I I I I I I I I I I I Sommelsdijkse Holle-Bolle dagen zitten er weer op Raad Middelharnis gaf lucht aan verontwaardiging over vestigingspiaats M.E.A.O. Predikbeurten ABONNEIViENT VERLAAGDE PRIJS L f Na 40 onderwijsjaren Koninklijk goud voor juffrouw van Waarde Orgelconcert Klaas J. Mulder Orgelconcert Grote Kerk te Maassluis abonnementenbestand PROEFABONNEMENT Ouddorp: Nieuwe kerk Middelburg van Eilanden-Nieuws innen Kui^A^ Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" VRUDAG5 JULI 1985 hett I acht f gesc De Middenstandver. „Sommelsdijk" heeft andermaal succes gehad met de organisatie van een drietal „Holle- Bolle dagen" waarvan de laatste j.l. woensdag werd gehouden, gelijk met de wekelijkse markt die ook veel bezoekers naar het Sommelsdijkse brengt. De Holle Bolle dagen hadden een gevarieerde opzet en het publiek heeft zich dan ook massaal aangediend. We knipten woensdag een plaatje van de stand van de fa. Mastenbroek, het bedrijf dat de naam van Sommelsdijk door de jaren heen over het hele eiland heeft uitgedragen. De dames achter de stand hadden zich in een wat boerse kledij gestoken waarmee een deel van hun handel, geel geschilderde klompen, al evenzeer correspondeerde. Het was gisteravond, in Ouddorp, best fijn om juffrouw van Waarde weer eens terug te zien. In goede welstand, zo zou blijken en zelfs, vanwege haar verdiensten met Ko- ninlilijlc Goud getooid..! 't Ver baasde je trouwens dat juf. van Waarde na veertig jaren voor de klas niet als een duif zo grijs ge worden was. De zwaarte van haar beroep, ze heeft die best gevoeld maar nooit heeft ze op eigen wieken hoeven dry'ven, ze had een Helper, groot van kracht. „Soli Deo Gloria.!" zo plaatste juf van Waarde dan ook boven alle waardering die haar deze avond, in de gemeenschaps ruimte van de school, van meerdere kan ten werden toegedacht. Dhr. Meuleman wist, als voorzitter van het bestuur, dan ook in haar geest te spreken toen hij, na die Psalm samen gezongen te hebben uit de Bijbel Ps. 84 las om zich, in een felicitatie- woord te bepalen vooral bij de in die Psalm vervatte belofte dat God genade en ere geven zal en het goede niet zal ont houden aan hen die in oprechtheid wan delen. Van harte stemde dhr. Meuleman in met de Koninklijke waardering die aan juf frouw van Waarde deze avond betoond werd, meer nog wenste hij haar toe dat ze ook van Godswege genade en ere zal ontvangen, ondanks veertig verdienste lijke jaren niet uit verdienste maar uit louter genade. Hij wenste haar toe ze zich in haar levensavond geheel aan Hem zal betrouwen en dat waar de aardse onderscheiding ooit weer terug gevraagd zal worden Gods genade haar deel blijve, tot in eeuwigheid. I.v.m. de afwezigheid van burg. van Velzen, die elders zijn vakantie geniet, was het weth. L. Visser die juf van Waarde het eervolle Koninklijke Goud mocht op spelden. Dat deed hij niet dan nadat hij gereleveerd en met verwondering vast gesteld had dat de nu scheidende juf al in september 1945 op de Ouddorpse school gekomen was en, evenals haar broer dat heeft gedaan, de veertig dienstjaren hele maal heeft volgemaakt. De veranderingen waarvan mej. van Waarde getuige is ge weest zijn niet weinig geweest, een nieuwe school, andere leermethodes en nu weer de integratie met het kleuteronderwijs; van dhr. Visser kreeg ze dan ook een 10 voor het getoonde aanpassingsvermogen. Het geven van onderwijs, het was haar tot een levenstaak geweest, zo had dhr. Visser beluisterd waarom het haar kenne lijk licht is gevallen dat ze al die jaren lang op de fiets, door weer en wind uit Goede- reede naar Ouddorp en 's middags weer terug fietste. Vaststellend dat juf van Waarde zowat „half Ouddorp heeft leren lezen en schrijven" deed het dhr. Visser dan ook deugd haar in kennis te stellen van de verlening door H.M. de Koningin van de Gouden Eremedaille behorend bij de Orde van Oranje Nassau. „In hart en nieren" In hart en nieren was juf van Waarde onderwijzeres geweest, dat werd nog eens bevestigd door iemand die het heel zeker weten kon, het thans ook afscheid ne mende hoofd van de school