Boeren kiezen voor koeien, graan ofhout V isser autoschade Geslaagd voor rij-instructrice Jonge vrouw - pas moeder - bij ongeluk omgekomen Gemeente Goedereede Garage KNÖPS B.V. Kern Optiek Politieberichten Dialectmiddag in Dirksland ^slM^^ Citroen-Hesselink huüneéMse aRichtspecialist karels Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Diplomaz wemmen te Middelharnis Natuurbeschermings werkkamp in Ouddorp Volgende week woensdag een krant De heer M. Kreeft neemt afscheid van Rabobank AUTO-SCHADE Middelharnis Postkantoor gesloten 57 e Jaargang VRIJDAG 26 APRIL 1985 No. 5390 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Boeren staan voor een merkwaar dige keuze: aan de ene kant koeien en graan, aan de andere kant bos. Tot nu toe heette de boer die hout produceerde een buitenbeentje met veel geduld. Omdat er te veel melk en graan zijn wordt de aanplant van hout misschien interesssant. Puur toeval kun je het niet noemen dat de overheid enkele maanden geleden een meerjarenplan bosbouw presenteerde. Het zou voor de boeren best een lokkertje kunnen zijn want Europa heeft toch al te veel melk, vlees en granen. Het gemeen schappelijk landbouwbeleid, dat boeren min of meer naar produktie-explosie heeft geleid, probeert het agrarisch wonder op een lager pitje te zetten. De duimschroe ven worden aangedraaid en opvallende boerenijver wordt afgestraft. Melkvee houders die meer melk afleveren dan de aan hen toegemeten hoeveelheid worden beboet met een superheffing. Graantelers die boven de afgesproken produktiedrem- pels uitgaan worden extra gekort op de graanprijzen. Elke econoom die de wer king van de vrije markt en het dogma van een marktevenwicht aanhangt zal de af remmende landbouwpolitiek prijzen. De boeren denken er anders over en zoeken naar alle mogelijke wegen om hun in komen zo al niet te verbeteren dan toch zeker veilig te stellen. Als de melk- en graanprijzen het laten afweten of als zij niet meer voluit kunnen produceren zoe ken ze geheid naar andere mogelijkheden. Het boerengeloof in bosbouw is tot nu toe niet groot geweest. De overheid pro beert daar iets aan te doen en wil het bos- areaal in de komende jaren flink uit breiden. De eerste ambitieuze plannen zijn wel iets teruggedraaid, maar in de eerstkomende vijftien jaar zullen minstens 23.000 ha bos bijgeplant worden. Waar komen al die boompjes te staan, wie be taalt dat en wie moet al dat bos onder houden? Het Nederlandse bos, dat ongeveer 280.000 ha groot is, is eigenlijk nog maar jong. Wie alle bermbos, griend en andere bossages erbij telt, komt op een totaal bosareaal van 300.000 ha. De overheid (rijk, provincies en ge meenten) beheert daarvan 135.000 ha, de natuurbeschermingsorganisaties 35.000 ha en de resterende 130.000 ha zijn in het bezit van 12.000 particulieren. Eigenlijk heeft het accent in ons land nooit zozeer gelegen op de produktie van hout. Neder land voorziet met een eigen houtproduktie van één miljoen kubieke meter in 7 a 8% van de nationale houtbehoefte. De door snee landgenoot bezoekt per jaar 13 maal het bos. Ongeveer vier miljoen Nederlanders brengen hun vakantie door in eigen land; daarvan kiest bijna 60% weer het bos of de directe nabijheid ervan. Boeren kijken met iets andere ogen naar het bos, hoewel hun liefde voor de natuur, het bos en het land schap buiten kijf