EIÜVilDEfl-IHEm/A Het gaat wat beter met het Nederlandse hart Nederlandse Mell(pakken-race te water Overdenking uit de Heilige Schrift Inkomens veehouderij niet verbeterd, akkerbouw veel lager Minder hartziekten - minder operaties EVO-vervoervoorlichting voor ondernemers in landbouw en tuinbouw 23 juli op Flevohof: Is dat uw enige troost Orgelconcert Grote Kerk te Middelharnis Landbouw-Economisch bericht 1985: 3e Blad VRUDAG 5 JULI 1985 No. 5409 Van alle duizend overlijdensgevallen in Nederland zijn er gemiddeld nog altijd 125 te wijten aan hart- en vaatziekten. Een fors aantal. Maar het is aanzienlijk minder dan vijftien jaar geleden toen hart- aandoeningen volksziekte nummer 1 le ken te gaan worden en de kans op een fatale storing in de centrale motor van ons lichaam dreigender was dan het risico van een verkeersongeluk. „De mensen leren verstandiger leven", meent de cardioloog dr. W. Stiggelbout, sinds 1984 medisch directeur van de Nederlandse Hartstich ting. „Als we op de goede weg doorgaan met het aanpassen van onze levens-wijze dan zullen over 25 jaar nog slechts 75 op de 1.000 sterfgevallen toegeschreven moeten worden aan hart of bloedvaten", kon hij dit voorjaar een wetenschappelijk congres voorrekenen, dat was georgani seerd door het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur. De voorganger van datzelfde departe ment, dat toen nog simpelweg Ministerie van Volksgezondheid heette, gaf al weer 23 jaar geleden bij monde van de secre taris-generaal prof. dr. P. Muntendam de aanzet tot de oprichting van de Neder landse Hartstichting. Soortgelijke organi saties bestonden toen al voor de bestrij ding van andere ziekten, zoals tubercu lose, kanker en reuma. En ook Muntendam had goed in de gaten dat dergelijke instellingen, die steunen op het particulier initiatief, veel alerter en met meer resultaten kunnen werken dan het logge overheidsapparaat. Bijna een kwart eeuw bestaat de Hartstichting nu. Dat vrijwel elke Nederlander inmiddels weet wat cholesterol (mis)doet, dat be weging geen kwaad kan, roken daar entegen wel, en hoge bloeddruk echt in de gaten moet worden gehouden, is zeker te danken aan het voorUchtende werk van de stichting in een periode dat de overheid zelf daar nog niet het flauwste benul van had. Nu ambtelijke instanties de voor- hchting als instrument hebben ontdekt (zure regen, belastingtelefoon) valt te meer de nadruk op een ander werkterrein van de Hartstichting: het bevorderen van wetenschappelijk onderzoek. Daar gaat bijna de helft van het jaarinkomen (on geveer twintig miljoen) naar toe. Dat inkomen wordt overigens geheel opgebracht door particulieren. Middels schenkingen, akties, loterijen (ook uit Lot to en Algemene Loterij Nederland) en legaten. De staat geeft niet meer dan een symbolische subsidie. Hoewel de over heid op den duur aardig profiteert. In 198 5 zullen volgens medisch directeur dr. Stig gelbout in Nederland nog zeker tien duizend tienduizend hartoperaties moe ten worden verricht. Over een paar jaar zal dat echter gedaald zijn tot achtdui zend, in het meest gunstige geval zelfs tot zesduizend. En dat scheelt de staat toch heel wat bij de uitgaven voor de volks gezondheid. Dr. Stiggelhout, die studeerde in Neder land en Engeland, huisarts was in Aus tralië, tropenarts in Nieuw-Guinea en cardioloog in Apeldoorn, ziet ook als groot voordeel van zijn instituut dat het niet alleen snel maar ook onafhankelijk kan reageren op ontwikkelingen. Ten slotte is de Hartstichting geen patiënten vereniging, noch een belangenvereniging van hartchirurgen. Wat belangen betreft meent hij zelfs: „ons doel is eigenlijk zo snel mogelijk overbodig te maken". Zo ver is het nog niet. Want al leert de Nederlander langzamerhand best wat