Predikbeurten Dhr. G. W. J. Poortvliet nieuwe wethouder Oostflal(l(ee NIEUWE BOEKEN Onderzoek naar visziekten in kustwateren Oud papieraktie Dirksland Zang- en orgelavond in de Grote Kerk te Maassluis Moederdag Taart De Open Deur Eilanden-nieuws in Middelharnis Interkerkelijke Herdenkingssamenkomst IVlin.Smit-Kroes opent ZWN bedrijfscomplex IVIorgen, zaterdag, grote rommelmarl(tinlVliddelharnis Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS' VRIJDAG 10 MEI 1985 In de Nederlandse kustwateren is in de afgelopen twee jaar onderzoek gedaan naar het voorkomen van visziekten. Doel was na te gaan in hoeverre er sprake kan zijn van een verband tussen visziekten en de ver vuiling van het zeewater. Het on derzoek dat door Rykswaterstaat in 1983 werd opgedragen aan het Rijksinstituut voor Visserij-onder zoek (RIVO) is uitgevoerd door de bioloog drs. D. Vethaak. Bij het onderzoek is gebruik gemaakt van de vissoorten bot, schar en schol. Deze vissen zijn op verschillende vervuilde plaatsen in en buiten het Nederlandse kustwater bemonsterd. De bemonsterin gen zijn uitgevoerd in de perioden najaar 1983, voorjaar 1984 en najaar 1984. Onderzocht zijn skeletafwijkingen, tu moren inclusaief lymphocystis (wratziek- te) en papillomenaandoeningen, vinrot, zweren en aandoeningen aan inwendige organen. In totaal zijn 15.694 vissen (8996 bot ten, 2998 scharren en 3700 schollen) bij het onderzoek betrokken, waarvan 1668 (10,6 procent) zichtbare in- of uitwendige aandoeningen vertoonden. Van de drie onderzochte vissoorten blijkt bot langs de hollandse kust het meest opvallend in- en uitwendige aandoeningen te vertonen (respectievelijk inwendig tot 7,8 procenten uitwendig tot28,6 procent). De belangrijkste uitwendige aandoenin gen bij deze vissoort zijn: lymphosystis (tot 23,3 procent), zweren (tot 5,8 pro cent) en vinrot (tot 1,4 procent), terwijl van de inwendige organen met name tu moren (tot 0,6 procent) en bepaalde lever afwijkingen (tot 1,1 procent) opvallen. Schar en schol zijn uitwendig aanmerke lijk minder besmet (respectievelijk tot 7,4 procent en 1,6 procent). De uitwendige aandoeningen bij schar en schol betreffen voornamelijk de eencellige parasiet glugea-stephanie (respectievelijk 16,2 procent en 2,6 procent). Er kan bij schar en schol geen verband tussen de ziekten en de bemonsterings- plaats worden vastgesteld. De resultaten van het inventariserend onderzoekinde periode 1983-1985 geven aan, dat de mate van voorkomen van bovengenoemde in- en uitwendige aan doeningen bij botten langs de hollandse kust mogelijk in verband staat met de vervuiling van het zeewater. Bot staat van „oudsher" reeds bekend om zijn vele aandoeningen en kan voor bepaalde aandoeningen een bijzondere ontvankelijkheid tonen. Voor schar en schol geven vooralsnog de gesignaleerde aandoeningen en hun voor komen geen aanleiding tot een vermoeden van een aanwezig verband met de ver vuiling van zeewater. Achterliggende gedachte bij het onder zoek was dat vissen onder invloed van watervervuiling in een slechtere conditie kunnen geraken. Hierdoor wordt de vat baarheid voor het optreden van visziekten vergroot. Op deze wijze kunnen vissen gebruikt worden als indicator-organismen voor de aantasting van het mariene milieu. Voor de volksgezondheid heeft dit geen betekenis: de vis blijft geschikt voor con sumptie. Het visziektenonderzoek zal in de pe riode 1985-1987 worden voortgezet, waarbij speciale aandacht wordt besteed aan specifieke vervuilingsbronnen in ver band tot het voorkomen van visziekten. (Het eindrapport van het inventariserend onderzoek in de periode 1983-1985 is vanaf 6 mei 1985 beschikbaar bij de Di rectie Noordzee van de Rijkswaterstaat, Koopmansstraat 1 in Rijswijk). April was een goeie maand wat de op brengst van het oud papier betreft. Ruim 6000 kg werd er opgehaald, waarmee we weer een record vestigden. We zijn erg blij dat