&^©G ^aoM7(sDD(iF@Di]aoD@ Verre reizen V isser „De reddingsboot van Ouddorp en de bevrijding..!" Politieberichten GOEDEREEDE Garage KNÖPS B.V. AUTO PESCH Citroen-Hesselink hutbvetShtse Open Jeugdwerk Dirksland Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee YAMAHA Verbeterde versie van eerder artikel: Onze SHOWROOM Middelhamis No. 5396 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Westdijk 13-15 MIDDELHARNIS tel. 01870-3665 Dirksland, 01877 - 1357 Verkoop bij inschrijving Kleurentelevisie met afstandsbediening Autobedrijf A. J. van Rumpt Vert-C. Bakker, tel. 01877-1589 OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 RENAULT-dealer voor FORD - TOYOTA Buitenboordmotoren PEUGEOT TALBOT Al Kasta Tel. MIDI (tobedrijf njelaan 41-43 01870 - 3094 3ELHARNIS is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend X X POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Als iemand verre reizen doet, dan kan hij veel verhalen. Dat was vroeger misschien nog meer het geval dan tegenwoordig. Wij hoeven niet ver meer te reizen om de verhalen en beelden opgedist te krijgen. Toch blijft het reizen in trek. De ont moeting, de directe ontmoeting met an dere culturen heeft toch altijd pluspunten. Ook het kontakt met andere personen. Soms op hoog niveau, waarbij persoonlijk heid en inzet kunnen overtuigen. Soms om via de persoonlijke uitstraling (charisma noemen we dat) over te brengen wat via de media niet kan. Deze laatste weken hebben we van allebei de vormen een voorbeeld meegemaakt. Allereerst kwam de Amerikaanse presi dent naar Europa. Je zou zeggen: op een goed moment. Nog niet lang geleden werd hij met overweldigende meerderheid ge kozen; Amerika was nu jarenlang het trek- paard voor de aantrekkende economie en en dat moest toch ook een rol spelen het einde van de Tweede Wereldoorlog werd herdacht. De president kan veel verhalen. Allereerst over de ontmoeting van de zeven leiding gevende landen op economisch gebied. Er was heel wat te bespreken. De zeven waren het wel eens over de wijze waarop de economische crisis verder moet wor den bestreden, maar verder waren er grote verschillen. Allereerst dreigt het zgn. pro tectionisme, het beschermen van bv. de eigen industrie door het opwerpen van handelsbelangen. Reagan kwam om het vrije markt-mechanisme te propageren, maar had daarbij wel wat glad te strijken. Amerika zelf heeft immers maatregelen getroffen ten gunste van de eigen staal industrie en ziet verder met lede ogen de landbouwsubsidies binnen de EEG aan. Verder moest met name een dringend beroep gedaan worden op Japan om de grenzen verder open te stellen voor buiten landse produkten. Zijn zin heeft hij niet gekregen. Met de mond werd de vrije markt beleden, maar of het effect zal sorteren is de vraag. Er zijn in het verleden onderhandelingen geweest wereldwijd over de handels politiek. Reagan stelde voor ze te her vatten. Frankrijk de franse graandeur wordt nog steeds in eigenzinnig gedrag getoond wilde niet voor de niet ver tegenwoordigde landen beslissen. Daarmee werd het de pleitbezorger voor de derde wereld. Frankrijk was op meer terreinen de anti- pool. We hebben al geschreven over het Star Wars programma dat Reagan wil intensiveren. Konkreet is gevraagd om Europese deelname. Dat biedt voordelen. Amerika is dan niet de enige, maar Euro pa kan mee profiteren van de snelle tech nologische ontwikkeling ook voor burger doeleinden. Verder heeft het „medezeg genschap". Frankrijk zei vooralsnog nee en stelt zelfs voor een eigen programma te ontwikkelen. De gebeurtenissen rond het staatsbezoek aan Duitsland zijn bekend. Gewezen werd op het feit dat met de val van het Nazidom een nieuwe ontwikke ling werd ingeslagen, het begin van een democratische ontwikkeling in West Europa. Die leidde tot vriendschap, met name met de vijand van toen, Duitsland. Besloten werd ook de gevallenen van dat land te gedenken. Bitburg is inmiddels een begrip, er lagen ook SS'ers begraven. Het is een voorbeeld van de verwevenheid van de Duitse staat van toen met de staat in de staat de SS. Reagan is niet begrepen. Zijn