Ongetwijfeld Mazda: meer auto,mHKlerzorgen. Sterke toename van vreemd vermogen in de kottervisserij Speedboot-baan Nu's avonds Studeren voor Straks meer kansen ANJERAKTIE 19 Poppen van Connie van Rumpt Door meer investeringen: Urkers onder Duitse vlag 'n Mazda 323 temt iedere storm. Door de onafhankelijke wielophanging rondom, voorwielaandrijving en doordacht TTL-achterwielophangingsysteem bent u verzekerd van comfortabel weggedrag. Dus rijdt u ontspannen door weer en wind. Mazda is meer auto. En minder zorgen. Zes jaar carrosseriegarantie tegen roestvorming van binnenuit bijvoorbeeld. En beurten om de 15.000 kilometer. En het prettige idee van hoge inruil waarde. Kom naar de showroom voor'n proefrit. Keuze uit verschillende motoren en uitvoeringen. Prijzen vanaf f 16.395,-. Afleveringskosten f 3 70,-. GARAGEBEDRIJF J. J. BLAAK AUTOMOBIELBEDRIJF JAC. OE GAST Uitslag P.V. „De Trekvogels" Gebr. Vroegindewey winnaars van St. Vincent Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" DINSDAG 25 JUNI 1985 Het totale vreemd vermogen in de Ne derlandse kottervisserij is sinds 1978 toegenomen van 110 miljoen tot ten minste 425 miljoen in het totale ver mogen steeg daarmee van ruim dertig tot rond zestig procent. Voornaamste oorzaak zijn de omvangrijke investe ringen die de afgelopen zes jaar zijn gedaan in nieuwe en tweedehands schepen. De grotere vlootinzet leidde wel tot een flink hogere totaalbesom- ming, maar de ruimte voor het dekken van de sterk gestegen financierings lasten groeide niet mee. De bruto-kas- stroom, dat is het saldo vóórdat rente en aflossing zijn betaald, bedroeg voor de hele kottervloot in 1978 91 miljoen gulden en in 1984 rond 96 miljoen gulden. Dit blijkt uit eenpublikatie van het Landbouw-Economische Instituut (LEI). („De financiële positie van be drijven in de kottervisserij". Bestellen door o verschrijving van f 13,50 op giro 412235 van het Landbouw-Econo- misch Instituut onder vermelding van „PR 27-82/83".) Naar schatting 15% van alle bedrijven had in 1983 ernstige problemen bij het voldoen aan de financieringsverplichtin gen. Het gaat daarbij in relatief veel gevallen om middelgrote bedrijven, die een schip met een motor tussen 300 en 1100 pk. exploiteren. De kleinste 300 pk. en minder) en de grootste bedrijven (met meer dan één schip) konden in doorsnee het best aan hun financieringsverplich tingen voldoen. Bij deze bedrijven is het aandeel van het eigen vermogen in het totale vermogen met gemiddeld 55% ook het hoogste. Relatief veel kleinere bedrijven bezitten echter een ouder schip, waarvoor de ver- vangingsmogelijkheden toch vaak niet erg gunstig zijn. Een heel bijzondere koUekte is thans (tot en met 7 juli) te zien bij Studio Lohr in Herkingen: Karakterpoppen van Connie van Rumpt-van Pelt uit Zwartewaal, Het karakter van deze poppen wordt voornamelijk bepaald door de koppen, die door de maakster in een door haarzelf ontwikkeld procédé worden vervaardigd. Voor de kleding en verdere attributen scharrelt zij de spullen bij elkaar op vlooienmarkten en in antiekzaken, terwijl zij ook heel wat krijgt van