Soc. Cultureel Centrum te Oude Tonge gaat 1625.000,- kosten; rechtse fracties haakten af „Zit u na Pasen nóg achter gesloten deuren?" Lentezorg voor kamerplanten CDA-spreker in Middelharnis Ondanks winst toch degradatie Heren 2 Intermezzo Wedvlucht Duffel Raad Oostflakkee: Oud-inwoner overleden Ds. P. H. van Trigt deed intrede in Herv. Middelharnis: Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS' DINSDAG 16 APRIL 1985 Met de stemmen van de 4 CDA-, en 2 SGP leden tégen, heeft Oostflakkees' gemeenteraad j.l. donderdagavond met een stemmen verhouding van 7-6 ingestemd met het voorstel van het College een bedrag van 625.000,te besteden aan de verbouw en inrichting van de voormalige RK school te Oude Tonge tot Sociaal Cultureel Centrum. De Muziekver. „Vooruit", de peuterspeelzaal, de bibliotheek en het RK kerkbestuur zullen in dat centrum de hen benodigde ruimte vinden. Overigens werd hen die ook door de rechtse fracties gegund; hun bezwaar gold de hoge kostenpost terwijl die in een eerder stadium op 370.000, was geraamd met welk bedrag de rechtse fracties nog akkoord hadden kunnen gaan. Nu voelden ze zich genoopt af te haken en dat betekende ook dat ze niet werden overtuigd door het verweer dat weth. v.d. Ree voerde. Hij rekende voor dat de gemeente aanmerkelijk duurder uit zou zijn wanneer de voorzieningen alle afzon derlijk zouden moeten worden gereali seerd, met inachtneming van o.a. de voor waarden tot beperking van geluidsover last, brandveiligheid e.a. Zo'n onderko men voor de Muziekver. schatte dhr. v.d. Ree op 225.000,— en een bibliotheek op ca. 450.000,waarmee de thans gevraagde investering al royaal over schreden zou zijn. Het Soc. Cultureel centrum zoals dat het College voor ogen staat zal aan alle te stellen eisen gaan voldoen, ook qua bereikbaarheid. De bibliotheek wordt op de eerste ver dieping gesitueerd welke met een lift be reikbaar wordt. Niet terwille van de luxe-, maar terwille van de invaliden en be jaarden die zo vatte dhr. Bamhard samen ook temidden van ons wonen en van alle voorzieningen mee mogen profiteren". In hun commentaren lieten de heren Hokke (CDA) en Breeman (SGP) weten de opzet veel te groots te vinden. „Een geldverslindend object", vond dhr. Hokke ervan, daarin bijgevallen door dhr. Breeman die voorzag dat de kosten lang niet zullen opwegen tegen het gebruik dat straks van het Centrum gemaakt zal wor den. W at echter het C oUege en naar bleek ook de fracties van WD en PvdA betreft moet het gebouw er snel komen omdat de aan wezigheid ervan een aantal huisvestings problemen op zal lossen. „Bij het afwegen van de plannen hebben we ook gekeken naar de voorschriften die we als plaatse lijke Overheid zelf hebben bedongen", liet weth. v.d. Ree weten toen hij wees op de zorg voor de brandveiligheid, de bereik baarheid en het voorkomen van geluids overlast door o.a. de oefenende harmonie. Dhr. v.d. Ree maakte daarmee duidelijk ook terwille van de kosten daaraan geen concessies te kurmen doen. De wethouder gaf toe dat de eerste calculatie wat op timistisch was geweest, anderzijds vond hij de nu geraamde kosten ook weer niet zo hoog dat die aan Oude Tonge niet besteed zouden moeten worden.... Bij de gevolgde hoofdelijke stemming bleken de fracties van CDA en SGP hun „tegen" te bestendigen. TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen beëdigd taxateur 01870-3477 03 DD DIRKSLAND Bijeenkomst „de Christenvrouw" Ver. „De Christenvrouw" afd. Dirks- land houdt D.V. 17 april om 19.45 uur haar