EllAt1DEn-t1IEUW5 li Op z'n Ouddorps 'ezeit... NIEUWS uit de Kerken Parker maakt jacht op slang Uniek concert in Middelharnis Betere vezels iiii ifi^^ii HET '^KÏjkVENSTER Gave pen kan f 650,waard zijn JEUGDWERK 16+ Oud-inwoners overleden 3e Blad VRIJDAG 19 APRIL 1985 No. 5388 blik op kerk en samenleving - Weigering defensiebelasting - Een lierlcelijlc advies - Waar is men mee bezig? Dat er in ons land tegenstanders zijn van de kernbewapening weet iedereen. Dat anderen daar anders over denken is ook bekend. Tot nog toe heeft de meerderheid van de volksvertegenwoordiging beslist dat Nederland z'n partijtje meeblaast is het orkest van de Westeuropese ver dediging. En dat gebeurt uiteraard op kosten van de hele samenleving, zeg: de gezamenlijke belastingbetalers. Nu zijn er onder de tegenstanders, die zeggen: dat is niet eerlijk, wij vinden dat kernwapens niet mógen, dus willen we er ook niet aan meebetalen. Dat is natuurlijk een opvatting, maar of het de juiste is is punt twee. Er zijn andere dingen te noe men waartegen weer een ander deel van de bevolking doorslaggevende bezwaren heeft. Stel dat ook deze mensen zeggen: we wensen daaraan niet mee te betalen.... Wanneer de overheid daaraan gaat toe geven, dan kan iedereen een eigen bedrag aftrekken van zijn of haar belastingaan slag. Dat kan natuurlijk niet. Het is nu eenmaal een spelregel van de democratie dat je je neerlegt bij een besluit dat met meerderheid van stemmen tot stand ge komen is. Of je je het leuk vindt of niet. Daarom is het volkomen onbegrijpelijk wat ik las in TROUW van 21 maart. Daarin werd ons gemeld dat het mode- ramen van de Hervormde Synode ervoor gaat pleiten dat een regeling wordt ge troffen voor hen die gewetensbezwaren hebben tegen het betalen van defensie belasting. Daarmee volgt het moderamen een advies op van de ROS (Raad voor Overheid en Samenleving), die van me ning is dat mensen die bezwaard zijn om belastinggeld te laten gebruiken voor de- fensie-aangelegenheden recht hebben op erkenning en tegemoetkoming. Dat wil dus zeggen dat het moderamen van de Hervormde Synode, in navolging van de ROS, lidmaten steunt in hun burgerlijke ongehoorzaamheid. Volgens de nieuwe synodepraeses, Ds. H. Huting, is de kans groot dat de overheid er niet op in zal gaan. Maar dat neemt niet weg dat het moderamen het wel wil proberen. Dr. C. Bezemer, predikant te Scheve- ningen, die over deze materie schrijft in het Hervormd Weekblad van 12 april, vraagt zich terecht af: „waar is het mode ramen van de synode mee bezig? Hoe is het mogelijk dat men zich wil inzetten voor een bepaalde groep bezwaarde be lastingbetalers, terwijl er nog heel wat méér groepen zijn, die om allerlei andere redenen bezwaren hebben tegen de wijze waarop hun belastinggeld besteed wordt. Als al die groeperingen zich eens tot het moderamen van de synode zouden wen den met het verzoek een regeling voor hun gewetensbezwaren te bepleiten, zou dit dan óók gebeuren? Afgezien nog van het feit dat men op deze wijze (en dan nog wel als kerk) bezig is de democratie te onder mijnen op een wijze die onverantwoord is, en de polarisatie nog hoger opvoert dan ze al gestegen is". Ik heb aan deze niet mis te verstane woorden van Ds. Bezemer niets toe te voegen. Waarnemer Post-Scriptum De heer