Reizenden foto-tentoonstelling Honderd jaar Oranje-vorstinnen" 1880- 1980 Emma, Wilhelmina, Juliana Politieberichten Het „British Columbia Boys Choir" weer ip Ni^fferland Ongeluk met dodelijke afloop Mededeling bezorging Geslaagden bij het Stormvloedkering Oosterschelde Goedereede Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Garage Knöps Orgelconcert Ned. Herv. Kerk te Stellendam Niet eerder zo druk op mini-campings S.V.R. Plaatsen van de deuren in de Krammersluizen AUTOVERHUUR Extra kerkdienst Herv. Gem. De boer op in Goeroe en Overflakkee Yerseke Culinair trekt duizenden bezoekers Concert Jan J.v.d. Berg Grote Kerk Maassluis S8e Jaargang No. 5414 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief If Abram Bezuijen: TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen beëdigd taxateur g 01870-3477 Cifl Chr. Vormingsinstituut „De Proeftuin" 31,—per dag, incl. BTW (week-end speciaal tarief) POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Voor het eerst in de geschiedenis hebben Oranjeverenigingen de handen ineen ge slagen om een tentoonstelling te organi seren over ons Oranjehuis. Direkte aan leiding vormde de 100ste geboortedag van Koningin Wilhelmina. Verdeeld over 19 panelen tonen enkele honderden portret foto's een episode van honderd jaar „Ko ninginnen van het huis Oranje-Nassau". Uniek daarbij is het openingspaneel, dat de stamboom laat zien in de vorm van een portrettenoverzicht. Een brochure bege leidt de tentoonstelling terwijl tevens de videofilm „50 jaar nader bekeken" zal worden vertoond. „We willen eigenlijk al lang van het idee af, dat een Oranjevereniging uitstekend wedstrijden organiseert in het zaklopen, of spelletjesmiddagen voor schoolkinderen organisert", aldus mr. G. J. de Graaf, voorzitter van de Con-Federatie van Oranjeverenigingen. In die Con-Federa tie werken samen de Chr. Bond van Oran jeverenigingen en de Federatie van Oranje verenigingen. Van de ruim achttienhon derd plaatselijke verenigingen en comité's is het leeuwendeel bij een van beide landelijke organisaties aangesloten. „Ingewijden weten allang dat wij meer kunnen en voorstaan, dan het organiseren van spelen en aoptochten", aldus de Con- Federatievoorzitter, die een duidelijke taak voor zijn verenigingen ziet liggen in het verder uitdragen van de verworven heden van een constitutionele monarchie. „Daarbij", aldus De Graaf „willen wij alles behalve een fan-club van het Oranje huis zijn". Naast het verzorgen van lezingen en het organiseren van congressen, wordt mee gewerkt aan het invullen van radio- en t. v.- programma's, terwijl de Con-Federatie landelijk de uitgiftes verzorgt van her denkingszegels, penningen en publikaties rond troonswisseling, jubilea van het Ko ningshuis en dergelijke. In dat kader werd drie jaar geleden het idee geboren om plaatselijke Oranjever enigingen middels een reizende tentoon stelling een middel in handen te geven ook op een andere wijze de lokale bevolking tegemoet te treden. Een werkgroep van deskundigen werd gevormd, waarin onder andere zitting na men mevrouw E. F. G. Gevers Deynoot- van Blommestein, oud-conservator van het Oranje-Nassaumuseum, dr. A. van Hulzen, geschiedkundige, de heer J. Moonen, oud-hoofd van de Leger Film en fotodienst, de heer A. Graafhuis, ad- junkt-gemeente archivaris van de stad Utrecht en anderen, die op een of andere wijze deskundigheid bezitten ten aanzien van het onderwerp. Dankzij een royale financiële mede werking van het Prins