ElllVI1DEn-l1IEUW5 OEKKUDEN TE fl^ Mannen huilden als kinderen Begrafenisonderneming „VOORZORG" 15 VVV-Ouddorp/ANWB Landelijke Fietsdag Oud papier en lorren voor de zending HET ■^KUkVENSTER 2e Blad VRIJDAG 3 MEI 1985 No. 5392 blik op kerk -^P en samenleving tj - 40 jaar vrijheid - Getemperde vreugde Op vrijdag 10 mei zal het 45 jaar geleden zijn dat de Duitsers ons land binnenvielen (toen was het ook vrijdag!) En op zondag 5 mei is het 40 jaar geleden dat de capitu latie van het Derde Rijk een feit werd'. Tussen die 10de mei 1940 en die 5de méi 1945 liggen vijf lange en bange jaren van bezetting en onderdrukking. Een periode die in het leven van de generatie die nu al \yat ouder is geworden diepe sporen na liet. We spreken immers over „voor de oorlog" of „na de oorlog", dat op zichzelf is al een bewijs dat deze tijd ons leven heeft gemarkeerd. Voor de jongeren ligt dat anders. Zij hebben de oorlog met al z'n ellende niet aan den lijver ervaren. Zij weten bijvoorbeeld niet wat het bete kende, dat we ons in de avondlijke en nachtelijke uren niet op straat mochten vertonen, dat we ergens stiekem naar een verboden radiozender moesten luisteren, dat we soms fluisterend gesprekken voer den je kon immers nooit weten wie er meeluisterde? Om dan maar niet te spre ken over veel erger dingen als razzia's, evacuatie, inundatie, honger.... Daarom is het goed, dat de bevrijding jaarlijks wordt herdacht. Jammer dat 5 mei niet tot nationale feestdag is ver heven, nadat daarover al zo lang is gedis cussieerd. Erger veel erger dat de regering dit jaar, nu 5 mei op zondag valt, niet bereid bleek, zoals vroeger wel ge beurde, de viering naar maandag te ver schuiven. Het is te vrezen dat er van het karakter van de rustdag, die toch al op zo'n ontstellende manier ontheiligd wordt, op deze 5de mei helemaal niets zal over blijven. Dat neemt allemaal niet weg dat we persoonlijk en in de samenkomsten van de gemeente op zondag eventueel ook op andere dagen de Heere kunnen en mogen danken voor Zijn onverdiende ze geningen. Na vijf jaar oorlog en onder drukking gaf Hij ons de vrijheid terug, en veertig jaar mochten we in vrijheid leven. De vraag klemt echter wèl: wat hebben we met die vrijheid gedaan, persoonlijk, als volk, als kerk(en)? We houden op 5 mei, als het goed is, niets anders over dan schuld. „Wij hebben gezondigd, wij en onze vaderen". Bij de dankerkentenis zal deze schuldbelijdenis niet kunnen ont breken. Onze gedachten mogen dezer dagen ook wel uitgaan naar hen voor wie deze gedenk dagen pijnlijk zijn, omdat zij herinnerd worden aan de verliezen die zij moesten lijden, omdat wonden die toen geslagen zijn opnieuw zullen schrijnen. Mensen, jonge mensen gaven hun leven voor de vrijheid, en hun plaatsen bleven voorgoed leeg. Anderen, vele anderen, zijn voor het leven geknakt, als gevolg van doorgestane ellende in gevangenis of concentratie kamp. Hoe deze mensen zich voelen, ook na veertig jaar, kan een buitenstaander nooit begrijpen. De vreugde over de be vrijding kan dan ook niet anders dan een getemperde vreugde zijn. Waarnemer BLOEMEN BESTELLEN Bloemenhuis Korteweq bellen DIERENBESCHERMING Opgevangen Rode kater, plm. 9 maanden, omgev. Reiger. Inl. Mevr. Jan sen, Reiger 35, Sommelsdijk, tel. 01870- 3789. BEL BINGHAM: B1B-73fl1BB OF'TVEBHUUBOEPBT