geïnteresseerde kennissen. Zo ontstaan poppen, die een sfeer op roepen van de verhalen van Dickens, de sprookjes van Andersen en de prenten van Pieck. Toch blijft er duidelijk de eigen fantasie van de maakster uit spreken. Het werk is reeds op verschillende ge renommeerde adressen geëxposeerd ge weest, wat mede een bewijs van de artis tieke kwaliteit is. Een bezoek aan deze tentoonstelling in theetuin „de Bongerd" is dus zeker de moeite waard. (Molendijk 65, Herkingen). SINT ANNALAND Aardappelveiling van woensdag 19 juni 1985 Doré gewone 0,51 -ƒ0,71 Doré drielingen 0,34 -ƒ0,37. Doré kriel ƒ0,91 -ƒ0,96. Première gewone 0,40- 0,53. Première drielingen 0,34. Pre mière kriel 0,93. Aardappelprijs per kilogram. Aanvoer: vier en negentig ton. Aardappelveiling van donderdag 20 juni 1985 Doré gewone 0,64 -ƒ0,79 Doré drielingenƒ 0,35 -ƒ0,37. Doré kriel ƒ0,98 - 1,03. Première gewone 0,40- 0,57. Première drielingen 0,33. Pre mière kriel 0,92. Aardappelprijs per kilogram. Aanvoer: zes en zeventig ton. In een vooruitblik over de komende vier jaar komt het LEI tot de conclusie dat van de investerende bedrijven degenen die na 1979 een nieuw schip in de vaart hebben gebracht een aanmerkelijk beter weer standsvermogen hebben dan de bedrijven die een tweedehands schip kochten. De bedrijven die met hetzelfde schip bleven varen dus niet investeerden nemen in dit opzicht een tussenpositie in. De hoge investeringen van de afgelopen jaren worden door het LEI in verband gebracht met de investeringscyclus die in deze tak van visserij de laatste decennia om de 7 a 8 jaar is opgetreden. Door het vergurmingensysteem dat de overheid aan het eind van 1984 heeft ingesteld lijkt het echter uitgesloten dat in de toekomst, in dezelfde mate als voorheen, investerings- golven zullen optreden. Landbouw-Economisch Instituut THOLEN Surfwedstr^d De Kogge De W.S.V. De Kogge houdt zaterdag 29 juni de traditionele jeugdkaairace. Nu niet alleen voor jeugdige zeilers maar ook voor jeugdige surfers. Het rak is vanaf de baai van Duivendijk tot aan de vluchthaven. Een afgebakende speedbootbaan, op het Grevelingenmeer is een wens van de Rijks politie te water, groep Willemstad. Langs de Grevelingendam krioelt het op warme dagen van baders, zwemmers, sur fers. Het daar doorheen varen van speed boten, maakt de toestand levensgevaar lijk. Naast een afname van het aantal diefstallen op jachthavens stijgt het aantal aangiften van diefstal van vis (paling) en het stelen of vernielen van fuiken. slaagt U beter met uw inkopen als U eerst de advertenties leest Naast de vijf schepen, die daarvoor reeds een kontrakt hebben, zullen nog meerdere Urker kotters waarschijnlijk nog vijftien onder Duitse vlag gaan vissen, om te voor komen dat de Urker vloot wegens gebrek aan quota, dat is de hoeveelheid vis, die van een bepaalde soort door Nederlandse kotters mag worden gevangen, in augustus een visverbod opgelegd zouden krijgen, omdat het nederlandse kwantum vol ge vist was. Ook zullen de Urker kotters een stilleg periode van veertien dagen in acht nemen in de maand juli. Voor een stilligregeling van tien weken