EHAIIDEfl-IIIEUWS Het Vorstenhuis Ledenvergadering „De Motte" en lezing Romeinse nederzetting in de Doele te Sommeisdijl( Overdenking uit de Heilige Schrift Alle macht Begrafenisonderneming „VOORZORG" 14 De paus: een hinderpaal? 2e Blad VRIJDAG 19 APRIL 1985 No. 5388 Elk jaar rond Koninginnedag wordt er op verschillende manieren aandacht besteed aan ons Koninklijk huis. Op de radio, televisie en in kranten worden de festivi teiten uitvoerig besproken. Er wordt met Koninginnedag heel veel georganiseerd. Ook Goeree-Overflakkee kent zijn feeste lijkheden. De diverse Oranjeverenigingen zijn druk bezig het een en ander te organi seren en men probeert steeds met iets nieuws te komen. De welzijnszorgkommissie van het ver pleeghuis ,X>e Samaritaan" te Sommels- dijk heeft in de maand april een aantal aktiviteiten georganiseerd rond het Ko ninklijk huis met als ihemsL„Aprilmaand- Oranjemaand". Deze aktiviteiten zijn voor iedereen vrij toegankelijk. De meeste aktiviteiten worden georgani seerd in de rekreatiezaal, verbindings gangen of in de hal van het verpleeghuis. Ook op de diverse afdelingen worden akti viteiten georganiseerd voor de bewoners van „De Samaritaan". Diavoorstelling (doorlopend) Twee diaseries zijn samengesteld over het leven van Koningin Beatrix en Prinses Julina. Deze diaseries geven een goed beeld van het drukke leven en verplich tingen van de koninklijke familie. U ziet het opgroeien van de koningin, de school jaren, de oorlogsjaren en tenslotte de troonsoverdracht. Elke woensdag en zaterdagmiddag zal deze serie te zien zijn in de rekreatiezaal van ,,De Samaritaan". Deze doorlopende serie begint om drie uur. Videovertoning Ook een aantal videobanden zijn samen gesteld door de medewerkers van de huis- omroep ROGOS. Veel oude opnamen van Koningin Emma, Koningin Wilhel- mina en de jaren dat prinses Juliana de Nederlandse koningin was zullen op deze videoband te zien zijn. Ook vraaggesprek ken met inwoners van Sommelsdijk en Middelhamis zijn in deze band opge nomen. Deze videobanden zijn te zien op woens dag en zaterdagmiddag in combinatie met de doorlopende diavoorstelling. Exposities De belangstelling voor het Koninklijk huis blijkt nog steeds erg groot te zijn. Velen hebben sedert jaren foto's en ge bruiksvoorwerpen evenals siervoorwer pen verzameld van het Koninklijk huis. Een aantal verzamelaars hebben diverse spullen in bruikleen gegeven voor het samenstellen van een expositie. Deze verzameling is te zien in de vitrines in de hal en verbindingsgangen. Een op merkelijke verzameling binnen dit geheel is verzorgd door Mevr. Sneep uit Gouds waard. Een groot gedeelte van haar boer derij in het Zuidhollandse dorp is ingericht als minimuseum. Voorwerpen van grote waarde waar veel verzamelaars een flink Dinsdag 23 april a.s. houdt „De Motte", vereniging van amateurarcheologen voor Goeree-Overflakkee, haar ledenvergadering in de bovenzaal van „De Doele", St. Joris Doelstraat 32 te Sommelsdijk. De aanvang is 19.30 uur. Na afloop van de pauze (ca. 20.15 uur) zal door de provinciaal-archeoloog van Zeeland, de heer ir. J. A. Trimpe Burger, een lezing met dia's worden gegeven ovQT de opgravingen van de Romeinse nederzetting in de polder „Oude Oostdijk" nabij Goedereede. In 1958/1959 oogstte dhr. Trimpe Burger landelijke bekendheid door zijn onderzoek van de le/2e eeuwse nederzetting. Een prachtige kollektie ro meinse waar staat sinds jaar en dag opgesteld in een van de zalen van het Streekmuseum te Sommelsdijk. Het hernieuwde onderzoek naar de nederzetting