gaan naar Bitburg heeft fel verzet geoogst bij hen die terecht verontwaardigd konden zijn. Het is aanknopingspunt geweest voor anti-Amerikaanse gevoelens van een gene ratie die de oorlog niet meemaakte, het heeft in Amerika oude wonden open gereten. Reagan heeft in Straatsburg ervaren welke vrijheden de door heni geroemde demo cratie zich kan veroorloven, Hij is er bepaald niet „binnengehaald". Hij heeft er overigens ook kunnen opmerken dat de Europese eenheid ver te zoeken is. Tot slot heeft hij in Europa, maar zeker in Spanje geen steun gevonden voor het embargo van Nicaragua. Zeker in Spanje historisch verbonden met Midden Ame rika moet dat een teleurstelling ge weest zijn. Wie verre reizen doet heeft veel te ver halen. We zullen moeten afwachten hoe Amerika zal reageren op die verhalen. Europa is maar een zone op de globe waarin men geïnteresseerd is. Misschien werpen reizen naar het verre oosten meer profijt af De Paus was de andere reiziger waarover het hier gaat. Hij bracht een bezoek aan zijn kerkprovincie, maar werd tevens als bevriend staatshoofd ontvangen. We wil len er geen doekjes om winden: dit bezoek schokte ons. Het allermeest omdat met zijn optredeïi het alverzoenend bloed van Christus tekort gedaan wordt. Maar er is meer. Nu dit geschreven wordt is het bezoek nog niet teneinde, er zijn wel voorzichtige conclusies te trekken. ALler- eerst trof ons de manier waarop de tachtig jarige oorlog werd afgedaan: een politieke strijd. Alsof er geen martelarenbloed ge vloeid heeft. Verder is wel duidelijk ge worden hoe ver de Nederlandse kerk provincie van Rome afgegleden is. De autonomie, de emancipatie is daar sterk doorgetrokken. Daarmee is de visie op ethische vraagstukken sterk aan het veranderen. Merkwaardigerwijs of be grijpelijkerwijs is dat nu juist weer het terrein waar orthodox-protestanten en rooms-katholieken elkaar begrijpen. Daar waar de moderne theologie doorwoekert vervagen grenzen. Het bezoek van de Paus heeft echter aangetoond dat de geuzen van Trente zeker niet vervaagd zijn. Wie verre reizen doet.... Notaris mr. L. de Kooning te Goedereede biedt namens de gemeente Goedereede bij inschrijving te l<oop aan: de panden Hazersweg 2 en Dorpsweg 1 en 3 met bijbeho rende erven te Ouddorp. Inschrijvingen kunnen als volgt geschieden: kavel a: panden Hazersweg 2 en Dorpsweg 1 met tuin en bijbehorend verhard erf, l<adastraal beleend Oud dorp, sectie E 4319 en 4321 gedeeltelijk, groot ca 2982 m^ kavel b: pand Dorpsweg 3 met bijbehorende schuur en erf. Betreft verhuurde woning, huurprijs 464,70 per maand, kadastraal bekend Ouddorp, sectie E 4321 gedeeltelijk, groot ca 650 m^ kavel a en b: panden Hazersweg 2 en Dorpsweg 1 en 3 met tuin en bijbehorende erven, kadastraal bekend Ouddorp, sectie E 4319 en 4321 gedeeltelijk, totaal groot ca 3632 m^ Nadere inlichtingen en voorwaarden zijn verkrijgbaar ten kantore van genoemde notaris, N.Z. Haven 15 te Goede reede, telefoon 01879-2322. Inschrijving kan uitsluitend geschieden door middel van ten notariskantore verkrijgbare inschrijvingsbiljetten, aldaar in gesloten enveloppe met opschrift Inschrijving panden Hazersweg/Dorpsweg in te leveren uiterlijk 29 meia.s., des morgens om 9.00 uur. Opening inschrijvingsbiljetten ten gemeentehuize van Goe dereede op 29 mei a.s., des morgens om 10.30 uur. 66cm. ..vanaf l I D*JO) 56 cm. ..vanaf f I üSO,"" 3 jaar volledige GARANTIE voordOetiéterheidt VINGEHLING 3-MIDDELHARNIS-TEL 01870-2518 Denken jullie aan de strandwandeling op 18 mei aanstaande? De bus waarin we naar het strand gebracht worden vertrekt om halfzeven vanuit Middelhamis. Daar kunnen jullie bij „de Hoeksteen instappen. Dan zal de bus om ongeveer kwart voor zeven in Dirksland bij „Onder de Wiek" zijn. Probeer jullie op tijd te zijn! Hopelijk tot ziens op zaterdagavond. Het zaterdagavondteam MIDDELHARNIS Opbrengst kollekte De opbrengst van de kollekte voor het Nederlands Astma Fonds bedraag* 3599,85. Hartelijk dank aan alle gevers en kollektrices! stad aan 't Haringvliet TeL01871 - 1553 c3 B3 ca €3 a Verkoop Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 