zoals Staatssecretaris Ploeg voorstelde voelt men natuurlijk niets. SINT ANNALAND Diamanten echtpaar Het echtpaar Witte van den Boogaard-Den Haan van de Hoenderweg uit Sint Annaland vierde zijn zestigjarig huwelijk. Zowel de heer W. van den Boogaard als mevrouw D. C. van den Boogaard-Den Haag zijn geboren en getogen in Sint Annaland. Hij zag op 17 september 1901 het levenslicht en zij 23 juH 1902. Het bruidspaar heeft geen kinderen. Voor zijn pensionering was de heer Van den Boogaard schipper. Hij woont nu al weer ruim negentien jaar aan de wal. Naast de gebruikelijke geluk wensen en telegrammen voorzag de ge meente Tholen de heer en mevrouw Van den Boogaard van een fruitmand. Het huwelijksjubileum werd in de huiselijke kring aan de Hoenderweg gevierd. THOLEN Hondenvergiftiging Enige weken geleden werden er verschillende vergif tigde honden aangetroffen. Van de week waren de honden van mevr. A. v.d. V. en mevr. C. P. de dupe van het eten van vergiftigd voedsel. Na terugkeer van het uitiaten waren de honden er zo ernstig aan toe, dat hulp van de dierenarts niet meer mocht baten. De vergiftiging bleek te bestaan uit muizen- en of rattenkorrels. Vernielingen en diefstal Vijf jon gens van 16,17 en 18 jaar hebben van de week, na gebruik van teveel alcohol, weer eens gezorgd voor een stroom van vernie lingen op de openbare weg en bewoners lastig gevallen. Er werden tevens een paar fietsen gestolen en/of vernield. Tegen J. M., R. P., P. deB., L. vanE. enE. G. werd proces verbaal opgemaakt. Mazda 323 4-deurs Sedan Limited Beneden Oostdijk 18-20, Den Bommel, tel. 01871-1317 Korteweegje 41 - 43, Dirksland, Postbus 23, tel. 01877 - 1122 steeds meer mogelijkheden op Goeree (Oude Tonge) en Schouwen (Serooskerke) 1.0NDEBNEMERSOPLEIDING 2. BOEKHOUDOPLEIDINGEN^ Inlichtingen en inschrijfformulieren bij de leraren: W. M. van Dijke, Washinstonstraat 6, Oude Tonge, tel. 01874 - 1809 voor de cursussen A, B, C en 0. R. J. de Groot, Dorpsweg 11, Serooskerke (Sch.), tel. 01117 - 1828, voor de cursussen O, E, F en G. GOEDEREEDE In verband met de landelijke Anjeraktie ten bate van het Prins Bemhard Fonds zal er tussen 17 juni en 6 juli in Goedereede en op Goedereede-Havenhoofd worden gekoUekteerd. Tijdens de koUekte op Goe dereede-Havenhoofd zal er door de Kon. Fanfare „ApoUo" een mars worden ge maakt, en wel op zaterdag 29 juni a.s. om 18.30 uur. OUDDORP Uitslag wedvlucht Sint Vincent, 990 km. Los vrijdag 13 uur met zuidelijke wind. Eerste duif zaterdag 7.59 uur. J. A. Willemse: 1,12, 32,43; P. Mierop: 2, 8,11, 16, 22, 31, 37; Joh. Grinwis: 3, 18, 23; A. Knape: 4, 13, 27; C. M. Grinwis: 5; B. Dorsman: 6,19,24,34,42; Comb. K. en B.: 7, 30; Comb. Kieviet: 9, 29, 33; Comb. Kees en Miep: 10, 40, 41; T. v.d. Bok: 14, 38; A. Klijn: 15, 28, 35; H. Kleijn: 17,25; J. Kapteijn: 20, 21,26, 36; J. C. van Werkhoven: 39. MIDDELHARNIS Duivensport p.v. „de Postduif' Creil; los zaterdag 7.15 uur met Z.W. wind in concours 136 duiven. Afstand 303 km., snelheid Ie duif 1690.65 mtr./ min., zeer snel verloop. De uitslag: C. Polder: 1,2, 20, 33; B. v.d. Doel: 3, 9; D. Melissant: 