Politieberichten Poiitiebericiiten Fa. Huibrechtse gaf twee prijzen weg E.O. t.v.-opname Van melkvet tot „echte'' boter Gezinsvervangend tehuis „Salem te Dirksland wordt door burg. Oversier heropend Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Orgelconcert Grote Kerk Middelhamis Middelhamis: Evangelisatieteam Geref. Kerk Ouddorp Hervatting repetities Z{^|-/fst; Oostflakkee Goedereede Dirkslands Mannenkoor DINSDAG 13 AUGUSTUS 1985 No. 5420 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief 99 „Wat geweldig dat dit kan...!" Het is een uitroep die we gister middag meermalen beluisterden uit de monden van de bestuur- deren van de „Prot. Chr. Stichting voor geestelyke en sociale zorg aan hulpbehoevenden op Goeree en Overflakkee" toen de pers een voorbezichtiging werd geboden van het gerenoveerde „Sa lem", het Dirkslandse tehuis voor een vyftiental verstandelijk beperkte bewoners. Vrijdag 23 augustus hoopt burgemeester Oversier van Dirksland het vernieuwde gezinsvervangende tehuis officieel te heropenen. De burgemeester en alle genodigden zullen het die dag nazeggen: „wat geweldig dat dit kan...!" „Salem", één van de drie tehuizen onder de hoede van de in 1965 opgerichte Stichting (naast „Sjaloom" en „Refugium") werd n.l. aangepast aan de eisen die het subsidiërende Ministerie aan gezinsvervangende tehuizen stelt. Niet meer meerdere bewoners op één kamer maar elk van de bewoners een eigen kamer met een eigen privacy. „Huize Salem" begon in 1971, ind e Herv. pastorie op de Dirkslandse Voorstraat, met 24 bewoners, waarvan er door de jaren heen een aantal was afgevloeid. Een viertal bewoners trouwde en anderen vertrokken naar een gezinsvervangend tehuis in de omgeving van hun oorspronkelijke woonplaats, zodat vorig jaar nog een polulatie van 15 bewoners resteerde, precies genoeg om birmen de bestaande ruimte van het tehuis elk een eigen kamer te bieden, een volwaardige en menswaardige kamer...! Ze zitten er allemaal keurig bij, maar afhankelijk van de spaarzaamheid die ze aan de dag legden hebben de bewoners hun kamers met een vleugje luxe en sommigen met heel veel smaak in kunnen richten. Het wordt ze zo graag gegund en 't kan ook zo rustgevend zijn wanneer ze zich 's avonds op de eigen kamer, temidden van de eigen spulletjes, waarvan de familiefoto's een belangrijk onderdeel vormen, terug te kunnen trekken al zijn ze ook in de huiskamer beneden hartelijk welkom. De grote bedoeling is dat de bewoners het zich zo plezierig mogelijk maken en een zo groot mogelijke mate van zelfstandigheid bereiken. Het bestuur speelt momenteel met de idee om hen die die zelfstandigheid het best aan kunnen elders, los van het gezins vervangend tehuis een onderkomen te bieden, met behoud uiteraard van het toezicht en van de eigen mentor. Elk van de bewoners heeft een eigen mentor met wie een grote vertrouwensband bestaat. De mentoren maken deel uit van de groepsleiding die uit 8 krachten bestaat. Hoofd van het tehuis is dhr v.d. Kolk. Wanneer enkele bewoners naar een meer zelfstandig wonen af zouden kunnen vloeien zou dat weer plaats kunnen bieden aan enkelen die nu op de wachtlijst geplaatst moesten worden. Overigens is die nog niet lang, ze bevat een zestal namen. De lccfil:;jd vó;; .1^ „Salcr;i"bcw'Oiiers vaiiceit van 28 tot 59. Drie van de bewoners gaan dagelijks naar het dagverblijf in Middelhamis, de overigen werken op de Sociale werkplaats. Om kwart voor 7 s morgens