Uit de Historie Dirksland EILAND-OCCASIOHS (VI) Dirkslands raad zag en hoorde het carillon Mw. D. K. Soldaat-Poortvliet Varia (I) Een huis verdeeld in ziclizeive Lanerta (III) (IV) Opmerking over het vervolg Mijn persoonlijke band met Dirksland Een korrektie bij een foto in een artikel over Melissant TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen beëdigd taxateur 01870-3477 H3 DD Gediplomeerden Avondschool voor Mavo BLOEMEN BESTELLEN Bloemenhuis Korteweg bellen VOLVO Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS' In het nummer van E.N., waarin de wen sen voor 1981 stonden, lezen we, onder de titel: Kent U ze nog de Dirkslanders? cm. dit: Mevrouw D. K. Soldaat-Poortvliet moet de laatste weken en wellicht maanden! stevig hebben doorge werkt, want van haar hand z^n recen- telük maar liefst twee boekwerkjes ver schenen. Eerst was dat „Dirksland in oude ansichten" en thans vers van de pers het evenzeer geslaagde „Kent U ze nog, de Dirkslanders!" 't Zal beslist een vermoeiend werk zgn geweest maar, haar kennend, is ze 't zeker niet moe geworden en een bijzonder genoegen er varen de hand te hebben in het zeker stellen van een stuk Dirksiandse ge schiedenis. Zo tegen het eind van 't jaar is 't eigenlijk de beste periode om zo'n boekje vol her inneringen te laten verschijnen. De vele foto's waarop talloze Dirkslanders voor komen zeggen meer dan duizend woorden dat zouden kunnen dat de tijd voort schrijdt en de mens met haar! Mevr. Sol daat haakt daar wel eens wat speels op in in de onderschriften die ze aan de foto's toevoegde; een foto van de voetbalver eniging laat ze dateren uit „de tijd dat de bal nog een veter en de scheidsrechter nog gezag had". De ernst van de werkelijkheid wordt ove rigens allerminst uit de weg gegaan en de velen uit het boekje die al zijn heengegaan worden met weemoed nagestaard. Prachtige foto's (waar haalt ze ze van daan!) zijn er van het feest t.g.v. de geboorte van „Juliaantje" in 1909 en ook bij de inhuldiging tot koningin in 1948 was het in Dirksland groot feest. Met Dirkslanders als figuranten zette men zelfs de kroning in scène waarbij Corrie Flikweert als koningin en de bekende Wout de Jong als Prins Bernhard fun geerde. Feest ook bij de inhuldiging van koningin Wilhelmina in 1898 waarvan heel unieke foto's bewaard zijn gebleven en in het boekje zijn opgenomen, zowel ook als van de installatie van burg. Zaaijer in 1900. „We zouden zo nog heel wat verder kun nen verhalen; over de komst en het af scheid van groten uit het Dirksiandse dorpsleven". Helaas heb ik dit boekje niet; anders zou ik er mogelijk iets uit kunnen gebruiken voor deze artikelen over Dirksland. Mevr. D. K. Soldaat-Poortvliet schreef in E.,N. over de oude school, schoolmees ters en het oude weeshuis; alles even interessant. Aantekening: In E.N. van 1 februari 1980 stond een artikel (van wie?), getiteld: Nieuwe eige naar speurde in 't verleden van het v.m. weeshuis, met deze foto: Gebouw werd als school medio 17e eeuw gebouwd. De nieuwe bezitter is dhr. J. J. v.d. Maas, sinds 1978. Mevr. D. K. Soldaat-Poortvliet schreef ook: „Gedichten op zijn Flakkees". Het ge dicht „Heimwee" past goed in deze ar tikelen: Uit de Historie Dirksland. Dirrekslandmitje vermoorde haeven, waer ééns de boeren al de gaeven van der akkers hoa gebrocht, in schip naest schip een plekje zocht, daer snuve noe de auto's langs. Waer volle boerewaegens gonge, de werkers an de horre 1) stonge, zitte ouwe mensen op een bank in aeseme benzinestank, want de auto's snuve langs. Alléén in Spuie is 't nog druk, daer vertrekke truck nae truck mit vruchten van ons goeie land allemaele nae deoverkant". Mar op 't durp, daer bluuft het stille, m 'n zouwe 't wel wat levendiger wille. 