45 jaar geleden bombardement op Middelharnis Predikbeurten Gecompliceerde autobotsing op Dirkslandse dijk - pak uw voordeel vele voordelige aanbiedingen in dames-, heren- en kinderschoenen KEYZER Middelhamis - toonaangevend in schoenen Intrede ds. A. Hoogerland te Borssele L sta-caravan I Vakantiehulpen (vervolg) Papieraktie „Ons Koor" AFSCHEIDS- EN KENNISMAKINGSRECEPTIE Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS' VRUDAG 28 JUNI 1985 In de nacht van 2 op 3 juli zal het 45 jaar geleden zijn dat in 1940 bommen vielen op een deel van de Westdijk van Middelhamis en de directe omgeving daarvan. De Duitsers namen daarmee wraak voor het feit dat er, ondanks hun aanwezigheid in Middelhamis, door enkelen was gevlagd t.g.v. de verjaardag van Prins Bemhard. Er vielen drie kettingbommen die behalve een enorme ravage ook drie mensenlevens kostten, één volwassene, zoon van de fam. Koote en twee kinderen van de fam. v.d. Made, Jan van 7 en Anna van 8 jaar. Op de foto is de schade aan de panden op de Westdijk te zien; op de voorgrond de restanten die restten van de 8 huizen die daar werden weggevaagd. Dirksland - Borssele: Woensdag 26 juni was het voor de Ger. Gemeente te Borssele een blijde dag. Toen immers werd, na een vakaturetijd van 25 jaar, Ds. A. Hoogerland, komende van Dirksland, bevestigd als herder en leraar van deze gemeente. De bevestigings- en intrededienst had plaats in de als kerkzaal ingerichte garage van de A.M.Z. tegenover het kerkgebouw van de Ger. Gemeente aan de Oostsingel, welks kerkgebouw voor deze gelegenheid veel te klein bleek, om de talrijke aan wezigen te kunnen bevatten. Onder de aanwezigen bevonden zich de predikanten W. Hage, Chr. v.d. Poel, J. Koster, J. de Pater, J. Karens, H. Paul, N. W. Schreuder, E. Venema, J. Beens, H. Ligtenberg, kand. A. J. Gunst en student W. Harinck. De bevestiging De bevestiging van ds. Hoogerland vond plaats door de consulent van de gemeente Borssele, ds. J. C. Weststrate van 's Gravenpolder. Als tekst koos deze 1 Kor. 3 9: „Want wij zijn Gods mede-ar beiders; Gods akkerwerk, Gods gebouw zijt gij". Het thema luidde: „Gods werk met Zijn Kerk", ontvouwd in een tweetal gedachten: 1. bij de gemeente; 2. door de dienaren. Na het lezen van het bevestlgingsformu- her beantwoordde ds. Hoogerland de hem gestelde vragen met een duidelijk: „Ja, ik van ganser harte". De intrede Onder zeer grote belangstelling (er wa ren er velen uit Dirksland en Krabben- dijke) deed ds. Hoogerland 's avonds intrede in zijn nieuwe gemeente met de woorden uit Efeze 6:19: „En voor mij, opdat mij het Woord gegeven worden in de opening mijns monds met vrijmoedig heid, om de verborgenheid van het Evan gelie bekend te maken". Het thema was: „De opdracht aan de gemeente bij de Woordverkondiging": 1de inhoud van die opdracht; 2. het doel van die opdracht". Na de prediking richtte ds. Hoogerland zich in een toespraak tot zijn bevestiger, tot de Burgemeester en diens echtgenote, tot de aanwezige predikanten en stu denten, tot de afgevaardigden van de Classis Goes, verenigingen, bestuur en personeel van de scholen, gemeente en kerkeraad van Dirksland en Krabbendijke en tenslotte tot zijn vrouw, kinderen en verdere familie. Toespraken Ds. Hoogerland werd welkom geheten door de burgemeester van Borssele, door ds. W. Hage namens de Classis, de P.S. Zuid en het Curatorium, door de plaatse lijke Herv. Predikant en een ouderling van de Ger. Kerk terwijl een afscheidswoord werd gesproken door ouderling J. A. Struijk van de gemeente Dirksland. Ouderling Witte van de gemeente Bors sele heette ds. en mevr. Hoogerland har telijk welkom namens de kerkeraad en gemeente en sprak de wens uit dat de bediening van ds. Hoogerland voor velen tot rijke zegen zou mogen zijn. Op zijn verzoek werd de nieuwe predikant staan de toegezongen Ps. 119 37. Hierna legde ds. Hoogerland voor de eerste maal als eigen herder en leraar de zegen op zijn nieuwe gemeente. De psalmen welke in beiden diensten werden gezongen waren uit de berijming van Datheen, zoals deze nog steeds in de gemeente Borssele wordt gebruikt. Grijsoordse Schetsen: Ze waren thuisgekomen, maar velen konden dat niet nazeggen. Jonge mensen waren gevallen als verzetsman, als soldaat of marineman in de bloedige strijd voor vrijheid en recht. Onbekend, vermist in Indië of in de zeeslag onder admiraal Doorman. Maar vele moeders hoopten nog op hun thuiskomst, nog vele jaren. Het dorp had altijd al veel mannen geleverd aan leger en vloot. Werkloze schippers en boerenknechts tekenden voor zes