Veertig jaar Visser Tal van Onderscheidingen in Rode Kruis afd. Dirksland Homi^i^naii Kern Optiek Garage KNÖPS B.V. I MEAO voor Zuid-Hollandse - Zeeuwse eilanden gaat in augustus van start AUTO PESCH Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee huËbvetMse Aangepaste kerkdienst Citroen-Hesselink I Onze SHOWROOM YAMAHA No. 5388 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief De wereld maakt zich op om te herdenken dat veertig jaar geleden de tweede wereld oorlog werd beëindigd. Hier in Europa was het definitieve einde op 8 mei. Het betekende het einde van het Nazidom dat haar bloedig spoor in de geschiedenis naliet. Een spoor dat veertig jaar later nog goed herkenbaar is en zeker niet uitgewist mag worden. Met de Tweede Wereldoorlog verander den de machtstructuren in de wereld. Het tijdpwerk van dekolonisatie was aan gevangen, Europa werd verdeeld in twee mvloedsdelen, het Westen en Oost-Euro pa dat politiek (en militair) beheerst wordt door de Sovjet Unie en het communis tische stelsel. Nieuwe machten dienden zich aan: Amerika nu onbetwist (althans direct na '45) leider van het westen, de voormalige Britse kolonies Canada, Aus- traUë, India. De verliezers van toen zijn mee opgeschoven. Duitsland althans West Duitsland ontwikkelde zich tot een volwaardige West Europeese demo cratie, Japan is een handelsnatie waar mee geducht rekening moet worden ge houden en China ontpopt zich steeds meer als derde supermacht. Er is veel gebeurd in die veertig jaren. En toch is er één allesbeheersende ontwikke ling geweest. Die ontwikkeling heeft twee bronnen gehad. De eerste zou je de ont wikkeling van de V-1 en V-2 kunnen noemen: raketten die als een vliegtuig door de atmosfeer vliegen. De andere is de atoombom waarmee Amerika de oorlog in het verre oosten beëindigde, maar een nieuw tijdperk inluidde. Over die ont wikkeling is veel geschreven de laatste tijd. De kruisraketten, de vredesbeweging maar ook de opnieuw gestarte bespre kingen in Geneve waren evenzovele aan leidingen. Wie die ontwikkeling volgt kan alleen maar huiveren. Dat is het goede woord niet. Kan alleen maar bang zijn is mis schien beter, maar ook dat mag het laatste woord niet zijn, omdat het een woord van deze wereld is. In ieder geval is het geen ontwikkeling om schouderophalend aan voorbij te gaan. Hieronder worden daar om wat gegevens doorgegeven. Het was duidelijk dat met de atoombom krachten waren ontketend die daarvoor niet of slechts vermoed werden. De ge schiedenis van de kernbom is een storm achtige. Enerzijds heeft het militair indus trieel apparaat er zich op gericht ander zijds heeft de politiek zich er mee ge wapend. Eerst de industrie: de eerste kernbommen waren lomp en groot. De afmetingen en de wijze van ontsteken werden eerst ge perfectioneerd. Toen kwam de vraag van het transport. Men is toen overgegaan op raketten. Dat kon omdat afmetingen en gewicht van de bom waren teruggebracht. Die raketten brengen de bom naar de rand van de atmosfeer, draaien richting doel en laten dan de neuskegel met inhoud los. Deze komt dan weer terug in de atmos feer. Deze hele ontwikkeling ging gepaard met die van de computers die de baan zo nauwkeurig berekent dat op een afstand van duizenden kilometers, „fouten" van een a anderhalve kilometer worden ge maakt. Dat was echter om een technische reden nog teveel. Hoe dichter bij het doel, hoe groter de schade, hoe kleiner de bom kan zijn. Er zijn nu systemen die op 8000 kilometer een fout van 75 meter maken. Daarbij kan men