Assasafe: een veilige reisiduis voor auto, caravan of boot il Vernielzucht ODEHUIS OIO m ORGDORFF lOr i 10 J.A.vanBeuningen HOLLE BOLLE DAGEN J. W. Mastenbroek B.V. Pracht BADHANDDOEKEN Zang- en orgelavond in Brielle Service Super Adri BleVeT STOF Specialist in huishoudtextiel Bloed voor het Nederlandse Rode Kruis Joh. du Pree kampioen schaken 1985 van Goeree-üverflakkee émA Oliehandel- en gereedschappen Speciale aanbieding voor de Holle Bolle dagen: gulden Een KEUKENSETJE Bladz. 2 ,EILANDEN-NIEUWS' DINSDAG 18 JUNI 1985 JERUZALEM B. D. Smeenk, „Jeruzalem, lof zang of roestige pot". Uitgeverij T. Wever te Franeker. Geïllustreerd. Met verklarende woordenlijst en chronologisch overzicht. 186 pagina 's. Prijs f 24,50. Ds. Smeenk was jarenlang predikant te Jeruzalem ten behoeve van de evangelie verkondiging onder de joden, daartoe uit gezonden door de Gereformeerde Kerk van Amsterdam-Zuid. In dit boeiende boek geeft hij de geschiedenis van de „Heilige Stad" weer vanuit het laat zich verstaan een grote mate van be trokkenheid. Turbulent en aangrijpend, zo is die ge schiedenis te noemen. Vanaf de bijbelse tijd tot heden is er zo oimoemlijk veel gepasseerd. Koning David maakte haar tot hoofdstad van zijn rijk, de Babyloniërs verwoestten haar, de Heere Christus weende over haar onbekeerlijkheid, veer tig jaar later gevolgd door een tweede verwoesting. Op de geëgaliseerde grond bouwen de Romeinen nu een nieuwe voor joden verboden stad: Aelia Capitolina. We lezen over de Arabische periode, die duurt totdat de kruisvaarders de stad in nemen. Daarna nemen de Mamelukken de stad over, gevolgd door de Turken die er van 1517 tot 1917 het bewind voeren. Op 7 juni 1967 komt de oude stad weer in Israëlische handen. En zo is de toestand nog een betwist beheer overigens. Jeru zalem, dat tot een lofzang op aarde is gesteld, was en is een stad van strijd, bloed en tranen. Hoe vaak werd in de loop van de historie juist deze stad niet als een schotel uitgeveegd, of als een roestige pot op de schroothoop geworpen. Jeruzalem negeerde de tranen van de Man van smarten. Het oordeel over haar hangt hiermee samen, aldus ds. Smeenk. Zalig evenwel, die over de breuk in het oude Sion getreurd en om haar genezing ge bedenhebben. Zij zullen vertroost worden. Het nieuwe Jeruzalem komt. Daar staat God zelf borg voor. En zulks geldt joden èn heidenen.... Op zaterdag 29 juni a.s. zal in de Grote- of St. Catharijnekerk van Brielle een grote Zang- en orgelavond worden gehouden. Aan deze avond zullen meewerken, het Rozenburgs mannenkoor onder leiding van Aad van der Hoeven en de Chr. Zang en Oratoriumvereniging „Te Deum Lau- damus" uit Spijkenisse onder leiding van Frans van Tilburg. De begeleiding van koor- en samenzang is in handen van de bekende organist Jan Zwanepol uit Kampen. De koren zullen deze avond zowel afzonderlijk als ook - gemeenschappelijk verschillende liederen ten gehore brengen. Naast koor- en samenzang zal de or ganist Jan Zwanepol te beluisteren zijn door middel van enkele orgelsoli waar onder enkele van hem zelf De avond begint om 20.00 uur, en de kerk is open vanaf 19.15 