EIIAIIDEtl-tllEUWS Uit de Historie Aanvulling over Ouddorp en Goeree Jaarvergadering Sparta Hygiëa Ontmoetingsavond met film „HEAVENS HEROES" 4e Blad VRUDAG 12 APRIL 1985 No. 5386 Inzake het bezoek van Dr. Punt aan Ouddorp citeer ik allereerst E.N. van 9 september 1953: Neen, het was geen raadsvergadering, maar toch klommen de raadsleden Vrij dagmorgen de trappen naar de Ouddorpse raadszaal op. Zelfs de oude Job Padmos was nog van de partij en als hij met behulp van zijn stok de trap bestijgt zou men het hem niet aanzien, dat hij al naar de negen tig loopt. Daar komt ook Dominé Steur en dokter Ruizeveld, Mevrouw Kleijnenberg, meneer Baart de Ie Faille en de Rijks politie. En nast ons zit mevrouw Karsten uit Terborg, wier echtgenoot van 1895 - 1907 burgemeester van Ouddorp was, met haar zoon. Dierenarts Frijlink uit Middelhamis iser ook en zijn Echtgenote krijgt een plaats naast Dr. Punt, die hele maal vanuit Pretoria naar Ouddorp is gereisd om de oude banden, die tussen Ouddorp en Pretoria bestaan, weer nau wer aan te halen. Ongetwijfeld is het hart van mevrouw FrijUnk opengegaan, nu zij als nazate van de De Wet's en de Jou- bert's deze afgevaardigde uit Pretoria in haar landstaal hoorde spreken. Want deze dr. Punt kwam als Voorzitter van „die genootschap Oud-Pretoria" naar Oud dorp, om navorsing te doen over de voor vaderen van de stichters van Pretoria, dat in 1955 zijn 100-jarig bestaan hoopt te vieren. Geen wonder, dat Burgemeester Kleijnenberg er in een smeuiïg welkomst woord zijn verheuging over uitsprak, dat het eerste bezoek in Nederland van Dr. Punt Ouddorp gold. Uit burg. Kleijnenbergs rede daaruit, dit Ouddorp is oud, zei de burgemeester. De stenen van de torenvoet dateren uit het jaar 800 a 1000. Toen was het oude kerkje de St Annaparochiekerk wat geboek staafd kan worden uit een belastingstuk uit Dordrecht uit het jaar 1200, waarin mel ding gemaakt wordt, dat op het altaar geofferd werd de „Klepperstee" als dank voor een bijzondere uitredding der fa milie, De Hervorming kwam en de pries ter werd verwisseld voor de predikant. Dominé Pretorius verkondigde er het Evangelie. Vele veranderingen grepen er plaats in de loop der eeuwen en als het plankier in de kerk zou worden wegge broken, zouden vele grafzerken spreken van de namen van hen die hier hebben geleefd. De tijd ging door; de mensen hebben hier hun strijd gestreden tegen de Noormannen, die te Ouddorp landden. Dan waren hier de Kaaimannen, een naam, waarvan de naam Hameeteman af stamt, de Alemannen, de Grinwissen. Alles vertelt hier van het verleden. Zo ook de geschiedenis der familie Pretorius, die naar Zuid Afrika vertrok om er de vrijheid te grondvesten. De stad Pretoria is er het bewijs van en de burgemeester stelde het zeer op prijs dat Dr. Punt gekomen was om elkaar in deze moderne tijd de hand te reiken. Hij vertelde ook van de strijd tegen de zee, die de Ouddorpers de eeuwen door gestreden hebben, een verbeten strijd om de dijkdoorbraken de polders weer tot vruchtbare landouwen te maken. Een volk, dat zijn geschiedenis niet kens, is geen volk, zegt spr. en we waren onze geschiedenis vergeten. Het water is nu weer gekomen en we zijn door dat water tot de orde geroepen. Trots waren we op onze waterbouwkundige werken, maar de zee was machtiger. Maar nu komt u ons vertellen de geschiedenis van onze voor vaderen, waarvoor spr. Dr. Punt hartelijk welkom heet. Dr. Punt begint van achterafaan en schetst het meeleven van de Afrikaners in de ramp die Holland trof. Nog nooit is zo spontaan hulp geboden als toen. Namens de Burgemeester van Pre toria bracht hij de beste wensen over voor een succesvol herstel van het land. In 1955 zal Pretoria honderd jaar be staan. Het was Andries Wilhelmus Pre torius, de in 1798 geboren commandant- generaal der voortrekkers, die de Zoeloe- machten op 16 december 1838 