vergadering in „Onder de Wiek". Mevr. Boot-Kooyman uit Dirksland neemt ons deze avond mee Op reis naar het eiland Padmos". U kunt zich deze avond ook opgeven voor ons reisje op 6 juni. Het doel van de reis is: „Gouden handen" in 's Heeren- berg. De kosten zijn 62,50 p.p. Leden en gasten zijn van harte welkom. Huurtarieven sportaccomodaties De raad ging akkoord met het verzoek van de Stichting LOS per 1 januari 1.1. de huur van de sportaccomodatie met 3% trendmatig derhalve te verhogen. De huurprijs van het sportveld aan de van Halenstraat werd vastgesteld op 4.120,- per jaar. M.b.t: de korfbalver. „Korvo" liet het College weten wat clement te zullen zijn wat de ingangsdatum van de verhoging betreft. In een schrijven beweert het be stuur van Korvo niet op de hoogte te zijn gebracht van de verhoging, zodat met die tegenvaller in de financiële opzet van 1985 geen rekening kon worden gehouden. Vanwege het College zal de juistheid van die bewering worden nagegaan. De cle mentie gaat overigens niet verder dan 1 juli van dit jaar, zo liet weth. v.d. Ree weten. Bezwaar Stichting Jeugdwerk ongegrond Het bezwaar dat de Stichting Jeugd werk Goeree Overflakkee heeft gemaakt tegen de beëindiging per 1 januari van de subsidie werd door de meerderheid van de raad ongegrond verklaard. CDA en SGP vertegenwoordigers spraken zich tegen die ongegrondverklaring uit. In hun kring leeft de mening dat de gemeente zeker nog drie maanden door zou kunnen subsidiëren nu de Raad van State dat ook aan de Provincie voor de tijd van drie maanden geboden heeft. „Laten ook wij ons dan niet aan onze verantwoordelijk heid onttrekken" riep dhr. Breeman SGP) op, gedachtig aan de Rijksbijdrage die toch aan de gemeenten wordt verstrekt. „Het geld dat we van het Ministerie krijgen is ter vrije besteding", liet weth. v.d. Ree weten. Volgens hem stoelt de verplichting aan de Provincie om nog enige tijd te subsidiëren op het feit dat de Stichting te laat van het stoppen van de subsidie in kennis werd gesteld en daarom OOLTGENSPLAAT Op donderdag 4 april j.l. overleed ten zijnen huize Noordhaven 110 te Zeven bergen, de heer Abraham van der Welle, echtgenoot van mevrouw W. M. van der Welle-Duim. De heer Van der Welle die de leeftijd van ruim 85 jaar bereikte, evacueerde in februari 1944 met zijn gezin naar Zevenbergen. Hij was werk zaam bij de Zaadhandel A. D. Hobbel. Kundig in dit vak, stichtte de overledene later een eigen bedrijf, hoofdzakelijk met de teelt van uienzaad. Voor dit produkt had hij zijn klanten op geheel Flakkee en die bezocht de heer Van der Welle vanuit Zevenbergen per fiets. Een ander vervoer middel gebruikte hij niet. Wijlen zijn vader, de heer Jan van der Welle was ook een groot aantal jaren bij de Hobbel's, zoals deze firma in de volks mond werd genoemd. Zeer bekwaam in de teelt van diverse zaden bracht hij zijn kennis over op zeer veel mensen in dit bedrijf; hierbij was ook zijn zoon Bram. Deze bouwde zelfs voor genoemde firma een z.g.n. zaadschuur om de bollen, etc. te drogen. De begrafenis van de heer Van der Welle had plaats in zijn geboorteplaats Ooltgens- plaat, dinsdag 9 april j.l., vanuit „de Mag neet", naast de Geref Kerk. De rouw dienst werd geleid door drs. J. H. Becker. geen tijd meer had om af te bouwen. Om dat wel te bereiken zal de Prov. subsidie nog een drietal maanden dienen te worden voortgezet. „Op louter formele gronden kunnen we niet meer subsidiëren, maar een andere vraag is óf je zou subsidiëren als de Stichting dat aan zou