Doe-het-zelven met de telefoon „BELLEVUE" I Restaurant „Bellevue^^ l KURSTJENS BV L. Kievit Zonen elektr. orgel Z-kamerappartement MUS Onroerend Goed Wij zijn dinsdag 13 aug. weer geopend Berg mans Brillen m.b.a.-s.p.d.-boekhoud^n m.o. accountant administratie consulent aan de winkelpromenade „D'n Diek" Voor bruiloften en partijen Mercedes Benz bus Eminent F2-25 Graag Een Bril Dragen A. C. V. Nieuwenhuyzen kippe- en varkensdrijfmest vloeibare schuimaarde aisook vaste pluimveemest Algehele Rouwonderneming 01877- 1166 Dag en nacht overal te ontbieden Bladz. 3 TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen beëdigd taxateur 01870-3477 CU DD Niet zo eenvoudig Drie pakketten voor doe-het-zelvers Waar zijn de doe-het-zelf- pakketten te koop? TE KOOP: 207 D, 9 pers Nieuwprijs/10.000- 10 mnd. ou4, nu 6.500,- met nog 14 maanden garantie P. BEZUUEN Oudenhoorn 01882 - 1572 praktijkdiploma boekhouden - computer boekhouden (daarvoor wordt geen zaalhuur berekend) Sfeervolle accomodatie voor BRUILOFTEN, PARTIJEN, t RECEPTIES, VERGADERINGEN enz. Zaalruimte voor gezelschappen tot 100 personen, maar ook voor kleinere groepen. 5 5 Zondags gesloten Zandpad 60 - Middelharnis - '^-' Tel. 01870-2521 DIRKSLAND Tel. 01877-1309 Mestdistributie MILSBEEK Tel. 08851 - 17500 Levering van: Mogelijkheid tot lidmaatschap en unieke uitvaartverzekering STICHTING Aangesloten bij de k k Stichting van Landelijl(e PAl I Partilfuliere Uitvaartverzorgers VRUDAG 9 AUGUSTUS 1985 „EILANDEN-NIEUWS' V >.T«- «o J't, Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er l(osteloos gebrullc van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. f/V LAAT Oe KLOK MAAK LUIDSN In onze dorpen luidt de klok om 8, 12 en 20 uur. Wat heeft dat te betekenen? Antwoord: Reeds Paulus spreekt in 1 Kor. 13 1 van de luidende schel. De handklok was er dus al vroeg! Sinds de 6e eeuw zijn ze bekend als middel om mon niken in kloosters tot gebed op te roepen en vanaf de 8e eeuw kennen de kerken toren met luidklokken. Het waren oor- spronkelik slechts tijdseinen, die aanga ven dat een bepaalde kerkdienst weldra begon. Daarop volgde het begrafenislui den, maar de r.k. kerk kent een uitgebreide klokkenliturgie. De reformatie nam daar van alleen het tijdsein over en vandaar dat luiden om 8, 12 en 20 uur, wat in vele streken afzakte tot uitgebreid luiden om 12 uur. Maar verder geeft men toch het begin van de dienst aan, ook de huwelijks- en begrafenisdienst. U kent toch het ver haal van de landbouwer, die zijn hoeve noemde „Door zegen verkregen". Maar zo'n erg vrome man was hij niet en boze buren timmerden er een groot bord naast met de mededeling: „Nee Jan! Door het luiden van de klok!" Bedoeld was de begrafenisklok, want Jan was als arme jongen gehuwd met een rijke boerendoch ter, die hij weldra overleefde. Het huwelijk was niet bijster gelukkig, want Jan schreef ijskoud onder de kritiek van zijn buren: „Nou en was dat soms geen zegen?" Gelukkig zijn er ook andere opvattingen en gebruiken. ledere streek heeft haar eigen gebruiken op dit gebied. Zelfs de toonzetting is verschillend want als u de klokken in Italië of Spanje hoorde en u vergelijkt ze met de onze, dan is het verschil duidelijk. Maar kerkelijk gezien is de klok toch iets bijkomstigs en vandaar dat de afgescheiden kerken nooit getaald hebben naar klokgelui en zo. Iff r SHOEliM ¥AM BSSSEM Mijn bessenstruiken droegen dit jaar voor het eerst. Hoe moet ik ze nu snoeien En is dat verschillend voor rode, witte en zwarte bessen? Antwoord: Als u bessen plukt zult u opmerken, dat ze zitten aan vruchthout dat vorig jaar gevormd is, dit afgezien van de trossen die (soms bij bosjes bijeen) aan een oude tak ontspruiten. Dit houdt met een in, dat bij bessen geen „beredeneerde snoei" mogelij is, zoals bij druiven, per ziken en bij leibomen van peer, abrikoos, pruim enz. U moet er dus van uitgaan, dat oud hout op zijn tijd verwijderd moet worden en dat jong hout gevormd moet zijn. Maar als u alle oude hout verwijderd en alleen éénjarig hout laat zitten hebt u weinig te plukken. Kortom: snoei alleen als dat nodig is om al te oude takken te verwijderen e;i om licht en lucht in de struik te breiden. Bij dit antwoord zijn wij ervan uitgegaan dat u aalbessen teelt op de ouderwetse wijze, dus via uitgebreide struiken. Ga ook eens kijken bij een moderne klein- fruitkweker; die teelt bessen aan hagen, bijna net zoals frambozen. Dat vereen voudigt de pluk maar de snoei wordt dan wèl uiterst belangrijk want u moet dan geen takken wegnemen die nog veel vruchthout bevatten. Bij de snoei is geen verschil tussen de kleur van de bes. Alleen is er, wat de zwarte bes betreft, een grootvruchtige soort met zeer slappe takken. Die moet u stutten en opbinden, ook al houdt u de ouderwetse struik aan. t>00t> GESPOTEN In mijn tuin sterven de struiken af. Hierbij bruin gekruld blad van dode takken van heesters die het jaren lang prachtig deden. Antwoord: Bij al die soorten is een chemische vergiftiging te constateren, zo dat wij moeten concluderen dat er vlak in de buut gespoten is, of er zijn korrels gebruikt voor de onkruidbestrijding. De stof kan ook via overvloeiend regenwater zijn aangevoerd. Zelfs het grondwater, dat door de vele regens hoger kwam te staan dan ooit, kan de wortels met chemicaliën van elders hebben bevloeid. We vonden geen sporen van insekten of schimmels op de bladeren. VEKSPILOE SUIKER In onze half wollen half nylon vloer bedekking is een bruine plek ontstaan toen ik zwarte koffie met suiker morste. Hoe krijg ik die plek er uit? Antwoord: Wij beginnen met citin vlekkentovenaar koffie -l- thee. Maar dat zult u wel reeds geprobeerd hebben en als dat niet baatte gaan wij nu verder met white wizard van de fa. Hoes, Fonteinbos 65 in Zoetermeer, tel 079-214922. U wrijft de vlek in met dit spul en laat het een nacht zitten. Een dag mag ook. Daarna veegt u alles weg met een vochtige doek en u wrijft na het een schone, droge doek. Zou ook dit paardemiddel niet helpen, dan kiezen wij als laatste glorix. Dat zal, nu de suiker al lang weg is, de vlek best bleken, maar.... het bleekt óók de kleuren van uw tapijt. Daarom doet u het zo. U drenkt een schoon lapje in een sterke oplossing van glorix in water en veegt hiermee over de vlek. Als die bijna foetsie is veegt u meteen met een natte doek er over, zodat het chloor ophoudt met invreten. Met wat handigheid is zó wel een zeer hardnekkige vlek weg te werken. SPIEKENDE SCHOTEL Nu kabelnetten de prachtigste t. v.