Caravanbezit het half miljoen gepasseerd „Even wat oud papier aan de straat zetten..!'^ TAALPRAATJE Zomeravond orgelconcerten DE HOOP-jeugd Nieuw baanrecord voor Kees Akershoek Toernooi-uitslagen Intermezzo De korendag op Hemelvaartsdag t.b.v. W. Daad werd een massabijeenkomst Ver. „De Christenvrouw" Zeewering Goeree voltooid Uitslag P.V. „De Trekvogels" Middelhamis: BRAND Bladz. 2 ,EILANDEN-NIEUWS" DINSDAG 21 MEI 1985 Het totale Nederlandse caravanpark blijkt groter te zijn dan tot nu toe op grond van beschikbare statistieken werd aan genomen. Er zijn niet ruim 400.000 cara vans in het bezit en gebruik, maar 580.000. Daarbij komen nog eens 25.000 kampeer auto's, inclusief door particulieren om gebouwde bestelauto's. Voorts blijken er 130.000 kleine begagewagens te zijn. Het totale tentenbestand is 1,14 miljoen een heden groot. Deze opmerkelijke gegevens zijn ge publiceerd in het RAI jaarverslag 1984 en afkomstig van een zojuist gereedgekomen onderzoek. In opdracht van de RAI af deling Caravans is in 1984 een deel van het Nationaal Rayon Onderzoek gewijd aan het bezit van caravans en andere kampeermiddelen. In niet minder dan 20.000 huishoudens werden vragen ge steld, waarvan de uitkomsten een zeer be trouwbaar beeld geven. Ons land komt met de nieuwste cijfers nog sterker aan de top te staan van de caravandichtheid in West-Europa. Toenemend gebruik Tot nu toe werd de omvang van het caravanpark jaarlijks bepaald aan de hand van de verkopen en de uitval van caravans. Daarbij was het uitgangspunt dat cara vans een levensduur hebben van ongeveer elf a dertien jaar. Op basis daarvan raam de de RAI afdeling Caravans de omvang van het park recent nog op ruim 400.000 eenheden. Aangezien er aanwijzingen waren dat dit een te laag getal zou zijn onder meer vanwege het toegenomen en meer lang durig gebruik dat van caravans wordt gemaakt werd uitgebreid onderzoek noodzakelijk geacht. Er blijken 165.000 vouwwagens en vouwcaravans (de laatste met opklap bare wanden en hefdaken) in gebruik te zijn, 285.000 toercaravans en 130.000 stacaravans. Samen 580.000 eenheden, waar de kampeerauto's ofwel motorcara vans bijgeteld moeten worden. Wat deze categorie betreft was er al jaren weinig zicht op de omvang van het park, dat voor wat de kompleet afgeleverde eenheden betreft werd geschat op rond 5.000. Daar naast blijken er nog ongeveer 20.000 bestelauto's te zijn omgebouwd, voor een belangrijk deel in de doe-het-zelf sfeer. De nu geconstateerde omvang van 25.000 eenheden is een bewijs van de populariteit van dit vakantie-onderkomen. Afd. Middelharnis/Sommelsdijk op D.V. donderdag 23 mei 1985 hopen wij de laatste vergadering voor dit seizoen te houden. De heer G. Slootweg wil voor ons een lezing houden over de 40-jarige Bevrij ding, met als titel: „Verlost Uit Aller Nood?!" Aanvang 19.45 uur in „De Hoeksteen" te Middelhamis. Gasten zijn hartelijk welkom. in Nieuwe Kerk Middelburg Door de Stichting Orgelcentrum zal deze zomer in de Nieuwe Kerk te Middelburg weer een serie orgelconcerten worden georganiseerd. Aangevangen wordt met het traditionele „3e Pinksterdagconcert" op dinsdag 28 mei, dat gegeven zal worden door de bekende Kampense organist Klaas J. Mulder. Daarna, vanaf 11 juni t/m 27 augustus, zullen prominente organisten elke dins dagavond het fraaie orgel in deze kerk bespelen. B ehalve eerstgenoemde zijn hiervoor uit genodigd (alph.) Bram Beekman; Kees van E ersel; Jos van der KooijJ aap Kroo- nenburg; Sander van Marien; Herman van Vliet; Charles J. de Wolff en Willem Hendrik Zwart. Uit Engeland zal de