EHIVI1DEI1-l1IEm/5 Een slaove-leven De reddingboot van Ouddorp en de Bevrijding MUS „Zure regen'' is niet de enige oorzaak van het sterven van de bossen Ademen niet zo gewoon! Diplomaz wemmen 2e Omloop van Stellendam Plannen uw huis te verkopen? Bel 01877-1309 .x^^*' ^\V ONROEREND GOED Op z'n Ouddurps 'ezeit.... Wij bemiddelen met veel succes 3e Blad VRIJDAG 3 MEI 1985 No. 5392 Zaterdag 11 mei wordt in Stellendam de 2e omloop van Stellendam gelopen, in afstanden van 3,5 en van 10 kilometer, 's Middags om 2 uur start de 3 km loop, vijf minuten daarna de 5 km en om half 3 de tien-kilometer loop. Start bij de MAVO school aan de School- start waar men vanaf een half uur voor het begin van de loop in kan schrijven a 5, As 'k dêêr nog an dienke, ja dan was 't een slaove-leven. Ik was nog mar veertien jaer toen ik hêêl vroeg in 't voorjaer al mee kunstmis most góó zaoie. As 't dan in de wintere niejt zóó harde 'evrore hao, dan lag 't land d'r nog net zóó bie as dat ze 't in naejaer ommeploegd hao, van die gróóte schieven en verwarde kluuten. Mit een paer van die harde uutgedraogde veld- schoewen an je voewten in een slaove voor je lief mit zóó'n vuufentwintig a dertig kilo kunstmis d'r in, in dan mar baddere deur 't land. Je zal zégge: „mar je vrachje wier toch almar luchter", da's waer, mar as je zóó'n honderd meter 'elaope hao, dan most je wêêr bievulle. 't Was in de Pias-polder; dêêr hao je van die lange wenden in dan kwam de bande- waegen voor an de mêêt, ofgelaeje mit zakken kunstmis van 100 kilo. Noe, dan nam je zóó'n baele op je rik in die most je dan halverwege in 't wend brienge en as je dan vergete hao om de bovenste knoppe van je boezeroen los te maekene dan liep je hêlemaele paers an. In je most toch volhouwe toe datje halverwege was want as je'n liejt valle dan kreegje 'n as veertien jaerige niet mêêr op je rik. Noe, as je 's aevens thuus kwam, dan was je wel ver- slete in 'n honger as een paerd. Ik weet nog dat domene Hovius es bie uus kwam net da 'k begon te etene. Hie zei: „Klaas, moetje dat allemaal opeten?" Ik zégge: „DomenCj dat is nog mar 't voor gerecht" in dat was een gróóte schaele aerpels mit slae in gebakke buukspek, in as je dat ophao dan kwam d'r nog een pannetje goeie dikke riestepap achteran mit een goeie laege suukere d'r overhene. Soms dan hao je nog wel mêêr 'eluste, mar dan zei moewder: „Noe zal 't wel mit je góó". Zóó was 't aok mit bróód. Moewder een achttien-ons voor d'r lief in mar snieje. Op 't leste zei ze dan:,Ik schêê d'r uut,t helpt toch niejt". 'k Verdienende toe twêê gulden in vuufen- vêêrtig centen in een weke; tegenwoordig zouwe ze d'r niejt êêns voor wille gêêuwe. As 't kunstmis 'ezaoid was, gienge we kanten kweeke. Je nam allemaele zóó'n dertig meter, in dan d'n hêêlen dag mar schodde mit die riejk. As 't in de wintere flienk 'evrore hao dan was de grond kruu- melig, dan gieng 't wel, mar as je zóó'n kwakkelwintertje 'ehaod hao, dan most je êêrst zóó'n dertig meter fien steke mit den bot, in dan kon je pas góó schodde mit de riejk. Dan hao je 's aevens dichte piene in je rik, mardêêrpraetendeje mar niejt over, want d'r was gêên men mens die d'r ni luusterde. Danwasjewêêrblieëas'thalffebrewaori was of begin maert, dan gieng je serlotten zette, 't most allemaele wel gauw, gauw, mar 't was niejt zokk'n zwaeren werk, meestal kruupe op êên knieë. Eerst mit de schrapper reetjes trekke in dan mit de mao of êên hingelkurf serlotten straoie, zo geliekmaetig meugelijk, in dan zette. As de serlotten d'r in zatte, gieng je wêêr vaorder mit kweekene of je gieng nog een leste pit aerpels uitzoeke of de leste juun uut de renne