INÜWBEGIB BINGHAM VEBHUURBEPBT------------- Gewasbescherming C.v.d. Boom, Korteweegje 59, 3247 BH DIRKSLAND. Tel.: 01877-1511/1582. (mei 1945-1985) Niet alleen in Nederland werd de be vrijding 40 jaar geleden uitbundig gevierd. Ook in.... Duitsland! Ja, daar kijkt u van op. Maar let wel. Niet door de Duitsers. Deze waren radeloos. Hitler en zijn tra wanten waren met hun „duizendj arig" rijk ten onder gegaan. Het Duitse volk was totaal ontredderd. Wie er dan wel feest vierden? wel, dat waren de miljoenen „arbeidsslaven", zo u wilt dwangarbeiders, die de Nazi's uit de bezette gebieden hadden afgevoerd. Uit landen als Polen, Rusland, Hongarije, Tsjecho-Slowakijke, België, Frankrijk, Nederland. Uit ons land waren het niet minder dan 500.000 mannen in de leeftijd van 17 tot en met 40 jaar, soms ouder. Ze waren in Duitsland nodig om de oorlogsindustrie op gang te houden. Deze mensen hebben daar niet alleen vele ontberingen geleden maar waren aanvankelijk ook nacht in, nacht uit letterlijk in doodsgevaar. Tegen het einde van de oorlog ook overdag. We hebben formaties van honderden bommen werpers tegelijk zien overkomen als „zil veren vogels" tegen een azuur blauwe lucht. De verschrikkelijke bombardemen ten waren bittere noodzaak om de taaiste Nazi's murw te slaan. De behuizing van deze dwangarbeiders was vaak erbarmelijk, het eten slecht en de bewaking soms honds. Toen o.a. onze landgenoten dan ook door de geallieerden werden bevrijd wa ren ze door het dolle heen van vreugde. In de verschillende opvangcentra waar ze werden verzameld voor aftransport naar hun landen, hosten ze urenlang. Hier en daar werden ze bij de grens overgangen begroet door een fanfare die het Wilhelmus speelde. Toen hebben we mannen als kleine kinderen zien huilen. Maar niet ALLE Duitsers waren beest mensen! Er waren gelukkig goede uitzon deringen. Zo werd een aantal van onze mannen, die des zondags ter kerke pleeg den b.v. zeer gastvrij ontvangen in ge zinnen van o.a. de Evangelische Kirche. Hierbij gingen de predikanten en hun vrouwen voorop in bewijzen van hartelijk heid en daadwerkelijke hulp b.v. in de vorm van een heerlijke maaltijd, warme kleding en schoeisel. 'k Meen, dat het noodzakelijk is ook van dit aspect gewag te moeten maken omdat hierover tot nog toe nauwelijks iets werd gepubliceerd in dag- of weekbladen of via de radio dan wel de t.v. Op zaterdag 11 mei a.s. organiseert de ANWB i.s.m. de TROS en verschillende VW's voor de 12e keer de Landelijke Fietsdag '85. De WV-Ouddorp heeft dit jaar voor de 5 e keer ingeschreven voor een startplaats, en ditmaal is er een route samengesteld die u door een geheel nieuw gedeelte van Ouddorp zal voeren. Dus ook voor deel nemers die reeds eerder in Ouddorp mee gedaan hebben, is deze route interessant. Er is geen wedstrijdelement aan ver bonden zodat u er een recreatieve tocht van kunt maken door bijvoorbeeld enkele bezienswaardigheden te bezoeken. Starten kunt u tussen 9.00 -13.00 uur bij het WY-kantoor, Hofdijksweg 30a te Ouddorp. U dient uiterlijk 17.00 uur weer op het VW-kantoor terug te zijn om uw jaarhanger in ontvangst te kunnen nemen. De ANWB stelt dit jaar een kroontje beschikbaar aan alle deelnemers die kun nen aantonen dat zij voor de 5 e of 1 Oe keer deelnemen aan de ANWB Landelijke Fietsdag. Routebeschrijvingen