vragen" overwoog dhr. Bamhard (PvdA). Met 7-6 stemmen besloot de raad het bezwaar ongegrond te verklaren. Geen cent voor Flakkee..! De raad nam een portie van 11.460, voor gemeentelijke rekening in de kosten van een cursusprojekt sollicitatie/beroeps oriëntatie, te geven door de Stichting Volwasseneneducatie Goeree Overflak kee. N.a.v. de gevoerde discussie maakte weth. v.d. Ree de wrange constatering dat het Gewestelijk Arbeidsbureau vorig jaar t.b.v. cursussen aan werklozen een fonds van 750.000,beschikbaar had waar van niet één cent op Flakkee besteed is. Getracht zal worden in het vervolg daar van mee te profiteren. Voor dit jaar is er één miljoen beschikbaar waarvan al 4 ton is bestemd. Weth. Kroon maakte vanuit zijn infor matie bekend dat het niet de gemeenten-, maar de werklozen zelf zijn die een aan vrage in kunnen dienen voor het finan cieren van een cursus. Weth. A. Kroon beleefde deze avond zijn laatste raadsvergadering, na een wet houderschap van 11 jaar. In de vijftiger jaren maakte hij enkele jaren deel uit van deraadvanDenBommelomin 1968 inde gemeenteraad van Oostflakkee zitting te nemen. Het Afdelingsbestuur had ervoor gezorgd dat een weelderig boeket rode rozen de tafel voor dhr. Kroon sierde. Het gebaar riep bij hem, heel begrijpelijk, de nodige emoties op. Óp vrijdag 26 april zal van dhr. Kroon officieel afscheid worden genomen. MIDDELHARNIS Heren 2 van volleybalvereniging Inter mezzo is er afgelopen zaterdag niet in geslaagd om zijn 2e klas status te be houden. Weliswaar werd er met 3-1 van degradant Vovero uit Rozenburg gewon nen maar omdat naaste concurrent Spivo ook met 3-1 won degradeerde Heren 2 alsnog uit de 2e klasse C. Voor aanvang van de wedstrijd had Heren 2 in theorie nog een kansje om niet te degraderen. In de 1 e set werd er hard gewerkt door de thuisclub en de 15-8 setwinst was dan ook niet meer dan terecht. In de 2e set kreeg Intermezzo een inzinking; er werd rom melig en te geforceerd gespeeld, zodat Vovero het spel zelf kon maken en zo de set met 10-15 wist te winnen. Om zijn kansje op behoud nog niet te verspelen mocht Intermezzo nu geen set meer ver liezen. In de 3e set werd het redelijke spel van de 1 e set weer voortgezet en door goed werk van de spelverdelers Wim Versaevel en Jaap Kransse konden de aanvallers keer op keer het Rozenburgse blok om zeilen. Vooral Hans de Jong scoorde zeer veel. Deze set won de thuisclub met 15-6. In de 4e set kende Heren 2 een moeizame start. Vovero nam direct een 0-4 voor sprong. Toen nam Heren 2 weer het initiatief en met goed spel werd Vovero met 15-5 en met 3-1 verslagen. Nu moest er nog naar Spijkenisse gebeld worden voor de uitslag van de wedstrijd Kangoe- roes-Spivo. Kees Bijsterbosch belde naar Spijkenisse en kreeg te horen dat Spivo met 1-3 had gewonnen van het op de 3e plaats staande Kangoeroes. De teleur stelling was duidelijk op de Intermezzo gezichten af te lezen. Ondanks de winst op Vovero was men toch gedegradeerd. Heren 1 verloor zijn laatste wedstrijd in de promotieklasse met 0-3 van Rivo in precies één uur tijd. In deze wedstrijd HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening UZI 01870-3477 m DD 'S"' Kamerplanten hebben in de lente een extra duwtje nodig om weer helemaal op verhaal te komen. Dit geldt vooral voor die planten die in koele kamers hebben overwinterd. Een grotere pot, nieuwe potaarde en regelmatig mest zijn dan nodig. De tijd van het ongedierte is ook weer aangebroken. Als men de planten niet tijdig hiertegen