Bewoners „de Goede Ree'' hielden braderie voor Kenya „Licht en leiding" De uitslag van de gehouden verloting is de volgende: Christelijke Mavo „Het Spectrum" Geslaagden herkansingen Zomer Avond Zang weer van start Opnieuw wielerronde in Middelhamis 12-uurs marathon te Stellendam Ds. C. B. Holland Bladz. 2 EILANDEN-NIEUWS' DINSDAG 2 JULI 1985 Dhr. Dubbeld heeft met de schaar een opening naar de braderie gemaakt; hebt u hem ooit zo 'n zegevierige pose aan zien nemen? Denk niet dat de bewoners van het verzorgingshuis „de Goede Ree" alle dagen ledig op hun gemakkelijke stoelen zitten; ze kunnen ook heel bezig zijn. Dat was ook vorige week het geval toen ze een braderie voorbereidden die donderdagmiddag en -avond gehouden werd. 's Middags voor de bewoners zelf en 's avonds voor een groter publiek. Samen zorgden ze trouwens voor een netto opbrengst van 5000,nog aangevuld met giften tot 500,zodat er een bedrag van 5500,naar een kerkelijke gemeente in Kenya zal gaan, die er stellig een goede bestemming aan zal geven. Ook het personeel van ,,de Goede Ree" heeft zich bijzonder ingespannen om van de braderie een succes te maken. Dat kan pas dank zij de vele voorbereidingen die werden gemaakt zodat alles keurig op tijd gereed was. Nadat dhr. Dubbeld als voorzitter van de bewonerscommissie de bazar geopend had troffen de bewoners in de recreatiezaal een keur van attracties. Ze konden aan veel stalletjes hun geluk beproeven en 't was ook goed snuffelen in de rommelhoek en de boekenstand terwijl er op z'n flakkees gezegd ook van alles te smikkelen viel. In de schiettent f Ie prijs lady shavenr. 320 2e prijs schilderijnr. 782 3e prijs doe het zelfnr. 207 4e prijs Tafelkleednr. 788 5e prijs schilderijnr. 601 6e prijs schilderijnr. 947 7e prijs badhanddoek washandjenr. 921 8e prijs handlampnr. 332 9e prijs kleuter bouwdoosnr. 189 10e prijs schilderijnr. 500 11e prijs pech lampnr. 319 12e prijs ontbijt stelnr. 268 taartnr. 765 boterwarmernr. 477 13e prijs bonbon schaalnr. 864 14e prijs kandelaarnr. 893 15e prijs zilveren vaasjenr. 385 16e prijs aardewerken kopnr. 239 17e prijs puzzelnr. 515 18e prijs puzzelnr. 300 19e prijs puzzelnr. 536 20e prijs puzzelnr. 905 21e prijs legpuzzelnr. 923 22e prijs houten puzzelnr. 172 23e prijs woning Ideeën boek.nr. 42 taartnr. 131 24e prijs boek mussennr. 274 25 e prijs boek watergeuzen nr. 502 26e prijs Roman Vlindernr. 873 27e prijs lotionnr. 963 28e prijs boldootnr. 568 29e prijs talkpoedernr. 393 31e prijs glazen olifantnr. 395 32e prijs hummelnr. 482 nectarinesnr. 990 perzikennr. 747 33e prijs duif.nr. 927 STELLENDAM Bij de gehouden herkansingen Mavo examen hebben de laatste twee leerlingen, die in eerste instantie nog niet geslaagd waren, Nelleke Akershoek uit Goede- reede en Christiaan Huizer uit Melissant, nu ook een positief bericht mogen ont vangen. Voor het derde achtereenvol gende jaar heeft Het Spectrum 100 pro cent geslaagden: een resultaat om trots op te zijn. 34e prijs roomstelnr. 605 36e prijs tegelnr. 132 37e prijs tegel Middelhamisnr. 96 38e prijs tegeltjes blauwnr. 517 39e prijs blokken doosnr. 215 kersennr. 531 40e prijs witte vaasnr. 427 41e prijs wit vaasjenr. 222 42e prijs olifantnr. 425 taartnr. 421 43e prijs bonbonschaaltjenr. 203 44e prijs stoel rietnr. 192 45e prijs wandbordnr. 257 46e prijs blauwe koffiepotnr. 137 druivennr. 176 47e prijs spaarpotnr. 521 48e prijs badhanddoeknr. 801 49e prijs badhanddoeknr. 225 50e prijs badhanddoeknr. 712 51e prijs badhanddoeknr. 480 523e prijs badhanddoeknr. 833 aardbeiennr. 356 53e prijs washandjesnr. 810 54e prijs washandjesnr. 