steeds meer mensen mee helpen sparen en zo het jeugdwerk steunen! Aanstaande zaterdag hopen we weer bij u langs te komen. Zet u het weer ge bundeld klaar vanaf 9.00 uur?! Hartelijk dank voor uw/jouw medewer king. De jeugdraad (vervolg van voorpagina) Aangrijpend was het tafereel dat nog maar in het begin van de oorlogsjaren plaats vond. De joodse leefgemeenschap werd over de Voorstraat van Middelharnis af gevoerd. Weggeleid als schapen ter slach ting. Met ontroering herinnerde ds. Blok zich als de dag van gisteren hoe rabbi Slager vanuit de stoet zijn hand ten af scheid ophief. Toen werd op pijnlijke wijze de schuld gevoeld dat wij als kerkse mensen, hen nooit Jezus Christus als de enige weg ter behoudenis hadden gepre dikt. Bange oorlogsjaren Ds. schetste op duidelijke wijze de opgang en ondergang van het Duitse rijk. In eerste instantie leek de opmars van de troepen onstuitbaar. In Rusland werd de opmars echter bij Stalingrad tot staan gebracht en op 6 juni 1944 landden de geallieerde troepen in Normandië. Intussen was ook in Nederland de toe stand al meer en meer verslechterd. Steeds kleiner werden de eetrantsoenen. De toestand op Flakkee was verhoudings gewijs veel gunstiger dan in de stedelijke gebieden boven de grote rivieren. Diep ingrijpend was ook de wegvoering van vele vaders en zonen naar Duitsland. Verschillenden van hen zijn niet meer levend teruggekeerd. Door de bevolking werd het als een zegen ervaren dat ds. Blok zelf niet was weggevoerd. Bij alle ellende en zorg was het een voorrecht dat men zich op de zondag mocht neerzetten onder de verkondiging van het Evangelie. Het einde van Hitler Zonder twijfel kon gesteld worden dat Hitler door God verwekt werd tot een straffende roede en gesel voor Europa dat zich meer en meer van God afkeerde. Er is een duidelijke overeenkomst tussen Hitler en de Assyriër waarvan in Jesaja 10 5 gesproken wordt. Het wee daar uitge roepen over Assyrië is ook over Duitsland en Hitler gekomen. Hitler zelf heeft zijn eigen oordeel over zich uitgewerkt. Op 30 april 1945 pleegde hij in een Berlijnse bunker zelfmoord. Daarmee voorkwam hij levend te vallen in handen van de geallieerden. Zoveel schrikkelijker was het echter om te vallen in de handen van de Rechter van hemel en aarde. In totaal vielen er onder het bewind van Hitler vele miljoenen slachtoffers te be treuren. Onder hen waren zeer veel joden. Bevrijding op 5 mei 1945 Na jaren van ellende en onderdrukking kwam op 5 mei 1945 de zo vurig begeerde bevrijding. Een zware en beklemmende druk viel van de schouders. Het door de hongerdood bedreigde Holland was weer vrij. Groot was de blijdschap die in onder linge eenheid op uitbundige wijze werd gevierd. Ds. wees er op dat blijdschap nog geen ware dankbaarheid behoeft in te houden. De blijdschap geniet van de gave maar de dankbaarheid stijgt op tot de gever. Dankbaarheid maakt God groot in de beleving van eigen kleinheid. Helaas, wat is er weinig terecht gekomen van die ware dankbaarheid en is er na de bevrij ding van overgebleven. Geëmotioneerd gaf ds. Blok uiting van zijn afkeur over de behandeling na de oorlog van degenen die in oorlogstijd duitsgezind waren geweest. Ook in Mid delharnis en Sommelsdijk liep dat uit de hand. Waar gaan we heen? Ziende op de voortgaande afval onder ons volk zag ds. Blok zich genoodzaakt om met een woord van vermaan en waar schuwing te eindigen. De diskussie rond de diskriminatie-wetgeving is een bedrei ging voor ee leven naar Gods Woord en Wet. Onze demokratisch gekozen rege ring is echter een weerkaatsing van het geen onder ons volk leeft. De tijdens de oorlog geboren hoop op een geestelijke opleving in Neerlands kerk bleek ijdel te zijn. De onkerkelijkheid is sindsdien sterk toegenomen. Aan het eind gekomen kon ds. zich de vraag voorstellen: „Is dit nu een feestrede bij de herdenking van de bevrijding?" Veel aandacht was er gevraagd