Bemiddeling verzocht in schoolconflict Nieuwe Tonge Visser Worsteling om Walcheren Herdenken bevrijding in verootmoediging I Garage KNÜPS B.V. tlomemmaii Kern Optiek OLIEBOLLEN aRichtspecialist karels autoschade Citroen - Hesselink hwSneéMse Ramoco h.v. Goeree-Overflakkee J. Soeteman nieuwe schaakkampioen 29 juni a.s. wielerronde De Jager, ook in ongediertebestrijding Middelhamis: AUTO-SCHADE Boekbespreking: (1939-1945) Beroep aangenomen Naar solistenconcours No. 5394 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) teL 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis ïtók. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Interkerkelijke herdenkingssamenkomst in Middelhamis Opdat wij niet vergeten Terwijl een vriendelijke avondzon haar stralen naar binnen wierp, vulde zicht het monumentale kerkgebouw van de Her vormde Gemeente met ouderen en jonge ren om de bevrijding van mei 1945 te herdenken. Jammer dat het kerkgebouw niet tot de laatste plaats toe bezet was. Degenen die niet aanwezig waren hebben een uitermate boeiend relaas gemist. Door ds. L. Blok van Harderwijk in de oorlogsjaren predikant van de Hervormde Gemeente in Middelhamis werden vele herinneringen uit die bange periode weer helder voor de geest gehaald. Vooral de ouderen, die deze periode bewust heb ben meegemaakt, zullen vele genoemde feiten hebben herkend. Naast deze oude ren waren gelukkig ook vele jongeren aanwezig. Nimmer mag een volk immers zijn geschiedenis vergeten. Zou dat niet van grote ondankbaarheid getuigen te genover ook de zeer vele jongeren die hun leven hebben geofferd voor de vrijheid van ons vaderland? Vrijheid: waartoe? Daarvoor werd door de plaatselijke Chr. Geref predikant, ds. P. den Butter, aan dacht gevraagd in een kort inleidend op- ningswoord. Gewezen werd op het grote voorrecht dat we deze avond in vrijheid mochten samenkomen om de grote daden van de Heere te gedenken. Een erkennen daarvan bijhet licht van Gods Woord. Dat alleen zal ook Gods eer beogen. Ds, riep de aanwezigen op om de vrijheid die we thans nog mogen genieten te gebruiken om de waarachtige bevrijding te zoeken in Jezus Christus. Dat betekent een nog groteree verlossing, nl. vanonder het ijze ren juk van de vorst der duisternis. Christus' Koningsschap Ds. L. Blok sprak zijn herdenkingsrede uit naar aanleiding van Psalm 126 3, maar dan geheel toegespitst op de gelegenheid van de tijd. Als indeling werd gekozen de bekende trits uit de H.C. namelijk ellende, verlossing en dankbaarheid. Ds. wilde de gebeurtenissen uit het verleden bovendien zien in het licht van de herdenking zoals die valt in de periode tussen Pasen en Pinksteren. Met Openbaring 15 belijden wij immers dat Hij niet alleen de Eerst geborene uit de doden is maar ook de Overste van alle koningen van de aarde. Alle koningen en machthebbers van deze wereld zijn dan ook niet anders dan Zijn dienaren en uitvoerders van Zijn wil. Als zij niet gehoorzamen aan die wil zal Hij ze verpletteren met Zijn ijzeren scepter. Dat heeft eenmaal ook Hitler moeten ervaren. Dirksland, 01877 - 1357 Hoe kwam het zover? Om de opkomst van het Nationaal Socia lisme in Duitsland te verklaren moeten we teruggaan naar het einde van de 1 e We reldoorlog. De toen gesloten vrede van Versailles betekende voor Duitsland een diepe vernedering. In vier oorlogsjaren tijds ging het machtige Duitse keizerrijk op roemloze wijze ten onder. Grote stuk ken van het grondgebied moesten in op dracht