zijn vanaf heden verkrijgbaar op het VW-kantoor a 3, per stuk. Een deel van deze opbrengst zal de ANWB bestemmen voor recreatieve voorzieningen voor gehandicapten. Stap daarom allemaal op zaterdag 11 mei op de fiets en geniet van de mooie natuur die Ouddorp, Goedereede en Stel- lendam u te bieden heeft. Duivensport Kring Flakkee Wedvlucht vanaf Duffel; in concours 3031 duiven. De uitslag; van de eerste 25 prijsduiven: A. de Waal: 1; Y. J. Ypelaar en zn.: 2,4, 14,21; Gebr. Wagemans: 3,6,10, 22; J. P. Vervloet: 5,20; A. v.d. Velden: 7; A. Sarelse: 8; A. Buys: 9; P. J. Huizen 11, 25; Joh. Kwist: 12; Des Nobels: 13; C. Dubbeld: 15, 18; H. v.d. Valk: 16; A. Jochems: 17; A. de Gans: 19; P. Kwist: 23; A. Wervers: 24. Ie prijswinnaars per vereniging: A. de Waal, Achthuizen A. Sarelse, Sommelsdijk P. J. Huizer, Stad a/h Haringvliet C. Dubbeld, Middelharnis A. Jochems, Oude Tonge J. C. Roodzant, Dirksland Mevr. Sturris, Ooltgensplaat Joh. van Heemst, Nieuwe Tonge Ondanks de slechte weersomstandighe den en de stormachtige wind is deze wed- vlucht zeer goed verlopen. Vrijdag in- manden voor St. Quentin (Fr.). Rotterdam A. A. SINT ANNALAND Betere toegang bibliotlieek De openbare bibliotheek aan de Schoolstraat in Sint Aimaland wordt beter toegankelijk gemaakt voor gehandicapten. De bestra ting bij de hoofdingang wordt aangepast en twee deuren worden gewijzigd. Ook de lees- en studieruimte zou voor gehandi capten toegankelijk gemaakt moeten wor den. In ieder geval een leuning langs de twee trapjes, zodat ook niet-gehandicap- ten gemakkelijker op he tpodium kunnen komen. Dan zou het wenselijk zijn, dat er een invalidentoilet zou komen. OUDDORP Op D.V. zaterdag 4 mei is het weer zo ver dat wij uw oud papier en lorren komen halen en tevens uw kleding die u op wil ruimen met de schoonmaak. Alles wat u hebt voor de zending zet dit goed verpakt voor half negen aan de weg. Wilt u er even een kaartje aan doen „kleding" of „lorren". Wie wil er deze keer mee helpen om dit alles op te halen? Wij vertrekken om half negen van de Duinkerkerweg 6 waar u van harte wel kom bent die morgen. De opbrengst over de vorige maand: Oud papier3120,91 Lorren en kleding750,00 Giften135,00 Totaal deze maand4005,91 Oude stand6617,56 Nieuwe stand10623,47 Het is een record maand geworden deze keer als u bovenstaande resultaat bekijkt, in één woord: Geweldig De schoonmaak is erg goed voor de zending geweest, daarom onze Hartelijke dank voor uw meedeleven met de zending in geven en sparen. Maar vooral de ophalers die hier aan bijzonder veel werk hebben gehad, tot half in de middag. Hartelijk dank voor jullie spontane hulp. De zendingscommissie TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen beëdigd taxateur 01870-3477 CÜS DO Zangavond voor Barttilmeüs in Nieuwe Tonge Op D.V. vrijdagavond 10 mei geeft de Chr. vereniging Barthimeüs te Zeist en Doom, een koor- en samenzangavond in de Ned. Herv. Kerk te Nieuwe Tonge. Medewerking aan deze avond wordt ver leend door het mannenkoor „Con Amore" uit Elspeet en de Chr. Gem. zangver. „Advendo" uit Nieuwe Tonge. De ope ning en sluiting wordt verzorgd door ds. J. van den Bom die ook een korte meditatie zal houden. De kollekte zal bestemd zijn voor de stichting Barthimeüs. Een medewerker van het stichtingssteun- fonds Barthimeüs zal