Nieuwe prefab houten brug over de Boezem Politieberichten Echtpaar A. v. Noord-Luyendijk 65 jaar getrouwd Politiebericliten Bakken water over eerste braderie-dag in Ooitgensplaat tiomeaemoH Onze ballonvaart De mossel in opmars Middelhamis Expositie Corrie Knöps in Herlcingen Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Oostflakkee Voorstel aan gem.raad Dirksland: „Oeitgendag" Ooitgensplaat gezien en beleefd door recreanten Juiste keus bij fietsaanschaf van veel belang Jubileumconcert „Ons Koor" op muziekcassette um 58e Jaargang DINSDAG 20 AUGUSTUS 1985 No. 5422 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) teL 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief De afsluiting van de onbetrouwbaar geworden houten brug over de Dirlts- landse Boezem, ter hoogte van de Oram'elaan, is voor meerderen bij zonder lastig, van welk ongemak ze het gemeentebestuur dan ook b|j herhaling op de hoogte hebben gesteld. B en W herinneren in hun toelichting op het voorstel een nieuwe prefab brug te plaatsen, dan ook aan „veVe reacties van de burgers", waaruit is gebleken dat de ligging van een brug aldaar, in een behoefte voorziet. Even nog heeft de idee bestaan de oude betonnen trambrug voor het verkeer geschikt te maken maar daar is het om technische redenen niet van gekomen, zomin als een nieuwe betonnen brug kon worden gerealiseerd, waarmee een bedrag van 136.000,gemoeid zou zijn. Er zal, zo is intussen besloten, een dam in de Boezem worden aangelegd, maar niet eerder dan nadat de Boezem haar af wateringsfunctie heeft verloren nadat in ruilverkavelingsverband een nieuw circuit zal zijn aangelegd. B en W melden de raad nu dat er een prefab houten brug op de markt gekomen is die een tussentijdse oplossing zal kunnen bieden. De brug, van azobé hout, 2.53 meter breed en heeft een verhoogd gedeelte voor voetgangers, waardoor een rijbreedte van 2 meter resteert. Dat betekent dat geen vrachtverkeer van de brug gebruik zal kunnen maken, ook niet omdat het draagvermogen niet meer dan 4 ton bedraagt. Kosten van de brug, inclusief plaatsing, het aanbrengen van een slijtlaag en aanpassing van de landhoofden bedragen 60.000,In de donderdagavond te houden raadsvergadering wordt de raad voorgesteld dit bedrag beschikbaar te stellen. Ingezonden: Op hun tocht naar de weekendbood- schappen zoals brood, krant en wat ex tra's vonden de recreanten het anders zo rustieke hart van het dorp herschapen in een bruisend, gezellig middelpunt; gast vrijheid gevenmd aan een zeer uitgebreide „Braderie" met veel attracties voor jong en oud. Het was zelfs zo gezellig, datondanks een dikke regenbui, die naar het scheen maar geen afscheid kon nemen ieder een blij en enthousiast deelnam aan de diverse activiteiten. Gelukkig voor iedereen kwam toch de zon, die kennelijk ook nieuwsgierig was naar alles wat daar beneden gebeurde. Gekoesterd door het zonnetje werd alles nog extra feestelijk zodat het vele, vele organisatorische werk van de plaatselijke middenstandsvereniging volledig tot zijn recht kwam. Alle organisatoren en medewerkers har telijk dank voor deze dag. „GRANDIOOS". Maak er als het enigszins kan een jaar lijks weerkerend festijn van. Het gehele gebeuren is door ons recreanten zeer op prijs gesteld, en niet alleen door ons want er waren bezoekers uit diverse omliggende dorpen en steden die zich bijzonder ge amuseerd hebben. Iedereen vond deze dag geslaagd, vanaf het moment dat de eerste tonen geblazen werden door het plaatselijke tamboer- en trompetterkorps tot en met het openlucht bal. Nogmaals onze hartelijke dank. Harm en Ton Bouwknegt Henk en Greet Bakker Ingezonden: Zaterdagavond 19.25 uur steeg vanaf „de Korfbalweide" te Ooitgensplaat de