„Hebben we behalve de oorlog ook de vrede gewonnen?^' Gouden „Ons Koor" krijgt op 1 juni de „Hflaastreecliter Staar" op bezoelc Kunst-iegelijk beurs Programma maand mei Fotoclub De Rarekiek Geranium-markt in Sommelsdijk Niets veranderd In kerk overleden Int.Zeehengelconcours te Ouddorp in Sommelsdijk en Ouddorp Middelhamis: Koor- en Samenzang in „De Samaritaan^' Zangvereniging „Canticum" Zangavond voor Bartliimeus Na krans legging in Middelhamis: Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Jjp^-q^'o^ vvi^r 57e Jaargang DINSDAG 7 MEI 1985 No. 5393 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Onder de naam „Kunst-iegelijk beurs" gaat Huisvlijthuis „v.d. Kamp" beurzen organiseren waarbij de hobby-ist in de gelegenheid wordt gesteld zijn of haar vaardigheid en de produkten daarvan ten toon te stellen en te verkopen. Woensdag 19 juni 1985, tijdens de Ie Holle Bolle dag in Sommelsdijk zal de eerste beurs plaats vinden en donderdag 18 juli in Ouddorp in de witte tent aan de Oude Nieuwlandseweg de 2e. De beurs „Kunst-iegelijk", waarbij het woord „kunst-iegelijk" zoveel wil zeggen als; „kunst of vaardigheid van en voor iedereen", is opgezet om alle mensen die poppen maken, houtsnijden, beeldhou wen, pottenbakken, volks schilderen, kant klossen, bloemen maken, glasgraveren, fi guurzagen, macrameën, spinnen, batik ken, schilderen, tekenen, gipsgieten, pit- rieten, ofwat voor techniek je al niet meer kan doen, in de gelegenheid te stellen met zijn of haar vaardi^eid in die techniek naar buiten te komen en dit eens te laten zien aan een groter publiek dan de eigen kennissenkring. Ook kan men de eigen gemaakte spullen te koop aanbieden. Tevens is zo'n beurs een leuke gelegen heid om wat van de vaardigheid en de kennis van een ander op te steken of mogelijk een ander een aardige tip te geven. Voor hen die (nog) geen vaardig heid bezitten in bepaalde technieken is het mischien een stimulans om er eens aan te beginnen. Maar toch, het is altijd leuk om te zien wat voor kunstwerkjes iemand met zijn handen kan maken. In samenwerking met de Verenigde Spaarbank in Middelhamis organiseert Huisvlijthuis „v.d. Kamp" haar eerste „Kunst-iegelijk Beurs" op woensdag 19 juni tijdens de Ie Holle Bolle Dag in het centrum van Sommelsdijk van 9 tot 16 uur. De tweede ,,Kunst-IegeIijk Beurs" orga niseert Huisvlijthuis „v.d. Kamp" in sa menwerking met het Evangelisatie-team van de Gereformeerde Kerk van Ouddorp en wordt gehouden in de „Witte Tent" aan de Oude Nieuwlandseweg, tegenover de ingang van „het Rotterdams kampeer terrein", van 16 tot 21 uur. De prijs voor deelname aan deze beurs is slechts 7,50 per meter tafellengte. (Mi nimaal 2 m.). Voor opgave en meer infor- Het einde van het clubseizoen nadert voor Fotoclub De Rarekiek. De maand mei biedt echter nog enkele interessante clubavonden. In de maand april is weer een ploegje fotografen van de club naar Parijs geweest om daar oud en modem Parijs op de gevoelige plaat vast te leggen. Vooral het moderne Parijs heeft de lief hebbers van architectuurfotografie veel te bieden. In het westen, in het verlengde van de Champs Elysées vindt men even buiten de stad de kantorenwijk La Defense, met veel spiegelend glazen gebouwen, neer gezet op een plateau, waaronder zich een kompleet winkelcentmm bevindt en daar onder de metro. Iets verder naar