van de geallieerden aan anderen worden afgestaan. Het trotse germaanse volk voelde zich daardoor tot in het diepste van de ziel gekrenkt. Hitlers op treden sloot zich nu juist bij dit gevoelen aan. Zijn uitspraak in de twintiger jaren, dat de Duitse edel-germanen voorbestemd en waard waren om de wereld te regeren, vond brede weerklank bij het volk. Na diverse grote verkiezingsoverwinnin gen kwam al spoedig het moment dat Hitler werd benoemd tot regeringsleider. De oorlogsindustrie kreeg toen een nog grotere prioriteit. Duitslands jeugd werd steeds meer opgezweept door een niet aflatende propaganda. Hitler bevorderde waar mogelijk de sportbeoefening door jongeren. In dit alles werd de bekende uitspraak van Luther bewaarheid: de massa heeft geen verstand. Het Duitse volk ging onvoor waardelijk geloven in de overwinning van Ziende blind Europa wilde niet geloven in de werke lijkheid van een dreigend oorlogsgevaar. Er was immers een vredesverdrag. Het gaf dan ook een geweldige schok toen Duits land op 1 september 1939 Polen binnen viel. In 1940 werden Denemarken en Noorwegen onder de voet gelopen. Op 10 mei 1940 werden Nederland en België op verraderlijke wijze aangevallen. Het was kennelijk de bedoeling om in korte tijd de Koningin en de regering gevangen te nemen. Ondanks diepe te leurstelling bij het Nederlandse volk, ge tuigde het van moed en wijsheid, dat Koningin Wilhelmina met de wettige re gering iiaat Engeland uitweek. Na het bombardement van Rotterdam, werd na 5 dagen van strijd, tot de overgave besloten. Wilhelmina werd de moeder van het ver zet in Nederland. Met grote hartstocht heeft zij steeds gestreden voor de bevrij ding van haar volk. Hitler en de joden Het is bijna onvoorstelbaar hoe groot de haat van Hitler ten opzichte van het joodse volk is geweest. De joden werden door hem beschouwd als de geestelijke vaders van het communisme en het kapi talisme. Zijn afkeer tegenover het Chris tendom was bedekter maar niettemin duidelijk aanwezig. Ook voor hen was er onder het Nazidom geen echte geestelijke vrijheid aanwezig ook al beriep Hitler zich herhaaldelijk op de Voorzienigheid en de Hogere Macht. Aan de ontleding van de problemen op de bijz. lagere school te Nieuwe Tonge zullen we ons niet wagen en waagde in de j.l. donderdagavond gehouden raadsvergadering geen der raadsleden zich, maar wéi moest worden geconstateerd dat die moeilijkheden nog steeds aanwezig zijn waardoor een aantal ouders hun kinderen naar een Middelharnisse kleuter- en lagere school stuurt. Raadslid D. Hoogzand meende dat de moeilijkheden toch uitgepraat zouden moeten kunnen worden. ,,Ik zou de leden van de drie confessionele partijen dat willen verzoeken", gaf dhr. Hoogzand te kennen: „het moet hen toch gegeven zijn personeel en ouders een koers aan te geven die gewezen wordt door een zuiver kompas?" zo luidde zijn filosofie. Weth. L. C. Kievit bleek daar nauwelijks verwachtingen van te hebben: „Enkele maanden geleden heb ik getracht intermediair te zijn, maar door bepaalde hals- starrigheden bij enkele leden van het bestuur is dat mislukt", betreurde hij, het daarom op prijs stellend wanneer de confessionele partijen zich op hun beurt zouden inspannen. Dhr. KI. v.d. Ketterij (SGP) zag echter weinig opening om in dat overleg te voorzien. „Misschien wel als christen; als christen moeten we erin het persoonlijke vlak alles aan doen, niet echter als raadslid omdat het schoolbestuur een autonoom bestuur is", vond