Gemeenteraad Goedereede deed voormalige Openbare school Ouddorp eindelijk van de hand „Niet bidden om verdrukking, wel verdrukking nodig" Koop gegund aan woninginrichting Hameeteman Uitslag verloting Dirkslands Mannenkoor P.V. „Gevleugelde Vrienden" Uitslag P.V. „De Trekvogels" Jan Polder draait de eerste van Chartres 415 km. Ds. C. v.d. Berg op zendingsmiddag Nieuwe Tonge: «rrHOMWW,. Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" DINSDAG 4 JUNI 1985 In zijn vergadering van j.l. donderdagavond is Goeree's gemeenteraad er eindelijk toe over kunnen gaan de voormalige openbare school mét de onderwijzerswoning aan de Dorpsweg van de hand te doen. Besloten werd de koop te gunnen aan woninginrichting Hameeteman voor de niet- geringe prys van 446.107,met welk inschryvingsbedrag College en Raad best tevreden waren. Het was tenslotte dik 78.000,méér dan het bedrag waarmee aanvankelük-, in de exploitatie-opzet van de nieuwe sporthal waaraan de opbrengst ten goede komt rekening werd ge houden. Waarschuwend Het dhr. L. X. den Hollander horen dat dat wel eens ingebeelde winst zou kunnen zijn.... „Vergeet niet dat er nog bezwaren- procedures lopen en wanneer daar nog twee jaar mee lieen zou gaan zou dat een renteverlies van zo'n zeventigduizend gul den betekenen waarmee het „voordeel" tot enkele duizenden guldens wordt ge reduceerd", zo legde dhr. den Hollander (VVD) het College voor. Een kritische vraag had dhr. den Hollander over de wijze waarop met de belangen van dhr. van Geelen, sinds 28 jaar bewoner van de onderwijzerswoning, was omgegaan. Het leek dhr. den Hollander niet juist dat de beoordeling van het inschrijfbedrag van dhr. van Geelen voor de woning, zijnde 80.100,kennelijk was afgemeten aan de taxatiewaarde van 90.000,en der halve te weinig werd bevonden. Dhr. den Hollander tekende daarbij wel aan dat die taxatie van 1979 dateert en dat er onder tussen in het Onroerend goed nogal wat is gebeurd. Weth. van Dam zou overigens later ont kennen dat dat taxatiebedrag als vergelijk had gegolden. Het mocht dan misschien zo zijn dat de waarde van onroerend goed verminderd was; de bouwgrond daaren tegen is in waarde gestegen waarom dhr. van Dam meende dat de huidige waarde weinig van die van 1979 af zal wijken. Goeie zaken.... Dhr. Hameeteman werd alom toege wenst dat hij in zijn nieuwe pand goeie zaken doen zal. Zelfs dhr. den Hollander gunde het hem, als Ouddorps midden stander, de school te hebben „gekregen" welke uitsprak hij snel zelf corrigeerde in het besef dat het dhr. Hameeteman wel 4,46 ton kost. „Een mooie prijs", vond dhr. A. de Jong (SGP) daarvan terwijl dhr. Grinwis zich er ook over verkneu- terde met de constatering dat er voor de gemeente 2,5 ton méér inzet dan dat het onderhands verkocht zou zijn geworden. Ook dhr. van Oosterom (CDA) ver klaarde zich blij met de mooie prijs. Dhr. Reus (PvdA) evenwel had er z'n twijfels over of dhr. van Geelen toch wel korrekt behandeld was: ,Je kunt je afvragen of er gezien de 28-jarige relatie niet meer over leg met dhr. van Geelen plaats had moeten vinden", zo legde hij het College voor, overigens wel akkoord gaande met de verkoop aan dhr. Hameeteman. Aan dhr. Hameeteman zal gevraagd worden de kastanjebomen die achter het gebouw staan te sparen. De voorz. liet weten dat hem dat niet dwingend kan worden