een kort woord spreken over het werk van de Vereniging Barthimeüs. Barthimeüs geeft onderwijs aan blinde en slechtziende kinderen op de brailleschool of aan de slechtziende school van Barthimeüs in Zeist. Ook heeft Barthimeüs de zorg van kin deren en volwassenen die bij hun blind heid of slechtziendheid meerdere handi- kaps ondervinden, deze verzorging vindt plaats op het centram Barthimeushage in Doom. Veel van al dit werk dat de Prot. Chr. Vereniging doet voor de verzorging van de blinde en slechtziende kinderen, en de meervoudiggehandikapte kinderen en vol wassenen wordt betaald door de overheid, maar jammer genoeg niet alles, vandaar deze koor- en samenzangavond. Barthi meüs vraagt uw aandacht! Al met al belangrijk werk datBarthimeus doet voor de blinde, slechtziende en meervoudiggehandikapte kinderen en vol wassenen, genoeg reden om deze avond te bezoeken. De aanvang van de avond is orn acht uur terwijl de kerk om half acht open zal zijn. De toegang is 2,50. Kaarten zijn ver krijgbaar aan de kerk, maar ook in de voor verkoop op de volgende adressen: Boekliandel Ariese, Westdyk 55, Middelharnis C. A. Leydens, Pieterstraat 21, Melissant Boekhandel C. van Koppen, Hoenderdijk 19, Ouddorp fa. J. W. van Oostende, Molendijk 31, Nieuwe Tonge Gezien het doel van deze avond hopen wij op uw aanwezigheid. Dr. J. van Bruggen, „De Bergrede, reisgids voor christenen Uitgeverij Kok te Kampen. 92 pagina 's. Prijs f 13,90. Wat met de „Bergrede" wordt aangeduid, zal velen niet onbekend zijn: de bekende toespraak van de Heere Jezus tot de schare, die ons beschreven wordt in de hoofdstukken 5 tot en met 7 van het Mattheüs-evangelie. De Bergrede is „in". Bepaalde fragmenten worden gretig ge bruikt voor ontwapening en tegen kmis- raketten, voor hulp aan de derde wereld en tegen het kapitalistisch stelsel. In dit boekje biedt prof Van Braggen, hoogleraar aan de vrijgemaakte hoge school te Kampen, een uitleggende be spreking van Jezus' rede. Een even wichtige bespreking, zo meen ik, recht doend aan tekst en kontekst. De schrijver doet niet mee aan de modieuze, seculaire benadering die veel uiüeggers van de Bergrede kenmerkt. Hij wijst een selectief gebmik van dit Schriftgedeelte duidelijk af. Het is zinloos, zo zegt hij terecht, om in een politiek of sociaal debat te gaan dis cussiëren over één of twee teksten uit de Bergrede, als niet eerst is erkend dat deze rede als gehéél gezag over ons moet hebben en gehoorzaamheid vraagt. Dit boek van vrij beperkte omvang biedt desondanks verrassend veel. Het kan ge bruikt worden als leidraad voor gesprek op vereniging of kring. Wellicht mede daartoe is een uitgebreid bijbelleesrooster opgenomen. Een citaat tot slot(n.a.v. 5 3 „Zalig zijn de armen van geest...."): „Hoe weinig mensen zijn er die geestelijk be delen. Zien de engelen wanneer zij uit de vensters van de hemel kijken, veel men senhanden en mensenzielen bedelend op geheven totGod? Is erbij veel mensen een diep besef van totale armoede en schuld voor God en een schreeuw om genade? Toch moet het hier beginnen". Pé de Bruin, Wie is uw vader?" Uitgeverij Bosch en Hoven te Groenekan. 