«.z^Küagiri 1699. 999.- 1399.- 799. 699 1499.- 998.- ^95 391 1599.- 299.-^ De Vos Pasfoto's Bergmans Brillen knikarm zonwering! esselink bouwmaterialen Met de NMS neemt u moeite loos alle hindernissen. Graag Een Bril Dragen VRUDAG 17 MEI 1985 „EILANDEN-NIEUWS' Bladz. 3 HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening S 01870-3477 m Nu ook voor Hisschemöller koopdag met 'n meisje (of z'n meisje) kontakt maakte. De boeldag had iets van een kermis. Binnen de bebouwde kom van Melissant, en wel aan de Achterweg, stond de grote boerderij van Johannes Arie Struijk. Deze stamde niet uit een oud boeren- geslacht, maar klom op tot de positie van groot boer. Zijn zonen kwamen later ook op grote boerderijen. Z'n zoon Arie bouwde de stee, die nu Rust Roest heet en aan de NoUedijk gelegen is. Een andere zoon, Johannes boerde op Melissantse grond, dichtbij Sommelsdijk. Aan de ij in de naam van Struijk is 'n historie verbonden. Zijn vader heette Arij Struik. Deze stierf in de zomer van 1849 aan de cholera. Hij was naar de kerk te Dirksland geweest en terugkomende had hij verschrikkelijk buik pijn, 't Bleek cholera te zijn, waaraan hij heel spoedig overleed. Zijn vrouw, Elisa beth Hoek, een Ouddorpse, kreeg zeven maanden na haar mans dood een baby. De dokter gaf het kind per abuis aan onder de naam: Johannes Struijk, in plaats van Jo hannes Struik. Later schreef Johannes' zoon, M. W. Struik zeer uitdrukkelijk zijn naam met ui. In verband met Arie Struik z'n sterven aan de cholera nerem ik iets over uit het artikel van L. van Wallenburg in E.N. over: Cholera in Zeeland, dat ook van toepassing is op Flakkee: Warmeer we het woord cholera horen denken we direct aan de tropische landen, waar deze vreselijke ziekte in korte tijd honderden slachtoffers maakt. Of aan grote havensteden zoals Rotter dam en Antwerpen, waar de binnenlo pende schepen de besmetting meebrengen uit warme landen. Maar in Zeeland met zijn kleine steden en landelijke dorpjes verwachten we deze ziekte allerminst. Toch heeft hier ruim honderd jaar ge leden 1848-1849) een epidemie geheerst, waarbij 183 mensen gestorven zijn van de 317 die werden aangetast. Enkele jaren daarvoor (1832-1933) had deze ziekte eveneens Zeeland geteisterd. Niet zo erg: van de 107 gevallen stierven toen 74 personen. Een paar geleerde dokters hebben de verschillende gevallen zo goed mogelijk onderzocht. Ze kwamen tot de conclusie dat de haard der besmetting meest buiten de provincie lag. In Holland, vooral in de havenplaatsen Rotterdam en Dordrecht en in de Belgische steden Antwerpen en Gent wel in het bijzonder. Door het ver keer met deze besmette gebieden hebben verschillende plaatsen uit onze provincie ook hun treurig aandeel gehad. Door schippers overgebracht Verscheidene beurtschippers hadden een geregelde vaart tussen de Zeeuwse kust plaatsen en Rotterdam. Wanneer nu de bemanning van zo'n schuit besmet was soms zonder het in het begin zelf te weten was de kans groot dat ze de ziekte overbrachten naar de plaatsen waar ze aanlegden. Het verwondert ons dus niet, dat we de cholera aantreffen inBruinisse; hetGoese Gas, Kamperland, om maar enkele voor beelden te noemen. De bewoners van het veerhuis waar ze aan wal gingen of van de herberg waar ze vertoefden, werden door hen besmet. De ziekte werd cholera asia- tica of aziatische braakloop genoemd. Zo gevaarlijk was deze ziekte dat de meeste patiënten gewoonlijk na weinige uren stierven. Mijn overgrootmoeder Geertje Struik stierf ook in 1849, hoogst waarschijnlijk aan cholera. Een vriend van mijn vader vertelde me, dat zij cholera heeft gehad, reeds