Voormalige klompenfabriek langs Plaatse Langeweg afgebrand Politieberichten Zondagsrust Hom^Mm/^ E.O, tv-opname Openingstijden „Delta Flora" Hartelijke ontvangst voor 70.000ste bezoek(st)er van het Streekmuseum Fietspuzzeltocht '85 Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Projekt Las Flores kerk in Peru Janet Tanis wint openV.V.V.zwemwedstrijden Garage Knöps Vertrektijden bussen zendingsdag Per 1 augustus Wet op het Basisonderwijs van l(raciit Vrijdag weer old-timers in Middelharnis Jj(ln\-^<n^ No. 5416 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel, 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief De stilte in het dorp is voelbaar, Zondagmorgen. Het onweer zette in de nacht het dorp in vuur en vlam. We haalden adem, opgelucht, toen er een eind aan kwam Het is of Zondagmorgenrust nu uitdrijft alle zorgen. Een houtduif roept zijn morgengroet een ander houtduif toe Alsof hij blij is met de nieuwe zomermorgen. De vogels vliegen vrolijk op, ze lijken vrij van zorgen of weten ze dat er een Schepper zorgt die trouw is en nooit moe? Straks zullen in het dorp de klokken weer gaan luiden. De Koning roept Zijn dienaars op te komen tot Zijn feest. Waar Hij Zijn hemelschatten uitdeelt door Zijn Woord en door Zijn Geest. Zijn roep gaat heel de wereld door, van 't noorden tot het zuiden. Daar gaan ze door het stille dorp, in stilheid en vertrouwen. Met opgewekte tred of met gebogen hoofd. In stilheid en vertrouwen zal uw sterkte zijn dat heeft hen God beloofd Zijn sterkte is wonderbaar. Zijn volk kan daarop bouwen. Jes. 3015 LANERTA fflïïllll*"* OOSTFLAKKEE Gemeentelijk deurwaarder Per 1 augustus 1985 treedt de heer W. Duim te Ooltgensplaat, rijksdeurwaarder, tevens op als gemeentelijk deurwaarder in Oostflakkee, belast met de invordering van de plaatselijke belastingen. Gemeentebestuur van Oostflakkee U wordt op vrijdagavond 16 augustus a.s. door de Evangelische Omroep uit genodigd voor het bijwonen van de tv- opname van het programma „God ver andert mensen". De tv-opname vindt plaats in Huizen en het vervoer per auto bus is gratis. E e touringcar zal 16.30 uur vertrekken van Goeree-Overflakkee. Opgeven of n?dere informatie bij familie J. de Keizer, Specht 2, 3245 TN Som melsdijk, tel. 01870-3620. Geeft u zich zo spoedig mogelijk op, de plaatsen zijn beperkt. In de j.l. vrijdag geplaatste advertentie m.b.t. de gladiolententoonstelling „Delta Flora" is in de daarin genoemde openings tijden een verschrijving gemaakt. „Delta Floira" zal ook zaterdagmorgen, vanaf 10.00 uur geopend zijn, terwijl in de advertentie anders werd beweerd. STELLENDAM Bij de jaariijkse open V.V.V.-Ouddorp zwemwedstrijden te Stellendamj.l. zater dag 27 juli, presteerde Janet Tanis uit Stellendam het, om alle dames te snel af te zijn. Met haar jeugdige leeftijd (13 jaar), zwom zij de 50 mtr. vrije slag in 33,6 seconden, welke tijd door geen van de overige deelneemsters verbeterd werd. Bij de heren kwam ook dit jaar weer de baanrecordhouder, Bastiaan de Man uit Dirksland aan de start. Deze maal bleef hij boven zijn baanrecord van 1984, maar zwom op de 50 mtr vrije slag toch een goede tijd van 27,4 seconden. Hij bleef hiermee zijn direkte tegenstanders voor, met name Reinier Kieviet (S'dam) met 28,6 sec. en Kees Akershoek (O'dorp) met 28,8 seconden. Dit jaar werd er ook een „poedelprijs" uitgereikt. Deze eer viel te beurt aan dhr H. Heerschap (S'dam), welke, ondanks zijn enorme inspanning (leeftijd in acht genomen) er 1 minuut en 21,1 