EIIAI1DEn-l1IEUW5 Expositie Corrie Knöps en Sjaai( Moereniiout Expositie Corri( en Sjaai( Moer Uw bloed, de mooiste gift Rommelmarkt Nieuwe regels binnenvisserij vastgesteld Polders in bruidstooi Bestuursmutatie bij „Binnenhof^ Jeugd dam- en schaak Toernooi '85 te Middelharnis 5e plaats Intermezzo bl| jeugdkampioenschappen Keiler geeft „cadeautje" bij aanl(oop van keuken 4e Blad VRUDAG 7 JUNI 1985 No. 5401 Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. HAJtDLeense vctkvif Op een echte, hardleren stoelleuning zijn door de vette haren van een huisgenoot vetvlekken ontstaan. Hoe maak ik dat leer schoon? Antwoord: Deze vetvlekken kunt u be handelen met een sopje van een zacht afwasmiddel, of bijvoorbeeld wolwas middel. Gebruik een schoon doekje om deze plekken daarmee van vet te ontdoen, maar spat niet met water of sop op de rest van de stoel. De natte plekken na het schoonmaken dadelijk droogwrijven met een schone lap en dan oimiiddellijk de leuning weer in de was zetten. U kunt daarvoor meubelwas van uw leverancier gebruiken, of evt. kleurloze bijenwas. Alle nat geworden plekjes ook direct droog wrijven en op gelijke manier in de was zetten, want leer verdraagt geen vocht en moet altijd soepel worden gehouden met een miniem vleugje was. KOeJAWeL-DRAMK In Zuid-Afrika dronk ik vaak koejawel Dat is een lekker drankje, dat bestaat uit het sap van de koejawelvrucht. Waarom is dit sap niet in ons land te koop? Antwoord: Dat is wel degelijk te koop en het wordt hier ingevoerd door A. C. W. Enterprises, Prinsengracht 700,1017 LA AMSTERDAM, tel. 020 - 26 74 75. De koe-ave, zoals ze ook wel wordt genoemd, lijkt op een vijg maar is veel sappiger. Soms zijn ze vers te koop in enkele zaken die zich specialiseren in curiosa en pri meurs. Maar de vrucht wordt ook net als perziken met sap ingeblikt en is in deze vorm vaker te koop in ons land. DANSEN ONOeR OS 8RUG Onderweg door Zuid-Frankrijk hoorde ik het zo bekende volksliedje zingen met de tekst „Sous Ie pont d'Avignon". Ikzei: Dat moet toch zijn Sur Ie pont, want je danst volgens mij óp een brug en niet eronder in het water, maar volgens al die Fransen is het „Sous Ie pont", dus letter lijk: Onder de brug van Avignon danst men. Kunt u dat verklaren? Antwoord: Ja, zo luidt de oorspronke lijke tekst wérkelijk. Want onder die Pont St.-Bénezet, de middeleeuwse brug die tussen 1177 en 1185 doorBénezetenzijn helpers over de Rhone gebouwd is in Avignon, lag een eilandje. En op dat eiland werd gedanst tot in de zeventiende eeuw. De toeschouwers op de brug zon gen daarom „Sous Ie pont d'Avignon, on y danse" enz. (Onder de brug van Avignon danst men) als ze naar de vrolijke tafe relen beneden hen keken. Later gingen landgenoten, die van dat eiland niets af wisten. Sous door Sur vervangen. Nu er nog maar weinig over is van die brug, brengt men het vroeger overbrugde eiland je er ook niet mee in verband. HtT LIEP VAN DEN AH8EID Hoe kan ik in het bezit van een boek dat „Het lied van den arbeid" heet, komen. Het is een bundel novellen met 48 be roepsfoto's, de eerste is die van een schoenmaker. Antwoord: U bedoelt „Het lied van den arbeid", een bundel novellen van Leentje M. Hagen, H. J. Heynes, P. Keuning, Hendrika Kuyper-van Oordt, Rudolf van Reest, Rie van Rossum, P. A. de Rover, D. v.d. Stoep, A. M. de Vries-Robbé- Bergmans en J. W. Westerbrink-Wirtz, met 48 kunstfoto's van Annie de Vries en met een inleidend artikel van P. Keuning. U ziet dat bijna iedereen die in