wordt iedereen gewekt en een uur later rijdt de bus voor die ze 's middags rond half vijf weer thuis brengt. Nadien wordt samen gegeten waarna iedereen voor de rest van de avond vrij is om te doen wat hij of zij wil doen. In het weekend gaan de meesten van de bewoners naar hun ouders of andere familieleden. Veelal vieren ze hun verjaardagen ook in eigen familiekring maar ook in Salem" wordt daar alle aandacht aan besteed en krijgt de jarige familie op bezoek om zoveel mogelijk de sfeer van het gezin te benaderen. „Salem" is verfrist uit de verbouwing tevoorschijn gekomen. De bewoners zijn blij met hun eigen kamer en met de verfraaide woonomgeving, dankzij nieuw meubilair, nieuwe stoffering en een fris verfje. „Geweldig dat het kan....!" Wie een tehuis als „Salem" doorwandelt en de sfeer van blijheid en tevredenheid onder de bewoners heeft geproefd zegt dat van heler harte na! Open huis: Voor hen die zich van de goede gang van zaken inSalem'" willen overtuigen bestaat die gelegenheid op zaterdag 25 augustus tijdens de dan te houden ,,Open dag", 's morgens van 10 tot 12 uur en 's middags van 2 tot 5 uur. OUDDORP - heden (dinsdag)avond 7.30 uur ds. R. Boogaard, Leiden. MELISSANT - donderdagavond 7.30 uur ds. A. Moerkerken, Nieuw Beijer- land. DIRKSLAND - donderdagavond 7.30 uur ds. E. Venema, Middelburg-C (bed. H.D.). STAD AAN 'T HARINGVLIET - he den (dinsdag)avond 7.30 uur ds. Th. van Stuyvenberg, Terwolde de Vecht. Op zaterdag 17 augustus 1985; aanvang 20.(X) uur. Door Jan J. van den Berg (organist Nieuwe Kerk Delft). Programma: 1. a. Trio over Psalm 86 (1984, ter gedachtenis aan C. de Wolf) b. Trio over „Zingt gij afgelegen landen" (1937) Adr. C. Schuurman 2. Toccata en Fuga ind kit. J.S.Bach 3. Koraalbewerking: Der Tag, der ist so freudenreich J. S. Bach 4. Trio in F gr t. J. L Krebs 5. Festliche Musik alia Handel S. Karg Elert 6. Pastoral en Finale (uit Sonate I) in d kl t. A. Guilmant 7. Twee koraalbewerkingen: a. over Psalm 17 b. over „Van U zijn alle dingen" Jan J. van den Berg 8. Improvisatie over „Voor al de heil'gen in de heerlijkheid" Adr. C. Schuurman (Adr. C. Schuurman maakte deze impro visatie in 1984, t.g.V. zijn 80e verjaardag). Middelhamis Bloedproeven In het afgelopen weekend werden weder om een aantal personen aangehouden, die een motorvoertuig bestuurden terwijl zij alkohol hadden genuttigd. Tengevolge hiervan werden van CV. uit Sommelsdijk, C. F. uit Sprang Capelle en A. M. uit Stellendam bloedproeven ge nomen. Een bestuurder van een bestel auto, P. V. H. uit Sommelsdijk, weigerde zich te onderwerpen aan een bloedproef Braak In hetzelfde weekend werden op ver schillende plaatsen in de gemeente Mid delhamis containers van transportbedrij ven opengebroken. Er werd voorshands niets uit de containers vermist. Botsing Op 10 augustus j.l. vond op de Oude- landsedijk naar Stad aan 't Haringvliet een aanrijding plaats tussen een perso nenauto en eenkoe. Dat beest was uit de weide gekomen en liep op de rijbaan. De bestuurder van de auto, J. M. uit Sommelsdijk, kwam met het beest in aanraking waardoor zijn auto behoor lijk beschadigd werd. De koe was eigen dom van dhr. S. uit Middelhamis en bekwam voor zover na te gaan, geen letsel. Dief gegrepen Een inwoner van Stad aan 't Haringvliet werd op 10 augustus j.l. aangehouden terzake diefstal van geld van een land bouwer uit Middelhamis. Bij de aanhou ding was verdachte nog in het bezit van het weggenomen