doe we as d'r nog vraeg naer was, aors gooiende je ze op een haop an de haogte wêêr ze vaorder konne rotte. Intussen wier 't land klaer 'emaekt voor 't zaoiwerk. De poters moste d'r in, in de suukerpeen; dêêr mostekoeiepeen'ezaoid woore in juun. Och d'r most zooveel beure in 't devies was: gistere klaer! Wat was je blieë as 't hêêle zaekje d'r in zat, want dan kwam d'n besten tied, dan kon je lederen dag góó wieë. Eerst de serlotten; een goeien boer woe gêên vuulte op z'n land in Peen dinne; in marjakkere achter mekaore. vooral gêên kweeken. As je ergens kwee ken op 't land zag, nou dat waere geen beste boeren, ,,mêêr praete as wieë zeie ze dan. Nae 't wieëne, kwam 't pee dinneime, de schrepela in je hand, in je hand bie de rêê peen in marjakkere achter mekaore. As je dan op 't ende was woe je wel es even je rik rechte doewe, mar de voorman was dan al 'edraoid in was wêêr al een meter of viere van 't ende in dêêr gieng je dan mar wêêr achteran. Kiek, want of je noe veertien was of veertig, dat maekende niks uut, allêêne 's zaeterdag dan was 't er een belangriek verschil, 't Hao zóó niet motte weeze, om zóó mar es te zèggene. As de peen 'edind waere, dan kreeg je 't wêêr wat beter, dan gieng je juun wieë mit 't juunschrepeltje, dat was wel om vol te bouwene, mar 't kon soms enorm koud weze om dien tied. Soms hao we de moffen nog an in dan was 't al half meie. As 't dan tegen twelve liep zei d'n baes: „Góó joe mar es gauw koffie koke. Dat dee je altied in de grippe, een hout dwors over de grippe in de ketel d'r an, in dan nam je een bosje musterd in een wisse stróó in dan de vlamme d'r in. Zóó gauw as 't waeter koek kokende gootje d'r een buismanbusje koffie in, in dan riep je mit een gróóte kele: „Gaer!" 'k Zie nog die gore kroewzen mit zóó'n bruune rand d'r in, want 'ewasse wiere ze nóóit, 't Beurene wel es, dat as je de leste koffie uut d eketel woe giete, dat 't zaekje verstopt zat; dan bleek dat d'r nog een slakke in de ketel zat. As je lederen dag nae den zelfden blok gieng liejt je de ketel altied in de grippe liggen in zóó kwam dat dan. 'k Hóóre joele al zégge: „Klaos van Sanne, noe zitje te overdrievene, mar 't is echt waer óór mensen, d'r binne d'r nog genoeg die 't weete kunne. Nae al 't wieiwèrk begonje te hóóine. Noe dat was aok gêên lolletje, 't Was altied haesje repje om 't binnen te kriegene want d'r zat altied wel een buuie an de locht. In as 't een noordewind was dan waere je veldschoewe soms spiejgelglad, dan vloog je nog al es ongeruut. Ik weet nog dat wees een bandewaegen 'elaeie hao in toen we gienge pongere bleek 't hóói zóó glad te wezene, dat 't nae twêê kanten vloog in dat 'k de pongerbaom mit zóó'n klap op m'n schoere kreeg dat ik 't een weke laeter nog voelde. Een troosteloos panorama ontvouwde zich voor de ogen van de zeventig klauteraars in de Beskydy-bergen in Tsjechoslowakije: bijna de helft van de bossen is hier aangetast, tegen de drieduizend hectare - 53 ha is al dood. De kijkers waren de zeventig deskundigen uit twaalf landen die hier te gast waren bij de Tsjecholsowaakse nationale commissie van MAB, het mens-en-biosfeer-programma van de Unesco. De bergtocht was onderdeel van een vijfdaagse conferentie waarop de plantkundigen, geologen, milieu-experts en vele andere deskundigen rapporteerden over hun ervaringen met het sterven van de bossen in vele landen van Europa. De zwavel- en stikstokrijke gassen die auto's, industrieën en elektriciteitscentrales uitstoten, blijken met de zo ontstane „zure regen" zeker niet uitsluitend de oorzaak dat her en der de bossen het begeven. Het eindrapport stelt vast dat een kaart van de