M©bil. Hirosjima - een teken V isser „Pool-over^^ dekt Stellendams zwembadwater 's avonds warmpjes toe AUTO PESCH Middelharnis: Transportbedrijf Peeman bouwt ook voor derden loods voor mechanische koeling /Jf^l-^'^ (auto) artikelen Garage Knöps b.v. Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten fnubredftse rlomeetiemavi Citroen - Hesselink Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee EBO Vastgoed bv Garage Knöps BV Totaal autorijden 58e Jaargang No. 5419 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Dubbel voordeel bij Behalve voordelige brandstof biedt Mobil óók laag geprijsde op de M.C.-zegels die u gratis ontvangt. Doe als honderden anderen, maak er gebruik van bij: Langeweg 113 - Tel. 2222 MIDDELHARNIS Bejaarde fietser (82) bij ongeluk omgekomen Tel. 01870-5141 DIERENBESCHERMING Grote artikelen kleine prijzen „één voorbeeld'' Tel. 01870- 2222 Autobedrijf A. J. van Rumpt Vert.C. Bakker, tel. 01877-1589 Dirksland, 01877 - 1357 RENAULT-dealer l C. Breen, 01878 - 2496 FORD - TOYOTA Buitenboordmotoren YAMAHA PEUGEOT TALBOT Au Kasta Tel. MIDI tobedrijf njelaan 41-43 01870 - 3094 3ELHARNIS NEDERLANDSE PRIMEUR: VRUDAG 9 AUGUSTUS 1985 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Deze week wordt nagedacht, gedemon streerd, geschreven en gesproken over de bom. Daar is reden toe. De atoombom men die op Hirosjima en Nagasaki vielen fungeerden als een scharnier in de wereld tijd. De tijd van conventionele oorlogen was voorbij, die van atoomwapens inge luid. En daarmee werd een volgende stap op de weg van vemietigingsmogelijkheden gezet. Niet alleen konden ongelooflijk veel mensen worden gedood, kon enorm veel worden vernietigd, maar tevens kon den generaties na de bom beïnvloed wor den. Erfelijkheidsfaktoren konden door de straling veranderd worden. En dat is alle maal gebeurd ook. Wij weten nu veel meer. Wij staan aan de vooravond van weer nieuwere ontwikkelingen: elektroni sche en andere systemen die vanuit de Tiinit^ over ons wnksii ..i '^r^^i'^'^ti) vai» raketten met meerdere koppen, van laag vliegende, uiterst nauwkeurige kruisraket ten, van De atoombom was geen breuk in de lijn van geweld. Zo moet het woord scharnier niet worden gelezen. Er kwam een di mensie, misschien wel meer dan een bij. We noemden het stralingsgevaar al. Ver der moet de schrikwekkende allesvemie- tigende kracht genoemd worden. In de voortdurende bewapeningswedloop kan zelfs gesproken worden over afschrik wekkende kracht. Maar een breuk in de lijn van geweld, nee dat was hij niet. Steeds is de mensheid bij tijden gespitst op de vernietiging van de ander, voerde zij oorlog. Vanaf het begin! Nee, niet vanaf het begin, want het begin was goed, het kwam volmaakt uit Gods handen voort. Oorlog is gevolg van de zonde, de afval van de mens. Wie als God wil zijn, duldt geen goden naast zich. Alleen dat is in het leven van één mens makkelijker aan te wijzen dan een botsing op wereldniveau waar miljoenen bij zijn betrokken. Toch zonde van de mens. Wie Führer is, zet de goden en mensen naar de hand, speelt met mensen, beschikt over leven en dood. Daar waar de keizer goddelijk is, kan zijn afstraling gebruikt worden om een volk in doodsverachting te doen vechten. Dan zijn wapens slechts hulpmiddelen en om je doel te bereiken perfectioneer je ze. Van knots naar mes, zwaard, speer, pijl, slinger, kogels, bom men. Een eindeloze reeks, een treurige reeks. We weten van bombardementen die steden verwoestten en toen op 6 augus tus 1945 overtrof die ene bom alles. De geschiedenis