geens zins in Nederland onbekende Stephen Darlington deelnemen. Voorts maakt in dit jaar „Jaar van de Muziek" en in het kader van „40 jaar bevrijding", het befaamde „British Co lumbia Boys Choir" uit Vancouver, o.l.v. Donald Forbes weer een tournee door Nederland. Het zal op 30 juli in de Nieuwe Kerk concerteren. Vele honderden zullen zich het optreden van dit Canadese Jongenskoor herinne ren. De kerk bleek te klein om alle belang stellenden (1.100) te kunnen bevatten, waardoor velen teleurgesteld huiswaarts moesten keren. De „ontdekker" en vaste begeleider van het koor, Feike Asma, die ons helaas ontvallen is, zal hierbij node worden ge mist. Zo ook in de serie, waaraan hij jarenlang een groot aandeel heeft gehad. Over zijn verscheiden is in de media uitvoerig aandacht geschonken. Memo reren wij nog slechts dat deze zo popu laire organist er door zijn spel in geslaagd is tallozen voor het orgel te winnen. Het is een geliefd instrument geworden en de belangstelling er voor is groot. De organisatoren hopen dat ook in dit „Jaar van de Muziek" weer velen hun weg naar de eeuwenoude Abdijkerk zullen weten te vinden. Nadere gegevens omtrent het koor, de organisten en hun programma's, zullen tz.t. nog bekend worden gemaakt. Alle concerten vangen om 20.00 uur aan. Caravans voor iedereen Vouwwagens worden relatief veel aan getroffen bij mensen met kinderen in de leeftijdsgroep van 30 tot 50 jaar en in de hogere welstandsklassen. Deze kenmerk en gelden in nog sterkere mate voor de toercaravans. Over het algemeen genomen geldt dat de penetratie van vouwwagens en toercara vans hoog is in de leeftijdsgroep van 30 tot en met 49 jaar, bij de beter gesitueerden, huishoudens van vier personen of meer met thuiswonende kinderen onder de 18 jaar. De penetratie is laag bij alleen staanden en ouderen, kleine gezinnen in de lagere inkomensklassen, en verder in de drie grote steden. Voor de stacaravan is het beeld anders, zoals uit eerdere onderzoeken reeds is gebleken. Stacaravans zijn in het bezit van mensen met lagere inkomens (overwe gend C-klasse) en ouderen zonder kin deren. De penetratie is hoog in de kleine huishoudens, vaak uit de drie grote steden Amsterdam, Rotterdam en 's-Graven- hage. Van de stacaravanbezitters en -ge bruikers woont 27 procent in die stedelijke gebieden; daar woont 14,4 procent van alle Nederlandse huishoudens. Stabiele markt De levensduur van de caravan bedraagt gemiddeld meer dan vijftien jaar, zo is uit het onderzoek gebleken. Uitbreiding van de vervangings vraag is niet te verwachten. Wat de produktie in eigen land betreft was er vorig jaar sprake van een lichte toename in de vervaardiging van stacara vans, terwijl er een lichte daling optrad in die van vouwwagens en toercaravans. In alle categorieën nam de omzet echter toe. Volgens de RAI afdeling Caravans is er sprake van een stabiele markt en zal de afzet zich de komende jaren op ongeveer hetzelfde niveau bewegen als in 1984 het geval was. Wel is er sprake van een trend naar wat kompleter uitgeruste en dus duurdere caravans. De afzet van onder delen en accessoires vertoont een stij gende lijn, wat ook opgaat voor de handel in gebruikte caravans. THOLEN Opbrengst Rommelmarkt De 14e Rommelmarkt die door de jeugdraad van de Hervormde Kerk en Gereformeerde Kerk werd gehouden heeft 4.307, opgebracht. STELLENDAM In de maand mei hebben 17 jongelui van Fanfare-Orkest De Hoop het KNF-mu- ziekexamen gedaan. Zij hebben allemaal het diploma behaald! Voor het A-diploma zijn geslaagd: Aernout van Gosliga, 55^ punt; Martijn Wycisk, 56 punt; Marjan v.d. Jagt, 58'/4 punt; Astrid v.d. Wende, 59 punt; Marian van Oudenaren, 60 punt; Wilbert Groo- tenboer, 62 punt; Annemarie van Oude naren, 62 punt. Voor het B-diploma zijn geslaagd: Leendert Troost, 51'/4 punt; Jeroen van Rijswijk, 52Vi punt; Johan Jansen, 62 punt; Jan van Dam, 63H punt. Voor het C-diploma zijn geslaagd: Connie Troost, 52 punt; Lenie Bazen, 53W punt; Evert de Blok, 59 punt. Voor het D-diploma is geslaagd: Anthony van Es, 60 punt; André Tiele- man, 64 punt; Jacco Groenendijk, 65!