P. J. van der Wende te Middel- hamis, die vorige week reageerde op één van mijn bijdragen, heeft daarin iets ge lezen wat er niet stond en ook niet be doeld was. Ik maakte kritische opmer kingen aan het adres van een KRO- uitzending en voegde eraan toe: het had ook de NCRV kunnen zijn. Hij leest daar uit dat ik aan die uitzending de hele KRO en de hele NCRV „ophang". Dat staat gewoon nérgens. Maar tegenover die rij respectabele namen die hij noemde, en waarvan er door mij niet één wordt door gehaald, zou ik evenveel andere namen kunnen stellen, van mensen die spreken zoals in bedoelde uitzending gesproken werd. Dat was het enige dat ik wilde beweren. Waarnemer In 't vorige verhael gieng 't over de schooljaeren. As je zeve klassen deur- laope hao dan was je voor Ouddurp vol leerd, in dien tien dan, tegenwoordig wete ze gelokkig beter, 't Was midden in de crisusjaeren toen ik van schoole kwam. Wat moste ze thuus mitje an? De schrepel hieng voor je gerêêd, hier een daegje in dêêr een daegje, in zóó scharrelende je de zeumere deur. Mar wat zou de wintere brienge? In de wintere liepe d'r een haop mensen werkloos. 'tGelokwasmitm'n, ik kon stalknecht woore voor 2,45 in een weeke. Jammer dat die stuuver d'r niejt bie kon, want as kind (want dat was je toch as je net veertien 'ewore bint) hao je 's zaeterdags je moewder graeg zóó'n zui vere riesdaelder in d'r hand wille douwe, mar dat kon d'r niejt of As stalknecht hao je 't niejt slecht; voere, drienken geve, 't stal uutmisse, kamme, in as je dêêr mit klaer was, krunen hakke, bergen krunen hakke. lederen dag wiere d'r wêèr nieuwe an'evoerd. De gróóte hakte je in vieren in de kleintjes deur de helft. In dat most sekuur want 't beurde wel es dat t'r een koeie in een krune stikte. As Eèuwit Witte d'r niet vlug genoeg bie was dan konjeje koeie wel ofschrieve, dan kwam 'n in de nóódslachting in dan kreeg je d'r héél wat minder voor. Hao je krunen genoeg 'ehakt, dan gieng je kachelhout hakke voor hêêl de wintere of bosjes musterek maeke voor de stookpit. Och dêêr was altied wérk zat; over de ongerdeure hange was t'r niejt bie. Naest de koeien hao je aok nog de vèrkes die je uut most misse in wêêr je gróóte ketels aerpels voor most kooke, in dan nog een kot mit hoenders in niejt te vergetene de ouwe ruun. Ik ruuke de amoniaklocht nog die d'r altie din 't stal hieng. Ak thuus kwam zei moewder wel 's: ,,Je stienkt ni de ruun". Dan hao'k aok nog een biebaentje wêêr 'k extra voor betaeld wier: muuzen vange. Een cent voor een muus. As 't buute koud gien woore, kwmame de muuzen naer binnen. Overal zatte muuzen in overal hao'k klemmen ligge. Misschien kan ik je nog wat lêêre; weetje hoe ik ze aok ving? Een ouwe aerpelschuttel op de kop op te gornd in dan neem je een puupekop van een stêêne puupe in die doew je vol mit reuzel in dan Uchtje de schuttel een beetje op in dan de puupekop net onger 't randje, op scherp. Noe is t'r geen muus die van reuzel of kan bluuve, mar zóó gauw as 'n z'n tandjes d'r in zet is 'n die pieneut. Dan riep ik êêrst de vrouwe d'r bie, want die most den tel biehouwe, in dan riep je: „Puus, puus, puus" in dan hao je zoo wel vuuf katten om je heene ini dan lichtte je de schuttel op in de katten deede de rest; wéér een cent! Dan hao 'k aok nog een mussekóóie