Agrarisch onderwijs staat op zijn strepen Mooi getekende ansichten van Ouddorp 12 maanden GARANTIE Visser ISUZU Op Vlaggetjesdag was er ook protest Concert op het Diekhuusplein AUtO PESCH „Delta Expo" blijft, onder andere naam I Garage KNÖPS B.V. I Jjp]- huébreéMse Ramoco b.v. Garage v.d. Velde Drogisterij Hisschemöiier Citroen-Hesselink fiomiSieinaH YAMAHA I X l Onze SHOWROOM Goeree-Overflakkee '^é^B-- HI//CHEmÖLLEft Ook flakkeese betrokkenen bij kettingbotsing Geslaagd voor doctoraai Borstvoeding natuurlijk Orgelconcert Maassluis 57 e Jaargang No. 5407 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Wordt het land- en tuinbouwon- derwys weggeveegd door Onder- wüsminister Deetman die met de bezem door de scholen gaat? Land bouwminister Braks wil daar niet van weten, want het is „zijn" agra risch onderwys. En daar zijn de boeren het volledig mee eens. De argelozen burger kijkt er een beetje van op: een Onderwijsminister is toch belast met de zorg voor onderwijs en wetenschappen. Waarom staat een Land bouwminister dan op zijn verantwoorde lijkheid voor het agrarisch onderwijs? In feite heeft de landbouw zijn zaakjes goed voor elkaar: de nationale landbouwpoli tiek bestaat uit het trio voorlichting, on derzoek en onderwijs. De Europese Ge meenschap mag zich dan wel de markt- en prijspolitiek toeëigenen, maar van dat trio onderwijs, voorlichting en onderzoek blijft iedereen af. Dat is het heiligdom dat aan het departement van opperboer Braks toebehoort. Fijnmazig en bij de tijd Van ouds heeft het land- en tuinbouw- onderwijs een belangrijke rol gespeeld op het platteland. De landbouwmeester die vroege;- onderwijzend langs de boeren dorpen trok, heeft plaats gemaakt voor landbouwscholen die inmiddels al zijn uit gegroeid tot onderwijsinstituten waar be roepsopleiding en maatschappij-oriënta tie de boventoon voeren. Waar boeren vroeger op „hun" landbouwscholen de kennis der veehouderij, bemesting en snoeikunst werd bijgebracht, worden nu brede en zeer gevarieerde onderwijs pakketten aangeboden. Lager agrarische scholen bieden beroepsoriënterend on derwijs (met nadruk op algemene vorming en maatschappij-verkenning). De echte beroepsopleidingen zijn ondergebracht in de middelbare land- en tuinbouwscholen. Wie in de agrarische wereld hoger op wil kiest voor hoger beroepsonderwijs (de hogere land- of tuinbouwscholen en de instituten voor levensmiddelentechnolo gie). Dit unieke onderwijscomplex wordt tenslotte nog aangevuld met landbouw- praktijkscholen, cursorisch onderwijs voor volwassenen en leerlingenstelsels (leer- en arbeidsovereenkomsten voor jongeren die praktijkervaring combineren met onderwijs). Het fijnmazige agrarisch onderwijs is uit gegroeid tot een stokpaardje van de natio nale landbouwpolitiek. De nauwe relatie tussen landbouwonderwijs en landbouw- bedrijfsleven is de reden dat deze vorm van plattelandsonderwijs thuishoort bij het vakministerie Landbouw. Geen inbrekers Onderwijsminister Deetman haalt de be zem door het Nederlands onderwijssys teem en wil terloops de onderwijswinkel van collega Braks in de schoonmaak mee nemen. Op zichzelf valt daar veel voor te zeggen, maar scholen op het platteland verschillen te veel van stadsscholen. Bo vendien betekent elke ingreep in het land en tuinbouwonderwijs een aanval op de ziel van Braks' landbouwpolitiek. Het samenspel inde agrarische sector (onder zoek, vooriichting en onderwijs) heeft een honderdjarig bestaan en is een succes formule gebleken. Wie in dat landbouwpolitieke bolwerk inbreekt haalt zich de boerenhaat op de hals. Minister Braks heeft een nota over zijn onderwijs gepresenteerd; daarin wordt de belangrijke rol van het agrarisch onderwijs de hemel in geprezen. De poli tiek (d.w.z. de Tweede Kamer en de Minister van Onderwijs) moet met de vingers van het agrarisch onderwijs af blijven. Dat wil niet zeggen dat de onaf wendbare onderwijsontwikkelingen ge negeerd kunnen worden. Integendeel, vindt Braks, het agrarisch onderwijs gaat met zijn tijd mee. Waar de maatschappe lijke ontwikkelingen het plattelands- of agrarisch onderwijs beïnvloeden zullen de besturen van scholen en de onderwijs krachten positief moeten inspelen. Simpel vertaald: het land- en tuinbouwonderwijs draait mee in de molen van schaalver groting, taakverdeling en concentraties. Scholen