opgelegd. Getracht zal worden d.m.v. het starten van een art. 19 proce dure de overdracht van het gebouw te bespoedigen waarbij dhr. Van Dam voor zichtig de hoop uitsprak dat dat in drie maanden beklonken zou kunnen zijn. Zomerwoning géén permanente woning De zomerwoning Klepperweg 16 te Ouddorp mag niet voor permanente be woning worden bestemd, zo luidde de raadsbeslissing, hoe onwelgevallig ook voor de fam. Termaaten-van Eek te Stel- lendam die die woning die zich kwali tatief daartoe leent graag permanent zou gaan bewonen nadat ze hun Stellen- damse woning al hebben verkocht. De negatieve beslissing viel met 8-7 stem men. De 8 schaarden zich achter het meerderheidsvoorstel van het College dat adviseerde het verzoek van dhr. Ter- maaten af te wijzen, de 7 waren het eens met wethouder Visser die vond dat het best wel kon, dat het zelfs geanimeerd zou dienen te worden. De 7 tegenstemmers tegen het meerderheidsvoorstel waren de heren Den Hollander, Komtebedde (bei den VVD), Biemond (SGP), Visser, van Oosterom en Padmos (CDA) en dhr. Grinwis (eigen lijst). Voor die uitspraak duidelijk werd heeft de raad een stevige boom opgezet over de vraag of aan een dergelijk verzoek ooit zou kunnen worden voldaan gezien ook de precedentwerking die er van uit zou kun nen gaan. De meerderheid van het Col lege was juist daar zeer voor beducht waarom ze de raad adviseerden er nu niet en nooit mee te beginnen omdat men, bij het ontbreken van de juiste criteria, bij de benadering van volgende verzoeken aan rechtsongelijkheid niet zou kutmen ont komen. De College meerderheid joeg dhr. J. C. Komtebedde (WD) duidelijk tegen zich in 't harnas toen de moeilijkheden van het vaststellen van de juiste criteria werd aangevoerd: „Da's nogal makkelijk....!" wierp dhr. Komtebedde tegen. Verlang dat de wo ningen die ervoor in aanmerking zouden komen aan de openbare weg staan en dat ze aan de bouwtechnische voorwaarden voor permanente bewoning voldoen. Het kan in Ouddorp dan om slechts een zestal woningen gaan!" legde hij het College voor. Ook dhr. Biemond bepleitte de mogelijk heid om de bestemming te wijzigen met veel nadruk. „Het behoort tot de demo cratische vrijheid van de burger dat hij hierin zijn gelijk krijgt", vond dhr. Bie mond, constaterend dat de woning aan de kwaliteitseisen voldoet. Het leek hem be ter en zinvoller wanneer een dergelijke woning het hele jaar door bewoond zou worden dan dat dat per jaar slechts enkele weken het geval is. „We willen hier omtrent een goed beleid-, geen star be leid", bepleitte dhr. Biemond, gevolgd door dhr. L. X. den Hollander (WD) die ook voor enige flexabiliteit pleitte. Met de overige leden van de SGP fractie vond ook dhr. J. van Gurp (RPF) dat men zich op glad ijs gaat begeven wanneer gehandeld zou gaan worden zonder dat er duidelijke criteria zijn vastgesteld. Dhr. van Gurp verwacht dat een incidentele behandeling zeker door een precedent werking gewroken zal worden wat voor hem betekent dat het gedane verzoek niet kan worden gehonoreerd, hoe spijtig hij dat ook voor de aanvrager vond. „We hebben echter niet tot behartiging van de belangen van één-, maar van alle inwoners te komen", beargumenteerde hij zich „te gen". „Belist niet aan beginnen" vond ook mevr. Hoogenraad (PvdA): „als je ad hoc sociaal wilt zijn werkt dat juist a sociaal