de dertiger jaren wat betekende op christelijk-letter- kundig gebied er aan meewerkte. In de jaren 1933 en 1934 verschenen drie stuk ken bij Bosch Keuning, Baam. Maar dat is al meer dan een halve eeuw geleden. Het boek is dus alleen antikwarisch (zel den!) te koop. Maar u kunt ook naar een goede bibliotheek gaan Want zo'n uit gave waaraan zoveel bekende letterkun digen hebben meegewerkt is duur. De welzijnszorgkommissie van het verpleeghuis „De Samaritaan" organiseert t/m 24 juni een expo sitie in de hal en verbindingsgangen van het ver pleeghuis. Deze expositie bestaat uit schilderijen en tekeningen van Corrie Knöps en Sjaak Moerenhout. Corrie Knöps woont in Nieuwe Tonge. Voor haar is het de eerste keer dat zij haar werkstukken exposeert. Er ging heel wat aan vooraf voordat het eerste schilderij ophing. Je moet immers maar durven om je op deze manier te presenteren. Na aandringen van mensen in haar omgeving waagde Corrie het. Veel mensen zullen met genoegen deze werken bekijken want Corrie blijft herkenbaar en veelzijdig. Olieverfschilderijen en potloodtekeningen sieren de gangen. Veel landschappen zijn nauwkeurig uitgewerkt en met grote liefde op het doek vastgelegd. Liefde voor het moois in de natuur. Veel land schappen en dorpsgezichten. Zierikzee blijkt een geliefd onderwerp te zijn maar ook de visbank van Herkingen en de kerken van Sommelsdijk en Middelharnis zijn te zien. Inmiddels heeft Corrie 4 jaar tekenles gevolgd en heeft het best druk met haar hobby. Is ze niet op zoek naar onder werpen dan zoeken belangstellenden haar wel op om in opdracht een schilderij te maken. Sjaak Moerenhout uit Oude Tonge tekent al vanaf de kindeijaren. Nu is het zijn grootste hobby die naast zijn dagelijks werk nauwelijks ruimte voor iets anders biedt. Zonder opleiding maar wel met een dosis doorzettings vermogen slaagde hij erin de diverse technieken te leren kennen. Aquarel en olieverf overheersen in het schilderwerk. Ook hier merken we weer een duidelijke voorkeur voor de natuur. Het landschap van Flakkee, paddestoelen, planten en N,j vlinders zijn terug te vinden in de schilderijen. Sjaak Moerenhout is een echte doe-het-zelver die zelf zijn technieken ontdekt, zelf zijn lijsten maakt. Ook voor hem de eerste keer dat hij schilderijen exposeert en daar kan hij best een beetje trots op zijn. Het is tenslotte mooi. Een gedeelte van de verkooppr^s van de schilderijen en tekeningen komt ten goede van de welzijnszorgkommissie van „De Samaritaan". De welzijnszorgkommissie van 1 „De Samaritaan" organiseert t/m i sitie in de hal en verbindingsgan{ pleeghuis. Deze expositie bestaat u tekeningen van Corrie Knöps en Sji Corrie Knöps woont in Nieuwe Tonge. eerste keer dat zij haar werkstukken exp( wat aan vooraf voordat het eerste schild( immers maar durven om je op deze manie aandringen van mensen in haar omgeving Veel mensen zullen met genoegen deze w( Corrie blijft herkenbaar en veelzijdig. Oli potloodtekeningen sieren de gangen. Vee nauwkeurig uitgewerkt en met grote 1 vastgelegd. Liefde voor het moois in de schappen en dorpsgezichten. Zierikzee onderwerp te zijn maar ook de visbank v; kerken van Sommelsdijk en Middelham Inmiddels heeft Corrie 4 jaar tekenles g best druk met haar hobby. Is ze niet o] werpen dan zoeken belangstellenden h opdracht een schilderij te maken. Sjaak Moerenhout uit Oude Tonge t kindeijaren. Nu is het zijn grootste ho dagelijks werk nauwelijks ruimte voor Zonder opleiding maar wel met een vermogen