die te klein zijn verliezen hun onderwijskwaliteit en moeten aansluiting zoeken bij andere onderwijsinstituten. Het lager agrarisch onderwijs zal als vorm van beroepsonderwijs misschien ingepast worden in het voortgezet basisonderwijs (een eerste fase van voortgezet onderwijs bedoeld voor leerlingen tussen 12 en 15 jaar). Ook het middelbaar en hoger agra risch onderwijs zullen samenwerking met andere niet-agrarische scholen niet zon der meer mogen afwijzen. Landbouw staat op zijn strepen Alle ontwikkelingen in het onderwijs ten spijt blijft het agrarisch onderwijs een zaak van landbouwbeleid. Eigenlijk is dat de ïoék Uw voordeel in onze PLUSKRANT b.v. 3 JAAR VOLLEDIGE GARANTIE reden dat Landbouwminister Braks een signaal naar de politiek geeft: het land bouwonderwijs speelt positief in op de jongste onderwijsontwikkelingen maar duldt niet dat Minister Deetman de ver antwoordelijkheid van collega Braks over neemt. De bewindsman van Landbouw staat zijn mannetje als het landbouwpolitieke trio onderwijs, onderzoek en voorlichting ter discussie staat. Zelfs een onderwijs- bons als Deetman dient goed te weten dat er met het agrarisch onderwijs niet kan worden gesold. Vandaar een politieke waarschuwing van Braks die geen enkele aanval op zijn land- en tuinbouwonderwijs duldt. En de boeren en tuinders staan op dat punt volledig achter „hun" Minister. B. Schouwing Westdijk 13-15 MIDDELHARNIS tel. 01870-3665 RENAULT-dealer voor Verkoop -I- Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 op gebruikte auto's bij: Dorpsweg 28-34, Sommelsdijk Tel. 01870 - 4466 De vakantiegasten die vanuit Ouddorp hun verwanten elders een vakantie groet willen sturen hebben, dankzij het initiatief daartoe van boekhandel van Koppen, een ruimere keus gekregen. Tekenaar Hans Dolieslager tekende een zestalansichten" met markante punten uit het dorp, o.a. een gezicht op de toren, het v.m. gemeentehuis, de vuurtoren, de korenmolen „de Zwaan", een strandgezicht en het silhouet van het stadje Goedereede. De prijs voor het pakketje met 6 kaarten bedraagt 4,95. Ze zijn best geschikt als een relatiegeschenk(je) want in een lijstje aan de wand zullen ze ook prachtig zijn Is in de maanden juni, juli en augustus ook op maandagmiddag geopend van 1 uur tot half zes PEUGEOT TALBOT Autobedrijf Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS Bij de kettingbotsing die woensdag morgen rond 10 uur plaats vond, net voor bij de Heinenoordtunnel, waren ook en kele flakkeeërs betrokken. Het ongeluk ontstond toen de automobilisten die uit de tunnel, richting Rotterdam, kwamen plot seling in een „melkdichte" stoom terecht kwamen. Die werd veroorzaakt doordat een plensbui op nog warm asfalt viel. De eerste auto die werd aangereden werd bestuurd door dhr. J. L. Koert uit Middel- harnis; dhr. Koert liep geen letsel op. Negende van de totaal 21 auto's die botsten was mevr. Visser-Troost uit Middelhamis. Mevr. Visser moest met een gebroken borstbeen in de Rotter damse Clara Stichting worden opgeno men. Haar dochter Ellen die meereed kwam er zonder verwondingen af. De wagen, eenPeugeot505 van één week oud raakte van vóór en van achter flink be schadigd. Garage Knöps BV Tel. 01870-2222 MIDDELHARNIS Op zaterdag 29 juni a.s. brengt de mu ziekvereniging „Euphonia" uit Goes een bezoek aan Middelhamis. Dit op uit nodiging van de Koninklijke Fanfare „Sempre Crescendo". Beide verenigin gen zullen een concert verzorgen op het Diekhuusplein aan het Beneden Zand pad te Middelhamis. Het programma voor deze muzikale mid dag ziet er als volgt uit: 14.00 uur, mars door de muziekvereniging Euphonia". 14.30 uur concert door de Koninklijke Fanfare „Sempre Crescendo" o.l.v. Arie Stolk, met hoofdzakelijk populaire wer ken. 15.30 uur concert doorEuphonia" o.l.v. Peter de Rooy. Dit orkest brengt het mooie symphonische gedicht Finlandia van de componist J. Sibelius ten gehore. Bij slechte weersomstandigheden zullen de concerten worden gegeven in ,,De Notenkraker", Juliana van Stolberglaan 17a te Middelhamis. Autobedrijf A. J. van Rumpt Vert.C. Bakker, tel. 01877-1589 SOMMELSDIJK Dhr. J. C. v.d. Heuvel, zoon van de fam. C. v.d. Heuvel (musicus) is geslaagd voor het doctoraal examen Natuurkunde. Dhr. v.d. Heuvel studeerde aan de Rijksuniver siteit te Leiden. Dirksland, 01877 - 1357 Geslaagden in „De Goede Ree" Een dezer dagen behaalden de dames Els de Bmin, Anja Verhage en Marga Ras het diploma voor bejaarden verzorgende terwijl Lydia Stmik het diploma voor bejaardenhelpende in ontvangst kon ne men. IT-1iil'1li*ll* Op dinsdagavond 2 juli is er weer een moedergroepbijeenkomst bij Lianne Steenhof in Ouddorp. Op deze avond zal de kraamtijd ter sprake komen. Ook wordt er weer een diaserie vertoond over borst voeding. En natuurlijk is er weer gelegen heid tot het stellen van vragen en het uitwisselen van ervaringen. ledere voedende moeder of zwangere is van harte welkom. Wel graag even van te voren telefonisch opgeven: 01878-2511. In ons nummer van j.l. dinsdag brachten we verslag van het gesprokene op Vlaggetjesdag, j.l. zaterdag in Goedereede. Op een van de kotters ontwaarden we ook een stil protest tegen de toegekende quota waar Staatssecretaris v.d. Ploeg kennelijk verantwoordelijk voor wordt geacht. „V.d. Ploeg, zo is het genoeg. Laat ons rustig vissen, wij kunnen geen inkomens missen", zo luidde de boodschap. In de concertserie 1985 zal Jaap Kronen burg op zaterdag 29 juni a.s. te 20.15 uur een orgelconcert verzorgen op het Gar- relsorgel van de Grote Kerk te Maassluis. Plaatsbewijzen zijn verkrijgbaar op de concertavond in de kerk, die vanaf 19.30 uur open is. Toegang 5,kinderen tot 12 jaar en houders van een CJP en PAS 65 3,50. Rijksscholengemeenschap Goeree Overflakkee te Middelhamis Na de herkansingen behaalden de vol gende leerlingen alsnog een diploma: Afdeling Atheneum: Colina Lodder, Sommelsdijk; Ronny Ge- buijs, Ooltgensplaat. Afdeling Havo: Marika van Bmssel, Sommelsdijk; Mar leen de Graaff, Den Bommel; Edwin de Held, Goedereede; Marijn Huber, Stel- lendam; Helma Jacobs, Oude Tonge; He leen Mehssant, Sommelsdijk; Patrizia Nelis, Sommelsdijk; Edgar Nijman, Mid delhamis; Jeanet Troost, Stellendam. Afdeling Mavo: Aad van Brouwershaven, SoJnmelsdijk; Annette Bmggeman, Nieuwe Tonge; Har- men Scheren, Middelhamis. FORD - TOYOTA Buitenboordmotoren STELLENDAM Zoals we al in ons nummer van j.l. dinsdag vermeldden mag met aan zeker heid grenzende waarschijnlijkheid wor den aangenomen dat het expositiepavil joen „Delta Expo", aan de voet van de spuisluizen te Stellendam gehandhaafd zal blijven. Wanneer anderen de exploi tatie van Rijkswaterstaat ovememen is Waterstaat bereid daaraan mee te werken. Dhr. L. X. den Hollander, voorzitter van de VW te Ouddorp is initiatiefnemer tot de oprichting van een Stichting, gevormd door de VW Ouddorp, de WV Helle- voetsluis en de VVV Flakkee, welke de verantwoordelijkheid voor een verdere exploitatie van „Delta Expo" op zich wil nemen. Met de Colleges van B en W van ons eiland is de mogelijkheid besproken dat de gemeentebesturen garant zouden staan voor evt. tekorten, al zijn die, gezien de grote belangstelling die de Expo onder vindt, nauwelijks te vrezen. Jaarlijks ko men er meer dan 100.000 betalende be zoekers. Opheffing van „Delta Expo" heeft ge dreigd omdat Rijkswaterstaat de voor lichting over de Deltawerken wil concen treren in een voorlichtingscentmm op de Neeltje Jans, het werkeiland in de Ooster- schelde. De opheffing van „Delta Expo" zou voor het dagtoerisme naar ons eiland en de omgeving een gevoelig verlies heb ben betekend. De voorlichting die in „Delta Expo" wordt gegeven is specifiek gericht op de bouw van het spuisluizen- complex en biedt ook een bezoek aan de zgn. Nabla-liggers. Ook dat element zal gehandhaafd kunnen blijven. Wel zal een nieuwe naam moeten worden bedacht omdat het voorlichtingscentmm op de Neeltje Jans de naam „Delta Expo" zal gaan dragen. is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend LANGEWEG 113-TEL. 01870-2222-MIDDELHARNIS I I PHILIPS KUtUBSBTSLMVISEI 86 CS 5870 Perfecte tjeeldkwalltelt en... nu voor een zeer lago prijs 8.19S.- Inruil 600.- 0 betaalt vooralle ztketheul! VINGERLING 3-MIODELHARNIS-TEL 01870-2518 ♦♦♦♦♦♦♦♦♦Jf Hofdijksweg Ouddorp Kastanjelaan 41-43 stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 Voor lopkwaliteit, goede s IJ voordelige prijzen FOTO FILM - HEPOHTAGE VIDEO COMPUTER WeiKtraat 35 - Molenweg 4 Ouddorp - Telefoon 01878-1612en 2120 Filiaal Renesse Printshop Hogezoom 172 Telefoon OU 16-2400 Nieuw en Occasions

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 1