^ punt. Zaterdag 25 mei a.s. geeft de jeugd afdeling van DE HOOP een uitvoering in het Haegse Huus in Stellendam, aanvang 19.00 uur. U kunt luisteren naar: De blokfluitgroep o.l.v. Marianne de Man Junioren-orkest o.l.v. Arie Stolk. Diverse solisten, duo's, trio's; etc. U bent van harte welkom! Toegang gratis! TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen beëdigd taxateur 01870-3477 M DD Minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat zal vandaag, dinsdag 21 mei de versterkte zeewering „Het Flaauwe Werk" op de kop van Goeree officieel voltooid verklaren. Dit gedeelte van de zeewering in het duingebied van Goeree is over een afstand van ongeveer twee kilo meter uitgevoerd als een met asfalt be klede dijk, die voldoet aan de normen van de zogenaamde Deltaveiligheid. Aan de binnenzijde is deze dijk zodanig ont worpen dat zich met zand afgedekt daarop een natuurlijke duinflora kan ontwikkelen. Op de kruin zijn bovendien hier en daar stuifduintjes aangebracht. Met de uitvoering van dit werk, die een verhoging en verbreding van de zeewering inhield, is een bedrag van ruim 24 miljoen gulden gemoeid geweest. Bij de verster king van het Flaauwe Werk is gedeeltelijk hergebruik van asfalt toegepast. Dit was het sluitstuk van de versterkingen van de zeewering langs de hele kust van Goeree tussen Haringvlietsluizen en Brouwers- dam. Afgelopen zaterdag werd er door de Stelle een 200 meter schoolslag wedstrijd uitgeschreven. Helaas kwamen er naast de Stelleleden alleen van Oud-Beijerland 7 leden. Desondanks werd er hard ge zwommen. In de groep onder 12 jaar werd ver rassend genoeg Yvonne v.d. Nieuwendijk winnares. Ze is nog geen jaar lid van de Stelle, maar heeft al een indrukwekkende prestatielijst opgebouwd. Daarachter werd Petra Heerschap 2e en Liesbeth van Splunder 3 e. Bij de jongens moest favoriet Gerrit Koese het toch afleggen tegen de steeds sterker zwemmende Meiiijjert Blokland. Achter dit winnend duo wist Erik Koen- raad op een knappe manier beslag te leggen op de 3e plaats. Hierna kwamen de dames in aktie. De troef van de Stelle, Arme-Marie Lokker, moest door ziekte lijdzaam toezien hoe Caroline van Es (Oud-Beijerland '66) vrij gemakkelijk de gouden medaille weg- kaapte voor de neus van de Stelle-dames. De 2e plaats ging nog vrij verrassend naar Janet Tanis en Aqa van Soest maakte het verhaal kompleet door met haar derde plaats net als Janet de hele damestop van de Stelle te verslaan. Kees Akershoek had geen moeite met zijn tegenstanders. Al na 25 meter had hij een hele lengte voorsprong. Toch ging hij voluit door enverbrak het oude baan record met 0.9 seconden. Het nieuwe baanrecord (en clubrecord) staat nu op 2.55.2. Maar achter dit geweld waren er nog 2 medailles te verdelen. Van Oud- Beijerland kwam er niemand aan te pas. Marius Oskam legde in een uitgekiende race beslag op de 2e plaats en liet de 3e plaats aan Jouke van Gosliga. Na deze wedstrijd maken Z.C. „de Stel le" en de Ouddorpse Reddingsbrigade zich op voor het komende pinksterweek- einde. Zij ontvangen dan