-pro- gramma's uit de ether plukken met hun schotelantennes, zou ik zelf wel zo'n schoteltje willen bouwen, om er dan gra tis mee rond te spieken, zonder kabel aansluiting. Kan ik van u een bouw tekening krijgen? Antwoord: Dat ik wel link bedacht, maar niet zo gemakkelijk uitgevoerd, want de bouw van een schotelantenne voor televisie-ontvangst kost kapitalen en zelfs een afgestudeerde technicus zou het zon der de fabrieksmallen en vormen niet klaarspelen. Zelf eerst dgl. mallen maken, zou tonnen kosten en zowel de vorm alsook de keuze van de toe te passen materialen beïnvloeden de beeldontvangst en ook de geringste afwijking in de para bool geeft beeldvervorming. Wilt u zo'n schotelantenne in uw tuintje plaatsen, dan zult u een kant-en-klare installatie moeten kopen. Daar zijn, inclusief transport en montage, vele honderdduizenden guldens mee gemoeid, maar het kan. Een kabel aansluiting komt u dan echter veel voor deliger uit! Telefoneren doet men elke dag. Het is een plezierige en comfortabele manier om met mensen in contact te komen die zich vaak op kilometers afstand bevinden. Telefoneren is trouwens ook iets dat niet meer alleen in de huiskamer geschiedt. De telefoon is een apparaat dat dank zij de vele typen en kleuren een plaats vindt in \>oon- en werkkamer, slaapkamer en zelfs naast het had. Telefoneren is dus altijd en overal mo gelijk. Vroeger werden de daarvoor noodzakelijke kabels, haspels en extra aansluitpunten door PTT Telecommu nicatie geleverd en aangesloten. Maar de ervaring van de laatste jaren is, dat consumenten zélf veranderingen willen aanbrengen in hun telefooninstallatie. Ze willen een tweede toestel installeren of andere kleine veranderingen uitvoe ren. De detailhandel zeg maar „de hande laar op de hoek" heeft daar op inge speeld door de levering van allerlei arti kelen op telefoongebied. Maar deze ar tikelen zijn niet allemaal even bedrijfs- zeker en veilig. Vooral door het onoor deelkundig gebruik van deze materialen door de consument èn het ontbreken van deskundig advies kunnen de veilig heid van de consument en de kwaliteit van het telefoonnet in gevaar komen. Het aansluiten of verplaatsen van een telefoontoestel is namelijk heel wat minder eenvoudig dan men veelal denkt. Als de abonnee tijdens de mon tage gebeld wordt, kan er op de instal latie een spanning komen van meer dan 100 volt. Enige technische kennis is dus nodig om met succes en zonder risico's veranderingen uit te voeren aan een te lefooninstallatie. Vandaar dat PTT Telecommunicatie doe-het-zelf-pakketten op de markt heeft gebracht. Deze pakketten bieden de consument de mogelijkheid op een voudige, veilige en verantwoorde wijze zelf veranderingen aan te brengen. En dat tegen een zeer concurrerende prijs! PTT Telecommunicatie brengt drie doe-het-zelf-pakketten op de markt: 'n pakket voor het verplaatsen van één toestel 14,95), 'n pakket voor het aansluiten van 2 toestellen (J' 19,95) en "n pakket voor plaatsing van een tweede toestel als uitbreiding van het eerste pakket 5.95). Daarnaast zijn er ook doosjes kabelbeugels verkrijgbaar (f 1.95) en voorverpakte kabels van 5, 10 of 15 meter (vanaf f 3.95). Elk pakket is voorzien van een aansluit- schema. Dit schema is eenvoudig te be grijpen en drukt de klant op het hart nooit ofte nimmer de wandcontactdoos die door PTT Telecommunicatie is aan gelegd te openen. Stap voor stap worden de handelingen doorgenomen en aan de hand van illustraties verduidelijkt. Pas als de consument de veranderingen heeft aangebracht wordt door middel van een steker een verbinding aange