EIÜVriDEII-niEUWS TAALPRAATJE De Klokkenkelder Kiest zelf uw l(orting ABONNEMENT Toiuingcarverhuur Begrafenisonderneming „VOORZORG" MQpa mnpim$ Oproep aan toekomstige studenten Bewoners bej. woningen maal(ten rondvaart Juni struilcelde na zonnige en warme start Eerste veilingen mosselseizoen verlopen bevredigend abonnementenbestand DE KOMMA van Eilanden-Nieuws Berichten van de Stichting Volwasseneneducatie Ophalen oud papier A.S. zaterdag Bach-concert te stad aan 't Haringvliet Uitslag P.V. Je Luchtbode" Gevonden en verloren voorwerpen P.V. „Gevleugelde Vrienden" Flakkeese Zaterdagvllegers 3e Blad VRIJDAG 28 JUNI 1985 No. 5407 Met het plaatsen van de komma op de juiste plaats in een zin wordt nogal non chalant omgesprongen. Het is trouwens niet zo eenvoudig als het lijkt. Om veel komma's te vermijden, verdient het aanbeveling de zinnen niet te lang te maken. De schrijver van een artikel moet eraan denken, dat de komma een lees teken is. Een hulpmiddel dat aanduidt, dat men bij het (hardop) lezen even moet wachten. Voor de komma rijst de stem meestal. Vergeet de schrijver de komma's dan wordt zijn artikel onduidelijk en moeilijk leesbaar. In het algemeen geeft de komma de in deling van een volzin aan. De komma wordt geplaatst om een korte rust aan te geven tussen twee gelijk waardige zinnen of zinsdelen, behalve als deze zijn verbonden door de voegwoorden „en" of „of. Ook voor een aantal bijvoegelijke naam woorden voor een zelfstandig naamwoord moeten komma's staan. Voorbeelden: De oude, rijke, aardige man maakte nog dagelijks een boswandeling. We zijn in Doom, Driebergen en Zeist geweest. Wil je koffie, thee of limonade. Vader schreef dat hij alleen op bezoek kwam, maar moeder Üiuis bleef, omdat ze ziek was. Ook na een aanspreking boven een brief behoort een komma te staan. Geachte mevrouw, Mijne heren, enz. Sommige schrijven ten onrechte nooit een komma voor „en" en „of. Als er een duidelijke rust wordt gehoord, moet hij wél worden geplaatst. „Men had hem gewaarschuwd en nog eens gewaarschuwd, en toch ging de jon gen het onbetrouwbare ijs op". „Je bent oerstom, of je bent niet wijs". Een bijstelling staat altijd tussen kom ma's. „Vondel, de Agrippijnse zwaan, was een van onze bekendste dichters". Jansen, de warme bakker, verkoopt heer lijke kadetjes. In een beperkende bijvoegelijke bijzin plaatst men geen komma's. „De man die daar loopt, is mijn buurman". Sommige taalkundigen laten de komma voor „is" weg. Een verklarende, bijvoegelijke bijzin wél tussen komma's. „De agent, die immers het gezag vertegenwoordigt, nam de re volver in beslag". In sommige gevallen kan de plaats van de komma de betekenis van de zin beïn vloeden. De jongens die hun werk af hadden, mochten naar huis (aJJeen die jongens die kalar waren met het werk, de anderen niet). De jongens, die hun werk af hadden, mochten naar huis (alle jongens mochten naar huis, omdat ze klaar waren met het werk). Ter illustratie hoe belangrijk de plaats van de komma is, nog enkele bekende ver haaltjes. Ontleend aan een testament. „Mijn be zittingen, die onbezwaard zijn, vermaak ik aan mijn neef