behandelt, kunnen zij hier vroeger of later aan doodgaan. Regelmatige kontrole mag men dus niet vergeten. Wanneer een eerste aantasting gekonstateerd is, moet de plant meteen behandeld worden. Lees wel aandachtig de gebruiksaanwijzing. Dit om de be handeling zo effectief en veilig mogelijk te kunnen doen. Men moet de plant wel nog eens na- behandelen omdat men de eerste keer de nog niet uitgekomen eitjes niet kan be strijden. Planten zien er trouwens mooi en gezond uit als zij af en toe bespoten worden met wat bladglans. Houdt de spuitbus wel op de voorgeschreven afstand als u de bla deren bespuit en spuit er slechts een héél dun en regelmatig laagje op. MIDDELHARNIS P.V. „de Postduif' Zaterdag 13 april j.l. vond de eerste wedvlucht in het nieuwe seizoen plaats, de 219 ingezette duiven, bijeen gebracht door verschillende leden van P.V. „de Postduif', werden's morgens om 9.25 uur met een harde westelijke wind gelost, ondanks de veel te lage temperatuur wis ten de duiven toch nog mooie snelheden te behalen. De snelste duif van het concours, de 536135 van dhr. Bakker wist de 77 km; met een snelheid van 1395 mtr./min. te overbruggen. Dhr. Bakker die op deze eerste vlucht een prachtige uitslag maak te, werd op de voet gevolgd door de sterk spelende lieftiebbers C. Polder en H. de Vos, zoals onderstaande uitslag laat zien. De uitslag: D. Bakker: 1, 4, 5, 9, 18, 25, 29, 45; C. Polder: 2, 3, 19, 20; H. de Vos: 6, 7, 10, 12,17,22,26,28,31,38,41;A. Sarelse: 8, 27, 53; J. Groenendijk: 11, 23, 24, 32, 34,44,48; Gebr. v.d. Sluys: 13.14; Gebr. vanDriel:15,21,35,52;B.v.d.Doel:16, 33, 49; W. de Vos: 30, 40, 42, 43, 47,m 55; H. Springvloed Dubbeld Jr.: 36; R. Kievit: 37,51J. v.d. Valk: 39,45,50; E. Groenendijk: 54. A.s. vrijdag inmanden voor Strombeek, gem. afstand 95 km. vond een merkwaardig incident plaats. Eerste scheidsrechter Groos verplichtte coach Kees Bijsterbosch van Intermezzo tot een wissel wegens hetonwel" wor den van een speler (Martin van Os) die iets verrekt had. Dit vond de Intermezzo- coach erg vreemd omdat hij diezelfde speler enkele minuten later weer in mocht zetten. De setstanden waren: 8-15,7-15, 7-15. Uitslagen: Heren 1 -RivoO- 3 Heren 2 - Vovero3-1 Heren 3 - Vierpolders3-1 Heren 4 - Vovero 23-1 Jongens BI- Vovero3-0 Jongens B2 - Vovero 20-3 Jongens D - Vovero0-3 Dames 1 - Ekspalvo1-3 Dames 2 - Vovero0-3 Dames 3 - Vovero 31-3 Dames 5 - Spivo 73-1 Meisjes Al - Vovero2-2 Meisjes A2 - Spivo0-3 Meisjes B - Hollemare1-3 Meisjes D - V.C. Goereeafgelast De verschijning aan de discipelen van de opgestane Christus, Zijn Vredegroet en hun twijfels, waar over verhaald in Johannes 20 19 en 20a, hebben zondagmiddag voor ds. P. H. van Trigt (33) de tekst gevormd waarop hij, bij zijn in trede, zijn Evangelieverkondiging baseerde. Ds. van Trigt wilde de intrededienst in Middelharnis' Her vormde Gemeente niet anders doen zijn dan een goed getuigenis van Zijn liefdevolle bereidheid de macht van het ongeloof te doorbreken en zondaren tot Zich te trekken. Ook hen die zich, als de discipelen, in angst en twyfel hebben teruggetrok ken en Zijn woord „vergeten" had den.... Zoals ook de discipelen. Zijn treurende en wenende vrienden, Zijn woorden wa ren vergeten en zich uit mensenvrees achter gesloten deuren hadden terug getrokken. Daarin zag ds. het beeld van menig christen en van menige christelijke gemeente: „....er lig"t een dodelijke mat heid over de gemeenten en er lijkt geen werkelijke honger naar de verkondiging van het Woord van God te