Bernhardfonds wordt de tentoonstelling beschikbaar ge steld aan het gemeentebestuur. H.K.H. Prinses Juliana verleende per soonlijke toestemming voor het gebruiken van het fotomateriaal en het houden van de reizende tentoonstelling. De direkteur van het Koninklijk Huisarchief, de adju dant i.b.d. L. van Dorp, zegde zijn volle dige medewerking toe bij het beschikbaar stellen van het benodigde veelal unieke fotomateriaal. Naast het stamboompaneel, dat een dui delijk overzicht geeft van de afstamming van het huis Oranje-Nassau, geven de overige 18 panelen, in verschillende on derwerpen, periodes aan uit het leven van de drie Oranje-vorstinnen. Zo is er een paneel, dat Koningin Emma laat zien als regentes, het huwelijk van Koningin Wilhelmina, haar eerste huwe lijksjaren, prinses Juliana als kind, het verblijf in Londen, weer thuis na de be vrijding, de geboorte van prinses Beatrix en de laatste jaren van prinses Wilhel mina. Bijna alle foto's zijn van een kort onder schrift voorzien, terwijl in de brochure een verhalende toelichting wordt gegeven. Het is de bedoeling, dat dit boekwerkje, waarin vanaf ieder paneel eveneens weer een foto is opgenomen, vooral bij de schooljeugd terecht komt. „Het unieke van de tentoonstelling", aldus mevrouw Gevers Deynoot, „is voor al de gelegenheid die de bevolking nu geboden wordt al dit materiaal, dat over zoveel verschillende plaatsen was ver spreid, bij elkaar gerangschikt te zien". De tentoonstelling, die is ingericht in het Gymlokaal van hetDiekhuus, Zandpad te Middelhamis, is gratis toegankelijk. De openingstijden zijn: 24juli toten met 3 augustus (woensdag tot en met zater dag) van 2 tot 5 uur 's middags; tevens vrijdagavond van 7 tot 9 uur. STELLEND AM Zaterdag 27 juli a.s. zullen de jeugdige organisten Abram Bezuijen uit Ouddorp en Johan van Broekhoven uit Stellendam het Leeflang-orgel van de Ned. Herv. Kerk te Stellendam bespelen. Het concertprogramma omvat een heel gevarieerd programma. De twee orga nisten zullen het volgende programma afwerken: - Preludium et fuga in e kl.t. (D. Buxtehude) - Trompet voluntary. (J. Burned.) - Cornet voluntary. (J. Wesley) - Wer nur den lieben Gott lasst walten" (J. S. Bach) Johan van Broekhoven: - Preludium et fuga in c. (J. S. Bach) - „Herr Jesu Christ, Dich zu uns wend". (J. Chr. Walter) - „Jesus meine Zuversicht" (J. Chr. Kellner) - Toccata et fuga in d-moll. (J. S. Bach) Tijdens het concert vindt er ook samen zang plaats). Beide organisten hebben hun eerste les- jaren genoten bij musicus Piet West hoeve. AbramBezuijen is reeds studerend aan het conservatorium te Rotterdam. Hij studeert daar hoofdvak orgel bij Arie J. Keijzer. Johan van Broekhoven heeft dit jaar toelatingsexamen op dezelfde school afgelegd en is toegelaten tot het eerste lesjaar. Johan gaat eveneens hoofdvak orgel studeren bij Arie J. Keijzer. Het concert begint om 8.00 uur. Toe gang tot dit concert is gratis. Wel vindt er een kollekte plaats ter bestrijding van de onkosten. Allen zijn van harte welkom. De kerk is open om half 8. J. V. B. De 23-jarige Job Schroevers uit Vlis- singen, opvarende van de Noordzeekotter van zijn vader G. Schroevers „VI 28" is vrijdag j.l. door een vallende giek ge troffen en op slag gedood. De bemanning was gezamenlijk bezig geweest met de netten op de kade bij de Vismijn. De giek met boomkor hingen boven de kade. Nadat de rest van de bemanning zich weer aan boord had begeven, viel door onverklaarbare oorzaak kor en giek plotseling