Pieter". Dat betekent dat oom neef Pieter alle bezittingen vermaakt. Hij heeft bovendien het voordeel, dat ze onbezwaard zijn. Stond er na' bezittingen geen komma, dan kreeg neef alleen de onbezwaarde bezittingen. Zeer bekend is ook het raadselrijmpje: De boeren van het Noorderland Hebben tien vingers aan elke hand Vijf en twintig aan handen en voeten Wie zou ooit zo'n boer ontmoeten. Zet men de komma's op de juiste plaatsen, dan is het raadsel snel opgelost. Tot slot een Russisch verhaal. Een ge strafte die naar Siberië verbannen zou worden, vroeg in een verzoekschrift de tsaar om genade. In de kantlijn naast het verzoekschrift schreef de tsaar met pot lood: „In geen geval, naar Siberië". De tsarina zag dit verzoekschrift op de schrijf tafel liggen, kreeg medelijden met de ge strafte en schrapte de komma weg. Toen stond er „In geen geval naar Siberië". Daardoor werd zijn lot, althans gedeelte lijk, verzacht. Heb jij je ook bij een universiteit of hogeschool laten inschrijven? Dan gaat er voor jou de komende tijd veel veranderen; je komt voortdurend met mensen in kon- takt die er een andere levensvisie op na houden, waardoor er op jou en je geloof kritiek zal worden uitgeoefend. Daarom is het misschien goed dat je binnen deze studentenwereld samen met anderen een houding bepaalt en daarbij kan een christelijke studentenvereniging als de CSFR van groot belang zijn! De CSFR(voluitCivitas Studiosorum in Fundamento Reformato) is een refor matorische studentenvereniging die aan gesloten is bij IFES-Nl., een overkoepe lende organisatie van christelijke stu dentenverenigingen. De CSFR is onder verdeeld in 7 disputen die je kunt vinden in Amsterdam, Delft, Groningen, Leiden, Rotterdam, Utrecht en Wageningen. Op het landelijke vlak worden jaarlijks een aantal vergaderingen georganiseerd die gedeeltelijk plaats vinden tijdens de zomer en winterconferentie. De meeste aktiviteiten vinden op het dispuut zelf plaats: Bijbelkringen, studie kringen over de meest uiteenlopende on derwerpen, lezingen, voor- en najaars weekenden, gezellige avonden zoals ver jaardagen etc. MIDDELHARNIS Door de woningbouwvereniging „Middelharnis" zijn, op een reeds lang braak liggend stuk grond, aan de Waterweg veertien bejaarden woningen gebouwd. In deze 14 be jaardenwoningen zit ook de 1700ste woning van de woningbouwvereni ging. Naar aanleiding hiervan is door de heer de Vroom, eigenaar van een rondvaart- bedrijf en tevens bewoner van een van deze woningen, aan alle bewoners en bewoonsters een rondvaart op het Haring- HUIS VERKOPEN? makelaar tamboer bellen vóór deskundige bemiddeling C^ 01870-3477 m DD Hieruit blijkt dat niet alleen het studie karakter van de vereniging maar ook de gezelligheid een belangrijke plaats in neemt. Over de CSFR valt natuurlijk nog veel meer te zeggen; wil je iets weten, bel of schrijf dan gerust: Harry de Hoog Lookwatering 29 2635 CK Den Hoorn (ZH) Tel. 015 - 134448 Ingang Nieuwstraat(tegenoverparkeerterrein), MIDDELHARNIS Weerpraatje: (van onze weerkundige medewerker) De zomermaand juni. Dat was in de eerste dagen inderdaad een zomermaand, met veel