1Horre sorteerder voor aardappels of uien, gemaakt van latten. m En: „Proza en Poëzie" bij de zaadtels, waarover „De Spiegel" eens schreef in: „Wat het neveninkomen betreft, gedu rende het laatste tiental jaren heeft men de gelegenheid om er iets bij te verdienen in de zaadteelt. Een grote zaadhandel in Enkhuizen huurt stukken land, stuurt zaai- of plantgoed en wie er de tijd en gelegenheid voor heeft, kan zo'n stulc land krijgen om de plantjes op te kweken totdat ze zaad gaan dragen. Dagenlang kan men daar overdag de vrouwen en meisjes en na het avondeten de mannen en zoons op hun knieën tussen de bloemen zien kruipen om de zaaddoosjes te plukken. Deze worden dan thuis in lirmen zakjes gedroogd, daar na gezeefd en het zaad wordt per gewicht aan de zaadhandelaar verkocht. Wij spra ken enkele vrouwen, waarvan één dit werk al tien jaar deed en wij vroegen of het de moeite van al dat werk nu wel waard was. „Beljaet!antwoordde ze in haar zangerig Flalücees dialect. „De kleine violen bren gen zo'n/ 36,op en de grote wel 70, per kilo". „Maar hoelang moetje nu plukken om een kilo bij elkaar te krijgen?" „In september gaat 't het vlugst. Dan pluk je ongeveer een pond per dag". Nou, nou, dachten we, dat is inderdaad een heel aardige bijverdienste. „Maar het is vreselijk werk", zei een ander vrouwtje, „ik doe het vandaag voor 't eerst, maar da's eens maar nooit weer! Ik word er haast tureluurs van en ik kon de aerpels tussen de middag bijnae niet meer op". En: „Tussen de aerpels in de sukerpeen leit een méét* mit gele fiolen, in ielijk blommetje is een dêêl van de glanzende zunne verholen. Inééns bluuv' ik verwonderd staen: Zie 'k een levende blomme gaen? 'n Meisje in fel róód gekleed loapt deur de gouwe blommenméét. Ze bokt, in bokt, in plokt het zaed, 't is of ze op dansende voeten gaet, tussen de aerpels in de sukerpeen, op die méét mit gele fiolen". Mêêt 1 akker, stuk land tussen twee greppels. Tenslotte noem ik nog haar: Flakkeese Vertelsels. „Ons Eiland" van donderdag 19 maart 1981 schreef over haar: Mevrouw Soldaat is 78 jaar en voor veel mensen geen onbekende. Jaren stond zij voor de klas op Goeree-Overflakkee. Ze volgde 5 jaar HBS, haalde in een half jaar haar akte in Den Haag en mocht op haar twintigste lesgeven. Ze was 63 jaar toen ze stopte. Ze gaf les in Middel- harnis, Sommelsdijk, Dirksland, Melis sant, Oude Tonge en in Nieuwe Tonge „een blauwe maandag". Mevrouw Soldaat is actief lid van de vereniging voor dialect onderzoek. Ze leerde ook schrijven in dialect. Ge dichten heeft ze zowat heel haar leven al gemaakt. „Vroeger op school kregen de kinderen van mij in hun poëzie-album een eigen vers. Dat vonden ze hart stikke leuk". Pratend over haar dichte- ry, verwijst ze verder naar het vers met het opschrift „Dichtersverdriet" dat ook in het boekje staat. Bij het artikel werd deze foto geplaatst: Mevrouw D. K. Soldaat-Poortvliet, een dochter van „ome Dirk". In het Voorwoord bij Flakkeese Vertelsels schreef dhr. H. Bos, burgemeester van Dirksland over mevrouw D. K. Soldaat- Poortvliet: „in Dirksland en op Goeree- Overflakkee bekend om