In ons blad van vrijdag 3 mei blijken we in een artikel van de hand van één van onze correspon denten de plank volledig mis te hebben geslagen bij het verhalen van de vlucht van drie Ouddorpers en 14 Armeniërs naar het bevrijde Brabant, in de nacht van 23 op 24 november 1944. Ze maakten een gevaarlijke-, maar geslaagde over tocht met de Ouddorpse reddings boot. Arie van Aren Bakelaar, nu bijna 66 jaar en wonend te Rotter dam vertelde ons hoe het precies gegaan was en hij kan het weten, hij was er anders dan onze corres pondent zelfbij..! Samen met Pauw Bezuijen vormde Arie B akelaar in de oorlogsjaren de bemanning van de Ouddorpse (kust)reddingsboot „de Maasvlakte" die werd aangedreven door een 24 PK dieselmotor. Die te bedienen was de taak van machinist Bakelaar, ter wijl Pauw Bezuijen schipper was. De haven was voor ieder ander verboden gebied, niet echter voor de bemanning van de reddingsboot en zij die moesten helpen bij het laden en lossen van schepen. Een en ander gebeurde letterlijk onder het oog van een Duits commandant die zijn intrek had genomen in de woning waar nu het restaurant staat. Vanuit die plaats kon hij de haven overzien en met zijn contro lerende blik en die van de Armeniërs die bij de bewaking van de haven waren in gedeeld, moest derhalve steeds rekening worden gehouden. Dat nam niet weg dat dhr. Bakelaar regelmatig een praatje maakte met de Armeniërs, ze namen hem zelfs in ver trouwen over hun idee er met de boot vandoor te gaan naar het bevrijde gebied en zich zo aan de dienst van de Duitsers te onttrekken. Dhr. Bakelaar ontkent ten stelligste dat er, zoals het eerste artikel insinueerde, ooit over een geldelijke ver goeding zou zijn gesproken. „Geen cent hebben de Armeniërs ons geboden of be taald maar dat hoefde ook niet; we wilden zelf óók uit Ouddorp weg om ons aan de verdere bevrijding van ons land dienst baar te kunnen maken", verklaarde dhr. Bakelaar. Hij vond zijn buurjongens Jan Witte en Dirk Tanis bereid het vlucht- avontuur, met alle risico's van dien mee te beleven.... En risico's waren er, hoe voorzichtig ze ook tewerk gingen. Met de Armeniërs werd nader overleg gepleegd op de zolder van het woonhuis van Willem v.d. Linde die een gamalenpellerij had aan de Hazers weg. De afspraak was niet zomaar op een dag beklonken, er was geruime tijd voor nodig en enkele maanden duurde het zelfs om de gedragingen van de Duitsers vast te leggen. In het Springersdiep voeren door de Duitsers gevorderde en bewapende kotters en het was zaak er zeker van te zijn dat die tijdens de vluchtnacht niet in de buurt zouden zijn. Die nacht brak aan op 23 november 1944. De bewapende duitse kotters lagen in de haven, aan de grond nog wel. De drie Ouddorpers zagen in die pikdonkere nacht de kans schoon en de Armeniërs kregen een seintje dat ze buiten de haven zouden wachten, 's Nachts om twaalf uur slopen de drie naar de reddingsboot en namen van een binnenvaartschip dat in de haven lag de roeiboot mee om die in geval van nood te kunnen gebruiken of eenmaal in het bevrijde gebied aangekomen, naar de wal te kunnen roeien. Arie Bakelaar weet nog precies hoe het toen gegaan is: „De boot lag net buiten de haven. Op de wind draaide de boot precies naar het plekje waar met de Armeniërs was afgesproken. De afspraak was dat er 23 zouden zijn maar er bleken er maar 14 aanwezig. Een bleek te zijn ondergedoken bij de fam. Sieling te Melissant, 8 anderen die elders op Flakkee dienst deden zijn gepakt en gefusilleerd. Hun namen staan vermeld op het gedenkteken dat aan Middelhamis Havenhoofd werd opgericht. Met drie Ouddorpers en 14 Armeniërs aan boord bevond de „Maasvlakte" zich die nacht op het donkere Springersdiep. De motor kon pas op enige afstand van de haven op gang worden gebracht. Dhr. Bakelaar herinnert zich dat hij blij was op de plas te zitten en de Armeniërs ervan te hebben kunnen weerhouden de Duitse commandant in Ouddorp te vermoorden omdat dat voor de Ouddorpse bevolking zeker heel kwalijke gevolgen zou hebben gehad. Hij glimlacht maar 'es om de ver onderstelling in het eerste