heteluchtballon op, zoals u elders op deze pagina kunt lezen. Het was voor ons een unieke gelegenheid de vaart mee te maken. Binnen korte tijd zaten we op 300 meter hoogte, in een klein rieten mandje, van 1x1x1 meter met z'n drieën en 4 gas flessen. De wind en het zicht waren uit stekend (zicht 8 km). Het hoogste punt was 580 meter, het laagste punt dat we vlogen was 1 meter. De snelheid was 11 knopen. Omdat men in België niet laag kan en mag vliegen (de piloot kwam uit België) zijn we juist nu, vaak laag gaan vliegen zodat we alles zeer goed konden zien, wat er beneden ons was. Na ongeveer 5 kwar tier zijn we geland, net buiten Etten Leur. Het landen was vrij rustig: lx stuiterd de mand op de grond, dan val je met mand en al onderste boven zodatje je zelf goed vast moet houden. We moesten blijven liggen, totdat de ballon zodanig was leeggelopen, dat hij niet meer omhoog kon. Dit was dan het einde van de fantastische vlucht met een ballon: in een leeg weiland met je hoofd 20 cm naast de koeiedrap. Ondememersvereniging nog 1 tip: Zorg dat er volgend jaar 1500 ballonnen zijn, zodat iedereen in de Plaat zoiets kan meemaken. Met vriendelijke groet, S. Karels en René Dorsman Overal komt men ze tegenwoordig tegen, ook op plaatsen waar men ze niet direct verwacht en er is maar één conclusie mogelijk, de gerichte propaganda voor het produkt Mos selen, begint resultaten af te wer pen, ook al werkt de goede kwaliteit natuurlek mee. Maar ook de i;.,:tis uitdeling van mosse len, zoals ook weer 17 augustus in Yer- seke, waar 12.000 k.g. aan de liefhebbers werd uitgedeeld, in vele duizenden gratis plastic bakjes, laat menigeen kennis ma ken met dit smakelijke schelpdier, die mis schien uit eigen beweging, niet tot de consumering zou zijn overgegaan. En de cijfers liegen er niet om. Zevibel voorzitter Joh. van den Bos, maakte ze op de vergadering voor leden en genodigden zaterdag in Yerseke bekend. Tot 10 augustus werden verzonden naar België 61.300 tonnen (vorig jaar 42.400 tonnen stijging 45%). Naar Frankrijk 3600 tonnen, vorig jaar 2300 tonnen (stijging 56%), eigen land 13.230 tonnen, vorig jaar 8000 toimen (stijging 65%). Inleggerijen 39.500 ton nen, vorig jaar 8200 toimen (stijging 38%). In zijn rede pleitte van den Bos opnieuw voor uitbreiding van de Nederlandse pro ductie, door toewijzing van meer mossel percelen, zowel in de Waddenzee als in Zeeland en stak hij een waarschuwende vinger op, met betrekking van de import van Duitse en Deense mosselen, momen teel misschien niet of nog niet van belang gezien, de uitstekkend lopende afzet, maar toch een levens groot gevaar, als de omstandigheden voor de Nederlandse mossel ongunstiger zijn. De causerie van de heerB. van der Meer, directeur sectie Visserijen van het Depar tement van Landbouw en Visserij, die zoals hij zelf zei, een antwoord was op de grieven door van den Bos naar voren gebracht op de vergadering van 20 juli te Bruinisse viel tegen omdat door van der Meer, de grieven van van den Bos niet ontzenuwd werden en de toezeggingen eigenlijk te vaag. Maar er komt nog een onderhoud met van der Meer en prominenten van de Ver. Zevibel (Zeeuwse Visserij belangen) on der voorzitterschap van de burgemeester van Bruinisse. Het aanbod van soorten fietsen is in ons land bijzonder groot. Noodzakelijk om zoveel mogelijk te kunnen voldoen aan individuele eisen en verlangens en om er voor te zorgen dat ook iedereen een fiets kan krijgen die goed past. Voor de consu ment is het vaak niet eenvoudig om door de bomen het bos te zien. Daarom is in de serie „Fietsotheek" het boekje „Wat voor fiets?" verschenen, dat door overmaking van 11,75 op postgirorekening 234567 kan worden aangevraagd bij stichting: fiets! in