seconden voor nodig had de 50 mtr vrije slag te overbruggen. De V.V.V. zwemwedstrijden had ook nog een internationaal tintje, daar er ook deelnemers uit W. Duitsland waren. In de diverse leeftijdsgroepen werden de eerste plaatsen bezet door: dames/meisjes: Esmeralda Boeter, Leoni v.d. Nieuwen- dijk, Janet Tanis, Anne Marie Lokker en Jolijn v.d. Ree. Bij de jongens/heren: Leon Klink, FrankFransen, GerritKoese,_ Wiljo v.d. Nieuwendijk en Bastiaan de' Man. Voor alle deelnemers(sters) was er dire kt na afloop van de zwemwedstrijden een volledige uitslagenlijst en (buiten de me dailles) een VVV-Ouddorp-herinnerings- vaantje. Defam. Roozemond krijgt uit handen van dhr. Kruider een fraaie reproduktie aangeboden. Tweede van links een zus van mevr. Roozemond. SOMMELSDIJK - Het Streekmuseum te Sommelsdijk heeft zaterdagmiddag de grens van de 70.000 bezoekers gepasseerd. Voor het bestuur was dat een zó historisch gebeuren dat de bestuurderen graag aanwezig waren om de verwachte 70.000e met enig vreugdebetoon binnen te halen. De „volmakers" zouden de gezinsleden van de fam. W. Roozemond uit Dinteloord blijken te zijn, van wie dhr Roozemond oud-Dirkslander is....! Blijkens het gastenboek dat we even inzagen had het evengoed een vaderlands vakantieganger (Delftenaren gingen de fam. Roozemond nét voor), een duits toerist, een Zuid-Afrikaan of zelfs een inwoner van Caracas Venezuela kunnen zijn! Het zijn vertegenwoordigers van velerlei nationaliteiten die een bezoek brengen aan het Sommelsdijkse Streekmuseum, al zijn onze landgenoten uiteraard duidelijk in de meerderheid. De „huldiging" van een oud-Flakkeeër was daar dan ook een afspiegeling van. „Nederlanders zijn echte museumbezoekers geworden", was een constatering die bestuursvoorzitter A. J. Kruider van harte onderstreepte toen de fam. Roozemond, na even in het museum te zijn geacclimatiseerd, voor het voetlicht werd gehaald. Uit onderzoek is gebleken dat aimo '84 zelfs 64% van de nederlandse bevolking één of meerdere keren per jaar een museum bezoekt, zoals dat ook voor de fam. Roozemond bleek te gelden. „Komt u naar Flakkee, breng dat zéker een bezoek aan het Streekmuseum", zo riep dhr Kruider over de hoofden van de fam. Roozemond dan ook alle bezoekers van ons mooie eiland toe. Dhr. Roozemond ontving een fraaie reproduktie van een cartografische 17e eeuwse kaart van ons gebied, terwijl mevr. Roozemond-de Frel een fraai boeket bloemen in ontvangst mocht nemen. De Ver. Streekmuseum Goeree Overflakkee werd op 7 juli 1946 opgericht. Op 18 juli 1956 werd het museum geopend, toen nog van beperkte omvang waardoor ook het bezoekersaantal weinig indrukwekkend was. In die beginjaren waren het er enkele honderdtallen per jaar, a 0,40 per volwassene en 0,15 per kind. Thans bedraagt het bezoekersaantal 3500 a 4000 per jaar met welke stijging het bestuur bijzonder is ingenomen. Zaterdagmiddag lieten ze dat nadrukkelijk blijken! Wat aanvankelijk restte van de vroegere klompenfabriek. Vermoedelijk door brandstichting geen enkele andere oorzaak lijkt aannemelijk is in de vroege zaterdagochtend de voormalige klompenfabriek „Internos" langs de Plaatse Langeweg afgebrand, waarna de resterende muren wegens instortings gevaar door de brandweer werden neergehaald. De oude fabriek, een stenen schuur met plat dak, was eigendom van landbouwer Piet van Rossum die de schuur voor opslag gebruikte. Nu was die gelukkig leeg; wel was dhr van Rossum voornemens er zijn aardappeloogst in te bergen. De brandweer