aangetaste wouden niet overeenstemt met een kaart van de grootste luchtvervuiling. Er zijn gebieden met grote bosschade maar relatief schone lucht. Schuld gaat ook naar het bosbeheer: waar op grond van commerciële redenen de gemengde bossen zijn vervangen door plantages met één boomsoort, blijkt het weerstandsvermogen van de bomen geringer. Robert Mayer van de universiteit van Kassei (West-Duitsland) legde de nadruk op de gevaren voor gewas en grondwaterkwaliteit door de opeenhoping van zware metalen als cadmium, kwik en lood in de bosgrond - de wortels van de bomen hebben er veel van te lijden, maar ook bijvoorbeeld de microben die daardoor langzamer de bosgrond regenereren. De Zweed Lennart Folkeson had nog koper en zink als bosvemielers en weer anderen vestigden de aandacht op ozon, magnesiet en fluoriden als schadefaktoren. En niet te vergeten het weer. De bosdeskundige Emil Klimo van de landbouwhogeschool van Brno, de gastheer van de conferentie, toonde aan dat de kwade dampen van mijnen en fabrieken bij Ostrava de bezichtigde Beskydy-bergen gedeeltelijk hadden ontbost, maar dat de eerste grote, onherstelbare schade begin 1979 ontstond toen de temperatuur hier plotseling enorm daalde: van plus twaalf tot min veertien graden celsius binnen zes uur. Insecten, schimmels, droogte en ook menselijk aktiviteiten, vooral het toerisme, kregen al evenzeer een plaats in de aanklachten. Veel optimisme kon dr. Klimo niet uiten bij het afronden van de diskussies. Een Europa zonder bomen achtte hij ondenkbaar: „Niet alleen vervullen de bomen tal van konkreet nuttig werk, waaronder de voor alle leven hoogst belangrijke zuivering van lucht en water, maar ze spelen ook een kulturele ról als een grote bron van muziek en dichtkunst. Zeker hebben ook de Feniciërs eens gedacht dat hun schitterende cederwouden van de Libanon eeuwig zouden bestaan. In de Oudheid strekten ze zich langs de kust van de Middellandse Zee 137 kilometer breed uit, maar ze verdwenen snel toen er de bijl in werd gezet om bouwmateriaal te hebben, ook voor schepen, en om er kachels mee te stoken. Vandaag de dag zijn er nog maar tien kleine boomgroepjes, ver uiteen, overgebleven. 't Ergste van 'thóóiene was 't lossene in de schuure. Je most dan 't hóói antrappe in in 't begin van den tas gieng dat wel, mar nae zóó'n voer of tiejne kwam je in de nokke in as 't dan soms broeierig was dan liejp 't zwêêt mit straelen van je of 't Leste voer iuvde nokke was 't kwaeiste, je most dan krom laope in nog flienk trappe aok in niet te vergetene al die raggen in koppespinnen in je nikke. Ik zégge 't nog es: een slaove- leven mensen. Mar ik mot d' r noe wêêr es een punt achter góó zette want we motte nog wat bewaere voor een aore kéêr. Dan góó we nog kanthóói snieë, in tèrve maoie, in aerpelle. We motte de suukerpeen nog in in dan is 't wêêr wintere, dan binne we 't jaer wêêr rond. Klaos Kastelein Diamantpad 23 2628 SC Delft HUIS VERKOPEN? makelaar tamboer bellen voor deskundige bemiddeling Un 01870-3477 m DD Voor de meesten van ons is ademen de gewoonste zaak. Gelukkig wel. Dat geldt niet voor hen die astma, allergie, bron chitis of longemfyseem hebben. Hun le ven lang komen zij vaak adem te kort. Bij jongeren komt de benauwdheid in aan vallen. Na zo'n aanval ben je uitgeteld, kapot. Ouderen hebben vaak een voort durende ademnood. Een steile trap is dan een nauwelijks te nemen hindernis. In ons land zijn er zo'n driehonderddui zend patiënten met ernstige klachten. Het aantal mensen met lichtere klachten wordt geschat op ruim zevenhonderdduizend. Voor hen is ademen niet zo gewoon! Wat doet het Astma Fonds? Het Astma