Amsterdam. Hierin worden de soorten fietsen uitvoerig beschreven en wordt verteld welke fiets voor bepaald gebruik het best past. Ook voorlichting over zadels, remsystemen, versnellingen enz. en natuurlijk ook hoe je zelf kunt nagaan of de maten in overeenstemming zijn met de lichaamsafmetingen van de gebruiker. Goede en objectieve consu mentenvoorlichting. De leden van de Ondememersver. Ooit gensplaat die zaterdagj.l. de eerste brade rie en evenementendag hadden georgani seerd, hebben het weer niet meegehad.! Voor een deel van de dag kwam het regen water in bakken omlaag zodat de 65 standhouders onder hun tent- en de be zoekers onder de parapluie of binnen moesten blijven. Het evenement dreigde totaal te verregenen totdat 's middags tegen drieën de lucht helder werd en het voor de rest van de dag mooi weer zou blijven. De organisatoren spraken van een tóch nog geslaagde dag die, samen met de evenementen die vorige week gehouden werden, naar schatting 15.000 mensen van elders naar de Plaat heeft gebracht. De dag is dan ook voor herhaling vatbaar gebleken en de Ondememersver. is dat ook stellig van plan in de hoop dat het volgend jaar beter getroffen zal worden. Twee van de evenementen die bijzonder veel aandacht hebben getrokken was het kussengevecht en de ballonvaart, met een hetelucht ballon. Onbetwist winnaar van het kussengevecht werd John den Braber met als tweede Jaap de Vos. De ballon vaart werd meegemaakt door Volvo dea ler Simon Karels en René Dorsman. De ballon landde 5 kwartier na de opstijging in Etten Leur. Het jubileumconcert van het Mannen koor „Ons Koor" op 1 juni j.l. is in zijn geheel opgenomen en uitgebracht op cas sette. Voor de liefhebber een mooie op name met het Mannenkoor „Ons Koor", Zuid-Hollands Begeleidingsorkest, Ge mengd Koor, Mastreechter Staar en de solisten Monica Schanzer, Geertje Kuy- pers en Anthony Scales. Daar het gehele concert er op staat is het een dubbelcassette van 2x90 minuten geworden voor de prijs van 22,50. Verkrggbaar by: J. Mackloet, Steene- weg 63, Middelhamis. Tel. 01870 - 5075 of door overmaking van 22,50 plus 2,50 verzendkosten op Rekeningnum mer 3420.68.393 bij de Rabobank te Middelhamis t.n.v. penningmeester „Ons Koor", „Jubileumcassette". - Eenzydig ongeval Op de Oudelandsedijk tussen Middel hamis en Stad aan 't Haringvliet vond op 18 augustus een eenzijdig ongeval plaats. De bestuurder van een personenauto, J. B. uit Den Bommel reed met zijn voertuig van de dijk. Zijn auto werd hierdoor zo zwaar beschadigd dat moet worden aan genomen dat het niet meer te herstellen valt. De bestuurder bekwam een hoofd wond. Bij onderzoek bleek dat de be stuurder vermoedelijk teveel alcoholica had genuttigd. Van hem werd een bloed proef afgenomen en werd hem een tijdelijk rijverbod opgelegd. - Vernieling De auto van een inwoonster van Dirks land, C. G. werd het slachtoff'er van ver nielingen. Zij had haar auto in de nabij heid van de woning geparkeerd. Op 17 augustus bleek dat de mitenwisserbladen en de antenne er afgebroken waren. Bij onderzoek werden de wisserbladen in de nabijheid van de auto aangetroffen. Deze konden weer op de auto worden ge monteerd. De antenne, die ook werd ge vonden, was echter vernield. - Met alcoholica achter stuur In de nacht van 18 augustus j.l. werd tegen twee bestuurders van motorvoertuigen proces-verbaal opgemaakt omdat men al coholica had genuttigd en met een auto was gaan rijden. De bestuurder van een der voertuigen, J. P. T. uitNieawe Tonge weigerde zich te onderwerpen aan een bloedproef De bestuurder van het andere voertuig, B. S. uit Middelhamis viel op door zijn rijgedrag. Hij maakte op de Nieuwstraat te Middelhamis een rare stuurmanoeuvre en botste even