EIIAI1DEt1-mEUW5 Obernkircheners te gast bij ORB en de Stelle Op z'n Ouddurps 'ezelt.... fvt I ii 13e Avonddriedaagse van S.V. „de Kriekel" „Ode aan het Mannenkoor Ons Koor" Plantenresten van koolgewassen voor de bloei vernietigen Diensten Ned. Herv. Gem. Kampioenschap Flakkee Uitslag P.V. Je Relsduif" 3e Blad VRUDAG 7 JUNI 1985 No. 5401 HUIS VERKOPEN? makelaar tamboer bellen vóór deskundige bemiddeling d] 01870-3477 m DD Een temperatuur van dertig graden bo ven nul nodigt uit tot langzaam-aan-akties. Dat kan ook ondermeer met een tuinstoel in het lommer van een nu al weer goed in het blad zittend hoog opgeschoten ligus terheg. Een pilsje erbij, krantje bij de hand en af en toe ontspannend wegdromen. Een vrouwtjeswesp, die inmiddels ons terri torium is binnengedrongen, heeft andere plaimen. Haar koningin wil geen eitjes leggen en heeft daarom enkele van haar hofdames met verlof gestuurd. Ook onze ongenode bezoekster die behoorlijk uit haar hum is. Nu zoekt ze compensatie. Omdat er geen biertent of patatkraam in de buurt is heeft ze ons gedekt tuintafeltje uitverkoren. De boze wespenjuf heeft ook al een paar verkenningsvluchten rond onze kruin ge cirkeld. Ze iriteert onze zintuigen en zal aanstonds wel een landing inzetten. In afwachting daarop vouwen we ons dag blad tot een geducht slagwapen. Dan ineens een hoog vibrerend gezoem, enkele schijnaanvallen en.... stilte. „Rats", rit selt de saamgeknepen letterbrij, en een levenloos wespenwerkstertje tuimelt in het uitgespaarde gootje van twee tegen elkaar liggende straattegels. De papieren knuppel wordt ontrold en gladgestreken. Het weerbericht is gelidtekend door de executie maar we hebben er geen hartzeer van. Want een horde mieren krioelt al snel op en rond het kadavertje. Hoe weten ze dat nu weer zo gauw? We vinden nu weer afleiding in het gedrag van de mieren. Wanneer beginnen ze aan de gezamenlijke maaltijd? In ieder geval nü niet. Voor ons gevoel rennen ze maar een beetje zenuwachtig heen en weer. Een ander moment zou je zeggen dat ze zich in rijen gaan opstellen. Maar even later is het weer een friemelende kluwen. Toch heeft alles zin want de buit wordt centimeter voor centimeter in de richting van het nest gesleept. Ze doen ongeveer een halfuur over een dikke deci meter. Dan kiepert de nieuwe oogst over de tegelrand vlak bij de poort van een der onderaardse nestgangen. De wesp kan er maar net door. Stukje bij beetje schuift ze weg. Links van het hofje een droge zanderige plek. Daar, in de luwte van de dik be haarde heg, woont een leeuw. Nu ja, OUDDORP S.V. „de Kriekel" uit Ouddorp organi seert volgende week haar 13e avonddrie daagse. Deze zal zijn op 18,19 en 20 juni a.s. De routes zijn ongeveer 10 km. per avond en gaan natuurlijk langs de mooiste plekjes van Ouddorp. Het inschrijfgeld bedraagt 3,50 per persoon. Deelname staat open voor groepen en individuelen. Het is ook mogelijk alleen de laatste avond mee te lopen (20 juni), dit is een alternatief voor deelnemers die maar leeuwjte. Het is een wezentje van hooguit een centimeter groot: de larve van een op een libel lijkend insekt. Haar naam luidt mierenleeuw en dat heeft ze te danken aan, het feit dat ze zich voedt met insekten, vooral mieren. Daartoe graaft ze een gaatje waarmee ze zich een valkuilspecia list toont. Hoe ze dat doet is aan onze waarneming ontsnapt maar de natuur vorsers W. van Stuyvenberg en