artikel dat ze niet geweten hadden dat SchouwenDuive- land nog niet was bevrijd en dat dat eiland hun reisdoel was geweest. Dhr. Bakelaar maakt duidelijk dat het anders was: „We wisten drommels goed dat Schou wen Duiveland juist vól zat met Duitsers die in staat van grote paraatheid waren gebracht i.v.m. het heersende Ardennen offensief van de geallieerden. In het Sprin gersdiep en op de Grevelingen wisten we gedrieën elke zandplaat en elke bobbel te liggen" verzekert dhr. Bakelaar waarmee hij wil zeggen dat van desoriëntatie, hoe donker het ook was, geen sprake is ge weest. Ze voeren regelrecht op het Bra bantse Anna Jacobapolder aan, zonder motorstoring en zonder problemen, wel onder grote spanning. Voor de wal van Anna Jacobapolder werd gestopt en met de roeiboot werd naar de wal geroeid. „Aan de wal gingen we niet door een mijnenveld maar over een verharde weg", zo corrigeert dhr. Bakelaar een veronder stelling uit het eerste artikel. De bevrij ders werden gewaarschuwd 't waren Engelsen of Canadezen en wat zich toen ontwikkelde heeft de vluchtelingen wel de nodige schrik aangejaagd. Ze kwamen met tanks en al.... „Er kwam gewoon een leger op ons af...!" herinnert zich dhr. Bakelaar. De Armeniërs droegen Duitse uniformen en zij werden dan ook onder schot gehouden en afgevoerd. Ook de Ouddorpers kregen geen al te vriendelijke ontvangst. De leden van de BS en de geallieerde soldaten namen alle persoonlijke bezittingen van de Ouddorpers in beslag; van dhr. Bake laar zelfs 1.300,— die hij pas vele jaren later terug kreeg. De drie Ouddorpers werden naar St. Philipsland gebracht en vervolgens naar Roosendaal. De weg van dhr. Bakelaar ging vervolgens naar Til burg en naar België, later naar Engeland waar hij dienst nam bij de Marine. In Dhr. Bakelaar anno 1985 op z'n Rotterdamse praatstoel. augustus 1945 voer dhr. Bakelaar LANGEWEG 113 TEL, 01870 - 2222 MIDDELHARNIS voer dhr. ij akelaar als opvarende van de ,,van Galen" naar be vrijd Nederland. Dhr. Tanis kwam bij het loodswezen terecht en Witte nam dienst in het leger. We hopen met bovenstaand verhaal dat t.o.v. het eerder gepubliceerde nogal wat correcties bevat de betrokkenen genoeg doening te hebben gegeven. - Auto in brand Te Melissant brak brand uit in een per sonenauto. De auto stond geparkeerd op de Voorstraat. De brandweer van Me lissant bluste de brand maar aan de auto, eigendom van dhr. M. te Melissant ont stond aanzienlijke schade. De auto zal vermoedelijk niet meer hersteld kunnen worden. De oorzaak van de brand moet vermoedelijk worden gezocht in sluiting in de bedrading van het voertuig. - Diefstal In de nacht van 7/8 mei j.l. werd de auto van de heer K. uit Melissant openge broken. Het linkerachterraam werd in geslagen. In de auto stonden twee kof fertjes die door de daders werden mee genomen. In de koffertjes bevonden zich uitsluitend administratieve bescheiden. Kennelijk hadden de daders aan die in houd niets. De koffertjes werden n.l. die zelfde dag in het dorp teruggevonden. - Kalkoenen gestolen Vanuit de kinderboerderij van Hemesser- oord werden drie kalkoenen gestolen. De beesten zaten in een ren die gemaakt was van gaas. Het gaas werd weggetrokken waardoor men bij de dieren kon komen. Gezien de hoeveelheid rondslingerende veren moet worden aangenomen dat het de daders van deze diefstal veel moeite heeft gekost de beesten te pakken te krijgen. - Doorgereden Op 9 mei j.l. vond er in de nachtelijke uren een aanrijding plaats op de Julianaweg te MeUssant. Een inwoner van dat dorp, W. G. was met zijn personenwagen tegen twee geparkeerde wagens gebotst. Na het ongeval is hij naar zijn woning gegaan. Hij bleek teveel alcohol te hebben genuttigd. Van hem werd een bloedproef genomen. Alle bij het ongeval betrokken zijnde voertuigen kregen aanzienlijke schade. - Diefstal Vanuit een sportzaak in Middelhamis werden op onverklaarbare wijze vier sport- pakken gestolen. De waarde van de ont vreemde goederen, zogenaamde glans- pakken, bedraagt ca. 1200 gulden. Het feit werd gepleegd op 9 mei j.l.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 1