „lieve God" en niet als ook een verterend vuur wist ds. verre ontoereikend te zijn en ernstig waar schuwde hij dan ooktegen zo'n „kennen". Zoals ds. ook waarschuwde tegen een leer die Hem alleen maar kent als een ver terend vuur en niet ook als een vergevend God. Ook Paulus een ijveraar van de wet had veel over Christus gehoord zonder Hem écht te kermen. Pas staande gebracht op de weg naar Damascus leerde Paulus de C hristus écht kennen waarna hij gedrongen werd van Hem te spreken, ook tot z'n vroegere vrienden omdat hij hen niet langer kon laten dwalen op de heilloze weg die ze gingen en waaraan hij, Paulus, was ontdekt. Dat bracht ds. tot de waarschuwing dat het niet liefdevol-, maar juist liefdeloos is ieder maar in z'n eigen geloofsbeleving te laten waarbij hij wees op wat Paulus zegt in Galaten 1 dat ieder die een ander Evangelie verkondigt dan het Evangelie van Christus, zoals geopenbaard, ver vloekt zij. Niet later, maar „terstond" stelde ds. de gemeente dan ook de allesbeslissende vraag of zijieder voor zich, al C hristus als Verlosser kent. Niet alleen maar van naam, niet als Een van Wie men wel eens gehoord heeft, maar zoals Hij Zich heeft geopenbaard, eerstens het recht van de Vader zoekend, maar ook als Jezus de Verlosser, Christus de Gezalfde. Zó nam ds. zich voor in de komende tijd zijn nieuwe gemeente Christus voor te stellen, waarom hij de gemeente opriep trouw op te komen onder de bediening van het Woord, de ontdekkende maar ook be klemmende prediking. Ds. bezag dat Paulus' ontdekkende pre diking de Joden onwelgevallig was ge weest 't Was hen te veel te erkennen dat Christus waarachtig mens was en dat Hij de Zoon van God is. Ze ontzetten zich over de prediking van Paulus maar zo waarschuwde ds. de gemeente het bracht hen niet op de knieën. Ze werden daarentegen verbitterd en zochten de Woordverkondiging stil te leggen door Paulus te willen doden. „Is Hij voor u, voor ieder van ons al onze Verlosser geworden?" vroeg ds. hoofd voor hoofd af, aansporend om daar haast mee te maken om des levens wil. Het is ds.' verlangen de gemeente daarin voor te gaan en te leiden door haar zondag aan zondag een mens-afbrekend, maar Gode- verheerlijkend Evangelie te prediken om daarmee het menselijke te verbrijzelen opdat ieder Hem als Borg en Middelaar nodig zou krijgen. „Dan mag U alles alleen van Hem verwachten, van Hem alleen, opdat Hij uw Priester, uw Profeet en uw Koning worde, Die over uw leven regeert". Het was ds.' diepe wens en bede dat ook in Oude Tonge velen als Paulus van vijand, door Gods genade tot volgeling van Hem zullen worden ge maakt „Welzalig zij, die naar Zijn reine leer, in Hem hun heil, hun hoogst geluk be schouwen", zo beëindigde ds. de predi king, waarop de gemeente Ps. 2 7 zong. Toespraak In een korte toespraak richtte ds. Klei berg zich vervolgens tot vertegenwoordi gers van kerkelijke en burgerlijke instel lingen, o.a. het gemeentebestuur, plaatse lijke kerkelijke verenigingen, commissies van beheer en kerkeraad. De geipeente werd verzekerd dat de pastorie altijd open staat en dat ds. zich, waar nodig, haar 24 uur per dag dienstbaar wil zijn. Ook de jeugd werd opgeroepen via verenigingen en catechisatie de Schrift te onderzoeken, waarna ds. die ook de aanwezigen uit zijn vorige gemeente Vinkeveen hartelijk had toegesproken besloot met de bede dat eens heel Oude Tonge moge juichen voor Gods troon. Wederkerig werd ds. Kleiberg toegespro ken door de consulent ds. van Meijeren van Ooltgensplaat en na hem door ouder ling Jonker die een woord van hartelijk welkom sprak, waarbij hij de gemeente vroeg haar nieuwe predikant en zijn gezin op te dragen