voor de ellende; weinig voor de verlossing, terwijl bovendien de dankbaarheid werd afge kraakt. Omwille van de waarheid had hij echer niet anders gekund. Hiüer is dood en zijn macht werd verbroken maar de grote vijand leeft echter nog onverminderd voort. Ds. Blok riep zijn collega's op te blijven waarschuwen voor de gevaren die de gemeente van Christus in deze tijd be dreigen. Laten de kerkeraden de wacht betrekken rond de aan hen toevertrouwde kudde. De gemeenteleden werden vermaand om de Schrift te onderzoeken. Onkunde maakt ons zorgeloos tegenover de drei gende gevaren. Met de bede om Gods erbarming besloot de thans 79-jarige emeritus-predikant zijn boeiende rede die met grote aandacht werd beluisterd. Onder het zingen van Psalm 126 1 en 2 werd een koUekte gehouden voor de Ned. Stichting Verplee^undigen voor Israël. Slotwoord ds. Quist Evenals ds. Den Butter gaf ook ds. Quist uiting aan de dankbaarheid, dat ds. Blok in de gelegenheid was, om de herdenkings rede uit te spreken. De bange oorlogsjaren werden vanavond als het ware opnieuw beleefd. Nodig blijft dat ook onze jongeren van deze dingen weten. Wat de Duitsers gedaan hebben zullen we niet licht vergeten. Boven alles uit mogen we echer nooit vergeten wat de HEERE heet gedaan. De HEERE heeft in de bevrijding van Nederland grote dingen gedaan. Waar zijn wij met deze onver diende zegeningen gebleven? Wanneer we daarop zien is er veel reden voor schuld belijdenis en verootmoediging. In Christus denkt God aan Zijn Verbond en blijft Hij de Getrouwe en Onverander lijke. Dan hebben wij er vanavond geen behoefte aan om in mensen te eindigen, maar zien in dankgebed en lofprijzing op naar boven, omdat God de HEERE groot is in barmhartigheid en genade. Dankbaar was ds. Quist dat deze her denkingsdienst kon worden belegd van wege de gezamenlijke kerken. In het slot gebed werd de pijn van de kerkelijke verdeeldheid voor Gods Aangezicht neer gelegd. Vóór men huiswaarts keerde, werden staande de twee coupletten uit het Wilhelmus gezongen. OpD.V. vrijdag 17 mei 1985 hoopt het Christelijk Mannenkoor „JEDUTHUN" te Amersfoort een zang- en orgelavond te verzorgen in de Grote Kerk te Maassluis. Het 150 leden tellende koor staat onder leiding van de heer Chet Jonk en het orgel zal worden bespeeld door de heer A. Kortleven. Dit koor tracht in de te zingen liederen de eigen identiteit naar voren te laten komen. Op het programma staan naast Psalmen ook enkele Geestelijke- en Vaderlandse liederen. De avond begint om 19.45 uur. Kerk open om 19.00 uur. Toegangsbewijzen: Volwassenen 5,00 p.p. Kinderen beneden 12 jaar en C.J.P.-ers 2,50 p.p. Deze zijn verkrijgbaar bij de koster van de Grote Kerk te Maassluis, de heer J. de Koeijer, Cortenaerstraat 8 te Maassluis, tel. 01899 - 15431 of aan de kerk. Zondag 12 mei 1985 OUDDORP-Herv. Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. W. J. op 't Hof, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. nabetrach- ting Heilig Avondmaal - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur lezen - Ger. Kerk 10.00 uur ds. A. J. J. van Noord en 17.00 uur ds. A. J. Krol - Doops gezinde Gem. 9.30 en 18.30 uur dhr. Kroon, Huizen. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 10.00 uur kand. van der Worp en 18.30 uur ds. A. Schaap, Amemuiden. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Codée, Heidelberger C atechismus zondag 2 3extra koUekte bijstand pastoraat - Ger. Kerk 10.00 uur ds. A. J. Krol en 17.00 uur ds. J. J. J. van Noord, voorber. H.A. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Vlietstra jr., v.m. bevestiging lidmaten; extra koUekte Quotum-Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. Mw. J. G. Groeneveld-Bijl, Dordrecht. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. M. van der Linden en 18.00 uur ds. I. Hoornaar, voorbereiding Heilig Avondmaal; extra kollekte diakonie - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Hoogerland. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uureerw. hr. A. H. Veldhuizen, v.m. herdenking bevrijding en nam. voorbereiding Heilig Avondmaal; ex tra kollekte onderhoudsfonds - Ger. Gem. 10.00 enlS.OOuurds.J.Karels, Rijssen. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. L. Kruijmer, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal; extra kollekte kerkvoogdij - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. G. Berveling. LUKASKAPELHDG-10.15 uur ds. J. T. Cazander, bediening Heilig Avond maal. MIDDELHARNIS- Herv. Gem. 10.00 uur kand. J. de Rijke, Vlissingen en 18.00 uur ds. F. H. van Trigt, bevesti ging ambtsdrager; extra kollekte kerk- Herv. „Exodus" Gem. 10.00 uur ds. Polhuis, Rotterdam - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. P. den Butter - Ger. Gem. 9.30 uur lezen en 15.00 uur ds. J. Karels - Ger. Kerk 9.30 uur ds. A. v.d. Waal en 14.45 uur ds. J. W. B runing, aangepaste dienst - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 10.00 uur lezen en 16.30 uur ds. A. Kooy. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. J. van den Bom, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal; Ie kol lekte kerkvoogdij en 2e kollekte kerke- raadsfonds - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. Herv. Gem. Vrijdag 17 mei: 14.45 uur ds. J. van den Bom, huwelijks bevestiging bmidspaar van Strien-van Loon. OUDE TONGE-Herv. Gem. 10.00uur ds. P. de Jager, bediening Heilige Doop en 18.00 uur eerw. hr. G. Meule- man - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur student G. J. van Aalst, Nieuw Beijer- land. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. G. C. Klok, v.m. bediening Heilig Avond maal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. M. Golverdingen, Utrecht - Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. J. Hage. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Vos en 18.00 uur ds. T. C. Guyt, Hei en Boeicop - Ger. Kerk 10.00 uur dr. E. Masselink en 18.30 uur ds. J. Noordhof. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. K. vanMeijeren, v.m. bevestiging lidmaten en nam. Hei delberger Catechismus zondag 30; ex tra kollekte vrije zitplaatsen - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur kand. M. Burggraaf, Rotterdam - Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur drs. J. H. Becker, H.A. en dankzegging. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur drs. J. A. de Koeijer, 's-Graven- polder. SINT MAARTENSDIJK- Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. R. Veldman, Goudswaard - Ger. Gem. in Ned. 3x lezen - Oud Ger. Gem. 3x lezen. De bakker van „de Kiem" maakte spe ciaal voor deze gelegenheid een moeder dagtaart. Omdat er meer lieve moeders zijn dan hij taarten kan bakken, volgt hier de receptuur voor thuisbakkers. Uiteraard met allemaal eerlijke grondstoffen, zoals u van hem gewend bent. De taartbodem 100 gram roomboter, 100 gram tarwe- fijnmeel en 2 gram zout. De boter wordt gesmolten en gemengd met het meel en het zout. 100 gram ei wordt met 100 gram honing opgeklopt. Het meel-boter mengsel en het ei-honing mengsel worden luchtig door elkaar ge schept. De vulling Voor de vulling gebruiken we 2 a 3 appels, 10 geweekte zoete abrikozen en wat kaneel. Zowel de appels als de abrikozen worden in kleine stukjes gesneden en met wat kaneel erdoor gemengd. Nu kan het deeg in de taartvorm gedaan worden (de hoeveelheid is voldoende voor een ronde vorm van 28 cm). We boteren die uiteraard eerst in. De randen van het deeg laten we iets omhoog steken. In de zo ver&egen holte draperen we de appel abrikozen vulling. Het bakken gebeurt bij een temperatuur van 180° C en duurt 40 a 45 minuten. We kunnen als afwerking de taart mnet wat honing bestrijken en er wat amandel- snippers of cocos overheen strooien. Indien u