Uit de Historie Melissant Begrafenisonderneming „VOORZORG" Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS VRUDAG 24 MEI 1985 (slot volgt) Over Melissantse boerderijen kan ik nog niet ophouden, want mr. M. Zaaijer zond mij artikelen door hem geschreven over 3 boerderijen in de Oud Kraayerpolder, één in Nieuw Kraayerspolder en één in de Dirkslandse polder vlak bij Melissant. De drie in de Oud Kraayerspolder die aan de overkant van de Dirkslandse Haven- dijk ligt en gedeeltelijk tot Melissant be hoorde (van de 400 gemeten behoorden er 140 tot Sommelsdijk), heten: 1. de Graaf van Hogendorp (volgens'n ander kaartje, mogelijk „Akkerzorg" ge noemd), gelegen tegen de Havendijk van Dirksland. In 1963 werdC. Stehouwerde eigenaar van de stee met het land. 2. de Kraayert", ligt aan de Noorddijk, welke de scheiding vormt tussen de polder Onwaard en de Oud Kraayerspolder. In 1688 werd ze gepacht door Cornelis Willemzn. Zaaijer toen hij met z'n gezin van Camperland (Noord-Beveland) kwam en zich in de Oud Kraayerspolder vestigde. Generaties lang hebben nako melingen van Cornelis Willemszn. Zaai jer deze stee bewoond en hier het land bouw bedrijf uitgeoefend. In 1785 verwierf Johannes Zaayer het eigendom van de boerderij en het land. In 1933 werd de stee met 't land verkocht en is nu van de N.V. Levensverzekering Mij. Utrecht. Pachteris K. L. C. Slis. Een Zaaijer was burgemeester van Melissant in 1886. 3. Dükzicht. Deze stee is thans van dhr. L. P. Akershoek. Pachter G. Verstoep, de schoonzoon van dhr. Akershoek. Het woonhuis wordt thans als bergplaats gebruikt. Een mooie bungalow staat nu bij het oude woonhuis. In de Nieuw Kraayerspolder ligt de stee die in 1902 eigendom werd van Jan Leen- dert Kwak. Deze verkocht de boerderij in 1928 aan Laurus Machielsen van der Baan, de vader van de huidige eigenaar Machiel Marinus van der Baan. Tenslotte: De hofstede „De Honingeter", gelegen aan de Noorddijk van de polder van Dirksland, in de 18de eeuw „De Oude Stee" genoemd, werd in het begin van de dertiger jaren eigenaar van Johaimes Adri- anus van Nieuwenhuyzen. De oude boer derij werd gesloopt en er werd een nieuwe gesticht. In 1935 werd de nieuwe boer derij door zijn dochter Maatje Helena en haar echtgenoot Abraham Willem van Kempen betrokken. (In m'n jeugd woonde Marien van der Baan op deze stee). (Of er na 't schrijven van deze artikelen van dhr. Z., nog iets van het daarin ver telde moet gewijzigd worden, kan ik niet zeggen). Nu wiUen we dan van deze boerderijen afstappen. Op al deze of op bijna alle, hebben Me- hssantse arbeiders gewerkt. Die hebben zo voor hun deel meegewerkt aan 't leven met z'n voorrechten en zorgen. Meerderen woonden buiten de „kom", vaak in dijkhuisjes van Melissant, en meerderen binnen die kom. „Kom" van Melissant óver die „kom" wil ik nu wat vertellen. Uitgangspunt is daarbij een kaartje dat dhr. Zaaijer aan dhr. L. Bruinisse stuurde, 't Is een kaartje van Roxenisse, grenzende aan Oud-Melissant en ik fotocopiëerde het. Op dat kaartje uit 1696 staat de molen van Melissant, aan de Molendijk, daar waar de Bouwdijk(Schenkeldijk genoemd op dat kaartje) op de Molendijk uit loopt. Dit is voor ons nieuw want wij hadden altijd gehoord, dat er aan de Molendijk, tegenover de NoUestee (van Joppe) een molen had gestaan en dat die plek daarom het „Meultje" wordt genoemd. Nu zal beide waar zijn: De molen van 1696 zal verplaatst zijn naar „'t Meultje" of vervangen zijn door één op 't Meultje. Op het kaartje zie je dan een eindje verder van „de heule", afdalen wat later de „voorstraat" heette en nog zo heet, en aan het eind van de Voorstraat een kerkje. Voor de Hervorming werd deze kapel tot uitoefening van de Roomse godsdienst gebezigd. Na deze tijd moesten de predi kanten van Dirksland vier malen in het jaar te Melissant gaan preken, wat tot 1828 heeft plaats gehad. Men verhaalde in den tijd