geld. Bij onderzoek is ge bleken dat betrokkene al meerdere malen geld had weggenomen bij die landbouwer. Na verhoor werd betrokkene in vrijheid gesteld. Straten afgesloten Afsluiting wegen te Achthuizen: Van wege werkzaamheden aan bestrating en riolering zijn op 13 en 14 augustus te Achthuizen de Kerkstraat en de Klooster straat voor het wegverkeer afgesloten. Bij noodgevallen kunnen deze straten bereikt worden via de Langstraat en de Heint jesweg. Een en ander is aangeduid. Vernieling Fiets vemield bij ZWN-busstation: J.l. 7 augustus deed een bewoonster uit Oude Tong aangifte van vernieling aan haar fiets, die stond in de stalling bij het ZWN- busstation. Bedrading werd met opzet stukgetrokken en een band met een mes doorgesneden. Gemchten gaan dat er in deze stalling regelmatig fietsen worden vernield. De politie verzoek aan dergelijke benadeelden om zich aan het bureau in Oude Tonge te melden. Vernieling auto: Op 11 augustus deed een persoon uit Rotterdam aangifte van vernieling van het portier van zijn per sonenauto. Deze stond op de parkeer plaats van camping Fort Prins Frederik. Een nog onbekende trapte een diepe deuk in de deur, wat een schade van 1250,- op zal leveren Diefstal Diefstal uit woning: Te Den Bommel werd in de nachtelijke uren van 11 augus tus ingebroken in een woning. Men zou binnenkomen na intrappen van een deur. Ontvreemd werden ondermeer een video recorder, stereo-installatie en een flinke hoeveelheid sieraden. Schade ongeveer 7500,-. Inbraak in voetbalkantine De politie van Ouddorp stelt een onder zoek in naar een inbraak in de voetbal kantine van WFB. In de kantine werden een tweetal flipperautomaten opengebro ken en leeggehaald. Een geldsbedrag van ongeveer 100,- wordt vermist. Illegale camping Tegen een inwoner van Ouddorp werd proces-verbaal opgemaakt i.v.m. het in- gebmiknemen van een camping, zonder in het bezit te zijn van een exploitatiever gunning. Ernstige vernielingen aan woning Van een op 4 augustus ontdekte ver nieling van het interieur van een leeg staande woning te Ouddorp zijn de daders bekend geworden. Een groepje jongens, in de leeftijd van 11 tot 15 jaar, heeft zich de afgelopen tijd diverse malen toegang ver schaft tot deze woning. De vernielingen bestonden uit het beschilderen en beklad den van muren, gordijnen, radiatoren en vloerbedekking met o.a. beits. Verder werd met inkt gespoten en werden lampen kapot gegooid. Voorts werden diverse gebmiksvoorwerpen ontvreemd. Tegen de daders zal proces-verbaal worden op gemaakt, terwijl de schade vele dui zenden guldens op hen zal worden verhaald. Diefstal uit een auto De afgelopen week werd uit een per sonenauto van dhr. K. uit Stellendam een autoradiocassetterecorder ontvreemd. De toegang tot de auto werd verschaft door het forceren van een portier. Caravan in brand Op zaterdagavond vloog een caravan van mevr. C. M. van E. uit Den Haag, al rijdende op de Brouwersdam in brand. Vermoedelijk had men het gasstel aan laten staan en is de brand daardoor ont staan De brandweer heeft de brand ge blust. Illegale recreatie Ook dit weekend werden er weer twee personene bekeurd daar zij met een ca ravan een standplaats hadden ingenomen op een niet aangewezen kampeerterrein. Vernieling In de nacht van zaterdag op zondag werden te Ouddorp twee personen aan gehouden tezake vemieling van een mit van een voordeur van een woning op de Kerkring te Ouddorp. Twee inwoners van de gemeente