zijn", moest ds. met droefheid constateren. Het bracht hem met Paulus tot de vraag hoe hij bekwaam zou kunnen zijn de mensen uit de dood tot het licht, ter zaligheid, te brengen. „Het lijkt onmogelijk maar het is ge lukkig een Goddelijke werkelijkheid", ver heugde zich ds. van Trigt wetend niet op eigen kracht-, maar slechts op Gods be loften te hoeven vertrouwen in de strijd tegen de macht van het ongeloof Hij tekende hoe ook de discipelen met die macht te maken hadden gehad; het had hen verhinderd met Christus' woorden bezig te zijn. Ook zij staarden zich blind op de macht die de vijanden van Jezus hebben. Zij trokken zich terug, niet bereid te getuigen van de Levende, bang, schuw en krachteloos als ze waren: „Zitten vele huidige kerkelijke gemeen ten veelal óók niet achter gesloten deuren en wordt het spreken van menig christen niet gekenmerkt door een groot pessi misme en een grote moedeloosheid?" zo vroeg ds. van Trigt de gemeente af, wij zend op b.v. de jeugd die het veelal niet meer ziet zitten en de velen die het atom- geweld vrezen, ze weten dat het geen ander dan God is Die de geschiedenis van de wereld in Zijn hand heeft? „Het Anti Evangelie heeft grote in vloed", predikte ds.; ze heeft de mens met zijn mogelijkheden en ervaringen in het middelpunt gesteld, met abortus en eutha nasie als gevolgen daarvan en Zijn heil zame geboden voor huwelijks- en gezins leven zijn als achterlijk terzijde gescho ven. „Geloven we of zwijgen we, wéten wij dat de Heere leeft en dat de toekomst aan Hem is?" vroeg ds. de gemeente daarom af, wetend dat ook van hen die de hulp en liefde van Christus hebben er varen „zwijgend in een hoekje" zitten. Is er, na Pasen reden voor al die vrees?" was ds' radicale vraag. Rijk verkondigde hij de kracht van de Opgestane Heer' en zijn opzoekende lief de, zelfs als de deuren gesloten zijn want evenmin als de steen voor het graf vormen die voor Hem een belemmering. „Een heerlijk Evangelie", verkondigde ds. van Trigt; voor hen die niets verwachtten en niet meer rekenen met een levende Chis- tus. „Hij weet van onze twijfels, vrees en hardnekkig verzet. Hij is sterker dan al die krachten die u in de dood willen houden". Ds. liet zien hoe Christus de discipelen hun ongeloof en schuldige vrees niet ver weten had maar dat Hij hen met „vrede" groette wat zo tekende ds. aan zeker niet betekent dat Hij aan hun zonden en ongeloof voorbij zou gaan: „Hij onderging de bittere vloekdood aan het kruis om hen die Hem zoeken in hun vrees en droefheid te kunnen helen en troosten". Ds. kende de opdracht als dienaar van het Woord de gemeente allereerst deze vrede, als de groet uit het hart van Chris tus, te boodschappen en hij bad de ge meente zich met God te laten verzoenen nu hij de hand ter verzoehing uitstrekt tot hen die midden in de dood liggen. „Als we die vriendelijke handen die de tekenen van Zijn lijden dragen nog wegslaan dan wacht Gods toorn", waarschuwde ds. Niet meer de tekenen in Christus' han den die aanwijzen dat Hij de vrede met God voor ons heeft verworven worden nog gezien, wel de sacramenten die als tekenen gegeven zijn getuigen van de beloften van het Evangelie en ds. riep op die niet te verachten. „Zalig zij die niet gezien hebben en nochtans zullen hebben geloofd", zo citeerde hij de Schrift. „Zo hoop ik u Hem in de komende jaren voor te stellen", legde ds. van Trigt de gemeente voor: „dan zal de Heilige Geest u en mij van ons ongeloof overtuigen wanneer we het niet alleen met Hem durven wagen en zal er blijdschap zijn telkens wanneer een zondaar de Op gestane mag zien. Ds. wekte de gemeente op Zich te laten leiden heden nu Zijn Woord wordt gehoord en Zich aan en bij dat Woord te houden en het door te geven, in Zijn kracht en onbevreesd wetend dat het Zijn belofte is dat hij met degenen zal Zijn tot aan het einde der wereld. Na de prediking werden gezongen de verzen 12 en 13 vanPs. 