ge zond is voor zijn rikketik, ideaal is de situatie nog lang niet. „Zolang we kerst- boter blijven gebruiken en weten dat ook onze kinderen zullen roken, zullen we nieuwe gevallen van hartziekten moeten registreren". Wel dalen de getallen. Op het recente wetenschappelijke congres werd als verwachting uitgesproken dat in het meest gunstige geval in het jaar 2010 zestienduizend nieuwe patiënten zullen worden ingeschreven. Gaan we wat min der verstandig leven, dan zullen dat er zesenveertigduizend zijn. Nog eens de vijf belangrijkste risicofac toren op een rijtje: - Cholesterol. Het menselijk lichaam kan niet zonder. Maar te veel is een bedreiging voor hart en bloedvaten. Remedie: minder eten en vooral minder boter, margarine, volle melk en vet vlees. Bij de maaltijden bruin brood, aardappelen, peulvruchten, groenten en fruit. Onverzadigd vet gebruiken, ofte wel mais- en zonnebloemolie en marga rines met 40 tot 60% linolzuur. - Hoge bloeddruk. Pas sinds eenjaar of vijftien letten (huis)artsen wat meer op de bloeddruk. Nog altijd hebben zo'n vierhonderdduizend mensen in Neder land een te hoge bloeddruk. De arts weet wat gedaan moet worden als het eenmaal zo ver is. Maar minder zout gebruiken, regelmatig bewegen en voor komen van overgewicht helpen de bloeddruk normaal houden. - Spanningen. Stress is nooit goed voor het lichaam, zeker niet voor het hart. Er zijn eigenlijk ook geen medicijnen voor. Praten helpt vaak. BLOEMEN BESTELLEN Bloemenhuis Korteweg bellen Op 23 juH 1985 houdt de EVO, Alge mene Verladers- en Eigen Vervoer Or ganisatie, een voorlichtingsdag voor kwe kers en handelaren van aardappelen, groente en fruit bij Veiling Sint Annaland e.o. te Sint Annaland. Van 10.00 uur tot 15.00 uur kunnen ondernemers daar terecht voor praktische vervoerzaken. Een vervoerdeskundige van het EVO- regiokantoor in Goes adviseert op de veiling over alle wettelijke dokumenten voor het eigen vervoer met bestel-, vracht en aanhangwagens. Ook kan worden nagegaan of het bedrijf in aanmerking komt voor ontheffing van bijvoorbeeld het Rijtijdenbesluit (tacho graaf). Verder kan de ondernemer er terecht voor adviezen over de aanschaf van de bedrijfsauto en de daarmee verbandhou dende exploitatiekosten. Een ander ak- tueel onderwerp is de export. Voor de Nederlandse exporteurs en importeurs zijn de EVO-landencirculaires en de cir culaire „Teruggaaf buitenlandse BTW" beschikbaar. Daarin staan alle gegevens die van belang zijn bij de uitvoering van transporten per vrachtauto naar het bui tenland. SINT ANNALAND Aardappelveiling van dinsdag 2 juli 1985 Doré middel 0,30 - 0,74. Doré bonken 0,30. Doré drielingen ƒ0,41 -ƒ0,45. Doré krielƒ 1,23 - 1,36. Première middelƒ 0,35-ƒ0,47. Première bonkenƒ 0,56. Première drielingenƒ 0,38 - 0,43. Première kriel 1,16 - 1,25. Gloria middel 0,33 - 0,45. Gloria drielingen 0,28 - 0,35. Gloria kriel 1,22. Aardappelprijs per kilogram. Aanvoer: honderd en twee en zestig ton. - Rust roest. Gelukkig is de laatste jaren het trimmen en joggen behoorlijk popu lair geworden. Hele modetrends zijn daarop gebaseerd. Wie veel beweegt rookt en drinkt ook minder. - Gewicht Voorkom overgewicht. Meestal leidt dat niet rechtstreeks tot een hartaanval. Wel de dingen die er zoal bij kunnen gaan horen: hoog cho lesterolgehalte, te hoge bloeddruk, wei nig beweging. Een aardig gezegde deed de ronde tijdens het wetenschappelijke congres: Wie zorgt voor de toekomst van zijn hart heeft hart voor de toekomst. Eerste melkpakken-race van Europa op de vijvers van Flevohof. Op dinsdag 23 juli vindt op Flevohof voor het eerst in Europa een Melkpakken-race te water plaats. Een evenement dat in Australië jaarlijks tienduizenden bezoekers trekt. Bij het melkpak-racen w^ordt gebruik