Reünie in Middelharnis van militairen uit 1945 Sluis wachters woning Dirkslandse Sas wacht misschien een nieuwe bestemming Alle oude en nieuwe gemeentewapens op glas in het Streekmuseum Politieberichten De Open Deur Zaterdag 4 mei: Afkeuring en waardering voor Oranjebest. Dirksland Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Goedereede Jeugdbrandweer Ouddorp werd eerste 57 e Jaargang DINSDAG 23 APRIL 1985 No. 5389 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) teL 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief De overgeblevenen van die leden van de „Blauwe Jagers" die in mei 1945 op Flakkee de macht van de duitse bezetters overnamen, hopen op zaterdag 4 mei in Middelharnis een reünie te houden. Het zijn voor namelijk landgenoten uit de Zuide lijke Provincies die eerder dan het overig deel van ons land waren bevrijd. Het bataljon Jagers waarvan de reünis- ten deel uitmaakten werd eind 1944 ge vormd in opdracht van Prins Bernhard. De vrijwilligers die er deel van uitmaakten kregen een militaire opleiding in Frankrijk en in het Britse leger. Een deel van hen kwam onder leiding van Ie luitenant van Nunen op Flakkee. Dhr. van Nunen hoopt, als gepensioneerd kaptein, de reü nie ook bij te wonen. Hij is nu 68 jaar. Ze bereikten Flakkee overigens niet ge wapenderhand via Dintelsas. In Oost- flakkee kwam een van hen bij een bom ontploffing om het leven. De groep reünisten bestaat uit 24 man maar omdat de dames meekomen zal de groep groter zijn. Ze wordt 's middags om 3 uur ten gemeentehuize ontvangen. Er wordt een korte rondirt in de omgeving gemaakt en een bezoek aan het streekmuseum ge bracht. Om half zeven's avonds zal de groep aanwezig zijn in de aula van de LTS en het is daar dat Flakkeeërs die her inneringen aan deze periode en deze mili tairen hebben hartelijk worden uitgeno digd om oude herinneringen op te halen. Om kwart voor 8 wordt met deze groep en overige deelnemers verzameld bij het gemeentehuis om vandaar naar de Hof- laan te lopen waar om 8 uur, bij het monument, een krans zal worden gelegd door de eerder genoemde kapt. b.d. van Nunen en burg. van Welsenis van Middel hamis. N a terugkomst in de aula zal er in samen werking met „Sempre Crescendo" en „Ons Koortje" een programma worden afgewerkt. ^t Herinneringen Zelf stelden de reünisten, onder wie dhr. G. J. Oosterhuis, ook enkele herinne ringen te boek, o.a. deze: Niemand van ons zal zelfs na veertigjaar vergeten zijn de spontane medewerking en hulpvaardigheid van de Flakkeeërs. Nau welijks hadden de jongens van het peloton hun „woUetje" op de houten zoldervloer van „onze" villa een plaats gegeven toen enkele dames mij voor ieder van hen een echt bed met springveren matras kwamen aanbieden, een luxe, die ze sinds hun opkomst in Januari niet meer gekend hadden. En de paar DKW-tjes en de motorfiets van de Duitsers kregen zo maar gezelschap van een fraaie Oldsmobile en, niet te vergeten, van de in een hooiberg ondergedoken splinternieuwe Ford V-8 van de heer Campfens, wiens zoon Jan bovendien als chauffeur op die auto tot onze beschikking stond. Met een klein clubje oorlogsvrijwilligers hebben we zo vier weken lang intensief dienst gedaan, gesteund door een bevolking, die na de moeilijke bezettingstijd duidelijk toonde, weer enthousiast aan de opbouw te willen gaan werken. Ingezonden: We ontvingen een ingezonden schrijven van een oud-inwoonster van Dirksland, mevr. R. Poortvliet-Witvliet, van wie we weten dat ze, in haarDirkslandse