Samen met anderen werkt Pau Heerschap aan dialectisch regio-boelc over Goeree-Overflaldcee Zomer-concert te Ouddorp caravan goed Predikbeurten Poiltieberlchten Verwantenraad S.U. onder zware druk De vrouw van raadslid Krijgsman liet zich even horen Bijbel-marathon van 1000 kilometer Extra kerkdienst Ger. Gem. Orgeiconcert Klaas J. Mulder Nieuwe Kerk Middelburg Bladz. 2 ,EILANDEN-NIEUWS' VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1985 OUDDORP: De Ouddorpse Pau Heerschap, le raar Nederlands aan de Chr. Scho lengemeenschap „Prins Maurits" voor MAVO en HAVO te Middel- harnis, heeft in zyn jeugd z^n „moers"- taal, het Ouddorpse dialect, als met de paplepel ingegoten gekregen. Hij leerde het vloeiend spreken waarna hij tgdens zijn studie Nederlands via „historische taalkunde" ook de gram matica van 't Goeree se en 't Flakkeese dialect beter ging begrijpen. Die spe- cifleke kennis maakte dhr. Heerschap geknipt om medewerking te verlenen aan de samenstelling van een regio- boek over het Goereese en Flakkeese dialect, een en ander onder de para- pluie van de Zeeuwse Vereniging voor dialectonderzoek welke Ver. overigens al vanaf 1927 op Flakkeese mede werking heeft mogen rekenen. Samen met anderen is dhr. Heerschap al zo'n drie jaar aan het karwei bezig en nóg zal het een poos duren vooraleer het boek bij de drukker ligt. „Een mon nikenwerk is het....", laat dhr. Heer schap weten...! Meerderen, onder wie met name mevr. Soldaat-Poortvliet uit Dirk&land staan dhr. Heerschap terzijde. Mevr. Soldaat doet dat waar het het Flakkeese dialect betreft waarvan Ouddorper Heerschap geen kaas gegeten heeft al is hij er in de drie jaar waarin hij al aan het regio-boek werkt veel over te weten gekomen. Dhr. Heerschap ziet zich zelf als een soort co auteur van het regio-boek waarvan er over het Zeeuwse taalgebied al enkele gereed zijn, vervaardigd door mevr. E. J. v. d. Broecke-de Man, t.w. 3 op Zeeuws- Vlaanderen en één van Noord-Beveland. Zo'n regio-boek bedoelt eigenlijk een aan vulling te zijn op het Woordenboek der Zeeuwse dialecten, een enorm dikke pil die in 1962 verscheen van de hand van Dr. H. C. M. Ghijsen, bij het verschijnen van haar boek al een bejaarde vrouw. Ze heeft fantastisch werk gedaan maar, naarmate het woordenboek bekendheid kreeg en gelezen werd zou blijken dat het best nog aanvulling kon gebruiken omdat er bepaalde uitdrukkingen ontbraken ter wijl ook aan het dialect inmiddels weer woorden zijn toegevoegd. Dhr. Heerschap die al sinds driejaar stof voor het boek verzamelt en daarbij ook „medewerkers in het veld" heeft is een bijzonder bewonderaar van het dialect, waarom hij er van harte aan meewerkt om dat wat nog van het dialect aanwezig is voor later vast te leggen. „Niet dat het dialect ooit zal verdwijnen", verzekert dhr. Heerschap; „maar het afstappen van het dialect en het verdwijnen van oer- dialectische woorden is nu toch wel in een stroomversnelling geraakt. De werkers aan het regio-boek streven naar een zo groot mogelijke volledigheid waarom ze de hulp van het publiek inroepen. Wie in het dialect woorden kent die bijna niet meer worden gebruikt (vooral die) wordt vriendelijk gevraagd die kenbaar te maken aan dhr. Heerschap, Duinkerkerweg 25. Dhr. Heerschap, gebruind in zijn vakantie op Cyprus, weer noest aan het werk voor het regio-boek. 3253 AJ Ouddorp. Het gaat met name ook om specifieke plant en