aanBloed- rivier heeft verslagen. Daardoor konden de blanken zich in het binnenland neer zetten en werd de Hollandse taal en godsdienst er gevestigd. Martinus Wessel Victorius, de in 1798 geboren zoon van Andries, is de man geweest die Pretoria heeft gesticht. En de voorvaderen van deze mannen hebben in Ouddorp ge woond. Dominee Wessel Pretorius is daar van 1639 -1653 predikant geweest. Om streeks 1670 is de hier geboren Joh. Pre torius uit Goeree in Zuid-Afrika gekomen en werd de stamvader van het geslacht der Pretoriussen, dat zoveel heeft bijgedragen in de geschiedenis van Zuid Afrika. De hoofdstad. Pretoria, is naar hem genoemd en het ligt in de bedoeling om voor Andries en Wessel Pretorius een standbeeld op te richten. Er is reeds een „Eeuwfeest-album" ver schenen waarin met uitgebreid fotomate riaal de geschiedenis van Pretoris is vast gelegd. Op de band van dit boek prijkt het wapen van Pretoria en als Dr. Punt er een exemplaar van aan burgemeester Kleij nenberg overreikt spreekt hij er de wens bij uit .dat men hem behulpzaam wil zijn bij zijn arbeid om de geschiedenis van de voorvaderen van Pretoria te vervolmaken. Burgemeester Kleijnenberg had ook voor een tegenprestatie gezorgd. Hij bood Dr. Punt een door Dierenarts Frijlink in kleu ren uitgevoerd wapen van Ouddorp in lijst aan. En laat hij nu juist dezer dagen een aanbod van een antiquair gekregen heb ben vQor een oude ets van Ouddorp. „Ogenblikkelijk zenden", heeft de burge meester geseind en prompt was de ets van morgen bij de post. Het stelt Ouddorp voor nog met de spits op de toren, omringd door 't wijde land. Er onder staat een gedichtje, dat heden ten dage nog voor de V.V.V. geschreven kon zijn. „Hem die natuur bemint Kan hier naar schoonheid vinden, In weeld'rige landouw-, bij duin en hoge linden, Ja, Oudorp, net bebouwd biedt dit genoegen aan En noodt den stedeling om naar Dit dorp te gaan". Men schreef toen Ouddorp blijkbaar nog met één d! Bij de ets was ook een beschrij ving van verschillende Ouddorpse polders en ook deze dingen uit Ouddorps verleden mocht Dr. Punt meenemen naar Pretoria. In gezellig samenzijn werden ook nog oude ellestokken van eeuwen her be wonderd en waar Pretoria Elanden in zijn wapen heeft, toonde de burgemeester nog een elandshoorn, die te Ouddorp opgegra ven is. Mevrouw Karsten had een heel stel oude foto's meegebracht, waarmee Dr. Punt zeer ingenomen was en waarvan er verschillende zullen worden gereprodu ceerd. Belangstellend bekeek Dr. Punt de Polderskamer met de oude kaarten van Ouddorp en veel uit de geschiedenis van dit Oude dorp werd weer opgehaald. Bij het eeuwfeest in 1955 zond burg. K. deze: Boodskap van die Burgemeester van Ouddorp Als de winter hier haar intrede doet, zal onder stralende zon en kleurenpracht van vele bloemen Pretoria feest vieren. Haar eeuwfeest. Dankbaar zal herdacht worden hoe hon derd jaar geleden de grondslag werd ge legd voor Pretoria. Pretorius, naar wiens naam de stad is genoemd, was een der vrijheidshelden, die sterk door zijn geloof gaven en krachten in dienst stelde voor het vaderland en streed voor vrijheid en recht. Een hechte band is er tussenNederland en Zuid-Afrika; een hechte band tussen Pre toria en Ouddorp. In het jaar 1642 werd in Ouddorpse Pastorie geboren de stamvader van de stichter van Pretoria. Hoe wonderlijk is de wetenschap als in Ouddorp opgroeit Jo hannes Pretorius, door Jan van Riebeeck in 1652 de grondslag gelegd wordt voor de Unie van Zuid-Afrika. De naam van Ouddorps domineeszoon zal in lengte van dagen verbonden zijn met Pretoria. Oud dorp draagt als oudste nederzetting op het eiland Goeree en Overflakkee haar naam met ere. Haar geschiedenis ligt in het verre verleden. Op een veilige hoogte werd het centrum van het dorp gebouwd. In haar midden staat kerk en toren. Hier was het veilige toevluchtsoord als bij hoge