15 koren van Goeree en Overflakkee zingen voor het Lia Jongejan-projekt op Haïti. (16 mei) Aanvang: 15.00 uur. Lia Jongejan schrijft vanuit Haïti Ds. P. den Butter van Middelharnis Burg. G. van Velzen van Goedereede Hans Kom - trompet Ab Vroegindeweij - orgel Beroepingswerk Herv. Kerk Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" DINSDAG 23 APRIL 1985 Medewerkende koren: Chr. Gem. Zangver. „Hart en Stem" Chr. Kinderkoor „Goedereede" Chr. Gem. Zangver. „Soli Deo Gloria" Chr. Kinderkoor „Zangvogeltjes" Chr. Gem. Zangver. „VayaConDios" Chr. Kinderkoor „De Lenteklokjes" Chr. Gem. Zangver. „SursumCorda" Chr. Gem. Zangver. „Canticum" Interk. Kinderkoor „Zingt nu den Heer" Chr. Jeugdkoor „Prins Maurits" Chr. Gem. Zangver. „Middelhamis" Chr. Gem. Zangver. „Soli Deo Gloria" Chr. Vrouwenkoor „De Lofstem" Chr. Gem. Zangver. „Jubilate" Chr. Hoekse Waards Maimenkoor Plaats: Dirigent: de comitéleden: Ouddorp J. Besuyen Ouddorp Goedereede Mej. J. Wolfert Goedereede Stellendam C. C. v.d. Heuvel Stellendam Stellendam C. C. v.d. Heuvel Melissant MeUssant J. Zuidgeest Dirksland Melissant J. Zuidgeest Dirksland J. de Geus Herkingen Middelhamis J. de Geus Sommelsdijk Middelharnis P. H .Wessels Middelhamis Middelhamis M. v.d. Veer Middelharnis C. C. v.d. Heuvel Stad a.h. Haringvliet C. C. v.d. Heuvel Stad a.h. Haringvliet Den Bommel P. H. Wessels Den Bommel Ooltgensplaat C. C. v.d. Heuvel Nieuwe Tonge Klaaswaal J. Zuidgeest Ooltgensplaat Programma S (tevens toegangsbewijzen) te verlcrijge de koorleden de in de raambiljetten aangegeven verkoopadressen W. G. A. de Winter, Hermansweg 17 M. van Heest, Doelweg 11 J. van Veen, Mr. Iman Caustraat 17 J. J. Menheere, Fabiusstraat 82 Mevr. C. Donkersloot-v.d. Bok, B. C. Zaaijerlaan 18 A. van Eist, Adoptieplein 11 Mej. K. Mulder, Azaleastraat 19 J. P. de Bakker, Berkenhof 6 J. van Hoorn, Juliana van Stolberglaan 21 D. van Spronsen, Rembrandtlaan 8 L. J. Visser, Molendijk 48 Mevr. A. Fokker-Hermans, Voorstraat 7 C. J. Arensman, Burg. Overdorpstraat4 Mevr. J. Oosterlee-Floor, Veerweg 1 n bij: tel. 1197 tel. 1416 tel. 2384 tel. 2081 tel. 3230 tel. 457 tel. 2443 tel. 5756 tel. 2560 tel. 2940 tel. 1696 tel. 1863 tel. 1933 tel. 1559 Opening Toespraak Medewerkenden Goede geluidsinstallatie Toegangsprijs 4- Voldoende parkeerruimte 4000 plaatsen KoUekte aan de uitgang De schrijnende verhalen over hongerende kinderen, Icrottenwülcen vol modder en vuil; mensen, die bedelen om geld, op zoek naar brood en water, heeft het Comité „Woord en Daad" op Goeree en Over flakkee doen besluiten haar akties in 1985, waarvan de Korendag de eerste is, te bestemmen voor Haïti. Begin oktober 1984 is Lia Jongejan uit Dirksland, één van de onzen dus, naar Port-au-Prince, de hoofdstad van Haïti, vertrokken om daar vrijwillig voor 4 jaar als verpleegster te gaan werken in Bethesda, het kliniekje van Woord en Daad. Ze heeft een schreeuwende behoefte aan apparatuur, medicijnen, verband en andere hulpmiddelen. Ook Bethesda moet nodig worden uitgebreid. Dat alles zal u wel duidelijk worden als u het verslag van Lia leest. Lia schrift over de KROTTENWIJK ST. MARTIN (maart 1985). Vuil, stank, kinderen, op zoek naar eten, golfplaten hutjes, latrines, een beetje han del, af en toe een stenen huisje, ziekte, dood, open riool, lang wachten voor een emmer water, Bethesda-kliniek, armoede, honger, zorgende moeders, verdriet, kar tonnen/houten huisjes, veel mensen dicht op elkaar wonend, ratten, gescheurde kle ren, modderzooi na regen.... Dit zijn gedachten die in me opkomen, wanneer ik de naam St. Martin maar hoor. St. Martin is een wijk in Port-au-Prince, de hoofdstad van Haïti. Het is één van de arme korttenwijken, waar duizenden men sen in zeer benarde omstandigheden wo nen. Deze mensen zijn verstoken van elektriciteit, waterleiding en riolering. Water kan men bij de openbare kranen halen, die zich op bepaalde plaatsen in de wijk bevinden. Deze kranen geven 3 uur per dag water, maar dan niet elke dag, nee, soms om de dag; vaak maar 1 keer per week en het komt zelfs voor van maar 1 keer per maand. De overige dagen moet er water gekocht worden voor cent per teil. En waar heb je al geen water voor nodig?! Handen wassen (vooral in deze vuile stad geen