geïnteresseerd bent in wie „die bakker van de kiem" nou eigenlijk is, en hoe hij zijn brood en banket maakt, dan is er gelegenheid om een video-opname van de bakkerij te komen zien. Deze wordt op verzoek gedraaid op vrijdag en zaterdag bij natuurvoedingswinkel „De Dreef', Oranjestraat 8 in Sommelsdijk. Wim Vijfwinkel Zaterdag 11 mei is er op de Open Deur, het kerkelijk open jeugdwerk een „open avond". Dit betekent dat er dan geen programma is. Er is dus volop de gelegen heid om elkaar als jongeren te ontmoeten. Ontmoeting is tenslotte een doel van de OpenDeur. Jongeren van 16 jaar en ouder zijn van harte welkom. Plaats: De Ark te Goedereede. Zaal open 19.30 uur. De koffie is klaar. Dhr. G. W. J. Poortvliet (PvdA) heeft in de gisteravond gehouden raadsvergadering waarin hij tot wet houder werd benoemd de wens wel een beetje de vader van de gedachte doen zijn toen hij zich ./met alge mene stemmen" benoef|id achtte. Dhr. Poortvliet zag daatfjij voorbij aan de twee blanco stemmen van de SGP terwijl ook de 4 CDA leden hem hadden gepasseerd en hun keus op dhr. J. van Renswoude (ook PvdA) hadden laten vallen. Slechts in een erg vrije interpretatie kon derhalve over „algemene stemmen" worden gesproken, al zal hij, dat op zijn partij toepassend, naar de let ter misschien wel gelijk hebben ge had. De stemverklaringen vooraf hadden al duidelijk gemaakt dat dhr. Poortvliet opvolger van dhr. A. Kroon die op 26 april afscheid nam niet op aller steun mocht rekenen. Wél van de eigen fractie, dat mocht duidelijk zijn en werd nog eens heel na drukkelijk door dhr. van Renswoude on derstreept en bepleit: „in fractiebespre king heeft dhr. Poortvliet ons verzekerd dat hij de lijn van oud weth. Kroon voort wil zetten. Waimeer we zien hoeveel waardering dhr. Kroon voor zijn werk heeft ontvangen dan zal het, gezien de belofte die dhr. Poortvliet heeft gedaan, heel moeilijk zijn zijn kandidatuur niet te steunen", zo legde dhr. van Renswoude de andere fracties voor, prijs stellend op een zo breed mogelijke ondersteuning die dhr. Poortvliet de wetenschap zou geven in het belang van de hele gemeente bezig te kunnen zijn. Een stemverklaring werd ook gegeven door de CDA fractieleider, dhr. C. L. M. de Wit. Hij maakte duidelijk als CDA nu geen eigen kandidaat aan te bevelen waar op echter wel bij aanvang van de volgende zittingsperiode gerekend mag worden. „We zullen nu een lid van de PvdA fractie steunen", zo zegde dhr. de Wit toe. Steun aan de kandidatuur van dhr. Poort vliet werd wel toegezegd door dhr. Bax (VVD) en coalitiepartner in het College. „We hadden eigenlijk graag weer een kandidaat uit Oude Tonge gezien maar dat is van minder belang. Het beleid gaat niet uit van woonplaats of persoon" vond hij waarbij hij zijn steun aan dhr. Poort vliet te kennen gaf. „Wij zullen om principiële redenen niet de kandidatuur van dhr. Poortvliet steu nen" maakte dhr. J. van Dam (SGP) bekend. Na de gehouden stemming waarin dhr. Poortvliet met meerderheid van stemmen (7 van de 13) werd benoemd mocht hij de gelukwensen van de voorz. in ontvangst nemen. „Dhr. Kroon was een zeer gezien man en het zal niet meevallen hem als wethouder op te volgen", zo voorzag de voorz., burg. drs. de Vos. Hij breidde dhr. Poortvliet overigens voor op een niet te lange periode omdat op 29 april volgend jaar alweer een nieuw College gekozen al^ zal dienen te worden nadat op 19 maart de raadsverkiezing zal hebben plaats gehad. Op zijn beurt dankte dhr. Poortvliet de raad voor de verleende steun aan zijn partij, naar dhr. Poortvliet vaststelde „met algemene stemmen". „Blanco stemmen gelden niet", vond hij van de beide SGP stemmen, voor welke houding hij overi gens best respect verklaarde te hebben zoals hij ook zijn begrip kenbaar maakte voor de stemmen van het CDA. „De algemene steun aan de PvdA wethouders zetel stel ik zeer op prijs" liet dhr. Poort vliet weten. Nieuw