bie de mispit stóó; want mussen brochte aok geld op. Je hao toe op Ouddorp nog een musse- gilde, zóó hietende dat in dien tied. De boeren betaelende een klein bedrag an contributie per jaer, in dan kon je bie Jan Bok op bepaelde daegen in de week je mussen inlevere, dan kreeg je een cent voor een musse, soms twéé of driej centen, dat hieng er van of of t'r veel geld in kas was. As de mussen net uut 't ei waere dan beduuvelde je 't zaekje wel es, want dan vong je wel es een nistje mit jonge le- wèrken in die dee je d'r dan oak bie, mar mit jonge Hesters of spreeuwen gieng dat niet, dat hao Jan Bok zóó deur. „Dat góót niet deur, ouwen", zei'n dan. Dat waere zóó de bieverdiensten. Op vrijdag 3 mei a.s. wordt in de Grote Kerk te Middelhamis een zang- en orgel- avord gehouden. Medewerking wordt verleend door de bekende zangeres Janneke Slagter, de pia nist Loek van der Leeden en het orgel zal worden bespeeld door Ab Vroegindeweij, de organist van de Grote Kerk. Er is een gevarieerd programma op gesteld waarin ook de samenzang niet zal ontbreken. Programma's (tevens toegangsbewijs) zijn verkrijgbaar bij de adressen waar de raambiljetten hangen met de vermelding: „kaarten hier verkrijgbaar". De aanvang van het concert is om 20.00 uur. De kerk zal een halfuur eerder open zijn. Toegang 10,Dit unieke concert mag u niet missen! Kaarten a 10,zijn verkrijgbaar bij de volgende adressen: OUDDORP: Boekhandel C. van Koppen, Hoenderdijk 19. GOEDEREEDE: Enkabemarkt Van Heest, Pieterstraat 40. STELLENDAM: Bakkerij J. K. Troost, Voorstraat 9. MELISSANT: M. L. Kieviet, Molendijk 66. HERKINGEN;: Levensmiddelenbedrijf J. A. Witvliet, Kaaidijk 7. DIRKSLAND: Sigarenmagazijn D. Grootenboer, Stationsweg 3. NIEUWE TONGE: Supermarkt J. H. Klapmuts, Kerkring 3. OUDE TONGE: A. A. Quist, Kerkstraat 1. OOLTGENSPLAAT: Sigarenmagazijn't Hoekje, Weespad 2. DEN BOMMEL: Fa. de Boed, Emmastraat 22. MIDDELHARNIS: Boekhandel Vroegindewey, Westdijk 48. Drogisterij De Waag, Dubbele Ring, Tel. 2149. Boekhandel W. Poortvliet, Zandpad 82 J. de Keizer, Specht 2, Sommelsdijk. STAD AAN 'T HARINGVLIET: J. C. van Neuren, Nieuwstraat 5. Nadere inlichtingen bij: De Keizer, Specht 2, Sommelsdijk, tel. 01870- 3620. Bloemen bestellen? dan Bloemenhuis Korteweg bellen Zandpad 68, Middelharnis Telefoon 01870 - 2328 As alles van 't land was, dan kwam er tied om 't vèrke te slachtene. Dan hoe rende je 's ochensvroeg overal op Oud durp wel een vèrke gille. De slachters deede d'r ielk een stik of driej viere per dag, dus moste ze vroeg beginne. Mit een stallantaem de vèrkeslaop in, dan een touwe om z'n achterpoot in dan kwam 't vèrke al knorrende naerbuuten schuutele. Langsaem an den hil op ni 't executie terrein; soms woe 'n persé de aore kant op mar dan hieuw je een mao voor z'n kop dat woe wel es helpe. Was je eenmal zóó vaorde dan trok je 'n mit twêê man om- vaorde in dan lei WuUempje uut den tuun of Jaop de slachter of wie 't aok was, z'n knieje op z'n schoere in dan gieng 't mes d'r in. Soms stakke ze wel 's mis in dan dat vèrke gille; geeft 't wonder as je zóó vermoord woord. Tegenwoordig mag 't zóó niejt mêêr in dat is mar goewd aok. As'n goewd in wel dóód was dan plok- kende de slachter d' r hier in dêêr wat lange haeren uut in die dee'n in een zakje, dêêr