4,10,12,16; H. de Vos: 5, 15, 17, 32; J. Groenendijk: 6, 11, 14; B. Mans: 7,8; W. de Vos: 13; A. Sarelse: 18, 23, 27, 30; M. de Blok: 19, 24, 26; D. Bakker: 28; Springvloed-Dubbeld: 22, 31; Gebr. v.d. Sluys: 25; J. Jongejan: 29, 34. St. Vincent: Ovemachtfondvlucht; 990 km., los vrijdag 21 juni met Z.W. wind in concours 149 duiven. Snelheid Ie duif 1252.36 mtr./min. D. Bakker: 1,17, 26; A. Sarelse: 2, 10, 13;J.W.Steketee:3;H.deVos:4,23,30, 31, 33; J. C. Polder: 5,14, 27; H. Kievit: 6,9,20,29,36; J. Groenendijk: 7,12,18; J. Jongejan: 8, 11; C. Polder: 15, 28, 32; G. Slooter: 16; Springvloed Dubbeld jr.: 19; B. Mans: 21; E. Groenendijk: 22, 24, 25, 38; J. v.d. Valk: 34; B. v.d. Doel: 35; Gebr. van Driel: 37; zeer snel verloop. Duivensport Kring Flakkee St. Vincent, een veel besproken wed- vlucht in het wereldje van de duivensport. Een wedvlucht waar door vele duiven- sportiiefhebbers naar toegeleefd wordt. Een concours wat in feite nooit te be rekenen valt, de duiven die vrijdagsmid- dags de vrijheid krijgen, kunnen op de dag van de lossing nimmer him hok bereiken zodat ze de nacht door moeten brengen in het open veld of op de daken van woon huizen en boerderijen, hierdoor is nie mand in staat om vrij nauwkeurig de aan komsttijd van onze gevleugelde vrienden te bepalen. De hoopvolle duivensport lief hebber is dus min of meer verplicht om 's zaterdagsmorgens bij het krieken van de dag goed op te letten of een van zijn favoriete vogels in staat is om de ruim 990 km met een goede snelheid te overbrug gen, zo was het de 430662 van de Gebr. Vroegindewey die deze fondvlucht op naam wist te brengen, deze duif wist de bovengenoemde afstand met een snelheid van 1438.08 mtr./min te overbruggen en was met een ruim tijdsverschil veruit de winnaar van de kring Flakkee, de wed vlucht kende ondanks de talrijke buien een zeer snel verloop. De uitslag is als volgt: Gebr. Vroegindewey: 1,25; J. van Leent: 2; D. Bakker: 3; M. van Stralen: 4; B. D. Visser: 5; L Koese en Zn.: 6; A. Sarelse: 7; J. C. Wagner: 8; P. Kwist: 9; Nipius/ Visser: 10; W. Peeman: 11; J. W. Steke- tee: 12; J. G. Nobels: 13; J. Vroegin dewey: 14;Comb.Koole: 15; Gebr. Stur- ris: 16; L. Hokke: 17; Buys-Osseweijer: 18; B. van Es: 19; L. van Noord: 20; Kersten/Essen 21; W. Kamp: 22; A. de Waal: 23; J. A. Buys: 24. Ie prijs per vereniging: 1Gebr. Vroegindewey, Middelhamis. 2. J. van Leent, Achthuizen. 3. D. Bakker, Sommelsdijk. 4. M. van Stralen, Stad ^h Haringvliet. 5. J. Vroegindewey, Nieuwe Tonge. 6. Comb. Koole, Oude Tonge. 7. Gebr. Sturris, Ooltgensplaat. 8. B. van Es, Dirksland. HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening 01870-3477 g VERVOLGVERHAAL door Fenand van den Oever - 63 - G.F.CallenbachB.V. Nijkerk De schipper van de LT 12 zei: 't is jullie eigen schuld, jullie zijn koppig en eigenwijs.... Je wil heel wat. Van Roon. Ja meneer, maar 't beste. En wie moet dat allemaal betalen? Hij had op die vraag gerekend en hij zei: Dat betaalt de zee zelf, meneer. D'n heer kreeg schik in het geval. Als ik jong was net als jij, dan ging ik er misschien ook zo over denken. Van