karels autoschade Heel Goerees' zeewering nu op (veilige) Delta-hoogte Visser Richtspecialist Garage KNOPS B.V. fUimê&mj^ Volgende week één krant Ook op Flakkee akties in de bouw /|t^^X/cp5 Landbouwprijzen 85/86 vastgesteld Voortaan geen kleine schol meer Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Citroen-Hesselink Int. zeehengelconcours te Ouddorp aan zee werd groot succes AUTO-SCHADE Min. Smit-Kroes onthulde informatiebord bij 't Flaauwe Werk 57e Jaargang No. 5398 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Langeweg 30 NIEUWE TONGE 01875 - 1396 OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 Visserij: ^.r^ Autobedrijf A. J. van Rumpt Vei1.C. Bakker, tel. 01877-1589 RENAULT-dealer voor Dirksland, 01877 - 1357 Voor al uw I en REPARATIE van gelaagde autoruiten Kleurentelevisie met afstandsbediening Een heugelijke dag Onthulling PEUGEOT TALBOT Autobedrijf POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN De Raad van ministers (landbouw) van de Europese Gemeenschap heeft op 16 meij.l. een akkoord bereikt over de prijzen voor het verkoopseizoen 1985/1986 en de daarmee in verband staande maat regelen. Het pakket is echter nog niet geheel afgerond. Voor de granen en kool zaad was nog geen besluit mogelijk. Het is de bedoeling dat de beslissingen vanaf 27 mei a.s. van kracht worden. Minister ir. G. Braks (landbouw en vis serij) noemde het bereikte akkoord geen fraai resultaat, gelet op de geschiedenis van de landbouwprijsbesluiten. „Het be sluit is wel essentieel en van grote beteke nis voor veel boeren en tuinders"aldus de bewindsman na afloop. Hij betreurde dat de granen en koolzaad nu in de volgende bijeenkomst van landbouwministers op 11 en 12 juni weer aan de orde komen. „De Bondsrepubliek Duitsland heeft dit besluit verhinderd door na lang om de hete brij te hebben gedraald toch de zoge naamde eerste fase van het akkoord van Luxemburg in te roepen en tijd voor beraad te vragen voor het commissievoor stel inzake de granen", zo zei hij in een toelichting. „De Raad heeft.eieren voor haar geld gekoizen en een akkoord ge sloten over de rest van het pakket". Onder de omstandigheden waarin de Europese landbouw zich bevindt (be perkte financiële ruimte, stagnerende con sumptie en de dreigende houding van de Verenigde Staten ten aanzien van de inter nationale handel in agrarische produkten) ziet het pakket er voor ons land allerminst onbevredigend uit. Bij de zuivel is sprake van inkomens verbetering, terwijl bovendien nu duidelijk heid is ontstaan over het kader voor de superheffing. Minister Braks bleef het jammer vinden dat de totale heffingvrije hoeveelheid voor de EG niet nog eenjaar 1 miljoen ton hoger kan zijn. Daar tegen over staat het directe inkomenseffect van 1% lagere medeverantwoordelijkheids- heffing (met terugwerkende kracht tot 1 april 1985) en een versoepeling van de regeling. Bovendien vindt de betaling plaats na het einde van het melkprijsjaar d.w.z. over de gehele periode van 12 maanden. En tot slot is een oude Neder landse wens ingelost namelijk de aan kondiging van de EG-opkoopregeling. Minister Braks zei van plan te zijn op grond van de besluiten die genomen zijn de algemene aftrek tot 9,55% te beperken. Daarbij benadrukte hij nogmaals dat dit gepaard gaat met duidelijke risico's we gens een aantal onzekerheden zoals het ingerekende effect van de opkoopregeling en de inschatting van de verevenings ruimte via over- en onderschrijding. Vol gende week wil hij het besluitvormings proces kunnen afronden. Eerst een ges prek met het Landbouwschap en daarna met het Parlement. Die afronding betreft dan niet alleen de toepassing van de super heffing maar ook de invoering van de partiële opkoopregeling en de bedrijfsop volgingssituaties. Bij de totstandkoming van het prijzen pakket tekende de Raad aan dat het bud gettaire kader voor 1985 niet mag worden overschreden. Voor zover dit tocht ge beurt zal via beheersmaatregelen de over schrijding dienen te worden teruggedron gen. Per 1 januari 1987 zullen de schollen die de Europeanen op hun bord krijgen min stens 27 cm moeten meten in plaats van de nu geldende norm van 25 cm. Aldus heb ben de ministers van de Tien in december vorig jaar besloten en de Europese Com missie herinnert nog eens aan die be slissing in een antwoord op een vraag van een Europarlementariër, de Nederlandse socialist Eisso Woltjer. In het kader van de Europese visserij- politiek stelt de Gemeenschap voor be paalde vissoorten, waaronder schol, de minimale lengte vast om te voorkomen dat