overbodige luxe), badeii, drinken, eten koken, kleren wassen. Wij draaien zonder erg de kraan open, maar wanneer het water duur betaald moet worden, denk je er wel bij na. Het zijn meestal de kinderen of vrouwen die het water gaan halen. Dat is eerst wachten in de rij en als men dan eindelijk het water heeft, wordt de teil of emmer op het hoofd gezet en wandelt men er rustig, maar zeer waardig mee weg, de drukke straat door, de wijk in. Het water zit vol bacteriën, dus moet het voor het gedronken wordt eerst gekookt worden. Maar in de praktijk komt daar vaak weinig van terecht. Zelfs de baby voeding wordt nog regelmatig met on gekookt water klaargemaakt. Vandaar misschien de veel voorkomende en vaak dodelijke diarrhee bij kleine kinderen, die nog de nodige weerstand moeten op bouwen tegen deze vieze beestjes. 2 jaar geleden heeft er een flinke brand gewoed in St. Martin. Op een verwoest gedeelte zijn er van de resten weer wat huisjes opgebouwd. De bewoners van de wijk wonen met de hele familie in één of enkele huisjes bij elkaar. Een huisje/hutje bestaat meestal maar uit één ruimte, waarin gewoond en geslapen wordt. Deze kamer bevat niet meer dan één bed, een kastje, soms een tafeltje en één of enkele stoelen. Dit moet gedeeld worden onder 4 a 6 volwassenen en 4 a 7 kinderen. Dus dat is om.de beurt op de grond van cement en leem slapen. De keuken is buiten, in een hoekje tussen het eigen huisje en die van de buren. De potten en paimetjes bevinden zich ook buiten. Er wok-dt op houtskool gekookt. Wat wordt er zoal gekookt? Sommige dagen helemaal niets, omdat er geen geld is om eten te kopen. We kennen enkele gezinnen, die alleen maar op zon dag een warme maaltijd kunnen verzorgen. De overige dagen leeft men van brood, belegd met suiker, en suikerwater om te drinken. De meesten krijgen enkele keren (2 a 3x) per week warm eten, slechts enkelen dage lijks. De kreet: „Geef me een dollar, want ik heb zo'n honger", hoor je zeer regel matig op straat. De warme maaltijd, die men gebruikt, bestaat uit een basisvoeding, die goed vult, maar weinig eiwitten bevat. Dit kan zijn: gemalen mais, ti-mi (een graansoort), of rijst. Soms wordt daarnaast een bonensaus gemaakt, die wel rijk is aan plantaardige- eiwitten, maar waarin de zonodige dier lijke eiwitten ontbreken. Deze zitten in de „dure" voeding, zoals: vis, vlees, melk en eieren. Ook de vitaminen ontbreken in het menu. De grote problemen zijn dan ook onder voeding en diarrhee, waaraan veel kin deren overlijden. Echter, wanneer je door de nauwe slopjes loopt en goed om je heen kijkt, zie je eigenlijk alleen maar licht-ondervoede of goeie kinderen. De ernstig ondervoede kinderen worden angstvallig binnen ge houden door een zich schamende moeder. In de droge tijd zijn de problemen nog talrijker, daar er velen van het platteland naar de stad trekken, omdat er op het land niets groeit en men denkt, dat er in de stad wel werk te vinden is. Maar er zijn al zoveel werklozen! Velen trekken zolang bij familie in, zodat daar nog meer hongerige magen gevuld moeten worden. Het leven is er benauwd, vies, arm, ellen dig en vol stank. In de wijk zijn wel verschillende latrines gebouwd, maar ve len maken nog gebruik van het open riool, dat door de wijk loopt, wat tevens ook een plaats voor afval is. Ratten houden erg van deze plaatsen, dus zijn ook in groten getale aanwezig. Gelukkig wordt er wel iets aan de gezond- Ti-Marianne, een bekende in „Bethesda", ligt hier ziek op een laken in een hoek van haar huisje. heidszorg binnen deze wijk gedaan. Het „Leger des Heils" heeft een fijne „Under-Five" kliniek (dus voor 0-5 ja rigen). De staat heeft een kliniek, waar het con sulteren zeer goedkoop is, maar zij ver strekken geen medicijnen, dus moeten deze weer ergens gekocht worden. Verder zijn er enkele privé-kUniekjes, die echter weer duur zijn en dan is er de A.M.G.