uren zon en temperaturen van 25 a 30 graden. Maar te snel kwam de klad erin doordat juni struikelde en deze week de grootste moeite heeft weer overeind te komen. Hogedruk boven de Oceaan en Zuid Europa en langs de noordflank te sterke koele stroming van de oceaan, hetgeen als een soort moesson verschijnsel mag wor den gezien. Bij zo'n situatie kost het als regel vele dagen om de situatie weer stabiel te krijgen, zodat het kwik dan weer eens tot een waarde van 20 graden kan stijgen. In het weekeinde van 8/9 juni en het begin van de daarop volgende week, hadden wij buien met hagel en onweer en soms over dag temperaturen van nauwelijks 10 gra den. De koele lucht was diep Europa binnen gedrongen, zodat de vroege vakantie gangers in heel wat landen de regenjas nodig hadden. Verleden jaar stelde juni teleur door de hardnekkige wolkenvelden van de Noord zee, waardoor Noord Nederland een te kort van 80 a 100 uren zonneschijn kreeg. Als het er nu om gaat wanneer de meeste Nederlanders met vakantie zijn, dan kan als er een keuze mocht zijnjuni beter uit de boot vallen dan een topmaand als juli, waarin vrijwel alle campings bezet zijn. De situatie herstelt zich geleidelijk, al hebben wij deze week de langste dag van het jaar al weer te pakken en dat feit geeft toch het gevoel van „wat gaat het allemaal snel". Toch met deze troost dat de ge middelde temperatuur eerst een maand na de langste dag het hoogste blijkt te zijn. Zo bezien zouden wij mogen stellen, de warmte moet nog komen, maar soms, zoals in 1954, 1956, 1965 en 1974, om enkele voorbeelden te noemen, kwam die warmte helemaal niet. Alle prijskaartjes zijn voorzien van gekleurde stippen Koopt nu kwaliteit van de bekende merken met korting. Kostuums - Kolberts - Pantalons - Jacks - Pullovers - Overhemden Middelharnis- Zandpad 78- Tel. 01870- 3141 De vrees bij de mosselkwekers en de verwachting bij de handelaren, dat door overvloedige aanvoer de prijs zou kel deren is niet vervuld. Werden dinsdagmorgen 15 partijen ge veild, woensdagmorgen werden door de kwekers niet minder dan 42 partijen aan gevoerd en dinsdagavond vonden nog drie partijen hun weg naar de kopers. Het is voor zover wij weten niet eerder voorgekomen, dat in de eerste week van levering, nog voor 1 juli plm. 30.000 tonnen aan de markt kwamen. Nu blijken veel partijen nogal een hoog tarra percentage te bevatten, zodat netto daarvan wel 1/6 af gaat, terwijl ook het z.g. verwaterverlies het verschil tussen de bruto gekochte tonnen en hoeveelheid die aan de klanten wordt geleverd een woord je mee spreekt. Slechts een gering aantal handelaren schreef dinsdag op de aan geboden ladingen in, maar woensdag kwam toch ook de rest over de brug en stegen de prijzen. Voor de meest gang bare kwaliteit werd tussen de 50,en 60,per ton betaald en de gangbare kwaliteit is een klein soort mossel, omdat men niet anders in voorraad heeft. Er werd slechts een partij aangeboden met een stukstal minder dan 100 (het stukstal drukt de schelpgrootte uit) deze partij bracht het driedubbele op van wat anderen met een stukstal van plm. 130 konden bedingen. De computer, waarmee