118. Toespraak Zoals te doen gebruikelijk heeft ds. van Trigt zich als nieuw predikant in de ge meente in een korte toespraak gericht tot meerdere personen en verbanden, buiten en binnen de gemeente. Namens Classis en Ring werd hij daarna toegesproken door ds. v.d. Linden van Dirksland en namens de gemeente door ouderling A. Terlouw die hem en zijn echtgenote een hartelijk welkom toeriep en hem een zegenrijke arbeid toewenste waarbij de gemeente werd gevraagd ds. en mevr. in het gebed op te dragen. De gemeente werd opgeroepen de predi king niet te veronachtzamen: „verzuim is, verzet tegen de Koning der Kerk en der ving van de eigen zaligheid", waarschuw de dhr. Terlouw. Op zijn verzoek zong de gemeente haar nieuwe herder en leraar Ps. 20 1 toe. Maandagavond, 22 april a.s. houdt Mr. A. B. L. de Jonge uit Leiden een spreek beurt voor de CDA-afdeling van de ge meente Middelharnis. Het thema van de spreekbeurt is: Het christen zijn in de politiek en onze sociale verantwoordelijkheid". Deze vergadering begint om 20.00 uur en wordt gehouden in de vergaderruimte naast de R.K. Kerk te Middelharnis. Be langstellenden zijn van harte welkom. Mr. de Jonge is voor onze streek geen onbekende meer. Toen hij nog lid van de Tweede Kamer was, hield hij hier al eerder spreekbeurten. Tegenwoordig is Mr. de Jonge als medewerker verbonden aan het Ministerie van Justitie. VERVOLGVERHAAL door Fenand van den Oever - 45 - G. F. CallenbachB.V.—Nijkerk Ik ben bij d'n heer geweest.... Wég zakte ineens al z'n bravoure. Zo, hij had dus bij d'n heer een boekje over hem opengedaan en tegen over d'n heer zat Wil Struis, nou en die luisterde goed en die dacht natuurlijk: sjonge, is dat zó'n knul, die Arend-Michiel... Want 't was er natuurlijk het verhaal wel over hem. Hij voelde zich zacht worden als was en een beetje wegsmelten onder die paar woorden. D'n heer vroeg naar allemaal, dus ook naar jou. Zie je het, daar had je het Hij keek Wijnand aan met ogen, waarvan hij het gevoel had, dat ze straks op tafel zouden neerketsen. Hij wou zeggen: daar had ik bij willen zijn, maar hij miste de moed. 't Leek wel of Wijnand het zag, hij treuzelde maar door. We hebben het nog over leren gehad enzo.... Tooen sprak hij ineens vlotter, want langzaam was zijn aard niet. Ik heb je laten blijven, want het volk gaat alles niet aan. Dat was nog mooi van Wijnand, dat hij zulke dingen onder vier ogen besprak. We spraken over volk voor van de zomer. Er zijn mensen te veel, vertelde d'n heer. Minder schepen in zee en dat graven staat allemaal niet aan. We moeten dus gaan bedanken. Bedanken, bedanken, daar kwam het hoge woord. Nu moest-ie gauw zeggen: je behoeft mij niet te bedanken, Wijnand, ik was allang van plan om bij je vandaan te gaan.... Hij zei niets. Wijnand keek hem aan, strak en eerlijk. Maar/// wordt van de zomer matroos. Zonk de Zorg en Vlijt? Draaide de aarde om haar as in duizelingwekkende snelheid? Hij kort niet meer kijken. Als-ie niet oppaste, werden z'n ooghoeken kletsnat. Wat was dat toch voor een vreemde wonderlijke man? Hij ried je te gaan leren en ontnam je de gelegenheid