bracht tussen installatie en PTT-aan- sluitpunt. De voordelen zijn duidelijk: de consument wordt volledig tegen bel- stroom beschermd, het pakket kan bij een eventuele verhuizing worden mee genomen en de kwaliteit van het tele foonnet blijft gehandhaafd. Deze aantrekkelijke doe-het-zelf-pak ketten worden via alle Telefoon- en Primafoonwinkels van PTT Telecom municatie verkocht. Ongetwijfeld is er ook een Telefoon- of Primafoonwinkel bij u in de buurt. In een apart hoekje hangen de ver schillende pakketten alsmede de doosjes met kabelbeugels en de diverse lengten kabels. U kunt dus zelf het pakket kie zen dat voor het beste is. Mocht u nog vragen hebben over deze nieuwe service van PTT Telecommunicatie, dan kunt u altijd bij de medewerkers van deze ver kooppunten terecht. Zij zullen u graag een goed advies geven. Mochten er tijdens de montage onverhoopt toch nog problemen rijzen, dan kan er altijd een beroep worden gedaan op de vertrouw de PTT-monteur. De kosten worden dan echter wel in rekening gebracht. De doe-het-zelf-pakketten van PTT Te lecommunicatie zijn een aantrekkelijk alternatief voor degenen die het ..klussen" in het bloed zit, maar die ook prijs stellen op veiligheid en kwahteit. Aan de andere kant kunnen ook de minder ervaren doe-het-zelvers dank zij het duidelijke aansluitschema en de ad viezen van het PTT-service-apparaat, met deze pakketten uit de voeten. Op die manier speelt PTT Telecommunicatie duidelijk in op wensen die bij de consu ment leven. ******************************é*********************^*****^t^^*****^***-**i RBSpSfl^PPPSSiSSS '5!^!55S!S5!!^?!!!?!S?!!WSS5? ***********»^*»******4********4****************4******44»*****»*******t***** 10 OAAT HET NIET! Hierbij een paar bloempjes en zaadjes van een plant die nu al twee jaar in onze tuin voorkomt. De bloemen gaan open en dicht met de zon, lijken wat op paarde bloemen en als je ze afsnijdt komt er een melkachtig sap uit de stengel. Welke plant is dat? Onkruid, zeggen mijn buren. Antwoord: Als u determinatie van een plant vraagt, moeten goed herkenbare delen (al of niet gedroogd in een boek) worden verpakt in een stevig doosje. Ook moet u een omschrijving bijvoegen, waar in de volgende vragen worden beant woord: l-of2-jarigofvaste plant? hoogte? vorm van het blad? kleur van de bloem? bijzonderheden aan stengel, blad of wor tels? In uw geval moeten wij er een slag naar slaan en wij denken aan de thrincia, de in de duinen en ook in het gras van buiten plaatsen voorkomt. Ze heeft liever veen of zand dan klei maar kan in een tuin aan onkruid doen denken omdat ze wel wat op een kleine paardebloem lijkt. Ze is over blijvend dus een zg. vaste plant. Als onkruid heeft ze nauwelijks iets te bete kenen. SLIPPERTJE IN DE BADKUIP In ons zitbad weken de antislipplak- kers los. Dat is niet zo erg, maar de lijm blijft zitten op het email. Die krijg ik niet weg! Antwoord: U haalt bij de drogist een flesje aceton. Daarmee kunt u de lak van tiw teennagels verwijderen en ook vrijwel elke lijm! U brengt die met een kwastje op en veegt af met een vochtige doek. Maar aceton riekt erg; het doet denken aan peredrop. Zet dus de deur van de bad kamer open en adem niet teveel van de damp in. Aceton is niet erg giftig, maar sommige mensen moeten er van hoesten. Het zit ook in de zg. removers waarmee men nagellak verwijdert. Het spul