201 pagina 's. Prijs f 27,50. De heer De Bmin is vooral bekend van zijn eerste boek ,,Geen geloof zonder bewijs", enige tijd geleden in dit blad besproken. Min of meer als vervolg daar op verschijnt nu het tweede geschrift. Uit voering en omvang zijn vrijwel gelijk. De intentie van de auteur is sedertdien niet gewijzigd. Hij tracht het „sola Scriptura" (d.i. „alleen de Schrift") te vertalen en wel voor een zo breed mogelijk publiek. Dat houdt bij De Bmin wel in dat hij, naar eigen zeggen „minnaar van goede tra dities, deze hekelt zodra ze een voet in de kerk zetten. In het „Ter inleiding" heethet zelfs dat hij zich krachtig verzet tegen de belerende functie van het traditionele denken. Dat is dus duidelijk: van dogma's en confessies, leerstellingen en belijdenissen, moet de schrijver niets hebben. Ook nu weer typeer ik dat als hoogmoed. De Geest die de kerk in de Waarheid leidt en geleid heeft, bracht haar tot het na-zeggen van het Woord, tot het belijden van de dingen die volkomen zekerheid hebben. Zou dat tekort doen aan het beginsel van het „sola Scriptura"? Gezegd moet zijn dat De Bmin de gave van een goed en soepel taalgebmik heeft. Dat zal zeker hebben bijgedragen tot de belangsteUing voor zijn eerste geschrift. En ook nu weer zal er een markt voor dit boek blijken te zijn. Ik erken: met dit vervolgdeel stelt de auteur een belangrijk onderwerp aan de orde. „Wie is uw va der?" zo luidt zijn vraag. Er is geen aon- duidelijkheid omtrent zijn bedoeling. Hij onderscheidt een tweeërlei vader- en dus ook kindschap. Het is niet waar dat de mensheid één vader heeft, zo stelt hij. Zoals Jezus het al duidelijk aangaf, is er naast God de Vader nog een andere vader, en dat is de satan. Of de Vader der lichten, óf de Vader van de duisternis beheerst ons. Het vervolg van De Bmins verhaal roept, althans voor wie het geheel van de Schrif ten als zodanig erkent, nog al wat beden kingen op. Heel scherp neemt de auteur stelling tegen de belijdenis van de ver kiezing. Hij hanteert typeringen als „uiter mate gmwelijke woorden" en „de be wering van die theoloog"; bedoeld wordt Calvijn. Onbegrijpelijk voor iemand die beweert dit boek te hebben geschreven na intensieve bijbelstudie. Enkele vitale on derdelen van de Schrift zijn kennelijk aan zijn aandacht ontsnapt God heeft het laatste woord, zo schrijft De Bmin; maar kennelijk niet het eerste woord.Ik signa leerde verder nog een karikatuuridee van „bevindelijke kringen" en „oude schrij vers"; tevens een speculatieve visie op de toekomst van Israël. Resumerend: een boek dat in analyse en remedie veel goeds bevat, maar dat op wezenlijke punten fundamenteel mistast. Geen goede gids! Ook dit boek overtuigde me er weer van dat het gereformeerde het meest katholieke, het meest bijbelse is. Ik hoop van harte datDe Bmins voortgezette bijbelstudie hem tot eenzelfde overtuiging brengt. Dan zie ik uit naar een volgend deel. Bij Van Horssen/Gouden Harpen teBar- neveld verschijnen regelmatig langspeel platen met aan elke zijde een meditatie. Ontvangen werd plaat nummer GH 259. Medewerkers zijn ds. A. Elshout (Ger. Gem.) en ds. M. C. Tanis (Chr. Geref Zij spreken respectievelijk n.a.v. 1 Petms 5 7 en Lukas 21 34. Beide meditaties zijn omlijst met niet-ritmisch psalmge zang. Prijs per LP of MC 21,90. Bij abonnement (4x) 19,50 per stuk. Verder ontving de redaictie: HenkBouwens, Oorlogstrilogie", te we ten de delen „Henks kooivakantie", „Henk slaat zijn vleugels uit" en „Henk vecht mee". Goede lektuur voor de jeugd. Deze derde dmk betreft een ongewijzigde her uitgave van het oorspronkelijke werk uit 1949. Uitgeverij Voorhoeve te Den Haag. Per deel 200pagina's. Prijs f 27,50 kompleet. In de bekende V.C.L.