Ik zal gedenken Ringsteken onder an „d'n Diek^^ S Als U een Occasion zoekt, i Grote occasionsliow Visser Gemeente Middelhamis Gemeentebelang in Goedereede Kern Optiek I Garage KNÖPS B.V. Herdenking der gevallenen 4 mei 1985 Middelhamis fnubredttse Ramoco b.v. Citroen-Hesselink AUTO PESCH YAMAHA Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten I Onze SHOWROOM - Goeree-Overflakkee Herdenkingsbijeenkomst 4 mei te IVliddeltiarnis tiouden Tentoonstelling „Romeinen langs de Rijn" 57e Jaargang No. 5392 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel, 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Het geroezemoes van Koninginnedag klinkt nog in de oren als we ons opmaken om de bevrijding te gedenken. Het een is onlosmakelijk van het ander. In tijden van oorlog en verdrukking is ons Oranjehuis meer dan ooit symbool van Nederlands eigenheid. Stemmen die voor de oorlog bepaald niet oranjegezind waren verstomden toen het geweld over ons kwam. Toch hebben wij altijd geweten dat er meer was. Nederland en Oranje was veel, God, Nederland en Oranje was meer. Niet om ons op de borst te slaan. Niet om ons boven andere naties te verheffen. Maar om te belijden dat we weten ons volksbestaan niet toevallig te hebben ver kregen, maar door de wonderen van de Allerhoogste die daarbij gebruik maakte van het Oranjehuis. Zij regeren bij de gratie Gods. In hen eren we als het goed is Hem Die ons door hen laat regeren. Van Hem is hun gezag afgeleid. Daarom eren wij het huis van Oranje wel, maar vereren is er niet bij. Gelukkig kan dat nog. We leven in een vrij land. Gelukkig hebben we van die vrijheid geen gebruik gemaakt om in het voor bijgaan van de Kroon een staatshoofd te kiezen. Gelukkig is er in alle gewoel van de steeds mondiger wordende mens een rustpunt, boven de partijen staand. Dat het zo blijve. Is dat ons gebed geweest toen wij Koninginnedag vierden? Nu staan we aan de vooravond van 4 en 5 mei. Twee data die onlosmakelijk zijn. Datgene wat de vierde wordt herdacht moet de feestvreugde op de vijfde al temperen. Feest, dankbaarheid; jawel, maar tegen welk een prijs. Ook het eiland heeft zijn tol betaald. Ook in onze gemeenten kennen we de lijsten: gevallen voor het vaderland, gevallen voor onze vrijheid. Vrijheid, een woord om op de tong te proeven. Wie eens gebonden was weet wat het betekent: bevrijd te worden. Wie niet weet van alles wat ons overkwam in de bange oorlogsjaren vult zo makkelijk zijn of haar eigen verlanglijstje in. Als dit maar mag en dat eens zou kunnen dan kan ik mijn vrijheid beleven. Daarom is het goed, is het allernoodzakelijkst dat oude ren vertellen wat het betekent: echt ge knecht te zijn. Wat het is als de vijand of volksgenoten meeluister(t)(en), als je ge controleerd wordt, als je een herkennings teken moet dragen zodat je op elk mo ment, maar je weet niet wanneer, kunt worden opgepakt. Wat het voor je gezond heid, zowel geestelijk als lichamelijk be tekent onder te duiken, letterlijk in een kleine ruimte. Dan zal verteld worden van wat angst is. Dan zal gesproken worden over verzet, verzet in kleine en grote daden. Dikwijls heldendaden, maar min der heldhaftig bedreven als nu in boeken wordt beschreven. Tussen de wereld van werkelijkheid en papier ligt één verschil: je leven. Weet u ook nog te vertellen over lijdelijk verzet op de knieën? Of is dat achter haald? Er is toen toch ook gebeden? De kerken hebben toch niet achterop ge lopen? De bevrijding vieren betekent ook achter- omzien en van de lessen leren. Van de les hoe een tot in de wortel verdorven stelsel, min of meer langs democratische weg de macht kon grijpen. Van de les die ons vertelt hoe erg het is alle betrouwen op een mens te stellen, hem te vereren. Wie achteromkijkt weet van het beest wat in elk mens schuilt, hoe achter een vrien delijk gezicht een