wiere scheerkwasten van 'emaekt. Dan gieng 't vèrke onger 't stróó om te bran- dene. Nae d'n brand gienge we 'n dan schrappe, schrappe in water giejte. As 'n dan hêêlemaele schóóne was da wier 'n op schóón stróó 'eleid in dan kwam de je- neverflesse voor d'n dag, allemaele een borrel, ik aok netuurlijk. Dêêmae wier'n ope 'ehakt, in dan moste we allemaele kieke hoe gróót z'n reuzel was, want dat scheen érg belangriek te weezene. Meest al woog zóó'n vèrke tegen de vuufhonderd pond in as 'n d'r vierhonderd tachtig woog dan wier dat voor de buren meestal of 'erond naer boven, aok vuufhonderd dus. of net even d'r boven. As zóón vèrke ope lag dan kwam d'r van alles voor d'n dag, schaelen vol: de levere, nieren, 't harte, de maege, de milte, dikke in diime daermen, in niejt te vergetene de blaeze die most ik dan leeg laete laope in wêêr oppompe mit de fletspompe; dêêr- nae wier 'n in 't waegenhuus an een spieker 'change om 'ndan aorejaer volmit worste te doewene. Intussen gienge de wuuven de dinne daermen schrappe dat was een vak apart dat kon niejt iederéén. Nae de koffie gienge we worste draoie mar vooraf êêrst wêêr een borrel, ik aok al vong, ik t'r niks an, mar seven up ken nende we toen niejt. Op 't leste, 't liep dan al tegen twelve, kreegje honger in dan kon zóó'n borrel bie zóó'n jongetje wel 's verkeerd valle; ik wist op 't leste dan aok niejt of ik an 't worste messien draoide of dat 't messien mit mien draoide. Een bakkie stérke koffie hielp dan goewd. 't Belangriekste voor mien was de buuk- zweerte in de staert. De gele buukzweerte van onger den buuk was 't lekkerste, zooveel te haoger van 't verke, zooveel te taoier wier 't, mar dat gaf je dan an de schoolkinders die voorbie kwamme. 't Zelfde dee je mit de staert, zooveel te dinder, zooveel te lekkerder; 't poepende gaf je an de schoolkidners mar die zeie wel 's: „knaauw dat zelf op". Zóó is een mens, 't beste voor z'n eige houwe; 't is al zóó oud as den Biebel, de Israëllieten wieren aok al 'ewaerschuwd dat ze gêên krepele of ziejke beesten moste ofïere. NED. HERV. KERK Beroepen te: Giessendam-Nederhar- dinxveld M. Goudriaan te Ouderkerk aan den IJssel; Capelle aan den IJssel L. W. Ch. Ruijgrok te Bruchem en Kerkwijk; Moordrecht (deelgemeente) P. Vermeer, kand. te Apeldoorn; Wijk bij Heusden J. Westland te Ede. Aangenomen naar: Goedereede H. Westerhout te Lienden; Lunteren (toez.) T. C. Guyt te Hei en Boeicop; Waarden- burg-Neerijnen (toez.) J. W. Kirpestein, kand. te Nieuw-Lekkerland. Afscheid ds. van Vreeswijk van Zetten- Andelst: Na een dienstperiode van 4 en een halfjaar nam ds. van Vreeswijk af scheid van Zetten-Andelst. De tekst voor de prediking was Filippenzen 1 vers 27. Een prachtige aanzet, een machtige opzet en krachtige inzet, waren de drie punten, waarvoor ds. achtereenvolgens de aan dacht vroeg. Ds. hoopt de gemeente Rid derkerk/Slikkerveer te gaan dienen. Ds. P. H. van Trigt nam afscheid van Aalst: Met de woorden uit Filippenzen 1 vers 6 nam. ds. van Trigt afscheid van de gemeente Aalst. De nieuwe gemeente van ds. van Trigt wordt Middelhamis. Bevestiging en intrede ds. T. Wegman te Wijngaarden: Op Tweede Paasdag werd ds. T. Wegman door ds. P. van Bergen Bravenboer bevestigd tot predi kant van de Herv. Gem. te Wijngaarden. De tekst voor de bevestigingspreek was uit Prediker 11 vers 6 en de intreedienst stond in het teken van Jacobus 1 vers 21 en 22. Kand. Koppelaar bevestigd te Kinder dijk: Ds. R. van Kooten van Zeist be vestigde op Tweede Paasdag kand. Kop pelaar als predikant van de gemeente Kinderdijk-Middelweg te Nieuw-Lekker land met de woorden uit 2 Tim. 2 vers 8. 