afgelegd was, maar nog levend bleek en daarna nog jaren leefde. Het verschijnsel van schijn dood kwam bij cholera wel voor. Mogelijk heeft m'n overgrootmoeder dan in 1832 al cholera gehad, waarvan ze tóen genas. Behalve de grote boeren, waren er ver scheidene kleinere boeren, keuterboeren, die in het dorp hun huis en schuur en mestput hadden. In een officieel papier kwam ik ook wel de term „avontuurboer" tegen. Is daarmee ook een klein boertje bedoeld? In die dagen was het nog mogelijk van zo'n klein bedrijf te leven. Ik hoorde eens een landbouwkundige deze kleinschaligheid roemen, wegens d^grote intensiviteit van die landbouwbedrijfjes. Akkerzorg Had zo'n klein boertje geen paarden, dan bewerkte een „teelman" het land voor hem. Zo was Jaap van der Sluijs onze teelman. De kleine boertjes waren soms borg voor elkaar. Zo konden we gezamenlijk wel moeilijke tijden door komen. (In de crisistijd der dertiger jaren zei iemand: „Heel Melissant hangt aan el kaar door de borgschappen". Slechts in één geval hoorde ik dat iemand vanwege borgschap in financiële moeilijkheden kwam). Alleen door de noeste arbeid van de kleine boertjes, door de zware en lange arbeid der arbeiders en boerenknechten bij de grote boeren, en door de goede energieke bedrijfsvoering van groot en klein, kon de landbouw de bron van betaan voor bijna alle Melissantenaren zijn. En ambachts lui en neringdoenden moesten van de landbouwbloei hebben. Bij het loon van de arbeider kwam in vele gevallen wat z'n vrouw op 't land ver diende, en wat de kinderen, die met hun achtste jaar van school gingen vóór 1901 de leerplicht werd ingevoerd, thuis brach ten. Sommige vrouwen verdienden er nog wat bij als werkster in gezinnen van boeren en burgers. Mijn opoe was baker, en vooral bij de grote boeren. Vele meisjes dienden in de huishouding. Al wat vrouw en kind verdiende kwam in de éne pot van het gezin. De gezinsinkomsten werden vaak nog wat vermeerderd door de ,Juun om den dor den". Het bezit van een hooQe, hof voor groente en aardappels, het houden van een geit, de „koe der armen" en van een varken, maakte het rondkomen van het magere loontje wel weer iets minder moeilijk. Hierbij komen de uitgerekende zuinigheid van de huisvrouw, de veel mindere be hoeften van het leven toen, en de zeer lage prijzen. Door al deze dingen was het in meerdere gevallen toch nog mogelijk, dat meerdere arbeiders wat naar boven konden krabbe len op de maatschappelijke ladder: zij hadden soms een eigen huis en hof; ze konden zich een stukje eigen land ver overen, konden klein boertje worden. Èn in de meeste gevallen hadden ze in ieder geval een keurigboeltje" en konden ze zich netjes kleden en de vrouwen droegen hun gouden of in goud gesopte krullen. Ik wil helemaal de economisch ongun stige toestand waarin ze verkeerden niet ontkeimen. En nog veel minder dat de boeren en burgers hun te weinig achting toedroegen als mens. Juist die econo- misch-sociale omstandigheden deden ve len het zoeken in Amerika, waar ze wel heel hard werken moesten maar als werk man meer in tel waren en ook meer ver dienden. Toen m'n vrouw en ik in 1983 in Paterson waren en we zeiden dat we van Flakkee kwamen, hoorden we de woordspeling: Flakkee.... vlak glad) verkeerd. Dit was een zinspeling op de toestand op Flakkee in vroeger tijd. Behalve naar Amerika gingen er van F lak- kee ook wel naar de Meer de Haar lemmermeer). Andries Makkenze, eerst koeiewachter, en landarbeider, te Dirks land verhuisde toen hij 20 jaar was naar de Meer. (later stond hij als dominee te Dirksland). Van MeUssant ging een Struik daar eveneens