vond eind 1982 begin 1983 plaats. De verhuizing van het melkveebedrijf van de heer Troost (in het kader van de ruilverkaveling), waarbij een nieuwe boerderij zou worden gebouwd aan de rand van het beschermde archeologisch monument, maakte het gewenst opgravingen te verrichten in een stuk grond van 50 meter breed en 100 meter lang. Dhr. Trimpe Burger zal tijdens de lezing speciaal aandacht schenken aan het vondstenmateriaal dat in grote hoeveelheden voor de dag komt. Bijgaande foto laat zien dat ook „De Motte" zich niet onbetuigd liet tijdens de opgraving. bedrag voor zouden neertellen zijn in het bezit van mevr. Sneep. In de vitrines en aan de wanden van het verpleeghuis zijn deze exemplaren te bewonderen. Het tegenovergestelde van deze officiële stukken is de verzameling collages die Mevr. Pennink uit Amsterdam naar „De Samaritaan" bracht. Deze unieke collage verzameling is door Mevr. Pennink zelf vervaardigd. Deze kleine kunstwerken genieten een brede belangstelling. Veel exposities als mede veel opdrachten bezorgen Mevr. Pennink een goed gevuld dagprogramma. Door de grote belangstelling voor haar werk reist meyr. Pennink veel. De Ver enigde Staten van Amerika hebben veel belangstelling. Maar kreaties vinden dan ook gretig aftrek. Op dit moment moet mevr. Peimink zich beraden op een aan bieding uit Tokio om daar te exposeren. Ook veel statieportretten zijn er te zien dankzij de medewerking van veel scholen en van de gemeente Middelhamis. Deze expositie zal worden geopend op woensdagmiddag 17 april 's middags om half drie. De opening gebeurt in een pro gramma dat zal bestaan uit muziek, zang en voordracht. Het hoogtepunt van de middag is naast de opening de schitte rende diaserie „Beatrix van prinses tot koningin". Deze serie laat het leven zien in beeld gebracht vanaf de geboorte tot de troonswisseling. Een boeiende serie die zeker de moeite waard is om te bekijken. Deze bijzondere middag begint om half drie in de rekreatiezaal van „De Samari taan". Iedereen is van harte welkom! Koninginnedag Koninginnedag begint voor de bewoners van ,,De Samaritaan" op muzikale wijze. Vanaf 8 uur 's morgens maken de school kinderen van de Bosseschool en de Groen van Prinstererschool een rondgang langs „De Samaritaan". Deze tocht zal muzi kaal ondersteund worden door muziek vereniging „Sempre Crescendo". Na de rondgang wordt er een aubade gegeven voor het verzorgingshuis „De Goede Ree". Dit zal rond half negen zijn. Voor alle belangstellenden is er 's mid dags om half drie de vertoning van een anderhalfuur durende film over het leven van Prinses Juliana. Deze mooie film laat u de kinderjaren en schooljaren van onze voormalige vorstin zien. Veel vraagge sprekken alsmede unieke opnamen zijn te zien. Ook de gehele regeringsperiode met de geboorte van kinderen en kleinkinderen wordt uitvoerig belicht. Een heel boeiende film die zeker de moeite waard is. Radio-uitzendingen De bewoners van ,,De Goede Ree", „Het Oudeland" en „De Samaritaan" hebben een eigen huisomroep ROGOS. Deze uit vrijwilligers bestaande omroep heeft een aantal radio-uitzendingen sa mengesteld die het Koninklijk huis als onderwerp hebben. Elke maandag, dinsdag en woensdag morgen is er een kwartier lang Hollandse volksliederen te beluisteren van 10.45 tot 11.00 uur. Speciale programma's zijn opgenomen met vraaggesprekken over en met leden van het Koninklijk huis. Deze program ma's duren een uur en zijn te beluisteren op maandag 15 april om 18.00 uur, maan dag 22 april om 18.00 uur en maandag 29 