832 30e en 35e prijs zijn vervallen. HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening 01870-3477 |g SINT ANNALAND Rommelmarkt/verkoping „De Schutse" De personeelsvereniging „De Schutters" organiseert D.V. op woensdag 3 juli in het bejaardencentrum „De Schutse aan de F. M. Boogaardweg in Sint Annaland een rommelmarktmarkt, waarbij tevens de bewoners hun hand werken verkopen. Er worden op deze dag oliebollen gebakken en Zeeuwse babbe laars verkocht. De Rommehnarkt, annex verkoping duurt van des voormiddags 10.30 uur (half elf) tot des namiddags 16.30 uur (half vijf). Uit de aard der zaak is iedereen van harte welkom in „De Schutse". Geslaagden herkansingen HAVO en MAVO aan de Chr. Scholenge meenschap „Prins Maurits". Bij de herkansingen slaagden aan de Chr. S.G. voor Havo en Mavo „Prins Mau- rits" te Middelhamis alsnog voor het Mavo-examen de kandidaten Woudie van der Sluis uit Stad aan 't Haringvliet en Mariëlle van der Velde uit Dirksland. Voor de herkansingen van de Havo examens slaagden alsnog Henk Braber uit Stad aan 't Haringvliet, Erika de Lange uit Dirksland en Willemijn Voogd uit Oud- dorp. De eerste in een serie van vier avonden van fijne (kerkjmuziek, uitgevoerd en mee beleefd in de Gereformeerde Kerk aan de Dorpsweg te Ouddoip, staat voor de deur. Het is alweer het vierde seizoen in suc cessie en ook nu hebben de organisatoren hun uiterste best gedaan om een pro gramma op te stellen dat helemaal be antwoordt aan het beoogde doel: samen luisteren naar fijne muziek en bovendien in een spontane samenzang liederen van alle tijden mee te zingen. In het 100e geboortedag van Johann Sebastian B ach staat dienst naam centraal tijdens de eerste avond van de serie. U kunt o.m. luisteren naar solo-werk op orgel èn op clavecimbel (Franse Suite VI in E), maar ook naar de prachtige C antate 169 „Gott soil allein mein Herze haben" voor alt-solo en koor. Daamaast is er ruime aandacht voor de samenzang: ook hier komt de naam van Bach helemaal aan bod. Medewerking aan deze avond wordt ver leend door de alt Titia Dijkstra. Piet Westhoeve bespeelt orgel en clavecimbel en leidt tevens de Cantory van de Gere formeerde Kerk van Ouddorp. De plaat selijke predikant, ds. Ad van Noord pre senteert het programma. Woensdag 10 juli a.s. van 20.00 tot 21.00 uur. Toegang vrij na afloop koffie. U bent allen van harte welkom. In tegenstelling tot voorgaande jaren wordt de wielerronde niet in Sommels- dijk maar in Middelhamis verreden. Het comité heeft in samenwerking met de Middenstandvereniging van Middelhar- nis hiertoe besloten. Na overleg met o.a. Hoekse Renners, KNWU en Politie is het volgende par koerbeschikbaar: Start halverwege Zand pad, vervolgens links de Langeweg op, bij de Rabo-bank de Hoflaan in en via de Schoolstraat weer naar de start. Het par koer is ongeveer 1700 meter lang met enkele gevaarlijke bochten. Niet alleen recreanten, liefhebbers en Veteranen zullen hun rondjes in Middel- harnis draaien, maar als klapstuk van de middag zullen de Amateurs om de hoogste eer strijden. In alle genoemde catagoriën zullen Flak- keese renners uitkomen. De organisatie rekent op een sportief wielerspektakel op 24 augustus a.s. en verwacht veel bezoe kers langs het parkoer, dat overigens gra tis te betreden is. SINT ANNALAND Aardappelveiling van vrijdag 28 juni 1985 Doré middel 0,45 - 0,83. Doré drielingen 0,36 -ƒ0,44. Doré kriel 1,11 - 1,27. Première middel 0,51 - 0,54. Première drielingen 0,35. Pre mière kriel 1,00. Aardappelprijs per kilogram. Aanvoer: vier en tachtig ton. SINT ANNALAND Demonstratie drainage Woens- dagmorgena is aan de Steenblokweg in Sint Annaland een drainagedemonstratie gegeven door Schelling uit Greup. Op