jaar, maar kwamen pas najaren terug en genoten dan van hun pensioen want de Indische jaren telden dubbel. Nu na de oorlog kwamen er nog terug die men jaren niet had gezien Al die tijd in Indië gewoond en nooit iets van zich laten horen. De veldwachter stormde het gemeentehuis binnen. „Burgemeester, Aai Lombok is terug; hij zit in de herberg op de kaai, dat zal ongelukken geven De burgemeester dacht na, na zoveel jaren van vermissing had z'n vrouw 'n ander getrouwd. „Laat hem bij me komen veldwachter, dan zal ik het kwade nieuws hem voorzichtig meedelen Met vriendelijke woorden bracht de veldwachter de boodschap over, en hij ging mee. Hij kreeg een hand en een stoel en van de gemeentebode een sterke kom koffie, „'k Hewe 't er goed ofgebrocht, burgemeester, dezen oorlog, in 'k docht noe gaen 'k toch nog es kieke wat er van 't durp nog overende staet. Mar 't val nog al mee. 'k Hoor dat de huuzen in 't zeewaeter gestaen hè, mar de grond voor jaeren bedurve. Als alle Indischmannen was Aai Lombok z'n scheldnaam, net als Kees de Piek en Dries Tabak. „Ja, Arie Wesdijk"(wantzo heette hij eigenlijk) zei de burgemeester, „de oorlog heeft veel tegenvallers meegebracht en ik heb nog een beroerde boodschap voor je. Heel veel jaren heb je 't vaderland gediend en 'k hoop datje 't zal kunnen dragen maar je vrouw is met 'n ander getrouwd"De burgemeester, de bode en de veldwachter verwachtten een heftige reaktie; maar Aai bleef rustig zitten. 'kBin al tuusgeweest burgemeester", zelen; „dat vin 'k nie erg, d'r binne wuuven zat; mar dat ze m 'n fiets verkocht heit, dat vin 'k een rotstreek. Zaterdag 6 juli haalt het Mannenkoor weer oud papier op in Sommelsdijk. Ook voor het Mannenkoor breken de vakanties aan, wat inhoudt dat we de maand augus- Uis een keer overslaan. De eerst volgende keer is dan 7 september. Wie tussentijds papier kwijt wil, kan het altijd storten in onze container aan het Korteweegje te Sommelsdijk. STAD AAN 'T HARINGVLIET Geslaagd Aan de Aelbrechts- academie te Rotterdam slaagde voor het examen onderwijzeres mej. Carina Saar- loos. Zondag 30 juni 1985 OUDDORP - Herv. Gem. 9.00, 11.00 enl8.30uurds. W.J.op'tHof-Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur lezen - Ger. Kerk 10.00 uur ds. A. v.d. Deijl en 18.30 uur ds. A. J. J. van Noord - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur dhr. W. Tanis. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00, 10.45 en 18.30 uurds.H. Westerhout, nam. bediening Heilige Doop. STELLENDAM-Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uurr ds. A. van Herk; koUekte jeugdwerk eigen gemeente - Ger. Kerk 10.00 en 17.00 uur drs. J. Kattenberg, Den Helder. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 uur kand. J. de Jong, Werkendam en 18.00 uur eerw. hr. A. H. Veldhuizen; extra maandelijkse kollekte kerkvoogdij - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. J. Hage, Stad aan 't Haringvliet - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur ds. W. Verhoeks, Arnemuiden. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. D. Dekker, Hendrik Ido Ambacht en 18.00 uur ds. I. Hoornaar; extra kollekte: Exploitatie Onder de Wiek - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur eerw. hr. A. H. Veldhuizen en 18.00 uur ds. J. van den Bom; extra kollekte kerk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. L. Kruijmer, v.m. bediening Heilige Doop en nam. Hei- delberger Catechismus zondag 52b; extra kolekte IZB - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur Prof Adriaanse, Den Haag. LUKASKAPELHDG- 10.15 uur Prof Dr. C. Graafland; extra kollekte schulddelging en 15.30 uur Samen- zangdienst. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. Quist en 18.00 uur ds. P. H. van Trigt; extra kollekte quotum. Vry- dag 5 juli 1985: 15.15 uur ds. P. H. van Trigt, huwelijksbevestiging Teun Bakker en Nelleke van Spronsen - Herv. „Exodus" Gem. 10.00 uur ds. A. Carstens, doopdienst - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. P. den Butter-Ger. Gem. 9.30 en 18.00uur lezen - Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur (bed. H.A.) ds. J. W. Bruning - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur lezen en 14.30 uur ds. E. Meijer. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur dr. J. Hoek, Veenendaal; Ie kollekte diakonie en 2e kollekte kerkvoogdij - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Codée, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzeg ging Heilig Avondmaal; extra kollekte HGJB - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur eerw. hr. J. Edelman, Nieuwerkerk aan den IJssel en 18.00 uur ds. J. Vroegindeweij, Amersfoort; extra kollekte IZB - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen- Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. van Krimpen, Dor drecht. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Vos, v.m. bediening Heilige Doop - Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur kand P. Dijkstra, Wilsum. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. K. vanMeijeren, Heidelberger Catechismus zondag 33; extra kollekte HGJB - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur drs. J. H. Meijer, em.pred. Middelburg. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. C. Klok; extra kollekte verwarming. SINT MAARTENSDIJK - Herv. Gem. 9.30 en 14.30uurds. J. G. vanLoon- Ger. Gem. in Ned. 3x lezen - Oud Ger. Gem. 3x lezen. Bij een gecompliceerde auto botsing die gistermiddag tegen vier uur op de Oudelandsedijk tussen Sommelsdijk en Dirks land plaats had, ter hoogte van de voormalige tramkruising, zijn alle drie de betrokken auto's totall-loss geraakt. Eén ervan brandde zelfs totaal uit. Wonder boven wonder vielen er geen gewonden. Het ongeluk werd ingezet toen de Sommelsdijkse jongeman J. M. N. in een Saab met te hoge snelheid in de richting Dirks land reed om in een bocht de macht over het stuur te ver liezen. Hij schampte daarbij een naderende Wegenwacht Renault 4, bestuurd door wegenwacht Krijn Tanis van Goeree Haven hoofd. De Renault werd precies achter het linkervoorportier ge pakt waarna de gehele zijkant werd weggerukt. De Saab ram de vervolgens een hem eveneens tegemoetkomende Volkswagen Passat, bestuurd door mevr. Me lissant uit Herkingen. Ook de Passat werd frontaal geheel vernield. De Saab knalde vervolgens tegen een boom en vloog direct direct in brand. Dhr. Tanis had snel de brandblusser paraat maar zag in tegen zo'n uitslaande brand niets te kunnen uitrichten. Per mobilofoon liet hij de brandweer van Sommelsdijk arriveren. Van de Saab restte slechts het stalen karkas. Christelijke kleuterschool „Prinses Margriet" en: Christelijke lagere school „School met de Bijbel Koningin Beatrix" te Ouddorp Op D.V. donderdag 4 juli a.s. zal gelegenheid worden geboden aan ouders, oud-leerllngen en overige belangstellenden om afscheid te nemen van: 9 de heer E. Bruinsma als hoofd der lagere school; mej. Jac. Vis als hoofdleidster van de kleuterschool; en: mej. K. A. van Waarde, die wegens pensionering de lagere school zal verlaten. Tevens zal er dan gelegenheid worden geboden om kennis te maken met de heer en mevrouw van Oosterom, benoemd tot directeur van de christelijke basisschool „School met de Bijbel Koningin Beatrix". Deze (staande) receptie zal worden gehouden vanaf 8.00 uur 's avonds in de gemeenschapsruimte in het schoolgebouw van de lagere school, Margrietweg Een ieder is van harte welkom. TE HUUR in Eerbeek (op de Veluwe) 4 pers. bij particulier Tel. 08338 - 51912 I Gemeente Goedereede 1 Burgemeester en wethouders van s voormelde gemeente roepen S op voor het reinigen van het strand 5 S gedurende de zomerperiode (6 a 8 h weken). De vergoeding voor dit werk be- draagt 150,netto per week. 1 Voor nadere inlichtingen kunt u zich wenden tot de heer J. v.d. Jagt I (tel. 01879 - 1500, toestel 44 of I 1374). I Sollicitaties binnen 5 dagen na ver- schijning van dit blad, te richten aan Burgemeester en Wethouders, I Tramlijnweg 2, 3252 BR Goede- E reede. ^iniïïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini Heden nam de Heere, in het zie kenhuis ,,Bethesda" te Dirksland, nog onverwacht uit ons midden weg mijn lieve zorgzame moeder, onze zuster, schoonzuster en tante ARENTJE VAN DER VEER weduwe van Bastiaan du Pree in de ouderdom van ruim 80 jaar. Ons van uw deelneming overtuigd houdend. Atie du Pree en verdere familie 27 juni 1985 Verzorgingshuis „De Goede Ree", Hollandsdiep kamer 56, Prinsesselaan 51, Sommelsdijk Gelegenheid tot condoleren: zater dag 29 juni van 19.30 tot 20.30 uur in de zaal van het verzorgingshuis „De Goede Ree". De begrafenis is bepaald op D.V. maandag 1 juli a. s. om 15.00 uur op de algemene begraafplaats te Som melsdijk vanuit de aula van „de Goede Ree", ingang Stooflioek, waar vooraf de rouwdienst wordt gehouden, aanvang 14.00 uur. Mi fm mmm mk miÊm0i0m0»immm m mm mm^mmmm t0m0Êmm m»m i0m0Êm0mn mtmttmmmmmmÊmmm mm Evacuatie |llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ KEYZER RUIMT OP!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 2