's Avonds preekte de jonge predikant intrede n.a.v. Filippenzen 3 vers 10: „Opdat ik Hem kenne en de kracht Zijner Oopstan- ding". Ds. Stelwagen bevestigt in Montfoort: Na bevestigd te zijn door ds. L. H. Oosten van Hedel, met de tekstwoorden uit 2 Tim. 2 vers 8, deed ds. Stelwagen intrede te Montfoort met de woorden uit Efeze 5 vers 14: Daarom zegt Hij, ontwaakt gij die slaapt en sta op uit de doden, en Christus zal over u lichten". Ds. Van Vreeswijk deed intrede te Slik kerveer: Ds. C. Oorschot was de beves- tiger van ds. van Vreeswijk te Slikkerveer. Hij deed dit naar aanleiding van Joh. 20 vers 21 en 22; ds. van Vreeswijk preekte zelf intrede met de tekstwoorden uit Ko- lossenzen 1 vers 28. Het gedeelte ver handelde ds. in drie punten: de grond van de prediking, de breedte van de prediking en het doel van de prediking. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te: Rotterdam-Lombardijen (part-time) drs. J. Hoekstra, kand. te Rotterdam, die dit beroep heeft aange nomen; Heinkenszand (part-time) M. J. Burema, kand. aldaar en part-time H. Kamphuis, kand. aldaar, die dit beroep hebben aangenomen. Aangenomen naar: Surhuisterveen K. Meijer te Middenmeer; Sneek J. Knol te Dedemsvaart; Alphen aan de Rijn; F. J. Boer te Breda; Leeuwarden drs. C. G. Waringa te IJlst. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te: Zeist P. L. Voorberg te Waardhuizen; Nieuwegein Jt. Janssen te Loppersum-Westeremdem; Monster G. Kwakker, kand. te Kampen; Hoogeveen (tweede predikantsplaats) Jt. Jansen te Loppersum en Westeremden; Drieber- gen-Rijsenburg en Dronten Jt. Jansen te Loppersum-Westerembden. Aangenomen naar: Beverwijk G. Kwak kel te Kampen; Alblasserdam i.c.m. Nieuw-Lekkerland K. van der Geest, kand. te Zwolle; Harlingen C. van der Leest te Rotterdam-Delfshaven. Bedankt voor: De Vrije Gereformeerde Kerk te Pretoria (Zuid-Afrika) H. J. Boi- ten te Enschede-Zuid; Twijzel i.c.m. Kol- lumerzwaag-Zwaagwesteinde K. van der Geset, kand. te Zwolle; Bellen i.c.m. Hooghalen, Drogeham, Hoek, Langerak i.s.m. Gorkum, Monster, Nijverdal en Wetsinge-Sauwerd, G. Kwakkel, kand. te Kampen. Het Parker Pen Museum in Newhaven, Sussex, wacht met spanning op de laatste exemplaren die de kollektie Parker-pennen volledig zullen maken. Grote afwezige is nog de „slang", een unieke vulpen uit 1898, voorstellende een zilveren slang met smaragdgroene ogen die langs de houder kronkelt. Zoekakties in Engeland hebben tot nu toe niets opgeleverd. Toch moeten er mensen zijn die nog zo'n oude Parker pen in hun bezit hebben. Vandaar dat Parker nu probeert een „slang" in Nederland te vinden, want ook in ons land zijn er indertijd enkele honderden van verkocht. Een woordvoerder van Parker over de 'slang': „Deze pen was een zogeheten spoorzoeker, de eerste pen die alle problemen met inkttoevoer oploste. De 'slang' maakte de weg vrij naar algemene acceptatie van de vulpen". Als verzamelobjekt vertegenwoordigt de 