periode, heel veel werk heeft gedaan in het bestuur van de Oranjevereniging. Wellicht is het mede daarom dat ze haar afkeuring uit spreekt over vier bestuursleden, B, B, W en H die vier weken voor het feest af traden en de drie resterende bestuurs leden achterlieten. Mevr. Poortvliet complimenteert deze drie mevr. v.d. Klooster, dhr. M. Knöps en Ko de Roo, voor de manier waarop ze, op aanraden van burg. Oversier, zijn door gegaan en tóch een feest zullen organi seren. Hulde aan deze drie goede bestuursleden en hun medewerkers!, laat mevr. Poort- vliet weten, met grote waardering voor het verantwoordelijkheidsgevoel dat de drie overgeblevenen blijken te bezitten. OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 NIEUWE TONGE - woensdagavond 7.30 uur ds. Chr. v.d. Poel, Yerseke. OOLTGENSPLAAT - donderdagavond 7.30 uur ds. T. M. van Dijk, Rotter- dam-Alexanderpolder. Het zou inderdaad heel Jammer zijn als dit zou verdwijnen. Met wat vindingrijkheid zou er misschien een bestemming een meerdere dan alleen maar een woonbestemming voor gevonden kunnen worden. Vrijdagmiddag, terwijl hij leiding en kleur gaf aan de Verenigde Vergadering van het Water schap Goeree-Overflakkee, heeft dijkgraaf H. L. van Kampenhout „een droom gedroomd". Die ging over het behouden én het geven van een nieuwe bestemming aan de historische sluiswach- ters-woning aan het Dirkslandse Sas, welke binnen niet al te lange tijd door de fam. Grinwis verlaten zal worden. Een fris geschilderd bord boven de voordeur laat weten dat de woning ooit het eigen dom was van de Gemene Uitwatering van Dirks land. Het was hoofdingeland weth. L. Visser die de woning in de gehouden rondvraag ter sprake bracht. Op een fietstochtje met zijn zoon had hij er de heerlijke rust ervaren en het rustieke beeld in de geest geprent: het zou toch ver schrikkelijk jammer zijn als dat daar ging verdwijnen", opperde dhr. Visser, met welke opmerking hij de dijkgraaf geheel aan zijn zijde vond. „In mijn optimisme denk ik wel eens aan de stichting daar van een Waterschapsmuseum", liet dhr. van Kampenhout weten. Ook beschikt het Waterschap al over de naam van iemand die er graag wil gaan wonen. Zelfs werd uit de Vergadering de idee geopperd er een theehuis of iets dergelijks van te maken, wellicht in combinatie met een museumpje. Niet iedereen bleek van die schone gedachte vervuld. Zeker niet dhr. J. A. Biemond die er liever een overbrugging gemaakt zag ten behoeve van licht landbouwverkeer, een gedachte die Heemraad A. C. van Rossum „uit het hart gegrepen" was. Ook hij zou er best eens een behoorlijke brug willen omdat de mogelijkheid het havenkanaal over te steken pas bij Dirksland bestaat. Bij de uitvoering van de ruilverkaveling „de Stelle" was die gedachte al geopperd maar nooit uitgevoerd; ook in de ruilverkavelingsplannen „Flakkee" is het ter sprake gebracht maar dhr. van Rossum voorzag ook nu weinig kans van slagen. Wel nieuwe brug voor fletsers Heemraad C. Stehouwer kon de Vergadering bekend maken met het voornemen in het kader van het Prov. fietspaden- plan een nieuwe oversteek voor fietsers en bromfietsers aan te leggen ter hoogte van het pand waarin voorheen de fam. Mijnders woonde. Het lijkt er overigens op dat de Plaatse lijke Commissie voor de ruilverkaveling daartegen bezwaar zal maken omdat vooral de brommers de rust in het vervolgens te {)asseren natuurgebied bij de Christoffeldijk zouden verstoren. Bovendien zou een zo kronkelig fietspad ook gevaarlijk