heen. Ik denk echter dat netr in die nieuwe polder niet beter was dan op ons eiland. De grote massa arbeiders bleef op het Slikdorp (het dorp met niet anders dan de zware klei, der droog gevallen slikken, bij de „slikkerspal,, en deed het werk met de „sliklappen" aan, in dienst bij de boeren en kwam langzamerhand op wat beter economisch peil. Het zou zeer goed zijn als er in milde geest, zonder verbittering naar beide kan ten billijk en niet zwart-wit, geschreven werd over het arbeiders en boerenleven. (Over de Landbouw en veeteelt schrijft F. den Eerzamen in het boek: Het eiland Goeree-Overflakkee, pag. 165-187). (Slot volgt) Heino J. L. Struik Philips kleuren televisie 20 CT 4636 TELETEKST Kompleet toestel voor jarenlang kijkplezier! 51 cm beeldbuis, 20 voor keurzenders en voorzien van alle TELETEKST tunkties. Inclusief infrarood ■'"MnmmiK'iirin»www .wr imwitfn .wir.wni«..t afstandsbedieninQ [.#- Atag gas/elektro fornuis KFD 2 Panasonic kleurentelevisie TX-1685 Teletekst K Philips portable kleuren televisie Bosch dubbeldr. koelkast KSZ 2620 Sharp videorecorder VC-481 w^"^°"4 tergen ^"^^ocamlr^ bedienen Philips VHS-video recorder VR6460 Philips stofzuiger HR 6270 Automatische broodrooster 01870-2044 zierikzee 01110-5551 Hofdijksweg 12 OUDDORP Tel. 01878 - 1249 Abonneert U op Eilanden-Nieuws Admin. Assur.kantoor Weesmolenstraat S, tel. 01873 -1656 OOLTGENSPLAAT Specialisten in Sparen. Drog. Reform. Foto Quelle MIDDELHARNIS Tel. 01870 - 2441 voor eenvoudige bediening. Normaal 2095- l^^"Juars voor ^f-^'^tool ca'^^\%°.'accu.l Nederlandse topkwaliteit voor een betaalbare prijs! Kwaliteits fornuis uitgerust met o.a. een dubbele ovenruit, ovenrooster, bakplaat, grillelement. Volwaardige 42 cm kleurentelevisie, uitge voerd met een quartz synthesizer tuner met 99 kanalen en 29 voorkeur- zenders. Voorzien van alle TELETEKST- funkties. Draagbare kleuren televisie met een 37 cm beeldbuis en druktoets- zenderkeuze voor 12 voorkeurzenders. Aangepast voor VCR- weergave. Aansluiting .voor hoofdtelefoon. Normaal 1195.- kookwekker en natuurlijk de unieke Atag infra- oven. Nieuwste model koelkast met een royale koelruimte en een volwaardig 4-sterren diepvries vak. Uiterlijk zelf te bepalen d.m.v. verwissel bare decorlijsten. Een koelkast met een lange levensduur en een VHS-videorecorder met 12 voorkeurzenders en 8 dagen timer voor 1 programma. Samen met de afstandsbediening een kompiete video voor 'n vriendelijke prijs! laag energieverbruik! Normaal 1239,- ,^"'^eerQat!°P"ame- NIEUW! Philips frontloading videorecorder volgens het VHS-systeem. Versnelde beeldweergave vooruit en achteruit vertraagd beeld, stilstaand beeld en een timer om 2 programma's tot 30 dagen vooruit te kunnen programmeren. Normaal 2095,- Draaitop model met een 950 Watt motor, zuig krachtregelaar en automatisch oprolsnoer. Deze degelijke stofzuiger is verder voorzien van verchroomde metalen buizen, een mak kelijk verwisselbare stofcassette van 4,4 liter en diverse hulpstukken. WX^F-^aÉi^. Normaal 439,- Handige, geheel in wit uitgevoerde brood rooster geschikt voor 2 sneetjes brood. von dcf heijdcn ZIerikzee fiavenpark 5 telefoon 01110 - 5202 I^F ZIerikzee fiavenpark 5 telefoon 01110 - 5202 Dirksland schelpenpad 26 telefoon 01877 -1236 uw zonnige zomer. zon. en gezellig op het terras, onder een knikarm zonwering, oersterk, over de volle breedte van uw terras. met effen en gestreept doek. zonnige schermen deskundig advies komfortabel tuinplezier kom kijken in de showroom molenvi/eg 28 middelharnis groeneweegje 15 Spaarbank

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 11