Roon. Van m'n moeder heb ik geleerd: een mens is nooit te oud om te leren. Maar hier wil niemand leren.... Ja, maar ik ben weer niet zo oud, dat ik niks meer aan wil nemen, hoor. Langs de kant en aan boord wel, meneer. - Waarom? Meneer, hebt u een stuk papier? Hij kreeg het met een potiood erbij. Hij trok lijnen. Dat is de reep, hier staan de muizen, zo hangt de boel in het water.... Ja, ja, dat was d'n heer natuurlijk best bekend. Goed, meneer. Hoe muizen wij? Kleine matrozen en grote matrozen, van arm tot arm, is een vaam. Zó zijn de netten niet gemeten. Hoe gaan dus die netten hangen, met kronkels, net als hij wou kakkedrol zeggen, maar bedacht zich op kantoor te zitten een slingerdeslang. De Schotten muizen met vaste maten. D'r boel hangt kaarsrecht. D'n heer keek hem aan, Jij gelooft toch in de zegen. Van Roon? Ja, meneer, welke Vlaardingen gelooft daar niet in, maar.... Hij was even van zijn apropos. ....maar goed, we nemen aan, er zijn twee loggers op zee, één van u en één van een ander. Dat schip van u hééft de zegen. Het andere schip mist die. Goed, ze gaan schieten. Uw vleet, aan een reep met de hand gemuisd, komt zo hij tekende een kronkel te water, de andere glad als een gordijn. Dan komt de haring, eerst naar uw vleet, want uw schip heeft de zegen. Maar de haring stoot z'n neus tegen die kron kels, hij kan niet in die mazen. De haring keert om en zwemt weg naar de ander, zonder zegen, maar mèt een gladde vleet en hij kruipt erin.... Jongen, zei hij, dat is wat. En hebben jullie erbaatbij gehad? Toen zat hij met een moeilijk geval. Hij wou geen overbriever zijn. Hij dacht, dan maar een keer half-om- half jokken. Hij zei: We moeten 't nog proberen, maar als u Wijnand spreekt moet u toch eens zeggen, dat als hij denkt met een nieuwigheid wat te kunnen bereiken, hij het moet doen.... Zijn sigaar was uitgegaan. Hij stak opnieuw aan. Terwijl wiste hij het zweet van zijn voorhoofd. Hij voelde het, alles wat maanden had liggen broeien, diep in zijn hart, was omhooggewoeld. Als het nu misging met de visserij, had hij het in ieder geval gezegd. Naast hem zat Wil Struis aan de schrijfmachine. Ze vlakte bijna net zoveel uit als ze tikte. D'n heer zei: Je zou, met zoveel plannen, even de slechte vooruit zichten vergeten. Ik geloof, dat ik te oud word voor zulke veranderingen.... Ineens schrokken ze alle drie op. Er klonk een stem langs de kant, ijl en doortrild van angst. Ze sprongen op. Er liep een vrouw voor De Wisselvalligheid heen en weer. Alle drie stonden ze ernaar te kijken. Meneer rechts. Wil links van hem. Eenmaal, toen dat beweeg lijke ding zich bewoog, voelde hij haar lichaam tegen het zijne, een tel, een schok, die na bleef trillen. Was het per ongeluk of expres? Dat laatste wenste hij wel. 't Is vrouw Van Noordt, zei ze. Ja, nu zagen ze het goed. Ze liep voor het schip. Wat roept ze? vroeg meneer. Wil antwoordde: Aai, Aai, ik had je nooit moeten laten gaan.... De walschipper kwam en loodste haar naar binnen. Maar onderweg gilde ze nog harder, ik had hem nooit moeten laten gaan, nooit, nóóit.... Ze keken elkaar aan. 