april ook om 18.00 uur. Agenda Dia vertoning in de rekreatiezaal; dia serie Beatrix van prinses tot koningin; diaserie Prinses Juliana. zaterdag 13 april woensdag 17 april zaterdag 20 april vanaf 15.00 uur woensdag 24 april zaterdag 27 april Video vertoning inde rekreatiezaal: video band Het Oranjehuis met vraaggesprek ken; in combinatie met de diaseries (zie boven). Radio uitzeinding via ROGOS. maandag dinsdag gehele maand april 10.45 - 11.00 uur woensdag maandag 15 april 18.00 uur programma's Juliana vorstin maandag 22 april 18.00 uur maandag 29 april 18.00 uur Expositie in de verbindingsgangen, hal en rekreatiezaal. Collages van het Koninklijk huis door mevr. Pennink OranjekoUektie door mevr. Sneep Verzameling van familie, vrijwilligers. Minitieus onderzoek van één van de loopvlakken in de le/2e eeuwse romeinse nederzetting nabij Goedereede door leden van ,,De Motte". Mij is gegeven alle macht in hemel en op aarde. (Mattheüs 2818) Als we deze woorden lezen, dan zijn we geneigd, om er een „vraag-teken" achter te plaatsen. Het staat natuurlijk wel erg mooi èn.... het klinkt ook wel erg mooi maar.... staan deze woorden niet haaks op de werkelijkheid? Als u de krant wat door-gebladerd hebt, dan zult u ongetwijfeld op allerlei andere machten en krachten zijn gestoten. Tussen al de nieuws-feiten van het wereld-gebeuren in, tussen al de akties inzake loon-onderhandelingen in, tussen al de rouw-advertenties in, staat dit woord van de Heiland eigenlijk een beetje weg-gedrukt. Hoort dit woord wel in een krant thuis?! Staat het eigenlijk niet op een wat lach wekkende plaats?! Waar de „groten der aarde" op hoog niveau overleg plegen met elkaar. Waar de politieke gebeurtenissen in ons land uitvoerig besproken worden, daar staat dit woord van de levende Heiland ergens halverwege de krant, alsof het om een zaak gaat, die net zo zwaar weegt als alle andere zaken. Weet u.... als 't goed was, dan zou dit woord met grote letters voor op de krant moeten staan: MIJ IS GEGEVEN ALLE MACHT IN HEMEL EN OP AARDE Maar.... is dat dan werkelijk zo zult u vragen? Als dat waar is, dan moet er toch zeker ook wat van te zien zijn in het leven om ons heen? Als dat waar is, dan zal er toch ook wat aan het licht moeten komen van die macht? U zegt mischien wel: Ik ben best bereid te geloven, dat Jezus alle macht gegeven is. Maar.... ik kan het gewoon niet, als ik kijk naar alles wat er om me heen gebeurt, als ik kijk naar alles wat er ook in m'n eigen leven gebeurt. Als ik elke dag de krant lees, dan merk ik zo bitter weinig van die macht van Jezus. Ik stuit op machten, die sterker lijken te zijn dan Jezus. Ik stuit op machten, die me aan het twijfelen brengen, die me aarzelend doen staan tegenover de macht van Jezus. Ik vraag me soms af: God! Waar bent U nou?! Waar is Uw macht nu, waar Uw eer?! God! Bent U er eigenlijk wel?! MU IS GEGEVEN ALLE MACHT!! Weet U tegen wie de Opgestane Heiland dit zegt? Tegen „twyfelaars". Tegen mensen, die wat aarzelend blijven staan. Tegen mensen, die wat afstand bewaren. Tegen mensen, die elke keer weer met die bange vraag komen: Zou 't wel echt zijn?! Zou ik me niet vergist hebben?! Tot „twijfelaars" komt de Levende Heiland en zegt: MIJ IS GEGEVEN ALLE MACHT! Waar de demonische machten het voor het zeggen lijken te hebben, waar de politieke en economische machten de touwtjes in handen lijken te hebben - daar verheft de Levensvorst Zijn stem! Daar is niet ^irekt alle twijfel verdwenen. Weet u, hoe dat komt? Omdat wij bij het woord „macht" altijd denken