is. Wie houtproduktie op het oog heeft zal ook de winstgevendheid ervan moeten na streven. Heeft de overheid daaraan ge dacht met haar meerjarenplan voor de bosbouw? PEUGEOT TALBOT Al Kast£ Tel. MID itobedrijf njelaan 41-43 01870- 3094 DELHARNIS OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 Wel of niet winstgevend Nederland importeert hout voor min stens 4 a 5 miljard gulden. Als de hout produktie in eigen land helemaal wegvalt kost het jaarlijks nog eens 500 miljoen gulden. In de houtsector werken ongeveer 36.000 personen. Kan de produktiecapa- citeit nog worden opgevoerd? Eigenaardig genoeg heeft de overheid ge schreven dat de 23.000 ha nieuw bos vooral is bedoeld voor de houtproduktie, in 35.000 ha bestaand bos wordt de winning van hout voor handelsdoeleinden stopgezet en in 15.000 ha bestaand bos wordt de houtproduktie ondergeschikt ge maakt aan natuur- en recreatiebelangen. Een en ander betekent dat de houtpro duktie plaats zal vinden op cultuurgrond die nu nog een andere bestemming heeft. Zou dat soms het grasland of het akker land van de boer zijn? Boeren zullen hun bouwplannen wel willen veranderen als het grondgebruik rendabel of winstgevend is. Maar daar zit de kneep: ondanks de aanzienlijke overheidsbijdragen voor de bosbouw varieerden de negatieve op brengsten per ha bos van 30,tot ruim 100,Als de overheid haar „gulle" handen terugtrekt wordt het verlies per ha opgeschroefd tot wel 300,Voor de boeren die van graan naar hout over schakelen moet dus een behoorlijke sub- sidiepot worden gemaakt. Door de bomen het bos zien Toch hoeft men niet al te somber te zijn over de boerenoverstap van koeien en granen naar hout. Voordat de bosaanplant in produktie is moet de boer minstens 7 a 8 jaar wachten, en dan moet er nog sprake zijn van snelgroeiend hout. Wanneer deze wachttijd voor de boer overbrugd kan wor den met een inkomenscompensatie rest alleen maar de rentabiliteitsvergelijking tussen de traditionele agrarisch bedrijfs voering en de houtproduktie. Uit politiek oogpunt zou het best interessant zijn de kostbare en veel geld vragende traditio nele lanr.'i,:-^!'w (die nu overschotten pro duceert) in te ruilen voor een houtprodu- cerende landbouw. Een boer hoeft niet persé getrouwd te zijn met koeien en graan. Hij wil wel door de bomen het bos zien; dat kan als de samen leving (lees overheid) daarvoor een fat soenlijke beloning aan agrariërs geeft. B. Schouwing Dirksland, 01877-1357 Autobedriif A. J. van Rumpt Vert.C. Bakker, tel. 01877-1589 OCCASIONS MET GARANTIE Versterkers Tuners Tunerversterkers Stereocombinaties Cassetterecorders Bandrecorders Platenspelers Boxen Videorecorders Geheel gereviseerd voor zeer lagen prezen Langeweg 30 NIEUWE TONGE 01875 -1396 RENAULT-dealer voor 1662 Verkoop na 17.00 uur: t Verkoop Service 01871 C. Breen, 01878 - 2496 LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 Voor al uw MIDDELHARNIS X en REPARATIE van gelaagde autoruiten Oogmeting gratis Zandpad 2 - 4 Middelharnis 01870 - 2567 Op dinsdag 23 april j.l. slaagden de vol gende leerlingen uit het Instructiebad van Middelhamis voor het overlevingsdiplo- ma van de N.V.Z. Geslaagd: Ellen Brooshooft; Angelique Damme; Fieneke de Vreeden; Lonneke van Nim- wegen; Hendrik Marias Kievit; Marjan van den Nieuwendijk; Maroesja E veraers; Mirjam van der Valk; Natasja