Goedereede hadden één en ander zien gebeuren en leverden de daders uit aan de politie. Tegen de 20-jarige H. J. R. uit Rotterdam en de 24-jarige C. D. uit Rotterdam wordt proces-verbaal opge maakt terzake vernieling. HUIS VERKOPEN? makelaar tamboer bellen vóór deskundige bemiddeling 113 01870-3477 m DD In het kader van de Lente-kleurwedstrijd van de zgn. Plus-organisatie, van welke elektrotechnisch bureau Huibrechtse met honderd anderen in den lande lid is, heeft genoemd bedrijf j.l. donderdagmiddag aan twee flakkeese winnaartjes uit de vele duizenden landelijke inzendingen de door hen verdiende prijzen uitgereikt. Dat werd gedaan door dhr. René Campfens, nadat hij de jongelui in de zaak op het Vingerling had verwelkomd. Danny van Tol uit Stellendam kon hij verrassen met een prachtige draagbare Set JVC, radio met twee speakers met ingebouwde recordder, ter waarde van vijfhonderd gulden. Danny lijkt een talent te zijn omdat hij in zijn tienjarige leven met tekenen en kleuren ook al twee fietsen heeft gewonnen. Cadeaubonnen en een draagbare radio werden gewonnen door de 6-jarige Petra Struijk uit Middelhamis en ook zij was dik tevreden met de prijs die ze gewonnen had. Op D.V. 17 augustus 1985 (a.s. zater dag) beginnen de repetities van het Dirks lands Mannenkoor weer. Het wordt voor ons nog betrekkelijk jonge koor het derde zangseizoen. Dankbaar mogen we temg- zien op de tijd die achter ons ligt. Met onze ±125 leden repeteren we om de veertien dagen op zaterdagavond van 17.45 - 19.45 uur, op het eerste gezich misschien een wat vreemde tijd, maar toch een tijdstip dat voor veel mensen erg gunstig blijkt te zijn: het kost immers geen avond. Met dit stukje bedoelen we niet alleeen onze leden te herinneren aan het starten van het nieuwe seizoen, maar het is tevens een uitnodiging aan die mensen die mis schien best lid van ons koor zouden willen worden maar daar nog steeds niet toe gekomen zijn. Welnu, het begin van een zangseizoen is een uitstekend moment om met dat lidmaatschap te beginnen. Nieu we leden zijn nog steeds van harte welkom op ons koor. Komt u gemst eene een avond geheel vrijblijvend luisteren of mee zingen. U bent van harte welkom op D.V. 17 augustus a.s. om 17.45 uur in het verenigingsgebouw Rehoboth van de Ger. Gemeente, Geldersedijk te Dirksland. Het bestuur Film If I perish, een waar gebeurd verhaal Een jonge koreaanse vrouw trotseert har vervolgers tijdens de Tweede Wereldoor log. De politie beveelt te buigen en hulde te brengen aan de „levende god", de Keizer van Japan. Wanneer iedereen knielt is er een die niet buigt, de kleine christelijke leidster van een meisjesschool. Vrijdag 16 augustus in het Ver. Gebouw te Ouddorp, 's avonds half acht. aia OOLTGENSPLAAT - OUDE TONGE Vijf en vijftig jaar getrouwd Maandag 12 augustus j.l. herdacht het echtpaar C. Versteeg en J. Groenendijk, Marijkestraat 11, Ooltgensplaat hun 55- jarioge echtvereniging. Ook 55 jaar getrouwd zijn woensdag 14 augustus het echtpaar T. van Noord en M. Kik, Molenweg 14 te Oude Tonge. Beide echtparen ook van deze plaats onze hartelijke gelukwensen. Vertrektijden en plaatsen van de touring car naar Huizen voor de t.v.