't Is ook wat, zei d'n heer. Dat is het, maar ze gaan toch.... Arend-Michiel dacht daar even over na. Hij had er al zo vaak over nagedacht, waarom ze telkens gingen. Hij vroeg: Waarom zouden ze altijd gaan? Ze zei vriendelijk: Och, Van Roon, ze kunnen het immers niet laten. Hij knikte. Wil begreep de vissers. Ze had gelijk. Ze scholden op het varen aan boord, ze snakten ernaar aan de wal. Het was een eeuwig verlangen in hen naar wat anders; thuis naar zee, op zee naar thuis.... D'n heer gaf hem een hand. Hij had het wel prettig gevonden en hij zou er nog eens over nadenken. En van die bonen kwam wel goed. Wil liet hem uit. Even buiten de kantoordeur, in de gang, op de plaats waar niemand iets kon zien gaf ze hem een stevige hand. Ze zei: Je bent nog niks veranderd, Arend-Michiel, weetje nog? Je zat op de zondagsschool bij me in de klas. Je moest een tekst opzeggen. De juffrouw werd kwaad om een paar knikkers die op de grond rikketikten. Uit een ander z'n zak. Ze gaf jou de schuld. Je zei: nee, ik heb het niet gedaan en je hield vol. Het werd een heel heibeltje. Ik gaf jou gelijk. Toen kregen we allebei de tweede prijs. Jij bent nog niks veranderd, ik denk, datje op de vloot nog eens de eerste prijs zal behalen.... Dag. Ze gaf hem nog een hand. Goeie reis, Arend-Michiel. En Arend-Michiel van Roon liep naar huis. Met ogen, die de straatstenen nauwelijks zagen. Het werd oktober, de dagen gingen korten, de nachten werden lang. Men gaf er aan boord niet om. Lange nachten en lichte maan willen vaak de haring in de netten jagen. Het volk vleugde weer een beetjea op. Goed: de Noordvisserij, de visserij opDoggersbank, ze waren mislukt. Helaas! Maar men was direct bereid alles te vergeten en te vergeven, wanneer het Zand en de Engelse Wal haring gaven. Van die gronden moest toch ook hét exportartikel komen. (wordt vervolgd) htoe blijf je overeind bij windkracht 8? A Middenstindsopleidlng Maandags: 19.15-22.15 uur Plaats-. Oude Tonge Start: 26 augustus '85 Examen: juni '86 B Assortimentskennis IJzarw. en Gereedschippen Maandags: aanv. 19.15 uur Plaats: Oude Tonge Start: 26 augustus '85 Examen: mei '86 c Miniginient IJzerw. en Gereedschappen Dinsdags: aanv. 19.30 uur Plaats: Oude Tonge Start: 27 augustus '85 Examen: juni '86 D P.D.B. praktijkdiploma boekhouden nieuwe cursus: dinsdags: 19.30-22.00 uur plaats: Oude Tonge start: 27 augustus '85 examen: juni '87, ev. dec. '86 Ook: Repetitiecursus examen dec. '85 of juni '86 E M.B.A. Moderne bedrijfsadministratie nieuwe cursus: vrijdags: 18.30-20.30 uur plaats: Serooskerke (Sch.) start:6september'85 examen: juni '86 Ook Repetitiecursus examen: dec. '85 zaterdagmorgen: 10.00-12.00 uur F S.P.D. I Staats- praktijkdiploma deel IA:donderdags: 18.30-20.30 uur deel 1B: woensdags: 18.30-20.30 uur plaats: Serooskerke (Sch.) start: 1 e week van september examen: september '86 G S.P.D. II Staats- praktijkdiploma deelll, samen met IA en 1 B het volledige S.P.D. maandags: 18.30-20.30 uur plaats: Serooskerke (Sch.) start: 30 september 85 examen: a) april 1986 b) sept. 1986

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 6