is bekend. Al jaren werd in het diepste geheim gewerkt aan het zogenaamde Manhattan projekt. Ge leerden uit de hele wereld waren bijeen gebracht. Onder hen ook duitse; gevluchte joden. Men wist waar men in Duitsland mee bezig was. In feite heeft het nog vrij langh geduurd voordat het projekt werd gestart. Men heeft toen onder enorme druk gewerkt. Mogen wij veertig jaar later het verwijt doen, dat men de ethische gevolgen niet (genoeg) meege wogen had? Het was oorlog! Het projekt was nog niet gereed toe Hitler-Duitslans capituleerde. Op 16 juli 1945 werd de definitieve eindproef gedaan; die slaagde. Toen was de bom een feit en moesten fwlitieke leiders verder beslissen. Zo gaat dat steeds en het is nu de vraag of die daarvoor genoeg terzakekundig zijn, of de druk om het resultaat te verwezenlijken niet ondraaglijk wordt en zoveel meer. Weer vragen we: is het eerlijk om de problematiek van nu terug te kaatsen naar toen? Al was het dan geen oorlog meer in Europa, in Azië was Japan nog niet verslagen. De bevolking was dan wellicht murw, de militairen waren het niet. In de junimaand hadden de Amerikanen dat nog ervaren bij de verovering van het eiland Okinawa. Drie maanden lang had men om dit eiland gevochten. 450.000 man grondtroepen waren nodig om 100.000 Japanners te bevechten, waar van er 90.000 sneuvelden. De Geallieerden waren vastbesloten ook Japan zelf eveneens eilanden te veroveren. Gezien de voorgeschiedenis verwachtten zij daarbij nog grote verlie zen. Het getal 750.000 wordt meermalen genoemd. En dat in een tijd dat Engeland vrijwel uitgeput was. De contouren van de Russische expansie gingen zich afteke nen. Winston Churchill rekende nog op 1 a l'/i jaar oorlog, een oorlog waaraan Rusland naar afspraak zou deelnemen, maar waarna dit land ook zijn eisen zou hebben. Die les leerde men op dat moment in Europa. Tijdens de topontmoeting van de rege ringsleiders van Amerika, Engeland en Rusland in Berlijn (juli '45) kwam het nieuws van de proef binnen. Buiten Rus land om werd doorgezet, het wapen zou ook tegen Japan ingezet worden. Eerst werd nog een ultimatum gesteld, het werd verworpen. Toen werden 12 steden met bombardementen bedreigd en toen de bom. Deze week herdenken wij dit alles. We verwijten of rechtvaardigen het gebruik. De wereldpolitiek maakt er zich meester van om stopzetting van proeven te propa geren. De mensheid ziet gespannen toen, is het niet omdat zij bang is? Hirosjima, het houdt je bezig. Niet in het minst om twee zaken, die indruk maakten. Hoe ontzagwekkend het effect van de bom ook was, de meeste indruk maakt het beeld van de schaduw" van een mens in steen, die mens is daar ter plaatse ver smolten. Het tweede is een bericht dat deze week binnenkwam. Een van de be manningsleden van het vliegtuig dat de bom afwierp pleegde zelfmoord. Nu, na veertig jaren kon hij de psychische druk niet meer aan. Dat is de mens. Cultuurdrager, maar die die cultuur niet alleen gebruikt, maar ook misbruikt. In staat om volkeren te ver woesten om een man, een vrouw, een kind te beroven van zijn of haar identiteit het wordt een schaduw in het steen of een psychisch wrak. Dat is de mens. Beelddrager. Maar dat wil hij niet weten. Beelddrager Gods. Achter alïeo v« at hierboven staat schuilt de problematiek van de kernbewapening. Daarin is het geen schande geen pasklare antwoorden te hebben. Het is wel een schande als we niet-gefundeerde antwoor den, schreeuwerige leuzen hebben. Het is wel een schande als we deze wereldwijde nood dat is het verengen tot arm