haar ijver voor de instandhouding van het Flakkeese streek eigene". Over het oude Dirksland deze illustratie met onderschrift: En dan nog dit: „Opbouw" van 29 oktober 1947 vertelt dit over het Prinselijk bezoek aan Dirks land: „Inmiddels schemerde het en de reeds van verre zichtbare fraai versierde en verlichte Boezemweg en het eveneens helverlichte Ziekenhuis gaven hier de feestvreugde weer. Bij de Boezemweg werd halt ge maakt en te voet ging het langs de Boezem, waarin tal van fonteinen in door het het licht beschenen kleurige stralen water bellen boven de Boezem deden uitspatten. Op weg naar het Ziekenhuis zongen de leerlingen der lagere scholen onder leiding van dhr. Brooshoofd het Julianalied. In het Ziekenhuis bezocht het Prinselijk Paar een aantal zalen, sprak enkele pa- tienten toe, deelde bloemen uit en onder hield zich vervolgens met de leden van de raad, het dagelijks bestuur van het Zieken huis, de doctoren Stoel en Jessurun, ds. Koele en ds. Vermaas. De verpleegsters stonden hierbij aangetreden onder leiding van mevr. Jessurun. De besturende Zr. A. v.d. Kooij gaf de Prinses enkele verduide lijkingen. Het was reeds donker geworden toen men arriveerde te (Opm.: „De boezem (fl. buzem) diende en nog voor afvoer van polderwater naar de haven. (Uit Fl. in oude ansichten, 1969). E.N. 15 mei 1981. Boven deze foto stond: Maar dat opschrift was niet goed. Het was juist een teken van verdraag zaamheid, dat mensen van een verschil lende partij, deze twee biljetten naast elkaar presenteerden, voor het raam van dat huisje op 't eind van de Staakweg, gerekend van uit Dirksland en bij 't begin van de weg, gerekend vanuit Melissant. (Dit huisje is nu een voorbeeld van een „butenhuusje"). Al is de publicatie van haar gedichten nog geen historie geworden, reeds vele jaren heeft Lanerta in E.N. haar fijne gedichten geplaatst. Ik schreef in een schoolblad indertijd deze recensie: LINERTA, HET LICHT TEGEMOET Uitgave: Boekhuis Ariese, Middelhamis. Omslag en illustraties: A. K. Vogelaar. 8,90. Het eerste bundeltje gedichten van Li- nerta die al veel verzen in „Eilanden- nieuws" publiceerde. Ze geven samengeweven, levenservarin gen en emoties, en bevatten een bood schap, die ons aanspreekt, mede door haar eenvoudige onopgesmukte, duidelijke ver tolking. De door haar omgeving verstane dichteres moge haar woordkeus beperkt vinden, haar verzen zijn niet beperkt, maar ge varieerd van vorm. Haar indrukken doet ze vooral op uit de natuur, maar dan direct geïntegreerd in haar geloof Ook het gewone leven en de Schrift inspireerden haar. We hopen dat Linerta ons nog meer bundels zal geven. En dan ook weer zulke met illustraties van A. K. Vogelaar, die erg fijn zijn en bijzonder goed passen in dit boekje. Laat op school eens uit dit bundeltje voordragen. De raad van Dirksland heeft voorafgaand aan de raadsvergadering van woensdag avond een bezoek gebracht aan de ge- meentetoren waar het carillon werd be zichtigd. Ook de klokken zijn na de restauratie weer in gereedheid gebracht waarom B en W de raad een regeling m.b.t. het gebruik van klok en carillon voorstelden. Het college stelde voor de klok om 8 uur 's morgens en 8 uur 's avonds te luiden. Het carillon zal dan om 8.15 uur beginnen en behalve om' 8 uur 's avonds om elke kwartier tot 's avonds 10 uur een wijsje laten horen. De raad tilde nogal zwaar aan dit voorstel; zo gaf dhr. Poortvliet te kennen toch wel prijs