Ridderorde en Kon. Zilver bij de H.D.G. S'dijl( Open Jeugdwerk Verkeerscontrole op Haringvlietdam Koninklijk Goud Scholieren slaagden voor jeugd-EHBO Het „Fasehuis" van Hernesseroord Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Nieuwe voorzitter van de VVV-Ouddorp Ds. A. Hoogerland nam beroep aan naar Borssele Reformatorisch getuigenis in verband met pausbezoek Stadse brandweer winnaar provinciale wedstrijden Namens de bromfietsende jeugd Tienerclub „'t Haventje" Van zilver naar Ridderorde bevorderd Een zilveren drup 57 e Jaargang WOENSDAG 1 MEI 1985 No. 5391 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Het Open Jeugdwerk te Dirksland orga niseert zaterdag 4 mei een avond met als thema „Wat dacht je van herdenken?" We willen dan samen nadenken over wat 40 jaar geleden gebeurd is. Dit doen we aan de hand van een film en een dia klankbeeld. Iedereen vanaf 14 jaar is van harte welkom. De avond begint om 20.00 uuren „Onder de Wiek" is open vanaf 19.30 uur. Op 18 mei houden wij onze afsluitings avond. Dit doen we zoals wij gewend zijn met een strandwandeling. 4 mei kunnen jullie je voor de laatste keer opgeven. Het kan natuurlijk ook eerder bij: Marcel de Jager Molenzicht 36, DIRKSLAND. De kosten van die avond zijn 10,ook vanwege de barbeque die we willen hou den. Willen jullie a.u.b. betalen als je je opgeeft? Tot ziens Het seizoen 1984/1985 bij de afdeling Middelhamis-Sommelsdijk is weer bijna voorbij. DE examens zijn voorbij, de oefenavonden afgelopen. Wat voor onze afdeling extra was, een cursus Jeugd EHBO. Deze is gegeven bij 5e en 6e klassers van de Gr. v. Prinstererschool te Middelhamis. Bij dit examen zijn alle 53 cursisten geslaagd. Voor hen zijn de certi ficaten en de bijbehorende speldjes uit gereikt op 18 april. Op deze avond wer den twee films op gebied van eerste hulp vertoond en enige leerlingen voerden een stukje op over eerste hulp. Deze avond waren vele ouders aanwezig. Namens onze afdeling nogmaals gefeliciteerd en veel succes. De afd. Middelhamis-Sommelsdijk heeft hiernaast nog twee cursisten EHBO ge geven waarbij alle cursisten zijn geslaagd voor hun Eenheidsdiploma. De eerste groep bestond uit de volgende cursisten: J. Albrechts, C. Götzenberger, F. Götzen- berger, J. Groenendijk-van Rooden, C. v.d. Groef, C. van Hemert, A. Mackloet, C. Joppe, J. Kater, C. Koese, M. de Korte, M. Leeuwis, L. van Lint-Schoon beek, J. van Loon, B. v.d. Meer, G. de Ruiter, M. v.d. Slik, R. Sneep, D. Sprong, S. Verolme en A, van Wijk. De tweede groep zijn brandweerlieden van het korps Middelhamis: J. de Blok, C. Both, J. Campfens, C. Jordaan, P. Prins, A. Schel- levis, D. v.d. Valk en J. Wilstra. Ook aan hen van harte en succes. De laatste oefenavond dit seizoen is geweest op 25 april; de jaarvergadering volgt nog op 7 juni in de kantine van de sporthal te Middelhamis. Na enkele maanden verbouwen, verven en inrichten, gaan op vrijdag 3 mei 1985 8 bewoners van Hemesseroord het fase- huis, gelegen aan de Ring no. 36 te Middelhamis, bewonen. Zij gaan daar, buiten hun werk om, zelf standig de huishouding voeren, zoals bij voorbeeld boodschappen doen, koken, schoonmaken en wassen. Bij dit alles zullen zij begeleid worden door een personeelsteam, van wie er dag en nacht één in het huis aanwezig zal zijn. Overdag werkt een deel van de bewoners in de Sociale Werkplaats in Sommelsdijk; hetzij voor hele, hetzij voor halve dagen. Enkele bewoners gaan naar Hemesser oord, waar ze werkzaam zijn binnen de aktiviteitendienst, zoals bijvoorbeeld in de kinderboerderij, in het aktiviteitencen- trum of in de keuken. 