14e Middelharnisse Avondvierdaagse zondereen spatje regen Op z'n flakkees gezeit: Het waereldtje is mar klein Een computer in elke onderneming 8,75 16,98 Slagerij v.d. Beek f Magere SUCADELAPPEN abonnementenbestand PROEFABONNEMENT Gestolen fietsen gaan naar arme landen m van Eilanden-Nieuws Malse Varkensbiefstuk250 gram 6,95 Extra reklame: Verse NAS SI Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" DINSDAG 18 JUNI 1985 Vorige week werd in Middelhamis de 14e Avondvierdaagse gehouden, traditioneel georganiseerd door de gymnastiekvereniging „Sparta Hygiëa". Vier avonden lang hebben de deelnemers zich rap uit de voeten gemaakt en hebben anderen, langs de steeds verschillende routes, naar hen gekeken. Ook dat kijken blijkt voor menigeen een recreatieve bezigheid te zijn.! Het weer was niet al te aardig, overdag regende het soms pijpestelen, maar 's avonds was het droog; de koelte heeft trouwens voorkomen dat er veel blaren werden gelopen. De EHBO heeft tijdens de tocht dan ook weinig om handen gehad. Vrijdagavond werd de stoet weer opgewacht met muziek en bloemen van de verwanten waarna de 14e aflevering van dit jaarlijkse evenement weer tot het verleden behoorde. Maar volgend jaar zullen ze er opnieuw zijn, wellicht ook die peuter van 3 die de 5 km. tocht geheel op eigen voetjes heeft uitgelopen.... Behalve wandelaars waren er ook de kijkers. Hele grote en hele kleine waren er.... En er waren er die 't heel goed met elkaar meenden.... Tenslotte was er weer de blijde intocht waar de volhouders met bloemen werden begroet. Jae net, zei Tona van Diêke, dié mit t'r man veertien daegen nae Kreta geweest was in daer d'r overburen uut Sommer- diêk neffen d'r kreeg. Ze zeit tegen d'r man, toen ze d'r een dag of wat wazze, 'k hore weer maansen neffen ongs. Hoar mar, ik hoare stoelen verschuüve. Jae, noe je het zeit, ik hoare 't oak. Tona mit Kees van Diêke was t'r een paer daegen van te voren gekomme in toen gienge de maansen uut te kaemer neffen d'r, weer nae huüs. Da gae soe, het is 'n reizen in trekken vooral in de zeumere. Tona vind het niét zoe noadig, die kan het duchte biê oak redde, mar Kees mos nae Griekeland, oal dié oudheden bezichtige. Het was jammer, mar Tona gieng nè soe lief de Hoagstraete op in Rotterdam. Ze giêng dus wel mee voor Kees, want ze wist, hoe graeg dat t'n oak giêng, allé en zou 'n nié gaen. 'k Hoope dat t' r mar een vrouwe is, daer ik 's mee op kan trekke, doch ze nog. Het kanne wel alléén vrouwen of mannen weze, gaf Kees t'n antwoord. D'n oaren nochend gaet Tona nae om- léège om de krangte te haelen in wie komt t'r uüt te oare deure, d'r overbuüvrouw üüt Sommerdiek. Wel hei je van z'n leven. Mevr van Diêke.... in ze keek wat vraegend. 'k Ha het toch goed, wel? Jae dat hei je het net. Ze konne mekoare wel, mar ze wazze d'r noe niét echte vrienden mee. Je mot diénke, Tona kwam uüt Sommer diek in had taer oal z'n leven geweund, mar d'r overbuüvrouw was van Oost- voome gekomme in wennende nog mar een paer maenden in Sommerdiek. Ze hadde wel 's goeie morrege of middug téèn mekoare gezeit, mar daer bleef het biê, mar dat is héél wat oares as tat je mekoare tegen komt op Kreta. Mar ze troffe het oallebeië in ze hadde een genoegelijke fekansje. De mannen trokken saemen op in de vrouwen oak in dat is oaltiêd nog zoe gebleve. Zoe zie je mar: het waereldtje is klein. Zoe docht Jannie van Ravenzwaaij oak. Ze had van d'r nichtje een adres gehad, want ze wou wat vraegen over Menheerse in daer dat nichtje in Menheerse weunt, had tiê ze zeker een beetje wegwies ge- maekt. Dus Jaiuiie belt tiê mevrou wop in déè d'r zegje. Het was ja mevrouw voor in