koerskorrekties onder weg uitvoeren wat de trefzekerheid nog vergroot. Een andere manier om de tref- kans te vergroten is het vervoer van niet één, maar meer kemladingen. In de neus kegel van de draagraket zitten dan meer dere (3 in de Amerikaanse minuleman 3, terwijl de SS-18 (Rusland) er 30 a 40 kan meenemen). Deze ontwikkeling maakte het hele probleem politiek ook ingewikkelder. Bij één kop per raket wist men precies wat de kracht van de ander was. Daarop had men het verdrag Salt I (1972) gebaseerd. De beide grootmach ten zouden zich beperken tot 100 anti raketsystemen elk. Daar zat de volgende redenering achter. Er zijn niet genoeg raketten om de vijand volledig uit te schakelen. Al geeft de een dus de eerste „klap" de ander zal toch nog terug kunnen slaan. De meerkoppige raketten veran derden dit beeld drastisch. Met een drager konden nu veel doelen bereikt worden. Hoeveel koppen er in die drager ver borgen zijn weet men niet, daarbij komt dat men ook nog namaakkernkoppen kan meenemen. Tot slot kunnen de bommen een voorgeprogrammeerde grillige koers volgen. Een en ander maakt het steeds moeilijker ze te onderscheppen. Het Salt II verdrag beperkt het aantal kernkoppen per draagraket. Uitgaande van het toegestane maximum kan men dan toch indicaties krijgen van hoe groot de dreiging is. t Maar de techniek staat met stil. In plaats van de in een grillige koers gaande koppen kon een nog nauwkeuriger en goedkoper alternatief worden ontwikkeld: de kruis raket Die borduurt voort op het V1 en V2 ontwerp. Het zijn door straahnotoren voortbewogen raketten, volgestopt met electronica. Ze kunnen volgens een voor geprogrammeerde route, laag over het oppervlak vliegend tot op binnen de dertig meter nauwkeurig hun kernkop wegbren gen. Een kernkop of een conventionele bom! Het laatste kan, maar brengt natuur lijk ook weer onzekerheid mee: waarmee is het wapen geladen? Natuurlijk is dit een grove schets. Ver wonderd kan men zich afvragen of dit nog krachten/systemen zijn waarvan de men selijke geest alles kan overzien. Daarbij komt dan nog dat politiek verantwoorde lijke leiders er mee om moeten gaan. Een voorbeeld van hoe het dan kan gaan is het zgn. „Star Wars" verhaal. En Rusland en Amerika zijn allang bezig met onderzoek om de hierboven genoemde (interconti nentale) a raketten te vernietigen vanuit de ruimte. President Reagan bracht dit pro- jekt ter sprake in 1983. Eigenlijk heet het Strategisch Defensie Initiatief (SDI), het werd „Star Wars" genoemd. Vertaal dat maar met oorlog in de ruimte. Dat kUnkt veel agressiever. En zo heeft de Sovjet Unie het ook opgepakt. Als een nieuwe bedreiging, al is het allemaal nog studeer-, en tekenkamerwerk en al wordt er zelfs door experts aan getwijfeld. In ieder geval wordt beweerd dat wel eens het tegendeel van het beoogde effect bereikt kan wor den. Dat doel is: de kernwapens ouder wets" dus onwerkbaar „maken". Churchill heeft gezegd: veiligheid is het sterke kind van angst en de tweelingbroer van vernietiging. Veiligheid, niet: vrede. Dat is eigenlijk de achtergrond van het huidige machtsevenwicht. Het wordt om schreven ais: de wederzijdse gegaran deerde vernietiging. Wie de eerste klap uitdeelt, krijgt hoe dan ook een vergeldingsaanval terug. Daarop zijn de SALT-akkoorden geba seerd. Het beperken van het aantal anti raketsystemen voorkomt bv. een herme tisch gesloten afweer. In dat geval zou namelijk aangevallen worden. De aan valsdrift wordt dus beteugeld door de eigen kwetsbaarheid. Een door een van de machten ingezette