het westen komt men in Nanterre, waar zich een modeme woonwijk bevindt met hoge ronde flats met ronde ramen in vele kleu ren en dit weer gesitueerd op een golvend woonerf. Hier vandaan de metro nemend naar het oosten ben je in een halfuur de stad weer gepasseerd en aangeland in Noisy Ie Grand in het gebied Mame la Vallée. Hier bevindt zich op enkele kilometers opper vlakte de meest modeme en bizarre kan toor- en woningbouw, die je je maar voor kunt stellen. De Rarekiek heeft zich er al enkele malen op uitgeleefd. Aanstaande vrijdag zal er foto- en dia- werkte zien zijn van de laatste Parijse trip, waarbij hét eerder genoemde gebied mim- schoots in beeld zal komen. De oude binnenstad heeft men echter niet links laten liggen. Vrijdag 24 mei hebben we de fotograaf Theo Kuipers uit Venlo op bezoek met fotowerk. Dit belooft een erg boeiende avond te worden. Zaterdag 1 juni sluiten we het seizoen af met diawerk van Ria Lokker uit Goede- reede van haar fotosafari's naar Kenia en IJsland. Belangstellenden voor deze avonden zijn zeer welkom in het clubhuis. Kerkstraat 7 te Sommelsdijk. De aanvang van de avon den is half negen. Inlichtingen over fotoclub De Rarekiek zijn verkrijgbaar op 01870 - 3100/5515/ 2357. matie kunt u terecht bij: Huisvlijthuis „v.d. Kamp", Dubbele Ring 18-20, 3245 AD Sommelsdijk. Tel. 01870 - 3953. Pracht gelegenheid voor deflakkeese zangliefhebbers Liefhebbers van de zang van de befaamde „Maastreechter Staar" zullen opveren bij het nieuws dat dit beroemde Icoor op zaterdag 1 juni zal optreden in Middelhamis ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het mannenkoor „Ons Koor". Drie bussen zullen nodig zijn om de 135 zangers naar Middelhamis v.v. te vervoeren en dat is nog maar een gering deel van de organisatie die aan de komst verbonden is. In de sporthal te Middelhamis waar het evenement plaats vindt zal ook een gigantisch podium worden opgebouwd. Voor „Ons Koor" is het allemaal niets teveel in de hoopvolle veronderstelling dat het publiek van Flakkee en daar buiten zich niet onbetuigd zal laten. Kaarten voor het concert zijn a 15, verkrijgbaar bij de eilandelijke Raboban- ken en bij het V W-kantoor Middelhamis. Wanneer men 15,overmaakt op nr. 3420.70.401 van de Rabobank Middel hamis worden de kaarten zonder kosten thuisgestuurd maar men kan ze daar ook persoonlijk afhalen en afrekenen. Enige tijd geleden gaf „Ons Koor" al een prach tig concert in Sommelsdijk, op 1 juni zal dat gevolgd worden door bovengenoemd concert waarna, als laatste in het jubileum jaar op zaterdag 28 september, eveneens in de Sporthal, een Provinciale Zangers- dag zal worden gehouden waarop de aan wezigheid van een tiental koren uit de Provincie mag worden verwacht. „Ons Koor" zal zich 43 leden sterk op de concert-avond in het nieuwe uni form presenteren, zwarte broek, bordeaux rood jasje met zwarte shawlkraag, waar van de aanschaf mogelijk werd gemaakt door de opbrengst van de oud-papier- aktie. Zelf zal „Ons Koor" deze avond ook zijn zangkwaliteiten laten horen in een viertal werken voor Mannenkoor en een werk van dirigent-componist Gerrit Zoon dat hij speciaal voor uitvoering op de jubileumavond componeerde en de titel „die Blume der Blumen" meegaf Spijtig genoeg zal dirigent Zoon zijn koor dat hij vanaf de eerste dag in 1935 diri geerde niet kunnen begeleiden. Kermelijk