dierennamen, „appelvreter" voor Vlaamse Gaai b.v In het boek zal erop gewezen worden dat op Goeree-Overflakkee in feite een viertal dialecten worden gesproken. HetGoerees, waaraan het Ouddorps verwant is, dan het West-flakkees, tot aan Nieuwe Tonge en een deel van Achthuizen, dan het Oost- flakkees in Den Bommel en Ooltgensplaat en dan nog een Flakkees in een deel van Achthuizen en het Roomse deel van Oude Tonge, waarin Brabantse invloeden te beluisteren zijn. Voor de verschillen die er onderling zijn heeft dhr. Heerschap een grammaticale uitieg die hij met voorbeelden weet aan te tonen. „Hie stieng te maekene" zegt men in het Ouddorps voor hij stond te maken. Die e achter „maekene" is volgens dhr. Heerschap de oude 3e naamvalsuitgang, in het West-flakkees wordt die e wegge laten en wordt gezegd: hier stieng te maeken, terwijl in het Oost-flakkees zelfs die laatste n wordt weggelaten en wordt gezegd: hie stieng te maeke. I Het regio-boek zal geen droog boek wor den, integendeel. Het belooft voor ieder, ook voor de leek op taalkundig gebied heel interessant te worden omdat het heel gevarieerd zal worden. Er komt een hoofdstuk over b.v. oude ambachten, over kerk en geloof, over het weer, over land bouw en de visserij, een hoofdstuk waarin het verschil in uitspraak wordt aange toond en uitgelegd waarvoor een inlei dende grammatica is geschreven... Dhr. Heerschap durft niet te voorzien wanneer het „monnikenwerk" gereed zal zijn. Eigenlijk zou hij gepensioneerd moe ten zijn, vindt hij, om er eens een poos hard aan door te werken. Hij doet in ieder geval z'n best om het zo spoedig mogelijk voor elkaar te hebben. We zalle 't wel achteran kieke", zeggen ze in 't Ouddorpse. We zalle 't wel achterop kieke", zeggen ze in 't Flakkees. Klanken uit het oude West Germaans die vooral nog in de kust dialecten (ver- zemelnaam: ingveoons) voorkomen. Dhr. Heerschap heeft dat alles al op een rijtje staan. Maar nou nog in 't boek OpD.V. zaterdag 10 augustus a.s. hopen Wim en Martine Soeters-Wassenaar een piano-recital te verzorgen in de Muziek kamer, Koolweg 11 a te Ouddorp. Aan vang 20.00 uur. Toegangsprijs ƒ5,- volwassenen en 3,- voor scholieren, CJP-houders en 65-I-. De organisatie is in handen van de Stich ting Kerkconcerten Goeree-Overflakkee. Het echtpaar Soeters studeerde aan het Koninklijk Conservatorium te Den Haag. Sinds 6 jaar bewonen zij het sfeervolle voormalige Raadhuis te Nieu we Tonge, waar zij samen een pianoles praktijk hebben opgebouwd. Tevens is dhr Soeters werkzaam aan de Baren- drechtse Muziekschool en mevr. Soeters- Wassenaar aan de Streekmuziekschool Nieuwe Waterweg-Noord. Het programma vermeldt werken voor piano solo en vierhandig (quatre mains) van W. A. Mozart (1756-1791), I. Albéniz (1860-1909) en Cl. Debussy (1862-1918), waarbij de laatste op dit concert de belangrijkste plaats inneemt. De fransman Debussy wordt algemeen beschouwd als één van de grootste com ponisten van (het begin van) deze eeuw en als voorloper van de hedendaagse mu ziek. Dat hij naast alle vernieuwingen in zijn composities óók teruggreep naar oude muziekvormen moge blijken uit de 2 suites die ten gehore worden gebracht: de „petite suite" voor quatre mains en de „suite Bergamasque". De suite was reeds in de 17e eeuw de benaming voor een verzameling dans stukken (zoals bijv. „menuet, bourrée, gigue, gavotte en passepied"). Vanzelf sprekend is dat deze oude dansvormen door