uit", zo waarschuwde ze. Eigen bevolking Had dhr. Biemond er in zijn pleit al op gewezen dat het in het onderhavige geval een eigen inwoner betreft die zijn woning aan een eigen inwoner heeft verkocht, ook voor weth. Visser was dat allesbepalend waarom hij ervoor pleitte om de deur even open te doen en die dan gelijk weer te sluiten teneinde zich nadien nader op de voorwaarden te beraden. „Wat let ons nou om die mensen te helpen?" vroeg hij de raad af: „ze hebben nu al twee maan den op onze uitspraak moeten wachten en dat heeft stellig verwachtingen gewekt. Op zijn beurt waarschuwde de raads voorzitter er weer tegen dat een gemeente raad nooit het al of niet inwonerschap van de gemeente als norm zou kunnen laten gelden. „Past U op voor zo'n grote vorm van rechtsongelijkheid; we hebben een wet op de Ruimtelijke Ordening en die hebben we na te leven", waarschuwde de voorzitter. Hij vond het ook onjuist als gemeenteraad in te moeten spelen, zoals geadviseerd, op de tijd omdat de tijd zal blijven wijzigen. Het verzoek van dhr. den Hollander om dhr. Termaaten in zijn verzoek tegemoet te komen om vervolgens alsnog de juiste criteria te ontdekken bleef ongehoord. Met 8-7 werd het verzoek van dhr. Ter maaten afgewezen. Lid comm. beheer Sporthalcomplex Met meerderheid van stemmen werd dhr. B. Noorthoek benoemd als gemeente lijk vertegenwoordiger in de commissie van advies inzake beheer sporthalcom plex. Dhr. Noorthoek verkreeg 11 stem men, de overige 4 waren voor mevr. Hoo genraad. Die 4 stemmen waren ongetwij feld van PvdA en VVD uit welke kring wat verwondering werd uitgesproken over de kandidatuur van dhr. Noorthoek. Trou wens liet ook dhr. van Oosterom (CDA) daarover zijn verbazing kennen omdat zo herirmerde hij de SGP, welke partij dhr. Noorthoek vertegenwoordigt, toch afwijzend tegenover de bouw van de sport hal had gestaan? De aanbeveling van dhr. Noorthoek werd verklaard uit het feit dat hij iemand is die geen enkele binding heeft met welke vereniging ook die van de nieuwe sporthal gebruik zal maken terwijl hij anderzijds goed op de hoogte is wat er in het Ver enigingsleven leeft. De aanbeveling van dhr. Noorthoek kreeg ook de instemming van dhr. Grinwis (eigen lijst), dhr. van Gurp (RPF) en uiteraard van zijn fractie genoten van wie dhr. v.d. Laan wat pinnig reageerde op de woorden van dhr. van Oosterom door te verklaren dat de SGP weliswaar om financiële redenen tegen is geweest maar dat ze zich, nu de sporthal in aanbouw is, aan verantwoor delijkheid niet wil onttrekken. „Boven dien is dhr. Noorthoek een van de wei nigen in de raad die aan geen vereniging verbonden is en derhalve onafhankelijk mag worden geacht", vond de raad. De kandidaatstelling van dhr. Noort hoek beviel dhr. Komtebedde maar niks, ook al niet omdat het naar dhr. Komte bedde meende een inwoner van Ouddorp moest zijn omdat de sporthal een Oud- dorpse aangelegenheid is. Op die laatste veronderstelling werd dhr. Komtebedde echter teruggefloten omdat de sporthal er is voor de hele gemeente en het derhalve goed moet worden geacht dat de hele gemeenschap er ook in vertegenwoordigd is zodat de vertegenwoordiger dan ook best inwoner van Stellendam mag zijn. „Noorthoek heeft kennis van zaken en het wordt beslist een goeie groep om mee te werken" vond dhr. Hans Grinwis, zich met de kandidaatstelling