in het gebed, waarop zegen te verwachten is. Na de gemeente tot een trouwe opkomst onder de bediening van het Woord te hebben opgeroepen ver zocht ouderling Jonker de gemeente haar nieuwe herder en leraar Ps. 90 9 toe te zingen, waarna de dienst door ds. Klei berg besloten werd. SINT ANNALAND Aardappelveiling van vrijdag 16 augustus 1985 Doré eerste soort ƒ0,34 -ƒ0,36. Doré tweede soort 0,32- 0,33. Doré bonken 0,10. Doré drie- lingen 0,17. Doré kriel 1,37. Lekker- landers eerste soortƒO,22-ƒ0,25. Gloria eerste soort 0,21 - 0,23. Gloria apart 0,17 - 0,20. Bintjes gewone 0,15 - 0,21. Bintjes bonken 0,33. Eigen heimers gewone 0,31 - 0,39. Aard appelprijs per kilogram. Aanvoer twee honderd en dertien ton. A.s. vrijdag 23 augustus geeft het Man nenkoor ,,Ons Koor" een concert in de Herv. Kerk te Haamstede. Dit concert vindt plaats op uitnodiging van de orgel commissie, die bezig is gelden te ver zamelen voor de restauratie van het orgel. Ook zal medewerking worden verleend door drie dames op dwarsfluit en een op fagot, wat de afgelopen week in Renesse een mooie combinatie was, tussen de zang door. Zij zijn ook van Flakkee afkomstig. Het mannenkoor staat onder leiding van Willem Chr Meyboom en wordt begeleid door Marjan Timmer-van Neuren. De aanvang van het concert is 8 uur. En de toegang is vrij. Na afloop van het concert is er een kollekte voor het orgel fonds. Na drie bijzonder feestelijke avonden valt op woensdag 21 augustus a.s. voorde vierde (en tevens laatste) maal te genieten van een avond zang en muziek in de Gereformeerde Kerk aan de Dorpsweg te Ouddorp (ingang Dorpstienden). De avond begint om 20.00 uur en de toegang is gratis. Na afloop staat voor de bezoekers de koffie klaar en er is dan tevens gelegenheid om met de uitvoeren den van gedachten te wisselen. Marian Leynse uit Vlissingen (een oude bekende uit de serie medewerkers aan deze avonden) heeft een boeiend pro gramma samengesteld rondom het thema 'psalmen'. U zult ervan versteld staan hoe gevarieerd de opzet is. De alt Titia Dijkstra werkt ook mee, zij verzorgt enkele soli. U als bezoeker bent in niet geringe mate deelnemer aan deze avond. U zingt nl. (van harte) met ons mee. Ook nu weer hopen we een fijne volle kerk te krijgen in een programma dat wordt gepresenteerd door ds. Ad van Noord, de plaatselijke predikant. Weest allen hartelijk welkom! HERKINGEN - Oud papier - Door en voor de Johan Frisoschool zal a.s. woensdagavond weer oud papier worden opgehaald. Vriendelijk wordt u verzocht het aan te bieden papier vóór half zes langs de straat te zetten. Het beheren van een jachthaven be hoort niet tot de taken van een gemeente. Aldus motiveren B en W van de Ge meente Oostburg hun voornemen om de jachthaven van Breskens te verkopen ofte verhuren aan de watersportvereniging al daar. In het verleden kende deze haven nogal wat onverhuurde plaatsen, maar dat is nu verbeterd en is er weer sprake van een wachtlijst De 65.000,baggerkosten, die de gemeente jaarlijks moet gaan betalen, nu de Rijkswaterstaat deze niet meer voor zijn rekening neemt, kunnen in de lopende begroting worden gedekt, financiële peri kelen vormen niet de aanleiding tot het voorstel, aldus de toelichting, maar wel het gemeentelijk privatiseringsbeleid. Men zoekt deze dieren in de eerste plaats in Zuidelijker zeeën, maar ze komen ook in de Oosterschelde voor en hun aantal neemt toe. Oorzaak de Deltawerken. Sporadisch werden haaien wel eens door vissers in hun net gevangen, maar donder dag ving een dertien jarige Belgische jon gen, Tommie Jacobs uit Kalmthout een haai van 1.20 meter lengte aan een ge wone hengel. Dit gebeurde aan boord van het