aan: Machts-vertoon! Macht is bij ons iets, dat je kunt zien, dat je merkt aan bepaalde daden. Maar.... het woord macht", dat Jezus gebruikt, heeft veel meer de betekenis van: Volmacht, bevoegdheid! Aan de Opgestane Heiland, Die de zonde en de dood overwonnen heeft. Die binnen-gedrongen is in het hoofd kwartier van de vorst der duistemis. Die aan het kruis alle machten en krachten uit-gekleed heeft. Die ze te kijk gezet heeft in hun on-macht èn.... Die ze de definitieve nederlaag heeft toe gebracht, aan Hem is gegeven alle macht in hemel en op aarde. Als loon op Zijn werk heeft de Vader in de hemel Hem een volmacht gegeven, die niet aan grenzen gebonden is. Er is geen plekje in de hemel noch op de aarde, waarvan Hij niet kan zeggen: Het behoort Mij toe! Alleen.... Hij maakt niet altijd van die „machts- bevoegdheid" gebruik. Hj pronkt er niet mee. Als Hij er wel altijd gebruik van zou maken, dan zouden we inderdaad niet weten, wat we zouden zien. Dan zou alle top-overleg in één keer abrupt moeten worden af-gebroken. Dan zou de krant niet langer vol staan met politiek nieuws. Dan zou er zelfs geen krant meer hoeven te verschijnen. Als Hij Zijn volmacht zou gebruiken, dan waren we gewoon nergens meer. Wie zou dan iiog kunnen bestaan? Wie zou zich onder Zijn hand nog op de been kunnen houden? Dat de levende Heiland niet altijd van Zijn „volmacht" gebruik maakt, dat is een teken, dat Hij ons niet met geweld op de knieën wil brengen voor Hem. Hij wil, dat wij vrij-willig buigen voor Hem. Hij wil, dat wij vrij-willig Hem erkennen als onze Heere en Heiland, als onze Koning, aan Wie alle macht is gegeven. In de hemel, aan Gods rechterhand gezeten, regeert Hij. Vanuit de hemel, Gods regerings-centrum, bestuurt Hij alle dingen op deze aarde. Zó wil dit woord van de Opgestane Paas- Koning ons bemoedigen. Het is een troost-woord voor „twyfelaars". Er hoort geen „vraag-teken" achter te staan maar.... er hoort met recht een dik „uitroep-teken" achter te staan. Je hoeft er niet aan te twijfelen. Het is echt zo. Al zie je het niet altijd, al merk je er niet altijd wat van, al kunnen de machten verschrikkelijk te keer gaan, 't loopt de levende Heiland niet uit de hand. Hij houdt alles stevig in Zijn doorboorde Middelaars-handen vast Weet u.... dan hoef je je ook geen zorgen te maken voor de dag van morgen, dan hoefje nietmet angst-komplexen rond te lopen, als je aan de toekomst van je-zelf en van je kinderen denkt. Dit woord geeft rust, houvast, zekerheid temidden van alle onrust van deze chaotische tijd. Dit woord zorgt voor uitzicht en hoop temidden van alle uitzichtloosheid en wanhoop, die er is. MIJ IS GEGEVEN ALLE MACHT IN HEMEL EN OP AARDE Dat is een woord, dat je telkens moet repeteren, dat je boven elk kranten-bericht moet lezen. Dan lees je die berichten ook anders. Dan lees je ze „gekleurd" door het bloed van de Gekruisigde en Opgestane Heiland. Dan kijkje anders tegen de werkelijkheid aan. Nee.... dat wil niet zeggen, dat het dan minder moeilijk zou zijn, dat er dan helemaal geen zorgen en spanningen meer zouden zijn. Maar.... in het geloof mag je 't dan weten: Mijn Heiland is sterker dan het geweld! Mijn Heiland is machtiger dan de dood! Hij wil in tijden van eenzaamheid en aanvechting, van moedeloosheid en depressiviteit. Zijn kracht in mijn zwakheid volbrengen. Doe maar met een gerust hart een beroep op de macht van Jezus. U bent bij Hem aan het goede adres. Aan Hem is gegeven alle macht in hemel en op aarde I T 11. Hoornaar Opening expositie op