slaagde hij erin de diverse t kennen. Aquarel en olieverf overheersen Ook hier merken we weer een duidelijk( natuur. Het landschap van Flakkee, padd( vlinders zijn terug te vinden in de schild Sjaak Moerenhout is een echte doe-het- technieken ontdekt, zelf zijn lijsten maal Ook voor hem de eerste keer dat hij schik daar kan hij best een beetje trots op zijn. H Diplomazwemmen Middelharnis Reaktie van de Emgo Naar aanleiding van de vraag over de toepassing van p.v.c. als gasleiding, welke in de rubriek „Met raad en daad" in de editie van 24 mei 1985 van Eilanden Nieuws is behandeld, brengen wij het volgende onder uw aandacht. Sedert 1970 is het in het verzorgings gebied van ons bedrijf niet meer toe gestaan p.v.c.-leidingen toe te passen voor gasinstallaties. Wordt bij controle geconstateerd dat een gasinstallatie nog geheel of gedeeltelijkuit p.v.c. bestaat, dan wordt de bewoner dringend aangeraden deze leidingen te laten vervangen door metalen leidingen. Van de kant van het bedrijf wordt de nodige soepelheid betracht wat betreft de termijn van vervanging. Bij verbouwing van een pand of bij uit breiding van een installatie wordt de eige naar of bewoner verplicht de p.v.c. gas installatie te vernieuwen. De kosten van aanleg en onderhoud van een installatie, dat wil zeggen het gedeelte achter de gasmeter, zijn voor rekening van de eigenaar/bewoner. Formeel is de eigenaar van een perceel ten allen tijde verantwoordelijk voor de staat waarin een installatie zich bevindt. Onderhoud aan en vervanging van aan- sluitleidingen worden door en voor reke ning van de EMGO uitgevoerd. De kos ten hiervan komen dus niet voor rekening van de bewoner. Gaarne vertrouwen wij dat u in uw vragenrubriek deze korrektie zult opne men. Hoogachtend, De Direkteur, Ir. D. A. la Fleur. In verschillende plaatsen op Goeree Overflakkee houdt het Nederlandse Rode Kruis binnenkort weer bloedafname- avonden. Denkt u nu niet, dat er voldoende donors zijn, dus dat U niet behoeft mee te doen. Door de toenemende kennis kan met bloed steeds meer worden gedaan en kunnen steeds meer mensen met bloed of met daaruit bereide geneesmiddelen wor den geholpen, (b.v. grote opératies, ver keersongevallen, allerlei bloedziekten enz.). Indien U zelf gezond bent, is het dan niet voor de hand liggend, dat u uw dank baarheid toont, door iets van Uw bloed af te staan? ledere gezonde volwassene tussen 18 en 65 jaar geve zich dan ook op om donor te worden en staat ongeveer 500 ml bloed af op de komende donoravonden op Goe- ree-Overflakkee; afgesproken? Uw bloed kan een leven redden. De bloedafname avonden zijn: Woensdag 72j«n/Ooltgensplaat, „'tCen- trum", van Weelstraat 10 van 18.30 tot 20.15 uur; opgeven bij mevr. J. van Rossum, Berkenlaan 7, tel. 01873 - 1512. Woensdag 12 juni Oude Tonge, MAVO school, Bemhardstraat 48 van 18.30 tot 20.15 uur; opgeven bij mevr. G. Osseweyer, Julianastraat 33. Vrijdag 14 juni Ouddorp, Ver. Gebouw Stationsweg 3 van 18.30 tot 2115 uur; opgeven bij de heer W. J. Koek, Raad huisstraat 17, tel. 01878 - 1203. PURE UITVINPING Ik heb een handig apparaatje uitgevon den waarvan de huisvrouwen veel plezier kunnen hebben. Hoe kan ik dat paten teren? En geldt dat patent dan voor alle landen ter wereld? Antwoord: Voor het aanvragen van een octrooi kunt u zich wenden tot de Neder landse Octrooiraad, Patenüaan 2, 2288 EE Rijswijk (Z.H.). Het is echter wel verstandig tevoren telefonisch een af spraak te maken (070 - 90 76 16), en daar