'slang' een waarde van zeker 500, Parker is dan ook bereid tot een aantrekkelijke ruil: wie zijn/haar 'slang' wil afstaan ontvangt een nieuwe zilveren Parker-vulpen (de Parker Premier Steriing Silver) ter waarde van 650,retour. Maar ook bezitters van andere Parker-modellen van vóór de oorlog maken kans op een fonkelnieuwe ruilpen. Alle toegezonden exemplaren worden, mits in goede staat, toegevoegd aan de museumkollektie. Er is zelfs een kans dat inzenders hun pen nog eens als museumstuk terugzien! Dus: wie een Parker-pen van vóór de oorlog bezit en bereid is deze af te staan voor een nieuw, duurder exemplaar, gelieve zijn/haar pen goed verpakt én aangetekend te sturen naar: PARKER PEN BENELUX BV Parker House, Postbus 2037, 4800 CA Breda. OUD VOSSEMEER Dresner Vocalisten Woensdag 24 april om 20.00 uur is er in de Hervormde Kerk een optreden van het ensemble Dres ner Vocalisten uit Oost Duitsland, be staande uit Gerd Reichard (33) tenor, Wilfried Prommitz (33) tenor, Bodo Lan ge (35) bariton en Reinhard Decker (34) bas. Zij kennen elkaar vanaf de oprichting in 1975 en maakten alle vier deel uit van het Dresner Kreuzchor onder leidüig van Rudolf Mauersberger. Het Smalstads Mannenkoor uit Sint Maartensdijk ver leent ahar medewerking aan deze zang avond. NED. GEREF. KERKEN Bedankt voor: Groningen W. Janse te Katwijk. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor: Arnhem drs. M. Burg graaf, kand. te Rotterdam; Almelo-Wier den J. Mol te Elspeet; Aalst A. Bac te Bodegraven; Rotterdam-C. en Vlaar- dingen J. W. Verweij te Ridderkerk; Veen J. C. Westra te 's-Gravenpolder; Waarde (Zld.) M. Mondria te Waardenburg. Beroepen te: Hilversum A. Bac te Bode graven; Slikkerveer A. Moerkerken te Nieuw-Beijerland; Berkenwoude i.c.m. Dovenzorg Th. van Stuyvenberg te Em- meloord; Hoofddorp L. Blok te Nunspeet. Tweetal te: Slikkerveer F. Harinck te Den Haag-Zuid en A. Moerkerken te Nieuw Beijerland; Middelburg-Zuid L. Blok te Nunspeet en F. Harinck te Den Haag-Zuid. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te: Zwaagwesteinde P. D. J. Buijs, kand. te Apeldoorn; Huizen (N.H.) J. Westerink te Urk; Westzaan P. D. J. Buijs, kand. te Apeldoorn; Haarlem-Cen trum J. van 't Spijker, kand. te Apeldoorn; 's-Gravenhage-Z. G. Leendertse te Apel- doom-C. Alphen aan de Rijn A. Baars te Dundas (Ont. Canada). Aangenomen naar: Winschoten S. Ot- ten, kand. te Apeldoorn; Surhuisterveen J. Bosch, kand. te Apeldoorn; Onstwedde D. P. Verdouw, kand. te Nunspeet. Bedankt voor: Komhom en Veenwoude S. Otten, kand. te Apeldoorn; 's-Graven- hage J. Bosch, kand. te Apeldoorn. Tweetal te: Maassluis M. van de Sluijs te Kerkwerve en J. Brons te Urk. STELLENDAM D.V. zaterdag 20 april hopen wij 's avonds om half 8 weer de deur van „de Schuur" open te zptten om de jeugd van 16 jaar en ouder te ontvangen en met elkaar een ontspannende avond te houden. We willen dit doen d.m.v. een kwis waar bij we allen bezig kunnen zijn met allerlei opdrachten. Laat ieder die een muziek instrument heeft dit meebrengen omdat als er tijd over is we ook wat kunnen zingen en dat gaat met een instrument toch veel fijner. Ieder hartelijk welkom en tot ziens. OOLTGENSPLAAT Vrijdag 12 april j.l. overleed in het Rust huis „De Goede Ree" te Sommelsdijk mevrouw Maatje