Uit de Historie Dirksland Anti-mug stekker A.S. vrijdag expositie in galerie „Potteriet" S'dijl( (I) MEDISCHE DIENSTEN Bultendag in De Bongerd Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS' VRUDAG 7 JUNI 1985 Na wat ik al eerder over Dirksland ver telde, wil ik over deze plaats nog meer uit de historie opdiepen. Ik zei vroeger altijd: Niemand kan uit Dirksland gaan of hij moet over Melis- santse grond. Dat is waar, als men er mee rekent, dat Onwaard tot Melissant ge rekend werd. Zelfs de Dirkslandse Haven Uep door Melissants gebied. Aanslibbing van Dirksland Maar we kunnen Melissant ook be schouwen als Aanslibbing van Dirksland. Dirksland was nl. een bij laag water droogvallende plaat in het gebied be neden de Maas, onder de meerdere pla ten, waarop veengrond was gevormd. Uit dat veen won men zout. Die sel-nering (sel zout, denk ik), of moer- (moer veen) nering of zoutwin ning was de eerste aanleiding tot groeps- vestiging. Voordien was er wel op de platen een enkele vissers- en jagershut, maar nu ging men gezamenlijk aan de arbeid. Deze zoutwinning ging als volgt. Eerst werd turf (veen) gestoken. Dit liet men drogen en daarna werd het verbrand. De as die dan overbleef had een groot zout gehalte. As en zout werden door wassing gescheiden. Dirksland was het eerste zoutwinnings gebied over de Vlakee (de plaat in het Haringvliet). Schepen voeren er heen om zout te halen. Het zout van „Zouüand" (zo werd Dirksland reeds in 1276 ge noemd) werd denkelijk in Den Briel ver handeld (Den Briel was in de 14e eeuw reeds een belangrijk handelscentrum voor zout). Maar de moemering op de platen in dit gebied bracht nog iets anders mee. Men legde er kleine stukken grond droog door provisorische dijkjes, die bij het verlaten weer spoedig door de zee werden overspoeld. De lage dijkjes zorgden er echter wel voor dat de binnengespoelde zeeklei bij eb bleef hangen. Hierdoor ontstonden vruchtbare vlakten die weer nieuwe mogelijkheden boden. Op kleine stukjes die men weer drooglegde door de dijkjes wat te verbeteren, teelde men al spoedig voor eigen gebruik en hield men er ook weer wat schapen. De lage dijken gaven echter te weinig bescherming om het zonder risico in het groot te doen. Doch de tijd kwam dat de zoutwinning ophield! Dat kwam zo: De scheepvaart nam steeds meer toe, waardoor men concurrentie kreeg van Frans en Spaans zout. Ook vond men het bezwaarlijk dat er door de afgravingen grote poelen ontstonden. In 1476 werd het uitgraven van Moer of Veen beperkt en tenslotte werd op last van Karel V de moemering geheel verboden (Karel regeerde hier van 1515 - 1555). Wat nu? Er kwamen door het stopzetten van de zoutwinning werkkrachten vrij. De Heren van Voome en Putten, die veen- achtige platen verpacht hadden ter moer- nering raakten door de stopzetting ervan hun inkomsten kwijt. Er werd nu naarstig gezocht naar aan nemers die voor eigen rekening het ver hogen van de dijken wilden laten ver richten. Om dit aantrekkelijk te maken kreeg de aannemer het recht zich de titel aan te meten van Heer van.... Bovendien mocht hij de rechter gaan spe len over de kleine vergrijpen en ook het benoemen van de geestelijke leidsman behoorde tot de verworvenheden. Dit verhogen van de dijken maakte de landerijen geschikter voor de landbouw. Reeds te voren slibden er langs vrijwel de gehele ringdijk om de in 1415 bedijkte polder Dirksland gorzen aan. Op 10 fe bruari 1466 waren drie van deze gorzen uitgegeven ter bedijking als korenland. Het waren de gorzen Melissant, Noorder- scharre en Wellestrijpe. Op 24 maart 1480 gaven Maximiliaan en Maria de gorzen bij Dirksland, waaronder Melissant, opnieuw ter bedijking uit. (Onwaard is in 1605 bedijkt; Het be hoorde voor een deel tot Sommelsdijk). Ik ontleende de gegevens over Dirksland en wat daarna over Melissant gezegd werd, aan een prachtig artikel van J. A. Bestman: „Geschiedenis van de eilanden Goede Reede en Over de Vlakkee" in