vrijblijvend te gaan praten, want er komt heel wat bij kijken en de kosten zullen u zwaar tegenvallen. Er moet namelijk eerst worden onderzocht of er niet ergens op de wereld een dergelijke vinding is gedaan. Verder schrijft de wet voor, dat het een nieuwe vinding moet betreffen die strekt tot het verkrijgen ener uitkomst op het gebied van de nijverheid. Een handig heidje voor het huishouden of handwerken valt daar niet altijd onder. Na de aanvrage moet u binnen een jaar een proto-type (laten) maken en in Den Haag tonen. Pas als blijkt, dat uw idee oorspronkelijk is, krijgt u daarop octrooirecht. Maar dat is weer beperkt tot twintig jaar en uitsluitend voor de landen die zich aan de afspraken houden. Achter het. ijzeren gordijn bij voorbeeld trekt men zich van de octrooien der westerse landen niet veel aan. Een hier verleend octrooi is tenslotte voor uzelf pas van waarde, indien u het weet te verkopen aan een bedrijf of instelling, dat er een bedrag voor uitbetaalt, waarmee al uw kosten en moeiten ruimschoots beloond worden. Indien u zélf moet gaan leuren met een klein artikel, waarop voor vele duizenden guldens octrooi is verkregen, dan zult u die geïnvesteerde bedragen er vrijwel nooit uitkrijgen. IN PE KLAVER JASSEN In onze klaverjasclub hebben wij ons vaak afgevraagd, waar die naam klaver jassen vandaan komt en hoe oud het spel eigenlijk zou zijn. Weet u daar het ant woord op? Antwoord: Er zijn veel kaartspelen met fantasienamen, waarvan men geen logi sche verklaring kan geven. Denk maar eens aan zwartepieten, rommelpotten, pa ternosteren enz. Maar er is uit de vorige eeuw van het werkwoord klaverjassen deze betekenis bekend: stoeien in het weidegras, spelen in de klaver. Er is dus voor dit eenvoudig te leren kaartspel een luchthartige benaming gekozen. En wat de ouderdom betreft, kan het ongeveer drie eeuwen oud zijn. De dichter J. van Hoven, die leefde van 1681 - 1750, schrijft immers in zijn bundel „Leedig Uur" uit het begin van de achttiende eeuw: „Veel zeggen 'k zou noch wel een klavrejasje speelen Maar 't wederhoud my, wyl ik vaak moet zien krakkeelen Veel menschen dien het spel in 't aller minst verstaan". Deze bundel werd in 1720 in Den Haag gedrukt, dus toen bestond het spel al. Maandag 17 juni Middelharnis, Sport hal Olympia, Sportlaan 1, van 18.30 tot 20.30 uur; opgeven bij mevr. C. Franzen, Oudelandsedijk 6, tel. 01875 - 1359. Woensdag 19 juni Melissant, Melishof, Binnenweg 59, van 18.30 tot 20.15 uur; opgeven bij mevr. J. van Putten, Nieuweweg 41, tel. 01877 - 1960. Woensdag 19 juni Nieuwe Tonge, Ons Dorpshuis, Korteweegje 16, van 18.30 - 20.15 uur; opgeven bij de heer J. Kreeft, Weistraat 15, tel. 01875 - 1876. Vrijdag 21 juni Goedereede, Groene Kruisgebouw, Charbonstraat 11, van 18.30 tot 20.30 uur; mevr. A. van Heest, Pieterstraat 8, tel. 01879 - 1148. Vrijdag 21 juni Stellendam, 't Haagse Huus, Haagsestraat 2, van 18.30 tot 20.00 uur; opgeven bij de heer A. Grootenboer, Haagsestraat 1, tel. 01879- 1948. Dat ook de denksport weer in veel meer dere mate in de belangstelling komt, bleek eens temeer uit het jeugdtoernooi '85 dat vorige week Woensdagmiddag werd ge houden in het Centrum „de Hoeksteen", Ring, Middelharnis. Deelnemers waren leerlingen van de basisscholen uit Middelharnis, Sommels dijk en Herkingen, die bijzonder enthou siast streden voor de eer van hun school èn voor het verkrijgen van de bekers die ter beschikking werden gesteld door de Rabo bank te Middelharnis. Dit evenement