Meijer; Tanja den Braber; Linda de Geus; Simone Slui; Yvonne Wilstra; Johan van Nim- wegen. - Dronken bestuurder Tegen een inwoner uitBr., genaamdH. R. i werd proces-verbaal opgemaakt omdat hij l onder invloed van alc. drank een per- i sonenauto bestuurde. De man reed op een opvallende wijze met zijn auto over de Staverseweg. Na zijn aanhouding bleek hij met zijn auto een verkeersbord te hebben geraakt waardoor er ook schade aan de auto was ontstaan. Van hem werd een bloedproef afgenomen en hij kreeg bovendien een rijverbod. - Diefstal benzine Door een inwoner van Sommelsdijk, M. L. werd aangifte gedaan van diefstal van benzine uit zijn geparkeerde auto. Op de auto was een benzinedop aanwezig die niet kon worden afgesloten. Hoeveel brandstof er werd gestolen kon niet pre cies worden nagegaan. - Doorrijden na een ongeval Door een inwoner van Sommelsdijk, L. B. werd aangifte gedaan van het beschadigen van zijn personenauto. Deze auto had geparkeerd gestaan op het Oostvoorgors te Middelhamis. De achterzijde van de wagen werd beschadigd. Bij onderzoek bleek dat de schade was veroorzaakt door de bestuurder van een personenauto, gen. A. B. te S. Hij was na de schade te hebben veroorzaakt weggereden. - Inbraak Jailhouse Op 23 april j.l. bleek dat er was in gebroken in het jongerencentmm Jail house te Sommelsdijk. Men is het pand binnengekomen door het verbreken van een luik, dat voor de ramen was geplaatst. Het raam heeft men daama kunnen ope nen. Binnen heeft men nog een deur open gebroken. Vanuit een kast wordt een geld kist met ong. 700 gulden vermist. Voor wie eens een aktieve bijdrage wl leveren aan het behoud van een aantal unieke landschapselemen ten in de eigen omgeving wordt deze zomer van 5 t/m 10 augustus door de werkgroep van kampstafleden van het Instituut Voor Natuurbe schermingseducatie (IVN), in sa menwerking met o.a. de Afdeling Goeree en Overflakkee van dat zelf de IVN, een natuurbeschermings werkkamp georganiseerd. Dit kamp, waarbij overigens ook de namen van de Stichting Natuur- en Land schapsbeheer Zuid-Holland en van de Vereniging voor Natuur- en Landschaps bescherming Goeree en Overflakkee ge noemd moeten worden, zal worden ge houden in Ouddorp en de deelnemers zullen daar een week in tenten bivakkeren. Overdag zal er onder begeleiding van leden van het IVN worden gwerkt aan het behoud van twee historische Goereese landschapstypen, namelijk het schurve- lingenlandschap waar het werk zal be staan uit het uitgraven van dichtgestoven greppeltjes, en het zandwallenlandschap waar stmikgewas dat de kraidenvegetatie dreigt te overwoekeren zal worden ver wijderd. Naast dit gezamenlijke werk overdag zal 's avonds aandacht worden besteed aan andere aspecten van natuur- en milieu bescherming in de vorm van bijvoorbeeld een spel of een excursie waarbij natuurlijk ook de gezelligheid niet uit het oog zal worden verloren. Wie minimaal 16 jaar oud is en aan het kamp in Ouddorp wil deelnemen kan zich opgeven door een brieQe te schrijven aan Remko Andeweg, Jaagpad 19, 2288 AC Rijswijk, tel. 015 - 120987, en daarin te vermelden: Naam, adres, postcode, plaats, telefoon, geboortedatum, man of vrouw en of men wel of geen tent meebrengt, zo ja, of men daarin dan nog andere deelnemers onderdak kan verschaffen. Eventuele ver dere informatie is ook op dit adres te