vloeden de wateren van de Noordzee de lage landen overspoelden. Het was evenwel niet alleen de strijd tegen het water. Het Oude Dorp had ook te lijden van plundering en brandstichting, wanneer de vijand na geleden nederlaag de belegering van de nabijgelegen stad Goedereede moest opgeven. De laatste maal was dit het geval in 1604. In dagen van strijd en gevaar was het volk van Ouddorp één. Hoe dieper de nood, hoe groter de lotsverbondenheid. In het jaar 1639 komt Wessel Pretorius naar Ouddorp. Het waren jaren van ge vaar en strijd. De tachtigjarige oorlog woedt nog in volle omvang. Wallen en poorten, die bescherming kunnen bieden, ontbreken ten enenmale. Boven het geboomte steekt uit de toren met zijn witte spits; een baken voor de zeeman om de veilige weg te vinden over de wateren van de Noordzee of om over de brede stromen de thuishaven te be reiken. Wessel Pretorius dient de gemeente Oud dorp door de verkondiging van Gods Woord. Hij strooit uit het zaad van het Evangelie van Jezus Christus, dat vrede en rust geeft in het hart. Hij leeft met en onder het volk van Ouddorp. Groot is de vreugde in Ouddorp als in 1642 de kerkklok opnieuw zijn roep laat klinken; als de scahren opgaan naar de kerk. De roep: Rust hier, gij blijden, droeven Met al uw vreugd en kruis; Waar kan men beter toeven Dan in des Heeren Huis. HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening 01870-3477 m Het „Soli Deo Gloria", dat op de klok te lezen staat heeft een onderschrift ge kregen: „Door koud en breuk onnut gemaakt", „Door vier en liefd' aan stem geraakt". De oude klok sprak en spreekt nog tot de ziel van het volk van Ouddorp in blijde en droeve dagen; in dagen van dreiging en gevaar. Dag in dag uit, Jaar in jaar uit. Eeuw in eeuw uit. In 1642 riep de klok de bewoners van Ouddorp op om zich neer te zetten om te luisteren naar de bediening van Gods Woord door Ds. Pretorius. In 1642 riep de klok ook op om zich neer te zetten voor de bediening van de Heilige Doop. Wes sel Pretorius mag in het midden der ge meente zijn zoon Johannes Pretorius, ge dragen op de armen van zijn moeder, het zegel van het verbond op het voorhoofd leggen. Zij mogen hun zoon Johannes toebetrouwen aan Hem, die het leven gaf De gemeente spreekt in haar lied als het „Ja" der ouders verklonken is misschien hetzelfde als nu zovele malen: God zal hen zelf bevestigen en schragen, en op Zijn rol, waar Hij de volken schrijft hen tellen, als in Isrhël ingelijfd; en doen de naam van Sions kind'ren dragen". Hoe het ook zij, zeker is dat in Pretorius en zijn nageslacht bewaarheid is „en doe barmhartigheid aan duizenden dergenen, die Mij liefhebben en Mijn geboden onder houden". Als de vrede van Munster in 1648 ge tekend is keren rust en welvaart weer. De landman ploegt zijn akker. De schepen bevaren de wereldzeeën. Het kleine volk aan de Noordzee was groot in zijn geloof en als uit het hart gegrepen legt Mamix van Sint Aldegonde een lied op de lippen: „Ja, toen het bijna scheen, dat golven ende baren Hun verre boven 't hoofd onstuimig zouden varen. En hebben 's al gelijk verslonden in den grond. Zoo heeft ze 's Heeren hand verlost derzelver stond. O, grondelooze raad! o, hooge wonderdaden! O, wijsheid diep gericht, O, schatten der genade! Wie zoude toch Uw werk, de spoor van Uwe baan Doorgronden kuknnen Heer! of weerloos overslaan? Zo was het ten tijde van Pretorius leven in Ouddorp; zo was het m zijn nieuwe vader land. Als in Pretoria het gedenkteken ter ere van Pretorius opgericht wordt, laat dan ook dit lied de grondtoon van het blij en dankbaar gedenken zijn. J. A. KLEYNENBERG De burgemeester van Ouddorp Z-H (Ik citeer deze boodschap uit: „Preto- riana" van juli-sept. 1955). Uit hetzelfde nummer haal ik dit: 'n Hartbeeshuisie in Nederland Die hartbeeshuisies was kenmerkend van die tipe wonings wat deur die Trekkers in