was beslist niet mogelijk geweest zonder de sportieve inzet van de leerlingen, de voortreffelijke medewer king van de leerkrachten èn niet te vergeten de deskundige wedstrijdlei ding door leden van de damvereniging „Denk en Zet" en de schaakvereniging „De Zwarte Pion". Uitslagen dammen: Eerste prijs: Pr. Johan Frisoschool, Herkingen Tweede prijs: D'n Tuun, Middelharnis Derde prijs: Groen van Prinsterer, Middelharnis Uitslagen schaken: Eerste prijs: J. C. van Gentschool, Sommelsdijk Tweede prijs: Pr. Johan Frisoschool, Herkingen Derde prijs: Groen van Prinsterer, Middelharnis Gezien de huidige toenemende animo, zal dit evenement in 1986 zeer zeker voor herhaling vatbaar zijn, wellicht volgen dan ook de vervolgscholen op Goeree en Over flakkee dit voorbeeld! Op maandag 13 mei en dinsdag 14 mei slaagden de volgende leerlingen uit het Instructiebad van Middelharnis voor hun overlevingsdiploma van de N.V.Z. Geslaagd 13 mei: Marja van der Welle; Leendert Slabbe- koom; Leonard van Rumpt; Monique Vroegindewey; John Timmers; Gerarda van der Mey; Huibert Leendert Mijs; Laurens J. C. Maliepaard; Antoinette Okker. Geslaagd 14 mei: Erwin de Waard; Margot van Eek; Corné van den Doel; Richard Bakelaar; Rudi Visser; Nelleke Paasse; Emma Kievit; Gijske van Alphen; Perry Alderliesten; Martijn Kroos; Harm de Waard; Alber- tine Bom; Irma de Leeuw; Johnny Roos. Op maandag 20 mei en dinsdag 21 mei slaagden de volgende leerlingen voor het diploma van de N.V.Z. Geslaagd 20 mei: Hetty de Bruin; Jan Ben Mijs; Annemiek Slagter; Dave v.d. Bos; René Koppenaal; Michiel Bosdijk; Marco Hoek; Jolanda Jordaan; Fleur Oostra; Paul Elexander Roos; Monique Koopman; Marieke Broe- re; Justin ten Haaf. Geslaagd 21 mei: Arjan Mackloet; Pieter van Brussel; Cor- nelis van Alphen; Leendert van Brussel; Huib Jan van Rumpt; Ronald Verduin; Rudolf Verkerke; Dingeman Hendrik Slinger; Arco Krijgsman; Marco van Leenen. MIDDELHARNIS Heren 3 van volleybalvereniging Inter mezzo versterkt met Jaap Kranse is af gelopen zaterdag in de Margriethal in Schiedam op de 5 e plaats geëindigd bij de jeugdkampioenschappen in de jongens- poule t/m 21 jaar. Heren 3 had eerst de pech om 's morgens in de zwaarste poule uit te moeten komen. De eerste wedstrijd werd gespeeld tegen het sterke VC Krimpen uit Krimpen a/d IJssel. Krimpen bleek een ongerechtigde speler in de gelederen te hebben dus was de wedstrijd niet van belang. In een zeer matige wedstrijd, die mede door de slechte scheidsrechter zeer chaotisch verliep won Krimpen nipt met 16-14 en 22-20. In de 2e wedstrijd tegen het Oud-Beijerlandse DVO moest worden uitgemaakt wie in de finalepoule zou komen. Intermezzo begon zeer sterk en won de Ie set met 15-8. De 2e set was mede door zwak spel van Inter mezzo met 6-15 voor DVO, zodat DVO met slechts twee punten meer in de finale poule uit mocht komen. Intermezzo moest nu spelen om de plaatsen 5 t/m 8 en Krimpen om de plaatsen 9 t/m 12 in de alsmaar warmer wordende Margriethal. Eerst werd het jeugdige Intermezzo team geconfronteerd met Schovocomca uit Krimpen a/d IJssel. In een matige wedstrijd werden de punten gedeeld 1-1 De 4e wedstrijd van de dag moest de strijd worden metB-HG VoUido uit Hendrik Ido Ambacht. De vloer van de Margriethal was door al het zweet zo nat geworden dat hij was veranderd in een glijbaan. Bij een 11-7 stand in de Ie set voor Intermezzo werd de wedstrijd dan ook gestaakt we gens gladheid wat vrij uniek is in de volley balgeschiedenis. Verder