uur. De toegang bedraagt 5,inclusief programma. POORTVLIET Afscheid ds. Tj. de Jong In een avonddienst op woensdag 19 juni neemt ds. Tj. de Jong afscheid van de gemeente te Poortvliet. Hij heeft een beroep aan genomen naar de hervormde gemeente te Garderen. „Eilanden-nieuws" telt duizenden abonnee's en wordt op Goeree- O verfla kkee zo goed als huis-aan-huis gelezen OUD VOSSEMEER Beroep aangenomen Ds. A. J. de Kieviet (37), hervormd predikant te Oos- terzee (Fr.) heeft het beroep naar Oud Vossemeer aangenomen. Medio augus tus wil hij dan zijn intrede doen. Ds. de Kieviet is gehuwd en heeft vijf kinderen en is vanaf 1977 predikant. 't Duurt niet lang meer of de vakantietijd breekt weer aan. Honderdduizenden Ne derlanders vertrekken dan naar allerlei in- en uitheemse oorden om van hun wel verdiende vakantie te genieten. Liefst zo onbekommerd en zorgeloos mogelijk. Maar voor degenen, die met eigen ver voer gaan, doemt er altijd en overal een nijpend probleem op: hoe kunnen in den vreemde zaken als paspoort, rijbewijs, geld, cheques en kostbaarheden veilig worden opgeborgen. Hotelkluis of safeloket bijvoorbeeld zijn weliswaar veilige oplossingen, maar lang niet altijd bij de hand. En als dat wel het geval is, blijft het vervelend om daar telkens aan te moeten kloppen voor het een of ander. Een dagje op het strand gaat steevast gepaara met de vraag, wie er op de spullen moet passen. Steeds meer vakantiegangers slachtoffer van diefstal Helaas is het in de meeste vakantie oorden volstrekt onverantwoord om kost bare eigendommen onbewaakt in de auto, caravan of boot achter te laten. Ook als die goed zijn weggestopt in bij voorbeeld het kofTerruim, onder de bank of andere voor de hand liggende plaatsen. Onveriaten kunnen de auto's van vakantie gangers nu eenmaal in een oogopslag her kennen aan het kenteken. Ze weten dat bij die groep in de regel het meeste te halen valt. Niet zelden zelfs het gehele vakantie budget van een gezin. H. J. Hegger, „Moeder, ik klaag u aan". Uitgave van Stichting In de Rechte Straat, postbus 131, 6880 A V Velp. Telefoon 085 - 634959. 138pagina's. Prijs f 12,50. „Men klaagt een moeder niet aan, maar men bemint haar. Met een moeder spreekt men vertrouwelijk. Ik wil jullie ook vragen nooit zo tot de kerk te spreken, datje niet meer kunt luisteren. Sluit je niet af Blijft met elkaar verbonden. Wij moeten elkaar steunen". Zo sprak paus Johaimes Paulus II de jongeren in Amersfoort toe tijdens zijn recent bezoek aan Nederland. Zijn uitspraak dat je je moeder niet aan klaagt, is niet alleen in tegenspraak met de titel van ds. Heggers boek, maar wat belangrijker is met het getuigenis van de Schrift zelf De profeet Hosea riep ooit de individuele Israëlieten op hun moeder, het tienstammenrijk, te beschuldigen we gens de religieuze ontucht die zij bedreef „Klaag uw moeder aan, want zij is mijn vrouw niet, en Ik ben haar man niet". Welnu, het is dit schriftgedeelte dat ds. Hegger, ex-priester en bekend om zijn getuigende benadering van rooms-katho lieken, tot uitgangspunt naiil voor dit boek. Het is een enigszins gewijzigde herdruk van het