van Van Dam, dus in het jaar 1680, dat bij zekere ge legenheid, daar gepreekt werd door Broe der Komelis. Zijn naam was eigenlijk Komelis Adriaansz.; hij was geboren te Dordrecht, in 1521, en werd, omdat hij later Franciskaner monnik te Brugge was, ook wel Komelis van Brugge genoemd. In de geschiedenis van dien tijd is hij zeer bekend door zijne onbeschaafde taal op den kansel, door zijne ijverige bemoeiing met de staatszaken, en zijn woest getier tegen de Hervorming. Het gebeurde eens, zegt Van Dam, dat hij (waimeer hij in zijn sermoen al vrij ver was) door de ruiten keek, en eenige var kens in het koren zag loopen. „Ba, goe Lien, wat zal ik langer staan kouten, laat ons de varkens uit het koren jagen zoo sprak hij, liep den preekstoel af, 't veld in, en joeg de beesten het land uit, waarna hij weer op den stoel" terugkeerde en zijne preek verolge; doch vooraf zei: ,,Ba, mijn beminde Catholieken, wat hebben wij daar een goed werk gedaan. Hij overleed den 14den Juni 1581 en werd te Brugge begraven, waar men nog een weidsch grafschrift op hem vindt, op het kerkhof der Minderbroeders. Reeds vóór 1810 had het Burgerlijk Be stuur van Melissant, krachtens zeker be sluit van de Hooge Regeering, van de Roomsch Katholieke ingezetenen, hunne rechten op de kapel afgekocht, en werd de kerk ook voor Gemeenteschool gebezigd; in 1829 werd de kerk geheel tot school verbouwd, en bleef daarvoor dienen, tot dat het tegenwoordig schoolgebouw werd gesticht. Op de openbare school gingen m'n vader en m'n moeder, beide tot hun 8ste jaar. M'n vader van 1857 - 1856/'66, m'n moeder van 1868 - 1816/11. M'n vader volgde tot z'n 16e jaar de avondschool. Daar rekende hij uit Al. Boeser's Eerste en Tweede Verzameling van Rekenkun dige Voorstellen voor de hoogste klassen der lagere scholen. Behoorlijk ingewikkelder vraagstukken had hij op te lossen. „De regel van drieën", werd toegepast. (In uitdrukking van vroeger luidde: Hij is door de regel van drieën heen). Ik heb nog een schrift waarin m'n vader de oplossingen zette. 'n Schrijfvoorbeeld van m'n moeder was: Steel nooit, al is 't maar één beschuit; dieverij komt altijd uit. Men voedde op tot alle Christelijke en maatschappelijke deugden. Er werd nog wel gebeden op deze open bare school. Meester in de ouwe schole was M. v.d. Berge. Van hem en z'n vrouw gaat dit verhaal. Vooraf deel ik mee dat hij voor lezer en voorzanger in de Grote Kerk was, voor 52,per jaar (Gedenkboekje 1863 - 1963). Op 'n zondag had iemand als ,,tegen- zinger" deze voorzanger zeer geërgerd en hem genoopt om weer tégen die man in te zingen, wat z'n dood veroorzakte.... Maandag daarop stierf z'n vrouw van droefheid. Ze werden tegelijk begraven. Dat was in 1880. Of meester Van den Berge nog in de nieuwe school gewerkt heeft kan ik niet zeggen. Deze gemeenteschool kwam tot stand onder het bestuur van burgemeester J. Zaayer P.zn. (dit vond ik bij Van der Waal). Naast de oude school en het schoolhuis verrees het gemeentehuis en kwam een brandspuithuis (de houte lepel). Vroeger had men zich beholpen met het zogenaamde „Melissantse huis", staande óver de kaai van Dirksland, op Melis santse grond. Van het hele complex op den Hoek ver dween ook het kerkhof, achter de kapel. Het werd „geruimd". Reeds voor 1853 werd de tegenwoordige begraafplaats ge kocht. Op dat kerkhof weas een gedeelte dat het rieke-kerkhof (kerkhof voor de rijken) genoemd werd. Van Den Hoek hieronder deze mooie foto. Over den Hoek moest je naar de Chr. school op den Hoek speelde je, achter- langs het gemeentehuis en achterlangs de familie Rooy (dhr. Rooy was gemeente secretaris en z'n zuster zat op het Post kantoor in de ouwe schole) ging je naar het winkeltje van Arendje Rooy om bood schappen, over den Hoek ging je naar dokter Huisman (de opvolger van dokter Ferwisga), de mensen die daar wezen moesten gingen over den Hoek naar het café