gemaakt van de opwaartse druk van dichtgeplakte lege melkpakken. Deze melkpakken mogen alleen met lijm aan elkaar geplakt worden tot een vaartuig voor één persoon. De deelnemers moeten hun vaartuig door middel van een peddel zo snel mogelijk over een parcours voortbewegen dat op het water is uitgezet. Deelname Op 23 juH is deelname uit het hele land mogelijk voor kinderen tot en met 15 jaar, die in verschillende leeftijdsgroepen gaan strijden om het eerste officieuze Nederlandse Kampioenschap Melkpak- racen te water. Volgend jaar moet het evenement uitgroeien tot officiële Nederlandse Kampioenschappen. Iedereen die deelneemt heeft met zijn of haar vaartuig en één begeleider op 23 juli gratis toegang tot Flevohof. Inschrijving Degenen die aan deze wedstrijd willen deelnemen moeten van tevoren een inschrijf formulier aanvragen. Dat kan telefonisch onder nummer 03211 - 1514. Het formulier wordt dan gratis toegestuurd. Op 23 juH moeten de deelnemers met hun vaartuig tussen U.OO en 12.00 uur op Flevohof aanwezig zijn. De eerste wedstrijd begint om 13.30 uur. NB. De lege dichtgeplakte melkpakken kunnen eventueel bij Flevohof gratis worden afgehaald. Want niemand van ons leeft zich- zelven en niemand sterft zichzelven". (Romeinen 147) Ons leven gaat snel. De dagen vliegen voorbij. Als we 's zaterdagsavonds terug kijken, dan slaken we wel eens de ver zuchting: Al weer een week voorbij. De dagen rijgen zich aaneen tot een lange reeks van jaren. Van tijd tot tijd doet zich de vraag voor: Waarvoor leef ik op deze aarde? Wat is de zin, wat is het doel van mijn bestaan? Die vraag kanje zomaar ineens overvallen midden in je schooljaren. Midden in de drukte van ons werk. Of als een moeder van een druk gezin altijd maar bezig is voor haar kinderen. Die vraag valt meer dan eens als een steen op de maag als we door ziekte ineens worden uitgeran geerd. De dagen glijden onder onze handen door. We drdaven voort van de ene dag in de andere dag zonder dat we de werkelijke zin van ons leven hier op aarde hebben ontdekt. Het Woord roept ons van tijd tot tijd om stil te staan en achterom te zien. Velen komen ooit aan die vraag toe. Ze beseffen nauwelijks waarvoor ze leven. Men neemt het' leven zoals het is in doffe gelatenheid. Het komt zelfs niet bij hen op, dat ons bestaan een bepaald doel heeft. Ik nodig u uit aan de hand van deze overdenking om uzelf voor deze vraag te stellen. Paulus brengt in deze tekst alles tot de kern terug. Niemand van ons leeft voor zichzelf en niemand sterft voor zichzelf Wat is het heerlijk, als we dat beamen kunnen. We zijn niet meer van onszelf Daar ligt het geheim van een christen. Draai dat echter maar gerust om. Deze boodschap wil er niet meer zo in. Het staat haaks op het levensgevoel van deze tijd. Vindt u het ten diepste niet veel begeer lijker dan voor uzelf te leven? Eigen heer en meester zijn? Wat ons leven betreft geldt de leus. Je moet opkomen voor jezelf. Je moet jezelf verwerkelijken, je moet jezelf kiezen. Dat komt in de praktijk hierop neer. Zorg, dat je aan je trekken komt. Zelfs het sterven valt tegenwoordig onder het recht van zelfbeschikking. Levens einde ligt in de hand van de mens, die zelf het uur van zijn dood bepaalt. Vrijheid en zelfontplooiing staan hoog in het vaandel geschreven. Maar in werkelijkheid geeft de mens zich over aan de ergste vorm van slavernij, die maar denkbaar is. Deze levenshouding staat diametraal te genover de boodschap, die Paulus ons laat horen. Leven en sterven liggen niet in onze eigen hand. Alles wordt gezien in de verhouding tot Christus. In leven en in sterven moeten we van Hem zijn. Hem toebehoren. Waarom stelt Paulus de twee uitersten van het bestaan leven en sterven zo in drukwekkend aan de