sport vissersvaartuig „Onderneming" van schipper J. de Zeeuw uit Yerseke, in de buurt van de Dorsman, een geul in de nabijheid van Wemeldinge. Enkele weken geleden werd ook al een vier kilo zware haai aan een hengel ge vangen, maar die was de helft kleiner. Het betreft een kleine haaiensoort, zoals die ook in de Noordzee voorkomen. Ze zwem men wel eens de zeegaten binnen, maar blijven daar niet lang. Nu echter de Delta werken bezig zijn, met het aanbrengen van dorpels tussen de schuiven van de Ooster- schelde-afsluiting vinden de terugkerende haaien deze dorpels op hun weg en raken daardoor de weg kwijt Zo verklaart bij het Hydrobiologisch instituut voor Delta on derzoek in Yerseke, de toename van het aantal haaien op plaatsen waar men die allerminst verwacht en ook doorgaans niet aantreft. Doomhaaien, zandhaaien en hamerhaaien zijn wel belust op een lekker visje, maar ongevaarlijk voor de mens, al moet men zijn vinger niet in hun bek steken, want haaietanden zijn scherp. NIEUWE TONGE Dezer dagen heeft het kinderkoor „Jong ApoUo" een grote gift ontvangen van het Anjerfonds voor de aankoop van kleding voor de jaarlijkse opvoering van een Mu sical, waarvoor steeds kleding nodig is wat nu dringend aan vernieuwing toe was. Omdat er niet voldoende financiën waren heeft het bestuur een beroep gedaan op het Anjerfonds dat heeft toegezegd dat er een bedrag van 500,beschikbaar wordt gesteld. Zo ziet men weer eens dat de opbrengst van de Anjerfonds koliekten goed terecht komen want de verenigingen kunnen nu weer profijt hebben van uw giften. Het bestuur is dan ook het Anjerfonds erkentelijk voor deze gift alsook het B en W van Middelhamis voor de positieve steun tot het verkrijgen van dit bedrag. Namens leiding kinderkoor, Jannie, Riet en Nelleke TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen beëdigd taxateur g 01870-3477 M NIEUWE TONGE Deze week beginnen de repetities weer van de Chr. Gem. zangver. „Advendo" en van het Chr. jeugdkoor „Jong Advendo'\ De eerste repetitie-avond van „Advendo" is a.s. donderdag 22 augustus en zij oefe nen elke donderdag van 8 uur tot 10 uur. De eerste repetitiemorgen van „Jong Advendo" is a.s. zaterdag 24 augustus van half tien tot half elf. Zij oefenen één maal in de veertien dagen. Op beide koren is nog plaats voor nieuwe leden dus zingt u graag en bent u nog geen lid kom dan eens op een repetitie kijken. Jongens en meisjes van 8 t/m 14 jaar zijn van harte welkom bij „Jong Advendo" en vanaf 15 jaar kunt u bij „Advendo" terecht. De repetities worden gehouden in het Ned. Herv. ver.gebouw „Elim" aan de Zuiddijk. Beide koren staan o.l.v. de heer C. 't Mannetje. Mogen we zeggen: Tot ziens? OUDDORP WedvluchtNoy on 17 augustus 1985. Los 10.25 uur. W.wind, regen. Deelname 414 duiven. 285 km. 1ste duif 14.2 uur. H. Grinwis: 1,28, 33, 34, 36, 39,62,82; A. Venneman: 2, 6, 42, 50, 78, 104; A. Melissant: 3, 49, 60, 71, 92, 101; C. M. Grinwis: 4,19,27,41,52,54,61,72,97, 98; Comb. K. en B.: 5, 63, 77, 84; Mevr. Willemse: 7,8,10,12,13,24,29,30,69, 70, 83; Comb. Kieviet 9,15, 22, 35, 37, 46, 95;Comb. CeesenMiep: 11, 14,21, 23, 31, 32,47,65,68,75,87, 89,90,99, 102, 103; Comb. Pijl/Verhage: 16, 17, 44,55,59,88; KI. Meijer: 18,66,76,80, 85; J. v.d. Berg: 20,64; G. van 't Geloof: 25,26,51,57,79,94; T.v.d. Bok: 38,73, 81; J. Kapteijn: 40,56,96,100; A. Klijn: 43, 45, 48, 53, 58, 67; Joh. Grinwis: 74, 86, 91; P. Mierop: 93. Uitslag wedvlucht Minderhout 17 augus tus 1985. Deelname 443 duiven. Los 14.40 uur. 1ste duif 15.46 uur. C. M. Grinwis: 1, 9, 25, 35, 39, 42, 61, 72,97; Cees en Miep: 2,4,21,23,37,38, 50,58,70,73, 93,98; A. Melissant 3,8, 62; Comb. Kieviet 