er van een bepaalde soort te veel wordt gevangen waardoor de prijs zou dalen. De voorgeschrven lengte van de vis hangt samen met de minimumlengte van de gevangen vissen die aan land worden gebracht, en die lengte wordt dan weer bepaald door de minimale maten van de mazen der gebruikte netten. Daarom zal per 1 januari 1987 de minimale maat van de mazen van netten die voor de vangst van schol op de Noordzee worden ge bruikt worden vergroot tegelijk met de toegestane minimumlengte van de vis. MERCEDES-BENZ >j stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 BEDRIJFSWAGENS ^♦♦^♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦»***»**»j Verkoop -I- Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 ^♦♦♦♦♦♦♦♦♦^fj^»»***»»»*»»»»*** Het op Hemelvaartsdag j.l. door de WV-Ouddorp, m.m.v. de Hengelsport vereniging Stellendam georganiseerde Int. zeehengelconcours is een groot suc ces geworden. Ten eerste omdat er weer een record aan deelnemers was, nl. 136 (vorig jaar 123) die weer uit alle delen van Nederland kwamen en verder dat er over de hele linie redelijk vis werd gevangen. De algeheel winnaar werd de heerT. Pijl uit Ouddorp die totaal 359 cm vis ving en met de hoofdprijs, een fiets en een prach tige trofee huiswaarts keerde; terwijl zijn zoon Eelco met de jeugdprijs ging strijken, want die ving in zijn klasse 167 cm vis waardoor hij ook in het bezit kwam van een trofee en een aantrekkelijke prijs. Verder was mevr. Wesi winnaar van de afd. dames met 210 cm vis en werd de grootste vis gevangen door de heer Nico de Jong uit Rotterdam die ook uit handen van de adm. der VVV-Ouddorp een pla quette met inscriptie ontving. Hij ving een geep van 64 cm. Al met al kan de orga nisatie terugzien op een zeer geslaagd hengelconcours. LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS 66cin.vanaf f I 030, 56 cm. ..vanaf f 1 0SOj"~ 3 jaar volledige GARANTIE I.v.m. 2e Pinksterdag, a.s. maan dag, zal het ons niet mogelijk zijn een dinsdagnummer samen te stel len. Volgende week zal daarom maar één krant verschijnen, t.w. het nummer van vrijdag 31 mei. Redactie E.N. De aktie die de afdelingen Goeree Over- flakkee van de Bouwbond CNV en de bouw- en houtbond FNV woensdag ge zamenlijk hebben gehouden heeft ertoe geleid dat op Goeree Overflakkee 54 werknemers van verschillende bedrijven spontaan het werk hebben neergelegd en tot nader bericht naar huis zijn gegaan. Opzet van deze werknemersaktie is druk uit te oefenen op de werkgevers en via hen op de werkgeversorganisatie om het CAO overleg te heropenen zonder dat daaraan voorwaarden vooraf worden gesteld. Het gerezen conflict gaat om de arbeidstijd verkorting en het veilig stellen van het ziektegeld op 100% willen zien vast gesteld. Per 1 mei, de datum waarop de CAO afliep is een ziektegeldregeling van kracht van 80% van het netto loon. Weth. Visser schiet de Minister aan met zijn zorg over de mogelijlce verdwijning vanDelta Expo". Met de handen maaict ze het gebaar op dit moment geen toezeggingen te willen doen; wel wil de Minister zo gaf ze te kennen over het voornemen een nader gesprek. Toen Minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat dinsdagmorgen in Goedereede verscheen voor de feestelijke ingebruikname van de ver hoogde zeewering van het Flaauwe Werk, bevond ze zich zeker niét op een haar onbekend terrein. Met Goedereede had ze méér van doen gehad en ze wilde dat weten ook..! Had ze niet vorig jaar de smeekschriften van Goerees' gemeentebestuur verworpen om zand voor de strandophoging uit het Goereese Gat te winnen en had ze niet, mét Rijkswaterstaat, gekozen voor een buitengaatse zandwinning? 't Was helemaal fout uit gekomen en pas tóén had de Minister met winning in het Goereese Gat ingestemd: „beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald; u hebt mij op tijd op het rechte pad gekregen", erkende ze dinsdagmorgen ten overstaan van burg. Van Velzen van Goedereede. worden overgeplaatst naar een centrale expositieruimte in de Oosterschelde. Die was er als de kippen bij om de bewindsvrouwe te verzekeren dat men in de gemeente Goedereede bijzonder in genomen is met de uitvoering van dat werk op die wijze en zo werd het weer pais en vrede tussen de Minister en Goerees' gemeentebestuur. Alleen wethouder L. Visser was nog niet helemaal tevreden over de handelingen van de overigens innemende Minister, nu ze heeft goed gevonden dat de expositie die herinnert aan de totstandkoming van de afsluiting, de zgn. „Delta Expo" uit Stellendam zal Ing. A. J. Eggebeen geeft de Ministèren