kunnen zijn. Overigens dateert de herziening van het fietspadenplan waarop de nieuwe oversteek voor komt al van 1977 waaruit moge blijken dat de Provinciale er niet al te veel haast mee heeft. Streekmuseum-voorzitter dhr. A. J. Kruider heeft er zaterdagmiddag met grote erkentelijkheid van ge waagd dat er weer een periode is aangebroken waarin de bevolking het Streekmuseum goed bedenkt. Zo deed óók dhr. Volkmaars uit Dirksland, zeer bedreven als schil der van heraldische wapens, met welke bedrevenheid hij zich twee maanden lang, zes uur per dag aan het werk zette om het Streekmu seum een pracht cadeau te kunnen overhandigen! Zaterdagmiddag was het zover dat de „meester" het fraaie werk kon onthullen.... Het bleken alle wapens te zijn van de voormalige zelfstandige eilandelijke ge meenten en de wapens van de Prov. Zuid Holland en van het Waterschap. Niet het flakkeese wapen, zoals het Streekmuseum dat bezigt, omdat dat geen door de Hoge Raad van Adel erkend wapen-, maar slechts een ontwerp blijkt te zijn. Nooit zou dhr. Volkmaars zich verlagen zijn publiek een heraldische onvolkomenheid na te laten. Kritisch als hij daarop is stipte hij wel enkele merkwaardigheden aan die overigens niet op zijn rekening worden gebracht omdat ze al lang geleden werden voltrokken. In 1908 werd het wapen van Middelhamis vastgesteld als zijnde een blauw harnas op een zilveren schild maar bij de restauratie van het Gemeentehuis werd het daarop aangebrachte wapen zo wel als hetschild geheel goud geschilderd. In het wapen van Goedereede merkte dhr. Volkmaars ook een heraldische fout op omdat daarin een zwart anker op een rode ondergrond is aangebracht terwijl het in de heraldiek nooit is voorgekomen dat kleur op kleur werd aangebracht. Boven dien vroeg dhr. Volkmaars zich af waar om het nieuwe gemeentewapen van Goe dereede als enige van de flakkeese ge meenten niet door een kroon wordt ge sierd, bij welk wapen het hem evenzeer verbaasdtdat daarin niets uit de voor malige wapens van Stellendam en Oud- dorp te vinden is. Ook zonder dat hij dat uitsprak was het aan dhr. Volkmaars te horen en te zien met hoeveel genoegen hij aan de wapens geschilderd op glazen ruitjes van 17,5 x 20 cm had gewerkt, 19 in totaal en nog kunnen er enkele aan worden toegevoegd wanneer die alsnog bekend zouden wor den. Mochten er nog vermeldenswaardige wapens onder de bevolking berusten dan zal dhr. Volkmaars daar graag mee be kend worden gemaakt. Uiteraard zullen ze op hun historische betrouwbaarheid terdege worden getoetst vooraleer dhr. Volkmaars het penseel weer zal hanteren. Prachtige aanvulling Als een mooie, kleurrijke en waardevolle aanvuUing van het museum werd het ge schenk van dhr. Volkmaars door voor zitter A. J. Kruider in grote dank af genomen. In zijn dankwoord verweefde dhr. Kruider zijn erkentelijkheid voor het feit dat het Streekmuseum vanuit de be volking weer wordt bedacht nadat het een periode op dat gebied wat stil svas ge weest „Het lijkt erop dat we de tijd, waarin alle kleindochters bij hun oma's aan 't schooien gingen nu dóór zijn", liet dhr. Kruider hoopvol horen. Bijzonder ingenomen toonde hij zich met de recente gift van de originele verrekijker waardoor vroeger vanuit een uitkijkpost boven op een dak op de Vissersdijk naar de terug komst van de vissersvloot werd uitgezien. Hoopvol zijn ook dhr. Kruiders' ver wachtingen waar het het museumbezoek betreft. Een landelijk gehouden enquête heeft uitgewezen dat vorig jaar 53% van de