van Van der Werf (eens kwam daar Suze Groeneweg, Socialiste, met wie dok ter Huisman in debat ging). Over dien Hoek ging de vader z'n kind aangeven in 't Gemeentehuis; daar over hen ging iedere trouwstoet (Eens moet een bruidegom op de stoep gekomen berouw gekregen hebben en de trouw ging niet door). Over den Hoek ging iedere begrafenis stoet, met de politie voorop, daen ouwe Struuk. Vaak telden we van uit het smidsslop, en of vanaf de doorgang tussen het dokters- huis en Van der Werf z'n huis, hoeveel er achter 't lijk gingen. (Als 't goed was moest ieder over de Voorstraat naar 't graf gebracht worden). Op den Hoek werd feest gevierd, bv. 1923 toen Koningin Wilhelmina 25 jaar re geerde. Op den Hoek werd 't oude jaar weg- gestookt. En toen eens de „annexatie" van Kra lingen door Dirksland niet doorging, kwam heel Melissant 's avonds bijeen en sprak Ds. J. J. Kloots (van 1920-1924 predikant van de Ned. Herv. Kerk) een woord van dankbare vreugde. de plaats van 't huis van L. W. Bruinisse Van der Waal en Vervoom zeggen: Tot 1835 bezat Melissant geen straat; wat men nog „straat" noemde, was een klei weg langs de huizen, van de dijk af tot aan d ekerk of later het schoolgebouw. Bij droog en mooi weer, was deze weg wel te gebruiken, maar in de winter zakte men tot aan de knieën in de modder, en wist men niet van de dijk naar de school, niet van de ene woning naar de andere te komen. Eén der eerste zorgen van de in het begin van 1835 benoemde Burgemeester, de Heer J. A. van Weel, was, aan de treurige toe stand een einde te maken, en reeds vóór 1840 was de weg geheel bestraat, wat door de ingezetenen natuurlijk op zeer hoge prijs werd gesteld. De Voorstraat werd eens in 't jaar door de daar aan wonende vrouwen keurig ge- schrobt Wat lat de straete er dan netjes bij. Men had toen heus wel oog en hart voor het milieu. De Voorstraat moest ook wel behooriijk te De plaats van de molen 't Meultje") belopen zijn, want 's zaterdagsavonds liep de jeugd daar in rijen heen en weer, evenals in Middelhamis op de Westdijk. Langs de Voorstraat liep de „voorvaete". Ik heb het nog meegemaakt in m'n jeugd, dat die gedempt werd. Aoi van der Mast had dat grote karwei aangenomen, en de eerste tijd na 't dempen sprak men van „den gedempten Aoi". Ik sprak zo juist van 't kerkje van Me lissant. De Dorpsbeschrijver zegt: „We hebben hier niets te melden, dan alleen dat hier ter plaatse een klein kerkje werd gevonden, dat naar mate van het dorpje een goed aanzien heeft, van binnen is het zeer net en voor de dienst geaprope- rieerd. Er op staat een klein vierkant torentje met een diergelijke spits er op, in dezelve is een klein klokje. Deze kerk met het daar annex zijnde kerkhof en school huis, werden „in een goede order onder houden". Den Hoek was een begrip voor Melissant. En via de Voorstraat kwam je op den Hoek. HUIS VERKOPEN? makelaar tamboer bellen voor deskundige bemiddeling CD 01870-3477 m DD Op deze Voorstraat werd in 1913 het Onaftiankelijkheidsfeest gevierd. Bij de smidse van Abresch stond een muziektent gebouwd op vier pilaren, mooi versierd, onder welke tent de feestgangers door konden lopen tussen de voorste 2 pilaren en tussen de achterste twee. (In feesten was Melissant heel goed. In i 872 had men de inneming van Den Briel gevierd. Alva, door 'n pop voorgesteld werd verbrand, naar ik meen). Over de Voorstraat gaande passeerde men sedert 1863 de Ned. Herv. Kerk en pastorie. Deze twee waren sept. '62 aanbesteed en gebouwd door de heer J. van Bochove te Sommelsdijk voor 20.700,—. De Tielemans hadden hun aandeel ook in de bouw. „Reeds lang hadden de Hervormde in woners van Melissant verlangd eene af zonderlijke gemeente te zijn, en een kerk gebouw te bezitten; meermalen waren daar beraadslagingen over geschied, maar steeds vruchteloos. Tallooze bezwaren, niet het minst van fïnantieëlen aard, kwa men voor, en stonden