orde? Een splinterige kwestie dreigt de gemeente van Christus te Rome in twee groepten te splitsen. De zgn. sterken en de zwakken. De zwakken eten onder geen beding vlees, dat uit het slachthuis komt en houden zich strikt aan bepaalde vastendagen uit het Jodendom. De sterken eten alles en voelen zich daaraan in hun geweten niet gebonden. Men maakt elkaar over en weer verdacht. Paulus vermaant de gelovigen. Ze mogen zich niet als keurmeester opwerpen. Leg die meeüat weg. Heel dat onheilig ge kibbel schrompelt ineen bij de grote vra gen van leven en dood. Paulus laat over deze nietige dingen het licht van de eeuwig heid vallen. Alles staat of valt met de vraag. Wie behoor ik toe? De gelovigen behoren zich zelf niet meer toe. Ze zijn het eigendom geworden van hun Meester. Christus kreeg heerschappij over hen in Zijn grote genade. Kunt u dat bijvallen lezer(es)? Trekt het omgekeerde ons niet veel meer aan? Eigen heer en meester zijn. Ons leven indelen naar eigen inzicht en ge noegen. Diep in ons hart denken we: Over mij heeft niemand heerschappij. Hoe vaak hoor je een jongen of meisje zeggen: Ik mag toch mezelf zijn, ik wil graag op mezelf zijn. Ik maat uit wat ik doe of denk. Is er thuis iets naar de zin, dan pakken ze al spoedig hun boeltje bij elkaar en gaan op zichzelf wonen. Immers dan kan je jezelf zijn? Dacht u, dat dat echt waar was? We koes teren slechts een hersenschim van onszelf. We leven in een waan. We zijn niet meer vrij. We zijn niet meer van onszelf. Want we zijn met huid en haar uitgeleverd aan de macht van de satan. Die maakt de dienst uit, zolang we nog niet van Christus zijn. Van onszelf te zijn, weet u wat dat be tekent? We denken vrij te zijn. In werke lijkheid leiden we maar een slavenbe- staan. Dat komt door onze bittere opstand tegen God. Hebt u dat ontdekt? Bent u in alle konkreet- heid tegen uzelf aangelopen? Werd dat voor u een onhoudbare toestand? Toen die vraag vraag in ons leven ging spelen: Bij Wie horen we eigenlijk? Waar ga ik naar toe? Wie dat ontdekt, moet belijden met smart, dat we ons van de levende God hebben losgescheurd. Dat we dus niet bij Hem hoorden en dus een prooi zijn van het verderf. Wie daarachter werd gebracht door de overtuigende bediening van de Heilige Geest, <5e gaat het zien en ver staan. Mijn leven is eigenlijk geen leven. Ik word geleefd door andere machten. Ik heb me zelf niet in de hand. U zegt. Ja, dat is een onhoudbare toe stand. Het kan niet lijden, dat u daar rustig verder onder leeft. Wie immers voor zich zelf leeft en sterft, die staat in leven en in sterven alleen. Op en voor mezelf leven. Denk niet, dat dat zo simpel ligt. Want dat betekent uiteindelijk voor eigen risico leven, voor eigen rekening leven. Wie kan deze reke ning voldoen? Onze schuld wordt dage lijks groter. Er staat achter. Niemand sterft voor zichzelf Op zichzelf leven, dat willen de meesten nog wel. Maar voor zichzelf sterven? Dat is vreselijk. Want dat wil niet minder zeggen dan helemaal alleen met jezelf voor God verschijnen. Wie denkt. Zonder de Heere kom ik het leven wel door, ik knap het alleen wel op. Dan zal God bij onze dood zeggen. Knap het nu ook zelf op. Sterven zonder dat iemand zorg voor u draagt. Sterven zonder dat Christus uw levenslast als Borg overnam. Wie levenslang dat risico durft te nemen, komt er eeuwig bedrogen mee uit. Nooit mogen we denken. Het leven neem ik voor mezelf en bij het sterven neem ik God wel er bij. Leven en sterven horen bij elkaar. Ze worden hier in één adem genoemd. We sterven zoals we geleefd hebben. Wij horen in leven en in sterven Christus onderdanig te zijn. Want daar is het Hem om te doen. Niemand leeft voor zichzelf en niemand sterft voor zichzelf. Hoe ko men we dan los van onszelf? Deze