Fonds is op vele gebieden aktief om de patiënt een zo goed mogelijke hulp en behandeling te geven, vooral nu de overheid minder geld beschikbaar stelt. Daarom stimuleert het Astma Fonds, nog meer dan in het verleden, wetenschappe lijk onderzoek. Bovendien moeten voor lichting en hulpverlening blijven doorgaan. En dat kost geld, veel geld. Voor dit jaar is ruim 10 miljoen nodig. Uw hulp is onmisbaar. MIDDELHARNIS Op zaterdag 27 april j.l. slaagden de volgende leerlingen uit het Instructiebad van Middelhamis te Dirksland voor hun A of B diploma van de K.N.Z.B. Diploma A: Mevr. Franciska Verkerk-Netten; Mevr. Cornelia Meiaard-Heerschap; Edwin Holleman; Erik Klepper; Marcel van Ber gen; Adrianus Braber; Belinda Ingrid Niks; Rinus Arensman; Marinus v.d. Slik; Corine Jongejan; Michel Martens; Cor nells Driesse; Dennis Sewell; Jeroen Kleingeld; Anne-Marie v.d. Baan; Ejsther Blok; Josine van Gulik; Angela Knops; Jacqueline Stoutjesdijk; Daniël Slinger land; Mirjam van Dieren; Anne Kroon; Joost Bosdijk; Maartje Brak; Pim v.d. Valk. Diploma B: Mirjam Nelisse; Maya Noteboom; Ri- anne van Heemst; C olinda Vermaas; Mar- tijn van Eek; Leon van Bergen; Celia Peeman; Lieke Loosjes; Tom van de Berge; René Zuidijk; Arco Kooyman; Wanda Prins; Sacha van Antwerpen; Chantal Soldaat; Katrien Baum; Heidi Kamerling; Samantha Koese; Nico Groot; J. H. A. Indira van Stiphout; Kees Bazen; Wilco van Bergen; Adrie Stouten; Kondré Noteboom; Thedo Noteboom; Kees v.d. Berge; Ferdi Broere; Gert de Geus; Pacale Hogeboom; Wouter Katte- staart; Sander van Lommei; Jolanda Ka merling; Jeroen Breen; André Vogelaar; René Holleman; Ernst-Jan Mackloet; Matheus van Biert; Jolanda Bieneveld; Jacquelien Struik; Pieter Erik van de Boogert; Jozine Maliepaard; Mirjam Ne lisse. De Armeniërs, wat waren het eigenlijk voor soldaten? Ze waren ingelijfd bij de Duitsers en zelf beweerden ?e op het einde van de oorlog, dat ze gedwongen waren geweest om dienst te nemen en dat ze eigenlijk krijgsgevangenen waren. Zou het waar zijn? Zouden de Duitsers zo tolerant zyn geweest, om Russen, die ze, dat is bekend, by' andere gelegenheden als beesten behandelden, bepaalde andere Russen in hun gelederen op te nemen, zij het dan als houthakkers en waterdrager^? Meer waarschijnlijk is, dat ze, gruwend van het bewind van Stalin, door wie ze als minderheid in de Sowjet Unie verdrukt werden, vrijwillig dienst hebben genomen, om toch tot de conclusie te komen, dat ze op het verkeerde paard hadden gewed. Want tot die conclusie waren ze wel gekomen. Dat bewijst de opstand van de Armeniërs op Texel, tegen het einde van de oorlog. Dat bewijst ook de rol die ze speelden bij het verzet op Schouwen Duiveland en dat bewijst ook, de vlucht van de Armeniërs van Flakkee. Toen waren ze fanatiek anti-Duits en ze probeerden in contact te komen met de bevrijders van Nederland, terwijl ze voor het verzet van grote waarde waren om de inlichtingen die ze konden geven en voor de manier waarop ze zich inzetten, om van het Duitse slavenjuk bevrijd te worden. Dat is te lezen in het boekjes „Verzet op Schouwen Duiveland", kort na de bevrij ding verschenen (vorig jaar herdrukt en verkrijgbaar bij de Zeeuwse Boekhandel in Zierikzee). En dat is ook aan het licht gekomen in Goeree-Overflakkee, waarde reddingboot van Ouddorp werd gebruikt om aan de Duitsers te ontsnappen. Datzelfde was ook op Schouwen Duive land geprobeerd. Armeniërs speelden daar een belangrijke rol in de ondergrond se, de bewoners van de haven, die daar hadden mogen blijven of die na de grote evacuatie klandestien waren teruggekeerd, werd geld geboden om hen naar het be vrijde