raadslid Aan het begin van de vergadering wer den de beide eden (zuiveringseed en eed van trouw) afgelegd door het nieuw be noemde raadslid dhr. J. Zoon uit Den Bommel. Dhr. Zoon is al twaalf jaar raadslid van Oostflakkee geweest maar in december 1982 nam hij om gezondheids redenen afscheid te welke gelegenheid hem de traditioneel geworden ets van het gemeentehuis werd aangeboden, een ge schenk voor scheidende raadsleden. Dhr. Zoon hoeft dat geschenk niet te retour neren nu hij opnieuw zijn zetel bezet. Het deed de voorz. veel meer deugd te mogen constateren dat de gezondheidsredenen die destijds golden nu kennelijk vervallen zijn..! Dr. J. W. van Hulst, „Gerretson dichterbij". Uitgeverij Buijten en Schipperheijn, Amsterdam. 175 pag. Prijs f 24,90 Graag vestig ik hier de aandacht op een recente uitgave die de persoon en het werk, de meningen en ideeën van wijlen professor F. C. Gerretson dichterbij wil brengen. Laat ik het onderwerp van deze studie eerst bij u introduceren. Gerretson werd in 1884 in Kralingen geboren. Hij studeerde in Utrecht, Bmssel en Heidel- berg, waar hij promoveerde tot doctor in de filosofie. Van 1925 tot 1954 was hij in Utrecht hoogleraar in de geschiedenis van Nederlands-Indië en sinds 1938 ook bui tengewoon hoogleraar in de constitutio nele geschiedenis van het Koninkrijk. Daarnaast was Gerretson in de vijftiger jaren lid van de Eerste Kamer voor de C.H.U. Hij overleed in 1958. Het boek is geschreven door dr. J. W. van Hulst, Gerretsons opvolger in de Eerste Kamer. Hij tekent hem in diens grote veelzijdigheid, te weten achtereenvolgens als dichter (Geerten Gossaert), literator, hoogleraar, socioloog, historicusm politi cus, redenaar, joumalist, agitator en de bater. Al deze typeringen zijn inderdaad op Gerretson/Gossaert van toepassing. Onmogelijk kan ik hier op al deze as pecten van zijn leven en werk ingaan. Ik beperk me tot een drietal hoofdterreinen. Gerretson was met name dichter, histo ricus en politicus. Als poëet hoorde hij thuis in de protestants-christelijke tradi tie. Toch had hij een geheel eigen plaats; zijn dichterschap was geniaal en van een heel persoonlijke snit. Zijn (enige) bundel „Experimenten", in 1911 uitgekomen maar telkens weer aangevuld, getuigt er van. Gossaerts gedichten keiraierken zich door een beheerste retoriek, een gewel dige vormbeheersing en door een veel vuldig gebmik van de paradox. Over het wezen van het christelijke dichterschap zei Gerretson ooit zelf dat het zich af speelt tussen de polen van zonde en ge nade. Dat geldt ook diens eigen poëzie, zo b.v. in zijn gedicht daimona". Als historicus ging Gerretsons belang stelling vooral uit naar het nationale ver leden, naarde zestiende-eeuwse vrijheids strijd en de beweging van het Reveil uit de negentiende eeuw. In wezen was hijzelf één der laatste Reveilfiguren. Hij was tevens een uitstekend keimer van het werk en de gedachte van Groen van Prinsterer. Met het teboekstellen van het „Epos der Koninklijke", de geschiedenis van de „Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot exploitatie van petroleumbronnen in Nederlands-Indië", een monumentale studie van vijf omvangrijke delen, vol bracht hij zijn eigenlijke levenswerk. Gerretsons visie als historicus en politi cus vloeien in elkaar. Zijn liefde tot Bll- derdijk. Groen en het Reveil verbond hem met De Savomin Lehman. Vooral ten aanzien van het sociale vraagstuk heeft hij de door Lohman uitgezette lijnen een mensenleven lang doorgetrokken. Van Hulst schreef een interessant boek over een boeiend en uniek persoon; en waarlijk vergeet hij diens eigenaardighe den en buitennissigheden niet. „Een per soonlijkheid met zoveel facetten, dat ik na al die jaren er nog niet aan uitgekeken ben. Een geest die zou uitgroeien tot één van de belangrijkste van Nederland" .