-serie verscheen onlangs: Jos van Manen Pieters, „Langs groene oevers van hoop". Uitgeverij Kok te Kampen. 206pagina's. Prijs f 17,20. Foka van Loon, „En toch is er toekomst". Uitgeverij Kok te Kampen. 188 pagina 's. Prijs f 17,20. J.K. VERVOLGVERHAAL door Fenand van den Oever - 49 - G.F.CallenbachB.V.—Nijkerk Het volk wandelde bij vloeiend tij er vermkt onderdoor. Zó zouden de schepen het gehele jaar niet meer liggen. Enkele uren buitengaats en de stalen sloepen zouden roestvlekken laten zien, de naden van de eiken schepen zouden openspringen. Groezelig werd dan alles. De zee spoelde de gloed weg. Nu was alles bedekt, zoals het jaar, dat komen ging, bedekt was. Het koper glom, de masten glommen, het tuig hing gloednieuw. Alles glinsterde. De groene rompen van de schepen wierpen, door een milde zon, banen smaragd op het rimpelig waterdek. Dat rimpelig waterdek weerspiegelde weel derig in de glanzende schepenlijven. Soms leek het wel alsof ze het zilver voor het opscheppen hadden. De zon, het water, de wind, het touw, de schepen, het tuig, de vlaggen, ze voerden met elkaar een schoon blij sprookje op, waarvan men nooit genoeg kreeg. Het volk ging erheen; 's morgens,'s middags, 's avonds. Het gunde zich nauwelijks mst voor de maaltijd. Vooral de mannen. Zij zagen telkens weer iets nieuws en disten elkaar altijd andere, nog wonderlijker ver halen op, over haringteelten zo rijk, zo geweldig, dat een gewoon mens ze niet navertellen kon. Maar ze probeerden het toch en er werd geluisterd en stiekem gingen ze met de verwachting naar huis, dat de komende teelt alles nog overtreffen zou. En wanneer zij oud waren, zouden zij vertellen over hun teelten, hun successen.... Totdat de zon werd toegedekt door de avond en de stuurlui de vlaggen streken. Dan was het bonte spel voorbij. Maar de mannen maakten nog een kniertje langs de schepen, ze bleven praten, praten, praten over De Wisselvalligheid, De Goede Ver wachting, de Onbestendigheid en al die andere.... Arend-Michiel van Roon had er natuurlijk ook bij gestaan en vader ook. Moeder was terwijl met de andere vrouwen naar het Hoofd gelopen, och, die geloofden het wel. Onder het naar huis stappen ving Arend-Michiel haar op. Ze gingen alvast voomit. Vader bleef nog na- babbelen. Het was thuis stil. Japie en Marie waren op stap. Haar vrijers voeren morgen ook uit. Toen vader langer dan hij verwachtte weg bleef, begon hij erover. Het was zijn plan oorspronkelijk niet, maar hij had het meer, dat hij niet verzwijgen kon wat in zijn borst omwoelde. En sedert hij wakker werd, liet het hem niet meer los. Moeder, zei hij, hebt u weleens eigenaardig ge droomd? Och, kind, dat doet iedereen op zijn tijd. O. Hij wachtte even. Toen ging hij verder: Wat hebt u dan weleens gedroomd? Moet ik dat jöu vertellen? Ja, ja, drong hij aan. Nou, over een groot vangetje van je vader en heel vroeger, toen ik zo oud als jij was, weleens dat ik de vrouw van de gelukkigste schipper zou worden enzo. Maar daar moet je niet te veel waarde aan hechten. O.... ja, ziet u, ik heb ook gedroomd vannacht. Ik schrok wakker, toen