werd rond drie uur zaterdagmorgen gewaar schuwd. Vooral het platte dak, waarop door de jaren heen lagen mastiek waren aangebracht brandde bijzonder hardnekkig. Het geheel zou dan ook in vlammen opgaan, terwijl de eigenaar met vakantie in Frankrijk verbleef Overigens was de fam. van Rossum zaterdag al op de terugweg naar huis. Oudere Platenaren herinneren zich nog het bestaan van de klompenfabriek die in 1917, in het toeii gebouwde pand, gevestigd werd, gesierd met de naam „Intemos". Het waren een aantal Platenaren die de fabriek hadden gesticht maar het zou anders verlopen dan ze zich hadden voorgesteld. Al een viertal jaren later werd de fabriek gesloten. Het enige wat na de brand en daarmee het verdwijnen van het gebouw nog aan de aanwezigheid van de fabriek herinnert is merkwaardigerwijs de daar nog gehandhaafde bushalte die vroeger een tramhalte was. De boomstammen die voor de klompenproduktie nodig waren werden aan de kaai aangevoerd en vandaar per platte wagon naar de klompenfabriek gereden. Ter hoogte daarvan werd de wagon afgekoppeld en zette de tram zijn tocht naar Middel hamis voort om op z'n terugtocht de wagon weer terug naarde zgnNieuwe Kaai" te rijden. Die „nieuwe Kaai" bevond zich op de plaats waar nu sloperij G. Timmerman en scheepswerf ,,de Plaete" zijn gevestigd. Op die plek werden destijds ook de suikerbieten aangevoerd om vandaar te worden verscheept. OUDDORP Dinsdag 6 augustus is er een fietspuzzel tocht die georganiseerd wordt door S.V. „de Kriekel" in samenwerking met VVV- Ouddorp. Deze leuke puzzeltocht per fiets voert u langs de mooiste plekjes van de kop van Goeree. De start is om 19.00 uur in „de Meulbiok" gelegen aan de Molenweg. U kunt inschrijven vanaf 18.30 uur aldaar. De kosten zijn 4,- per persoon en een ieder krijgt een zéér leuke heriimering aangeboden. AUTOVERHUUR f 31,— per dag, incl. BTW (week-end speciaal tarief) OOLTGENSPLAAT - donderdagavond 7.30 uur ds. D. Rietdijk van Moer- kapelle. HELLEVOETSLUIS - donderdagavond 7.30 uur ds. J. Karens van Op- heusden. Dit zijn de vertrektijden van de bussen die op D.V. donderdag 1 augustus a.s. naar de zendingsdag te Driebergen gaan. Ooltgensplaat: Weespad, halte ZWN 7.30 uur; Stad a/h Haringvliet: Voor straat, Herv. Kerk 7.10 uur; Oude Tonge: Kolfweg, Herv. ver. gebouw 7.20 uur; Nieuwe Tonge: Kerkring, Herv. Kerk 7.15 uur; Middelharnis: Langeweg, De Goede Ree 7.05 uur; Sommelsdijk: Kra- keelstraat, halte ZWN 7.00 uur; Dirks land: Schelpenpad, halte ZWN 6.55 uur; Herkingen: Visbank6.45 uur; Melissant: Julianaweg, garage Mijnders 7.00 uur; Stellendam: Eendrachtsweg, halte ZWN 7.05 uur; Goedereede Provinciale weg, halte ZWN 7.10 uur; Goedereede-Ha- venhoofd: Duinroosplein 7.15 uur; Oud dorp: Preekhillaan, Ver. geb. Eben Haëzer 7.00 uur, opening 15 min. eerder. U wordt verzocht om voor de aangegeven tijd op de voor u bestemde plaats aan wezig te zijn. Hoewel alle scholen wegens vakantie gesloten zijn wordt op donderdag 1 augus tus 1985 de Wet op het basisonderwijs officieel van kracht. Met deze wet houdt het kleuter- en lager onderwijs op te bestaan. Kinderen van vier tot ongeveer twaalf jaar krijgen vanaf heden les in een on onderbroken leerperiode. De invoering van de wet is gedurende vele jaren voorbereid en werd met brede parlementaire steun aanvaard. In de tus senliggende periode is op de scholen hard gewerkt aan de invoering. De datum 1 augustus 1985 is aan te merken als een „mijlpaal" voor het Ne derlandse onderwijs al moet daar direkt