J. v.d. Kam hebben het allemaal voor ons op getekend. De larve tekent eerst een cirkel in het zand van ongeveer zes centimeter. Gaat er middenin zitten en werkt zich achteruit het zand in. Met een voorpoot schept ze wat grond op haar grote platte schedel en werpt dat dan met een welgemikte kop- zwaai buiten de cirkel. Daarbij worden ronddraaiende bewegingen gemaakt Langzamerhand ontstaat er zo een vang- trechter van circa zes centimeter diep. Het leeuwtje graaft zich in op de bodem en gaat dan geduldig zitten wachten totdat het eerste slachtoffer zich meldt. Onze Truus, die net heeft geholpen aan het wespentransport, is er met veel lot genoten weer op uitgestuurd om nieuwe ontdekkingen te doen. Ook in haar nest, BLOEMEN BESTELLEN BloQrnenhuis Korteweg bellen één avond kunnen zoals bijv. kinderen en/of ouders. De start zal zijn om 19.00 uur in het café „de Meulblok" gelegen aan de Molenweg te Ouddorp. De deelnemerskaarten kun nen worden afgehaald vanaf 183 O uur bij de sfS^. Wij wensen u prettige en spor tieve wandelingen toe. Tijdens het pinksterweekeinae waren er in totaal 32 leden van zwemvereniging S VO en reddingsbrigade DLRG, beide uit Obemkirchen (West-Duitsland), te gast bij de Ouddorpse Reddingsbrigade en de Stelle. Het was reeds voor het vijfde jaar dat zo'n ontmoetingsweekeinde werd ge organiseerd. Ook nu weer hadden de Stelle en de ORB heel wat op het pro gramma staan. Vrijdagavond konden de gasten om 21.00 uur verwelkomd worden in het clubhuis van de Stelle. Voordat zij aan hun gastgezin werden voorgesteld, wer den er nog enkele toespraken gehouden. Zo sprak wethouder Visser namens de gemeente Goedereede een welkomst woord. Hij hoopte daarin vooral dat deze vriendschapsband tussen de gemeenten Obemkirchen en Goedereede nog lang zal mogen bestaan en liefst nog uitgebreid zal worden. Ook badmeester Snoey kwam aan het woord namens het zwembad). Hij legde het een en ander uit over de isolatie deken die over het zwembad zal komen. 's Zaterdags was er een gezellige, ge zamenlijke training, gevolgd door een be zoek aan de braderie van Goedereede. Na het middageten konden de Duitse gasten na een lange klim zien hoe de vuurtoren werkt. Voor vele leden van de ORB en de Stelle was dit ook een geheel nieuwe ervaring. Natuurlijk werd er ook een zwemwed- strijd georganiseerd. Naast de normale wedstrijd werd er ook nog een bandenrace gehouden. Hierbij werd 6x een deelnemer zittend in de band naar de andere kant getrokken. Zoals alle jaren werden de plaatsen 3 en 4 door de beide brigades bezet. Vrij verrassend wist de DLRG met één punt verschil derde te worden, zodat de ORB dit jaar met een vierde plaats genoegen moest nemen. De Stelle wist ruim voor de SVO te blijven, zodat de SteUendammers opnieuw de eerste prijs in de door Rabo-bank Stellendam gespon sorde wedstrijd wist te bemachtigen. Deze bekers en andere prijzen werden 's avonds tijdens de gezellige feestavond in het club huis van de Stelle uitgereikt. Voor de volgende dag moest men om 10.30 uur present zijn aan de Ouddorpse haven voor een anderhalf uur durende rondvaart over de Grevelingen. Tijdens deze door de Rabo-bank Ouddorp ge sponsorde rondvaart werden er veel inte ressante dingen verteld over de Greve lingen, zoals het neerzetten van dode bomen langs de planten om slib aan te laten groeien. 