u me kwam roepen. Hij ging vertellen. Het was aardedonker in huis. Hij kon moeder niet zien, maar hij wist dat ze luisterde. Moeder luisterde altijd naar hem. We waren op zee en er werd door niemand gevangen. Geen kop! Toen deed ik een grote uitvinding en ik ving ze. Ik alleen, niemand anders. En alle schepen voeren voor en achter langs en ze hesen de vlag en ze streken de vlag en het volk schreeuwde me toe: gegroet, haringkoning, gegroet.... Toen stootte u met wakker. Kind, zei moeder ontdaan, kind, wie staat ziet toe, dat hij niet valle. Je blijft het toch van de Heere verwachten? Hij zei: Ja moeder. Maar hij wou er nog wat aan toevoegen, maar hij kreeg geen kans, want de meiden werden thuisgebracht en dan werd er in de gang altijd zo gegiecheld.... Het liet hem echter niet meer los en het zou hem nooit meer loslaten. Arend-Michiel van Roon, hij, was één nacht de haring koning van de Noordzee geweest.... Toen kwam de dmkste dag van het gehele jaar; het werd buisjesdag! De vloot koos het mime sop. De weelderige vlaggentooi was weg, het spel was uit, de arbeid begon. Met gunstig tij gingen de loggers, achter de Bagatel, zeewaarts. Tijd voor een mstig gesprek bleef niet over. 't Was hollen en draven overal. Dampend brood en verse groenten werden op het laatste nippertje aan boord gebracht. Er werd ge schreeuwd, gejoeld, gelachen, gehuild. De buisjesdag was schoon, doch wilder, hartelozer dan de vlaggetjes dag. Wijnand Hoogendijk was de eerste, die er genoeg van kreeg. Hij spraak tot zijn volk: We gaan! Ze stapten, voor zover aan boord, aan de kant en namen afscheid; een zoen hier, handen elders. D'n heer en de klerken van de diverse kantoren waren ook buiten. Bij hen stond Wil Stmis. Arend-Michiel gaf d'n heer een hand, daarna ook Wil, een beetje schielijk, maar hij voelde toch zuiver dat ze kneep, net of ze zeggen wou: je bent toch een kameraadje van me.... Ja, dat was-ie. De sirene van de Bagatel maakte lawaai. De tros van De Wisselvalligheid werd losgesmeten. Wijnand Hoo gendijk was de éérste, natuurlijk die ongedurige Wij nand. Is-ie weer bang, dat de haring wegzwemt voor-ie erbij is, wier gezegd. Maar hij ging en de anderen durfden niet achterblijven. Wijnand Hoogendijk was dus nummer één. Alles wat kon dromde bij deze uitvaart samen. Rijk en arm was buiten: de reders, de klerken, de vrouwen, de moeders, Gekke Gerrit, Slappe Gerrit, Aai Pap, Neel Pikhaan, de Koperen Muts, allemaal. En als een galm met een weeë nasmaak klonk over het water: Dag Wijnand, dag Aai, dag Arend-Michiel, dag Dries, dag Giel, dag mannen, de zegen en gezond heid.... Eeuwenlang klonk die roep langs de kade van Vlaardingen. De vrouwen huilden er soms bij. De kinderen verstilden er een wijle van. En temg werd geroepen: Dag moeder, dag Mien, dag Sophie, dag Francien, dag, dag, dag jongens.... Wijnand Hoogendijk had het roer. Hij zag er bleek uit. De weken van stilliggen hadden hem geen goed gedaan. (wordt vervolgd) H: dan Zandpad 68. Middelharnis Telefoon 01870 - 2328 Tevens Taxi (dag en nacht bereikbaar). P. Vroegindeweij, Emmalaan 18, Middelharnis Tel. 01870-2996 Nieuwe boeken ----- .O ----- *^■*^■4■4■********>^**^■*4■*^■*>^^^**'^*'^'^'^'^•^*'^■'^'^>^'^4■¥*>^*>^>^*■'^'^'^^■**|^•^^■l^■^■'^'^'^*>^*^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 5