spelen was onverantwoord om dat er inmiddels al enkele blessures door de gladheid veroorzaakt waren. Nadat de ventilatie een poosje op volle toeren had gedraaid kon om half zes de laatste wedstrijd tegen Flits uit Papen- drecht gespeeld worden. Intermezzo won de wedstrijd gemakkelijk met 2-0, zodat er toch nog een verdienstelijke 5 e plaats voor dejeugd uit Middelharnis was weggelegd. Er had echter meer ingezeten als de 2e set tegen DVO, de winnaar, beteren slimmer gespeeld was. In de vergadering van het Algemeen Bestuur van het werkvoorzieningsschap „Binnenhof' te Middelharnis van 20 mei 1985 is in de vacature, ontstaan door het vertrek van de heer A. Kroon, de heer G. W. J. Poortvliet, Gem. Oostflakkee be noemd. Het Dagelijks Bestuur is nu als volgt samengesteld: L. C. Kievit, voorzitter. Gem. Middelharnis J. van Gurp, sekretaris. Gem. Goedereede H. H. Grootenboer, peimingmeester. Gem. Dirksland G. W. J. Poortvliet, alg. adjunkt, Gem. Oostflakkee SINT MAARTENSDUK Molen weer in gebruik Dinsdag 18 juni a.s. wordt de geheel gerestaureerde graanmolen De Nijverheid aan de provin ciale weg weer in gebruik gesteld. De uit 1868 daterende molen wordt dan om 14.30 uur door ir. J. de Nie, voorzitter van vrijwillige Molenaars, aan het draaien gebracht. DIRKSLAND Op zaterdag 15 juni van 10.00 uur tot 13.00 uur organiseert peuterspeelzaal „de Hummelhoek" een rommelmarkt en fan cy-fair. Er zullen kraampjes staan met zelfgebakken cake, nieuwe haring etc. Verder kan men er ballen gooien, grab belen en als extra attractie hebben we de „spiraal" van Willem Ruys uit de lotto- show Het inleveren van uw oude spullen kan van 10 juni t.m. 13 juni, van 9.00 uur tot 11.30 uur bij de peuterspeelzaal, Tuin- straat 86. Bent u op deze tijden verhindert dan kan u kontakt opnemen met de nu volgende adressen: Mevr. J. J. van Prooyen-v.d. Valk, Gel- dersedijk 93, tel. 2376; Mevr. R. Lokhorst, D. van Zierikzeelaan 4, tel. 1868; Mevr. S. van Praagh, Emmalaan 16, tel. 2156. Iedereen is van harte welkom en de opbrengst van de verkochte spullen is voor de peuterspeelzaal. Heeft u nog vragen, neemt u dan even kontakt op met A. van Leur, tel. 2779. HERKINGEN Uitslag P.V. „De Luchtbode" Uitslag wedvlucht Chartres Ijuni 1985. 231 duiven los om 6.30 uur bij N.O. wind. Afstand 408 km. J. Molenaar: 1,13,47;Ph.Logmans:2,4, 6,9,17,18,25,28,30,31,33,37,41,49, 54, 56, 58; C. Vreeswijk: 3, 19, 36; M. Huizer en Zn.: 5, 32, 34, 48; J. den Boer: 7,20,2124,39,42,44,50,51I. Kievit: 8, 10, 26; H. Kievit: 11, 16, 22, 29; H. v.d. Ochtend: 12, 15, 55, 57; C. Auper- lee: 14, 38, 52; A. het Jonk: 23, 46; A. Molenaar: 27, 40; J. A. Veldhuizen: 35; A. Volaart: 43, 45, 53. Diplomazwemmen te M'harnis Op 4juni j.l. slaagden de volgende 14 leerlingen uit het Instructiebad van Mid delharnis voor hun Overievingsdiploma van de N.V.Z. Geslaagd: Elbert van den Doel; Marion Knape; Anja van Nimwegen; Servaas van Nim- wegen; Jacques Nelis; Frans van der Valk; Henk van der Weijde; Arjo van der Boom; Margreeth van der Velde; Heleen Korpershoek; André Vogelaar; Arie van Biert; Theo van Biert; Wouter Katte- staart. Met ingang van 1 juni a.s. is een nieuw Reglement voor de binnenvisserij van kracht, waarin onder andere de middelen waarmee kan worden gevist, verschillen de maatwijdten en regels voor het nacht- vissen worden aangegeven. Voortaan mag de binnenvisserij worden beoefend met de hengel, de peur, het spieringtuig, de visfuik, de aalfuik, de ankerkuil, het aalkistje, het