van dhr. Noort hoek akkoord verklarend. Dhr. Komtebedde volhardde in zijn be denkingen en hij stelde mevr. Hoogenraad liever kandidaat. Het resultaat daarvan was dat op haar 4 stemmen werden uit gebracht. HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening CD 01870-3477 Igai Mededeling aan al onze leden: Denkt u aan de repetitie-avond die is verzet naar D.V. vrijdag a.s.? Aanvang 20.00 uur. Uitslag verloting Rijvereniging „Oostmoerse Ruiters" waarvan de trekking plaats vond op 27 mei j.l. De nummers staan in volgorde van trek king: 2456, 164, 1892, 1776, 2484, 1059, 1906, 845,1942, 2289, 582,1399, 648, 103, 1726, 2000, 9, 1493, 1705, 2225, 1781,442,2335,1475,2077,351,1232, 2393, 278,1324, 254, 342, 1160, 1100, 2320,335,2030,798,2308,1983,1925, 514, 1073, 1343, 553, 366, 830, 1414, 529, 682, 2073, 1405, 1426, 628, 716, 565, 2303,2134,1245,123, 838,1780, 721, 2222, 840. Op vertoon van het lot kunnen de ge wonnen prijzen worden afgehaald bij ma nege „Oostmoer" te Stad aan het Haring vliet. SINT MAARTENSDUK Stichting Beter Wonen Het al gemeen bestuur van de stichting Beter Wonen heeft definitief besloten per 1 januari 1986 zelfstandig verder te gaan met een eigen administratie en onderhoud van de 2270 woningen. Beter Wonen blijft voorlopig nog gevestigd in het gemeente huis, maar er worden reeds plannen uit gewerkt om te komen tot een eigen kan toorpand. DIRKSLAND Soissons, d.d. 25 mei 1985. 214 duiven. 1, 17 W. Nieuwland; 2, 25 Joh. Koppel- man; 3, 27, 29 L. S. v.d. Baan; 5, 9, 16 Joh. Leune; 6, 13, 21, 23 K. de Jong; 7, 14, 28; C. Vermeulen; 8, 12, 18, 24 J. Kleijnenberg; 10, 19, 26, 30 N. H. v.d. Groef; 11, 15, 20 C. Nagtegaal; 22 B. Leijdens en Zn. OUDDORP Uitslag wedvlucht Soissons 25 mei 1985. 322 duiven, los 7.15 uur. Z.W. wind. 1ste duif 10.15 uur. Comb. Kees en Miep: 1,6,8,33,39,61; Comb. K. en B.: 2, 31, 37, 51, 77; Joh. Grinwis: 3, 4; H. Grinwis: 5, 18, 25, 40, 43; C. M. Grinwis: 7,14, 36,44, 50,53, 56, 64, 80; A. Klijn: 9, 20, 55, 59; L. Dorsman: 10, 23, 29, 47, 54; Comb. Pijl/Verhage: 1152,57,66,69; P. Mier- op: 12,46,58; KI. Meijer: 13,16,24,26, 62,68,76; Comb. Kieviet: 15,2128,65, 70, 73, 74; G. van 't Geloof: 17, 19, 27, 67; A. Venneman: 22, 48, 78; A. Me lissant: 30, 32, 34, 35, 41, 49, 79; J. Kapteijn: 38, 60, 71; T. v.d. Bok: 42,45, 72; J. A. Willemse: 63; H. Kleijn: 75, 81. MIDDELHARNIS D u ivensport p.v. de Postdu if Zaterdag 1 juni vlogen de 226 ingezette duiven, bijeengebracht door de leden van P.V. „de Postduif' een wedvlucht vanuit Chartres, de duiven die 's morgens om 6.30 uur in vrijheid werden gesteld kregen het op deze wedvlucht niet cadeau, de meest matige N.O. wind zorgde ervoor dat er op dit concours gewerkt moest worden, haalden de duiven op de vorige vlucht nog snelheden van ruim 1500 mtr./ min. nu moesten ze het doen met een gemiddelde snelheid van 950 mtr./min. De duif van Jan Polder de 1549252 wist op dit concours echter nog een snelheid van 1031 mtr./min. te maken en was hierbij de winner van deze prachtig ver lopen wedvlucht. De uitslag: J. C. Polder, 143,45,55; C. Polder: 2,5, 6, 11, 23, 57; M. de Blok: 3, 22, 26, 28, 39,40;J.Groenendijk:4,7,16,18,19;B. v.d. Doel: 8, 21, 38; B. Mans: 9, 51, 54; D. Bakker: 10,17, 30,32, 37,52,53,56; A. Sarelse: 12,14,27,41; W. de Vos: 15, 24, 35, 47; R. Kievit: 20, 36, 