5, 56, 105; K. van Wijk: 6, 43, 67, 77,86,107; H. Grinwis: 7,16,20,46,82,85,91; Comb. Pijl/Ver hage: 10, 59, 66, 68, 84; P. Mierop: 11, 18,22,32,34,45,74,87,89,92,99,100, 103; A. Venneman: 12, 15, 17, 47, 53, 71,75, 101, 111; KI. Meijer: 13,27,31, 69, 94, 109; L. Sperling: 14, 60, 64; J. Hameeteman: 19, 36, 49, 57, 81, 83; T. v.d. Bok: 24, 78, 102, 108; Comb. K. en B.: 26,29,54,76,80; A. Klijn: 28,30,65; H. Kleijn: 33, 40, 44, 48, 55, 90, 104, 110; J. v.d. Berg: 41; J. Kapteijn: 51, 96; Joh. Grinwis: 52, 63; G. van 't Geloof: 79; J. Tanis: 88, 95, 106. De vogels, ze komen naar 't dak elke morgen waar voor de duiven een voederbak staat. Ze komen vliegwaardig door wind en door regen Ze vliegen er rond in een sierlijk bewegen Ze eten van 't voer dat de duif overlaat. Wat heerlijk spontaan is dat vogelenleven. Ik voel me beschaamd en het maakt mij vaak stil. Wat kan toch een schepsel op aard meer verlangen God zorgt voor de vogels, Hij stuurt al hun gangen geen mus valt van 't dak als Hij het niet wil. God geeft ons in Christus de rijkste beloften HIJ geeft ze om niet, elke dag, altijd weer. Voor wie er van eet is het brood voor het leven dat Hij uit gena aan Zijn kinderen wil geven Ze worden verzadigd, ze hong'ren niet meer. Wat gaan vaak Gods kinderen bevreesd door het leven Waarom nemen wij Zijn beloften niet aan? Dan gaat er een wereld van vreugd voor ons open en eens wordt vervuld ons verlangen en hopen als wij eeuwig blij in Zijn koninkrijk staan. LANERTA ORGELCONCERT Bram Beekman Nieuwe Kerk Middelburg In de serie zomeravond-orgelconcerten, die onder auspiciën van de Stichting Or gelcentrum in de Nieuwe Kerk te Middel burg plaats vinden, zal het voorlaatste concert op dinsdag 20 augustus worden gegeven door de plaatselijke organist Bram Beekman. Het programma dat zal worden uitge voerd luidt: Sonata no. I, F. Mendels sohn; uit BWV 645-650,zes van J. S. Bach's bekendste koralen; Prélude et Danse fuguée, G. Litaize; Benedictus, M. Reger en de grote Choralsymponie „Jesu meine Freude", S. Karg-Élert. Aanvang 20.00 uur. SINT ANNALAND Parkeerverbod Hoenderweg Voor de onlangs gereedgekomen woningen Hoenderweg (nummer 9 tot en met num mer 19) is een onoverzichtelijke en daar door gevaarlijke situatie ontstaan door het parkeren van auto's voor deze huizen. Bij de bouw van deze woningen in de bocht van de Hoenderweg richting Dominees hof/Spuistraat is geen parkeergelegenheid geschapen. B en W vinden verbetering van deze onhoudbare situatie wenselijk door het instellen van een parkeerverbod en het aanbrengen van parkeervakken in de buurt van dit woningcomplex. SINT ANNALAND Sloop drie huizen Weststraat De groente- en fruithandelaar Koos Hage uit Sint Annaland wil de drie achter de winkel gelegen kwalitatief slechte drie pandjes van de gemeente kopen. De onderhouds- situatie is de laatste jaren sterk verslech terd, zodat B en W spoedige sloop ge wenst achten. In het bestemmingsplan Kom was dat al gepland. Weststraat 5b en 5c zijn al jaren eigendom van de gemeente en onlangs werd overeenstemming bereikt met de heer J. van der Male over de aan koop van Weststraat 5d. De gemeente heeft weinig belang bij de grond en daarom noemen B en W het gunstig dat de heer Hage de drie opstallen zelf wil slopen om wat meer ruimte achter zijn zaak te schep pen. Over de te betalen prijs is reeds een akkoord bereikt. De rentabiliteit van de Belgische boom- korvloot steeg in 1984 met dertien procent en ook in de eerste zes maanden van 1985 werd meer gevangen dan vorig jaar. IN 1984 brachten de Belgische vissers 500 ton tong méér aan de mijn dan in enig vorig jaar, terwijl de kabeljauw vangst een