omdat de voorbereidingen wat teveel van hem hadden geëist heeft dhr. Zoon sinds enige tijd moeten verzuimen terwijl de repetities toch door moesten gaan. Dat gebeurde onder leiding van dirigent Meij- boom uit Den Briel, die op de jubileum avond „Ons Koor" dan ook zal dirigeren. Dat betekent allerminst dat dhr. Zoon daarmee in de vergetelheid zou zijn ge raakt, men erkent graag zijn kwaliteiten en van harte zal men voldoen aan het verzoek van dhr. Zoon op de jubileumavond het door hem gecomponeerde „Kirie en Sanc- tus" (lof en dank), voor koor- en strijk kwartet, uit te voeren. Het orkest wordt gevormd uit jonge Vlaamse musici, leden van de Jonge Vlaamse Philharmonic die nog studeren aan Europees Opera en muziekcentrum. De vrijdagavond, voorafgaand aan de concertdag zal „Ons Koor" recipieren in „de Notenkraker" de repetitiemimte van „Sempre Crescendo". Bij die gelegen heid zullen enkele leden worden gehuldigd i.v.m. hun langdurig lidmaatschap van „Ons Koor". Eén van hen, dhr. A. de Boer uit Sommelsdijk heeft zelfs alle vijf tig bestaansjaren volgemaakt! Dat geldt ook voor dhr. Zoon en zij zullen dan ook vanwege de Zangersvond gehuldigd wor den. Tijdens het concert van zaterdagavond zal worden opgetreden door, achtereen volgens „Ons Koor", gevolgd door een muzikaal tussenspel door het orkest waar na een optreden van een gemengd koor met orkest, o.a. met sopraan-solo van de Amerikaanse sopraan Monica Schanzer. Het optreden van de Maastrichter Staar voor en na de pauze zal mim ander halfuur duren. Dat geeft de Staar gelegen heid zijn verschillende genres te laten horen. De avond zal worden besloten door „Ons Koor" samen met het Vlaams Or kest in de opvoering van een Operadeel van Verdi, met een drietal solisten. Het wordt ongetwijfeld een avond van groot muzikaal en vocaal gehalte. De jaariijkse GERANIUMMARKT wordt in Sommelsdijk tezamen gevoegd met de gebruikelijke marktdag op woens dag 22 mei. Tezamen wordt het EEN GEHELE DAG MARKT van 9 tot 9 uur, met veel bloemen en planten voor de tuin en de bloembak, tuinartikelen en allerlei voorlichting en informatie. Extra attracties voor jong en oud: stand werkers en optreden van Pommetje Horle- piep voor de kinderen. De gehele dag draaimolen en ponyrijden. De marktkooplieden zetten ook hun beste beentje voor met aanbiedingen en attrac ties. De inwendige mens wordt ook niet vergeten; er is van alles te eten en te drinken, 's Avonds muziek van de Alpen kapel. Dit wordt de gezelligste marktdag van het jaar! Ingezonden: Gedenken? Natuurlijk! Allemaal heb ben we temg gedacht aan '40-'45. Alle maal hebben we twee minuten gezwegen. Een goede zaak! maar.... we leven NU, 1985. Veertig jaar later zijn wij, Europeanen, wij Nederlanders, wij „eilandbewoners" hard bezig om alles wat Hitler bracht, in een nieuw jasje voort te zetten! Zei eens Hitler niet dat joden en zigeuners de oor zaak waren van alles wat verkeerd ging? En is het daar allemaal niet mee be gonnen? Nu 40 jaar later, kijk eens om je heen, hoor eens hoe er over buitenlanders wordt gedacht. Zijn wij zelf niet bezig om onze vrijheid, waar miljoenen voor zijn ge storven, te vergooien? S.M. MIDDELHARNIS Kort voor aanvang van de zondagavond dienst in de Geref Gemeente te Middel hamis, terwijl de kerkeraad zich nog in de consistorie bevond, is de 79-jarige kerk gangster