(Annie Salomons). - O - Dr. W. Aalders, „Plato en het christendom". Uitgeverij J. N. Voorhoeve te Den Haag. 164 pag. Enkele weken geleden schreef ik al uit voerig over Aalders en één van zijn ge schriften. Wie voor het eerst met hem wil kennismaken, schaffe zich de toen be sproken bundel aan, eerder dan het boek waarvan de titel hierboven staat. Het vereist namelijk nogal wat van en ver onderstelt dito bij de lezer. De ondertitel luidt: Over het Griekse, het christelijke en het ideologische denken. Anders dan de titel doet vermoeden, acht ik het meer een Augustinus- dan een Plato-boek. Het be vat een diepgaande analyse van Augusti nus' werken Confessiones en De Civitate Dei. Mede met behulp van Augustinus' gedachten ontmaskert Aalders het ideo logische denken van deze tijd, die zich overigens ook onder het mom van theo logie presenteert, als binnenwerelds, hori zontaal, leeg en zonder wezenlijk uitzicht. Ondanks bedenkingen op onderdelen - een verrijkend boek! Kathryn Spink, „Johannes Paulus ƒƒ- in dienst van zijn medemens". Uitgeverij Deltas te Harderwijk. 128 pag. Prijs f 29,90 Een boek in groot formaat, met vele honderden kleurenfoto's en, in deze we ken rond het pausbezoek aanmerkelijk afgeprijsd! Zoals de titel aangeeft, is het boekwerk gewijd aan Karol Wojtyla, eertijds rooms bisschop in Polen, nu „paus, bisschop van Rome, opperherder" als Johaimes Paulus II. Na een uitvoerige levensbeschrijving volgen bijna 100 pagina's met (technisch gezien) uitstekende en schitterende kleu renfoto's, alle aan dezelfde persoon ge wijd. Het boek werd geschreven en samenge steld vanuit een kennelijke adorerende houding en een erkenning van de paus in diens gepretendeerde aanspraken. Het is m.i. duidelijk dat wie een bijbels inzicht heeft opkerk en ambt hierin niet kan en wil meegaan. Tezeer is de paus het symbool van een systeem dat afvoert van de kennis van de Christus der Schriften. Van Hem wordt getuigt dat Hij geen gedaante noch heerlijkheid bezat; toen wij Hem aanzagen, was er geen gestalte dat wij Hem zouden begeerd hebbenEen schril contrast met dè schitter en luister waarin de paus, de „plaatsbekleder Chris- ti" zich hult! Een briljant geleerde, een bekwaam kerk leider, een bewogen pastor, een integer mens - zo noemt men hem. Het zij zo. Bekend is ook dat deze paus de linkse theologie en de moderne moraal afwijst. Ondanks dat - de gemeente van Christus op aarde heeft aan een paus, ook aan deze, geen behoefte. Zij leeft bij en uit de geringe, maar door de Geest zo effektieve, gestalte van het ambt van het Woord. J.K. EI2' zfAIMONA Laat nu, in angst en pijn, Meester, mij niet alléén Wien heb ik buiten U? Immers, niet éen? 't Liefste dat Jeugd gewon Naamt Ge mij, liefde en eer. 'k Zweeg. Dat de Dienaar niet Twist' met den Heer! Vordert Gij alles nu? 'k Zwijg. Want ook dit is recht. Zijt Gij de Meester niet? En ik de Knecht? Maar blijf bij mij, blijf bij mij, Blijf bij mij, o mijn God! Maak niet Uw woord te schand, Maak niet Uw trouw ten spot! Hoortom mijne eenzaamheid Hoont U 't gemeen Laat mij, in angst en pijn, Meester, niet gansch alléén! Het nieuwe bedrijfscomplex te Oude Tonge van de Vervoersmaatschappij ZWN zal op maandag 3 juni officieel in gebmik worden gesteld. De Minister van Verkeer en Waterstaat, mevr. Smit-Kroes hoopt die handeling die middag om half 4 te komen verrichten. Een „versierde" rommelmarkt, met tal van aantrekkelijke bezigheden, wordt morgen, vanaf 9 uur gehouden in de Ring van Middelhamis. Een deel van de markt zal bestaan uit kramen waarin en waarop van allerlei te doen is zodat men tijdens een bezoek aan de markt een poos gezellig bezig kan zijn. De opbrengsten zijn ten bate van de Herv. Kerk. De organisatoren hebben gemeld een bijzonder grote hoeveelheid spullen voor de rommelmarkt te hebben opgehaald. telt duizenden abonnee's en wordt op Goeree-Overflakkee zo goed als huis-aan-huis gelezen 99 99

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 2