ons land opgerig is. Dit was tydelike huisies wat van ongehakte stene, strooi en hout aanmekaar gesit is om aan die een voudigste behoeftes te voorsien. Ons be sef nie altyd nie dat hierdie huisies ook in Nederland voor die begin van die eeu vry algemeen voorgekom het op die platte land. So'n huisie is 'n „Plaggenhut" ge- noem. Opmerking: Johannes Pretorius kwam in 1665 in Zuid-Afrika aan Nieuws uit Z.A."). Van burgemeester Kleynenberg las ik in E.N. van 30 december 1976 't volgende, onder dit kopje: „Flakkeese'' middag in De Bilt Enige honderden bejaarden hebben vrij dag en maandagmiddag een onvergete lijke fijne middag beleefd in de grote kantine van de nieuwe Rabobank in De Bilt. De direkteur van deze bank, een oud- Flakkeeënaar, had beide heren uitgeno digd om een lezing te houden over een van hun reizen. Het werd een reuze succes. Het leuke was, dat oud-burgemeester, Jac. Kleinenberg, die tegenwoordig in .Bilthoven woont, ook van de partij was en de bejaarden een poos lang heeft laten genieten van zijn dichterlijk talent. In de pauze werd iedereen getrakteerd op koffie met kerstkrans en het zit er dik in, dat er nog wel meer van deze Flakkeese middagen zullen worden georganiseerd. Martijn Sperling Over Martijn Sperling vond ik in „Op bouw" 1946; 6 augustus: Martijn Sperling overleden Te Ouddorp overleed Zondag een man, in den leeftijd van 72 jaren. Wiens naam en daden eens in alle kranten van de gehele wereld genoemd: Martijn Sperling. De Duitsche Keizer verleende hem per soonlijk, na den ramp van de Berlin, waar zeer veel Duitschers door hem gered wer den, een hooge onderscheiding. Het is aan deze onderscheiding te danken, dat hij niet in een concentratie-kamp het leven heeft gelaten. Nadat een vliegtuig in Ouddorp gevallen was, werd de Engelsche piloot bij den heer Sperling binnengebracht. Deze onder vroeg hem natuurlijk waarheen de tocht was geweest het was bombardement van Berlijn. Hij vroeg hem naar veel dingen, die wij niet weten mochten, de stemming in Engeland, wat „men dacht aan den overkant" van den duur van den oorlog enz. De heer Sperling maakte een fout, bij het afscheid van den piloot gaf hij hem een kaartje met zijn adres, als hij zijn hulp noodig mocht hebben. De piloot komt in Duitsche krijgsgevan genschap in Ouddorp, de commandant, woest dat de piloot zich niet direct over gegeven had vindt het kaartje van den heer Sperling en stelt deze direct in arrest. De heer Sperling werd naar Middelhamis vervoerd. De heer Taaie uit Sommelsdijk, met den heer Sperling bevriend, hoorde van de toe dracht van de arrestatie. Hij belde de Duitsche Kriegsmarine-commandant op, en toen dit niet hielp ging hij zelf naar Rotterdam en vertelde daar dat de Duit schers een man hadden gevangen ge nomen, die eens 600 Duitschers het leven had gered, begiftigd met de hoogste Duit sche orde voor menschlievend hulpbetoon en nu, als een minderwaardige gevangene opgesloten was en naar een concentratie kamp vervoerd zou worden. Er ontstond een strijd tussche;i Kriegs- inarine en de Duitsche autoriteiten te Ouddorp of de heer Sperling vrijgelaten zou worden of niet. De Kriegsmarine won en de heer Taaie kon met het bewijs van vrijlating naar huis. Zoo heeft de heer Sperling nog eens profijt kunnen trekken van zijn menschlievende daden. Emigratie Over emigratie uit Goeree en Ouddorp. In de Rubriek: Folklore en Taal schreef F. den Eerzamen, 2de serie nr. 81: In de artikelen over de „stad" Goede reede had ik het ook over de emigratie, die hier en in Ouddorp in de vorige eeuw bui tengewoon sterk was. Ik kreeg van be vriende zijde een lijst van personen, die van 1847 tot 1871, dus in 25 jaar tijd van Goedereede vertrokken zijn naar Noord- Amerika, mannen, vrouwen en kinderen, in totaal 751Er gingen hele huisgezinnen weg met 5, 6, 7 en 8 kinderen. In 1854 vertrokken 149, in 1866 110, in 