de Flakkeese Almanak 1977-1978. Uitgave van Boekhuis Ariese, Middelhamis. Hieraan ontleen ik ook het kaartje, op pag. 116 en de illustratie op pag. 122. Ik zei dus niet teveel toen ik sprak van Melissant als aanslibbing van Dirksland, al bedoel ik het niet zo ongunstig als Lodewijk XIV, die Nederiand als aan slibsel van Franse rivieren zag. De drie gorzen bij Dirksland werden uit gegeven ter bedijking als korenland. Korenland In Bestmans artikel lees ik op pag. 13 3: IN 1415 werd Dirksland na een dijkdoor braak ter herindijking tot korenland uit gegeven. In het grote geschiedeniswerk: Van Hune bed tot Hanzestad, van J. de Rek staat op pag 181, onder het kopje „Bedijkingen tot korenland" dit: „Maar met dit al er was in het kusüand altijd gebrek aan koren. Op de sponzige veengrond en op de Wei landen, die de helft van het jaar onder water stonden, was geen graan te ver bouwen. Er was maar één afdoende op lossing: de bescherming van de kleigron- den tegen de overstromingen van de zee. Zo is, in de 10e eeuw, uit korennood de bedijking begonnen. En achter al die ka den lagen rijke korenakkers". In de 15 de eeuw had de bedijking denke lijk nog mede plaats om de mensen van koren te voorzien. Later werd de korenbouw minder nood zakelijk. In vroeger tijd kon men trouwens niet zo véél anders dan koren verbouwen. Aard appelen, suikerbieten werden nog niet geteeld. J. A. Bestman schrijft op pag. 135 van de Flakkeese Almanak: „In de akte van 1415 werd, voor zover bekend, voor het eerst gesproken over het verbouwen van Meede (Mee of Mee krap). Deze teelt die voor Flakkee later zo belangrijk geweest is, was er dus toen al. Over de dijkdoorbraak die tot de her indijking aanleiding was, wordt geschre ven dat deze had plaats gehad bij de mee- stoof. Men heeft altijd gezegd, dat is een aanduiding van de schrijver over de plaats waar nu de meerstoof staat. Maar met evenveel recht zou men naar aanleiding van deze akte kunnen veronderstellen dat men toen ook al een meestoof had". In E.N. verhaak L. van Wallenburg dat 't in een keur van Reimerswaal van 19 sept. 1480 verboden werd vuur aan te maken in de stoof vóór „onser Vrouwendach as sumptie" Maria Hemelvaart, 15 augus tus) en niet langer dan tot 1 mei. Dr. J. Verseput vermeldt in „Opbouw" dat Dirksland 3 meestoven heeft gehad: Fortuin Meestoof, Gelderse Meestoof en Meestoof de Hoop. En ook vertelt hij: Deze drie werden in een overzicht uit 1808 van in ons land aanwezige stoven genoemd. Volgens een opgave uit 1859 waren er in Dirksland 2 en er werkten in elk 6 ar beiders. Na de bereiding in de meestoven ging het produkt bijna geheel naar Rotterdam. Daar woonden de factoors, de commis sionairs in meekrap. Zij droegen dus zorg voor de verkoop van de aangevoerde miljoenen ponden meekrap. Wie waren de bezitters van de meestoven? Deze waren boeren, die zelf meekrap verbouwden. De meestoof was dus een soort coöperatieve fabriek. Aan het hoofd stonden 16 hoofdparticipanten. Deze hiel den eenmaal per jaar de zoogen. stoof- rekening. Hieronder verstond men de jaar lijkse vergadering der aandeelhouders, waarin de winst of verliesrekening bekend gemaakt werd. Deze vergadering vond plaats met de nodige feestelijkheden en eindigde meestal in een grote drinkpartij. De bedijkingen Over de bedijkingen nog dit: A. J. Kruider, in „Opbouw", naar ik meen: schreef: Dirksland Werd 13 nov. 1415 ter bedijking uit gegeven door Hertog Jan van Beieren. Voor die tijd schijnt de polder reeds be woond te zijn geweest, want in 1284 zei Graaf Floris de bewoners zijn bescher mingtoe. Deze Floris was aan Albert van Voome 200 Holl. ponden schuldig en hij gaf hem daarvoor als onderpand een land. Diederiks land geheten. De kooplieden kregen in dat jaar een vrijgeleide voor aan- en afvaart. Dit alles wijst er dus op dat het in die tijd bewoond was. Het Octrooi tot uitgifte luidde: „Hartoge Jan van Beijeren, bij de genade Godts, doen kondt dat