hij. Ook dhr. G, C. Joppe (RPF) vond dat bemiddeling niet ligt op de weg van de confessionele partijen. ,^\s we er ons mee zouden bemoeien zouden we evenmin resultaat hebben, helaas....", stelde hij bij voorbaat vast. Ook mevr. van Eek (CDA) geloofde niet dat het verzoek tot bemiddeUng zal worden gedaan. Dhr. Hoogzand wilde nog wat in het midden brengen terwijl de raadsvoorzitter de gespreksronde al had afgerond: „twee woorden dan nog", zo gaf hij dhr. Hoogzand toe en dhr. Hoogzand voldeed aan die limiet: „Probeer het.!" Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS Kleurentelevisie met afstandsbediening 66 cm. ..vanaf T I DatI, 56 cm. ..vanaf 1 1 0"O,"~ 3 jaar volledige GARANTIE Het ombrengen van de joden zag hij als een goddelijke opdracht. Veel joden wa ren daar al vlug van doordrongen. Reeds op 15 mei 1940 pleegden in ons land veel joden zelfmoord. Dit uit angst voor de gevolgen van een Duitse overheersing. Ook de joodse gemeente uit Middelhamis en Sommelsdijk werd uitgeroeid. Een duidelijk geëmotioneerde ds. Blok ver haalde daarover enkele feiten. De ver standelijk gehandicapte Abraham Polak stelde hem in die bange dagen de vraag waarom de joden het toch altijd moesten ontgelden. Rabbi Slager doorzag Hitlers bedoelingen ook met de burgers van een ander ras. Eens zei hij: Wij gaan eerst met een sneltreinvaart naar de ondergang maar jullie zullen met de boemeltrein volgen. (Vervolg op pag. 2, Ie kolom) OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 RENAULT-dealer voor X Verkoop Service 01871 - 1662 J Verkoop na 17.00 uur: J J C. Breen, 01878 - 2496 t Autobedrijf A. J. van Rumpt Vert.C. Bakker, tel. 01877-1589 Oogmeting gratis Zandpad 2 - 4 Middelhamis 01870 - 2567 PEUGEOT TALBOT Autobedrijf Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS Wanneer je als redacteur een boek als het bovengenoemde in de post treft dan noodt en noopt dat zozeer tot lezen en bekijken en dat alle andere werk daarvoor even terzijde wordt geschoven. Echt..., de grootst mogelijke bewondering hebben we voor de pennevrucht van de journa list Hen Bollen en Jantien Kuiper- Abee en de grondigheid (al is dat in het boek een geladen woord) waar mee ze te werk zijn gegaan, getuige de reeks intervieuws en de veelheid van geraadpleegd feitenmateriaal. Het boek is een ware documentaire geworden waarvoor uitgeverij Terra te Zutphen de prijs tot 49, beperkt heeft weten te houden. Het zou wat navrant zijn de Walcherse oorlogsgeschiedenis interessant te noe men de lijst van slachtoffers en de materiële schade is daarvoor te immens groot geweest maar de samenstellers hebben hun onderwerp wel met een grote mate van interesse en gedrevenheid be naderd zonder overigens de wording van het boek als eigen verdienste te be schouwen. In de verantwoording spreken zij hun dank uit aan de velen die huis en hart openzetten om hen van infor matie te voorzien zowel als aan de leden van de „Documentatie Groep Walcheren 1939-1945 die hun zeer uitgebreide docu mentatie, in woord en beeld, zonder enige terughoudendheid ter beschikking hebben gesteld. Medewerking kwam ook van parti culiere verzamelaars en voor de boeiende inhoud van het boek kon geput worden uit bijna honderd intervieuws. Die interviews liegen er niet om; ze leggen sommiger daden bloot, ook die waarvan men wel eens gehoord had dat ze bestonden, maar op pag 31staat het uit de mond van een ooggetuige opgetekend: (45 mensen, gevlucht in een schuur) vroegen de