48; H. de Vos: 25, 29, 31, 34, 42, 46; Gebr. v.d. Sluys: 33; J. Jongejan: 44, 50; J. Spring vloed Diibbeld Sr.: 49. Op 2e Pinksterdag werd in de Ned. Herv. Kerk te Nieuwe Tonge de jaarlykse zendingsmiddag ten bate van de Eben-Haëzerzending ge houden. Als sprekers waren uitge nodigd de hervormde predikanten: ds. Tj. de Jong uit Poortvliet; ds. D. Heemskerk uit Maartensdijk en ds. A. C. Rijken uit Houten. Vanwege een lichte keelaandoening was ds. Heemskerk verhinderd. In zijn plaats sprak ds. C. v.d. Berg uit Leerbroek. Ds. Tj. de Jong, die nog maar enkele dagen geleden was teruggekeerd van een veertien daags visitatiebezoek aan het zendingsveld in Zimbabwe, stond in zijn openingswoord stil bij Hand. 5 20: „Gaat henen, en staat en spreekt in de tempel tot het volk al de woorden dezes levens". De apostelen moesten de gevangenis in, aldus ds. de Jong, ze zijn daarin gezet door de hogepriester en zijn trawanten; door diegenen die de leiding hadden in de gods dienst. Het blijkt dat te dier tijd de gods dienst de grote vijand van de godsvreze was. Dat zal voor u niet vreemd zijn, wanneer u van ontdekkend werk in uw eigen ziel afweet, aldus ds. In de ge vangenis dat wordt sterven, maar o, won derlijk, daar komt een engel en de banden worden verbroken. „Wij zitten van nature allen in de ge vangenis", aldus ds., „of dat we nou hier in Holland wonen of in de verre heiden wereld. Van nature is dat onze staat. Zijn we daaraan al ontdekt?" vroeg ds. Wanneer de Heilige Geest gaat ont dekken in zaligmakende zin, dan komt daar een druppel liefde in. En hoe meer liefde er in de ontdekking wordt uitgestort des te ellendiger wordt zo'n mens, hield ds. zijn hoorders voor. Dat wordt nou geleerd op de leerschool van den Heiligen Geest. En daar zijn we nou allen vijanden van, ook op de zendingsvelden. Ds. bena drukte, dat de mensen op de zendings velden echt niet staan te wachten op zendingsarbeiders. Maar het Woord Gods roept: Gaat heen. Ezechiël moest ook gaan prediken tot die dorre doodsbeenderen, de woorden dezes levens. Wat zijn dat voor woorden? Het leven wat in Christus is, meer niet. De gerechtigheid Gods en de heiligheid Gods in Christus. Dan gaat het niet meer om de hoge priester en het Sanhedrin, dan gaat het niet om de apostelen, dan gaat het ook niet om de uitverkoren kerk, maar dan gaat het om de deugden Gods, zo verzekerde ds. Door al uw deugden aangespoord, Hebt Gij Uw woord En trouw verheven. Gij hebt mij ziel op haar gebed. Verhoord, gered. Haar kracht gegeven. Dat God dat ook wil geven in deze ure; dat er een volk mocht zijn dat daarin gebracht mocht worden, aldus ds. de Jong. Hierna sprak ds. C. v.d. Berg uit Leer broek. Deze bepaalde zijn gehoor bij Hand. 7 59: en zij stenigden Stefanus, aanroepende en zeggende: Heere Jezus, ontvang mijnen Geest! Een drietal punten werden in het kort behandeld, namelijk: 1. Stefanus' prediking; 2. Stefanus' steniging; en 3. Stefanus' aanroeping. Waar een prediker wordt geroepen om het Woord Gods te prediken, dan is dat prediken niet afhankelijk van de omstan digheden, dan is dat prediken ook niet afhankelijk van het arbeidsveld, maar dan is dat prediken afhankelijk van de Zender, aldus ds. v.d. Berg. De rechte prediker moet van het gegeven leven, want het predikambt is een genade-ambt. In alle ernst vroeg ds. zich af of er