omlaag en troffen het slacht offer, die nog alleen op de kade was achtergebleven. Hij laat een vrouw en een kind van enkele maanden achter. MIDDELHARNIS EHBO: Lenie Bazen, Cor van Alphen, Thea Dragt, Gera van Dreven, Jeanette van Damme, Han Muller, Marja Pijl, René Rozenheek; Basiskursus Naaien: Angela van Nimwegen, Betsy Legierse, Aline Wielaard, Anita Stout, Gera van Dreven, Annie Tanis; Brugdiploma Ver plegende en Verzorgende Beroepen: Gera van Dreven, Jeanette van Damme; Typen: Jolanda Troost; Maatschappy- leen Kommy Tanis, Margriet Witte; Ned. Handelscorrespondentie: Kommy Tanis, Margriet Witte; Boeken en Reke nen; Kommy Tanis. MEERKERK De Stichting Vrije Recreatie („kamperen bij de boer") is verbaasd over de door de organisatie van recreatiebedrij ven Recron geconstateerde onderbezetting op kampeerterreinen. „Die momentopname geeft een verte kend beeld", zo reageert de SVR. „Op de mini-campings van de ruim 15-jarige SVR was het niet eerder zo druk als dit jaar. We kunnen het werk nauwelijks aan. In de populaire kampeergebieden (vooral Rand stad, Veluwe en het zuiden) is op de mini- campings van de SVR alles propvol. Al leen in Groningen zijn onze mini-cam pings onderbezet. Dagelijks noteren we zo'n 100 nieuwe donateurs. Allemaal mensen die op zoek zijn naar een rustig en vooral betaalbaar kampeerplekje. We ge loven geen sikkepit van de veronder stelling van de Recron, dat kampeerders door het slechte weer naar het buitenland zijn uitgeweken. Ze blijven graag in Ne derland. Dat blijkt ook nu weer. Maar kamperen moet wel betaalbaar blijven. Dit vinden ze bij de SVR. We hebben opnieuw ervaren, datt.a.v. de capaciteits behoefte volledig verouderde normen wor den gehanteerd en dat geen of onvol doende rekening wordt gehouden met de wensen en verlangens van kampeerders. De Recron heeft zich daarop steeds ver keken. Wij betreuren dat in hoge mate. Met onze prognoses zaten we steeds dich ter bij de werkelijkheid. Dat komt omdat wij dagelijks zoveel contact met kampeer ders hebben en dus beter dan wie ook weten waar de schoen werkelijk wringt. Het is de hoogste tijd dat er eens een meer eigentijds en dus waarheidsgetrouw be- hoeftenonderzoek wordt ingesteld. Dan hoeft de Recron niet meer te klagen over overcapaciteit op de terreinen van haar leden. Indien gewenst, helpt de SVR de Recron graag met haar surplus aan kam peerders, maar dan moeten we wèl ta rieven gebruiken die voor de laagstbe taalden en modalen betaalbaar zijn. Zelfs sociale diensten sturen nu kampeerders naar ons toe", aldus Wim van den Berg, voorzitter van de SVR. Sinds de alarmerende overschrijding van de kosten van de Deltawerken wereld kundig werden en daarover de nodige dei ning ontstond in pers en parlement is men bij Rijkswaterstaat wel wat nauwkeuriger gaan rekenen. Tot schade uiteraard van DOS bouw, de aarmemerscombinatie die de Deltawerken uitvoert. Een prijs voor de afbouw van de pijler- dam, die 60% hoger lag, dan door Rijks waterstaat was berekend werd door Rijks waterstaat dan ook niet geaccepteerd. De bedoeling was geweest, alle afwer king in een bestek onder te brengen, maar daarvan zal men nu afzien. Verbreding van de verkeerskokers, om een volwaar dige weg, met fietspad, daarover te leggen en het afdichten van de drempelbalken met stortsteen zal men nu apart behan delen, omdat tussen nu en dan nog wel enkele jaren liggen. Van wat overblijft zal de aannemerscombinatie Ostem 280 mil joen voor haar rekening nemen voor het