wij uitgeven tot het bedijken van een coorenlande Dircks- landt". Het Istea bedijken gors bestond uit 6 of 7 eilandjes welke door kreken van elkander gescheiden waren. Na de be dijking was de polder een eiland op zich zelf van Herkingen gescheiden door het Paardegat en de Oude Dee en van Som melsdijk door de Boomvliet. De eerste doorbraak vond plaat 26 jan. 1682. Door het indijken van de polder Diederik in 1669 en Nieuw Kraaier in 1710 werd het een binnenpolder. De haven van Dirks land is een voortzetting van de Boomvliet, Uep vroeger door de Oude Onwaard en Aardrijkwal, waarvan de overblijfselen bekend staan onder de naam Onwaardse kreek. (Jan van Beieren, de tegenstander van zijn nicht Jacoba stierf in 1425, eer zij haar landen verloor aan haar neef Filips van Bourgondië). (Deze illustratie ontleende ik ook aan Bestman's artikel). Mogelijk herinnert u zich nog de naam van Jan van Beieren uit de geschiedenisles op de lagere school, over Jacoba van Beieren. Opmerking: De 13 nov. 1415 af Hertog Jan van Beyeren als Heer van Voome aan Pieter Claeszoon en zijn metgezellen (compag nons) Dircxlandt met al zijn toebehoren om te bedijcken tot eenen Koomlande op de volgende voorwaarden: 6e Item, soo sullen wij allen Ondersaten in onsen voors (eyden?) landen woonachtig wesende, beschermen en ontlasten van alle onbescheiden lasten van Bisschops wegen van Utrecht, in eeniger wys op- gelegt (De bisschop van Utrecht meende namelijk ook recht te hebben op deze landstreken). (Folklore en taal (68), 1953. E.N.). Toen de Dirkslandse polder een binnen polder geworden was, had ze minder last van 't buitenwater te duchten. Ook met de Ramp van 1953 werd ze gespaard. Het ftingeerde als opvangcentrum voor de geredden uit de ondergestroomde de len van het eiland (E.N.). Wel moest de Dirkslandse bevolking zich inspannen om de Gelderse dijk en de scheidingsdijk tussen de Oude Plaat en de polder Dirksland te behouden. De watertoren, gelegen buiten de polder Dirksland stond geheel in het water en „Kralingen het land aan Sommelsdijk toebehorend, gedeelte van Dirksland had veel van het water te lijden". (Ik ontleende de laatste gegevens, na de verwijzing naar E.N., aan „Gebroken Dijken", Goeree-Overflakkee en de ramp van 1 febraari 1953). Opmerkingen: 1. In Folklore en Taal, 68, 1953, lees ik van „Vlastiende" en van „Lamtien- den" in een stuk van 1415. 2. In Folklore en Taal, 2de serie nr. 165, 1968, lees ik: a) Door verdere indijkingen werd de Dirkslandse polder geheel een binnen polder en daar deze betrekkelijk laag ligt, had men moeilijkheden met de lozing van het binnenwater. Daarom werd in 1732 een watermolen ge bouwd, die gedreven door de wind, het polderwater loosde op de boezem die het in de haven bracht de kaden en bekade boezemweiden dienden voor waterberging, als niet geloosd kon worden. Nu staat helaas de romp van die molen er nog maar, er is een elec- trische motor in gebouwd, die in ieder geval bedrijfszekerder is dan de wind kracht. De naam van de tegenwoordige machinist is Zoon, wiens voorouders al mim 200 jaar de watermolenaars waren. b) De haven van Dirksland dagte kent van 1657. Ze was een voort zetting van de oude Boomvliet die door de polder Oud-Onwaard liep. Deze polder was met Aardrijkswal in 1601 ter bedijking uitgegeven, waarbij als voorwaarde gesteld was, dat hij voor een haven zou zorgen. Door nieu we indijkingen moest die haven telkens verlengd worden tot in 1790 besloten werd ze definitief in orde te maken en af te sluiten meteen schutsluis. Metdie sluis is nog al veel gesukkeld, daar het houtwerk werd aangetast door hout worm. In 1893 is er een bietenkade aangelegd, nog is de haven van Dirks land open, maar over een paar jaar wordt ze afgesloten in verband met de Deltawerken ze moet dan lozen op het afgesloten Zuiderdiep. Ik herinner u aan de kortgeleden in E.N. opgenomen Sluiswachterswo- ning Dirkslandse Sas. Die neem ik niet over. Maar wel