Nederlandse bevolking een bezoek aan een museum heeft gebracht, een getal dat in 1975 nog op 40% lag. De openbare bibliotheek scoort met een percentage van 60% nog hoger, terwijl een Sporthal 41% en een Cutureel Centrum 21% van de bevolking blijkt te trekken. C^C^i^C^C^i^i^CpC^C^i^C^C^i^i^C^CftC^C^^C^i^i^C^^ifti^Cfti^^CftC^i^Cftifti^i^i^C^i^ HUIS VERKOPEN? makelaar tamboer bellen vóór deskundige bemiddeling C3 01870-3477 m DD - Diefstal portefeuille Door een inwoner van Nieuwerkerk a.d. IJssel werd aangifte gedaan van diefstal van een portefeuille met geld en papieren. De portefeuille werd weggenomen op 13 april 1985 vanuit een personenauto die geparkeerd stond op het erf van een wo ning aan de Oude Nieuwlandseweg te Ouddorp. - Diefstal gasolie Een 34-jarige inwoner van Melissant werd door de politie aangehouden terzake diefstal van enkele honderden liters gas- oHe ten nadele van zijn werkgever. De man gebruikte de olie voor zijn auto. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. - Auto te water In de nacht van 16 op 17 april geraakte in de buitenhaven te Stellendam een auto te water door nog onbekende oorzaak. Na dat gewacht was tot het water iets was gezakt, kon de wagen worden gevonden en op de wal worden getakeld. De auto was eigendom van een zeevisser uit Ouddorp. - Diefstal uit personenauto Op 17 april 1985 werd vanuit een perso nenauto, staande op het parkeerterrein bij strand Noord een geldbedrag ontvreemd. Daartoe werd een achterruitje vernield. De diefstal vond plaats ten nadele van een inwoonster van Stellendam. Op de zaterdag in Sliedrecht gehouden Provinciale wedstrijd voor Jeugdbrand- weerkorpsen heeft de jeugdbrandweer van Ouddorp de eerste plaats behaald. De ploeg onder leiding van Huib Tanis haal de 522 punten; tweede werd Oudewater met 500 punten, waaruit blijkt dat de Ouddorpse junior spuitgasten een fikse voorsprong hadden. Ze hopen 1 juni deel te nemen aan de landelijke wedstrijd in Putte (N.B.J.l. zaterdag namen 15 ploe gen aan de Prov. wedstrijd deel. J> Wegens verbouwing <7 is onze zaai( gesloten te.m. donderdag 25 april. ^fi (zie adv.) ]|r Modehuis Madelinde OUDDORP 3r - Diefstal buitenboordmotor Vanaf een boot in de Parkhaven te Stel lendam werd te nadele van dhr. van S. uit Stellendam een buitenboordmotor ont vreemd. - Diefstal fuiken De afgelopen week werden er in Ouddorp op meerdere plaatsen fuiken ontvreemd. - Diefstal surfplanken Op 21 april werden er vanaf een personen auto op de parkeerplaats De Windhoek te Ouddorp 2 surfplanken ontvreemd. GOEDEREEDE Op D.V. zaterdag, 27 april a.s. zal de heer J. de Koeijer iets vertellen over het leven en het werk van Charles Haddon Spurgeon. Spurgeon, een Engelse dominee die 150 jaar geleden werd geboren, is door zijn prediking bijna wereldwijd bekend ge worden. Spurgeon preekte zó eenvoudig en eerlijk het Woord van Zijn Zender dat jong en oud, arm en rijk, 'geleerd en ongeletterd, onder het beslag van zijn prediking kwam. Velen werden door zijn prediking tot bekering gebracht. Ook nu nog kunnen we zijn levenslessen en preken lezen in de vele boeken, die hij geschreven heeft. Zaterdagavond willen we samen na denken over het Woord, dat hij zo een voudig en oprecht heeft verkondigd. Er is een boekentafel aanwezig met ver schillende werken van Spurgeon. De zaal van de Ark in Goedereede gaat open om 19.30 uur. Jongeren van 16 jaar en ouder zijn dan weer van harte welkom. ca o ca a es

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 1