maken van de bewegings en besturings- werken van de schuiven, die naar beneden gaan als er stormgevaar dreigt. Mocht op een later tijdstip met DOS bouw geen overeenstemming worden be reik: over de verbreding van de verkeers kokers, dan zal een andere aannemers combinatie worden gezocht. - Diefstal buitenboordmotor Bij de politie werd aangifte gedaan van diefstal van een buitenboordmotor. De buitenboordmotor bevond zich in een bootje, liggende in de haven van Stellen dam. - Vernieling verkeersborden e.d. Een drietal jongens in de leeftijd van 17 jaar werd door de politie aangehouden. Zij hadden zich schuldig gemaakt aan ver nieling van verkeersborden en bermpaal tjes. De daders, afkomstig uit Sliedrecht en verblijvende met een bootje in de haven van Middelhamis kregen een proces-ver baal, terwijl hun tevens de rekening voor de schade zal worden gepresenteerd. - Auto in sloot Een inwoner van de gemeente Goede reede reed op de Dammenweg met zijn personenauto door een zwerm bijen. Al rijdende probeerde hij te ontdekken of er ook bijen in de wagen terecht gekomen waren en lette daarbij niet voldoende op de weg. Het gevolg was dat hij eerst in de rechter- en daarna in de linkerberm te recht kwam en vervolgens in de sloot. DE auto moest worden weggetakeld. M.i.v. 1 juli is de bezorging van ons blad van de fam. Verhage, Marietjespad 28, overgenomen door Hans Stolk, Molenstraat 6, Middelhamis, tel. 3298. OUDDORP - woensdagavond 7.30 uur ds. A. F. Honkoop, Zwijndrecht (H.D.). HERKINGEN - woensdagavond 7.30 uur ds. J. Koster, Klaaswaal. NIEUWE TONGE - woensdagavond 7.30 uur ds. M. Mondria, Waarden burg. OUDE TONGE - donderdagavond 7.30 uur ds. T. M. van Dijk, Rotterdam-A. FOTO - FILM - REPORTAGE - VIDEO COMPUTER E^ C^ C3 C3 it^acraai35 Molenweg4 - Ouddorp - Telefoon 018TB--I€<2en 2i2Q Filiaal Renesse Printshop - Hogezoom 172 Telefoon 01116-2^00 Op 23 en 24 juli worden de vier rol deuren in de duwvaartsluizen van het Krammersluizencomplex geplaatst. Daarvoor is enkele weken geleden de westelijke ringdijk van de bouwput door- gebaggerd. Een bok met 400 ton hijs- vermogen kan nu de deuren plaatsen. Daarna pas kan de oostelijke ringdijk weggebaggerd worden. Zonder deuren zou door stroming en zandtransportde bodem van de duwvaart sluizen dichtslibben. De plaatsingsoperatie is een zeer secuur karwei. De roldeuren met toebehoren hebben een gewicht van ongeveer 300 ton. De afmetingen zijn 27 meter lang, 11 meter hoog en 4 meter dik. Toch bedraagt de speling tijdens het plaatsen maar 3 centimeter. Hier komt nog bij dat de rubberen afdichtingen, die van een tijde lijke bescherming worden voorzien, niet beschadigd mogen worden. De rubberen afdichtingen zijn nodig, omdat de sluizen voorzien zijn van een zout/zoet-scheidingssysteem. Er mag zo min mogelijk uitwisseling plaats vinden tussen het zoute en zoete water. De Krammersluizen vormen een onder deel van de Compartimenteringswerken achter in de Oosterschelde. Sinds 1977 wordt er gewerkt aan de Philipsdam en het zal tot 1987 duren voordat de eerste sche pen de sluizen kunnen passeren. Het sluizencomplex bestaat uit twee slui zen, die voor vierbaks-duweenheden ge schikt zijn. Zij zijn elk 280 meter lang en 24 meter breed. Tevens zijn er twee kleinere jachtensluizen. Om te voorkomen dat tijdens het schut ten grote hoeveelheden zout water uit de Oosterschelde op het zoete randmeer te recht zouden komen en omgekeerd, is het sluizencomplex uitgerust met een zout/ zoet-scheidingssysteem. Een ingewikkeld riolenstelsel en bufferbekkens zorgen voor de aan- en afvoer van zout water. De aan- en afvoer van dit zout water vindt zoveel mogelijk onder vrij verval plaats, hetgeen energiebesparend is. Het principe van het scheidingssysteem is, dat bij gesloten deu ren het zoete water in de sluiskolk wordt vervangen door zout of omgekeerd. Bij dit vernuftige systeem wordt gebruik ge maakt van het gegeven dat zout water zwaarder is dan zoet water. GOEDEREEDE De kerkeraad van de Herv. Gem. Goe dereede heeft gemeend in verband met de vele vakantiegangers die de kerkdiensten bezoeken voor de eerstvolgende zondagen vier kerkdiensten te houden. De diensten beginnen v.m. 9.00 uur en 10.45 uur en nam. 5.00 uur en 6.45 uur. Ter gelegenheid van „40jaarbevrijding" en het door de Verenigde Naties uitge roepen „Jaar van de Jeugd", zal het ,,Bri- tisch Columbia Boys Choir" o.l.v. Donald Forbes weer een tournee door Nederland maken. Dit befaamde jongenskoor uit het gelijk namige deel van Canada en afkomstig uit Vancouver zal in ons land gedurende de periode van 13 juli tot 12 augustus acht tien concerten geven. Opgericht in 1968 door haar huidige dirigent, heeft het een stormachtige ont wikkeling doorgemaakt. Sindsdien is het in meer dan 20 landen met groot succes opgetreden. Het koor vertegenwoordigt de vier koor- registers en is samengesteld uit jongens van 9 tot 24 jaar, die, uit audities gesec- teerd, zeer muzikaal en als zodanig ook geïnteresseerd zijn. De repetities zijn veel vuldig, waarbij muzikaliteit, stijlbegrip pen en zangtechniek voorop staan. Dit alles gekoppeld aan een strenge discipline. Het repertoire omvat muziek uit de 16e eeuw tot en met de moderne componisten en de interesse van de jongens in al die muzikale stijlen is verblijffend. In 1971 vond de eerste tournee in Neder land plaats. Promotor hiervan was de organist Feike Asma, die het koor tijdens een Canadese orgeltournee „ontdekte" en zeer onder de indruk geraakte van de muzikale prestaties tijdens een door hem bijgewoonde repetitie. Nadien volgden nog een aantal tour nee's door Nederland, waarvan de laatste in 1980 plaats vond. Ook toen weer waren de successen groot en de belangstelling dermate dat de kerken soms te klein bleken om alle bezoekers te bevatten. Het zingen in onze eeuwenoude kerken is voor hen een inspirerend en bijzonder gebeuren en het is niet o-; :v/e, ie zeggen dat het koor in Nederland een muzikaal begrip is geworden, want de aanvragen naar een her-optreden zijn zeer talrijk. Evenals vorige malen wordt de tournee gehaal georganiseerd door de Stichting Orgelcentrum Sectie Concerten" te Arnhem. Aan de concerten wordt medegewerkt door een viertal Nederlandse organisten. Afzonderlijk zullen Jos van der Kooij, Jaap Kroonenburg, Klaas J. Mulder en Herman van Vliet de koorzang begeleiden en ter afwisseling enkele orgelsolo's uit voeren. De verschillende programma's bevatten werken van componisten uit alle tijden, met ditmaal de nadruk op B ach en Handel. Immers in dit „Europees Jaar van de Muziek" wordt alom herdacht dat, o.a., deze beide muzikale genieën 300 jaar geleden geboren werden. Voorts werken van Reger, Willan e.a., alsmede Madrigalen, Volkshymnen en Spirituals. De plaatsen waar het zal optreden zijn: 23 juli Bolsward; 24 juli Utrecht; 26 juli Amersfoort; 27 juli Deventer; 30 juli Middelburg; 31 juli Hilversum; 1 aug. Woerden; 2 aug. Noordwijk; 3 aug. Ede; 5 aug. Zutphen; 7 aug. Rotterdam; 9 aug. Dordrecht