Debussy in een bij zijn tijd passend jasje gestoken zijn. Van Albéniz, een spaanse componist die o.a. studeerde bij Franz Liszt en bekend TE HUUR GEVRAAGD voor ±10 weken 01870 - 5760 OUDDORP Gespreksgroep a.s. moeders Binnenkort wordt in het wijkgebouw in Ouddorp gestart met een gespreksgroep voor a.s. moeders uit de omgeving. Deze zal gehouden worden gedurende 4 avgnden te beginnen op woensdag 11 september a.s. om 20.00 uur tot 22.00 uur. Tijdens deze bijeenkomsten komen onderwerpen aan de orde zoals: zwanger schap, voeding a.s. moeder en baby, be valling, kraambed. Behalve deze onderwerpen zal er gele genheid zijn ervaringen en tips uit te wisselen. Over de bevalling zal een film vertoond worden hiervoor zijn de a.s. vaders ook uitgenodigd. Voor informatie en opgave kunt u kon- takt opnemen met zr. Spuij of zr. de Vlieger, tel. 01878 - 1321, tussen 13.00 en 14.00 uur. HUIS VERKOPEN? makelaar tamboer bellen voor deskundige bemiddeling CZ] 01870-3477 m DD was als een zeer groot pianist, speelt Wim Soeters de „Evocation", het eerste stuk uit de cyclus „Iberia" een reeks van twaalf composities waarin Albéniz zijn vaderland beschreef. Uit de Sonate in F (KV 497) voor piano quatre mains van Mozart spelen Wim en Martine Soeters-Wassenaar het Adagio en het Allegro. Ongetwijfeld kan Wolfgang Amadeus Mozart gerekend worden tot één van de grootste componisten die ooit geleefd heft, en het is duidelijk dat zijn muziek alleszins de „moeite" van het beluisteren waar is. Huiszoekingen en arrestaties GOUDA - De raad van Familieleden van (geloofs)Gevangenen in de Sovjet unie, of „Verwantenraad", staat, blijkens een bericht van „Friedensstimme", onder toenemende druk. Op 26 juli j.l., ehkele maanden nadat één van de leden van de Verwatenraad, Serafima Joedintseva, tot 2 jaar werd veroordeeld, is een ander lid van de Raad, Oeljana Germanjoek ge arresteerd. De presidente van de Raad, Alexandra Kozorezova, is gedwongen onder te duiken. voor zondag 4 augustus 1985 OUDDORP - Ned. Her. Gem. 9.00, 11.00 en 18.30 uurds.W.J. op'tHof- Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur lezen- Ger. Kerk 9.00 en 10.30 uur ds. B. H. Rootmensen; 18.30 uur ds. P. Schra- vendeel - Doopsgez. Gem. 9.30 uur dhr F. J. Modderkolk, Capelle a/d IJssel. GOEDEREEDE - Ned. Herv. Gem. 9.00,10.45,17.00 en 18.45 uur ds. T. W. van Beimekom, Scherpenzeel. STELLENDAM - Ned. Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. K. ten Klooster, kollekte zitplaatsen - Ger. Kerk 10.00 uur ds. P. Schravendeel, Ferwerd; 18.30 uur ds. B. H. Rootmensen, Ou derkerk a/d Amstel. MELISSANT- Ned. Herv. Gem. 10.00 .en 18.00 uur ds. H. F. Klok, Rijssen, extra kollekte vrije zitplaatsen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 9.30 en 18.30 uur ds. J. Jellema, De Glind. DIRKSLAND-Ned. Herv. Gem. 10.00 uur ds. M. van Campen, Vlaardingen, 18.00 uur ds. M. van der Linden, extra kollekte diakonie - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. HERKINGEN - Ned. Herv. Gem. 10.00 uur eerw. heer A. H. Veldhuizen, 18.00 uur eerw. heer J. Smit, Kollum, extra kollekte onderhoudsfonds - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. SOMMELSDIJK - Ned. Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. L. Kruijmer, extra kollekte diakonie - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. Palmboom, Eind hoven. LUKASKAPEL HDG - 10.15 uur ds. J. T" i 373.nü6r MIDDELHARNIS - Ned. Herv. Gem. 10.00 uur ds. P. H. van Trigt, bedie ning Heilige Doop; 18.00 uur ds. L. Quist, extra kollekte kerk - Herv. „Exodus" Gem. 10.00 uur ds. A. Carstens - Chr. Ger. Kerk 9.30 uur lezen, 15.00 uur student J. H. van Dijk, Nunspeet - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur dhr. P. A. Stam, Oud Beijer- land-Ger. Kerk(vrijgemaakt) 9.30uu rlezen, 14.30 uur ds. A. Geelhoed. NIEUWE TONGE - Ned. Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. J. van den Bom, H.C. zondag8; lekoU. kerkvoogdij,2e koU. vrije zitplaatsen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. OUDE TONGE - Ned. Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. M. Langhout, Wijnje- woude; 18.00 uur ds. W. van Gorsel, Gouda, extra kollekte van Tien (zit plaatsen) - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. STAD AAN 'THARINGVLIET-Ned. Herv. Gem. 10.00 uur kand. C. H. van Campenhout, Ridderkerk; 18.00 uur ds. J. Kooien, IJsselstein, extra maan delijkse kollekte - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen-Ger. Kerk 10.00 uur dhr. K. Baas, 18.00 uur ds. G. Noord- hoff. DEN BOMMEL - Ned. Herv. Gem. lO.OOuurds. A. Vos, 18.00 uur ds. A. M. Langhout, Wijnjewoude, extra kol lekte Kerk en Israël - Ger. Kerk 10.00 uur ds. A. J. de Bakker, 18.00 uur dhr G. J. Smouten OOLTGENSPLAAT - Ned. Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. P. Ver- maat, Veenendaal - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lezen-Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur(H.A.) drs. J. H. Becker. LANGSTRAAT - Ned. Herv. Gem. 0.00 uur ds. M. van der Linden. SINT MAARTENSDIJK - Ned. Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. J. G. van Loon - Ger. Gem. in Ned. 3 x lezen - Oud Ger. Gem. 3 x lezen. OUDDORP - dinsdagavond 7.30 uur ds. J. Koster van Klaaswaal. Bij diverse leden en medewerksters wer den huiszoekingen verricht, waarbij o.a. een compleet archief in beslag werd ge nomen. Naast de materiële zorg voor de gezinnen der gevangenen is de Raad ver antwoordelijk voor het bundelen en ver spreiden van gegevens en berichten over de geloofsvervolging in de Sovjet-Unie. Vanwege een dreigende arrestatie is de voorzitster van de Raad, Alexandra Kozo rezova, onlangs gedwongen onder te dui ken. Haar echtgenoot, Alexei, was nog maar enkele weken thuis na het uitzitten van twee aaneensluitende kampstraffen. Het gezin Kozorezov telt 10 kinderen, waarvan er nog vier minderjarig zijn. Oeljana Germanjoek, sedert 1973 lid van de Raad, werd na een huiszoeking op 23 jui j.l. in hechtenis genomen. In het huiszoekingsbevel werd vermeld dat zij de wetten op de scheiding van kerk en staat (art. 142 Wetboek van Strafrecht RSFSR) zou hebben geschonden. Oeljana Ger- i*anjoek is moeder van 6 kinderen, waar van er nog één minderjarig is. Haar man is lid van de Raad van Kerken (Broeder- raad) der niet-geregistreerde Baptisten, en zit een straftermijn uit van drie jaar. Op 12 juli werden er eveneens huis zoekingen verricht bij Vera Choreva, Ljoebov Roematsjik en Valentina Fir- sova, allen leden van de verwantenraad. Valentina Firsova, die nog maar enkele jaren lid is van de Raad, wordt bedreigd met strafvervolging. Uit Moskou werd tenslotte de arrestatie gemeld van Valen tin Naprijenko. In de serie zomeravond orgelconcerten die onder auspiciën van de Stichting Or gelcentrum in de Nieuwe Kerk te Middel burg wordt georganiseerd, zal