ver krijgen. De kosten van het kamp bedragen 40,per deelnemer en dit geld kan worden gestort op girorekening 16.39.708' ten name van penningmeester IVN-WVK regio Z-H, 's-Gravenhage onder ver melding van ,,Kamp Ouddorp". Voor dit bedrag wordt tevens een aan vullende ongevallen en WA verzekering afgesloten. Na inschrijving en betaling ontvangen de deelnemers enkele weken voor het kamp alle informatie betreffende kampplaats, routebeschrijving, kontakt- adressen, wat men mee moet nemen, etc. Mensen die wel geïnteresseerd zijn in natuurbeschermings werkkampen maar die een kamp op een andere plaats of op een ander tijdstip zoeken kunnen een folder over kampen in Zuid-Holland aan vragen bij de Stichting Natuur en Land schapsbeheer in Gouda, tel. 01820 - 24500 of een folder over landelijke kam pen voor 15 tot 25 jarigen bij het IVN, postbus 20123, 1000 HC Amsterdam, tel. 020-228115. STAD AAN 'T HARINGVLIET Opbrengst kollekte De gehouden kollekte ten bate van de hartstichting heeft 1.802,75 opgebracht. Op zaterdag 11 mei zal, georganiseerd door de Zeeuwse Ver. voor dialecten- onderzoek, in Dirksland, in het Ver. gebouw „de Schakel" een dialectmiddag worden gehouden. Die begint om half twee en is voor belangstellenden in het werk van de Vereniging toegankelijk. Tijdens de bijeenkomst zal door bewoners van de dorpen „Van Ouddorp tot de Plaet" het dialect van de onderscheidene dorpen worden gesproken. Er zal ook een .Jeugdig programma" in en over het dialect worden gebracht en er zal, nadat de dialectsprekers hun zegje hebben gedaan een fomm worden ge vormd ('n krootje mensen voor de vrae- gen) en samen, ook weer in 't dialect, worden gezongen waarna de bijeenkomst door burg. Oversier van Dirksland met een slotwoord zal worden beëindigd. DIRKSLAND Mej. Rineke Verolme heeft met succes het Staatsexamen voor Auto-rij-instruc- trice afgelegd. Rineke is de dochter van M. Verolme, eigenaar van de Autorijschool „Let op". Ze is werkzaam bij de Stichting Gezinsverzorging en niet voornemens van het rijlesgeven haar hoofdberoep te maken. Het wrak van de Honda van mevr. Plooy Een dramatisch verkeersongeval heeft zich dinsdagnamiddag voorgedaan op de Nieuwe Tongse Langeweg, op het krui- singsvlak met de Groeneweg, bij het zgn. „Luchtje", de plaats waar al mening ver keersongeval heeft plaats gevonden. Even wel kwam nu de veroorzakende auto niet uit de Groeneweg vanwaaraf het uitzicht door de daar staande woning gehinderd wordt-, maar vanaf de parallelweg ten einde de Groeneweg in te rijden. Bestuur der van de wagen, een Peugeot, was dhr. R. Vreeswijk uit Battenoord. Hij raakte licht gewond en kon vanuit het ziekenhuis naar huis worden gebracht. Niet vanwege zijn verwondingen, maar om de ernst van het gebeurde is de huwelijksvoltrekking uitgesteld. Dodelijk slachtoffer van de botsing die volgde toen de Peugeot overstak was de 31-jarige mevr. M. E. Plooy-Jacobs uit Ooltgensplaat, sinds 5 april moeder van haar eerste kind, een dochtertje. De fam. Plooy dhr. Plooy is directeur van T.B.P. Electronics, sinds dec. vorig jaar gevestigd in de v.m. huishoudschool te Dirksland was sinds 9 jaar gehuwd. De Honda, waarin mevr. Plooy vanuit Middelhamis richting huis reed werd in de linkerflank geraakt waarna de wagen over de kop ging en zwaar gehavend in het stmikgewas tussen hoofd- en paralelweg