wrede sadist kan schui len. Die heeft iets kunnen zien van wat het betekent losgelaten te worden. '40-'45 heeft ons geleerd hoe zelfs in een moderne wereld zaken jaren verborgen kunnen blijven. Die oorlog heeft ons ge leerd dat leed, ellende^ wreedheid, sa disme zo'n vlucht kunnen nemen dat het ons verstand te boven gaat, men straft de hoofdschuldigen, maar blijft met de koUek- tieve schuldvraag zitten. Wie terugblikt weet van de aanleidende oorzaken. Wie terugziet heeft zo gauw een oordeel klaar. Dat zou ons niet... We denken aan de wijze waarop Duitsland na de eerste wereldoorlog geknecht werd. Er kan ook gedacht worden aan de pacifis tische onderstroom die (ook) in ons land opgeld deed. Het gebroken geweertje van toen is te vergelijken met de raket nu op een affiche wordt weggetfapt. Alleen. de vergelijking geweer-raket (bom) geeft de vergrotende trap al aan. Nu, na 40 jaren kan gezegd worden: '40- '45 is een tijd van omwenteling geweest. Internationaal zijn de rollen danig ver wisseld. Amerika kwam uit zijn isolement en werd wereldmacht. Rusland werd we reldmacht en trok zich terug in haar isole ment. Er werden landen bevrijd en ge knecht. We zouden er wel eens wat meer over kunnen nadenken dat ideeën uit die geknechte landen hier openlijk gepropa geerd kunnen worden waarbij de vrijheid die luistert naar wetten die dat mogelijk maakt discutabel wordt gesteld. Dat geeft ons de vraag in de mond: wat hebben we met die veertig jaar gedaan? Een vraag die dezer dagen weer gesteld wordt. Zijn we meegegaan in de welvaartsroes? Veel, meer, meest? Er is natuurlijk niets op tegen de vruchten mede te plukken van de na-oorlogse welvaart, maar heeft u uw ziel er als een buit uit kunnen houden. Of bent u, zijn wij, kopje onder gegaan? Ons eiland, onze streken kregen een enorme terugslag mag er nog geschreven wor den een waarschuwing met de ramp. Uiteindelijk bracht dat nog meer vrijheid, het isolement werd opgeheven. Het eiland is geen eiland meer, trouwens de commu nicatiemiddelen brengen de wereld toch wel bij ons. Konden we dat aan? Hebben we die veertig jaar nu echt gebruikt om te zoeken naar de ware vrijheid, om de na-oorlogse geslachten te wijzen op de vrijheid die er is in de dienst van God. Of hebben we ons verzet? Het doet pijn een officiële verzetskrant te krijgen waarin een van de eerste gedichten verzet tegen de godsdienst is. Waarin een verhaal staat uit de ramp. Hoe gevluchte bewoners vanuit de ai'to het huiselijk leven van het gezin, van eenzware" ambtsdrager kon den bekijken, op zondag, inclusief borrel, sigaren, lezen, bidden. Zij konden van buiten toezien. Toen knapte er iets bij de schrijver hij kwam in verzet tegen de godsdienst. Wat er ook van waar is, in ieder geval moet de vraag gesteld worden: waren wij kerkdijken leesbare brieven? Heb ben wij geworsteld met de vragen rond de christelijke vrijheid? Of doen we er hard aan mee de godsdienst naar de zondag te verschuiven, of nog verder weg? Wie terugziet zal zich in alle eerlijkheid af moeten vragen of het verzet werkelijk was zoals het nu wordt gepropageerd. De laatste tijd is het „meisje met het rode haar" door een film erg in de belang stelling. Voor sommigen nu pas. Zij werk te vanuit een ideologie. Daar had zij haar leven voor over. Maar laten we dan Jo hannes Post om dan een andere naam te noemen niet laten verdringen. Wie zijn levensroman leest weet van zijn gedreven heid. Die weet ook dat waar hij voor vocht vrijheid afgepaald door Gods wet heel wat anders was dan hoe het nu verklaard wordt. Dat verzet mag niet doorgetrokken worden naar de strijd om de emancipatie van de mens. Dat betekent zoiets als vrijmaken uit knellende banden. Ten diepste zijn dat de banden van een christelijke cultuur, van Gods Woord. Wie de veertig jaren terugziet en wil zien die kan het aanwijzen. En