's Avonds hebben zij de mogelijkheid om ontspannings- en/of culturele aktiviteiten te bezoeken in Hemesseroord, zowel als in de gemeente. Dit alles heeft tot doel hen de mogelijk heid te bieden hun zelfredzaamheid ver der te ontwikkelen en hun sociale kon takten uit te breiden. Op vrijdag 24 mei 1985 zal het huis om 14.00 uur officieel geopend worden. Hier na houden wij op deze zelfde middag om 15.30 uur een „open middag". Er is dan voor iedereen, die belangstelling heeft, de gelegenheid om het huis te bezichtigen en om vragen te stellen. OUDDORP - woensdagavond 7.30 uur ds. J. Koster van Klaaswaal. MELISSANT - vrijdagavond 7.30 uur ds. A. Hoogerland (bed. H.D.). STAD aan 't HARINGVLIET - woens dagavond 7.30 uur ds. B. Reinders, Hardinxveld-Giessendam. Politieberichten Middelhamis - Dronken automobilist Een inwoner uit Rotterdam, gen. T. A., reed met zijn auto over de Langeweg in Nieuwe Tonge. Bij de bocht met de Molen dijk raakte hij bijna in de daar liggende verkeersheuvel. Nadat hij de auto tot stil stand had gebracht bleek bij onderzoek dat hij teveel alcoholische dranken had genuttigd. Hij weigerde mee te werken aan een bloedproef. Tegen hem zal proces verbaal worden opgemaakt. Door drie inwoners uit Middelhamis werd in het weekend aangifte gedaan van dief stal van hun tweewieler. De fietsen wer den ontvreemd vanuit het winkelcentmm Den Diek en in de omgeving van het bus station aan de Kon. Julianaweg. In de laatst gehouden bestuursvergade ring der VW-Ouddorp d.d. 22 april jL, is met algemene stemmen de heer L. X. den Hollander gekozen tot voorzitter van de WV-Ouddorp. De heer Den Hollander is in zijn dage lijks leven direkteur van recreatiepark De Klepperstee te Ouddorp en van Fogem BV te Middelhamis. DIRKSLAND Ds. A. Hoogerland, sinds 13 mei 1981 predikant van de Ger. Gemeente te Dirks land, heeft het beroep van de gemeente Borssele (classis Goes) aangenomen. Deze gemeente is vakant sedert het ver trek van ds. M. Heerschap in 1960. Ds. Hoogerland werd kandidaat in 1965 en diende de gemeente Werkendam tot 1972 en Krabbendijke tot 1981, waarna hij naar Dirksland kwam. Met het vertrek van ds, Hoogerland blijft de Classis Middelhamis zonder predi kanten achter. Het afscheid alsmede de bevestiging en intrede zijn op dit moment nog niet be kend. Op D.V. zaterdag 4 mei hoopt de kerke- raad der Hervormde Gemeente te Nieuwe Tonge een samenkomst te beleggen in de Ned. Herv. Kerk aldaar. Aanvang 14.00 uur. De opening wordt verzorgd door de plaatselijke predikant ds. J. van den Bom. Verder hopen te spreken: Ds. W. Pieters van Genemuiden. Ds. K. Veldman van Staphorst. De koUekte is bestemd voor de Stichting „In de Rechte Straat". Zaterdag jl. werden in Nieuwkoop pro vinciale brandweerwedstrijden gehouden in de kategorie 2e klas met perslucht. Dertig ploegen uit de provincie Zuid- Holland waren voor deze wedstrijd in geschreven, verdeeld over 2 wedstrijd banen. Voor beide banen gold dat er 3 prijzen waren. Per baan gaan slechts de nrs. 1 en 2 over naar de selectiewedstrijd voor het landskampioenschap. Deze wedstrijd wordt op 15 juni in Alphen a/d Rijn gehouden. Van Goeree-Overflakkee reis den drie ploegen onder winterse omstan digheden af naar Nieuwkoop: op baan 1 was Stellendam ingedeeld, op baan 2 Stad aan 't Haringvliet en Herkingen. De uitslag; baan 1: Nr. 1 Zwijndrecht Nr. 2 Oegstgeest Nr. 3 Gorkum Stellendam werd 5 e. De nrs. 1 en 2 gaan door naar de selectiewedstrijden. Op baan 2 werd Stad aan 't Haringvliet nr. 1 met 531 punten. Valkenburg werd 2e met eenzelfde aantal punten. In zo'n geval beslist het technisch totaal (de punten die zijn verkregen voor de verrichte tech nische handelingen). Maar ook dat was voor beide ploegen gelijk, nl. 508 punten. In dat geval geeft het reglement aan dat de redtijd beslissend is. De ploeg uit Stad was daarmee 12 seconden sneller dan Valken burg, zodat van een zwaarbevochten zege mag worden gesproken. Beide ploegen gaan door naar de selectiewedstrijd. Nr. 3 werd Maasdam met 5 26 punten. De ploeg uit Herkingen werd 10e. Ingezonden: Geachte redaktie, graag een .plaatsje in uw blad voor het volgende: Het betreft het fietspad wat naast het „Bospad" (van Oudelandsedijk tot Som- melsdijkse Groene Zoom) voor veel op