de verwezenlijking van het denkbeeld geducht in den weg; totdat eindelijk door de ernstige en aan houdende pogingen van den toen aanwe zigen burgemeester, den Heer L. v. Es Jz. in 1861 eene zelfstandige kerkelijke ge meente tot stand kwam, en in 1863 eene nette kerk met toren verrees, waarin ook het uurwerk met klok van het school gebouw werd geplaatst; toen werd ook eene doelmatige pastorie gebouwd. Het Rijk zegde een zeker bedrag toe ter tege moetkoming in de kosten van den Predi kant. Het front van de kerk is aan de Beneden- Molendijk. Daar staat boven de ingang als eerste steenlegger de boer-burgemeester Leunis van Es. In het Gedenkboekje 1863 - 1963 Her vormde Kerk te Melissant, door Ds. K. Exalto lezen we: Het was op 17 december 1863 dat 42 manslidmaten in ons dorp waren op gekomen, des namiddags om twee uur om in tegenwoordigheid van de consulent ds. H. van Dorsser, predikant te Stellendam en een tweetal leden van het Classicaal Bestuur (van de Classis Brielle) de ge meente te institueren. Er werd een kerke- raad gekozen bestaande uit twee ouder lingen en twee diakenen. De ouderlingen waren Leunis van Es en Jan Human en de diakenen waren Adam van Herken en Leendert Kooman. Hiermee hadden we dus een kerkeraad, maar nog geen kerkvoogdij. Het was nl. wet in die tijd dat niemand minder dan Zijne Majesteit de koning, in dit geval koning Willem III kerkvoogden en nota belen van een nieuwe gemeente benoemde. Zelfs op 18 februari 1864 had dig not niet plaats gevonden, al werd volgens de no tulen van de kerkeraad van deze datum de benoeming wel spoedig verwacht. Geregelde diensten werden er ook nog niet gehouden. Lang is het gewoonte ge weest slechts één dienst per zondag te houden en we hebben de indruk dat men aanvankelijk ook nog weleens een zondag oversloeg; niet omdat men geen dienst begeerde, maar om andere redenen. Eindelijk, nl. in maart 1864 was er dan toch ook een kerkvoogdij. Ds. Exalto beschrijft de verdere geschie denis van de Ned. Herv. Kerk. Ik zal dat niet navertellen. Ik geef hier nog de foto van Ds. Hoedemaker, die inderdaad in de N.H. Kerk alles in Gereformeerde banen wilde leiden. Via de situatietekening, boven opgeno men heb ik iets van Melissants „kom" verteld. Van die „kom" lezen we in „Van der Waal's boek": „Was Melissant tot 1847 een kleine, nie tige plaats; dit zou anders worden. Vele woningen bestonden uit zeer armoedige vertrelqes; laag van verdieping en klein; verstoken van licht en lucht. De Am bachtsheer begon in dit jaar kleine stukjes grond aan de Molendijk in altijd durende erfpacht uit te geven, om daarop woningen te bouwen, waarbij dan meestal nog enige grond voor tuin overbleef; van die ge legenheid werd door de arbeidende klasse ruim gebruik gemaakt. En velen werd nu het voorrecht geschonken een eigen wo ning te verkrijgen; 't is waar, meestal zwaar met hypotheek belast. Goede wo ningen, gezond en fris, kwamen nu in de plaats dier benauwde huisjes; maar ook de bevolking wies. Langzamerhand wordt Melissant dus een dorp met behoorlijke huizen behalve de grote boerderijen, waarover we nu enige keren schreven. 1904 - 1909 Dit Melissant hadden de bewoners lief. De Feestcommissie droeg uit 1923 bij 't Jubileum van H.M. Koningin Wilhelmina de volgende woorden op aan de burgers van Melissant: 'k Heb U lief, Melissant! 