boerin om een ketel water, maar de boerin zei dat ze daaraan niet kon beginnen. Pas de volgende morgen werd bij ,,de huisgenoten" (de stieren) een emmer water gevonden waarvan een klein scheutje werd genomen. De boerin bracht alleen een klein kopje thee voor een van haar kennissen.... Hoeveel mooier is het dan te lezen van die overval („voor een goeie Hollandse Duitse opname van het land van Middelburg, gemaakt in de tweede helft van mei 1940, geven een duidelijk beeld van de omvang der verwoestingen die door het bombardement van 17 mei werden aangericht. zaak") op het distributiekantoor in St. Laurens en de man die speciaal mee ging om de veldwachter, waimeer die zich zou aandienen met een flinke klap buiten westen te slaan, niet zó hard echter dat hij er blijvend letsel van zou overhouden. Dat waren ook Zeeuwen en mede door hun akties werd het de bezetter knap lastig gemaakt. Bij velen zullen herinneringen opgeroepen worden wanneer in het boek de distributie, de massale rijwieldiefstal en het ophalen door de Gestapo van gijze laars wordt verhaald. Ook de militaire akties worden er zeer uitvoerig in beschreven en het is ver rassend hoeveel foto's de samenstellers van het boek wisten te achterhalen waar van sommige „meer dan duizend woorden spreken". Uniek zijn de foto's die de 17- jarige Jos de Ligny in sept. 1944 in haar woonplaats Serooskerke maakte van het Duitse vergeldingswapen de V2. Uiteraard wordt ook ruime aandacht besteed aan het geallieerde bombarde ment van de Walcherse zeewering. Wal cheren was immers één grote Duitse ves ting, volgepakt met militaire objecten. De angst die de burgers, die niet op tijd hadden kunnen vluchten, hebben door gemaakt wordt in intervieuws treffend weergegeven. Er vielen vele doden en ver misten. Terecht wordt in een persbericht over de verschijning van het boek het volgende gezegd: Behalve aan Middelburg, Vlissingen en Westkapelle, plaatsen waarvan frag mentenvan de oorlogsgeschiedenis eerder in publikaties werden geopenbaard, be steedt dit boek bijzonder veel aandacht aan de gebeurtenissen in de kleinere Wal cherse gemeenten, waar zich vele drama tische zaken hebben afgespeeld, die tot nu toe niet of nauwelijks naar buiten zijn gebracht. Zo is „WorsteUng om Walcheren" een boek geworden, waarin de Walcherse mens met zijn zorgen, noden en verdriet centraal staat. THOLEN Eremedaille voor G. Schot De 5 8- jarige heer G. Schot ontving de ere medaille van de Orde van Oranje Nassau in brons voor zijn 40-jarige diensttijd bij de P.T.T. De heer Schot was kabel- en telefoonmonteur en is onlangs in de V.U.T.-regeling gegaan. Dam- en Schaakvereniging Ontspanning" te Ouddorp In de op maandag j.l. gespeelde wedstrijd van de heer J. Soeteman tegen de heer J. W. J. Breve werd na een overwinning het kampioenschap behaald. De heer J. Grinwis kon theoretisch nog boven de heer Soeteman eindigen, indien laatstgenoemde zijn beide resterende par tijen tegen de heren Breve en Glerum zou verliezen. Doordat de heer Soeteman zijn eerste partij won en de heer Grinwis zijn af gebroken partij, die hij gewoimen stond en nu zelfs tijdens het uitspelen van de partij de winstkansen aanvankelijk nog verder uitbouwde, toch verloor, kwam nog on verwacht de kampioen uit de bus. De gedetailleerde uitslagen van 6 mei 1985 zijn: K. v.d. Wende - P. J. Glerum 1 - O J. W. J. Breve - J. Soeteman0-1 J. Grinwis - J. Dijkstra0-1 Eindstand Ie afdeling: J. Soeteman17-13 M. Breen18- \2'A J. Grinwis18- 12 Kr. v.d. Wende18-12 C. Wassenaar18-10 G. J. M. van Alebeek18 - 81/2 E. Santifort18 - 7'/2 J. Dijkstra18- 7 J. W. J. Breve18- 3 P. J. Glerum17-2^2 De heren Breve en Glerum degraderen naar de 2e afdeling. Eindstand 2e afdeling: A. J. Kastelein24-20 A. van Huizen24-17 M. J. J. van Doorn24-15 J. van HeestIA-WA C. Orgers24- 10!