oorspronkelijk werk uit 1958. Ds. Hegger richt zich tot wat in zekere zin zijn moeder nog is: de rooms-katholieke kerk. Daaruit is hij voortgekomen; deze kerk, zo zegt hij, „heeft een stempel op mijn denk- en gevoelsleven gedrukt". De ze „moeder" roept hij op haar kinderen te laten gaan. Te bevrijden van onder de geestelijke slavernij tot de heerlijkheid van het ware heil in Christus. Ds. Hegger, deze beminnelijke man, schrijft zoals hij is: hartstochtelijk, eer lijk, ootmoedig. Wie hem militant vindt, wete dat de drijfveer is zijn warme be wogenheid met het heil van zijn naaste. Geroepen om te roepen! Gedetailleerd gaat de schrijver in op het stelsel en de leer van de kerk van Rome. Het laatste hoofdstuk bevat de tekst van een pagina-grote advertentie, begin dit jaar verschenen in enkele landelijke bla den. Bij bovenvermelde stichting zijn ook de (vele) overige uitgaven van ds. Hegger te bestellen, evenals het gelijknamige maandblad. J. K. THOLEN Kerkdiensten in „Ten Anker" Woensdag 19 juni nam. ds. B. den Butter en woensdag 26 juni nam. ds. H. Verheul. MELISSANT Nog even een herinnering aan de bloed- afname-avond door de bloedtransfusie- dienst van het Nederlandse Rode Kruis, te houden óp woensdag 19 juni van 18.30 tot 20.15 uur in het Verenigingsgebouw „Melishof'. TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen beëdigd taxateur 01870-3477 M CZ] DD Verzekeren noodzakelijk, maar niet voldoende Ondanks een goede verzekering is en blijft het vervelend om het slachtoffer van diefstal te worden. Het brengt een hele boel rompslomp met zich mee: talloze formulieren invullen, uren werk op het politiebureau met in het buitenland ook nog de taalbarrière, bellen naar familie of kennissen thuis voor geld, enz. 'Om nog maar niet te spreken van de ellende van kwijtgeraakte reisdokumenten. Boven dien zijn bepaalde persoonlijke eigen dommen nooit meer te vervangen. Assasafe stelt waardevolle eigendommen in verzekerde bewaring Stenman Holland heeft in samenwerking met het T.N.O. een veilige „opbergbus" ontwikkeld, die door iedere doe-het-zel- ver rotsvast in auto, caravan of boot kan worden aangebracht. De Assasafe reiskluis houdt alle waarde volle zaken in verzekerde bewaring. Zelfs voor de meest ervaren „professional" is de Assasafe een uiterst moeilijk te kraken noot. Het zou veel te veel tijd, moeite en zwaar gereedschap vergen om hem te openen, en daarom laten onverlaten hem liever links liggen op zoek naar een ge makkelijker prooi. De solide bevestiging voorkomt dat de gehele safe kan worden meegenomen, en een beproefd veilig heidsslot waarborgt samen met een uit gekiend deksel een veilige afsluiting. De Assasafe maakt een einde aan opberg- problemen op reis of op vakantie. De Assasafe is geselecteerd en aan bevolen als clubartikel van de ANWB. Verkrijgbaar bij alle ANV/B-kantoren. Voor nadere informatie kunt u zich wen den tot de afdeling Marketing Services van Stenman Holland B.V., tel. 08385 - 19106. Schaken: In het 7 ronden tellende toumooi dat in 4 verschillende plaatsen op Goeree-Over- flakkee werd verspeeld werd Joh. du Pree Ie met 6 punten uit 