vrijdagavond in het clubhuis van de Stelle leden van zwemclub SVO en reddingsbrigade DLRG uit Obernkirchen (Duitsland). MIDDELHARNIS Heren 3 van volleybalvereniging Inter mezzo leverde op hemelvaartdag op het toernooi om de Briljantbokaal een prima prestatie door achter het Amsterdamse US beslag te leggen op de 2e plaats. Heren 3 was voor deze gelegenheid versterkt met Piet Bal en Jos Groeneveld die sterk speelde. Dit toernooi was voor teams uit de Ie en 2e klasse, terwijl heren 3 in de 3e klasse uitkomt. Alleen van US, dat uit kwam met twee 3e divisiespelers werd nipt met 2-1 verloren. US mocht de Bril jantbokaal voor één jaar mee naar Am sterdam nemen. Bij de dames legde het jeugdige MVC uit Maassluis beslag op de eerste plaats voor Spirit uit Barendrecht. Uitslag Heren: 1. US5-10 2. Intermezzo 25- 9 3. SV Kwiek5- 8 4. Intermezzo 15- 5 5. Sparta5- 3 6. Ibis5 - 1 Uitslag dames: 1. MVC5-10 2. Spirit5- 8 3. Intermezzo 25- 6 4. Intermezzo 15- 4 5. Hpsv5- 4 6. SV Kwiek5- O Vrijdag 17 mei was het de beurt aan de B en C jeugd. Bij de Jongens B jeugd was TOP uit Brielle te sterk voor thuisclub Intermezzo, terwijl Sparta bij de B meisjes met gemak won. Intermezzo was winnaar bij de C meisjes. Uitslag Jongens B poule A: 1. TOP 2. INTERMEZZO 1 3. SV KWIEK 4. DELTA Jongens B poule B: 1Volley Quick 2. Vovero 3. SV Kwiek 2 4. SV Kwiek 3 5. Intermezzo 2 Uitslag Meisjes B: 1. Sparta 2. SV Kwiek 3. Intermezzo 4. Volley Quick 5. Ibis Meisjes C: 1. Intermezzo 2. SV Kwiek 3. Sparta Zaterdag 18 mei vond het laatste Inter mezzo-toernooi van 1985 plaats. Dit toer nooi was voor de 3e en 4e klassers. Bij de dames was het Sparta, dat door een beter saldo dan Dauwendaele het toernooi won. Bij de heren was het Mytilus uit Goes dat op saldo won voor Heren 3 van Inter mezzo, dat dus opnieuw genoegen moest nemen met een 2e plaats. Uitslag Heren: 1. Mytilus6-10 69 2. Intermezzo 16-10 41 3. Dauwendaele6- 8 4. Sparta6- 6 5. Intermezzo 26- 4 6. VC Goerae6 - 3 7. VCO6 - 1 Uitslag Dames: 1. Sparta6-11 95 2. Dauwendaele6-11 +71 3. VC Goeree6 - 6 4. Intermezzo 16- 5 5. Mytilus6- 4 SINT ANNALAND Gunning drukriolering De aanleg van een drukriolering in diverse gebieden op het eiland Tholen werden als volgt gegund: Gebroeders Moerland b.v. uit Sint-Annaland voor 359.900 gulden voor perceel 6 rond het stadje Tholen (Oude- landsedijk en Stenen Kruis), W. van Vos sen uit Sint Annaland 182.000 gulden voor perceel 5 rond het naburige Oud Vossemeer en Johs. van Vossen, even eens uit Sint Annaland 87.400n gulden voor perceel 3 in de buurt van Tolrust te Poortvliet. Daar dit jaar nog 323 percelen in het buitengebied aan de drukriolering moeten worden aangesloten, betekent dit voor verschillende aannemingsbedrijven flink wat werk in de toekomst, hetgeen de werkgelegenheid wel ten goede komt! OUDDORP Uitslag wedvlucht Peronne 220 km, los 8 uur. 1ste duif 11.29 uur. H. Kleijn: 1, 2, 3, 34, 80, 86, 89, 110; Comb. Kieviet: 4,12, 28, 35, 57, 69, 71, 76, 82, 83, 87, 88, 120; Comb. Kees en Miep: 5,6, 36,73,92,94,103,109,121; Joh. Grinwis: 7, 10, 17, 22, 29, 30, 40, 65, 75, 91, 95; C. M. Grinwis: 8, 9, 38, 46, 51, 52, 66, 78, 81, 104, 109; A. Venneman: 11,23,49,60,90; J. Kaptijn: 13, 53, 77, 79, 85; Comb. K. en B.: 14, 19, 43, 93, 99, 106, 112, 114, 119; A. Melissant: 15, 24, 26, 113, 116; H. Grinwis: 16, 42, 47, 48, 68, 70, 74, 84, 100,111; T. v.d. Bok: 18,33,61,72,101, 102, 115; L. Dorsman: 20, 27, 64, 117, 123; J. A. Willemse: 21, 25, 31, 37, 45, 63,122; Pijl/Verhage: 32,41,44,54,62, 67, 105; P. Mierop: 39, 55, 97; J. Tanis: 50; G. van't