terecht kwam. Mevr. Plooy werd zeer emstig gewond uit het wrak gehaald. Zij werd nog vervoerd naar het Dijkzigt zie kenhuis waar ze spoedig na aankomst zou overlijden. Het gebeurde heeft vooral op de Plaatse bevolking temidden van wie de fam. Plooy (afkomstig uit Rotterdam en Vlaardingen) zich een plaats had verworven een diepe indmk gemaakt. In verband met de viering van Koninginnedag a.s. wordt in de gehele gemeente Goedereede het huis-, bedrijfs- en rekreatie-afval op gehaald op maandag 29 april a.s. OOSTFLAKKEE Negende jeugdverkeersicwis V.V.N. De afdeling Oostflakkee van Veilig Ver keer Nederland organiseert de jaarlijkse Jeugdverkeerskwis op dinsdag 7 mei a.s. om 19.00 uur in de Sporthal, Emma- straat 28 te Oude Tonge. Aan deze negende kwis nemen 5 scholen deel: „De Bron" en de „Nobelaer" te Oude Tonge; „St. Jozef' te Achthuizen; „Pr. Maurits" te Den Bommel en „de Bijenkorf' te Ooltgensplaat. De kwis is samengesteld door de leerkrachten van de deelnemende scholen. De school die na afloop de meeste vragen goed heeft be antwoord mag de felbegeerde wisselbeker in ontvangst nemen. De toegang is gratis. Omdat het a.s. dinsdag onze ge bruikelijke verschijningsdagKo ninginnedag is zal het niet mogelijk zijn die dag een nummer uit te brengen. Dat hopen we een dag later, op woensdag 1 mei te doen. Het eerstvolgende nummer zal der halve woensdag uitkomen. Woensdagmorgen leggen we daar de laatste hand aan zodat we tot die tijd nog berichten en advertenties in ontvangst kunnen nemen. Redaktie en Administratie OOLTGENSPLAAT Op dinsdag 30 april (Koninginnedag) is het post kantoor de gehele dag gesloten. Ook zal er geen bestelling worden uitgevoerd. DEN BOMMEL Ambtsdragers verkozen In de Geref. Kerk zijn de volgende ambtsdragers verkozen: tot ouderling, de heer M. van Zandwijk; tot diaken, de heer D. Buth. OOLTGENSPLAAT Tijdrede voor de S.G.P. D.V. woensdag 1 mei nam. 7.30 uur zal de heer J. de Boer van Temeuzen een tijdrede houden op uitnodiging van de S.G.P. Zie verder de advertentie in dit nummer. Ooltgen;splaat - Stad aan 't Haringvliet Op de Algemene Ledenvergadering van de Coöp. Rabobank Ooltgensplaat-Stad aan 't Haringvliet, welke gehouden zal worden woensdag 1 mei a.s. om 20.00 uur in „'t Trefpunt" te Stad aan't Haringvliet, zal afscheid worden genomen van het bestuurslid, de heer M. Kreeft Azn. te Ooltgensplaat. Wegens het bereiken van de statutaire leeftijdsgrens is de heer Kreeft niet meer herkiesbaar. Aan dit afscheid zal tijdens de vergadering extra aandacht worden besteed. De leden krijgen de jaarrekening 1984 ter goedkeuring aangeboden. Een uiteen zetting vindt men elders in dit blad. En kele bestuursleden die herkiesbaar zijn worden ter herverkiezing voorgedragen, n.l. de voorzitter, de heer Jac. van Nieu- wenhuijzen (Ooltgensplaat) en J. H. Bra ber, vice-voorzitter (Stad aan 't Haring vliet). Voor de heer M. Kreeft wordt geen kandidaat gesteld inverband met de bij de fusie gemaakte afspraak dat de colleges zullen worden ingekrompen. Van de Raad van Toezicht is aftredend en herkiesbaar, de heer L. C. Korteweg (Ooltgensplaat). •- B3 B ca o 1^*^ ca a C3 MERCEDES-BENZ stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 BEDRIJFSWAGENS moor oOe zcfeerheul VINGfflLING 3-MIDDELHARNIS-TEL 01870-2518

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 1