is ook erg brandbaar, dus rook niet bij dit werkje en lucht de kamer goed na! STAANDE SLAPEN Waarom slapen paarden eigenlijk staande en zoveel andere dieren liggend? Is dat vanwege het lichaamsgewicht en ter voorkoming van evt. kneuzingen van het vlees als het zou gaan liggen? Antwoord: Paarden gaan even graag liggen als koe, hond en kat. Dat kunt u zelf constateren als u door een streek met weilanden vol paarden trekt. De meeste liggen prinsheerlijk languit op de grond, met de vier benen gestrekt. Daar lijden de spieren niet van, tenzij een dier veel te vet is. Zelfs het zwaarste en grootste paard dat ooit in ons land geleefd heeft, sliep liggende. Waarom staan ze dan in stallen te slapen? Dat komt, omdat de meeste boxen te klein zijn om er languit in te kunnen liggen en omdat het zeer zindelijke dieren zijn. Ze willen zich niet in eigen vuil wentelen. Bovendien gaat een aantal ge voelige paarden niet graag liggen waar anderen bij zijn. Vandaar dat dgl. dieren ook niet gaan liggen als ze met een groot aantal in één weide lopen. Zijn ze echter alléén of met z'n tweeën, dan vleien zij zich wel neer. Pony's liggen voorts meer dan paarden. Wie er méér van wil weten, leze het hoofdstukSlapende paarden" in het Prismaboekje „Paardenpraat" van W. Geldof WITTE BENZINE Je hoort telkens andere verhalen over de zg. witte pompen. Is het nu minder goede benzine uit oude voorraad, of via goedkoper transport ingevoerde brand stof, of minder bewerkte uit de raffina derij, of een slechte kwaliteit zoals ook wel gesuggereerd wordt? Antwoord: Een aantal oliemaatschap pijen voegt additieven toe aan de eigen merkbenzine. Witte benzine is in het algemeen het overschot van de markt en is in dat geval niet voorzien van dgl. toe voegingen, die de kwaliteit van de ontste king verhogen of andere voordelen zouden hebben voor de automobilist. Maar de witte benzine kan uit dezelfde tanker komen als de benzine die u bij een pomp met merknaam koopt. Bij de witte pompen betaalt u echter minder. BEZWEET VARKENSLEER Wat moet ik aan met wit uitgeslagen transpiratievlekken in een pigskin jasje? Het leer is daar wat stugger geworden. Antwoord: Grote stomerijen hebben een afzonderlijke afdeling voor suède en ander leer. Daar kunt u het veilig laten reinigen. Stugge plekken kunt u bijwerken met vaseline en dan goed uitwrijven. De kleur terughalen is moeilijk, maar als u vaseline gebruikt zal de witte tint toch wel minder opvallend worden. met geel kentekenbewijs. In zeer goede staat. Prijs n.o.tk. Tel. 01879 - 2424 of 2433 TE KOOP SEÜHE! In augustus/september 1985 aanvang nieuwe en herhalingscursussen voor prospectus en inlichtingen bij: K.J.A. v.d. Broek, Vondelweg 123,3031 PV Rotterdam. Tel. 010-137526/138118 b.g.g. 01807-12930. Mevr. H.T.M. v.d. Maarel, Karperdaal 53,2553 PB Den Haag. Tel. 070-977102. Mevr. W.M. van Berkel, Bosscheweg 125,5015 AB Tilburg. Tel. 013-421719. L. Jansen, Joh. van Brabantlaan 47,5081 SC Hllvarenbeek. Tel. 04255-2421 Mevr. M.P.D. de Reyer, Delbergen 24,4834 AE Breda. Tel. 076-651774. ■k ■k ■k k J Eigenaar: fam. van Eyk TE KOOP Verzorgingsflat „Vroonlande" Dirksland. Vraagprijs 65.000,- k.k. mi^mmi^0i^^^^m Hofdijksweg 12 OUDDORP Tel. 01878 - 1249 Stoofdijk 6 STEENBERGEN Tel. 01670-65284 Molendijk 66 MELISSANT lHtvi»rtvefZ«ti«dngen

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 7