woensdag 17 april in De Rekreatiezaal van ,,De Samari taan". Woensdag 17 april om half drie zal de expositie worden geopend tijdens een ge varieerde middag met zang, muziek en een prachtige beeld vertoning over Koningin Beatrix. Koninginnedag 30 april 14.30 uur in de rekreatiezaal. Filmvertoning over het leven van Prinses Juliana met veel beelden uit de kinder jaren, het opgroeien en de regerings periode. De Vereniging „Protestants Nederland" belegt D.V. op dinsdagavond 7 mei a.s. een openbare bijeenkomst in het Kerkelijk Centrum Sion aan de Wilhelminastraat 117, bij de Wijnand Zeeuwstraat te Rijs- sen (Ov.). Ds. L. W. Bilkes, Chr. Geref. predikant te Ermelo hoopt dan te spreken over: „De paus: wegwijzer of hinderpaal?" Opening door ds. Jac. Kraima, voorzitter van het hoofdbestuur van „Protestants Neder land". Sluiting door ds. H. F. Klok, Her vormd predikant te Rijssen en lid van het hoofdbestuur. Aanvang 19.30 uur (half acht nam.). Toegang vrij! VERVOLGVERHAAL En ze deden een roosje an z'n koppie en ze plaagden hem met de meiden. Want ze zeiden, dat een matroos verkering moest hebben. D at hoorde erbij. Ze noemden wel tien, twintig namen van vrije meiden. Hij lachte maar en toen het hem vervelen ging, maakte hij een kantje. De schepen langs naar het Hoofd, eens ouwer- wets in de Maas spoegen.... Hij dacht soms, dat hij nog stikken zou van geluk. En de meiden noemden wel namen, maar ze wisten niks van Wil Struis, en ze wisten niks van wat hij nog meer wou. Want hij was wel matroos, maar hij wou verder, véél verder.... De andere middag aten ze beschuit met bessesap toe. Moeder wist, dat hij daar gek op was. door Fenand van den Oever - 46 - G.F.CallenbachB.V. NJjkerk Een paar maanden later. Er joeg een wilde kitteling door het volk. Een lange grauwe winter was voorbij, de lente neigde naar de zomer. Het zonnetje scheen en er ritselde in honderden harten een intens verlangen naar de zee. Och, dat was alle jaren eender: van geslacht op geslacht. Rond Sinterklaas viel de vloot binnen. Van een zee, wild en woest. Na weken zwalken snakten de mensen naar huis. Gode zij dank: behouwen teelt. Ze zouden nu eens echt gaan zoeken naar een vast baantje aan de wal. Dat varen was niks. En ze lieten door schemeren: ouwe, neem voor mij maar een ander, als 't je lukt. Maar 't zal je wel niet lukken, want wie wil er nog blijven varen.... En dan kwam de afrekening en ze hadden een paar lekkere dagen en dan gingen ze een beetje schiemannen langs de kant. Och, er was voor lopig werk genoeg; de werven in de omtrek, de havens vlakbij, een beetje steurharing in de plaatsen kaken enzo. Wie heel erg veel zin in varen had, kroop aan boord van een beuger. Maar dat was helemaal arre- moei. En een paar maanden achter elkaar maakten ze elkaar wijs, dat ze nooit meer een voet aan boord van zo'n haringprauw zouden zetten. Totdat.... de dagen gingen lengen, totdat de zon feller ging schijnen, totdat de eerste trossen werden los gegooid om die loggerschuiten en sloepen op de helling te halen. Zal ooit een vreemdeUng begrijpen wat er dan in de harten van die kerels omgaat? Een onzegbaar verlangen naar de zee borrelt omhoog. Alle jaren was dat eender. Het begon thuis. Ze werden kregelig. De vrouwen kort na de afsnij engeltjes konden niets meer goed doen. Het eindigde met gekibbel op het werk. Of liever, het eindigde met: ouwe, op mij kunje weer rekenen. En ze voeren en ze zullen blijven varen.... D'n heer liet Wijnand Hoogendijk bij zich komen. Want blieft d'n heer? vroeg hij en veegde twee