niet voor ons als predikers een andere tijd moet aanbreken; een Stefanus-tijd. Een tijd van steniging. Moeten wij daarom bidden? Ik denk het niet. We behoeven niet om verdrukking te bidden, maar de verdrukking is wel nodig, aldus ds. Waarom moest Stefanus sterven? Wel, omdat hij zo eeriijk was geweest. Hij had eeriijk de volle zaad Gods verkondigd. Hij had eerlijk het volk aangesproken en gezegd: Gij hardnekkigen en onbesne- denen van hart en oren; Gij wederstaat altijd den Heiligen Geest. Wat een prediking. Ds. kon best be grijpen als de zendingsarbeiders met zo'n prediking op pad gaan, dat het zendings veld steeds kleiner wordt. En toch was deze prediking van Stefanus enkel liefde. Waarom? Wel, omdat de oprechte liefde een mens eerlijk wil behandelen. Een eerlijke prediking is daar waar de schuld wordt aangewezen. Maar ziedaar, deze prediking van Stefanus slaat niet in, maar slaat om in berstende vijandschap. Stefanus is des doods schuldig, maar hij ziet een geopende hemel, die met eerbied gesproken opengebroken is door het werk van die gezegende Middelaar. ledere steen was een stap dichterbij Hem die zijn liefheeft liefgehad, een stap dichterbij die Borg en Zaligmaker. Het verdroot ds. dat de levende kerk zo verscheurd wordt door twist en twee dracht. De één weet nog vaker stenen te gooien dan de ander. En de liefde wordt gemist. Bent u misschien ook vamniddag stenen- werpend opgekomen, zo vroeg. ds. Het leven achter Christus is geen leven waar we rust in hebben. Leeft u ook in een gevangenis, of is uw aardse leven u nog alles waard? aldus ds. Het slotwoord werd gesproken door ds. A'. C. Rijken uit Houten. Hij stond een ogenblik stil bij Psalm 87 5: En van Sion zal gezegd worden die en die is daarin geboren en de Allerhoogste zelf zal ze bevestigen. De dichter mocht de heerlijkheid zien van Sion, aldus ds. En nu licht de heerlijk heid van Jeruzalem niet in haar inwoners, maar in de Allerhoogste die deze stad uitverkoren had uit alle steden van Pales tina. Eenmaal zal die stad Sion nederdalen, de stad Gods met het Lam Gods in haar midden, de Heerlijkheid van Sion. Die en die is daarin geboren. Een grote schare die niemand tellen kan, maar dan zal het toch een wonder moeten worden voor u en mij willen we ooit in waarheid een inwoner worden in die stad. Ds. waarschuwde, dat er zovelen zijn die ons trachten mee te nemen naar een ingebeeld Jeruzalem om ons in te laten gaan door een ingebeelde poort. We kun nen daar alleen maar binnen komen door een eenzijdig Godswonder in en door Hem die uitgeworpen is uit Jeruzalem. Die èn die in Sion geboren. Ja, de weder geboorte is een daad Gods, eenzijdig, vrij en soeverein. Is dat dan Evangelie? Je moet toch pleiten op je doop en de beloften Gods? God steekt zijn hand naar u uit en u moet die hand grijpen. Deze klanken zijn eertijds ook gehoord, waarschuwde ds. en wel in 1618-1619. Maar toen heeft de kerk die klanken in haar midden het zwijgen opgelegd. Is er dan geen eigening? Jazeker maar daar gaat een eigening Gods aan vooraf. Zij willen niet anders zalig worden dan in een weg waarin Sions Koning verheerlijkt wordt, aldus ds. waarbij God alleen de eer krijgt en dat tot roem en prijs van Zijn vrije soevereine verkiezende genade. Die en die is daarin geboren en de Aller hoogste zelf zal ze bevestigen. Een in woner