mevr. J. de Korte-Lugtenburg uit Sommelsdijk onwel geworden en ter plaat se overleden. Het gebeurde heeft begrijpe lijk grote indmk op de gemeente gemaakt; de dienst werd zij het verlaat voort gezet o.l.v. ouderling G. J. Koppelaar. Donderdag 9 mei organiseert de wel zijnszorgkommissie van het verpleeghuis „De Samaritaan" weer haar maandelijkse koor- en samenzangavond. Deze avonden trekken altijd veel belang stellenden, niet alleen vanuit „De Sama ritaan" maar ook familieleden, kennissen en zangliefhebbers. Gasten deze avond zijn de kinderen van het interkerkelijk kinderkoor „Zingt nu den Heer" o.l.v. dhr. P. Wessels. Reeds eerder was dit kinderkoor aanwezig bij een koor- en samenzangavond. De reak- ties lieten weten dat deze koorzang erg gewaardeerd werd. Ook nu een programma dat behalve uit koorzang ook samenzang en deklamatie bevat. Mocht u belangstelling hebben en graag een fijne avond willen meemaken dan bent u van harte welkoni in de Lukaskapel van het verpleeghuis „De Samaritaan". Deze avond begint om half acht. MIDDELHARNIS Het bestuur van de zangvereniging,C an- ticum" deelt u hierbij mede dat de Gene rale Repetitie niet in het verenigings gebouw aan de kerk gehouden wordt, maar in „Vita Nova" aan de v. Aerssen- straat. Dit in verband met een sterfgeval. NIEUWE TONGE Op D.V. vrijdag 10 mei a.s. zal er in de Ned. Herv. Kerk te Nieuwe Tonge een zangavond belegd worden waarvan de op brengst bestemd is voor Barthimeus. Aan deze avond werken mee: het man nenkoor Con Amore uit Elspeet en de Chr. Gem. Zangver. Advendo uit Nieuwe Tonge. De toegangsprijs is 2,50. Kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar (zie de krant van j.l. vrijdag) maar ook aan de kerk. De aanvang is acht uur terwijl de kerk om half acht open zal zijn. Gezien het doel van deze zangavond hopen wij op uw aanwezigheid. Minuten van eerbiedige en absolute stilte hebben zaterdagavond ge heerst toen ter herdenking van de slachtoffers uit de oorlog, in Middel hamis, bij het monument aan de Hoflaan, kransen werden gelegd. Eén daarvan namens de 5e Compagnie I Regiment Jagers door kaptein (buiten dienst) P. M. van Nunen, de andere door burg. van Welsenis namens het Gemeentebestuur van Middelhamis. De betrokkenheid van dhr. van Nunen dateerde van de dagen direct na de bevrijding toen hij met zijn manschappen in Middelhamis de macht van de gecapituleerde Duitsers overnam. Hun militaire opleiding hebben de Jagers veelal afkomstig uit het eerder bevrijde Limburg en Noord Brabant wat de overname van Flakkee betreft niet in praktijk behoeven te brengen maar toch kwam een van hen om bij een explosie in Oostflakkee. Ze waren de eerste gealli eerde soldaten die op het eiland ver schenen en vanuit Den Bommel Middel hamis bereikten. Op uitnodiging van het Gemeentebestuur waren ze er opnieuw te gast, nu om samen bij de herdenking van de bevrijding stil te staan. Het gezelschap was 50 man groot, inclusief de dames die waren meegekomen. Sommige van de voormalige Jagers hadden elkaar in de voorbije 40 jaar niet temg gezien. Het weerzien met elkaar en met Middelhamis heeft dan ook bij meerderen emoties en zeker vele herinneringen opgeroepen. Za terdagmiddag werden ze in Middelhamis ontvangen en werd met hen een rondrit gemaakt o.a. naar het Havenhoofd dat ze zonder uitzondering herkenden. Ook werd een bezoek