's Middags begon het strandprogramma. De gasten mochten allemaal een keer mee varen of-lopen met de diverse patrouilles. Aan het eind van de middag was het tijd voor de traditionele roeiwedstrijd, die tra ditioneel door de op dit punt onoverwinne lijke ORB werd gewonnen. Maar dit jaar was de verrassing groot toen bleek dat ze waren verslagen door.... de SVO! De Stelle werd derde en de Duitse reddings brigade kwam als laatste binnen! Na het avondeten op de post werd de dag besloten met wat napraten over de gebeur tenissen van dit weekeinde onder muzi kale begeleiding van mevr. Lokker. Helaas brak de volgende ochtend de dag van vertrek alweer aan. Velen namen de vrije tijd te baat om nog even een frisse duik in het zwembad te nemen voor men de warme bus in moest. Tussen de middag konden de gasten nog in het clubhuis aanschuiven voor een broodmaaltijd, maar om 14.00 uur was toch het moment aangebroken van ver trek. Iedereen had het zichbaar naar zijn zin gehad. Het afscheid duurde dan ook lang en hier en daar rolden er dikke tranen over de wangen. De ORB en de Stelle zijn nu al uit genodigd om met pinkster 1986 naar Obemkirchen te komen en ze hopen hen dan ook in huneigen clubhuis te kunnen ontvangen. Maar voor het zoveris, gaat de ORB eerst komend weekeinde naar Pett Level (Engeland) voor een bezoek aan de reddingsbrigade aldaar en ontvangt de Stelle op haar jaarlijks toemooi (op 8 juni a.s.) opnieuw Duitsers en wel een zwem- club uit Keulen en één uit Bergisch Glad- bach (naast Keulen). Illustratie Globerama. waar koninginnen en heren worden ver troeteld tot de nationale feestdag, mag de voedselstroom niet stagneren. Dan ziet ze dat eigenaardige gaatje. Ze is nieuws gierig van aard en kan het dus echt niet nalaten om even over de rand te gluren. Ze verliest haar evenwicht en glijdt de tunnel in. Zet haar poten schrap maar dat heeft geen zin op een schuine wand van ml zand. En zo duikt ze de vervaarlijke dolken van de mierenleeuw tegemoet. Ze raapt nog voor één keer al haar moed en kracht bij elkaar om een paar centi meter temg te krabbelen. Myrmeleon formicarius brengt dan ahar zandkanon in stelling. Ze bombardeert met onfeilbare precisie het ongelukkige mierenwerkstertje. Die wordt verblindt door de scherpe zandprojectielen en ver lamt van schrik. Zo valt nieuwsgierig aagje, die nog heeft meegewerkt aan de demontage van de wesp, nu zelf ten prooi van de natuurwet van eten en gegeten worden. En dat allemaal op een opper vlakte van een opengevouwen doorde weekse krant. J. V. P. Ingezonden: 1935 1985 Dirigent Gerrit Zoon In mijn herinnering nu vijftig jaar. Werd opgericht het mannenkoor ,,Ons Koor" Een halve eeuw ligt niet voor ieder klaar Gevuld met zang, muziek voor ieders oor! Had ooit iemand van u dit durven denken Dat het toch eens, nog zover komen mocht. En nu wil 't Albestuur 't u schenken! De repetities werden trouw bezocht. Door uren, weken, maanden, jaren heen Is er gewerkt, geoefend en geknokt. Enmet een Maestro als begeleider Werd steeds de juiste, zuivere toon gezocht. Het stemgeluid van al die stoere mannen. Gevormd door 's Meesters vlijt en kunst gewrocht. Men keek naar hem, die met gebaar en hand De Dirigeerstok nam, en op 't Klavier Een toon aansloeg, die 't koor dan overnam. Want iedere minuut die werd benut, Door grote spanning in vierstemgezang. Harmonisch klonken gouden stemmen dan Doordrongen kerk, en zalen en gebouw. Het ging door merg en been in hart en