St. Philipsland over te zetten. Maar dezen, wetend dat de Duitsers, van hun langs het Zijpe in de dijken gebouwde bunkers uit, dag en nacht de vaart op het Zijpe controleerden, durfden die risico niet aan. En de Duitsers, misschien wat vermoedend, vernielden op een kwade morgen, de roeiboot van de polder Brui- nisse, die mogelijk had kunnen worden gebruikt om het plan te volvoeren. De Armeniërs op Goeree-Overflakkee probeerden (in november 1944) hetzelfde als huin Schouwen Duivelandse makkers, met wie ze waarschijnlijk wel in verbin ding hebben gestaan. Ze boden op de haven van Ouddorp geld aan mensen om hen over te zetten. En ze vonden twee van de daar wonenden be reid, om dat ook te doen metde Ouddorpse reddingboot. De haven van Ouddorp was destijds afge sloten met een zwaren balk vastgelegd met een ketting. De Armeniërs wisten daar raad mee, hoe ze het deden is niet bekend, maar toen men op een donkere novem- bernacht de haven uitvoer, was de balk weg. Twaalf Armeniërs zaten in de redding boot, de twee Ouddorpers fungeerden als stuurman, gids en loods, maar zonder het te iwUen zouden ze zichzelf en de Arme niërs regelrecht in de armen van de Duit sers hebben gedreven, als er geen geluk bij een ongeluk had plaats gevonden. De bedoeling was, over te steken naar Schouwen Duiveland, men meende dat dit eiland bevrijd was, maar niets was minder waar. Er kwamen daar steeds meer Duitsers, die gereed moesten zijn als de weg naar Antwerpen (door het gewon nen Ardennenoffensief) vrij zou zijn. Die Duitsers moesten dem via de Zeeuwse eilanden Antwerpen van die kant aan vallen. Maar het geluk was met hen, al hebben ze dat in die nacht waarschijnlijk niet direkt onderkend. De motor van de reddingboot viel uit en het was niet mogelijk, de boot naar Schouwen Duiveland te sturen. Wind en stroom dreven de boot tegen de zeedijk van Sint Philipsland enze waren bevrijd zonder dat ze het zelf wisten, want juist dat eiland was enkele weken geleden bevrijd. En niet alleen het geluk, dat ze op een ander eiland terecht kwamen zat hen mee, hoe het mogelijk is weet niemand, maar later bleek, dat ze van die dijk naar de Noordweg waren gelopen, dwars door een mijnenveld, zonder iets te zijn overkomen. En in die Noordweg stonden enkele hui zen leeg, waar ze introkken. Dat bleef voor de medebewoners van die weg na tuurlijk niet onopgemerkt. Aan sensatie geen gebrek. Duitsers, men meende ervan bevrijd te zijn en nu werden ze plotseling midden tussen hen in gesignaleerd. IJl- boden vertrokken naar het dorp Flipland, om dat aan de commandant van de O.D. te melden. De ondercommandant krijgt de opdracht, in de Noordweg poolshoogte te gaan ne men. En hen als gevangenen mee naar het dorp te brengen. Geen gemakkelijkeJob" voor deze kersverse ondercommandant. Want Duitsers waren Duitsers, hoe zou- GRATIS: Onze fraaie, vernieuwde foto-woninggids Taxatie van uw woning bij vericoop Advies bij uw voornemen tot aan- ofverlfoop van een woning Kaai 5 vr.pr. f 99.000,— k.k. Bij bemiddelingsopdrachi: EENMALIGE ADVERTENTIE-BIJDRAGE f 1 50,- Meer dan 60 aanbiedingen Bemiddeling en taxaties onroerende goederen Postbus 27-Winterstraat 14-3247 ZG DIRKSLAND Telefoon 01877-1309 den zij als onvoldoende getrainde solda ten, het moeten opnemen tegen de Duit sers, die waarschijnlijk al vijfjaar in de oorlog geweest waren? Omzichtig sluipen ze naar de huizen, waarin naar de bewoners van de Noord weg hen vertellen, de Duitsers moesten zitten. Maar dezen, zodra ze bemerkten dat ze „beslopen" werden gooiden de deur open en kwamen met de handen in de hoogte naar buiten. Ook de Ouddorpers doen dat en menend dat ze met