toch.... Veertig jaren vrij. Ik zal ge denken. Hoe velen daarvoor vielen in de strijd, of lafhartig werden vermoord. Ik zal gedenken hoe we werden bevrijd. Ik zal gedenken hoe voor dezen, veertig jaar lang, ons de Heer' heeft gunst be wezen. Toch wel! Leg daar uw leven naast. Goede dagen gewenst. georganiseerd door de Oranjevereniging „Middelharnis-Sommelsdijk" in samenwerking met het Gemeentebestuur van Middelhamis. Om 19.45 uur wordt vanaf het Raadhuis een stille tocht gehouden naar het herdenkingsmonument aan de Hoflaan. Aldaar vindt om 20.00 uur een kranslegging plaats door de burgemeester en door een afvaardiging van de voormalige 5e Comp. I-Regiment Jagers. Aansluitend wordt in de Aula van de Technische School een herdenkings bijeenkomst gehouden. Sprekers: de burgemeester van Middelhamis kapitein b.d. P. M. van Nunen Ir. G. Terluin, toenmalig distriktshoofd Prov. Waterstaat. Muzikale medewerking: „Sempre Crescendo" en het Dameskoor ,,Ons Koortje". Kleurentelevisie met afstandsbediening 66 cm. ..vanaf 1 I Dyd) 56 cm. ..vanaf I I üSOi"" 3 jaar volledige GARANTIE Ingezonden: Geachte medeburgers van de Gemeente Goedereede. Met dit schrijven wil ondergetekende het volgende onder Uw aandacht brengen. Thans zit ik ruim driejaar in de Gemeen teraad van Goedereede. Aanvankelijk voorD'66 maar al spoedig ontdekte ik dat mijn idealen niet via partij politiek ver wezenlijkt konden worden, omdat het al tijd zo is dat of je door de hond of de kat gebeten wordt, het doet altijd pijn. In veel gevallen waar je in de Gemeente raad mee geconfronteerd wordt, speelt partij politiek mee, en dat is naar mijn idee niet juist. Het Gemeentebelang moet ten allen tijde de hoofdmoot zijn. In die lijn heb ik mij dan ook altijd opgesteld en zal dat ook blijven doen voor alle dorpskernen in onze Gemeente Goedereede. Gelijke monni ken gelijke kappen, met de oortjes steeds op de wind (met andere woorden wat er onder de burgers leeft), ongeacht welke geaardheid, geloofs- of levensovertuiging dan ook, dus zonder aanziens des per- soons voor allen dezelfde belangen be hartiging. Als geboren en getogen inwoner van onze Gemeente Goedereede, gaan mij alle zaken ter harte, o.a. visserij, sport, landbouw, rekreatie, middenstand en de doodgewone man/vrouw. Het is mijn taak mij daarvoor in te spannen en dat hoop ik ook de resterende zittingsperiode te blij ven doen. Voorts hoop ik op dinsdag 24 september 1985 een openbare lezing te houden om rekening en verantwoording af te leggen voor hetgeen mede door mijn inzet is bereikt. Tevens zal ik dan mijn ervaringen als Raadslid met al zijn voor en tegen vertellen. Dus absolute opening van zaken geven en gelegenheid voor de mede burgers voor een kruisverhoor en vragen- vuur. De toekomst: Wij schrijven U dit mede in het vooruit zicht om ons ideaal de oprichting van een beleidspartij „GEMEENTEBELANG" te verwezenlijken. Voor alle duidelijkheid; er is geen plaats voor partijpolitiek laat staan voor landspolitiek, en indien moge lijk het uitgangspunt 'n méérmansfraktie in de volgende Raad, dus bundeling van krachten en samenwerking. Voor aanmelding voor zo een GE MEENTEBELANG" kunt U zich nu reeds melden bij ondergetekende welke ook steeds beschikbaar blijft voor alle vraagstukken en/of informatie tijdens de ze zitüngsperiode van de Raad. In de hoop het voornoemde „GEMEENTEBE LANG" een gestalte te geven, maar dan wel uit alle dorpskernen, en zo te komen tot een democratische kiesvereniging, welke uit hun midden kandidaten kunnen kiezen voor de op 26 maart 1986 te houden Gemeenteraadsverkiezingen. Dus een lijst „GEMEENTEBELANG" voor de Gemeente Goedereede. Teken ik met de meeste hoogachting, Hans Grinwis Raadslid Gem. Goedereede Beatrixweg 20 3253 BB Ouddorp Tel. 01878 - 2187 Middelhamis: Autobedrijf A. J. van Rumpt Verte. Bakker, tel. 01877-1589 