zalige partijpolitiek omdat het de kiezers aanspreekt. Het zou echter onherstelbaar zijn als het ons niet uitdreef tot de levende God en Zijn gerechtigheid. Daarmee zijn alle praktische zaken natuurlijk niet zo maar ineens opgelost, daardoor is bezin ning met perspektief voor de toekomst mogelijk. Hirosjima een teken terug. MIDDELHARNIS Woensdagmorgen is de 82-jarige heer Lauris van Groningen uit Middelharnis, toen hij per fiets de kruising Doetinchem- sestraat-Rottenburgseweg over stak door een naderende auto geschept. De verwon dingen van dhr van Groningen, aan hoofd en een been, leken aanvankelijk niet zorgwekkend, maar hij zou kort na aan komst in het ziekenhuis aan de opgelopen verwondingen bezwijken. Het slachtoffer heeft kennelijk de nade rende auto niet opgemerkt omdat die waarschijnlijk schuil ging achter een auto die daarvóór reed en (komend uit de richting Stad) de Doetinchemsestraat in sloeg. De tweede wagen, een Opel Kadett waarmee monteur M. A. v.d. Ven uit Den Bommel een proefritje maakte, reed recht door en schepte dhr van Groningen die inmiddels aan de oversteek was begon nen. OUDDORP-dinsdagavond 7.30 uur ds. R. Boogaard, Leiden STAD aan 't HARINGVLIET - dins dagavond 7.30 uur ds. Th. van Stuy- venberg, Terwolde de Vecht. Plm. 3 weken geleden werd op de Dui- venwaardsedijk een grijs gecyperde poes zwaar gewond aangetroffen. De poes, ongeveer 1 jaar oud, werd door dierenarts Vink behandeld en verblijft daar nog steeds, terwijl zij weer geheel de oude is. Inl. bij genoemde dierenarts, Achterweg 26, Sommelsdijk, tel. 01870-2897. 3 JAAR volledige GARANTIE vooraBe xdterheul! VINGERLING 3-MIDDELHARNIS-TEL 01870-2518 Voor topkvualitei!, goede service en voordelige pri/zen- f OTO - FILM REPORTAGE VIDEO - COMPUTER jj_-,L.yj#]i.<»^' c=s £113 cin fL3 Q yi^diiaaiu^^ü^ C3 CS C^ C3 C3 C3 Weststfsat 35 Molenvveg 4 Onddorp Telefoon 01878 1612 en 2120 Fihaal Renesse - Prinnhop - Hagezoom 172 Telefoon 01116-2400 stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 ^^■>^'^•^■>^'^*l^'^>^■^^■•^4■>^'^'^■'^'^■'^>^'^>^.•n^'^'^. voor z Verkoop -I- Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: Nieuw en Occasions Reparatie alle merken Die raadsleden van de gemeente Goedereede die dinsdagavond in (aan de rand van!) het verwarmd openlucht-zwembad te Stellendam de ingebruik name van het pool-over afdeksysteem bijwoonden hadden alle bewondering voor het systeem, zoals dat in Nederland voor het eerst wordt toegepast, maar een méér opwekkende gedachte was nog die aan de berekende besparing van 33.000 m^ aardgas of 22.440,- per zwemseizoen en dat is meegenomen...! Dat vond de raad ook toen met het voorstel tot verstrekking van een krediet van ruim 166.000- werd ingestemd. Geen geringe aderlating, waarop overi gens wel een subsidie van 25% wordt verkregen van de NEOM (Ned. Energie de 's lands eerste Gemeente is die tot het aanbrengen van deze energiebesparende maatregel heeft besloten; de subsidie wordt dan ook als een „demonstratie subsidie" aangemerkt. In zijn speech waarmee hij dinsdagavond de ingebruikname omlijstte sprak burg. van Velzen zijn waardering voor de geste van de NEOM uit waarbij hij het spijtig vond dat het Rijk tot dusver de aanzien lijke besparing op aardgas niet met een subsidie heeft willen honoreren, maar van Goerees' zijde wordt alsnog geprobeerd een Rijkssubsidie los te krijgen omdat dan te sneller de terugverdien-termijn zal zijn bereikt. Geschat mag worden dat de pool- over zich na zes jaar gebruik terug gaat verdienen en de gemeente