later met zijn auto bijna tegen enige betonnen palen. Van hem werd een bloedproef afgenomen. - Gevonden goederen In de nabijheid van de uitbreiding van de gemeente, plan Staver, werd op de Dorps weg eerder een vrij groot beeld aangetrof fen. Het beeld werd door niemand als verloren aangegeven. Het vreemde is dat er nu ter plaatse weer goederen zijn ge vonden waaronder.... een beeldje, voor stellende een vrouw met in haar handen een kruik, zittende op een rots. Het geheel is vermoedelijk van klei gebakken en erg glad afgewerkt. Mogelijk dat de verliezer/ eigenaar zich wil melden. Het briljanten echtpaar aan de huiselijke tafel. OUDE TONGE - Een zó langdurige liuwelijksverbintenis, maar liefst 65 jaar, zoals het echtpaar A. van Noord - M. van Noord-Luyendijk te Oude Tonge die gisteren, maandag, heeft gevierd behoort weliswaar tot de zeldzaamheden, maar binnen de familiekring kijkt men er minder van op. De jongste van de beide broers van dhr. van Noord is al 55 jaar getrouwd en zijn andere broer, de middelste, zelfs al 60 jaar, waarna de fam. van Noord-Luyendijk met 65 - door oorlog en ramp soms bewogen- huwelyksjaren aan kop gaat....! Beide echtelieden v.'srdsn geboren en getogen in Oude Tonje, het dorp dat ze nadien alleen maar gedwongen hebben moeten verlaten. Eerst was dat tijdens de inundatie in de oorlog toen ze van februari '43 tot augustus 1945 in Rotterdam en later Wilnis verbleven en de tweede maal gebeurde dat na de februariramp van 1953 toen ze enkele maanden lang in Den Haag, bij een van hun 4 dochters, verbleven. Hun huisje in de Schoolstraat was totaal verwoest en dhr. van Noord, die als eerste terug was vond alleen nog de kachel en ónder de vloer vond hij nog wat bestek terug. Samen met een horloge was dat alles waarmee ze uit de ramp tevoorschijn kwamen maar ze hadden het er levend afgebracht. Eenjaar na de ramp werd in de Schoolstraat, vlak bij de plek waar ze eerder hadden gewoond een nieuw huis gebouwd waarin ze nu nog samen wonen, hij 89 en zij dicht bij de 90 levensjaren...! Dhr. van Noord is altijd zelfstandig geweest op z'n eigen bedoeninkje, wat land, uit de opbrengst waarvan ze zich altijd hebben kunnen bedruipen. De vader van dhr. van Noord, Willem van Noord deed het ook zo en zo is 't gekomen dat zoon Aren z'n bruid Marie Luyendijk ontmoette. Ze diende n.l. Teun van Noord aan de Zuiddijk die weliswaar zeven zonen in huis had maar waarvan er géén met dienstertje Marietje aan de zwier zou gaan. Aren legde de basis voor de langdurige huwelijksverbindtenis toen hij samen met z'n vader „een meetje bruune boanen" bij Teun van Noord in 't schuurtje binnenbracht en later in de woonkamer werd genood. En daar was ze, Marietje Luyendijk, nu nog steeds aan zijn zijde, ramp, oorlog en 't gemis van een trouwboekje ten spijt. Dat laatste is in de ramp verloren gegaan en van een nieuwe is 't nooit meer gekomen. Een tegel op de schoorsteen laat weten dat er voor moeder in 't hart meer bloemen bloeien dan in alle tuinen, waaruit moge blijken dat moeder door allen een goed hart wordt toege dragen. Gisteren, maandag werd de bruiloft gevierd met een dagje uit met de kinderen, van wie er één inmiddels haar man heeft verloren. Gisteravond om half acht begon de receptie waar de meesten van de II kleinkinderen en 12 achterkleinkinderen geweest zullen zijn. Geen wonder ook, 't is een kostbaar bezit, zulke hoogbejaarde ouders, groot- en overgrootouders te hebben die samen zoveel hebben meegemaakt en toch hun levensblijheid hebben be houden Goeree-Overflakkee telt veel enthou siaste mensen die op de een of andere manier kreatief bezig zijn. Vaak blijven de resultaten biimenshuis. Een enkeling waagt zich eraan het werk aan een breder