Geloof: 56; K. van Wijk: 58; KI. Meijer: 59, 108; A. Klijn: 96, 98; J. v.d. Berg: 118. De gezamenlijke inspanning die de leden van het mannenkoor „Ons Koor" zich getroosten om de oud papier-aktie succesvol te doen zijn moge groot zijn, ook de individuele inbreng is soms meer dan opvallend. Op de foto is te zien welk „stapeltje" dhr. K. Zaaijer uit de Berkenlaan maandelijks voor zijn koor verzamelt. Dhr. Zaaijer kreeg nl. van Euro-Discount in Middelhamis-Zuid de „alleen-rechten" op het papier en het karton dat daar anders zou worden weggegooid. „Soms staat'ie op de kop in een container" liet het personeel, dat ons met de aktie van dhr. Zaaijer confronteerde, weten en ze gunnen het dhr. Zaaijer en met hem het mannenkoor van harte. Wie maandelijks wat minder meegeeft hoeft zich door de gigantische stapel van dhr. Zaaijer niet te laten ontmoedigen. „Ons Koor" is een koor dat het kleine eert en dientengevolge ook het grote weert" wordt geacht..! „Geef mij nog even 6 programma's", zei op de middag van Hemel vaartsdag een bezoeker uit Scheveningen, die 25,aan de verkopers van de programma's bij de ingang van de vismijn te Stellendam toestak, toen hij hoorde, dat de verkoop van kaarten voor de korenmiddag moest worden gestaakt, omdat alle 2000 plaatsen bezet waren. „Dan blijven we wel staan", zei hij, maar gelukkig was dat niet nodig. Het comité had nog wat stoelen achter de hand, zodat toch iedereen een plaats kreeg. Ze waren gekomen, de zangliefhebbers, uit Dordrecht, Wilnis en Ooltgensplaat en zoveel andere plaatsen meer en ze zullen er geen spijt van hebben gehad. Dat is voor herhaling vatbaar, zei één van de diri genten, na afloop. Ook burgemeester Van Velzen sprak de hoop uit, dat deze eerste bijeenkomst niet de laatste zou zijn. We behoeven beslist geen koren van de overkant te laten komen", zei de voor zitter, de heer Van Hoorn zeer terecht in zijn slotwoord. De zang stond op een hoog tot zeer hoog niveau. Ondertussen beantwoordde de korendag volledig aan zijn doel. De verkoop van programma's; de kollekte tijdens de bij eenkomst, die 7000,opbracht en de giften, die al via bank nr. 3613.13.772 t.n.v. het Lia Jongejan-projekt te Stellen dam of via giro 22252 van deze bank waren binnen gekomen, bracht het totaal, na aftrek van de kosten voor stoelen, geluidsinstallatie, enz. opruim/12.000,- Even na 3 uur zette de bekwame organist Ab Vroegindewey zijn tot zingen inspire rende spel in met Psalm 47. Indruk wekkend was die samenzang uit meer dan 2000 monden, waaronder 600 koorleden. Ds. Den Butter heette de bezoekers van de korendag welkom. Hij nam als uitgangs punt voor zijn openingswoord Openbaring 5. Op Hemelvaartsdag, zo zei hij, denken we aan Christus als de verheerlijkte Ko ning. Nadat Hij alles volbracht had in lijden en sterven, heeft Hij van Zijn Vader eer en heerlijkheid ontvangen, Hij is nu gezeteen aan de rechterhand van Zijn Vader in de hemel. De apostel Johaimes heeft Hem gezien als de Leeuw uit de stam van Juda. Maar deze Leeuw is tevens het Lam, dat ge slacht was. Er lijkt geen grotere tegen stelling denkbaar dan die tussen een leeuw en een lam, maar in Christus is die tegen stelling opgeheven. Zijn Koningschap is gefundeerd in het werk, dat Hij als Lam verricht heeft. Hij heeft Zijn bloed ge geven en op grond van dat bloed regeert Hij nu in genade. Zo is Zijn Koningschap een genadig Koningschap. Deze genadige Koning ontvangt in de hemel alle eer en aanbidding. De hemel is vervuld van de lofliederen, die mensen en engelen zingen tot Zijn eer. Hij verdient die eer ook. De vraag voor