jae mevrouw nae in het wier een héél gesprek, da ka je begriêpe, d'n éènen had in Men heerse geweund in Jannie was wel een Amsterdamse, mar om de hedendaegse uüdrukking te gebruuken ze was een Fan van Menheerse. Ze had vroeger dichte biê d'r opoe ge weest, dié weunde in 't straetje van Koïff. In ze was t'r zoe graeg, in daer had ze het tan oak over tegen de mevrouw die ze opbellende. Op 't leste zet tiê; Mar hoe komt U aan mijn adres. O, dat heb ik van m'n nicht uit Middel hamis. M'nnichtTrui.... toen gieng d'r biê de oare een lichtje brangde, in dié zei: Mag 'k taer Schilpenoort an verbinde? Ja oor, dat mocht, want tat was zoe. Na zei 't oare dan weet 'k al wiê je bint, in dan bi je voo miên giên mevrouw Alwin méér (want zoe hietende d'r man), mar dan bi je vo miên Jannie van Ravenzwaai een dochter van Kloasje van Donge in dan was je opoe miên meutje Janne in ik bin 'n kleindochter van noam Teunis. Wat zeg je, klonk het an de oare kangte van d'n draed, o mar dan hebben we wel samen gespeeld als ik in Menheerse was. In de verhaelen kwamme los, d'n Amster dammer gaf 'n aerdig mondje Menheerse weg, ze giêng dit an 't ophaelen, in dat.... Op te'n haevendiek, in de trevaelje biê Oome Roel, dat was wel giên oome van d'r geweest, mar ze sprak nog uüt t'n tiêd dat oalle maansen in Menheerse nog fumielje van mekaore wazze. Maar je moet eens gauw komen hoor, ik wil nog graag veel weten en ik heb nog veel te vertellen was het slot van het tillefo- nische verhael. In dat giêng netuurlijk deur, in Jannie had een hoap te vertalen in te laete zieën. Ze had het over de Menheerse boat dat se daer oaltied mee kwamme in da se haest giên geduld had tot tat de loapplanke uu geleit wier. Het reisje op z'n eige vond ze al 'n féést, mar d'r bestemming bereikte, dat was het hoagtepunt, in op 'n klusje vloog ze het 't taeneslop deur, nae 't straetje. Ze was taanden aesem toen ze biê d'ropoe ankwam. In waer 's je moeder? Mar d'r moeder liep nie soe hard as t'r dochter, dié kwam d'r wel achteran. Mar jae, opoe giêng toch niét in huüs voordat ze Kloasje in Gaarrit in 't straetje zag komme. Jae m'n kind, doe mar gaauw je mangtel uüt, dan zal ik het stel wat hoager droaie, dan ha'k een bakje vo je voader in moeder, in opoe giêng de luzze in om koQe in de pot te doewen in een paer kommetjes, geréèd te zetten voor d'r dochter in schoanzeune. Het was noe niê soe da se zoe weinig kwamme, mar Amsterdam lag noe niét om 't hoekje van de deure, in dan bi je toch weer blieë as je mekoare weer ziet. In zoe haelende Jannie mit t'r achter- nichte van oalles op, in die zei, wat is te waereld toch klein Jannie, ik zitte daer te dienken: Het is éènensestig jaer gelee dat ik je voor 't leste gezieë ha. Ik wazze bie Het zou een uitstekend voornemen zijn eraan mee te helpen het te laten groeien. Vraag voor hen gerust een aan HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening CD 01870-3477 IBl Tante Raochel in Rotterdam in daer kwamje voader in moeder daer oak in daer was joe van eiges, oak biê. Ik wazze d'r toen veertien in noe bin 'k vuvensestig, dus tat kan niê misse, het is éénsestigjaer gelee in noe zitte m'n mi mekoare te praeten of tat t'r giên tiêd tussen zit, mar alléén binne het oudheden die m'n ophaele. Hoe lange bi joe d'r al weg vroeg Jannie. Ikke, o dat is oak allange. Ik binne nae d'n oorlog weg gegaen in 1945 gloaf'k. Dus dat is féértigjaer, mar ik binnen de vazze niê vergete oor, m'n hart trekt t'r oaltied nae toe in ik wille d'r nog wel 's over schriêve. O mar dan mó je zeker over de boat schriêve, dat vongde wiêle as bütenstaender toch wel het moai- ste wat t'r was....een reisje