-opname „God verandert mensen", op vrijdag 16 augustus a.s. Ouddorp VW kantoor16.15 uur Stellendam, busstation16.20 uur Dirksland, Schelpenpad16.30 uur Middelhamis D „»i,„:„ i<; i« Sommelsdijk R"^*"'^^^-^^ Nieuwe Tonge, Paralelweg16.40 uur Oude Tonge, Pulleman16.45 uur Ooltgensplaat, Weespad16.50 uur Nadere informatie bij familie J. de Kei zer, Specht 2, Sommelsdijk, telefoon 01870-3620. STELLENDAM Hervatting repetities Op dinsdag 13 augustus hoopt de Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria" haar repetities weer te hervatten. In ver band met het zingen in Goedereede deze keer op een dinsdag. Op woensdag 14 augustus om 19.10 uur vertrekken we naar Goedereede, vanaf ,,de Rank". MIDDELHARNIS Het bestuur van de zangvereniging „Canticum" deelr haar leden mede dat de eerste repetitie-avond NIET op woensdag 14 augustus is, maar op D.V. 21 augustus a.s. Nieuwe leden zijn hartelijk welkom. Het bestuur Stichting Openbare Basisschool te Den Bommei In verband met de Stichting van basis scholen te Den Bommel per 1-8-1985 hebben het bestuur van de neutrale kleu terschool te Den Bommel en vertegen woordigers van de gemeente Oostflakkee uitvoerig van gedachten gewisseld over de vorming van een openbare en/of neutrale basisschool te Den Bommel. Dit heeft tot gevolg gehad dat op 31-7-1985 een akte van overdracht is ondertekend door het bestuur van de stichting neutrale kleuter school. De openbare basisschool zal m. i.v. het schooljaar 1985/1986 gehuisvest worden in dezelfde gebouwen, waarin voorheen het neutraal kleuter- en open baar lager onderwijs was gehuisvest. Het onderwijzend personeel van de voorma lige neutrale kleuterschool zal, voor zover mogelijk, bij de openbare basisschool te Den Bommel werkzaam zijn. wwWflPflPflPflPflPflPflPflPww Boter is met kaas het belangrijkste Ne derlandse zuivelprodukt. Het wordt hier al eeuwenlang gemaakt en uitgevoerd naar velen landen. De Boterwaag of Bo- termarkt, herinneren in een groot aantal plaatsen aan die rijke traditie. Boter wordt gemaakt van het vet of de room in de melk. Deze wordt gekamd, dat wil zeggen: er wordt lucht ingeslagen, waardoor de vetbolletjes in de melk sa- menklonteren en boterkorrels vormen. Deze worden gekneed tot het meeste vocht is verwijderd. Voor het fijne boter- aroma wordt zuursel toegevoegd. Het principe van de boterbereiding is hetzelfde gebleven. Ook al wordt de boter tegenwoordig met moderne apparatuur bereid, liet is een natuurprodukt dat zo weinig raogelijk bewerkingen ondergaat. BoterbrieQe De belangrijkste plaats, die boter altijd heeft ingenomen wordt weerspiegeld in vele zegswijzen. Er lopen mensen rond met boter op hun hoofd, anderen willen boter bij de vis en er zijn er ook die boter aan de galg smeren. Het bekende boterbriefje wordt op het stadhuis verstrekt. Deze betekenis stamt uit de Eerste Wereldoorlog, toen boter op de bon ging en alleen werd verstrekt aan mensen die konden bewijzen dat ze offi cieel getrouwd waren. Het was ook de spottende aanduiding voor officiële stuk ken, zoals belastingaanslagen die in bo- tergele enveloppen werden verstuurd. Nieuwe brochure Het Nederlands Zuivelbureau heeft zo juist een nieuwe brochure over boter uit gebracht: Van melkvet tot „echte" boter. Aanvragen bij: postbus 30, 2280 AA Rijswijk, tel. 070-953395. topkwaliteit, goede n voordefige prijzen: FOTO - FILM - REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER IJi'LI.IIJa..^} 1c=3 c=3 C3 C3 csmmmmmM^dM^ Weststraat 35 - Molenweg 4 - Ouddorp Telefoon 01878-1612 en 2120 Filiael Renesse Pnnts/iop - Hogezoom 172 Telefoon Ot 116-2400 «|;>4i|;»«|;»^«|«*|;4;|p4|i»4|[»«i|;»4i|b^«i|[t

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 1