deze foto: Als u het kaartje voorin dit boek bekijkt, ziet u dat Melissant ook een haven had. Het Dirkslandse Sas, waarvan deze foto een beeld geeft, behoorde tot het Me- Ussantse gebied, al werd de haven be heerd door de gemeente Dirksland. Men is hier bezig met het laden van varkens in een westlander, bestemd voor een gros- sierderij in vlees te Den Haag. Op het achterdek, van links naar rechts: L. van Waasbergen, Kommer Joppe, veekoper Hans Krijgsman en in witte jas inkoper Ab den Hertog. Zittend, van liiiks naar rechts: Adrianus en Jan H. Krijgsman. Op de achtergrond ligt de schutsluis met het bruggetje voor fietsers en voetgangers. De echtgenote van sluismeester Comelis Arensman staat bij haar woning en het rechter meisje is haar dochtertje Anthonie. Uit: Melissant in Oude Ansichten. c) Vroeger lag even buiten het dorp op Sommelsdijkse grond een mooi bui ten, de Boomvliet. Het was van de famihe Van derDussen en Slicher. De uitgestrekte bossen zijn gerooid. Zou het zogenaamde Dirkslandse bosje, dat op 't eind van de 19e eeuw nog langs het Korteweegje lag, er ook toe behoord hebben? Ik ben er wel eens doorgelopen met de Dirkslandse leer lingen van de Normaallessen in Som melsdijk. Nu staat er^en boerderij; bij de ingang van de laan daarheen staan nog de posten van het oude buiten met op elk een wapen van de families en de spreuk: Nee temere, nee timide niet zonder overleg, noch angstvallig. E.N. 12-8-1977 Boomvliet Uit: V.d. Waaien Vervoorn. (wordt vervolgd) 3. L. Struik TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen beëdigd taxateur 01870-3477 CVS EZI DD van vrijdag 7 juni t/m zondag 9 juni 1985 ARTSEN Middelharnis - Sommelsdijk: van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter v.d. Peppel, tel. 01870-2117. Dokter v.d. Peppel is woensdag a.s. van 12.00 tot 24.00 uur afwezig. Dirksland - Herkingen - Melissant van vrijdagavond 19.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur hebben dienst de doktoren K. J. Huisman en T. v.d. Doel, tel.01877- 1412, b.g.g. 1752. Stellendam - Goedereede: van vrijdagavond 18.00 uur tot zondag avond 24.00 uur heeft dienst dokter R. P. van Rijswijk, tel. 01879 - 1207. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: van vrijdagavond 17.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter R. J. Lassing, tel. 01874 - 1259. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooltgensplaat: van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter A. J. M. F. Janssen, tel. 01871 - 1306. APOTHEEK „MENHEERSE" Voorstraat 16 Middelharnis Telefoon 01870 - 3666 J. Slager apotheker, werkdagen van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 18.00 uur. Zaterdagen van 10.30 tot 11.30 uur en 17.30 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.00 tot 11.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Spoed- recepten kunnen via de dienstdoende arts in de overige uren altijd worden aange boden. Inlichtingen via telefoonnummer 3666; of via mededelingen dienstkastje. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tandarts Dogterom, tel. 01875 - 2325 (van 11.00 tot 11.30 uur). DIERENARTSEN De weekenddienst wordt opgegeven via de antwoordapparaten bij: P. R. J. M. Schilder, Oude Tonge, tel. 01874 - 2441 L. Tjebbes, Middelhamis, tel. 01870 - 2966; W. J. Vink, Sommelsdijk, tel. 01870-2897. WUKVERPLEGING Wanneer u de wijkzuster nodig heeft, kuni u het wijkgebouw in uw woonplaats bellen: Achthuizen01873 -1440 Den Bommel01871 -1312 Dirksland01877 -1500 Goedereede01879 - 1267 Herkingen01876- 224 Melissant01877 -1234 Middelharnis/Sommelsdük 01870-2300 Nieuwe Tonge01875 -1390 Ooitgenspiaat01873-1310 Ouddorp01878 - 1321 Oude Tonge01874-1289 Stad a/h Haringvliet01871 - 2301 Stellendam01879 -1296 De gehele maand juni exposeert Riet Verbeeck in haar „GALERIE POTTE- RIET" Indonesische volkskunst en eigen werk waarbij ze zich o.a. door Indone sische batikmotieven liet inspireren. De