het moderne veilinggebouw in Yerseke is uitgerust werkte niet, zodat op de oude manier, door middel van briefjes moest worden geveild. De prijs trok woensdag nog wat aan, zodat de meeste kwekers, gezien de schelp grootte zeker tevreden zullen zijn, terwijl het opvalt, dat de kwaliteit (een uitste kend) visgewicht) voor de handel een goede basis vormt om het seizoen 1985/ 1986 te starten. Het zou een uitstekend voornemen zijn eraan mee te helpen het te laten groeien. Misschien zijn er onder Uw kennissen aan wie een best besteed zou zijn? SINT ANNALAND Aardappelveiling van vrijdag 21 juni 1985 Doré middel 0,50 - 0,73. Doré drielingen 0,33-/0,35.Doré kriel 0,97 - 1,04. Première middel 0,40. Première drielingen 0,33. Première kriel 0,90. Prior middel 0,40. Aardappel prijs per kilogram. Aanvoer: zes en vijftig ton. vliet aangeboden. Daarnaast is de heer de Vroom een aantal middenstanders af- geweest. Dit heeft tot gevolg gehad dat aan alle bewoners van de Waterweg een pakket kon worden aangeboden. Op 20 juni jl. heeft de rondvaart plaats gevonden. Helaas was het weer niet zo mooi en stond er een harde wind. De stemming aan boord was echter uitstekend. Tijdens de rondvaart bleek dat er een goede onder linge verstandhouding tussen de bejaar den is ontstaan, nadat zij de nieuwe wo ningen hebben betrokken. Aan de be woners van de 1.700ste woning, de heer en mevrouw Vergunst, werd door de voor zitter van de woningbouwvereniging een bloemstuk overhandigd met de wens dat zij nog lang in hun woning mogen wonen. Ook aan de heer en mevrouw de Vroom werd een bloemstuk overhandigd als dank voor het vele werk dat zij hadden gedaan om deze rondvaart te doen slagen. Hier na werden de pakketten aan de bejaarden overhandigd. Het was duidelijk dat hierop niet was gerekend zodat dit een uitstekend einde van een zeer geslaagde boottocht was. De dank van de bejaarden ging dan ook zeker uit naar al diegenen, die bijgedragen hebben tot het welslagen van deze tocht. Het bestuur van de woningbouwvereni ging sloot zich aan bij monde van de heer Stuurman. Hij bedankte daarbij de vol gende bedrijven: RestaurantBellevue, Vis- handel De Dolfijn, Bakkerij v.d. Spoel, Waminks Advokaatfabriek, Eurodiscount Cafea Snackbar Zaaijer, Kapper Krijger, de Kaashal, Drankenhandel v.d. Velde, Supermarkt 4=6, Melkhandel v.d. Slik, Bloemenhandel Arti Flora en Drukkerij Osseweijer en in het bijzonder de heer de Vroom van het rond vaartbedrij f Zij allen zorgden ervoor dat de bejaarden van de Waterweg een zeer plezierige middag hadden. De Open School groepsbijeenkomsten en de andere aktiviteiten van de Stichting Volwasseneneducatie zijn voor het school jaar 1984-1985 weer afgesloten. Dit werd door Open Schooldeelnemers, hun familie en vrienden en door de bege leidsters van de verschillende groepen op 22 juni op een feestelijke wijze gevierd tijdens het Open school Slotfeest. Vanaf 5 juli tot 19 augustus zal de SVE wegens vakantie gesloten zijn. We wensen iedereen een welverdiende en fijne va kantie toe. GOEDEREEDE A.s. zaterdagmorgen, zal weer oud pa pier worden opgehaald in Goedereede, de