- Woord en Daad-kliniek „Bethesda", die midden in de wijk staat. Vorige week kregen we tot onze grote blijdschap en dankbaarheid van het Mi nisterie van Volksgezondheid een zone toegewezen, waarin we vrij mogen gaan werken. Het is een gedeelte van de krottenwijk achter de kliniek, waar naar men schat zo'n 6.000 mensen wonen. Daar hopen we met het preventieve werk te gaan be ginnen. Het open riool dat door de wijk loopt. In de volksmond „het kanaal" genoemd. Want naast het polikliniek-werk in „Be thesda", waar dagelijks ±125 mensen komen om de arts te bezoeken, prikken te halen, of laboratorium-onderzoek te laten verrichten, is het basiswerk zeker zo be langrijk. „Voorkomen is beter dan ge nezen". Dat spreekwoord is overal, maar hier zeker, op z'n plaats. Zo hopen we „ons" gedeelte te gaan regis treren en daarna te beginnen met de 0-5 jarigen maandelijks te volgen, evenals de zwangere vrouwen. Verder is het zéér nodig om voorlichting te geven, daar er nog veel ellende is door onwetendheid, en vaccinatie-campagnes te houden. Naast m'n werk in „Bethesda" wordt het begeleiden hiervan een belangrijk stuk van m'n taak hier in St. Martin. Nu al komen er wekelijks ±100 onder voede kinderen in „Bethesda", die we in ons voedingsprogramma hebben, om te wegen en de melk en/of Nutrix te halen voor de komende week. Maar dit is nog maar een klein gedeelte, waar we „greep" op hebben. Door de uitbreiding van de werkzaam heden en daardoor ook grotere aanloop van patiënten, groeien we de nu al krappe kliniek uit. Want de vele ondervoede en uitgedroogde kinderen, die we nu niet te zien krijgen, gaan we tegenkomen wan neer we de huisjes bezoeken. Nu al heb ben we geen ruimte om de ondervoede en uitgedroogde kinderen die wel komen de mogelijkheid van de zo nodige dagopname te bieden. Je stuurt ze met veel goede raadgevingen en de benodigde medicijnen/melk naar huis, of indien het heel ernstig is naar het staatshospitaal. Maar ook daar krijgen ze vaak niet de hulp die ze nodig hebben. Het is broodnodig dat deze kinderen met hun moeders dagelijks in de kliniek kun nen verblijven om ze er zo mogelijk boven op te helpen en tevens om de moeders onderwijs te geven. Het brengt wel een probleem met zich mee, maar misschien kunt u aan de op lossing daarvan meehelpen. We willen twee etages op de bestaande kliniek bouwen, maar dat kost geld! Ik ben erg dankbaar dat het „Woord en Daad"-comité Goeree-Overflakkee dit jaar de „Bethesda"-kliniek als projekt heeft uitgekozen. Ik wens de leden van het comité veel sterkte toe bij het werk, waar ze zich zo voor inzetten, nl. het geld verzamelen door allerlei akties voor de mensen in St. Martin. Hopelijk wilt u hen hierin helpen. „Bethesda" is een kleine kliniek, die mid den in het leven en de zorgen van de wijk St. Martin staat, en hulp en bijstand mag verlenen aan veel bekenden en onbe kenden. Naast de lichamelijke zorg wordt dagelijks het rijke Evangelie van Jezus Christus, Die naar deze wereld kwam om voor zondaren te lijden en te betalen, doorgegeven. Hij, Die weet wat armoede is, wil ook genadig aanzien en doorhelpen in dit leven, en allen die in Hem geloven, straks in Zijn heerlijkheid opnemen. TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen beëdigd taxateur 01870-3477 M UZI Beroepen te: Oude Tonge ds. N. P. K. Kleiberg te Vinkeveen. Bedankt voor: Oud Vossemeer ds. A. Vos ten Den Bommel. Aangenomen naar: Goedereede ds. H. Westerhout te Lienden. SINT ANNALAND Extra Kerkdienst Op donderdag 2 mei zal er des avonds om 19.30 uur (half acht) in de Kerk van de Gereformeerde Geeente van Sint Annaland een extra Kerkdienst gehouden worden, waarin in de Dienst dés Woords hoopt voor te gaan ds. J. de Pater uit Krabbendijke. Een bewoonster aan het woord: „Hier wonen we met z'n allen". Gode zij dank, leven er in deze misère, mensen, die hun enige vertrouwen en toe komst op deze Verlosser gesteld hebben, en deze boodschap ook doorgeven. Laten we, naast onze gaven, vooral ook de mensen die in zulke omstandigheden le ven, opdragen in ons gebed. Lia Jongejan Wü kunnen ons voorstellen, dat er men sen zijn, die het evenement in de vis- m^n niet kunnen bijwonen en na dit alles gelezen te hebben toch graag een bijdrage willen leveren aan het Lia Jongejan-projekt. Dat kan door het stor ten van een gift op RABO-bank nr. 3613.13.772 tn.v. Woord en Daad - Lia Jongejan-projekt te Stellendam, of op gironr. 22252 van deze bank. Het comité Grote zangmanifestatie op Hemelvaartsdag ten bate van Woord en Daad In de Vismijn te Stellendam

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 2