te worden omdat God het wil, ook op de zendingsvelden. Want Hij zal zijn eer aan geen ander geven. Door U, door U alleen om het eeuwig welbehagen. Mocht het ons allen te beurt vallen, zo besloot ds. Rijken deze goed bezochte zendingsmiddag. Met inbegrip van de koffietafel bracht de kollekte het mooie bedrag van ruim 3000,netto op. Een ieder wordt daarvoor hartelijk dank gezegd. VERVOLGVERHAAL door Fenand van den Oever - 57 - G.F.CallenbachB.V. Nijkerk Toen het benodigde was besteld, ging hij nog even een kijkje nemen aan boord van de LT 12. James Mitchel was er schipper van. Een Schot van afkomst. Ze kenden elkaar sedert de herfst van het vorige jaar. Het was een eigenaardige kennismaking geweest. De Su- zanna Cornelia, waarop Arend-Michiel voer, had veel verse haring en een zieke matroos. Vader bij die voer hij immers besloot Lowestoft binnen te lopen en daar de haring te verkopen. Hun lading en die van James Mitchel lagen naast elkaar. Ze kregen allemaal een partij haring te bewaken. De afslag begon. Hij begreep niet alles. Het ging ontzettend gehaast. Hij stond erbij en wees aan wat verhandeld moest worden, op z'n Hollands per kantje en niet per cran. De haring bracht een prachtige prijs op. Maar de kopers haalden per cran weg. Hij protesteerde. De viskopers om ringden hem. Ze zwaaiden met de handen en spraken door elkaar. Hij kon hen niet volgen. Toen sprong James Mitchel naar voren en zei, dat hij in zijn recht stond. Hij had hem alleen maar aangekeken. Van toen af waren ze dikke vrienden. Ze deden aan boord bij elkaar een bakkie. Overal keken ze naar elkaar uit. Ook nu hadden ze elkaar weer gevonden. In hun gebroken taaltjes spraken ze over de visserij. Natuurlijk daarover. Waar hun woorden te kort scho ten, hielpen de gebaren. Aan boord van de LT 12 zag Arend-Michiel de reep muizen. Het was een open baring voor hem. Ze deden niet, zoveel vaam, gemeten van arm-tot-arm, maar ze hadden vaste maten, met een touwtje. Hij vroeg niet waarom of ze het zo deden. Hij begreep het. Wat zijn ogen zagen, konden zijn handen. Ze praatten door.... Nee, het was niet best met de Noordvisserij, dat gaf James Mitchel toe. Maar 't was de Hollanders wel een beetje d'reigen schuld. Ze waren koppig en eigenwijs. Je moest achter de haring aan en de lekkerste soorten konden zij niet vangen, vanwege d'r wijde want. De noord gaf malse maatjes, vet, maar tenger goed. Hij liet hem de nauwmazige Schotse aasnetjes zien. Wat of hij daarvan zei? Arend-Michiel moest toegeven, 'twas prachtig lief spul. Hij vroeg wat James 's winters eigenlijk deed. Haring vissen.... Haring vissen? Ja, aan de westkust. Daar waren die wijde vleten van hen net goed voor, want 't was grote haring, dieje er ving.... Dus zij visten het heiejaar door? Ja. Hij gaf James een sigaar en een hand en hij ging weg. De Engelsen waren hun m alles voor. Ze hadden stoom en fijn want en ze bleven vissen. Niet een halfjaar voor de kant. Hij had over al die dingen weleens gedroomd en overwogen, het stiekem geheim te houden. Wat voor hem een geheim was, was voor de Schotten al open baring. Geen wonder, dat zij er op die manier aan gingen. Maar de boel behoefde niet kapot in Holland. Ze konden toch vissen als de beste. Wijnand zei eens tot hem: als je wat nieuws kunt uitvinden.... Uitvinden was niet eens nodig. Als ze