ziel. Ontroering viel dan ieder hart ten deel. Men luisterde naar mannen, Jïer en trouw Die vijftig jaren lang, zo sprak de Meester dan; gezongen hebben, als een Orgel door min ziel! 31 Mei 1985 Betty van IJzerlooij Bergsehoofd 108, Arnhem. In verband met de mogelijkheid van het in bloei komen van overjarige planten resten van koolgewassen, wordt de aan dacht gevraagd voor het verbasterings gevaar dat hierdoor voor de professionele zaadteelt van koolgewassen kan ontstaan. Derhalve wordt, met name in de teelt- gebieden West-Friesland, het Westland en de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilan den, een ieder die dergelijke plantenresten in de moestuin of op bij hem in gebmik zijnd land heeft staan verzocht deze te verwijderen. Eventuele nadere informatie kan worden ingewonnen bij de Nederlandse Alge mene Keuringsdienst voor Groente- en Bloemzaden (N.A.K.G.), Postbus 27, 3270 AA Roelofarendsveen. GOEDEREEDE M.i.v. D.V. zondag 9 juni belegt de kerkeraad van de Herv. Gem. twee mor gendiensten, te weten om 9.00 en 10.45 uur. De avonddienst blijft ongewijzigd om 18.30 uur. Schaken: In afwachting van 3 mooie RABO-bekers die straks te Stellendam in de laatste en 7 e ronde worden uitgereikt zijn de renners via Stellendam alweer te Oude Tonge gepasserd op weg naar Sommelsdijk. Het is alleszins een verrassende tour. Eerst die klap voor Verolme, winnaar in 1984. Toen ineens die tegenvallers voor Faasse en nu staan na 5 ronden nog 2 te gaan twee renners aan de kop die aanstonds in duel zullen gaan. Joh. du Pree, dat is verrassend heeft de leiding genomen met 5 uit 5! Aan zijn wiel zit W. J. van Rossum uit Ouddorp, ook dat is een verrassing. Ik kan er geen zinnig woord van zeggen wie dit duel zal gaan winnen. Men zegt dat Joh. du Pree de nieuwe kampioen gaat worden, dus van Van Rossum zal winnen. Van Rossum heeft AVi punt. Du Pree heeft lAVi, van Rossum 13 weerstandspunten. Van Rossum moet evenwel wiimen om langszij te kxmnen komen. Bij remise zal du Pree op kop blijven. In onmiddellijke nabijheid zitten nog twee doordouwers alle zeilen bij te zetten om dit kopgroepje in te halen. Er is geen sprake van dat dat gemakkelijk zal gaan. Gezien de vorm van Peeman en Verolme die beiden al in het stof moesten bijten. Verolme tegen C. de Waal, Peeman te Oude Tonge tegen Joh. du Pree. Peeman heeft voordeel omdat hij met Verolme elk 4 punten heeft doch 5 weerstandspunten meer! Dat kan zéér funest voor Verolme worden voor het uit eindelijke eindresultaat. Wie van de drie gaat het worden? Of toch nog Verolme, óf Peeman of Joh. du Pree, of... zelfs de onbekende Van Rossum? De stand aan de kop ziet er als volgt uit: I. Joh. du Pree, 2. van Rossum, 3. Pee man, 4. Verolme, M. L. v.d. Waal aan de kop van een flinke groep achtervolgers op de 5e plaats met van Prooijen, Boeter, Draper Robijn en Hameeteman, allen JiVi punt uit 5. Dan volgt een volgende groep met 3 punten, waarin o.m. Douw, Baas, van Maurik, Markwat, van Rhee en hekke- sluiter in die groep is Faasse. Helemaal achteraan bengelt Lesuis met V2 pnt, beter toch maar weer wedstrijdleider dan deel nemer? De strijd is zo hard. Om meer van de onbekende van Rossum aan de weet te komen volgt hier de over winningspartij van W. J. van Rossum op T. C. van Prooijen. 1. d4 Pf6 2. Pf3 b6 3. Lg5 e6 4. c4 La6 5. e3 Le7 6. Pbd2 0-0 7. Ld3 d5 8. Dc2 h6 9. Lf4 Pbd7 10. 