aan worden toegevoegd dat er rond de invoering nog wel technische kwesties moeten worden opgelost alvorens alle idealen van het vernieuwde onderwijs kunnen worden gerealiseerd. Daarente gen zijn vooral de onderwijskundige aan gelegenheden in de afgelopen jaren zo voorbereid dat de nieuwe wet onderwijs kundig niet op problemen stuit. Zoals staatssecretaris Van Leyenhorst (onder andere belast met het basisonderwijs) onlangs tijdens een spreekbeurt zei: „De invoering van de Wet op het basisonder wijs is niet het einde van een vernieu wingsproces, maar een uiterst belangrijke tussenstap in een ontwikkeling; een ont wikkeling die we samen met de duizenden leraren en leraressen in het basisonderwijs zeker tot een goed einde zul'en brengen." Op 1 augustus is die belangrijke tussen stap een feit! Middelharnis Diefstallen Ten nadele van een inwoner uit Mid delhamis werd een videorecorder ont vreemd. Benadeelde had zijn auto afge sloten geparkeerd op het parkeerterrein onder aan het Zandpad te Middelhamis. Toen hij na drie kwartier terug kwam bij zijn auto bleek de videorecorder uit zijn auto te zijn verdwenen. De schade be draagt ongeveer 2000 gulden. Ten nadele van een inwoner uit Som melsdijk werd een fototoestel ontvreemd. De diefstal werd gepleegd vanuit de wo ning van benadeelde. Vermoedelijk ois OUDDORP Op D.V. zaterdag 3 augustus hopen wij weer oud papier en lorren op te halen voor bovenstaand projekt. Ook gedragen kle ding is nog steeds welkom bij ons, doe er wel even een kaartje aan „kleding" of „lorren". Wilt u alles wat u weer hebt opgespaard deze maand voor half negen aan de weg zetten? Wie helpt ons deze keer? Wij vertrekken om half negen van de Duinkerkerweg 6m, waar u van harte welkom bent. Donderdag 1 augustus hopen wij meteen bus naar de zendingsdag te gaan in Drie bergen. Er zijn nog enkele plaatsen vrij in de bus, dus u kunt nog mee, al hebt u zich nog niet opgegeven, doe het vandaag nog. Bel 1533. Wie zich al hebben opgegeven worden verzocht om 6.30 uur in „Eben Haëzer" aanwezig te zijn voor de dag opening. De zendingscommissie A.s. vrijdagavond, wanneer in Middel hamis de laatste braderie van het zomer seizoen wordt gehouden zal de 8e Old- timerrit gehouden worden; een evenement dat jaarlijks een enorme belangstelling ondervindt. Aan de rit zal worden deel genomen door oude tractoren, old-timers, oude motoren en klassieke auto's, samen een stoet van 85 deelnemende voertuigen. men bij afwezigheid van de bewoners via een niet afgesloten deur naar binnen ge gaan. De schade bedraagt ong. 450 gld. Ten nadele van een inwoner uit Som melsdijk werd een geldsbedrag van onge veer 900 gulden ontvreemd. Het is niet komen vast te staan hoe onbekenden de woning zijn binnengekomen. Het is niet uitgesloten dat van een valse sleutel ge bruik is gemaakt. Onder invloed Een inwoner van Herkingen werd be keurd omdat hij onder invloed van alko- holische dranken een personenauto be stuurde. Reeds eerder was hij hiervoor in contact geweest met de politie. Daar het hier een herhaling betrof werd zijn rij bewijs ingevorderd. <^^^^^v^^^>^^w^^^.^>^^^^1^^>^^^^^^l.^<•^^<■^<^«•^'x^^>^^'^^<^^'■^^"•^^<-^^'^^<^1<^^<.^' i Voor topkwaliteit, goe^e service en voordelige prijzend FOTO FILM - REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER C=J C3 C3 C3 Weztztrait 35 Molenweg 4 - Ouddorp Telefoon 01878-1612 en 2120 Filiaal Renesse Priritshop - Hogezoom 172 -. Telefoon 01116-2400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 1