te stellen op het luiden van 12 uur 's middags zoals dat ook vóór de restau ratie was geweest Veel weidser nog ging dhr. van Prooijen erop in; hij had het over „Jan met de Pet" en de kapitalist en hun begrafenissen waarbij de Idok tegen betaling wordt geluid en ook over het luiden voor de kerkdiensten op zondag. Over dat laatste wilde hij weten of dat wordt betaald. Het luiden om 12 uur werd ook op prijs gesteld door dhr. P. A. Leijdens, dhr. D. Leijdens en dhr. M. de Bonte. Automatisch Burg. Bos wilde die wensen best hono reren, spr. verwachtte dat straks alles vol automatisch geregeld kan worden. Dhr. van Prooijen werd door de voorz. herinnerd aan het feit dat Napoleon in plm. 1812 decreteerde dat alle kerktorens eigendom van de burgerlijke gemeenten werden als gevolg waarvan tussen kerk en gemeente een regeling tot het luiden werd getroffen. Voor het luiden hebben de ker ken in alle 3 de dorpen steeds een eigen man afgestan. Het luiden om 12 uur zal weer worden ingevoerd. De gerestaureerde toren Er stond ook een humoristisch getint gedicht in over zijn vrouw. Wie mij van deze gedichten een fotocopie (uiteraard op mijn kosten te maken) kan bezorgen, zou mij een groot genoegen doen. Mogelijk kan ik er iets van in E.N. weer geven. Deze Adriaan van der Welcke was een ontwikkeld man. Hij zat ook in de ge meenteraad. Ook z'n zoon Leen van der Wekke, aan het Poldersweegje bezocht ik wel. Men heeft hem eens zo maar gefotografeerd. Er zullen denkelijk wel Dirkslanders zijn, die weten waar deze foto genomen is. VRUDAG 12 JULI 1985 En als ik het goed heb een oud-tante van de eerder afgebeelde Maria Driendijk. Intussen dank voor de reacties op deze foto en op andere zaken. Omdat er over Sommelsdijk en Middel- harnis reeds veel is verschenen en ik daarvan eerst nog nader kennis nemen moet, wil ik in deze rubriek eerst schrijven over Stad aan het Haringvliet L. Struik Davenschot 37 Heino (OV) Tel. 05729 - 2244 In Dirksland zocht ik ook nog al wat keren op m'n vriend Johan Baart, godsdienst onderwijzer in de Ned. Herv. Kerk, en ook werkzaam in de Chr. Bibliotheek. Hoewel kerkelijk van hem gescheiden, waren wij in bijna alles éénsgeestes. Samen met hem verzamelde ik in zijn Melissantse tijd (hij was schilder en stu deerde hard, te Melissant) veel woorden en uitdrukkingen van 't Flakkeese dialect, op welks bijzonderheden hij zeer gespitst Na het carillon te hebben bekeken en be luisterd, waarbij bode van Dijk een nadere uitleg van de werking gaf, togen de raads leden naar de torentrans om vandaar een duidelijk overzicht te hebben over de be bouwde kom. Het was daardoor wat makke lijker praten over het ontwerp-bestemmings- plan Dorpskern Dirksland. Op de foto geeft burg. Bos midden aanwijzingen aan links, dhr. Hakkenbrak en rechts dhr. Poort- vliet. E.N. 1969 Nauw verbonden met Dirksland was ik door de familieband met de Van der Wekke's. M'n opoe, Kee van der Wekke, had een broer Arjaon van der Wekke. Ik herinner me nog, dat ik z'n huis aan de Gelderse Dijk binnenstapte. Via het ach terhuis of luzze, ging ik de kamer binnen, niet door 'n deur, maar door een groen gordijn op zij te slaan. Deze oud-oom was de man van de ge dichtjes, die hij gemaakt had. Wij hadden er een schrift vol van. Helaas is dat al jaren zoek. Een gedicht er uit is in Eilanden- Nieuws, enige jaren geleden, overgeno men. Het betrof de verdrinking van een Cees de Bonte. Deze wilde naar het Sas gaan, waar een schip lag. Hij ging per schaats over het ijs dat in de haven lag, maar tegenover Mijnders, schoot hij door een wak onder het ijs. '"''t-C'.jSf'P'-'''' Het-VTTnÊklIaaje 3DlS."S:SIIiAlT33) i» ze(EP. aixi. 