gebracht aan het Streek museum en 's avonds, klokke acht, wer den de kransen gelegd waarna in de aula van de Technische School een bijeen komst werd bijgewoond, georganiseerd door de Oranjever. „Middelhamis-Som- melsdijk" in samenwerking met het Ge meentebestuur. „Sempre Crescendo" en het dameskoor „Ons Koortje" verleenden daaraan hun medewerking. Wij gedenken.... In zijn welkomstwoord aan de werkelijk volle bezetting van de aula sprak burg. van Voor de 19e keer organiseert de WV- Ouddorp in samenwerking met de Hen gelsport vereniging Stellendam haar Int. zeehengelconcours te Ouddorp aan zee, aan strand de Punt op donderdag 16 mei a.s. (Hemelvaartsdag). Hiervoor kan ingeschreven worden in café-restaurant De Meulblok, Molenweg 15 te Ouddorp van 's morgens 9.00 - 10.00 uur. Het inschrijfgeld bedraagt 6,p.p. Aanvang wedstrijd: 11.00 uur. Einde wedstrijd: 14.00 uur. Prijsuitreiking: plm. 15.00 uur in café restaurant De Meulblok. Parkeren: grote parkeerterrein aan de Grevelingen. Aas: alle aas toegestaan, behalve zachte krab. Denk erom: geen beaasde lijnen in voor raad! Visparcours: aan het strand van „de Punt" te Ouddorp. Het visparcours zal worden aangegeven met aanduidingsbordjes. Veel aantrekkelijke prijzen waaronder be kers voor de winnaars of winnares en winnaar jeugd en een dames- of heren rijwiel! Houdt deze dag vrij en schrijf in voor dit altijd weer aantrekkelijke hengelfestijn!! Welsenis gevoelvolle woorden ter na gedachtenis van hen die zelfs hun leven hadden geofferd om de vrijheid te her winnen. Dhr. van Welsenis noemde ze alle; de soldaten die in de smerige oorlog vochten, de vliegers die dag en nacht vlogen om de vijand in het hart te treffen, de zeelieden die de gevaren van de duik boten doorstonden, de verzetsmensen die sabotage pleegden, hen die de Joden hiel pen onderduiken, spr. herdacht ook de Joden die werden omgebracht, de burgers die te lijden hadden en allen die waar- en in welke functie ook zich tot in de dood verzetten tegen onrecht, discriminatie, rassenwaan, de Führer en zijn Herren- volk, tegen onvrijheid en overheersing. „We zijn nu weer samen om te gedenken en om te beseffen dat wat toen is gebeurd nooit meer opnieuw mag gebeuren. De strijd was immens en nog steeds is de strijd tegen het onrecht niet gestreden. Laat ons gedenken en beseffen dat wij het erfgoed dienen te bewaren en ernaar dienen te handelen opdat wij niet vergeten"zo riep burg. van Welsenis op. Uitzinnige vreugde.... Kaptein van Nunen herinnerde zich hoe „uitzinnig groot" de vreugde was geweest die hij in Middelhamis, in 1945 aan getroffen had. „De bevrijding van Goeree Overflakkee was een van de mooiste be levenissen in ons leven en zal nooit meer uit ons geheugen weg te wissen zijn", verzekerde hij. Het deed dhr. van Nunen deugd onder de belangstellenden in de aula ook jongeren te zien en ook en vooral OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 OUDDORP - woensdagavond 7.30 uur ds. A. F. Honkoop, Zwijndrecht. MELISSANT - donderdagavond 7.30 uur ds. C. Harinck, Oostkapelle. HERKINGEN - heden (dinsdag)avond 7.30 uur ds. J. Tanis, Tholen, bed. Heilige Doop. NIEUWE TONGE - heden (dinsdag)- avond 7.30 uur student G. J. van Aalst, Nieuw Beijerland. MIDDELHARNIS - donderdagavond 7.30 uur ds. J. Beens, Scherpenisse. OOLTGENSPLAAT- donderdagavond 7.30 uur