vervolgens „groot voordeel" gaat geven. „U zult in het verleden wel eens heb ben gezien hoe het verwarmde water 's morgens lag te dampen, maar dat bete kende dat we bezig waren, ten koste van veel energie, de omgeving warm te sto ken", verklaarde burg. van Velzen, blU dat die energieverspilling voortaan tot het verleden behoort. De gemeente Goedereede is - zo voerde dhr. van Velzen aan - al enige jaren bezig met het aanbrengen van energiebesparen de voorzieningen, waarvan de meesten zich aan het oog onttrekken, zoals spouw muurisolatie, vloer- en dakisolatie, terwijl de pool-over wel duidelijk zichtbaar is. Die werd geprefereerd boven andere voor zieningen omdat die - aan de rand van het bad - obstakels nodig zouden maken, wat bij de pool-over niet het geval is. Die heeft zelfs overdag een plezierige nevenfunctie als zachte bodembedekker! Raadsleden en andere belangstellenden kijken toe hoe de pool-over het water gaat bedekken. Pooltechnics b.v., de leverancier van de pool-over verklaart de werking ervan als met het duikboot-principe. De pool-over bestaat uit holle PVC doosprofielen die in de lengterichting aan elkaar worden ge klikt. Met water gevuld zakken de pro fielen naar de bodem van het bad en wanneer het water eruit wordt gejjompt komt deze kunststoffen bodem omhoog om aan de opppervlakte als isolerende holle laag te ftingeren, beloopbaar, nau welijks gevoelig voor vandalisme of be schadigingen, om het water (950 m') te verwarmen werd tot dusver 66.000 m^ aardgas per seizoen gebruikt welk ver bruik nu tot de helft moet kuimen worden teruggebracht. MIDDELHARNIS - Wü'ziging ophaalzaterdag - De oud papier aktie van de hervormde gemeente van Middelhamis maakt U er op attent dat hun vaste ophaalzaterdag voor één keer wordt verzet van de tweede naar de derde zaterdag van de maand. Voor augustus hopen ze dus bij U langs te komen d.v. zaterdag 17 augustus. Op het Industrieterrein Oostplaat, direkt achter zijn nieuwe vestiging, bout transportbedrijf Peeman een forse loods voor mechanische koe ling, 800 m^ oppervlakte met een capaciteit van 1500 ton. De loods zal voornamelyk gebruikt worden voor het bewaren van witlofwortelen op een temperatuur van één graad onder nul. Witloftelers zullen van deze op slagmogelijkheid gebruik kunnen maken. Dhr A. H. J. M. Kerstens, directeur van de Coöperatieve Groente- en Fruitveiling Zuid Holland Zuid w.a. te Barendrecht, vond de bouw ene het beschikbaar komen van zo'n gekoelde bewaarruimte voor de flakkeese witlofteiers dermate belangrijk dat hij graag bereid gevonden werd het hoogste punt in de bouw te markeren door met de bouwkraan van aannemingsbedrijf C. Boeter Zn. het laatste bint omhoog te hijsen en op z'n plaats te leggen. Fa. Peeman heeft m.b.t. de voorgenomen verhuur van gekoelde ruimte al meerder contracten afgesloten. Er behoeft niet alleen aan de bewaring van witlofwortelen te wor den gedacht, ook andere produkten, zoals zuidvruchten, kunnen er worden opgesla gen. De ruimte is in een drietal separate ruimten met verschillende temperaturen on der te verdelen. Met de bouw van de loods komt fa Peeman tegemoet aan een grote wens van de telersvereniging Flakkee voor welke fa Peeman het transport van land- en tuinbou wprodukten naar de veiling verzorgt. De bouw wordt gepleegd door aannemings bedrijf Boeter, terwijl de ventilatie en koe ling wordt verzorgd door I. C. v.d. Sluijs te Nieuwe Tonge. De laatste gording voorzien van wapperende vlaggen, wordt omhoog gehesen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 1