op dinsdag 13 augustus een concert worden gegeven door Klaas J. Mulder. Het programma voor deze avond is als volgt samengesteld: Toccata in F, J. S. Bach; Concerto in F, G. F. Handel; Trio in C dur en Trio in F dur, J. Rheinberger; Marche in D, W. T. Best; Variaties en Fuga over „Waer dat men sich al keert of wendt", W. Mudde; Cantilene, G. Piemé; Suite Gothique, L. Boëllmann en Impro visatie, K. J. Mulder. Aanvang 20.00 uur. Breed lachend stapte de 25-jarige Mary Hughes, jeugdwerksecretaresse van het Australische Bijbel Genootschap er op los. Ze was gekleed in de klederdracht van het Zwitserse kanton Wallis. Geen wonder, dat ze de aandacht trok van vele fotografen en de media tijdens haar wekenlange wandeltocht van Sydney naar Melbourne, een afstand van precies 1000 kilometer. Onderweg werd ze vaak een aantal kilometers vergezeld door groepjes jongeren en ouderen. Deze gaven haar bij het afscheid nemen spontaan geld. Haar wandeling inspireerde zelfs anderen ook wandeltochten te organiseren voor het DOEL geld bijeen te brengen voor het VERSPREIDEN van de BIJBEL. Mary Hughes en deze „anderen" ver zamelden op deze wijze 475.000,-!! Kerkelijke gemeenten en derden vulden dit bedrag aan tot ruim 1.000.000,-!! Hiervoor konden 175.000 Bijbels worden verspreid in Zuid-Oost Azië. Mary Hughes werd geïnspireerd door een meisje van 14 jaar, dat in hetjaar 1804 in Engeland een voett;ocht van 40 km ondernam om een Bijbel te verkrijgen. Over het leven van dit meisje bestaat een lees- en kleurboek voor kinderen van 7 tot 11 jaar. In dit boekje staat een soortgelijk hedendaags verhaal, dat zich heeft afge speeld in Korea. Het werd uitgegeven door het Ned. Bijbel Genootschap. Kost slechts 4,70. Wat zou het fijn zijn wanneer er jeugd- en of wandelgroepen zouden zijn die ook geïnspireerd zouden worden iets derge lijks te ondernemen bijvoorbeeld tb. v. het z.m. verstrekken van voedsel en het ver spreiden van bijbelboeken in braille onder de vele honderdduizenden BLINDE kin deren in Afrikaanse landen. Deze kinde ren lijden niet alleen lichamelijke honger maar daarnaast ook nog geestelijke hon ger. Ze bezitten, overigens nog geen stuiver. A. Apon Veenoord 216 3079 NL Rotterdam Oostflakkee Diefstal benzine Vanuit een drietal auto's welke gepar keerd stonden op de Kaai in Oude Tonge werd benzine uit de tanks gehaald. Buiten de schade die veroorzaakt werd door de diefstal van de benzine, werden bovendien de auto's nog beschadigd doordat op vrij ruwe wijze de doppen verwijderd werden. Keetwagen in brand In de nacht van donderdag op vrijdag is een keetwagen welke geparkeerd stond aan de Tramweg in Oude Tonge, in brand geraakt. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. De keet wagen, eigendom van aannemer Osse- weijer in Oude Tonge, brandde geheel uit Treltlcer in sloot Zaterdagavond kwam aan de Dwarsweg te Ooltgensplaat een landbouwtrekker terecht in de naast de wég gelegen sloot Onder de gekantelde trekker bleek be stuurder V. te liggen. Mede door hulp van de brandweer kon hij vanonder de trekker gehaald worden. Behoudens wat ontvel lingen bleek hij niet gewond. Oorzaak bleek te zijn, een diepe geul in de berm waardoor de bestuurder de macht over het stuur kwijtraakte. Middelharnis: Terwgl ze van d'r leven lang nog geen raadszetel bezet heeft heeft de echtgenote van CDA raadslid P. Kr^gsman in de gisteravond gehou den raadsvergadering haar mening