Op het Beneden Zandpad te Middelhamis is zaterdag middag een ringsteekwed strijd gehouden. We namen er even een kijkje om ons i.v.m. het gure weer snel weer terug te trekken, zoals jammer genoeg ook het pu bliek had gedaan. Weinig be langstelling daarom maar het gebeuren leverde wel een moo fotootje van een gecon centreerd kijkend dochtertje dat zorgvuldig haar pony ment en een geconcentreerde pa die de ring te pakken pro beert te krijgen. De prijzen die werden toe gekend waren de volgende: C-Pony 's: Ie prijs: MeHssa Cronkhite met witje 2e prijs: Bianca Stoop met Mathilde Aangespannen: Ie prijs: Dhr. van Dis met Sprinter 2e prijs: Yvonne Mackloet met Bianca 3e prijs: Dhr. Prins met Mona Paarden: Ie prijs: Corma de Groot met Palona 2e prijs: Luciënne van Bennekom met Omar 3e prijs: Jacqueline de Hoog met Omar D-Pony's: Ie prijs: Denise Romsom met Xhantos prijs: Marlies Bakelaar met Flika 3e prijs: Karin Broeders met Melany Oog me ting gratis Zandpad 2-4 j Middelhamis 01870-2567 RENAULT-dealer voor Verkoop Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 Dirksland, 01877 - 1357 Morgen, zaterdag 4 mei organiseert de Oranjevereniging Middelharnis-Som melsdijk" in samenwerking met het Ge meentebestuur van Middelhamis een her- denkings bijeenkomst in de aula van de Technische School te Middelhamis, aan vang 20.15 uur. Medewerking wordt verleend door de Koninklijke Fanfare Sempre Crescen do" en het dameskoor ,,Ons Koortje", beide o.l.v. Arie Stolk. Sprekers: Kapitein b.d. P. M. van Nunen, Ir. G. Terluin, in mei 1945 districtshoofd van de Prov. Waterstaat en Burgemeester L. J. van Welsenis. Kranslegging 79.45 uur: Vanaf het Gemeentehuis stille tocht naar het herdenkingsmonu ment aan de Hoflaan. 20.00 uur: Kranslegging door de Burge meester en oud-militairen van de 5 e Comp. I-Reg. Jagers. Ontmoeting met militairen Van 17.30 - 18.30 uur is er voor de bewoners van Goeree-Overflakkee in de aula van de Technische School gelegen heid voor een nadere ontmoeting met de militairen die na de bevrijding enige tijd op Goeree Overfiakkee aanwezig waren om na het vertrek van de Duitsers orde op zaken te stellen. kom dan volgende week vrijdag en zaterdag (10 en 11 mei) naar het terrein van I Aqua Pesch aan de Buitenhaven te Stellendam waar 11 flakkeese BOVAG handelaren een OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 PEUGEOT TALBOT A utobedrijf Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS FORD - TOYOTA Nieuw en Occasions Buitenboordmotoren HERKINGEN - dinsdagavond 7.30 uur ds. C. J. Meeuse, Rotterdam-Z. NIEUWE TONGE - dinsdagavond 7.30 uur student G. J. van Aalst, Nieuw Beijerland. OOLTGENSPLAAT Bejaardenmiddag Op D.V. woensdag 8 mei a.s. is er de maandelijkse bejaardenmiddag in „Eltha- to". Aanvang 3 uur. Aansluitend is er een broodmaaltijd inverband dat deze samen komst als jaarvergadering staat genoteerd. Alle bejaarden worden hartelijk uitgeno digd. Vanmiddag zal in het museumgedeelte van Goerees' Dom de expositie „Ro meinen langs de Rijn" geopend zijn door Ir. J. A. Trimpe Burger, provinciaal ar cheoloog van Zeeland. Onder zijn leiding werd in 1958 en in 1983 de Romeinse nederzetting in de Oude Oostdijk onder zocht. Daar aangetroffen voorwerpen zul len deel van de tentoonstelling uitmaken. De door de Provincie opgezette tentoon stelling zal voorts een beeld geven van het dagelijks leven van de bewoners van de lage landen in de Romeinse tijd. I is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS ■-'•'■■,., "t:k-\ vooraDe xèkerhetd VINGERLING 3 - WIDDELHAHNIS - TEL 01870-2518 stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 '-^•^•■&V.&%K^^>^V^^<^^,^V.^^l^V^V^^^^^,.^V^^%^>>^V.^\K^V.a'V^O'Vj^\>,^V^\<^V^'V^->t^\%^^f.^ T^.lflflfJt.lflflf4.1flf f f, ca ca ca i^^ sa ea es

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 1