Oostdijk en op het Havenhoofd waarvan de opbrengst ten bate komt aan het restauratiefonds van de Ned. Herv. Kerk. Nu de waarde van het oud papier is gedaald wordt men verzocht zo mogelijk een extra hoeveelheid mee te geven! SINT ANNALAND Aardappelveiling van maandag 24 juni 1985 Doré gewone 0,68-ƒ0,85. Doré drielingen 0,35 -ƒ0,39. Doré kriel 1,01-/1,10. Première gewone/0,42- 0,46. Aardappelprijs per kilogram. Aan voer: een en dertig ton. Zoals vorige week in deze krant al werd aangekondigd zal morgenavond 29 juni op het orgel van de hervormde gemeente te Stad aan 't Haringvliet een Bach- concert worden gegeven. Dit keer door drie jonge amateur-musici. De winnaars van het vorig jaar gehouden orgelconcours te Oude Tonge presenteren zich elk met een aantrekkelijk programma onderdeel. Onderstaand een overzicht van het totale recital. Wim Diepenhorst - Praeludium in C - Pastorale in F - Fuga in g Wim van Nimwegen - Een drietal koralen uit het Orgelbüchlein - Praeludium in G Jan Hage - Canzona in d Trio „Allein Gott in der Höh sei Ehr" Praeludium und Fuga in d Aanvang acht uur. SINT ANNALAND Ontspanningsavond In het Her vormd Verenigingsgebouw aan de Kerk- ring in Sint Annaland wordt zaterdag 29 juni een ontspanningsavond gehouden van het Hervormd Kerkelijk Open Jeugd werk. Deze slotavond (voor de zomer vakantie) begint des avonds om 19.30 uur (half acht). Men hoopt in het najaar weer met deze ontspanningsavonden te be ginnen. PREDIKBEURTEN ZEELAND Zondag 30 juni 1985 SINT ANNALAND - Herv. Gem. 10.00 uur eerwaarde heer A. Heij uit Krimpen aan den IJssel en 18.00 uur eerwaarde heer L. D. Burger uit Wad- dinxveen - Ger. Gem. 9.30, 14.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Gem. in Ned. 9.45, 14.15 en 18.15 uur lees dienst. HERKINGEN Uitslag wedvlucht St. Vincent 21 juni 1985. 73 duiven, los om 13.00 uur. Z. wind. Afstand 983 km. K. Kievit: 1; C. Vreeswijk: 2; Ph. Log- mans: 3, 5, 8, 9,16; H. Kievit: 4,6,7,13; Gebr. Volaart 10,12; H. Kamerling: 11; C. Auperlee: 14; I. Kievit: 15; A. het Jonk: 17, 18; J. Molenaar: 19. Uitslag wedvlucht Troyes 22 juni 1985. 129 duiven, los om 7.15 uur. Z.wind. Afstand 376 km. J. den Boer: 1, 11, 14, 17, 21; B. v.d. Ochtend: 2,25; H. Kagchelland: 3,6,15; J. Molenaar: 4, 29; Ph. Logmans: 5, 10, 18, 19, 20, 27, 31, 33; A. Knops: 7; H. Kamerling: 8,16; A. Molenaar: 9,26; C. Vreeswijk: 12, 22, 28; H. Kievit: 13; A. het Jonk: 23; I. Kievit: 24; M. Huizer en Zn.: 30; K. Kievit: 32. DIRKSLAND Gevonden: Kinderschoenen (maat 33); sjaal (rood); paar handschoenen (zwart); 2 bb (van 25,en 10,herenhorloge (quartz); autosleutels; bb van 25,gehemelte plaat; klauwhamer; kinderwant (wit/rood/ zwart); bos sleutels met blauw label; bos sleutels; sleutel met label „keuken"; 2 bb (van 25,en 10,armband (zil ver) met „Ria"; herenhorloge; kinderpor temonnee (bruin); trainingsjack (blauw). Ook een zwarte poedel en een sierhaan gevonden. Verloren: Paar kinderwanten (rood) verpakt in plas tic; kinderwant (blauw); portemonnee (rood leren); meisjesschoenen(do. blauw); ring met 8 sleutels; sleutel (Lips) met rood hoesje; damesarmband (gouden); 3 sleu tels met flesopener; sleutels met hoesje „Mazda"; portemonnee (rood leren) met inhoud; autosleutels (Toyota); armband (zilver); regenpak (blauw); roer van zeil boot; autosleutels (Peugeot); sjaal (do. blauw); sleutels (Fiat); sleutelbos; arm band (Fiat); sleutelbos; armband (bloed- koraal); sleutelbos; jaarkaart ZWN; por temonnee met inhoud; sleutel met broek- haak; verz. pl.BNL575; 1 bbvan/50,— 1 bb van 25,herenjack (grijs). 