maar aanpakten.... De Wisselvalligheid koerste zuid-in. Een dag later waren ze onder het vlootje. Wijnand werd gepraald. Hoeveel of hij had? O, hij was bijna vol en hij ging hier weer gauw vandaan.... Hij kón bij het praaien de waarheid niet zeggen. Nou, 't was overal schraal. De meesten hadden er al vijf, zes weken opzitten voor een schimmetje vis. Van d'n heer hadden ze vernomen, dat de kant wel een kerkhof leek en de pakhuizen leeg waren. Waar of het heen moest? vroegen ze hem. Wist hij het.... De stemming aan boord daalde. Toch behoorde De Wisselvalligheid nog lang niet tot de slechtste vangers. Ze zaten veel en gelaten omlaag. Wijnand schoot dagen achter elkaar het zonnetje niet. Hoe langer de reis duurde, hoe minder er gesproken werd. Zelfs de vraag waarom ze eigenlijk voeren, verstomde. Arend-Michiel zat dikwijls over een hoop dingen na te denken. Hij keek naar Giel van Deventer, altijd eender, altijd pratend over de zonde of lezend in De God- vreezende Zeeman, soms zingend psalmen als: Neig, o Heer', uw gunstig' oren, om mij in mijn angst te horen. En stilletjes aan tafel zat Dries Storm, dromerig starend op een wereld vol sociale rechtvaardigheid. En al de anderen. De één kijkend naar een meisjesportret tegen z'n kooiwand. De ander een hartje in papier snijdend met de woorden: ik heb je eeuwig lief.... En hij vol plannen voor een schip en Wil Struis en, en....'t was allemaal zo ver weg. Eigenlijk verschilden ze maar zo weinig van elkaar. Giel, Dries, Aai en hij.... Ze verlangden allemaal naar wat anders, waarvan ze hoopten, dat het hen gelukkig zou maken. Wie had er gelijk? Hij sprak er eens over. Giel zei: och, man, 't is hier een tranendal, moeten we niet smekend bidden: Heere, geef me alstublieft een plaatsje in Uw heerlijk huis, al is 't maar in het kabelgat.... Hij bedoelde het in volle ernst. En Dries zei eens op wacht Arend-Michiel, als we geen hoop op een betere wereld hadden, wat zou ons dan op poten houwen? Arend- Michiel gaf hun allebei gelijk, niet omdat hij met iedereen goeie vrienden wilde blijven, maar omdat hij het ook zo aanvoelde. Ze stonden niet zo ver van elkaar, ze wilden allemaal wat beters. De grauwheid van het dagen zwalken rond Doggers- bank, met schrale vangsten en zorgen om thuis hoe ze er van het opneemgeld moesten komen, werd doorbroken door een blij bericht. Willem de Koning een zoon van de Vliegende Smid die de Pietemella had, bracht op een middag een brief voor Aai van Noordt. Aai stond zelf aan dek en was de eerste, die er kennis van nam. Met de sloep brachten ze hem over. Aan dek scheurde hij de envelop open en hij las. Hij werd wit en rood en hij schreeuwde: Dankie, Willem, dankie, Willem, een zeun.... En hij holde naar omlaag, nog voor ze hem een hand konden geven. Even later kwam hij boven en hij zei: Ik heb een zeun, Aai hiet-ie, naar mijn. Ze feliciteerden hem. Onstuimig liep hij op Wijnand af en gaf hem de brief. Wijnand las. Hij gaf hem terug. Aai zei: Zie je wel, ouwe, dat-ie van mijn is, sprekend lijkent- ie op mijn, schrijft m'n moeder. En m'n moeder liegt nooit.... En ze mochten hem allemaal lezen en iedere keer herhaalde hij: zie je nou wel, dat-ie op mijn lijkent.... (wordt vervolgd) if l>.i^l^#.*^»jfJ^JHHHH^*#4******»»*»*****»*»**»***»***»»

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 2