'k Heb U lief, Melissant, in het kleine zoo groot. Heb uw spitsje dat prijkt in het groen. Gij hanteert er den schrepel en wint er uw brood. En eenvoudig zijt gij in Uw doen. In heb feesten waart Gij steeds de roem van Flakkee, Aan de netheid hield ieder de hand. En ik heb in het harte deezwensch en deezbeê: „Blijf maar klein, en tóch groot. Melissant!" Anexatie van grond was een gruwel in 't oog. En Gij streedt met elkaar voor goed recht. En omdat Gij uw vanen hieldt recht naar omhoog. Bleef de grens door d'historie gelegd. In de dagen van vreugd als in dagen van druk, Zijt Gij, Burger, vereend tot één band. En zooieven nog blij tot elkanders geluk. Op de kaart is maar één Melissant. Deze liefde voor Melissant was nog aan wezig in 1947. In „Opbouw", van 31 oktober staat een verslag van een speciale raadszitting ter behandeling van het samenvoegingsvoor- stel van Gedeputeerde Staten. Er boven staat: Melissant blijve. Het heeft natuurlijk geen zin om nu in 1985 nog na te kaarten over deze zaak. Ik neem dus uit dat verslag slechts over wat ons iets van de historie vertelt. „In 1812 werd Melissant door Napoleon bij Dirksland gevoegd, doch vanwege de narigheid die dit gaf werden de gemeenten in 1817 weer gesplitst". „Spr. herinnerde er aan, dat Melissant vroeger uit drie gemeenten bestond: On waard, Roxenisse en Oud-Melissant". (In 1857 werden de 3 gemeenten verenigd, J.L.S.). Aanhangsel I. E.N. 13 december 1963 geeft 'n over zicht van Ds. Exalto's boekje, waaruit 't volgende: Geregelde diensten werden in het eerst niet gehouden; ééns per zondag werd er gepreekt en wanneer er geen consulent kon voorgaan sloeg men ook wel eens een zondag over. Eerst in 1867 kon men gaan denken aan beroepen. Het Rijk zegde een toelage toe van 500,perjaar, waar de gemeente 300,aan zou toevoegen, zodat beroepen kon worden op een trac- tement van 800,per jaar, met vrije woning en tuin. Op een advertentie mel den zich elf kandidaten, waaruit Jacobus Willem Margadant werd gekozen. Op 1 januari 1868 deed deze eerste predikant zijn intrede, die er tot 4 december 1870 verbleef. Achtereenvolgens hebben de volgende predikanten de Hervormde kerk van Me lissant gediend; na het vertrek van ds. Margadant: ds. Jacob Louis Fortuin Drooglevervan 1 okt. 1871 -26 juli 1874; ds. Willem Ellens van 1 april 1877 tot 30 sept 1879; ds. Rijk Otto Cornelis Aitton van 1 oktober 1882 tot 14 febr. 1886. Jaren gingen voorbij dat niet beroepen werd; op 24 dec. 1893 wordt de heer J. van Broekhoven als godsdienstonderwij zer ingeleid. Cand. Ph. J. Hoedemaker uit Amsterdam neemt in 1904 een beroep naar Melissant aan en wordt op 30 ok tober van dat jaar door zijn vader be vestigd. Zijn opvolger is ds. W. A. Dekker die van sept 1916 tot mei 1919 de gemeente diende. In november 1920 volgt de intrede van ds. J. J. Kloots, die in 1924 vertrekt. Juli 1924, dus reeds na een paar maanden volgt ds. J. Baarslag, die maart 1928 zijn afscheid preekt In februari 1932 verbond ds. P. Bouw zich aan de gemeente die er tot mei 1936 verbleef. September 1936 was de intrede van ds. H. K. van Wingerden, zijn afscheid viel 1 januari 1940. In maart van dat jaar deed ds. A. van der End zijn intree, hij vertrok juni 1946. Eenjaarlater, juni 1947 volgde ds. M. Verweij, die in januari 1951 af scheid nam. De volgende predikant was ds. W. van Herpen die mei 1954 zijn intrede deed en afscheid nam in april 1957. Op 24 januari 1960 verbond de tegenwoordige predikant ds. Exalto zich aan zijn gemeente. Vermeldenswaard is nog, dat onder ds. Bouw de gemeente „om" ging en van confessioneel gereformeerde-bonds werd.' Uit dat nr. neem ik oven II. Dhr. Zaayer stuurde mij ook nog een artikel over de stee: Bouwlust'in „On waard". Een deel van Onwaard was Som- melsdijks gebied en alzo ZEEUWS. Als ik 't goed gelezen heb stond deze stee op dat Zeeuwse gedeelte van Onwaard, niet zo ver van 't Korteweegje in Dirks land. (Slot volgt) J. L. Struik Davenschot 37 8141 BB Heino(Ov.) Telefoon 05729 - 2244 Melissant, Voorstraat H'j Melissant, Dorpsplein ■""K.O. <- Dit dorpje ligt vrij aangenaam, 'Tis klein, en brengt slechts voordeel aan. Door 't graan en meekrap dat er groeit; Vermits de handel, hier niet bloeit, Moet ook den Landman door zijn graanen, De weg tot onderhoud zig baanen. Tevens Taxi (dag en nacht bereikbaar). P. Vroegindeweij, Emmalaan 18, Middelharnis Tel. 01870-2996

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 10