aanval zou beantwoord worden en daarmee zou de verwoesting wereldomvattend zijn. Bij zo'n redenering komt natuurlijk de vraag naar voren: wil men deze wapens gebruike-', s,v an valwapens. Het is duide lijk dat dat een vraag is die met nee beantwoord wordt. Tegelijkertijd zal het antwoord ja zijn om politieke druk op de ketel te houden of om aan te geven dat de verdediging van de eigen invloedssfeer het gebruik waard is. Bij het Star Wars projekt is het doel een kemwapenvrije wereld, maar het effect tot nu toe is dat Rusland zegt bang te zijn voor offensieve bedoelingen die er achter kun nen liggen. Die angst rechtvaardigt dan weer eigen inspanningen tot een nog be tere defensie, lees: zoveel kernkoppen dat ze zelfs door een Star Wars defensie komen. Daarop moet Amerika weer rea geren enz. enz. Veertig jaar na de bevrijding. Veiligheid, angst, vernietiging zijn kernwoorden. En onderwijl het subtiele onderhandelings- spel in Geneve, tegen de achtergrond van de grote" politiek waarin systemen botsen. In die wereld leeft u willekeurige bur ger van Nederland. Zouden wij dan een oplossing weten? Je voelt je zo klein, zo machteloos. Het is zo moeilijk daar eigen schuld en verantwoordelijkheid voor te voelen. Je vraagt je af met Psalm 8: Wat is de mens, wat is in hem te prijzen? Om moedeloos te worden. Lees dan door: dat Hij hem geen steun wilt bewijzen. Van 40 jaar vrede. Verdiend? Van 40 jaar veilig heid nee niet dankzij, maar ook niet ondanks het hier besprokene. Van 40 jaar de mogelijkheid God te dienen naar Zijn Woord. Dat heeft er ook mee te maken. Niet als een vrome afronding van een angstaanjagend verhaal, maar met de we tenschap dat in de Vredevorst vrede en gerechtigheid gewaarborgd zijn. Dat maakt de problematiek niet minder, maar voor de geest wel beheersbaar. RENAULT-dealer Verkoop Service ai 871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 OCCASIONS MET GARANTIE Versterkers Tuners Tunerversterkers Stereocombinaties Cassetterecorders Bandrecorders Platenspelers Boxen Videorecorders Geheel gereviseerd voor zeer lagen prijzen uooroOe zekerhetd! Autobedrijf A. J. van Rumpt Ven. C. Bakker, tel. 01877-1589 DIRKSLAND Open avond in „Onder de Wiek" Komen jullie op zaterdag 20 april weer naar „Onder de Wiek". Dan houden wij open avond. Jullie zijn vanaf 14 jaar van harte welkom. De deur staat vanaf half acht open. Tot ziens op zaterdagavond. Het open Jeugdwerk Dirksland OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 DIRKSLAND D.V. zaterdag 20 april a.s. wordt in het kerkgebouw van de Ger. Gemeente een gepaste kerkdienst gehouden voor ver standelijk gehandicapten. Voorganger is ds. A. Hoogerland. Aan vang 3 uur. Ieder is hierbij hartelijk wel kom. Dirksland, 01877 - 1357 A utobedrijf Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS Oogmeting gratis Zandpad 2 - 4 Middelharnis 01870 - 2567 t is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend LANGEWEG 113-TEL. 01870-2222-MIDDELHARNIS Tijdens de j.l. woensdagavond gehouden jaarver gadering heeft de afd. Dirksland van het Rode Kruis metterdaad gestalte gegeven aan het gezegde dat het Rode Kruis kapitaal bestaat uit mensen én geld; de afdeling had ze beide..! Penningmeester C. Kardux kon de vergadering in kennis stellen van het batig slot over 1984 van 8.603,— waarvan 7.500,— aan Rode Kruis projekten, waaronder de exploitatie van de „J Henri Dunant", wordt afgestaan. Mensen waren er óók, „decorandi" op deze avond waarop over de afdeling een lawine van Onderscheidingen leek te