ver meerdering van 15% liet zien tot 2815 ton, de schol 9% tot 3549 ton en de rog met 27% tot 1067 ton. De Wijting vangst nam fors af, evenals die van zeeduivel, de schelpdierenvisserij en de gamalenvangst. SINT ANNALAND Bibliotheek is aangepast De biblio theek, ondergebracht in het voormalig dorpshuis aan de Kloosterstraat in Sint- Annaland is toegankelijk gemaakt voor minder-validen. De bestrating is gewij zigd bij de entree, de dorpel is aangepast en de deuren zijn vernieuwd of verbeterd. De ANIB (Bond van arbeidsongeschik ten) heeft al geruime tijd aandacht ge vraagd voor de slechte toegankelijkheid van openbare gebouwen voor minder validen, zodat deze aanpassing wel een pluspunt genoemd mag worden. Ook dit jaar waren de tentevangelisatie- dagen, georganiseerd door de Evangelisa tie Commissie van de Ned. Herv. Kerk te Sommelsdijk weer een succes. Het was prachtig weer en veel kinderen bezochten deze dagen, vooral de speur tocht in het streekmuseum sloeg geweldig aan. Ook het avondprogramma met de zanger Jaap Booy kan geslaagd genoemd worden. Met genoegen kan de Evangeli satie Commissie van Sommelsdijk dan ook terug zien op twee fijne dagen. HUIS VERKOPEN? makelaar tamboer bellen vóór deskundige bemiddeling Cn 01870-3477 m DD VERVOLGVERHAAL door Fenand van den Oever - 79 - G. F. CallenbachB.V. Nijkerk Hij keek naar het mastenbos van de schepen, dat zich als een silhouet tegen de zomernacht aftekende. Daar boven de sterren en een schijfje maan. Hij stond daar in zijn eentje en hij murmelde zacht: O, Heere God, wat moet ik doen, dat ik U smeken mag, het is me alles waard, laat me mogen zien, dat het wel gaat met die netten, dat ik een Visser met een grote V ben, dat ik.... Een stem vroeg: Zeg je wat? Hij schrok. Het was Giel van Deventer, die tegen de reling stond te wateren. Hij loog: Ik dacht ook, dat er gepraat werd, maar het lijkt me inbeelding. Hij spuwde van afkeer tegen zichzelf. Wat een vent was-ie. Hij stond in één adem te bidden en te liegen, het laatste deed hij om het eerste te verbergen. Bah. Wrevelig ging hij naar het achterin. Hij snorkte een gat in de volgende dag. Dries Storm porde hem wakker. Arend-Michiel, een telegram. Het was net gebracht. Hij maakt het, uitwendig zonder opwinding, open, maar vanbinnen rikketikte alles. Hij las eerst het adres: A. M. van Roon, Schipper q.q., VL 122. De Wisselvalligheid, Peterhead. A. M. van Roon, Schipperq.q.,datbetekende: invaller. Zou Wil het zo opgegeven hebben? Hij las: Handel naar omstandigheid, W. Een paar tellen zat hij in zijn eentje op die woorden te staren. Handel naar omstandigheid. Hij kon doen wat hij wilde, ja, ja. Het werd steeds moeilijker. Hij kon naar huis gaan, handel naaromstandigheid, ja, ja. Maar als de visserij opleefde, zou gezegd worden: wat een visserman ben jij.... Hij kon blijven, handel naar omstandigheid, ja, ja. Maar als hij ze niet ving, zou, als er nog eens een schip te vergeven was, gezegd worden: Van Roon niet, want die maakte er ook niks van. En dan dat andere? Dat geweldig-grote? Op Wijnand was hij eigenlijk nooit echt kwaad ge weest, dat wil zeggen, hij had hem nooit echt gehaat. Nu vergaf hij hem alles. Begreep ooit een matroos, wat een schipper te verwerken kreeg? En hij was nog geen schipper. Nog lang niet Hij ging aan dek een luchie scheppen. Stuk voor stuk passeerden de Vlaardingse loggers. Ze wilden vandaag nog schieten. Hij ook wel, toch liet hij hen gaan. Bewust, Ze moesten uit zijn, voor hij binnen was. Toen de laatste zijn zeil hees, nam hij een besluit. Hij stapte naar het voorin. De meeste matrozen zaten er. Jongens, zei hij, we gaan weer naar de visserij, morgen