hoofdmoot van de expositie bestaat uit BATIK in allerlei vorm. Batik stoffen, batik tafellakens en ser vetten, lopertjes en gebatikte kledingstuk ken. Daamaast zijn er allerlei andere recht streeks uit Indonesië geïmporteerde zeer fraai uitgevoerde kunstwerkjes te be wonderen. Uit de eigen pottenbakkerij zijn er dan nog gebmiksaardewerk en sieraden ten toongesteld. Openingstijden: Woensdag9.00 -18.00 uur Vrijdag13.00 - 21.00 uur Zaterdag9.00 - 12.30 uur Telefoon 01870-6099 STICHTING MAATSCHAPPELUK WERK „Goeree - Overflakkee" Oost-Achterweg 15a 3245 AN Sommelsdyk Telefoon 01870 - 5501 Spreekuur: ma t/m vrij 9.00 - 10.00 uur Crisissituaties: mat/mvrij 9.00-12.00/13.00-17.00 uur WEEKENDDIENST Gelieve in het weekend 01870 - 5501 te bellen, u hoort dan via de bandrecorder welke maatschappelijk werker weekenddienst heeft Stichting KRAAMCENTRUM Goeree - Overflakkee Telefoon 01883-10 000 Stichting Gezinsverzorging „DIRKSLAND" MELISSANT: Plein 1, 01877 - 2478. Spreekuur: Maandag t/m vrijdag 8.30 - 9.30 uur. DIENSTENCENTRUM „MIDDELHARNIS" Doetinchemsestraat 27, Middelharnis Pedicure dhr. J. T. v. d. Meijden elke Ie maandag van de maand van 14.00 -17.00 uur in het dienstencentrum. Ontspanningsvereniging voor alleenstaanden „ONDER ONS" telefoon 01870 - 4399 en 01870 - 5404 ONGEWENST ZWANGER Bel voor hulp aan moeder en kind 01879 - 2197 of 033 - 620244 Ned. M.S. Stichting afd. Goeree Overflakkee Contact-Coördinator: K. M. Schippers-Berghuis tel. 01879- 1815 Vereniging Borstvoeding Natuurlek ledere 1 e dinsdagavond van de maand moedergroep bij Lianne Steenhof in Ouddorp, tel. 01878 - 2511 Informatie- en klachtenburo over de Gezondheidszorg: TeL 01100-31594 op maandag t/m donderdag van 9 tot 12; dinsdag half 2 tot 5 en donderdagavond van 6 tot 9 uur. op donderdag 13 juni a.s. organiseren de Plattelandsvrouwen van Middenflakkee de jaarlijkse buitendag in theetuin De Bongerd aan de Molendijk te Herkingen. Een ieder is vanaf kwart over een 's middags welkom. De manifestatie duurt tot 's avonds zes uur. De bushalte van de ZWN is vlakbij de ingang van de theetuin. U volgt maar de WV-bordjes. Gelegenheid tot het drinken van koffie en thee in verschillende smaken. Voor de kinderen is er een kleine speeltuin. De modeshow, verzorgd door de leden met zelfgemaakte kleding begint om half drie. Voorts doorlopend demonstratie van de draaiende schopschijf en kantklossen. Expositie van tekeningen en aquarellen. Verkoop van handwerken, warme wafels, vlinders en barbeque. Zodra het gaat zomeren, komen ze ween de muggen. Hele nachten kan men soms wakker liggen van de jeuk of van het gezoem. Wie wel eens in Italië, Frankrijk of andere zuidelijke landen op vakantie is geweest, kent waarschijnlijk wel de anti- mugstekker. Een apparaat, dat men in het stopcontact steekt en waar een met werk- stof (bio-alletrin) geïmpregneerd tablet in zit. Door de warmte verdampt de werkstof en vermengt zich met de lucht in de kamer. Op muggen heeft dit mengsel van lucht en bio-alletrin een afstotende werking. Zo'n anti-mugstekker is ideaal voor ge- bmik in slaapkamers. Voor het naar bed gaan de stekker 40 minuten in het stopcontact steken en ramen en deuren goed gesloten houden. Daarna de stekker eruit, ramen en deuren open en de muggen blijven de hele nacht weg. Deze effectieve en reukloze manier om de nacht zonder krabben en gezoem door te komen is nu ook in ons land te koop onder de naam Roxasect Anti-mugstek ker. Deze is verkrijgbaar als complete verpakking (stekker en tabletten) en als navulverpakking bij drogist en speciaal zaak. ivi Jan van Beyeren, de XXIX, Graef GraefJan de tweede Grave van Henegouwen de 29 Grave van Holland! Zeelandt ende vrieflandt. ■^i,éMmnZi.i^^ De zel-neering of het Darink-delven, zoo als het oudtijds in Zeeland geoefend werd. Vlackee (1348) Vlackee 1348 zette ik er in naar kaart uit „Gebroken dijken"

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 10