Icunnen laten gelden, dankzij de vrümoedigheid waarmee dhr Krijgs man de mening van z^n vrouw, een gewezen Stadse, naar voren bracht „Kanne juule mit z'n allen noe niet zurrege, dat die man kan bouwe?" zo had ze haar man over de huise lijke tafel toegevoegd en dhr Krügs- man liet dat gezegde echoën over de raadstafel: „Kunnen we nou met z'n allen niet zorgen ^at bakker Braber z'n huis kan bouwen....?" Ach nee, de raad hoefde de Stadse bakker niet aan de financiële middelen, nóch aan de benodigde bouwgrond te helpen. De bakker heeft daar zelf in voorzien. De handicap is dat de grond waarop hij bouwen wil, in de Stadse „Zevenster" niet de juiste bestemming draagt niet voor woningbouw maar voor de bouw van garages en bergplaatsen is bestemd. Bovendien vinden B en W het bouwterrein van dhr Braber niet geschikt voor woningbouw omdat het niet aan de openbare weg ligt en alleen maar via een achterpad bereikbaar zou zijn. Er staan in de Zevenster weliswaar enkele woningen maar die zijn aldus het College al vanouds aanwezig. Het voorstel van het College was dan ook te weigeren een voorbereidingsbesluitte nemen. Een voor- bereidingsbesluit zou nodig zijn om het bestemmingsplan te kunnen wijzigen.... Dus géén kans voor de bakker....? In grote eendracht vond de raad dat bakker Braber voor d'n drommel wél de kaïis moet hebben op z'n stuk eigen grond te bouwen: „hij heeft jarenlang de Stadse gemeenschap gediend vanuit een ouder wets pand en nou heeft hij een mooi perceel om straks in de Zevenster een moderne woning te bouwen" zo brak dhr Krijgsman een lans voor de bakker die zich kennelijk uit de bakkerij terug wil trekken. Dhr Krijgsman meende zelfs te weten dat het bestemmingsplan vóór 1975 nog woningbouw had toegestaan en dan had er voor dhr Braber geen vuiltje aan de lucht geweest. „M'n vrouw, een gewezen Stadse, heeft zich ook al verbaasd afge vraagd of wij met z'n allen er niet voor konden zorgen dat Braber een vergunning krijgt", liet dhr Krijgsman weten. Van dhr Rijvers (Vooruitstrevend Dorps belang) zou de heer Braber best mogen bouwen, ook al zijn de planologische voorwaarden misschien niet zo gelukkig. Hij achtte de bouw van een woning daar zeker niet onmogelijk, waarom dhr Rijvers dan ook voorstelde een voorbereidings- besluit te nemen. Een volgend voorstel, dat het College het voorstel terug zou nemen en de zaak nog eens in de commissie Ruimtelijke Orde ning besprokenuou worden, werd inge diend door dhr^ersbergen en gesteund door dhr v.d. Ketterij en dhr Joppe. Deze laatste verklaarde het in- en in-triest te zullen vinden wanneer bakker Braber zou moeten worden teleurgesteld. Het voorstel werd door het College, bij monde van weth. Jacobs direkt geaccep teerd. Het was trouwens van meet aan de bedoeling van het College geweest de Commissie erin te betrekken, maar het voorstel was toch aan de raad verstuurd wat zo verzekerde de voorz niet de bedoeling was geweest De bakker hoort nog nader de vogelkooi met de protesterende papegaai de clubfauteuils die meer dan een ons wegen de schemerlamp met die zware poot het ledikantje van de kleine Joost het ochtendblad van gisteren alle flessen uit de kelder ook de lege de jongens van flakkee expresse nemen echt alles mee als ze aan het verhuizen zijn flakkee expresse 01870 - 2188 middelharnis 01883-20016 hellevoetsluis 01110-3163 zierikzee

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 2