een perceel van het loonbedrijf Den Engels man uit de Veilingweg werd een sleufloze machine gedemonstreerd, die buizen on der de grond trekt zonder dat er ver- smering optreedt. In een keer is dat klaar en de grond beschadigd niet, wat vooral in en voor een weiland belangrijk is. In verband met het vervangen van gezamen lijke drainage staat deze eerste sleufloze machine in het zuid-westen nogal in de belangstelling. Voor deze demonstratie waren niet minder dan achthonderd land bouwers op heel Tholen en uit West- Brabant uitgenodigd. Afgelopen zaterdag hield de Stelle haar jaarlijkse marathon. Hieraan doen alleen Stelleleden mee. Alle Stelleleden, jong en oud, kwamen één keer aan de beurt om hun steentje bij te dragen. De vraag was of dit jaar het snelle record van 1984 zou kunnen worden verbroken. Om klokslag 8 uur 's ochtends opende dhr. Heerschap de estafette en werd er al driftig op los gezwommen. Alle inspan ningen ten spijt leek het erop of het record van vorig jaar bij lange na niet zou worden bereikt. Maar toen de snellere leden aan de beurt kwamen, begonnen ze weer stille hoop te krijgen. Precies 8 uur 's avonds werd door de laatste zwemmer, oudste wedstrijdzwem mer Jan Snoey, de eindstand bepaald. Ondanks de lange eindsprint kwamen ze toch nog 197,5 meter te kort. Dit jaar werd er 34,42 km. afgelegd, waarbij de snelsten, uitgedrukt in meter per minuut (met daarachter het aantal gezwommen minuten), waren: 1. Reinier Kieviet66,7 (12) 2. André v.d. Nieuwendijk 65,9 (II) 3. Janet Tanis65,0 (10) 4. Jan Snoey62,1 (12) 5. Wiljo v.d. Nieuwendijk 60,0 (10) Kees van Seters60,0 5) Willeke Heerschap60,0 5) Naast het sportieve deel leverde deze marathon ook een financieel succesje voor de Stelle. Elk lid had een of meer spon sors voor het aantal te zwemmen minuten gevonden en zo zwommen ze ca. 800,- bij elkaar voor de club. Wie denkt dat de Stellendammers nu op vakantie gaan, heeft het mis, want op 6 juli zwemmen ze hun thuiswedstrijd tegen de Devel uit Zwijndrecht. Boekbespreking: „In deze preken klinkt het Woord des Heeren, dat hU bediende, helder door. Voor dat Woord beefde hü en van dat Woord leefde hy. Steeds was hij met zün dienst met dat Woord doende, om neder te werpen wat Iioog was, en te vermurwen wat hard was. Doch niet zodra kreeg hg bedroefden in het oog, of dit Woord werd uitermate troostend; opbeurend voor nedergebogenen, heen wijzend naar de Heere Jezus Christus, in Wien alle zaligheid te vinden is. Ja, dit was züo enige begeerte, en hier worstelde hy menigmaal om; dat het Woord des Heerenhewschappumo^^ Onder meer met deze treffende typering leidt «^5. L. ^jVvü destijds te Putten, nu emeritus te Gouda de bundel predi katies in die hierboven wordt aangeduid. In 7950, toen de eerste druk van dit boek verscheen, was het enkele jaren geleden dat ds. C. B. Ho/Zanaf op 70-jarige leeftijd overleed. De hervormde gemeente van Putten was haar oude dienaar, deze pre diker van Gods gerechtigheid, nog niet vergeten. Onvergetelijke jaren waren het geweest, nadat hij in 1931 de herdersstaf aldaar had opgenomen. Het gepredikte Woord had vele en hartelijke banden gelegd. Banden die door het samen door stane leed, in de Puttense gemeenschap zowel als in het leven van deze herder, nog werden verstevigd. Het is dan ook niet verwonderlijk dat enkele ambtsdragers indertijd besloten een aantal preken van wijlen ds. Holland in boekvorm uit te geven. Klassiek Van deze bundel gaf uitgeverij Den Her tog te Houten onlangs een herdruk uit. Ik hoop dat velen dit initatief zodanig waar deren, dat zij het boek aanschaffen en kennis nemen van de rijke inhoud. Er komen waarlijk