Adriana de Bruin. Zij bereikte de leeftijd van 93 jaar. Mevrouw De Bruin verbleef ongeveer vier jaar in genoemd rusthuis. Dinsdagmiddag 16 april had te Ooltgensplaat de begrafenis plaats, vanuit Verenigingsgebouw „El- thato". De rouwdienst werd geleid door ds. K. van Meijeren, hervormd predikant alhier. Zaterdagmorgen, 13 april, overleed op de leeftijd van 65 jaar in het St Fran- ciscus Gasthuis te Rotterdam, de heer Jan van Maastricht Hzn., echtgenoot van me vrouw C. G. Mosselman, wonende Gor delweg 209a te Rotterdam. Tot aan zijn pensionering was de heer Van Maastricht werkzaam bij de rijkspolitie in zijn woon plaats. De begrafenis heeft plaats gehad woensdag 17 april j.l. te Ooltgensplaat vanuit Verenigingsgebouw „Elthato". De rouwdienst werd geleid door ds. T. D. van Soest, ziekenhuis predikant te Rotterdam. HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening 01870-3477 M Uuteindelijk hao je 't hêêle vèrke kleine in dan gieng 't spek in de kuup in de worste an een speklatte an de zolder, een paer jute zakken op 't zeil voor 't druupene. As alles dan schóóne in op'eruumd was dan kreeg je een zoo vorse krippen mee in dan zat 't fêêst d'r wêêr op. Voor een jaer. Mensen die een gróót huushouwen hao slachtende in april nog wel es een kleinder vèrkje. Mar 't beurende aok wel 's dat 'n in de zeumere dóód gieng, dan wier d'r niks 'eslacht in dan was 't ermoewe. As kind most 'k voor moewder wel 's een stik spek góó brienge bie mensen wéérvan ze wist dat die niejt hao kunne slachte; zóó gieng dat op Ouddurp, in dat is wêêr 't tegenovergestelde van wat ik over die Vèrkensstaert schreef. D'r wier altied veel weig 'egeeve want d'r waere in dien tied veel mensen mit gróóte gezinnen die 't erm hao in die soms d'r halve vèrke mostte verkaope in 't naejaer om d'r kolen voor te kaopene voor de lange wintere. Noe is 't wêêr a-wel voor deze kêêr. Gendag. Klaos van Sanne Graanvezels (tarwezeme- len) remmen de opname van belangrijke mineralen en sporenelementen. Dat komt, doordat ze fytine- zuur bevatten. Onderzoek bij Pharmafood, onderdeel van Smits' Reform in Put ten, heeft dat bevestigd. Vezels van bieten daaren tegen remmen dat proces niet. Ze ziijn daarom veel >r^-:mï^^;'S':''l^'-^;« beter geschikt om te wor den verwerkt in vezeltabletten, bedoeld als middel bij het afslanken. Tweede pluspunt is, dat bietenvezels ruim twee keer zo veel vocht opnemen en daardoor aanmerkelijk werkzamer zijn als eetlustremmer. Dat geldt ook voor de bevordering van de stoelgang. Bij de ontwikkeling van afslanktabletten is op die eigenschappen gelet. Overigens doen alle vezels, of ze nu afkomstig zijn van granen, citrusvruchten of bonen, verder allemaal hetzelfde: ze zwellen op onder invloed van vocht en bevorderen daardoor de darmwerking. Ze zijn verder reuk- en smaakloos, worden niet verteerd en hebben dus geen calorisch waarde. De bietenvezels worden in de handel gebracht onder de naam Vezelkracht. Doordat mineralen en sporenelementen uit het voedsel geheel worden opgenomen, heeft men verder niets nodig. Enkele tabletten voor de maaltijd ingenomen, zorgen voor een zeer geleidelijk afslankproces. De vezels zijn verkrijgbaar bij elke drogist, apotheek en reformzaak. Hs H: DD ""I

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 9