vraag vindt een antwoord in het ver volg van onze tekst. Maar daarover graag een volgende keer. L. Kruijmer Extra kerkdienst Ger. Gemeenten OUDE TONGE - dinsdagavond 7.30 uur ds. E. Venema, Middelburg-C. HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening CD 01870-3477 In de Bach-serie van de Stichting Kerk- concerten Goeree-Overflakkee speelt Piet Westhoeve op D.V. VRIJDAG 12 JULI A.S. een orgelconcert in de Ned. Herv. Kerk te Middelharnis. De aanvang van dit concert is i.v.m. deze BRADERIE- DAG om 20.30 uur. In deze concertserie, waarin het orgel- oeuvre van Johann Sebastian Bach (1685 -1750) centraal staat, worden vrijwel alle belangrijke werken van deze grote compo nist gespeeld. Piet Westhoeve sluit zich daarbij aan met o.a. acht koralen van de „Achtzehn Chorale von verschiedener Art", welke een belangrijk deel van zijn programma vullen. Deze „achtzehn" zijn een verza meling koraalbewerkingen uit verschil lende perioden van Bach's leven, door de componist niet alleen bijeengevoegd, maar soms ook gerevideerd. Op het laatst van zijn leven maakte Bach deze koralen voor uitgave gereed (1747 - 1749). Ach tereenvolgens zijn te beluisteren: „Herr Jesu Christ, dich zu uns wend"', een prachtig trio, waarin de eerste koraal- regel thematisch uitgewerkt wordt, waar na de melodie in het pedaal volgt; „An Wasserflüssen Babyion", een rustige be werking met de sterk versierde cantus firmus in de tenor; „Allein Gott in der Höh sei Ehr", één van de vele bewer kingen die Bach van dit „Duitse Gloria" schreef. Deze bewerking is één van de mooiste, een trio en zeer melodieus van karakter; „Wenn wir in höchsten Noten sein"drie bewerkingen over „Nun komm der Heiden Heiland", a) met versierde cantus firmus; b) een trio, en c) „in Or- gano Pleno", een jubelende bewerking met de melodie in het pedaal; „Von Gott will ich nicht lassen", een rustig koraal in de mooie f-moU toonsoort. De koralen worden halfweg onderbroken door de Triosonate VI en worden geflan keerd door de F antasia in G en de Toccata en Fuga in F, één van de langste en meest grootste orgelwerken van Bach. Piet Westhoeve studeerde in Rotterdam aan het Conservatorium de hoofdvakken orgel, piano en kerkmuziek bij resp. Arie J. Keijzer, Frans van Hoek en Barend Schuurman. Sinds 1978 is hij organist bij het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Hij is cantor-organist van de Gerefor meerde Kerk te Ouddorp en van de Ned. Herv. Kerk te Nieuw-Helvoet Hellevoet- sluis). Het concert begint dus om 20.30 uur, kerk open 20.00 uur. Toegang, incl. pro gramma 5,(C.J.P. houders, scho lieren en 65+3, De inkomens in de akkerbouw waren in 1984/1985 in doorsnee veel lager dan in het topjaar 1983/ 1984. In de melkveehouderij bleven de inkomens vrijwel op hetzelfde peil, terwijl er in de varkenshou derij een verbetering optrad. Ook in de glastuinbouw zijn de inkomens in 1984 gestegen. Dit meldt het Landbouw-Economisch Instituut in zijn jaarlijkse overzicht van de economische ontwikkelingen in de land- en tuinbouw, het Landbouw- Economisch Bericht. („Landbouw- Economisch Bericht 1985". Bestel len door overschryving van 34,25 op gironr. 412235 tn.v. Landbouw- Economisch Instituut, Den Haag, onder vermelding van: „PR 1-85"). Opbrengstwaarde akkerbouw en veehouderij gedaald De totale opbrengstwaarde van akker bouw en veehouderij is in 1984/1985 voor het eerst sinds tien jaar gedaald. De geproduceerde hoeveelheid ging weUs- waar met 4% omhoog, maar de prijzen waren gemiddeld 7% lager. Vooral in de akkerbouw deed zich een sterk produktie- herstel voor ten opzichte van 1983/84. Dit ging echter gepaard met veel lagere prijzen. In de rundveehouderij nam de melkproduktie af als gevolg van de quo tering en zijn de prijzen