schudding heeft gezforgd. Eerst na lang knoeien aan de Staverse- weg die nu nog vol met bulten en kuilen ligt, kwam er een nieuw fietspad. Maar.... en daar komt hetgeen waar dit stukje over gaat, er mogen geen brommers door, wat natuurlijk de grootste onzin is. Brom fietsers zijn genoodzaakt over de Oude landsedijk of door de Staverseweg naar Middelhamis te gaan. Over de Oude landsedijk duurt een half uur langer dan normaal om op school te komen. Dus kan je net zo goed gaan fietsen. Maar dat is de bedoeling niet, want je hebt zo lang moe ten wachten tot je op een brommer mag rijden, dus op de brommer moetje, al ga je vliegend dat doet er niet toe. Maar de Staverseweg is er nog en daar bedoel ik de oude weg mee, waar geen auto's meer over heen gaan, want die gaan over de nieuwe weg emaast. Dus door de Staver met je brommer, waar je de kans loopt in een kuil te duiken of hinder van landbouwverkeer ondervindt dat het niet zo nauw neemt en denkt dat de Staver alleen voor traktors is. Tot slot van het Uedje moeten de brom fietsers de gevaarlijke nieuwe weg over steken om op school te komen. Het ver keer daar blaast ook goed door en kijken niet op een kilometertje. Moeten er eerst doden vallen??! Moet men dan weer het kalf laten verdrinken voor men de put dempt? (zoals een oud spreekwoord zegt). Bekeurings zijn er de afgelopen week genoeg geschreven, want men brommert vrolijk over het fietspad, want „hoeks op" is nog altijd nader, al mag het dan niet. Ik kan de bromfietsers geen ongelijk geven dat ze er doorgaan. De politie had wat werk om daar be keurings uit te delen. Ook overigens niet verkeerd, want dat brengt geld in het laatje. Daarom nu een vraag van alle jeugd die er doorheen gaan. Mag het fietspad open gesteld worden, óók voor brom mers, daar dit veel veiliger is? Het fiets pad is breed en groot genoeg, daar ligt het probleem niet. De bromfietsers gaan er toch door heen ondanks 1 of misschien wel 2 opgelopen bekeuringen. Ik hoop dat de gemeente van Middel hamis in ieder geval niet blind zal zijn voor de gevolgen, als er geen fietspad is waar ook brommers door heen mogen. Ik dank bij voorbaat de redaktie voor het plaatsen van deze ingezonden brief Namens de bromfietsende jeugd: K. H. KARDUX PhilipshooQesweg 41 3247 XR Dirksland Tel. 01877 - 1096 OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 In samenwerking met gemeentepolitie Hellevoetsluis, de verkeersgroep van de rijkspolitie Dordrecht, de rijksverkeers inspectie en controleurs Wet gevaarlijke stoffen werd op vrijdag 26 april 1985 om 07.30 uur tot 12.00 uur een verkeers controle gehouden op de Haringvlietdam. In totaal werden 81 motorvoertuigen gecontroleerd en werd er 34 maal een proces-verbaal opgemaakt. De overtre dingen betroffen o.m.: gladde banden, de fecte richtingaanwijzers, niet gekeurde op legger, niet in bezit van een registratie bewijs bij een oplegger, en meerdere in richtingseisen. Een autobus met toeristen was niet voorzien van een geldig keurings bewijs zodat de passagiers over moesten stappen op een andere bus omdat deze niet verder mocht rijden. Een personen auto werd uit het verkeer genomen en er werd o.m. een niet gekeurde zender in- beslaggenomen. Tevens bleek dat een be stuurder nog een geldboete moest betalen, zodat deze gelijk kon worden geïnd. Ook werd er een bromfiets uit het verkeer genomen voor een nader technisch onder zoek. De controle was over het algemeen gericht op zwaar vervoer. GOEDEREEDE D.V. zaterdagavond 4 mei hebben we een avond in „de Ark", die als onderwerp heeft „De dodenherdenking". Ook is er een film te zien over de bevrijding. Allen hartelijk welkom. Aanvang 19.15 uur. 