U en voor mijn vandaag is. Hebben wij al leren buigen voor deze Koning? Zijn we Hem al gehoorzaam ge worden? Hebben we geleerd Hem te vra gen: Wat wilt Gij dat we doen zullen? Alleen als dat waar is in ons leven, zullen we ook zingen tot Zijn eer, aldus Ds. Den Butter. Burgemeester Van Velzen zei in zijn toe spraak, dat het Gemeentebestuur van Goedereede zich onmiddellijk bereid ver klaard had de vismijn af te staan voor het gevraagde doel. Hij gaf de aanwezigen een 6. Intermezzo 26- 4 7. Intermezzo 36- 1 De toumooicommissie van Intermezzo kan terugkijken op vijf geslaagde toer nooien. Voor de meeste Intermezzoteams zit het seizoen 1984-1985 erop. Enkele teams zoals het jeugdige heren 3, dat zaterdag in Schiedam uitkomt op een toernooi voor jeugd t/m 21 jaar, komen nog in aktie. indruk van de ligging van Haïti, van haar geschiedenis, van haar bevolking, van haar bestaansmogelijkheden, maar ook van de schrikbarende nood, die er heerst. Als wij enigszins zouden beseffen, hoe veel leed daar geleden wordt en hoe groot de armoe in de krottenwijken, waar Lia werkt is, dan zouden we ons niet zo gemakkelijk beklagen over zaken, die nau welijks van belang zijn. Hij riep de aan wezigen op het projekt van Lia Jongejan, de verpleegster uit Dirksland, van harte te steunen. Daarna kwamen de zangers op, meestal in groepen van zo'n 3 a 4 koren tegelijk, die per groep een kwartier hadden toe gemeten gekregen en die door verschil lende dirigenten geleid werden. Dat ge beurde zo zesmaal. En tussen het zingen van de koren in, klonk telkens weer uit volle borst het massale psalmgezang van de aanwezigen. Ademloos werd er geluisterd naar nu eens de gezamenlijke kinderkoren, dan weer een combinatie van diverse ge mengde koren, die de ene keer a-capella zongen, de andere keer met piano-bege leiding. Het meisjeskoor van de Prins Mauritsschool voor HAVO/MAVO en het Hoekse Waardse Mannenkoor zon gen apart. Tegenwoordig heeft brand bijna altijd de betekenis van vernieling door vuur. Eer tijds, thans verouderd, werd brand op gevat als afleiding van het werkwoord branden, zonder daarbij aan vernieling te denken. „Het vuur wil niet aan de brand" (wil niet branden). „Wilt ge de brand al in de kachel hebben". Ook: een sigaar in brand steken. Vandaar de uitdrukking: „Uit de brand raken". Van de kook zijn. Het water was uit de brand, van de kook. Met brand werd eveneens de gloed van de zon aangeduid met de bijgedachte aan uit stralende warmte. Dichterlijk: „derzonne hete brand". Vergelijk het gedichtje: „Nu keert de landman, van het akkerwerk. En 't zwoegen in de brand der zoime moe. Door 't avondkoeltje vriendelijk gestreeld, Met stille schreden naar zijn woning toe". Thans bijna alleen in de betekenis van ver nieling door vuur van gebouwen, schepen, bos, veld en heide. In de oude keuren was „ten tijde van brand" een staande uit drukking. In die keuren stonden verplich tingen vermeld. „Ten tijd evan brand zal eenen iegelic gehouden wezen sijn em mers te doen stellen voor sijne doere" (deur). (Voorkomend in de oude rechten van Dordrecht). „Bij tijde van brand sal een yeder gehouden wezen licht of te lanteeme uyt te hangen" (Enkhuizen). Daarvan zijn enkele zegswijzen afkomstig: „Daar kan geen brand van komen", schert send gezegd als iemand water morst. „Als er brand is, luidt men de grootste klok ken", vaak wordt iets erg overdreven. Grappig was de zeispreuk: „Daar is brand in de schoorsteen", zei de Duitser, en hij voer voorbij de brandende berg de Etna". Verder: „Daar is brand in de regenbak". Dat betekent veel geschreeuw