0-0 dc4: II. Pc4: Pd5 12. Pce5 Ld3: 13. Pd3: Pf4: 14. Pf4: Ld6 15. g3 De7 Het kan wit niets schelen als zwart hem een dubbelpion op f4 toebrengt, zwart wenst echter zijn sterke loper op d6 nog niet in te milen voor het paard. Op dit moment staan m.i. beide partijen volkomen gelijk. Men heeft mstig en zon der risico's geopend èn geraild. 16. Tfdl Lf4: (nu toch nog?) 17. gf4: c5 18. Tacl Tfd8 19. dc5: Pc5: 20. Td8:-h Td8: Ook na deze afmil blijven de partijen ongeveer gelijk staan. 21. b4 Pa6(?) 22. a3 Dd6 Zwart heeft zijn paard aan de rand en dat is een schand. Hoe komt het nu snel weer in 't spel? Wit profiteert daar op uit nemende wijze van. 23. Pe5 b5 24. Pc6 Td7 25. Pe5 Tc7 26. Tdl! De7 Geweldig schaak is het niet, meer nog aftasten. Wie laat het eerst een steek vallen? Men kan ook wachten op de fout van de tegenpartij. Bij schaak gebeurt van alles. Hardlopers zijn maar al te vaak doodlopers. Met schaken leer je trouwens je geduld te bewaren. 27. Dd3 Tb7 28. Tel De8 Als jij dan de C-lijn verlaat pak ik die moet wit hebben gedacht 29. Dd6 Pb8 30. Tc7! Tb6 Nu heeft wit duidelijk overwicht met de toren op de 7e rij. 31. De7! De7: 32. Te7: Pc6 En nu het paard eindelijk weer in de arena verschijnt is dat meteen zijn dood én de dood van een arm musketier! 33. Pc6: Tc6: 34. Ta7: Tcl-I- 35. Kg2 Tal 36. Ta8-f Kh7 Die schaakjes moeten niet als wraak wor den gezien of als domme agressie. Men zet de koning een tempo temg of men wint een tempo met dat schaak. 37. Ta5 Kg6 38. Tb5:! Ta3: Hiermee heeft wit een plus-vrijpion ge schapen. 39. h4 h6 40. Tg5-I- Kh6 41. Tb5 Tb3 42. e4 g6 43. f3 Kg7 (zie diagram) 44. f5! ef5: 45. ef5: Kf6 46. fg6: fg6: 47. Kg3 Tbl 48. Kf4 Thl 49. Tb6-I-! Kf7 50. Kg5 Tgl-h 51. Kh6 Tg3 52. b5! Tf3: 53. Tg6: Tf5 54. Tg5 Tg5:? 55. Kg5: en zwart staakt de ongelijke strijd want de pion wordt een baarlijke Dame. 1-0. Rustig en degelijk spel van wit brachten hem de overwinning. Een aeventje raoke is wel gezellig mar dêêr ligt nog wérk zat te doe- wene. De vorige këêr waere we an 't hdöiene; noe dat is binne, mar noe 't kanthööi nog. As je mit een man of vuuf, zesse was, nam je allemaele zo'n stilge van zo'n veertig meter hööikant in dan mar snieje mit de zekel. Je hao toe veel wèrme zeumers in dan kon 't toch zo hêêt weze op 't land, vooral as je een grippe hao die tussen 't koren lag. Tegenwoordig zouë ze bie zok'n werk d'r hemde uutdoewe, mar dat dee m'n vroeger niejt, je zag nóóit iemand in z'n blóóte lief. Zo noe in dan kwam je een stmuke blaeuwe braemen tegen, die atje dan gauw op, aok wel es een bosje wilde aere- bezempjes, goewd voor den dorst. Twêê daegen laeter gieng je dan 't kanthóói wende, in nog twêê daegen laeter gieng je 't opbinde in nae 't ende van de mêêt draege, dat was een slecht wérk. Je pak kende een wisje van 't bosje hóói beet in dan wip over je schoere, net zo lange toe datje d'r zo'n stik of vuuftien op je rik hao. Dan zag je van die halve voeren hóói tussen 't koren laope mit een paer stomp jes bénen d'r ongemu. 's Aevens hao je allemaele van die róóie striejmen in je nikke van de blaeuwe braemen die je mee 'esneje hao bie 't hooi. As je dan tuus kwam mit zo'n voer dan kon je wéér zo'n hêête schuurzolder op of boven 't koeie- stal. 