en 12 aug. Arnhem. De begeleiding van het koor op dinsdag 30 juli in de Nieuwe Kerk te Middel burg is in handen van de organist Klaas J. Mulder. De door hem uit te voeren orgelsoli zijn: Allegro in Bes uit orgelconcert no. 2, G. F. Handel; Fuga gigue, J. S. Bach en Improvisatie, K. J. Mulder. Aanvang 20.00 uur. Op vrijdag 2 augustus a.s. organiseert de Commissie Public Relations van de 3 Flakkeese Landbouworganisaties een agrarische open dag. Tot de deelnemers behoren een kaasmakerij, een akkerbouw bedrijf een fruitteeltbedrijf een veehou derijbedrijf en een tuinbouwbedrijf In deze week (van dinsdag 30 juli t/m zaterdag 3 augustus) wordt een Gladio- lententoonstelling gehouden in Stellen dam. Daar worden kaartjes verstrekt van de route die langs de bedrijven leidt. Op het akkerbouwbedrijf kan men alle machines zien die er gebruikt worden. Op het veehouderijbedrijf worden de stallen met koeien en kalveren open gesteld voor het publiek. 's Middags wordt er speciaal kaas ge maakt op de kaasmakerij die tevens op zaterdag 3 augustus geopend zal zijn. Het landbouwgebied op Goeree en Over flakkee wordt doorsneden door dijken die in de loop der eeuwen aangelegd zijn om telkens een stuk grond in te polderen voor akkerbouw en veehouderij. De grond be staat voornamelijk uit lichte zwavel maar ook uit zandgrond achter de duinen en zware klei op andere plaatsen. Er is voldoende parkeerruimte. Het is niet de bedoeling de grote mossel- dag, die men 17 augustus weer hoopt te houden, willen we geen concurrentie aan doen, maar naast de mossel heeft Yerseke nog meer te bieden als het gaat om pro ducten van de zee. Toch had de feestdag die men 13 juli organiseerde twee functies, namelijk: Ope ning van het Mosselseizoen, als voor naamste vertegenwoordiger van defruits de mer", zoals men dat in Frankrijk uitdrukt, maar daarnaast, de alikruik, de kokhaan (Engels: Kokkel) maar vooral de oesters en de kreeften onder de aandacht van het publiek te brengen, naast groenten als lamsoren en zeekraal. In tientallen kraampjes waren de produk- ten van de zee te koop en werd getoond hoe men culinair" daarmee iets zeer smakelijks kan bereiken. Duizenden toeristen en andere belang stellenden waren ondanks het feit dat het echt strandweer was toch naar Yerseke gekomen en zo was deze culinaire mani festatie, die voor de tweede keer in het Zuid Bevelandse vissersdorp werd ge houden een groot succes. Een gondel vaart met 33 vaartuigen on der leiding van de Rijkspolitie te water besloot deze bij uitstek zomerse dag. In de concertserie 1985 zal Jan J. v.d. Berg op zaterdag 27 juli a.s. te 20.15 uur een Bachconcert verzorgen op het Gar- relsorgel van de Grote Kerk te Maassluis. Het programma van Jan J. v.d. Berg luidt als volgt: Bachherdenking 1Toccata en Fuga in F gr t. 2. Twee koraalbewerkingen: a. O Mensch, bewein dein Sünde grosz. b. Heut triumphiret Gottes sohn. 3. Sonate IV in e kl t. a. Adagio-Vivace. b. Andante c. Un poco Allegro 4. Koraalbewerking: Voor deinem Trohn tret ich hiermit. 5. Preludium en Fuga in e kl t. (II nr. 9). Verzoeknummers t.b.v. het verzoekpro gramma d.d. 7 september a.s. kunnen vóór 17 augustus rechtstreeks worden opge geven bij de organist de heer J. A. Kroo nenburg, Haven 9, 3143 BB Maassluis. Plaatsbewijzen zijn verkrijgbaar op de concertavond in de kerk, die vanaf 19.30 uur open is. Toegang 5,kinderen tot 12 jaar en houders van een CJP en PAS 65 3,50.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 1