Engelsen te doen hadden, roepen ze hard: HOI^ LANDEEEEES. Dat verandert de toestand op slag. De opgeluchte Ordedienst soldaten maken zich bekend als Hollanders, inwoners van het dorp St. Philipsland en de Ouddorpers vertellen in enkele woorden hoe de vork in de steel zit. En dan volgt een hartelijke kennismaking. De toch naar het dorp St. Philipsland wordt een triomftocht. De O.D. comman dant met zijn ondergeschikten en zijn „gevangen Duitsers" het dorp binnentrek kend, verwondered aangestaard door de in de deur of achter de vensters kijkende bewoners. De held van de dag was hij, ook al was dan de gevangenneming dan wel anders verlopen dan men zich voorstelde. En de Armeniërs werden gastvrij in het midden van de O.D.-ers en de B.S. opge nomen en doorverwezen, naar de Engelse bevrijders. Nu de reddingboot nog, die in het Slaak tegen de steenglooiing ligt. Hoe krijgt men die in de haven van St. Philipsland? Dat kan alleen via het Zijpe. En aan de overkant van het Zijpe, op Bruinisse loe ren de Duitsers op alles wat zich beweegt en leeft, aan de kant van de overzijde. Een extra donkere nacht, met donkere maan, dan zal het moeten gebeuren. En het gebeurt ook. Zo komt de Ouddorpse reddingboot in de Fliplandse haven. De bezetting van St. Philipsland door de bevrijdingstroepen wisselt nogal eens. St. Philipsland het lijkt voor de buitenlandse troepen, maar ook voor de Stoottroepen, het einde van de wereld. Eerst waren het de Engelsen, dat waren de eigenlijke be vrijders; toen kwamen de Canadezen, daarna waren het Belgen en Fransen, die kwamen uitrusten op het Zeeuwse eiland, al moest die rust dan ook gepaard gaan met het houden van een wakend oog, op de aan de overkant aanwezige Duitsers. Met Engelsen en Canadezen kan de be volking uitstekend opschieten. Maar de Fransen? Die gedragen zich meer als bezettingstroepen dan als bevrijders. Bij de O.D. (Orde Dienst) en de B.S. (Binnenlandse Strijdkrachten) willen ze wel wapens hebben. Wat heeft men er nu aan om met een uniform aan te lopen of met een armband om de arm, zonder wapens. Wapens zijn er immers genoeg. Stapels liggen er in Tholen, achtergelaten door de Duitsers, netjes opgeborgen in een depot. Als ze daar wat van krijgen kan men zich tenminste gewapend aan zijn dorpsgeno ten vertonen. Een vaartuig om de wapens te halen is er ook wel, want ligt de redding boot van Ouddorp niet werkloos als oor logsbuit in de haven? Een reddingboot vol wapens, zullen ze mee terug brengen en ze voegen de daad bij het woord. Maar in Flipland aangekomen hebben ze buiten de Franse commandant, kapitein de Villiers, gerekend. Die wil van gewa pende Hollanders niet horen. Ordedienst? Hij is er om de orde te handhaven. Bin nenlandse Strijdkrachten? Hij kent alleen zijn eigen onderdeel. En hij geeft op dracht, de O.D.-ers en de B.S.-ers gevan gen te nemen. Hij vindt dat zelf misschien toch wel te gortig en hij verandert het „arrest" in huisarrest; maar dat is later. Noch kapitein Kloosterman, de leider van het Zeeuwse verzet; noch een speciale afgezant van Prins Bemhard kunnen ver andering brengen in de toestand. Ze moeten tot 5 mei wachten, voordat ze weer frank en vrij 'over hun eigen dorp kunnen lopen en bevelen geven. Later zal kapitein de Villiers zich in Zierikzee wel moeten verantwoorden voor zijn eigenzinnig gedrag. En nog voor andere wandaden. Hij wordt dan medio mei 1945 zelf onder arrest gesteld en voor het front van de troep gedegradeerd. NIEUWE TONGE Molendijk 32 vr.pr. I 71.000,—k.k. DIRKSLAND vr.pr. 62.500,— k.k. DIRKSLAND Geldersedijk 6 met schuur en 640 m^ grond

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 9