160 touringcars van 19-54 zitplaatsen Mercedes Benz touringcarè: dus veilig en bedrijfszeker Modern comfort; verstelbare fauteuils, veel beenruimte, transparante zonwering, radio, cassetterecorder en omroepinstallatie, veel bagageruimte, luchtvering, full- en semi-airconditioning. Korrekt en vakkundig personeel Goed verzekerd (ongelimiteerde dekking) Optimale service UW touriiigcarspecialist bij uitstek Rljkssftaatweg 15 3222 KA Hellevoetsluis Tel. 01883-15922& Telex 29610 DIRKSLAND St. Vincent, d.d. 22 juni 1985. 15 C. Nagtegaal; 2,11W. Nieuwland; 3, 10 N. H. v.d. Groef; 4 J. Kleijnenberg; 6 C. Vermeulen; 7 Comb, de Jong-Tiele- man; 8,9 Joh. Koppelman; 12 K. de Jong. Troyes, d.d. 22 juni 1985. 1, 8, 17, 20, 22, 26 L. S. v.d. Baan; 2, 6, 24 J. Kleijnenberg; 3,4,16,27 N. H. v.d. Groef; 5, 7, 19, 23 Joh. Koppelman; 9, 12, 15, 21, 29 Comb, de Jong-Tieleman; 10, 11, 14, 28 C. Nagtegaal; 13, 31, C. Vermeulen; 18 K. de Jong; 25 Joh. Leune. Wedvlucht St. Vincent d.d. 22 juni 1985. 1, 18 J. A. Willemse, Ouddorp; 2 A. Knape, Ouddorp; 3 C. Nagtegaal, Me- Ussant; 4 C. M. Grinwis, Ouddorp; 5 B. Dorsman, Ouddorp; 6 K. Kievit, Her kingen; 7 M. Melissant en Zn., Stellen- dam; 8 J. Vis van Heemst, Sommelsdijk; 9 C. Vreeswijk,Nieuwe Tonge; IOC. Looij, Middelharnis; 1125 D. van Lenten, Stel- lendam; 12 G. Kieviet, Mehssant; 13 Comb. K. en B., Ouddorp; 14 Comb. Kievit, Ouddorp; 15, 22, 30 Ph. Log mans, K'.erkingen; 16 Comb. Westdijk- Witte, Stellendam; 17 Comb. Cees en Miep, Ouddorp; 19 P. v.d. Boogert, Som melsdijk; 20,23,26 H. Kievit, Herkingen; 21 J. L. Troost, Stellendam; 24 W. Nieuw- land, Dirksland; 27 S. du Pree, Stellen dam; 28 A. Human, Sommelsdijk; 29 N. H. v.d. Groef, Dirksland. Wedvlucht Troyes d.d. 22 juni 1985. 1,20 Comb. Westdijk-Witte, Stellendam; 2 J. den Boer, Herkingen; 3 B. v.d. Ochtend, Herkingen; 4, 8, 15 Comb. Kievit, Ouddorp; 5 L. S. v.d. Baan, Dirks land; 6 C. M. Grinwis, Ouddorp; 7 D. van Ours, Stellendam; 9 H. Grinwis, Oud dorp; 10,25 P. v.d. Geest, Nieuwe Tonge; 11 J. Kleijnenberg, Dirksland; 12, 14 N. H. v.d. Groef, Dirksland; 13 D. van Lenten, Stellendam; 16, 28 H. Kagchel land, Herkingen; 17 J. A. Willemse, Oud dorp; 18 M. Melissant en Zn., Stellen dam; 19 J. van Seters en Zn., Stellendam; 21 Joh. Groenendijk, Sommelsdijk; 22 J. Molenaar, Herkingen; 23 Ph. Logmans, Herkingen; 24 J. L. Troost, Stellendam; 26 Harry van Rees, Middelharnis; 27 Joh. Koppelman, Dirksland; 29 A. Knöps, Herkingen; 30 Gebr. Kieviet, Sommels dijk. Tevens Taxi (dag en nacht bereikbaar). P. Vroegindeweij, Emmalaan 1 8, Middelharnis Tel. 01870-2996 Personenvervoer sedert 1872

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 9