'TIQdiarü ioBeft ^aar Isüi \m\ 3iTii Bern Ha-voni.,— was, en die hij met humor in z'n ge sprekken naar voren wist te brengen. De tweeling te Melissant geboren, groeide op in Dirksland en Utrecht later, en beiden werden predikant in de Ned. Herv. Kerk. De één was een tijd professor in Libanon. In E.N. van 17 mei 1985 stond een foto van Maria Driendijk. Een dochter van déze afgebeelde Maria Driendijk deelde me mee dat deze niet de vrouw was van Van Rossum, maar haar eigen moeder, die getrouwd was met een Van der Sluys. Van Rossum was met een andere Maria Driendijk getrouwd. Die Maria Driendijk is gedoopt 1773 en was een zuster van Willem Leendertsz Driendijk. Op 1 juli werden de diploma's van de Avondschool voor Mavo officieel uitge reikt. Onder grote publieke belangstelling ontvingen 27 gediplomeerden hun Mavo diploma of één of meer certificaten. Drie cursisten hadden 6 certificaten ver zameld in de loop van de jaren en op deze wijze hun diploma verworven, daarmee aantonend, dat het heel goed mogelijk is om door middel van het behalen van deel certificaten het Mavo-diploma te ver krijgen. Ook ditjaar weer waren de prestaties van de examenkandidaten bijzonder hoog. Zo behaalden 2 cursisten een 10 op hun eindlijst en één cursiste zag zelfs kans om voor de 6 mavo vakken 55 punten te behalen, een unieke prestatie. De volledige uitslag is als volgt: 1 certificaat behaalden: Mevr. M. M. Maliepaard-Baas, Stad aan 't Haringvliet; mevr. E. J. M. de Jong-v.d. Boogert, Stad aan 't Haringvliet; mevr. P. A. van Dijk, Middelharnis; mej. H. L. Groenendijk, Nieuwe Tonge; mevr. L. van Immerzeel, Melissant; mevr. J. C. Nieuwland-Keur, Dirksland; mej. M. Oorbeek, Herkingen. 2 certificaten behaalden: Mevr. W. J. van Noort-v.d. Berg, Dirks land; dhr. A. v.d. Laan, Goedereede; mevr. W. Meijer-van Putten, Stad aan 't Haringvliet; mej. N. K. Verhage, Middel harnis. 3 certificaten behaalden: Dhr. L. Koese, Stellendam; mevr. H. C. J. de Pee-Plomp, Middelharnis; mevr. M. van Ree, Ooltgensplaat. 4 certificaten behaalden: Dhr. J. P. v.d. Boom, Stellendam; mevr. T. van Hoven-Hoek, Ouddorp; dhr. J. Hollaar, Middelhamis; dhr. J. L. R. Nan- lohy, Ooltgensplaat; mej. C. A. Note boom, Nieuwe Tonge; mej. J. L. v.d. Ree, Stellendam. Het volledige Mavo-diploma behaalden: Mevr. C. E. Winkels-v.d. Boogert, Stad aan 't Haringvliet; mevr. G. A. C. Snoek- Dingemans, Sommelsdijk; mevr. J. v.d. Broek-Kievit, Melissant; mevr. A. H. Verolme-'t Mannetje, Sommelsdijk; mevr. J. H. den Boer-Peeman, Middelhamis; mej. M. J. Slui, Zierilczee; mevr. A. Koppelman-Stmijk, Dirksland. dan Zandpad 68, Middelharnis Telefoon 01870 - 2328 V.W. Passat L Dieselblauw M 1981 147.000v. Geest V.W. Golf LD 2 drsoranje 1979 126.000 km v. Rumpt V.W. Golf 1 500 Automgroen 1979 23.000 km v. Splunter Volvo 343 DL Automrood 1977 50.000 km v. Erkelens Volvo 244 DL 4 drs. LPGbeige 1979 111.000 km de Gast Volvo 360 5 deursgroen M 1983 29.000 km Karels Volvo 340 Luxeblauw 1982 62.000 km Karels Volvo 343 DL automblauw M 1982 23.000 km Karels Volvo 66 DL automaatrood 1981 56.000 km Knöps Volvo 66 autrood 1979 Schlink Volvo 343 autblauw 1976 Schilink

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 6