^ P. Breve24-7'/^ R. Kickert24 - 2Vi OUDE TONGE De door de kerkeraad van de Herv. Ge meente beroepen predikant ds. N. P. Kleiberg uit Vinkeveen, heeft dat beroep aangenomen. D aarmee ziet de kerkeraad het 3 e beroep gehonoreerd dat sinds het vertrek van ds. P. de Jager op 9 december vorig jaar werd uitgebracht. Wanneer ds. Kleiberg zijn intrede zal hebben gedaan zullen, onverwachte om standigheden voortbehouden, alle op Goe- ree Overfiakkee aanwezige predikants- plaatsen bezet zijn. De gemeenten wor den dan gediend door 17 predikanten en 3 hulppredikers, t.w. dhr. Meuleman te Oud dorp, dhr. Groenendijk te Sommelsdijk en kand. Zuijderduijn die in Stellendam bij stand in het pastoraat komt verlenen. Een zo volledige bezetting is sinds de oorlog niet meer voorgekomen. HERKINGEN De Zendingskrans „De hand aan de ploeg" van de Ger. Gem. houdt a.s. dinsdag 14 mei weer een oliebollendag. Deze zijn te koop bij dhr. Chr. Huizer, Jan Deugtstraat 6. De opbrengst is geheel ten goede van de zending. OOLTGENSPLAAT Aan het solistenconcours a.s. zaterdag 11 mei in „Melishof' te Melissant zullen ook drie jeugdleden van de Muziekver eniging U.D.I. deelnemen. Het zijn de gebroeders Henry, Demitri en Marco Buurman, die resp. een trombone, bugel en piston zullen bespelen. OUDE TONGE Nadat enkele jaren geen wielerronde weer plaats vond, is tijdens het feest t.g.v. 700jaarGrijsoordvorigjaar opnieuw een ronde verreden en met groot succes. Zich gesteund wetend door middenstand en bedrijfsleven en met medewerking van gemeente, rijkspolitie en een werkploeg heeft het comité gemeend ook dit j aar weer een wielerevenement te organiseren. Deze zal plaats vinden op zaterdag 29 juni a.s. Er zal gestart worden met de jeugdronde om 12.45 uur, vervolgens de start van dames en veteranen om 13.30 uur, de C categorie start om 14.45 uur, tenslotte sluit om 16.00 uur de wieler ronde met de B categorie. De inschrijving is vanaf heden open gesteld bij de heer H. van Kampen, Ken- nedystraat 4, Oude Tonge. Tel. 01874 - 2717. Dhr. de Jager, van de Jager's Gewas- beschermings b.v. te Oude Tonge gaat zich voortaan ook toeleggen op de be strijding van ongedierte. Hij heeft om de nodige kennis te vergaren een cursus ge volgd bij de Stichting Vakopleiding On gediertebestrijding (SVO) welke hij dezer dagen met goed gevolg afrondde. Dhr. de Jager heeft inmiddels vele adres sen van welke mag worden verondersteld dat ze zijn hulp zouden kunnen gebruiken aangeschreven en hen in kennis gesteld van de aanvullende aktiviteit van zijn be drijf Dhr. de Jager heeft de overtuiging dat aan die dienstverlening een levende behoefte" bestaat. De te bestrijden dieren zijn o.a. ratten, muizen, mijten, insekten, houtworm, wespen en wespennesten en vele andere. Langeweg 30 NIEUWE TONGE 01875 -1396 FOCWA vooraOe zcfcerheul VINGERLING 3 - MiDDÈLHAHNIS - TEL 01B70 - 2618 ca ca C3 ■f .^^.]^.4.l^.l^.l^.4.l^J^l^l^lH^.l^■l^4■'^'^'^'^'^'^'^'^'^■'^'^%■ MERCEDES-BENZ stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 BEDRIJFSWAGENS immmmmmt Kastanjelaan 41-43 autorichtspecialisl

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 1