denk ik. Ze vonden het best. Tegen Gerrit Krab sprak hij: Jij moest maar achterin komen voor stuurmans maat, zolang het duurt, zolang het duurt. Gerrit Krab ging, direct actief, in zijn nieuwe functie, om proviand. Arend-Michiel was toen al niet meer te zien. DE twijfel dolf bij zijn zekerheid het onderspit. Hij waagde het. Wie waagt kan winnen. Hij stapte bij James Mitchel aan boord. Het werd weer een bakkie doen en over de visserij praten. Arend-Michiel liet hem het telegram lezen. James vroeg wat hij deed. Vissen! James gaf hem groot gelijk. Ze zaten een ogenblik zwijgend tegenover elkaar. Toen kon Arend-Michiel het niet langer voor zich houden. Hij vroeg met een stem hees van spanning: Kun jij nog goed Hollands zinkwant gebruiken? James knikte. Altijd, voor de binnenzee en de westkust. Hij kreeg moed. Ik heb een voorstel. En jij móet me helpen. Misschien is het de stomste streek van mijn leven.... Wat wil je? Ruilen.... Jij mijn zinkvlet voor een drijver. James dacht na. Weet Wijnand Hoogendijk ervan? vroeg hij. Nee, ik ben deze reis aan d'n heer verantwoording verschuldigd. Hij wist wat hij zei. Als het goed ging, zou men hem roemen, als het fout ging, zou hij zeggen: meneer, hier sta ik, kleed me desnoods tot op het hemd toe uit, ik zal varen voor u, net zolang tot ik de laatste halve cent schuld betaald heb. Dat zal ik doen. Hij keek James vragend aan. Voorzichtig sprak deze: Je treft het, ik zit nogal ruim in m'n drijfwant... Hij ging eerst niet verder. Toen zei hij ineens: och, het is allang geen geheim meer. 't Is goed, kom maar langszij. Arend-Michiel van Roon moest een keer zwaar zijn neus snuiten om alle ontroering te overwiimen. Hij stotterde een paar dankwoorden. 's Avonds en 's nachts waren de matrozen van De Wisselvalligheid aan het verhuizen. Ze ruilden hun vleet, de breels voor blazen. Voorin werd gezegd, dat ze weleens gedacht hadden, dat Wijnand gek was, maar nu wisten ze beter. Zo viel heel het voorin Arend- Michiel af, op Gerrit Krab na. Deze zei tot hem: Arend-Michiel, daar zal heel Holland over spreken, naar ik hoop tot je eer. Hij antwoordde alleen met een glimlach. Hij keek Gerrit aan en hij dacht als ik jou en Wil niet had, dan had ik nooit gedurfd. Ja, ook Wil. Want ze was hier wel niet, maar hij wist, dat ze het goed zou vinden, best zelfs.... Het sleepbootje moest langszij komen om hen buiten te krijgen. Er woei heel weinig wind. Dat was een tegenvaller, want ze konden op die manier niet de lengte krijgen om te vissen. Er was net genoeg wind om te varen, te weinig echter om de gronden te halen. Hoewel het Arend-Michiel speet, maakte hij toch van de uren dagen. DE ndere middag stonden ze allemaal aan dek. Arend- Michiel van Roon riep, toen ze hun plaats hadden ingenomen: Op hoop van zegen.... Het was voor het eerst van zijn leven, dat hij het roepen mocht. Het ontroerde hem. Grootvader Van der Vel den en grootvader Van Roon hadden het geroepen. Vader riep het, hij riep het. Op hoop van zegen.... Het was de echo van zijn voorgeslacht. Hij had het roer in zijn handen, maar zijn ogen waren overal. Bij de reepschieter, de afhouwer, de want- staanders, de blazenopstekers. Het was allemaal zo nieuw. Ze voeren als eerste schip van Holland met een drijfvleet. De reep, het dikke touw, dat alle netten geleidde zou niet meer boven zoals bij de zinkvleet maar onder de netten zitten. Het want zou hoger te water staan en het was fijner van maaswijdte. (wordt vervolgd) ^f♦♦*##*♦♦^^♦♦**♦*#♦##♦♦♦^^♦♦♦*♦#♦♦♦♦♦♦*»♦**♦♦¥♦***♦♦»♦♦*♦♦♦**♦♦*♦#**♦*♦***♦♦*♦¥*♦**»*♦♦^^^^♦♦a^#4♦♦♦♦*♦**♦¥**♦4#*♦*♦♦*♦♦*♦♦****♦♦

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 2