'k Verlange d'r echt niet mêêr naer vrom- me, mar dat ze tegenwoordig die hóói- kanten in brand steke dat vind ik hêle- maele uut den bóózen, dat is tegen de natuur, 't zou niejt motte magge. Nae 't hóóiene gienge we slóóte, aok een werkje wêêr je gêèn kouwe bie lee. As je een brêêje slóót hao, maekende je éérst een kistdam van ouwe planken in zó'n veertig meter vaorder nog êên, in dan nam je allemaele een emmer in dan gieng je de slóót leeg hóóze. Zóó waere we nog es bezig in den Kouwen Hoek in een flienke bréêje slóót wéér veel paelink in zat. Toen we de slóót haest dróóg hao schoote ze naer alle kanten; dan pakkende je gauw een emmer in sprong in de modder in mar om je hene griepe. 't Duurde wel een half ure êêr we den lesten hao in toen we modder begonnen te hózene toen krope d' r nog altied uut de modder. Noe beslacht ik m'n vaoder, dat was aok êên in al paelink. Toen ik d'r wêêr een paer woe vange was den baes 't zo zat dat 'n uutriejp: „Wat paelink.... modder op de kant!" In dat is jaeren een gezégde 'eweest op Ouddurp as iets te lagen duurende dan hóórde je 't nog al 'es: „Wat paelink.... modder op de kant!" 'k Hóórde 't pas nog op de reünie van de schole van een bekenden Ouddurper. Uzen baes was nog al voortvaerend, die dee dit wérk mit de korenschoppe mar dan woge z' n scheppen zózwaerdat'nzemar net op de kant kon kriege zodat de modder wêêr vromme liejp in de slóót; wiele gebm- kende de echte hóósschoppen, mar bie mien hao d'n baes d'r een paer latjes op 'espiekerd, dan gieng d'r méér modder op. ,,Die joon is zóó stérk", zei 'n dan tegen m'n vaoder. Zóó hewwe we hêêl was of emodderd, as je 's aevens tuus kwam was je niejt te anschouwene. Nae 't slootene gienge we wéér een dag of wat de polder in, nog een kéér deur de juun in deur de aerpels wat growe vuulte hakke in op de haemeeten de serlotten d'r uut doewe; groen levere dee ze in dien tied nog niet, dat kwam pas laeter glaof ik. Nae de serlotten gienge we erten kraowe die we dan een paer daegen laeter wêêr gienge mitere mit een kleedje d'r over. In m'n begintied snee we 't koren nog mit de hand in nae de erten kwam al gauw de geerste. Dan stieng je aok d'n hélen dag krom; ja je stieng eigelijk je héle leven krom, dat is an veel ouwe mensen nog te ziejene, ik kieke mar nae m'n eige. 'k Weet 't niet méér zó persies, mar ik glaove dat twintig haopen koren per dag zó'n beetje d'n tekst was. Dan las je op de vanden van de kêêten in de polder: E.K. 1 aug. 20 haopen, in d'n aoren dag stieng er dan onger J. H. 2 aug. 22 haopen. Tegen woordig zouwe ze zégge: „Je mag 't winne". 'k Weet wel dat 't een leven was van zwééte in drienke, om twêê ure was je krauke soms kuusleeg, dan gieng d'r soms één naer den „Oóevaer" om een paer kmuken waeter, as dêêr d'n tras nog niejt leeg was. Later kwam 't maoimesien dan most je allêéne mar een baene snieje om te beginnene in op de twee veur hóón. Noe wier t' r niejt beter op óór, want noe most je d'n helen dag binde in haope. 'tMesien ree d'n hélen dag rond in as je twintig schao- ven op'ebonge hao, dan stieng dat smerige mesien wêêr al achter je rik, 't was d'n hélen dag poot-an. In as d'r even tied was tussen 't maoiene deur dan gieng je d'r gauw wat an d'n haop zette. Tied om es naer de locht te kiekene was d'r niejt bie. Soms zat je in een natten tied dan stieng de haevere te schietene op d'n haop, dan snee je den band deur in dan lei je ze wêêr uut, dan most je ze laeter nog es opbinde. Je was wéér blieje as alles an de klampe stieng want hoewel je mar knegt was levende je toch mit alles mee of 