worden uitgegoten. Zelfs over een inwoner van Ermelo..! Deze, oud-burgemeester H. Bos, was graag weer naar Dirksland gekomen, niet alleen om de Zilveren Medaille van Verdienste in ontvangst te nemen na zijn 25-jarig voor zitterschap-, ook om de „vaste kern" van de afdeling weer eens te ontmoeten met wie het al die jaren zo voortreffelijk werken was geweest. „Zonderde voortdurende aanwezigheid en aktie bereidheid van deze kern zou het Rode Kruiswerk onder de ogen van een voorzitter toch als een kaartenhuis in elkaar zakken", zo betrok dhr. Bos de anderen in de ver dienste die hem werd toegedacht. Van de Kringcommissaris dhr. ter Schegget hoorden dhr. Bos zowel als zijn opvolger, de nieuwe afdelingsvoorzitter burg. Oversier, welke eisen aan een „voorzitter" worden gesteld. Dat bleek zonneklaar uit de opsomming dat het voorzitterschap wel een eervolle funktie betekent te zijn maar dat het allerminst een „erebaantje" heten mag. Dhr. ter Schegget riep dhr. Oversier graag een welkom toe iii de kring van Rode Kruis bestuurders; de huldiging van burg. V.l.n.r. staand: oud burg. H. Bos en dokterR. P. Boot. Zittend: mevr. Tuinstra, dhr. C. Kardux en dhr. G. Robijn. Bos liet hij Uever over aan oud-burg. W. M. v.d. Harst als oud- Kringcommissaris, beter dan dhr. ter Schegget op de hoogte van de wederwaardigheden van de Dirkslandse afdeling en haar oud-voorzitter. Al snel liet dhr. v.d. Harst weten tijdens zijn 10-jarig Kringcommissarisschap geen problemen met de afd. Dirksland te hebben gehad en terechtwijzigingen waren dan ook niet nodig geweest, „'t Is een ijverig en vlijtig team" waarderde dhr. van der Harst in die vlijt en ijver dhr. Bos een belangrijke rol toekennend, wetend hoeveel werk er op de schouders van de voorzitters wordt gelegd. Het was dau ook van harte dat dhr. v.d. Harst zijn oud-coUega de Zilveren medaille opspeldde. Medaillereeks Onderscheidingen waren er voorts voor mevr. J. Bestman- Zoon, door dhr. P. Zoon en voor dhr. G. Robijn, alle voor 30 jaar trouwe dienst. Mevr. Tuinstra, lid van het bestuur kreeg een onderscheiding voor 10 jaar trouwe dienst en voorts viel een medaille, met lintje en oorkonde voor 10 jaar trouwe dienst ten deel aan: dhr. J. C. Blaasse, mevr. A. vanDam-van Dale, dhr. J. Groeneveld, mevr. J. Maliepaard, mevr. A. van Mourik-Troost, mevr. J. E. van Putten-de Keizer, dhr. L. J. Smits en mevr. S. van Wijk-Knops. Dokter R. P. Boot ontving uit handen van dhr. ter Schegget de medaille voor 20 jaar trouwe dienst. Overigens is dhr. Boot al een kwart eeuw aktief in het Rode Kruis bestuur. Penningmeester C. Kardux ontving een medaille i.v.m. verbondenheid aan de afdeling sinds 1960; sinds 1976 behartigt dhr. Kardux het penning meesterschap. Het bestuur van de Stichting Sa menwerkingsschool voor Middel baar Beroepsonderwijs Zuid-Hol landse - Zeeuwse eilanden deelt mede dat de M.E.A.O.-school in augustus a.s. zeker van start gaat. De school wordt voorlopig gehuis vest in Middelharnis, maar het be stuur blijft met kracht streven naar een definitieve vestiging in Oude Tonge. Als directeur van de M.E.A.O. school heeft het bestuur benoemd de heer P. A. G. van Bendegem uit Schoonhoven. De heer Van Bendegem is op dit moment nog werkzaam als adjunct-directeur aan een grote scholengemeenschap, met bijna 2000 leerlingen, in Gouda. Deze scholen gemeenschap bestaat uit een M.E.A.O., M.M.O. en een M.T.S. Hij hoopt met ingang van 1 juni a.s. daadwerkelijk te kunnen beginnen met de voorbereidingen van het eerste cursusjaar voor de M.E.A.O. in