7. Verolme, oud- kampioen 1984 werd 2e met ook 6 pun ten, doch met 3 Vi weerstandspunt minder. Derde werd T. C. van Prooijen met 5Vi punt en\Vi weerstandspunt minder dan de kampioen. Alle drie ontvingen uit handen van drs. R. J. van Dongen een prachtige beker, ge schonken door de RABO Bank van Mid- delhamis. Hartelijk applaus! Dat applaus gold eigenlijk ook nog voor nr. 4 de heer W. J. van Rossum die net als van Prooijen 5Vi punt scoorde met slechts Vi weer standspuntje minder. Dit was de ijzersterke kop van het peloton dat te Stellendam was gearriveerd rond klokke 12. Verolme had ten lange leste toch nog een primeur; hij was het die de nieuwe kampioen het eerste versloeg en tevens in punten gelijk met hem kwam (6 uit 7). Niemand bleef ongeslagen. De rest deed het als volgt: 5e t/m 12e met 4'/i punten: Peeman, Douw, M. L. v.d. Waal, Robijn, van Maurik, Hollander, Markwat en Faasse. 13e t/m 19e met 4 punten: Baas, Boeter, van Ast, Soeteman, Wassenaar, van Don gen en Hagens. 20e t/m 24e: met 3Vi pnt: Draper, Maag denberg, Minnaar, van Gurp en Hamee- teman. 25e t/m 30e met 3 pnt.: van Rhee, Smit, Zonneveld, Noordijk, J. Santifort en van Strien. 31 e t/m 36e met 2'/i punten: C. de Waal, Vis, E. Santifort, J. J. du Pree, Lesuis en Grinwis. 37e t/m 39e met 2 punten: Wijnands, Wolfert, Dolieslager. 40e en laatste werd met 1 Vi punt: J. van 't Geloof Zoals eerder gezegd trokken Ta- nis en Sellathurai zich terug en dat werd O punten. De beste schakers hebben in dit toumooi zich niet van hun allerbeste zijde laten zien. Er waren nog al wat blunders en tekortkomingen. Dat komt m.i. door een hoge spanning en een groot verlangen van allen om die ene fel begeerde beker in handen te krijgen. Er was vooral een enorme strijd gaande. Geloof nietdat men zomaar lief remise overeen wilde komen. Niets daarvan! Tenslotte werd vanwege schaakclub Stel lendam bij monde van de heer Zonneveld aan het toumooi-comité een bosje roze rozen uitgereikt. De gelukkigen waren: M. Verolme (de grote motor), R. J. van Dongen, (hulpmotor en wedstrijdleider), J. Soeteman en Hollander, Hollander heeft er tevens voor gezorgd dat alle schakers op Flakkee mee konden leven met dit jaarlijkse schaakgebeuren. Nu volgt hier nog de partij van W. J. van Rossum met wit tegen Joh. du Pree met zwart die door Joh. du Pree werd ge wonnen te Sommelsdijk en waardoor fei telijk Joh. du Pree toen al kampioen werd. Damegambit 1. d4 d5 3. Pc3 Pf6 5. Pf3 Le7 7. cd5: Pd5: 9. Tel c6 11. Ld3 Pc3: 13. Tel f6 2. c4 e6 4. Lg5 Pbd7 6. e3 0-0 8. Le7: De7: 10. a3 P7f6 12. Tc3: Pd5 14. Dc2 g6 15. h4!? e5 zie diagram. Verolme die de partij volgde terwijl hij Peeman langzaam een O toebracht, merk te op dat Van Rossum na de opening gewoimen had gestaan en stellig remise in het latere eindspel. Zie diagram. Stand na 15e5 En kan nu volgen; de5:! (wat anders?) h5! waarbij wit gevaarlijke aanvalskansen krijgt. Mogelijk is nu e4 nog het beste. Of wit echt gewonnen staat moet diep worden geanalyseerd. Het lijkt er op. Er volgt echter: 16. Kd2? ed4:! 17. Pd4: Lg4 en nu staat zwart ineens prima met de witte koning nog in het midden! 