burg. Van Velzen van Goedereede bij het informatiebord nog wat nadere uitleg over het gereedgekomen werk. „Daar moeten we het écht nog eens over hebben, want het zou bijzonder jammer zijn als die uit Stellendam zou verdwij nen" zo klampte dhr. Visser de Minister aan en ach, zij wilde best, maar staand in Goerees' duin verzekerde ze géén toe zegging te willen doen. Toch hoopt dhr. Visser dat de Minister in zal gaan op zijn uitnodiging zelf naar Stellendam te komen om daar te zien hoezeer de „Delta Expo" en het sluizencomplex één zijn, goed voor jaarlijks 130.000 bezoekers. De Minister suggereerde dat bij een evt. bezoek de ambtenaren, die de verhuizing hebben uit gedacht, dan maar mee zouden moeten komen.... Misschien zal het verzoek van dhr. Vis ser nog doorklinken wanneer zoals de Minister voorzag haar gezin zal smul len van de rijke inhoud van het haar aan geboden Goereese relatiegeschenk, een pakket met smakelijk zee-banket.? Nu de Minister er getuige van kon zijn en met een officiële handeling kon bezegelen dat op de kop van Goeree met het gereed komen van het Flaauwe Werk alle kust- versterkingen in het kader van de Delta wet zijn afgerond, nu verklaarde ze zich op deze heugelijke dag voor Goeree Over flakkee en voor alle betrokkenen als ver antwoordelijk Minister met „heel posi tieve gevoelens" vervuld: „....het Flaauwe Werk is niet alleen een mijlpaal, maar ook een symbool voor de strijd die hier in het verleden tegen het water is geleverd", verklaarde Min. Smit- Kroes, wetend dat die strijd al werd ge voerd vanaf de 12e eeuw. Ze werd welis waar nooit verloren maar er zijn door de eeuwen heen wel precaire situaties ge weest, laatstelijk in 1953 toen bij het Flaauwe Werk een doorbraak dreigde. Minister Smit Kroes kondigde nog bin nen de huidige Kabinetsperiode een ont werp van Wet op de Waterkeringen aan teneinde daarin het toekomstig beheer en onderhoud van de waterkeringen vast te leggen en aldus een wettelijk kader te heb ben voor de consolidatie van de Delta- veiligheid. Overdracht van de waterke ringen aan de Waterschappen ligt dan, conform de nota „beheer van de water keringen langs de Nederlandse kust" voor de hand en de Minister verwacht dat dat ook op Goeree zal leiden tot Water- schapsbeheer. Alleen de ligging van de laagwaterlijn, die zich door spelingen van de natuur steeds dreigt te verplaatsen, is dan nog een zorg voor het Rijk. De Minister haalde naar voren dat er tussen de Overheid en het Waterschap, wat de waterkering betreft, al sinds 1768 een band is, in welk jaar werd bedongen, dat ten behoeve van het onderhoud van de zeewerken op het voormalige eiland Goe dereede aan het Rijk jaarlijks een bedrag van 4.035,95 of zoveel hoger als nader wordt overeengekomen, wordt bijgedra gen..! „Kent U een minister die zich te vreden moet stellen met een bedrag dat in ruim twee eeuwen nooit is geïndexeerd?" vroeg de Minister o.a. de aanwezige Dijk graaf af ,,Het is wel eens goed zijn zege ningen te tellen en er dan vooral ook déze onder te rangschikken!" liet de Minister weten. Voor het eerst zo stipte de Minister nog aan is bij de verhoging van de zeewering van het Flaauwe Werk in de waterbouw hergebruik van asfalt toege past terwijl dat in de wegenbouw al een ingeburgerd begrip is. Ook in de water bouw blijkt het financieel als kwantitatief een succes te zijn en het geeft het nuttig hergebruik van materialen een nieuwe impuls. De Min. prees de aannemer voor de snelle aflevering van het werk, 2 kilo meter in een seizoen, met welke prestatie zij alle betrokkenen gelukwenste, be sluitend met de wens dat het thans gereed gekomen werk zal bijdragen aan de veilig heid en de leefbaarheid van het achter liggende gebied. Het gezelschap begaf zich daarna, vanuit het gemeentehuis, met enkele bussen naar het Flaauwe Werk waar de Minister een informatiebord onthulde. Achter glas is een schets aangebracht die laat zien hoe het Deltagebied er omstreeks het jaar 15 00 uitzag. Het vermeldt voorts dat rond 1750 de eilanden Goeree en Overflakkee met elkaar verbonden werden en er wordt herinnerd aan de aanvallen die de zee steeds op de kust pleegde waardoor het in 1954 noodzakelijk werd bij het Flaauwe Werk een asfaltdijk te leggen. In 1985 werd het Flaauwe Werk versterkt volgens Delta normen, waarbij het oude dijk- profiel werd verbreed en verhoogd. Het informatiebord laat ook een doorsnee van het dijklichaam zien. Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870- 3094 MIDDELHARNIS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 1