dhr. Bruinsma. „U hebt in eenvoud, in vriendelijkheid en in behulpzaamheid ons heel dikwijls ge holpen-, maar U hebt ook de kinderen geholpen", zo waardeerde dhr. Bruinsma. Juffrouw van Waarde schreef niet-, ze schilderde de letters en ze hield zozeer van orde en netheid dat dhr. Bruinsma dacht dat de drie schoolstofzuigers naar het museum zouden kunnen wanneer alle leer krachten maar zo netjes zouden zijn.... Dieper nog achtte dhr. Bruinsma de waar de de kinderen de eerste beginselen uit Gods Woord te hebben bijgebracht, wel iswaar in kinderlijke eenvoudigheid maar goed gefundeerd steeds heenwijzend naar Hem en afwijzend van de mens. „U dacht ook klein van Uzelf en U weet alles te hebben mógen doen", zo kende dhr. Bruinsma het belijden van juffr. van Waarde die hij als een uitstekend lerares en een goed collega had leren kennen. Namens alle collega's wenste hij haar met haar familie nog vele gezonde jaren toe en te mogen leven met de kennis dat Zijn Naam eeuwig ere moet ontvangen. Van dat weten legde juf van Waarde in haar dankwoord getuigenis af „Mij past dank aan de Heere God Die me zo lang de gezondheid en de lust heeft gegeven" beleed ze met het „Soli Deo Gloria" besluitend. In de concertserie 1985 zal Jaap Kroo- nenburg op zaterdag 13 juli a.s. te 20.15 uur een „in memoriam Feike Asma" orgelconcert verzorgen op het Garrels- orgel van de Grote Kerk te Maassluis. Het programma van Jaap Kroonenburg luidt als volgt: 1Sombere muziek over Psalm 103 vers 8:Jan Zwart „Gelijk het gras is ons kortstondig leven" 2. Passacaglia in c-mollJ. S. Bach (BWV582) (1685-1750) 3. a) Beveel gerust uw wegenFeike Asma b) Komt als kind'ren van het licht 4. Lamentation Alexandre Guilmant (Klaagzang) (1837-1911) 5. Fantasia pourAlexandre Boëly te verset JUDEX CREDERIS „Wij geloven dat U (1785-1858) als rechter zult wederkomen" 6. Fantasie overFeike Asma „Verlosser, Vriend, op hoop en lust" en „Daar is een vreugd', een kalmt', een heil". (met samenzang van Gezang 171 vers 4) Plaatsbewijzen zijn verkrijgbaar op de concertavond in de kerk, die vanaf 19.30 uur open is. Toegang 5,kinderen tot 12 jaar en houders van een CJP en PAS 65 3,50. Dhr. Visser heeft mej. van Waarde juist de Onderscheiding opgespeld. De vestiging van de MEAO in Oude Tonge, terwyl de raad van Middelharnis, door aankoop van een leegstaande school in Sommels dijk, al voor huisvesting had ge zorgd, heeft van de zyde van het CDA in Middelharnis' gemeente raad wat kritische vragen opgele verd. In de raadsvergadering van gisteravond werden ze door mevr. van Eek uitgesproken. Ze wilde o.a. graag weten welke ge gevens het College ten grondslag hadden gelegen om de raad voor te stellen de vorenbedoelde school voor huisvesting van de MEAO aan te kopen. Ook was ze geïnteresseerd in het ant woord op de vraag wanneer het MEAO schoolbestuur het College heeft geïnfor meerd over het onstaan van een mogelijk heid dat de school in Oude Tonge ge vestigd zou worden en vervolgens vroeg mevr. van Eek welke stappen het College heeft ondernomen bij het Ministerie en het Bestuur van de Stichting Samenwerkings school Middelbaar Beroepsonderwijs tot een regeling te komen m.b.t. de financiële gevolgen van de door Middelharnis ge nomen besluiten. Beantwoording I.v.m. zijn vroegere betrokkenheid bij het Bestuur van de Stichting Samenwerkings school liet de raadsvoorz. burg. van Wel- senis de beantwoording over aan weth. J. H. Koppelaar. Uit zijn beantwoording bleek dat het College allerminst het boete kleed behoefde aan te trekken en dat ook binnen het college aanleiding is over de gebleken gang van zaken verontwaardigd te zijn. Immers, zo schetste dhr. Koppelaar was op 18 maart van de staatssecretaris het bericht de beschikking ontvangen dat Middelharnis als plaats van vestiging van de MEAO gekozen was, een keuze die gebaseerd was op het plan van scholen d.d. september 1984. Op 25 maart liet het Zondag 7 juli 1985 OUDDORP - Herv. Gem. 9.00, 11.00 en 18.30 uur ds. W. J. op'tHof-Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur lezen - Ger. Kerk9.00 en 10.30 uur ds.A.J.J. van Noord en 18.30 uur ds. W. de Vries - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur dhr. v.d. Dool en 18.30 uur ds. Bolijn. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00, en 10.45 uur ds. H. Westerhout en 18.30 uur kand. Molenaar, Papen- drecht STELLENDAM-Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Codée, Heidelberger Catechismus zondag 24; maandelijkse kollekte zitplaatsen- Ger. Kerk 10.00 uur ds. W. de Vries en 18.30 uur ds. A. J. J. van Noord. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Vlietstra jr.; extra kollekte vrije zitplaatsen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 9.30 en 18.30 uur drs. G. J. Smink, Schoonhoven. In de serie orgelconcerten die door de Stichting Orgelcentrum in de Nieuwe Kerk te Middelburg wordt georganiseerd zal het 6e concert op dinsdag 9 juli worden gegeven door de bekende Kampense or ganist Klaas J. Mulder. Het programma voor deze avond luidt als volgt: Inleidend koraalspel, K. J. Mulder; Toc cata in C, J. Pachelbel; Prelude en Fuga in c en het koraalvoorspel ,,0 Mensch be- wein dein Sünde grosz", J. S. Bach; Trio- Sonate in B, J. Stanley; Fiat lux, In Para- disum en Toccata in G, Th. Dubois; Marche, L. J. A. Lefebure-Wely. Het concert wordt besloten met Passacaglia, Koraal en Fuga over Gez. 194, Corns de Wolf Aanvang 20.00 uur. Het ZOU een uitstekend voornemen zijn eraan mee te helpen het te laten groeien. Misschien zijn er onder Uw kennissen aan wie een best besteed zou zijn? Vraag voor hen gerust een aan Stichtingsbestuur het gemeentebestuur van Middelharnis weten Middelharnis als plaats van vestiging te accepteren omdat anders het MEAO onderwijs nog voor lange tijd op Goeree Overflakkee zou moeten ontbreken. In de maanden vóórdat de beschikking werd ontvangen werd door het bestuur niet stilgezeten en werd aldus dhr. Koppelaar ook ondershands (door de div. bestuursleden) gezocht naar een ac- comodatie waaruit de aankoop van de school in Sommelsdijk resulteerde. Dhr. Koppelaar liet weten dat het Col lege niet maar alleen teleurgesteld-, maar zelfs verontwaardigd is over de in begin juni gebleken andere keuze van de Staats secretaris. Immers was erop initiatief van het Ministerie van Onderwijs al ambtelijk overleg waarin het gereed maken van de school betrokken was. „Met een verontwaardigde telex heeft het Gem.bestuur van Middelharnis op de nadere beschikking van de Staatssecre taris gereageerd", zo liet dhr. Koppelaar weten; ook naar het Stichtingsbestuur was een brief gegaan met het verwijt dat zij (het Stichtingsbestuur) niet in overleg met het gem.bestuur van Middelharnis is getreden om zich gezamenlijk op de ontstane si tuatie te beraden. „Onze verontwaardiging stijgt naarmate een antwoord van de Staatssecretaris uit blijft", verklaarde dhr. Koppelaar, overi gens ook weinig gelukkig met het ant woord dat wél van het Stichtingsbestuur werd ontvangen; dat vond dat Middel harnis op eigen initiatief heeft gehan deld.... De teleurstelling bleek de hele raad te bezetten: „We zijn grof misleid!" „Een voorbeeld van onbehooriijk bestuur!" gramde zelfs dhr. Kersbergen (VVD). Nadat nog in tweede instantie de raad lucht had gegeven aan zijn verontwaardi ging en dhr. Koppelaar de vragen had beantwoord de raad waarschuwend ervoor te waken ook niet zelf in onbehoor lijk bestuur te vervallen werden de door mevr. van Eek geformuleerde conclusies door de gehele raad als volgt aanvaard: DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. I. Hoornaar; extra kol lekte diakonie - Ger. Gem. 10.00 uur (H.D.) en 18.00 uur ds. A. M. den Boer, Sioux Center (U.S.A.). HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Vos en 18.00 uur eerw. hr. A. H. Veldhuizen; extra kollekte onderhouds- fonds - Ger. Gem. 10.00 uur lezen en 14.30 uur ds. A. M. den Boer, Sioux Center (U.S.A.). SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. W. Wesüand, Putten en 18.00 uur ds. W. Arkeraats, Giessendam- Hardinxveld; kollekte diakonie tb.v. aanschaf tent evangelisatiewerk te Ouddorp- Rem. Ger. Gem. 10.00 uur mevr. ds. Went-van der Vring. LUKASKAPELHDG-10.15 uur eerw. hr. A. H. Veldhuizen. MIDDELHARNIS-Herv. Gem. 10.00 uur ds. P. H. van Trigt en 18.00 uur ds. W. Wesüand, Putten; extra kollekte kerk - Herv. „Exodus" Gem. 10.00 uur Mr. G. Kaai, Goedereede - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. P. den Butter - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur student P. van Ruitenburg, Zeven huizen - Ger. Kerk 9.30 uur kand. J. Wallinga en 17.00 uur dhr. P. A. Stam - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 en 14.30 uur ds. B. Luiten. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. B. J. Zaal, Alphen aan de Rijn en 18.00 uur ds. J. van den Bom, De raad spreekt uit dat: 1. De Raad van Middelharnis het be treurt dat op grond van persberichten aangenomen moet worden dat door de staatssecretaris van onderwijs en we tenschappen een eerder genomen be slissing tot vestiging van een MEAO- school te Middelharnis ongedaan zou zijn gemaakt. 2. de Raad van Middelharnis alsnog ken nis wil nemen van de motieven waarop de staatssecretaris de beslissing heeft genomen om op een eerder besluit terug te komen. 3de Raad van Middelharnis het onzorg vuldig acht dat de staatssecretaris noch vooraf noch nadien heeft kenbaar ge maakt dat en waarom een genomen besluit is ingetrokken. 4. de Raad van Middelharnis overigens de autonome keus van het school bestuur om de school in Oude Tonge te willen vestigen respecteert. 5. de Raad van Middelharnis waardering uitspreekt voor de voortvarendheid welke het schoolbestuur aan de dag heeft gelegd bij het vinden van een op lossing om zo spoedig mogelijk met de school te kunnen starten en inspelend op de omstandigheden de gemeente Middelharnis heeft gevraagd de daar aanwezige mogelijkheden te effectu eren. 6. de Raad van Middelharnis het betreurt te moeten constateren dat hetzelfde schoolbestuur heeft gefaald over ken nelijk veranderde omstandigheden met de gemeente Middelharnis in overleg te treden en voorbij te gaan aan de aan deze verandering verbonden konse- kwenties. 7. het kollege van burgemeester en wet houders wordt uitgenodigd het stand punt van de Raad van Middelharnis kenbaar te maken bij de staatssecre taris van onderwijs en wetenschappen, de minister van onderwijs en weten schappen en het schoolbestuur en voorts aan die personen en instanties welke hiervoor naar hun oordeel in aanmerking komen. Middelharnis, 4 juli 1985 Heidelberger Catechismus zondag 1; Ie kollekte kerkvoogdij en 2e kollekte vrije zitplaatsen-Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. OUDE TONGE-Herv. Gem. lO.OOuur Prof Dr. C. Graafiand en 18.00 uur kand. A. de Rijke, Vlissingen; extra kollekte kerk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. G. C. Klok, v.m. bediening Heilige Doop; extra maandelijkse kollekte - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur dhr. A. v.d. Schee, Spijkenisse. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. van der Vlist, Nieuwerkerk aan den IJssel en 18.00 uur ds. A. Vos; extra kollekte Bij de Bron - Ger. Kerk 10.00 uur dhr. Lergner en 18.30 uur ds. J. Noordhof OOLIGENSPLAAI - Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. Kooien, IJsselstein en 18.00 uur ds. K. vanMeijeren, Heidel berger Catechismus zondag 34; extra kollekte kerk - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur drs. J. H. Becker. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Neijenhuis, Cothen. SINT MAARTENSDIJK- Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. J. G. van Loon (H.A. en dankz.) - Ger. Gem. in Ned. 3x lezen - Oud Ger. Gem. 3x lezen. In de opruiming bij „Het Binnenhuis" VITRAGESTROKEN vanafZaOO p.mtr. VITRAGE met loodveter 150 hoog 12.95 nu0>95 p.mtr. 180 hoog 16.95. nu12.95 p.mtr. 220 hoog 18.95 nu1 4.95 p. mtr. OVERGORDIJNSTOF vanaf.5.00 p.mtr. COUPONS OVERGORDIJNSTOF 100x1205.00 p.stuk TAFELKLEDEN met 20.- korting SPREIEN 1 pers. 80.- nu60.00 p. stuk Op alle voorradige artikelen 10% korting. Zie onze etalages VRIJDAG BRADERIE Zandpad 36, tel. 2784, Middelharnis »9l

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 2