pikkerige handen aan z'n broekspijpen af Wil je nog varen van de zomer, Wijnand? Hij keek d'n heer aan met in zijn ogen de vraag: bent u of ben ik bezig gek te worden. Hij zei alleen: Natuurlijk, meneer, hoezo? Och, de helft blijft liggen, met die prijzen. Ik dacht zo, je wordt ouder, misschien blijf je liever binnen. Wijnand schudde het hoofd. Hij zei en het echode na diep in zijn onstuimig hart: Meneer, ik hoop op een logger te sterven.... D'n heer lachte. Die Wijnand, die Wijnand. De Zorg en Vlijt leg ik op. Je kunt keus maken uitDe Goede Verwachting of De Wisselvalligheid. Wijnand weifelde niet. Hij zei: Geef mij De Wisselvalligheid maar, meneer. Het was goed. En toen begon het heerlijk blije festijn van alle jaren. De loggers voeren door de haven. Er werd over gepraat! Zó, daar gaat Piet Vrijheid of Willem Sas of Leen Penning of Wijnand Hoogendijk naar de helling. Want mét de namen van de schippers duidde men alles aan. Eén voor één werden de schepen bij een werfheer op het droge gehaald. Er werd geschrobt, geboend, geteerd, geverfd. De vreugde zwol soms aan tot dolheid. Zelfs Wijnand Hoogendijk was in die dagen een halve kwajongen. Toen ook De Wisselvalligheid hoog en zeker op de schoren van 's Lands Welvaren zat, moest hij eens met zijn stuurmansmaat wat op de schuur gaan halen. Dirk de Niet stelde voor, met een klein omweggetje bij hem thuis aan te gaan voor een bakkie. Wijnand vond in die dagen alles goed. Maar Dirk de Niet trof het huis leeg aan. Zijn vrouw was de kinderen naar school brengen. In de keuken stond een juspannetje met een paar balletjes gehakt. Wat deden die twee uitgelaten kerels? Ze visten de balletjes eruit, aten ze op en gingen ervandoor, lachend, gierend en elkaar voordoend: hoe verbouwereerd Dirks vrouw boven de juspan zou staan en vissen zonder een balletje te vangen.... Wijnand Hoogendijk had geen moeite om goed scheeps volk te krijgen. Hij kon het beste eruit pikken, 't Was alle avonden af- en aanlopen. Toe, ouwe, toe, ik breng een paar flinke klauwieren mee enzo. De helft van de vloot koos immers naar zee. De reders wilden het nu zo eens proberen. Och, niemand behoefde stil te zitten, iedereen kon gaan spitten. Ja, ja, en ze verzormen een smoesje om niet te laten blijken, dat ze hunkerden naar de heerlijke wijdheid der zee. Dat werd vlak voor het uitvaren nog stugger, toen het gerucht ging, dat graafmachines onderweg waren. Eén machine zou honderd gravers aan de dijk zetten. Nou, dan had je liever een logger. Wijnand Hoogendijk veranderde bijna niet. Wat willen jullie, jongens? vroeg hij, toen Dirk de Niet ze bij elkaar had gebracht. De een na de ander zei: Zo '.tje zint, ouwe, van de zomer bij jou varen. Er zal niet anders op zitten. Daarmede bedekten ze dan hun verlangen om te varen toch weer. Ze klaagden op zee, ze klaagden aan de kant. Ze spraken negatief over de vraag wat voor nut al hun geploeter had. Maar als het varen was, waren ze present. Wijnand ontsloeg er geen. We zullen hopen, dat ze er van de zomer een beetje in willen kruipen zei hij. We zullen 't hopen, ouwe, sprak het volk. Toch kwam er een beetje verandering voorin. Joost Sas, wiens ene oog het licht verloren had, ging niet meer mee en Piet van der Zwan lag ziek in het Fransen straatje. Hij dacht, dat hij wel gauw bij zijn moeder en zijn zusje zou zijn. Zijn longen waren ziek. (wordt vervolgd) Tevens Taxi (dag en nacht bereikbaar). P. Vroegindeweij, Emmalaan 1 8, Middelhamis Tel. 01870-2996

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 5