publiek te tonen. Ton en Olga Lohr uit Herkingen bieden in hun theetuin De Bongerd raimte om deze kreatieve aktiviteiten te tonen. Tot 1 september toont de uit Nieuwe Tonge afkomstige Corrie Knöps haar werk in Herkingen. Corrie Knöps is dit jaar begonnen met het exposeren van haar schilderijen en tekeningen op Goeree-Overflakkee. Reeds eerder exposeerde zij in Rotterdam en Den Haag en dit jaar in De Samaritaan en de kunstmarkt. In de theetuin laat zij recent werk zien dat grotendeels bestaat uit olieverfschilde rijen. Opvallend is de rol van de natuur in haar werken. Landschappen en dorpsgezichten zijn uitgewerkt in olieverf, potlood, pen tekeningen en aquarel. De aquarellen zijn nieuw en zij vormen met hun kleine formaat een tegenhanger van de grote olieverfdoeken. Bij elkaar heeft Herkingen weer een expositie die evenals de succesvolle expo sitie van Ad Versteeg zeker weer de nodige bezoekers zal trekken. Theetuin „De Bongerd" is te vinden aan de Molendijk te Herkingen (net voorbij de molen rechts) en is dagelijks vrij toeganke lijk van 10.30 tot 22.30 uur. (Donderdag gesloten). Wegenwacht weer op motorfiets De Wegenwacht stapt na 20 jaar weer op de motorfiets. Deze zomer wordt een proef gestart met twee Wegenwacht-mo torfietsen in de regio's Badhoevedorp en Eindhoven. De proef duurt tot eind ok tober. De motorfietsen worden bereden door wegenwachten, die zich hiervoor vrijwillig hebben aangemeld. Zij krijgen daarvoor een extra opleiding. De belangrijkste reden voor de ANWB om deze proef te starten is het streven naar snellere hulpverlening bij pechgevallen. In bijvoorbeeld Amsterdam en het kust gebied bij Zandvoort denkt men, ondanks veel verkeer en files met de motorfiets sneller aanwezig te kunnen zijn. Ook bij grote evenementen en manifestaties zal door het inzetten van motorfietsen de hulpverlening vlotter kunnen verlopen. De motorfietsen, BMW R80 Tic, zijn mede gekozen op basis van de vele er varingen van de diverse politiekorpsen in het land. Evenals de Wegenwachtauto's zijn ze zo kompleet mogelijk uitgerust met zwaailicht, mobilofoon, EHBO-set etc. De motoren worden in eigen beheer op gebouwd. Bij speciale evenementen is het mogelijk een aanhangwagen te koppelen. OUDDORP - heden (dinsdag)avond 7.30 uur ds. D. Hakkenberg van Gro ningen. MELIS SANT- zaterdagavond 7.30 uur ds. M. Mondria van Waardenburg. STAD aan 't HARINGVLIET - don derdagavond 7.30 uur ds. A. F. Hon- koop van Zwijndrecht. DIRKSLAND Beroepen Uit het gestelde twee tal, ds. J. Koster van Klaaswaal en ds. Chr. v.d. Poel van Yerseke is op de gisteravond gehouden ledenvergadering van de Ger. Gemeente, eerstgenoemde predikant beroepen. ff-TïJMIi*"* - Van auto gewaaide surfplank Tijdens de plotseling hevige storm woei op de RW 18 op de Grevelingendam van een in de richting Oude Tonge rijdende per sonenauto de surfplank van het dak. Deze kwam terecht op een tegemoetkomende personenauto, welke hierdoor zwaar be schadigd werd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. - Vergiftigde hond Door een inwoonster van Ooitgensplaat werd aangifte gedaan van vergiftiging van haar hond. Het dier had de avond te voren op de hoek van de Emmastraat-Bemhard- straat een stuk worst gegeten dat het daar bevonden had. Het dier begon daama te braken en vertoonde verlammingsver schijnselen waama het binnen één uur overleed. Eigenaren van dieren wordt aangeraden om attent te zijn omdat moge lijk een maniak aktief is. Voar lopkweliteif. goede service en voordelige prijzen FOTO FILM REPORTAGE VIDEO - COMPUTER WesKlrattSS- Molenweg •4 Ouddo'p Telefoon 01878-W12 en 2120 Filiaal Renene Printshop Hogeioom 172 Telefoon 01116-2400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 1