't Zou oneerbiedig zijn ds. J. T. Cazander, pred. voorzitter van de HDG en HDG bestuurslid dhr. A. Mans uit Ooltgensplaat als twee vliegen te betittelen maar ze wer den, maandagmorgen in de Lukas- kapel, wel in één klap gevangen..! Elk van hen had zich opgemaalct om getuige te zijn van de huldiging van de ander, onwetend van het feit dat aan beiden een Koninklijk blijk van hoge waardering ten deel zou vallen. Ds. Cazander ontving uit handen van burg. van Welsenis van Middelhamis de versierselen be horend bij het Ridderschap in de Orde van Oranje Nassau; dhr. Mans ontving uit handen van burg. de Vos van Oostflakkee de Zilveren Eremedaille behorend bij genoem de Orde. Vanaf een lange lijst las burg. van Wel senis hoezeer ds. Cazander zich steeds heeft ingespannen ten dienste van de be hoeftige medemens. „U deed altijd al meer dan het predikantschap normaliter inhoudt", zo haalde hij de vele functies die ds. Cazander bekleedde naar voren. Die waren al, in 1959, in zijn eerste gemeente Oosterwolde begonnen. Hij had zitting in het bestuur van het bejaardenhuis, was aktief betrokken bij de renovatie eervan zowel als, in 1962-1964, bij de bouw van een nieuwe kerk. In zijn tweede gemeente Scherpenzeel was het al evenzo, ook daar deden school en kerk geen tevergeefs beroep op hem als het op besturen en bouwen aankwam, waama ds. Cazander in zijn Middelhamisse periode 1968 - 1974, betrokken raakte bij de HDG, als voorzitter de grote stimulator werd tot de uitbreiding van het Rusthuis en een groot aandeel had in de voorbereiding tot de bouw van het Verpleeghuis „de Samari taan". In 1974 werd hij pred. voorzitter van de HDG waama hij, zo stelde burg. van Welsenis met erkentelijkheid vast, bezielend leiding gaf aan de bouw van het verpleeghuis in de jaren 1974-1976 en in 1975-1977 aan de bouw van 110 be jaardenwoningen. Ook in de renovatie van „de Goede Ree" in 1981 -1984 kende dhr. van Welsenis ds. Cazander een grote rol toe. Dat alles beziend, samen met nog een De 2 onderscheiden HDG-bestuurders; links dhr. Mans, rechts ds. Cazander. groot aantal functies in kerkelijk verband en het 25-jarig predikantschap, conclu deerde dhr. van Welsenis dat ds. Ca zander zich, gesierd met een grote dosis organisatietalent en doorzettingsvermo gen bijzonder heeft ingezet voor de be jaarde en zieke mens en dat zónder zijn inzet zomin „de Samaritaan" als de reno vatie van ,,de Goede Ree" tot stand zouden zijn gekomen. Zeer van harte speldde dhr. van Welsenis de verbaasde ds. Cazander de tekenen van het Ridder schap op. Koninklijk Zilver Burg. de Vos van Oostflakkee zowel in ds. Cazander als in dhr. A. Mans begroette hij een inwoner van zijn ge meente, vandaar zijn grote trots en in stemming was vanuit Oostflakkee „af gereisd" om dhr. A. Mansa te huldigen voor diens verdiensten in HDG-, en voorts in kerkelijk en maatschappelijk verband. Vorig jaar september was dhr. Mans 25 jaar bij de HDG betrokken, aanvankelijk in het algemeen bestuur van het Rusthuis, al sinds september 1959 in het dagelijks bestuur. Voorts is dhr. Mans sinds 1954 lid van de Ned. Herv. Kerkeraad in Oolt gensplaat en hij diende die Gemeente als diaken, ouderling en scriba. Ook was hij kerkvoogd van 1966 - 1970, van 1972 - 1975 notabel en is hij van 1954 tot heden lid van de Stichtingsraad van het Van Weel-Bethesda ziekenhuis. Meerdere ja ren was dhr. Mans bestuurslid van de Stichting Maatschappelijk Werk te Oolt gensplaat naast welke bezigheden hij bo vendien het beroep uitvoert van schoen handelaar en begrafenisondernemer. Ook over dat laatste wist burg. de Vos dat dhr. Mans dat bijzonder ingetogen en op de juiste wijze uitvoert en met recht kon dhr. de Vos dan ook vaststellen dat dhr. Mans in de Plaatse samenleving zowel als in de regio een aparte plaats inneemt. Graag speldde hij hem dan ook het Koninklijke Zilver op de rever. Bij bevordering is dhr. J. C. Komte- bedde tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau benoemd. Die feestelijke ge beurtenis vond maandagmorgen in Goerees' gemeentehuis plaats, voor dhr. Komtebedde een welbekende om geving omdat hij al dertig jaar deel uitmaakt van de gemeenteraad waarin hij de WD