't van je eige was, dat mot toch aok 'ezeid wore. Nae een dag of wat kwam dan, as je an de beurte was, 't dorsmesien op de wurf. As kind vongje dat prachtig; 'twas dan mêêst al vakansie in dan stieng je al vroeg op om d'r den hélen dag bie te wezene. Vooral de trekker mit dat vliegwiel in die driefriejme, dêêr keek je je aogen op uut. In dan 't dorsmesien wêêr 't koren zó schone in de zak liep, 't ene mud nae 't aore. Achter 't mesien hao je d'n binder die om lederen bos uut z'n eigen een toutje dee, wéér een wonder apart, in niejt te vergetene de kafblaezer die al 't kaf op een haop spuitende. Dêêr waere wel es van die veinten die je oppakkende in midden in zó'n haop geerstekaf gooiende, dan kon je je lol op. 't Leukste was nog as de klampe haest leeg was om dan de muzen te vangene want die bleve toe de leste laege zitte. As je zo'n jaer of zeventien, achttien was bekeek je 't deur een aoren bril, dan most je den helen dag koren naer de korenzolder draege, trap op, trap of mit je vrachje. Je wisselende mekaore wel es of, dan giengje stróó an de klampe zette of schaoven angeve naer boven op 't mesien. De geerste was altied kwaedste, dan was je d'r an van de joekte. In as je erten most dorse, stikte je zowat in 't stof. Ik zég 't nog es: Een slaove-leven! Misschien bin 'k mit de volgorde van de wèrkzaemheden wel es bekaoid, 't is alle maele aok al zó lange 'elee, al méér dan veertig jaer. 't Góót wat vervaege mar al schrievende kom tallemaele wêêr voor de géést; je mukt nog de koeiestal in 't vèrkeskot in de èrmgaers op de huus- zolder, in de zure locht van 't ingekuulde peeblad, in de locht van de bovenste laege van de pulppit Dat zal m'n héle leven wel biebluve. Al die geuren waere toch gezonder dan de stank van de Delftse liemfabriek of de bekende gistfabriek. 'k Mot t'r mar wéér een punt achter zette want aors woord 't verhael te lange. Wéér bedankt voor de kaerten in briejven die 'k van dien in gene wêêr kreeg, dat vind ik toch wel aerdig. D'r zit wel es een zetfout in 't verhael mar dat neem ik den dmkker niet kwaelijk; dat Ouddurps is aok zo'n moeilijk taeltje. In m'n vorige verhael hao'k 'eschreve dat de hoenders deur de muut waere in noe was t'r 'edmkt: deur de muur. Noe dan mot je al een zwaeren bamevelder hè wil 'n deur de muur góó, mar zokke foutjes zieje m'n mar deur de vingers. We motte blieje weze dat ze al dat geleuter over vroeger in uus veel geleze Eilanden- nieuws wille zette. Dmkker in zetter bedankt. K. Kastelein Diamantpand 23 2628 SC Delft Tel. 015-56 88 08. KoiHt kSo/*cJrtf eger5 j 1 Stand na de 7 6 U t- 43e zet van zwart. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Uitslag d.d. 1 juni 1985. Een wedvlucht vanuit Chartres, 414 km. In concours 270 duiven, gelost om 6.30 uur. Eerste duif 13.19.22 uur. Laatste prijsduif 14.20.39 uur. P. v.d. Geest: 1, 3,10,14,16,17,20,27, 30, 32, 34, 35, 38, 55, 58, 60, 67; P. Verkerke: 2; P. van Moort: 4, 7, 24, 37; J. v.d. Slik en Zn.: 5, 49, 52, 53, 56, 63; J. Vis vanHeemst: 9,11,13,15,18,19,22, 50; A. Meiaard: 12,23,36,39,42,48; A. de Gans: 2145,66; C. Blom en Zn.: 26, 28, 33; Gebr. Kieviet: 29, 40,44,47,51 54; P. v.d. Boogert: 31, 41, 61; H. A. W. van Rees: 43, 57, 62, 65; M. A. van Nimwegen: 46, 64; M. Bestman: 59. Dit stond niet in de krant dan Zandpad 68. Wliddelharnis Telefoon 01870 2328 r i

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 9