18. Teel Tac8 dreigt c5! wat Pd4 zijn centrale plaats ontneemt. 19. g3(?) Tcd8(?) Toch maar niet bij nader inzien. ZuUte nerveuze zetten typeren het toumooi. 20. Kcl Kh8 21. Le2 Le2: 22. Pe2: Tfe8 23. Pf4 Pf4: 24. gf4: Td5! 25. Kbl Ted8 Men voelt de spanning; msteloos heen en weer drentelen, geen directe doorgaande aanval. Straks ruilt zwart al zijn actieve stukken af Ook al niet doelbewust. 26. Tdl Dd6 27. Kcl Tcl:+ 28. Tel: Dcl:-I- 29. Del: Tcl:-I- 30. Kcl: f5 31. f3 Kg7 32. e4! Kf6 33. e5+! Ke6 En nu heeft wit een vrijpion waardoor de zw. koning gebonden is. Wit staat min stens remise, mogelijk nog gewonnen! 34. Ke2 h6 35. h5??? gh5: En nu is het uit; wit blunderde geweldig. Hoe is het mogelijk. „Daar gaat mijn kampioenskans" riep Verolme van achter het bord-Peeman. 36. Kf2 a5 37. Kg3 b5 38. Kh4 b4 39. ab4: ab4: 40. wit geeft het op; 0-1. SINT MAARTENSDUK Wegverbetering Waterschap Het Waterschap Tholen te Sint Maartensdijk heeft 4453 meter wegverbetering van to taal 467.250,— incl. B.T.W. voor gedragen voor 80% provinciale subsidie. Het gaat om 322 m. Staartweg en 539m Westweg tussen Stavenisse en Sint Aima- land. 2145 m Vierde Dijk aansluitende op Lange Kmisweg onder Sint Maartensdijk. Voorts 100 m Noordweg en 1347 m Langeweg bij Poortvliet. THOLEN In de nacht van zaterdag op zondag heeft de politie 7 jongens aangehouden wegens openlijke geweldpleging en vemielingen. De verdachten liepen in leeftijd tussen 15 en 18 jaar. Het waren A. v.d. B en C. v.d. B. uit Tholen, J. H., H. Z. en J. S. uit Halsteren en militair L. v.d. L. uit Oud Vossemeer. Het begon bij Ten Anker waar dranghekken op de weg werden geplaatst, vemielingen van bloembakken in de Kerkstraat, de Botermarkt en in de Eendrachtsweg werd een vlag gestolen. In de Kmittorenstraat werd een fiets ver nield en in de Polderstraat werd kabaal gemaakt. Op de kruising Kon. Juliana- straat-Van Gilsestraat werden straatte gels op de rijbaan gezet. Verder werden er van diverse auto's antenne's en spiegels afgebroken. s^i^^5X5öy^?^^^ l<^ yillll B D elektrische heggescharen reeds vanaf f 148.50 Vele aanbiedingen Zie onze kramen op de Holle-bolle dagen. Voor goed verzorgde fijne vleeswaren, .onmt.Du. kaas, brood, groente en fruit. Wij verzorgen voor U fruitschalen door geheel Nederland Lid van Ned. fruit expresse. Dubbele Ring 26 -Tel. 01870 - 2655 - Sommelsdijk Dubbele Ring 27 Sommelsdijk Telefoon 01870 - 2348 VISKI L voor al u\N bloemwerk VISKIL is onbetwist uw bruidswerkspecialist VIS KIL staat altijd voor u klaar VISKIL het meest gesorteerd in aparte planten BlOemSierkUnSt Langeweg 90 l°"J|M"",|"| 1 Iff I I Tel. 01870-2438 50 X 100 cm2 stuks Badlakens Dekbedden Dekbedovertrekken Lakensets; enz. enz. Tegen inlevering van deze advertentie krijgt u bij besteding van f 50, (keukenhanddoek theedoek) CADEAU. NIEUWE BOEKEN BEGIN 1" EEUW 'hU'il 'i i abc defgh OH H L I D U K W I N K l\ H A R T W. Achterweg 59 SOMMELSDIJK Tel. 01870-2652 W I N K l'i H A T I O H M L tDU K W I N K I^ H A T 90 breed, 3 meter voor Middelhamis ,illlll''A <tllll W I N K I^ H A I T

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 6