iets gedaald. Alleen in de varkenshouderij en in de kuikemnesterij gingen zowel de produktie als de prijzen omhoog. Tegenover de kleinere produktiewaarde stond een daling van het totale bedrag dat voor produktiemiddelen werd betaald. Vooral de lagere prijzen van het vee voeder, waarvan ook iets minder werd gebruikt, leverden hieraan een bijdrage. Het gevolg van deze ontwikkelingen was dat de toegevoegde waarde (het sector- inkomen) van akkerbouw en veehouderij samen met ongeveer 4% omlaag ging. De verhouding tussen beloning en belonings aanspraken is daardoor iets verder ver slechterd tot ongeveer 70%. De opbrengstwaarde van de glastuin bouw is in 1984 met ongeveer 9% ge stegen, zowel door een grotere produktie als door hogere prijzen. Hoewel het be drag aan aangekochte produktiemiddelen vooral door de hogere gasprijzen met bijna 10% omhoog ging, is het sectorinkomen niet 6 a 7% toegenomen. Ook de verhou ding tussen beloning en beloningsaan spraken is verder verbeterd tot iets be neden 90%. Inkomen glastuinbouw hoger Het gemiddelde ondememersinkomen van alle landbouwbedrijven (excl. tuin bouw) in 1984/85 wordt geraamd op on geveer 35 duizend gulden, zo'n 10 dui zend gulden minder dan in 1983/84. Op de akkerbouwbedrijven is het ondeme mersinkomen gemiddeld meer dan gehal veerd; alleen in de Veenkoloniën ging het beter. Op de melkveebedrijven is het vrij wel gelijk gebleven en op de bedrijven met intensieve veehouderij deed zich een forse stijging voor. Het gemiddelde ondememersinkomen van de glastuinbouwbedrijven in 1984 is geraamd op 58 duizend gulden, ruim 20% hoger dan in het voorgaande jaar. Deze stijging moet vooral worden toegeschre ven aan de sterke verbetering op de glas groente- en de potplantenbedrijven. Op de snijbloemenbedrijven was de stij ging beperkt. Op de champignonbedrijven werden in 1984 veel hogere inkomens behaald dan in 1983, maar op de fniitteelt- bedrijven deed zich een aanzienlijke da- hng voor. De bijdrage van de agrarische sector aan de Ned. economie In 1980 bedroeg het aandeel van alle met de voortbrenging, verwerking en afzet van agrarische produktie en voedingsmidde len (inclusief geïmporteerde grondstoffen) samenhangende activiteiten in het Neder landse nationaal inkomen raim 10% en in de totale werkgelegenheid circa 13% (zo'n 600.000 personen). Ongeveerde helft van deze aandelen komt voor rekening van de land- en tuinbouw als zodanig. Sinds 1960 is de relatieve betekenis van de agrarische sector en de voedingsmiddelen industrie ongeveer gehalveerd. Deze sec toren zijn daarbij voortdurend sterker af hankelijk geworden van de afzet in het buitenland. In- en uitvoer van agrarische produkten De invoerwaarde van agrarische pro dukten en voedingsmiddelen was in 1984 ongeveer 16% hoger dan in 1983, vooral als gevolg van hogere prijzen. De uitvoer is met 14% toegenomen. Onder andere de export van rund- en kalfsvlees, varkens vlees en tuinbouwprodukten is sterk ge stegen, terwijl bijvoorbeeld de zuivel- export nauwelijks is uitgebreid. Het agra risch handelssaldo is verder toegenomen, namelijk van 14 tot 15 miljard gulden. Aantal bedrijven vrijwel gelijkgebleven Bij de meitelling van 1984 was het aantal bedrijven in de Nederlandse land- en tuinbouw slechts een half procent kleiner dan een jaar tevoren. Het aantal arbeids krachten was zelfs iets gestegen, vooral doordat er meer meewerkende kinderen op de bedrijven aanwezig bleken. Ook het aantal potentiële bedrijfsopvolgers is de laatste jaren toegenomen. Hetzelfde geldt voor het geregistreerde areaal cultuur grond, dat sinds 1982 met ongeveer 11 duizend hectare is uitgebreid. LEI dan Zandpad 68, Middelharnis Telefoon 01870 - 2328

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 9