wel prekenbundels van minder gehalte uit. Gezegd mag zijn dat de uitgever alle zorg aan de vormgeving besteedde. Trouwens, de opname van de biografische schets met foto is eveneens te waarderen. Niet elke uitgever is op dit punt zo attent. De inhoud van dit boek heeft iets klas- sieks. Mij althans kwam deze typering al na een vluchtige kennismaking voor de geest Klassiek in die zin dat het de taal spreekt van de bijbelse ver kondiging, zoals die plaatsvond in de dagen dat de kerk op een kruispunt stond, toen het er dus echt op aankwam. De preken van ds. Holland kende ik tot voor kort niet. Ze herinnerden me ech ter al spoedig aan de predikarbeid van mannen als Luther en Kohlbrugge. In dringend, origineel, hoekig af en toe en wat dieper gaat: van een wezenlijk bijbels-geestelijk gehalte, de geheime nissen Gods trachtend te verwoorden, pastoraal en paradoxaal! Ds. Kievit, die ik aan het begin van deze bespreking citeerde, zei niets te veei. De biografische schets van de hand van zijn dochter, mevrouw Van Ganswijk- HoUand te Putten, doet ons wijlen ds. Holland kennen als een man wien de slagen en het leed niet zijn bespaard. In de navolging van zijn Meester kende deze dienaar ook de gemeenschap aan Diens lijden. „De Heere heeft hem in allerlei diepten geworpen". Zo werd ook aan zijn graf bij monde van ds. G. Boere getuigd. „In diepten van verlorenheid vanwege zijn zonden, in diepten van leed en verdriet in zyn gezinsleven, in diepten van verdrietelijkheden in zijn ambt, in diepten van eenzaamheid en geestelyke duisternissen. Eén en andermaal klaag de en jubelde zijn ziel: Zo ik niet had geloofd dat ik het goede des Heeren zou zien in het land der levenden, ik ware vergaan!" Kan het anders, dan dat deze diepe er varingen, waarin de christen op hoop tegen hoop nochtans op zijn God leert vertrouwen, de verkondiging van deze prediker stempelden? Op diverse plaatsen in deze bundel horen we dan ook de geloofservaring van de dienaar des Woords meegetuigen met het Woord dat hij ver kondigt. Ik denk om een voorbeeld te noemen aan de preek over de koperen slang. Dwaasheid De aanleiding tot de straf van de vurige slangen was de afkeer van het volk Israël van het manna, het brood uit de hemel. Evenwel, zo zegt ds. Holland, de Heere zorgt dat de godvrezende smaak houdt in Gods gaven. En hij vervolgt: als de Heere niet voortdurend met aanvechtingen kwam, zou onze ziel geen smaak hebben in het manna. Daarom zorgt de Heere dat Zijn volk voortdurend in nood en ver legenheid komt over de zonde, en zo blijft Jezus noodzakelijk en dierbaar. Hoe meer nood, bekommernis en verlegenheid, des te dierbaarder is 's Heeren Woord. Be strijdingen doen op het evangelie letten. Aanvechtingen leren ons om te staan naar licht en klaarheid. Waar, of beter: bij Wie zijn dat licht en die klaarheid dan te vinden? Over dat wezen lijke punt laat ds. Holland evenmin een onduidelijk geluid horen. In dezelfde preek wijst hij erop dat de schuldbelijde nis zelf geen grond voor Gods genade is. „Het bekennen onzer zonde geeft geen grond, geen recht op vergeving. Het smeken neemt de plaag niet weg". In tegendeel, een ander middel, een dwaas middel, zou hen redden; de dwaasheid van de prediking: Zie op de koperen slang, zie op Christus! Wie het waagde met 's Hee ren Woord werd gered. „Zink op dat Lam neer, het zij zo het zij, en gij zult leven. Sterven moet gy toch, evenals Israël gebeten door de slangen. Ver loren züt gü toch, geiyk Israël verloren was". Niet alleen het gaan tot Christus, ook de genade van het zijn en de roeping tot het blijven in Hem, bracht ds. Holland ter sprake. Tot vertroosting èn tot vermaning. Een veelzeggende predikatie in dit ver band is die naar aanleiding van Coloss. 