aalhoekwant, de aaldogger, de zegen, de aalzegen, de aaskuil, het staand net, de gebbe, het kruisnet en het elektro visapparaat. Voor het elektgro visapparaat is een vergunning van de minister van landbouw en visserij nodig. Voor de aalzegen en het kruisnet zijn minimum-maaswijdtes van 20 mm, voor de ankerkuil van 25 mm en voor het staand net van 101 mm vastgesteld. Voor de aalfiiik zal met ingang van 1 januari 1986 een minimum maaswijdte van 20 mm of een minimum middellijn van de ringetjes van 13 mm gelden. Als overgangsmaatregelen gelden voor deze vistuigen 18, respectievelijk 12 mm. Voor het aalkistje is nog geen definitieve mid dellijn vastgesteld, zodat tot 1 januari 1986 de huidige situatie als overgangs maatregel geldt. De gesloten tijd voor de hengel is op geheven, behalve als er gevist wordt met slachtprodukten, wormen, een levend of dood visje, een stukje vis of kunstaas, met uitzondering van kunstvliegen tot 2,5 cm. Voor de visfuik, de ankerkuil, de zegen en het staand net geldt evenwel een ge sloten tijd van 1 april tot en met 31 mei, met uitzondering van de Zeeuwse wa teren. Nachtvissen met de hengel is voortaan toegestaan in juni, juli en augustus, be halve in het IJsselmeer en de wateren waarvoor de eerder genoemde gesloten tijd geldt. In de rest van het jaar is het nachtvissen met een uur uitgebreid, name lijk tot 2 uur na zonsondergang. In de Zuid-Hollandse benedenrivieren mag evenals voorheen altijd 's nachts worden gevist. Het is dit jaar een halve eeuw geleden, dat Keiler Keukenfabriek werd opgericht. Dit 50-jarig bestaan zal niet ongemerkt aan de consument voorbij gaan. Gedurende het hele jaar zal Keiler, ter gelegenheid van haar verjaardag, speciale acties houden. Het klapstuk wordt on getwijfeld gevormd door een bijzonder aantrekkelijk cadeautje, dat elke maand gegeven zal worden aan kopers van een Keiler-keuken. De spelregels zijn als volgt: bij alle luxe keukens die in Nederland worden ver kocht gaat mét de opdrachtbevestiging een inschrijfformulier mee. Hiermee dingt de koper mee naar een cheque, ter waarde van/2.500,^ Elke maand trekt een notaris in Roosen daal uit de binnengekomen formulieren een winnaar. De gelukkige krijgt deze (ruime) tegemoetkoming in de aanschaf prijs per cheque terug. Hierin is, uiter aard afhankelijk van de totaalprijs, even tuele apparatuur inbegrepen. Het overhandigen van de cheque gebeurt op feestelijke wijze in het keukencentrum, waar de aankoop is gepleegd. Voorts zullen in de loop van dit jaar verschillende acties worden georgani seerd met diverse jubileumaanbiedingen, die gebaseerd zijn op interessante extra's. Familie Van Soest uit Klaaswaal, klant van Keukencentrum Tieleman te Melissant werd winnaar van één van die cheques. 2 de Pinksterdag De polder leek een grote bruiloftzaal. De bermen regen zich aaneen met waaiend witte randen De hoge bloemenschermen zwaaiden als met open handen de Schepper hulde toe voor zóveel lentepraal En tussen 't sprankelend wit de glans van 't bruiloftfeest het blinkend goudgalon van duizend boterbloemen die met hun gulden gloed de scheppingswerken roemen De Schepper eren om de wonderen van Zijn Geest. Hoe kan een mensenhart dan zwijgen als het zoveel schoonheid ziet De mens die hemelschatten van zijn Schepper heeft ontvangen moest niet zijn leven zijn een lied vol lofgezangen voor alles wat de Schepper dag aan dag Zijn volk, Zijn kinderen biedt? LANERTA

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 13