van Rotterdam in Menheerse, dat drie uren durende. Je mocht tan in de Amsterdamse haevens groate in moaie boaten zieë, mar dat was in ongse oagen niê zoe'n moaie boat as te Menheerse boat. Kiê zei ze, hier hei j'n. In ze liet nog een ansichtkaerte zieë waer de boat op stieng. Je kon van boven nae omleège loape in je kon nog op het promenadedek zitte, dat vond 'k as kind een groate atraktie. Jae ze mocht dan geen Amsterdamse weze, mar Menheerse dat wist wat biê d'r. Nae d'r trouwen kwam ze d'r oak nog dichte, ze had héél wat foto's genome. Dié mocht'k van d'r mee neme. Wiê weet, zei ze, schriêf je d'r nog wat over. In kiek hier 's, hoe vin je dat boekje? Ze liet een héél oud, vergeeld boekje zieë, het gieng over de (De vrije-Hooge heer lijkheid en Dorp St. Michael in Putte, genaamd Middelhamisch). In dan volgt ter een beschrieving van één in oare. Mar het was zeker een boekje van een paer hongder jaer oud, het was toch aerdig om dat het 's te lezen. Wie weet zei Jannie, hael je d'r nog wat uüt We worden tegenwoordig over spoeld met informatie over compu ters. Op radio en televisie, in de kranten en in de vakbladen, op de scholen, op vakbeurzen en tentoon stellingen; overal komt de com puter op ons af. Is het nu zo dat er binnen korte tijd in iedere onder neming een computer zal staan? Hoeveel ondernemingen maken nu gebruik van een computer? op het ogenblik wordt in 1 op de 10 ondernemingen in het kleinbedrijf (minder dan 10 werknemers) een computer ge bruikt. Aan het einde van 1985 zal de verhouding 1 op 5 zijn! Dit betekent een verdubbeling in 1 jaar. Wat ziyn de redenen van deze sterke toename? De prijzen. Allereerst is natuurlijk de sterke prijs daling van de kleinere computers van grote invloed geweest. De verwachting is dat deze prijsdaling ook in de ko mende tijd zal voortgaan. Hierdoor is het gebruik van een klei nere computer ook binnen het bereik van de ondernemingen in het Midden- en Kleinbedrijf gekomen. De ontwikkeling van toepassingen die tegemoet komen aan de wensen van de gebruikers. Deze toepassingen die nu dus ook met de goedkopere apparatuur kunnen wor den verwerkt, liggen vooral op de volgende gebieden: de administratie, het maken van verkoopfakturen, het beheren van verzamelingen van adres sen en het verwerken van teksten. De verlaging van de drempelvrees bij veel ondernemers. Het grotere bedieningsgemak en de ontwikkeling van steeds kleinere en krachtiger computers heeft bij veel ondernemers de drempel verlaagd. Ook de voorlichting gegeven door het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf en de verschillende orga nisaties van bedrijven heeft hiertoe belangrijk bijgedragen. In zoe veriiep te middug, 't was zoa weer zes ure dus gien 'k m'n pad weer ver- vordere, mar toen 'k weer thuüs was most 'k toch zage.... Wat is 't waeredtje toch klein. Evemiek Kittmarc De grotere behoefte aan informatie. Mede door de economische teruggang van de laatste jaren zijn veel onder nemers de noodzaak van een snelle en betrouwbare informatie over winst en vooral over kosten gaan inzien. Vooral ook omdat de concurrentie over meer en betere informatie be schikt ontstaat bij de ondernemer de wens goed geïnformeerd te zijn over het reilen en zeilen van zijn onder neming en zijn afzetmarkt, zodat hij niet achterop raakt. Enkele voor beelden van in dit verband belangrijke gegevens: De bruto-winst per artikel- groep of per artikel over een bepaalde periode, de voorraadpositie, de uit staande vorderingen, de omzetsnel- heid per artikel(groep); de omzet per werknemer of de omzet per vierkante meter winkelruimte. Minister E. Schoo van Ontwikkelings