vertegenwoordigt. Al sinds 1967 was dhr. Komtebedde drager van de Zilveren Eremedaille. Naast het raadslidmaatschap, dat hij ook blijkens de waameming van dhr. van Velzen „op constractieve wij ze behartigt" telde dhr. van Velzen een 14-tal functies in bestuurlijk en ad ministratief opzicht. O.a. was dhr. Komtebedde vele jaren, tot 1981, sec retaris-rentmeester van „de Polder Goeree", o.a. bestuurslid en voorz. van „het Groene Kruis", best.lid van de Stichting Maatschappelijk en So ciaal Belang, van febr. 1951 tot voor kort voorzitter van de VVV Ouddorp en dhr. Komtebedde maakte voorts deel uit van de besturen van de Oranje ver., de chicoreidrogerij „de Ceres", van de oudercommissie van de o.l. school, van de Stichting Ver.gebouw, de railverkavelingscommissie „de Oude Oostdijk", kortom een veelheid van verdiensten op grond waarvan burg. van Velzen dhr. Komtebedde volgaarne de Ridderorde opspeldde. Koninklijk Goud had burg. van Welsenis maan dagmiddag in petto voor dhr. P. Tieleman die in „de Schakel" te Dirksland afscheid nam als medewerker van de Emgo. Dhr. Tieleman trad al in 1940 in dienst van het Electriciteits-, nu Energiebedrijf, als leerling in losse dienst. Het vaste dienstverband werd nog datzelfde jaar werkelijkheid en nooit meer zou dhr. Tieleman van de Emgo wijken totdat hij nu, als 62-jarige in de VUT gaat. Het leerlingschap bleek al ver achter hem te liggen want via de rang van assistent meter ijker, met weliswaar nog een onderbreking in de oorlog, werd dhr. Tieleman opzichter. Technisch ambtenaar. Technisch Hoofdambtenaar en in januari 1980 zelfs Tech nisch Hoofdambtenaar A. O.a. gaf dhr. Tiele man leiding aan de meter-ijkafdeling, hield hij zich bezig met de verhuur van warmwater apparaten en gaf hij voorlichting over het gebruik van elektrische apparaten, de laatste jaren ook over de bezuiniging op energie. Met waardering maakte dhr. van Welsenis er voorts gewag van dat dhr. Tieleman zich op maatschappelijk en kerkelijk terrein heeft bezig gehouden. Hij was o.a. notabel in de Herv. Kerk van Middelhamis, Pres. Kerkvoogd en had zitting in de bouwcommissie van „de Hoek steen". Voorts is hij sinds 1959 lid van het bestuur van de woningbouwvereniging en maakt sinds 1978 deel uit van het dagelijks bestuur. Ook is hij vanaf 1974 bestuurslid van de Tech nische School op grond van welke bezigheden burg. van Welsenis terecht constateerde dat dhr. Tieleman een uiterst toegewijd en betrouwbaar bestuurder en een beminnelijk mens is. Het goud prijkte hem daarna spoedig op de rever. De laatste druppel uit de Lintjesregen kwam terecht in Nieuwe Tonge, bij mevr. Oostdijk-Kievit. In de kring van „haar" bejaarden, voor wie ze al meer dan vijftig jaar gereed heeft gestaan, was mevr. Oostdijk in „Ons Dorps huis" samen met haar man en familie leden het feestelijke middelpunt. „We willen U eens graag in het zon netje zetten en een schouderklopje ge ven om te laten zjen datNederland ook nog voortreffelijke burgers kent" hield dhr. van Welsenis haar voor en samen met de gezellige club bejaarden luis terde mevr. Oostdijk toe hoe H.M. de Koningin ertoe gekomen was haar Ko ninklijk Zilver toe te kennen. Al in 1931, terwijl ze toen zelf nog lang niet bejaard was, begon mevr. Oostdijk met de organisatie van reisjes voor de bejaarden, ze zorgde ook voor het benodigde geld door o.a. bij de midden stand aan te kloppen. De oorlog stak voor enige jaren een spaak in het wiel maar na 1945 ging ze weer vrolijk verder met het organiseren van steeds meerdere aktiviteiten. Ze raakte daar wat van ontheven toen in 1974 een officiële bejaardenvereniging werd op gericht maar ook nadien mocht steeds op de steun en de medewerking van mevr. Oostdijk worden gerekend. „U laat zien dat bejaarden heel goed hun zaakjes zelf op kunnen knappen", zo luidde 's burgemeesters compliment. - Diefstal fietsen ca c) ca 13 es

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 1