Middelharnis. Een adver tentie voor docenten treft u elders in dit blad aan. Op dit moment heeft de M.E.A.O. 92 aangemelde leerlingen. Het bestuur ver heugt zich erover dat geen enkele leerling zich heeft teruggetrokken omdat de school in eerste instantie in Middelhamis van start gaat. Er zal begonnen worden met 3 of 4 eerste klassen. De heer Van Bendegem verwacht dat er van deze 3 of 4 eerste algemene klassen al één speciale secretariaatsklas gevormd kan worden. De (meestal) meisjes die voor deze klas kiezen beginnen in het 1 e studiejaar al direct met een secretariaats opleiding. Zij kunnen in deze klas, naast Nederlands, de lessen in drie vreemde talen volgen. Hierdoor vervallen voor hen de vakken wiskunde en bedrijfsadmini stratie boekhouden). Bovendien is het de bedoeling om ook Spaans als vreemde taal in te voeren. In tegenstelling tot Engels, Duits en Frans, waarbij een opleiding op L.B.O.-C of M.A.V.O.-4 niveau is vereist, begint Spaans op een nul-niveau". De lessen Spaans beginnen helemaal van vooraf aan, met eenvoudige woorden en zinnen. De leerlingen die zwak zijn in Duits of Frans en toch twee vreemde talen moeten volgen omdat dit nu eenmaal op een M.E.A.O. voorgeschreven is, krijgen hier door de mogelijkheid om met een grotere kans op succes met een nieuwe taal te starten. Bovendien kunnen leerlingen die maar 2 vreemde talen in hun examen pakket hebben, door Spaans erbij te ne men, nu ook al in aanmerking komen voor plaatsing in de speciale secretariaatsklas tijdens het Ie studiejaar. Voor het 2e studiejaar kunnen de leer lingen vanuit de algemene Ie klassen kiezen uit: - de bedrijfsadministratieve richting - de bestuurlijke richting - de commerciële richting en - de secretariaatsrichting. Degenen die in de Ie klas al voor de secretariaatsklas gekozen hebben zullen meestal met deze studierichting doorgaan. Door enkele studierichtingen te combi neren krijgen de leerlingen uiteindelijk een keuze uit 7 verschillende mogelijkheden voor het 2e studiejaar. Er wordt in de 2e klas nog steeds lesgegeven in de meeste M.E.A.O.-vakken, maar het accent zal toch vallen op de vakken die het examen pakket in het 3e studiejaar gaan vormen. De heer Van Bendegem verwacht t.z.t. ook instroom van H.A.V.O.-5 leerlingen rechtstreeks in het 2e leerjaar. In veel gevallen kunnen zijn nl. het 1 e studiejaar overslaan. In het 2e schooljaar valt ook een stage van 6 weken bij het bedrijfs leven of de overheid. Voor M.E.A.O. leerlingen die immers beroepsonderwijs volgen is dit een uitermate belangrijke ervaring. In het 3e studiejaar doet de leerUng eindexamen in 6 vakken. Nederlands en Engels is voor iedereen verplicht. Boven dien moeten er nog twee kernvaicken van de geko2,en studierichting genomen wor den. De leerling mag daarnaast nog twee vakken kiezen om het examenpakket com pleet te maken. Het (landelijk) examen wordt afgenomen door een examencom missie bestaande uit de directie en do centen onder toezicht van een rijksgecom- miteerde. Gediplomeerde M.E.A.O. leerlingen hebben op dit moment een zeer grote kans op het vinden van passend werk, terwijl ook vele leerlingen hun studie voortzetten aan een school voor hoger beroepsonder wijs. Leerlingen die zich nog aan willen mel den of informatie wensen kunnen zich wenden tot hun schooldekaan of recht streeks tot de heer P. A. G. van Bende gem, tel. 01823 - 3317 (na 18.00 uur). FORD - TOYOTA Buitenboordmotoren voor VINGÈRLING 3-MIDDELHARNtS-TEL 01870-2518 Stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 1