ds. W. Hage, Kminingen. HUIS VERKOPEN? makelaar tamboer bellen vóór deskundige bemiddeling 1=3 01870-3477 m DD Na de kranslegging werden enige minuten (van absolute) stilte in acht genomen. betrok hij hén bij de woorden ter ge dachtenis die hij sprak. Dhr. van Nunen heriimerde daarbij aan de vraag die hij al in 1945 had benadrakt toen hij vanaf het bordes van het gemeentehuis de hon derden toesprak en hij benadrukte die nu opnieuw: „De oorlog hebben we ge wonnen, nu moeten we de vrede nog winnen? Dhr. van Nunen actualiseerde zijn vraag: „Hébben we wel vrede met onze directe omgeving en met onszelf?" De uitkomst van die vraag kennend leek het dhr. van Nunen bang te moe de vraag te moeten stellen of zoveel duizenden hun leven daarvoor zouden hebben willen ge ven. Geroerd door de boodschap die hij had mogen vertolken besloot dhr. van Nunen: „Lieve mensen van Middelhar- nis, het is nu voor de tweede- en wellicht laatste keer dat ik U heb mogen toe spreken: Ik wens u allen vrede.!" De overgave De werkelijke overgave van het eiland door de Inselkommandant Aler aan dhr. Fopma, Commandant van de Binnen landse Strijdkrachten op 5 mei 1945 was ten volle meebeleefd door Ir. G. Terluin, toenmalig districtshoofd Prov. Water staat te Middelhamis. Dhr. Terluin was deze avond aanwezig om het allemaal de revue nog eens te laten passeren, mede ook ten behoeve van een juiste geschied schrijving omdat het gebeurde naar zijn weten niet eerder te boek was gesteld. Dhr. Terluin dacht temg aan de missie die hij op verzoek van dhr. Fopma had volvoerd. Hij bracht de Inselkommandant de voorwaarden over waaraan hij op last van de B S had te voldoen. Er mocht geen dmppel bloed meer vloeien, dat werd met de meest grote nadmk vastgelegd. De Commandant van de duitse troepen dien de het gezag aan de commandant van de BS, in casu dhr. Fopma, over te laten, de Duitsers dienden hun wapens in te le veren, ze moeten zich temgtrekken in hun kwartieren en die niet meer verlaten. NSB'ers werden gearresteerd en geïnter neerd, de Wehrmacht moest zich overal buiten houden, springladingen dienden onmiddellijk verwijderd te worden en dhr. Terluin diende als intermediair te worden geaccepteerd. „De Grüne Feldpolizei had nog net zo'n grote mond als voordien" heriimerde zich dhr. Terluin en toen hij zijn boodschap die de overgade afdwong overbracht had een van de officieren nog onwillig gebrald dat ze ter verdediging hun wapens nog hadden. Om zijn missie het nodige cachet te geven had dhr. Terluin zich in een „stafauto" laten vervoeren naar de woning van de fam. Mijs waarin de Inselkommandant zich bevond. Ook was dhr. Terluin getuige geweest van het tref fen in het Gemeentehuis tussen Inselkommandant Aler en dhr. Fopma („een wijs man") waarbij dhr. Fopma consequent geweigerd had Duits te spre ken en dhr. Terluin als tolk op had moeten treden. De opzet van dhr. Fopma zou geheel gelukken, de voorwaarden werden vrijwel alle geaccepteerd. „De ellende was achter de mg en de tijd van herstel en hard werken was aangebroken", zo zag dhr. Terluin temg. Prachtig programma „Sempre Crescendo" en „Ons Koortje" hebben de toespraken met een prachtig muziek- en zangprogramma afgewisseld. De avond werd besloten met het gezamen lijk zingen van twee coupletten van het Wilhelmus. C3 a ca Cl o

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 1