3 1-4: „Bedenk de dingen die boven zijn". Alles komt hierop neer, dat wy ons houden aan de gekruiste en opgestane Christus, aldus de kern van deze preek. Omdat Hij weet dat het ons onmogelijk is de wil des Heeren te doen en zalig te worden, is Hij gekomen en heeft de zonde in Zijn vlees te niet gedaan, om ons zekerlijk de verworven zaligheid te doen beërven. Passief Wie echter meent, dat het m het krachten veld van de Geest automatisch gaat, kent de weg des Heeren niet Er is een voort durende strijd van vlees en Geest. Juist in het stuk van de dankbaarheid is de kennis der ellende het grootst. Ds. Holland zegt het zo: „Hoe wil ik toch ervaren dat ik door Zijn kracht opgewekt wordt tot een nieuw leven, indien ik niet telkens mijn dood en zonden en misdaden en diens bitterheid proef! Hoe wil ik de macht van Jezus' opstanding ondervinden, als ik niet voortdurend leer, in welke een algemene onmacht ik mij door mijn moedwillige ongehoorzaamheid heb gebracht! Met Christus en in Chrisms opgewekt, beginnen wij onszelf te sterven". Dat brengt tot de bijbelse geloofspassivi- teit. Niet ons doen en laten is bepalend. Weliswaar vermaant Paulus om te zoeken de dingen die boven zijn. We citeren nogmaals ds. Holland. „Hoe moet ikd at doen? vraagt wellicht iemand. Dan ant woord ik u, dat kunt gij niet doen. Gy moet en gy kunt niet Zo staan de zaken". Voor het doen van de geboden Gods, wijst deze prediker zijn hoorders/lezers niet op eigen hebbelijkheden. Nee, in de erken ning van de nood en de roep uit de diepte, zoeken wij de dingen die boven zijn. En de Geest zucht mét ons.Slechts op en in en uit de belofte van Christus' verdienste en uit die waarheid alleen zal de ziel leven. Aldus de verkondiging der genade. „Daar om zie niet op hetgeen gij in uzelf vindt. God verwacht geen leven uit u, want gij zijt gestorven en uw leven is met Christus verborgen in God. Hij geeft ons zijn beloftenissen. En de ziel leeft daarop, steunende op Gods onwankelbare trouw en waarachtigheid". Ds. Holland een prediker van Gods beloften te noemen, doet hem geen on recht. Steeds weer wyst hy de waar achtige toezeggingen der genade aan als het enige en vaste voorwerp van het geloof aan. Van enige beduchtheid hier in is geen enkele sprake. Daarmee staat hy in de klassiek-gereformeerde tradi tie: Luther, Calvyn, Erskine, Kohl brugge.... Steeds weer komen we in zijn preken dit zo wezenlijke aspect tegen. Te midden van allerlei lijden, kruis, aan vechting en zonden stelt het woord van Gods belofte ons een waarachtig God voor ogen die Zijn kracht in zwakheid volbrengt. Temidden van de lauwheid en dorheid van de ziel stelt het woord van Gods belofte ons een getrouwe Heere voor ogen die Zijn volheid in onze ledig heid vervullen wil. Temidden van omstan digheden als er niets meer te geloven en te hopen valt, stelt het woord van Gods belofte ons de Heilige Geest voor ogen die door de toezeggingen Gods het geloof vast en de hoop levend houdt „Zo zal het de kinderen Gods in deze wereld gaan", aldus ds. Holland. „En zij zullen de zaligheid beërven, gelijk Israël het beloofde land heeft ontvan gen. En dat alleen omdat God God is en God blijft. Omdat Hü Die de over winning Israels is, niet liegt Omdat Hij Zy'n dierbare en heerlijke genade groot maakt aan een volk dat haar duizend- werf heeft verbeurd". Bij deze dingen leeft men! N.a.v. ds. C. B. Holland, „Lichten leiding". 18 predikaties. Tweede druk. Uitgeverij Den Hertog te Houten. Gebonden. 253pagina's. Prijs f 26,50. J. K.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 6