samenwerking heeft een startsubsidie van ongeveer tweehonderdduizend gulden ge geven aan een projekt om gestolen, maar niet afgehaalde fietsen op politiebureaus op te knappen en naar ontwikkelingslan den te zenden. In deze landen is grote behoefte aan goedkope en veelzijdig te gebruiken vervoermiddelen. De fiets is daar ideaal voor transport voor mensen en lasten en ter vergroting van de mobiliteit. Het nu gestarte projekt is een initiatief van de Vereniging van Handel en Nijverheid in Zutphen en de Gazelle-fietsenfabriek in Dieren. Tanzania is een van de landen die reeds grote belangstelling voor een derge lijke fietsenimport heeft getoond. Naar schatting staan er op het ogenblik op de Nederlandse politiebureaus tussen de 150.000 en 200.000 fietsen op een nieu we of de oude eigenaar te wachten. Besparing van tijd en kosten. Omdat veel ondernemers inzien welke besparingen het gebruik van een com puter kan opleveren zullen in de toe komst vrijwel alle ondernemingen hier van gebruik gaan maken. Hoe gemakkeiyk is het werken met een computer Als men eenmaal de grondbeginselen van het omgaan met een moderne kleine computer onder de knie heeft en er een aantal keren zelfstandig mee gewerkt heeft, dan zal de gebruiker ervaren dat het werken met een computer net zoiets is als autorijden: je hoeft ook niet te weten hoe een auto werkt om er mee te kunnen rijden. In principe kan iedereen die een beetje met een schrijfmachine kan werken, ook met een computer werken. Meer problemen geeft vaak het leren werken met het mate riaal dat uit de computer rolt. Ook het bijhouden van een administratie op een computer is in wezen niet anders dan het bijhouden van een gewone door- schrijfadministratie. Het is wel een illusie te denken dat iemand die niet kan boek houden, dat met een computer wel kan. Welke computer en welk programma Er wordt op het ogenblik een overvloed aan verschillende merken en uitvoeringen van computers aangeboden. De kiezer ziet door de bomen het bos niet meer. Enkele stappen die bij de keuze genomen moeten worden en in de praktijk hun waarde hebben bewezen: 1Het opstellen van de eisen waaraan het apparaat en het programma moeten voldoen. Hierbij dient onderscheid ge maakt te worden in noodzakelijke en wenselijke eigenschappen. 2. Het vaststellen van de hoeveelheid werk die met de computer moet wor den uitgevoerd, rekening houdend met pieken en toekomstige groei van de bedrijfsaktiviteiten. 3. Het maken van een begroting van de kosten en de te bereiken besparingen. Kosten: afschrijving, renteverlies, on derhoud, benodigdheden. 4. Het kijken bij collega's en het infor meren naar hun ervaringen. 5. Het zoeken naar de combinatie van apparatuur en programma's die het beste aansluiten bij uw eisen- en wen senpakket. (Een programma is voor een computer, wat een grammofoonplaat is voor een platenspeler. Zonder een of meerdere pro gramma's heb je aan een computer niets). Conclusie: De computer zal in de komende jaren in vrywel alle ondernemingen een plaats kragen, waarbij het zaak is niette lang meer te wachten om geen grote achterstand op te lopen ten opzichte van concurrenten die wel de stap heb ben genomen. Drs. C. M. S. Strdter, registeraccountant te Middelhamis (g) Woensdag gehaktdag:500 gram 3,75 Donderdag, vrijdag en zaterdag: Echte blanke HAMLAPPEN 500 gram 7,50 1000 gram 14,50 500 gram De gehele week: 1000 gram 100 gram rauwe ham 2,75 150 gram busworst1,39 100 gram gesH. leverworst 0,98 100gramgelderse snijworst 1,58 Wy bezorgen ook aan huis. St Joris Doelstraat 34 (D Geldig t.m. 6 juli SOMMELSDUK Tel. 4705

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 2