ervoor, hij maakte ruzie en.... hèm matroos. Arend-Michiel snoot zijn neus zwaar. Wijnand deed alsof hij niets in de gaten had. D'n heer vond je eerst wat te jong, er is zoveel oud volk, meende hij. Hij vroeg: Kan ie boeten? Ik zei: Best meneer. Hij vroeg: Kan ie vissnijden? Ik zei: Best meneer: Hij vroeg: Kan ie het zonnetje schieten, als het moet, en sturen? Ik zei: Best meneer. Toen gaf-ie zich gewoimen. Och, je bent van een schipper geteeld, dat merk je aan alles. Arend-Michiel sprak geen woord. Hij kon niet. Hij zat maar naar Wijnand te kijken. Die man begreep hij nooit. Wij visserlui bereiken niets of we moeten ervoor sjappelen. Ik hoefje boekjes niet te hebben, jij kent de lessen. Maar d'r zijn jongens, die denken, dat het zomaar gaat. Jij hebt volgehouden, je bent een koppig kreng, we zullen nog weleens overhoop liggen. Maar dat je het wint, geloof ik niet. Toen, hij had al die tijd bijna op het tafelblad zitten staren, keek hij op, recht in zijn ogen: Zeg eens, Arend-Michiel, je wordt matroos, heb ik jou tegengewerkt? De beste zeilers hebben het bij tegenwind geleerd. En Arend-Michiel zei: Nee, ouwe, ik ga je nou een beetje vatten, je wordt welbedankt, mag ik gaan? Ja, ruk maar in. Het kwam er weer bars uit, alsof hij nijdig was om zoveel mogelijk die hij aan de dag had gelegd. Arend-Michiel van Roon nam zijn plunjezak en hij liep weg. Hij wilde hollen, maar hij kon niet. Het was of de spieren in zijn kuiten verstijfden en z'n hoofd als lood zo zwar werd. Dronken leek hij wel. Het was ook zo groot. Was het groot, matroos worden in deze tijd? Veel schepen lagen op, het volk kankerde aan de wal, ter visserij vrat het zoutje op.... Ze zeiden, dat het bedrijf kapotging, dat er geen toekomst voor hen meer was. Moest hij dan blij wezen? Ja, ja, hij was blij en al noemden ze nou duizend andere dingen meer, hij zou blij blijven.... En zó, in die vreemde stemming, strom pelde hij de straten van Vlaardingen door op huis aan. Thuis in de kamer was moeder alleen. Zo was hij het liefst bij haar. De meiden waren op de schuur. Vader en Chris zaten op zee. Moeder zat met een stoof onder de voeten en een bak aardappels op haar schoot te schillen. Zo had hij haar al honderdrnaal gezien, nu zag hij pas hoe vriendelijk ze naar hem keek. Hij bleef bij de tafel staan. Net als vroeger, wanneer hij iets hebben wou en het niet vragen dorst. Op het pluche tafelkleed lagen een paar verdwaalde suikerkorrels. Suiker mor sen betekende geluk, gold altijd. Het kwam uit. Hij wreef erover en ze sprongen weg, net viooltjes, Is er wat? vroeg moeder. Ze gaf hem een zetje. Hij keek op. Och, we zijn.... Hij slikte, want er propte iets voor het keelgat. We zijn afgemonsterd.... Dat begreep ze. Wijnand liet me nablijven.... Ze keek hem strak aan. Hij voelde het, moeder trok de woorden uit zijn mond. En? Toen vloog het er ineens uit Ik word van de zomer matroos bij hem. Wat, zei ze, matroos? Hij knikte. Kind, kind, de Heere zij gedankt, achttien jaar en al matroos. O, ik heb zo gebeden, dat je een man in de maatschappij mocht worden. Dat had opa moeten beleven.... Meer zei ze niet. Ze kwam op hem af en gaf hem een zoen. Daarna zweeg ze. Een poosje later ging ze de keuken in, een beetje met potten pannen morrelen. Toen Japie en Marie van de schuur kwamen, werd het finaal een gekkenhuis. Ze schreven met kaarsvet alsof-ie de bruigom was op de spiegel: voor Arend- Michiel, matroos bij Wijnand Hoogendijk. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 2