om niets. Om aan te geven dat iemand zeer onver standig optreedt, zei men: „Hij steekt zijn huis in den brand, om zich aan de kolen te Dat laatste koor was een waardige ver vanging van de 2 Flakkeese mannen koren, die op het appèl ontbraken. Onder tussen hoopt er één, die de voorbereidings tijd te kort vond, volgend jaar beslist aanwezig te zijn. Zonder afbreuk te doen aan het geheel, want het was allemaal even knap, waren er een aantal hoogtepunten. Dat waren Ps. 105 van Goudimel; „Hoor, de vogels zingen weer" én „Als een wijngaard" van de kinderkoren; Nobody knows; de liede ren van het Prins Mauritskoor en tenslotte he t„Lobe den Herm" uit de Kantate van Helmut Walcha. Ook willen we het solospel van de trom pettist Hans Kom, samen met de organist niet onvermeld laten. Geboeid luisterde men naar het bekende Jesu, Meine Freude van J. S. Bach. Het liep al tegen zeven uur, toen de voorzitter aan zijn dankwoord begon. Hij beklemtoonde daarin vooral de hartelijke medewerking, die het comité van alle kanten binnen de gemeente Goedereede had ondervonden. Het was boven alle lof verheven, zo sprak hij. Ook dankte hij de koren met hun diri genten, die spontaan en geheel belange loos hun medewerking aan het projekt hadden gegeven. Uiteraard ook de vele honderden bezoekers, die het geheel tot een onvergetelijke dag hadden gemaakt. Majestueus klonk tenslotte Ps. 150, dat staande gezongen werd, waarna de vis mijn leeg stroomde. Niemand zal toen hebben vermoed, dat er een uur later geen spoor van deze prachtige korendag meer te vinden was en dat nóg een uur later de vismijn weer in vol bedrijf was, beantwoordende aan het doel, waarvoor hij is opgezet. warmen". Daarvan is afgeleid: „Als eens anders huis brandt, zich aan de kolen warmen". Dat betekent profijt trekken van andermans schade. Een spottende opmerking tegen iemand die een plas tegen een boom deed was: „Pas op, je steekt de boom in brand". In vroeger tijden trokken soldaten ten tijde van oorlog brandschattend door het land. Daarvan is de uitdrukking afkomstig „ten brande en ten zwaarde iets dreigen te doen". De betekenis is: eisen, opeisen onder bedreiging met brandstichting en moord. Vergelijk: te vuur en te zwaard verdelgen. „In lichten brand staan" duidt erop dat de vlammen een fel schijnsel geven. Ook: in volle brand staan. Deze zegswijzen zijn verouderd en inmiddels vervangen door de staande uitdrukking: in lichte laaie staan. Een grappige spreekwoordelijke zegs wijze luidde: „Hij kijkt naar Klundert of Willemstad in brand staat". (Noord-west hoek van Brabant). Gezegd van iemand die zo scheel als een ruiter was. Een leuke zeispreuk was: „Wat nu ge zongen?" vroeg de koster, en de kerk stond in brand". Om een zeer grote en felle brand aan te duiden, bezigde men het spreekwoord: „De brand van Troje". Vol gens de geschiedenis werd de stad Troje in de Trojaanse oorlog door de Grieken geheel door brand verwoest. Tegenwoordig wordt de brandweer ge alarmeerd door het geloei van sirenes. Maar ook dat alarm is de laatste jaren alweer achterhaald. Thans zijn de sirenes bijna in alle plaatsen vervangen door stil alarm. Vroeger was dat anders. Toen werd de brand gemeld door roepen (Brand! Brand!) Door kleppen van de klepperman, door blazen van de toren of door het luiden van de brandklok. Daarvan is de zegs wijze „Moord en brand schreeuwen" af geleid. Oorspronkelijk in de betekenis van het moord en brand dreigen, later ver zwakt tot: zich hevig beklagen over on recht, eventueel vermeend onrecht

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 2