1868 54 en in 1869 71Velen gingen tegelijk weg, op 20 april 1871 waren dat er 41Volgens de heer Voogd vertrokken er uit Ouddorp in 1887 wel 300, waarvan 90 met dezelfde boot. Stellig gingen er een aantal weg om het geloof Het merendeel der emigranten is naar Amerika gegaan uit armoede. Ik schreef er al meermalen over, hoe ellendig des tijds de toestand der arbeidersbevolking in al zijn schakeringen was. Amerika leek het beloofde land, waar werk en welvaart te vinden waren volgens de brieven van hen, die de stap gewaagd hadden. Hoe kwamen ze aan geld voor de emigratie? De in Amerika gevestigde familieleden, die het daar goed gekregen hadden, hiel pen door 't overzenden van reisgeld. Ver der verkochten velen hier alles wat ze bezaten, betaalden met de opbrengst hun reis en werden dan in Amerika verder geholpen. Er zijn heel wat verkopingen gehouden; veel antieke voorwerpen wer den in de wacht gesleept door opkopers of kwamen in handen van meer gegoede bur gers. Anderen wisten gelden voor hun overtocht te lenen en betaalden die af, als het hun beter ging. Op den duur zijn er in Grand-Rapids en andere plaatsen Neder landse koloniën ontstaan, eenjaar of wat geleden correspondeerde ik met Jansen, die als jongen in de Pieterstraat woonde; hij gebruikte een Goerees, dat nog veel oude woorden bezat, die nu hier niet meer gangbaar zijn en waar over ik destijds al eens schreef Als ik de namen der Goereese emigranten naga, dan zijn er veel bij, die nu nog in Goeree voorkomen; Bakelaar, Van Heest, Jongste, Lokker, Witte, Troost, Van Dam, Soeteman, Van den Houten, de Vries, Tanis, Van Wijk. Andere komen in Goeree niet meer voor: Lauwe, Van Es, Prol, Van der Made, Schaddelee, Kwaadland, DenHartog, Si- non, Emaus, Perrius. De ouderen in het dorp zullen er nog wel bekenden onder vinden. Op 20 december 1886 emigreerde de famiklie Perrius met vrouw en 3 zoons en 4 dochters. Een der jongens was een vriend van mijn oud-oom Jan; hij zocht hem op in de schuur toen hij uit Amerika overgekomen was ik herinner me nog altijd die ontmoeting: ik denk dat ik 10 jaar oud was. Ja, zo af en toe kwam er eens een die de heen en terugreis kon betalen, maar veel jaren waren er dat niet. In deze eeuw werd de emigratie minder, maar ik weet toch nog wel enkele namen van families te noemen: Thijs van Oostenbrugge, fam. Verhagen, Hein Prol e.a. Aantekening Ik denk dat er na 1847 geen of zeer weinig Afgescheidenen meer vertrokken zijn. 1847 is het jaar dat de Chr. Afgescheiden gemeente wegens de emigratie moest op geheven worden. In Goeree was een Afgescheidene, nl. J. Schaddelee, die emigreerde. In een brief deze week ontvangen van dhr. K. v.d. Houten van Stellendam, lees ik dat Cornells Lauwe, geboren 27-5-1798 te Goederee, 21-8-1847 vertrok naar U.S.A. Hij was lichtwachter bij de nieuwe ver lichting op de kerktoren van Goeree. Was die misschien ook Afgescheiden? De heer Van Houten schreef mij tegelijk, dat Jan Lauwe, geb. te Goedereede 13-7- 1786, eveneens lichtwachter op dezelfde plaats, emigreerde 21-8-1866 naar U.S.A. En dan nog dat Teunis Perrius, geb. 6 of 9 juni 1795 te Goedereede, en vuurstoker op de kerktoren van Goedereede vanaf 1 april 1829 t/m 30 september, 17 maart 1866 vertrok naar U.S.A. Deze Teunis Perrius was dus een andere dan die waarover ik eer schreef, en die 22 oktober 1845 geboren werd en december 1865 emigreerde. In de Maas en Scheldebode 23 en 30 mei 1890 (in E.N. opgenomen) lees ik: MELISSANT - Sedert 1 januari zijn reeds 25 personen vertrokken naar Noord Amerika. En in de Maas en Scheldebode, 4-8-11 april 1891 dit: Dat de zucht tot landverhuizing in het Noorden des lands nog niet afneemt, blijkt hieruit, dat in de vorige week alleen uit Friesland en Groningen ruim 400 per sonen naar Rotterdam vertrokken om van- Bloemen bestellen? Bloemenliuis Korteweg bellen Zandpad 68, Middelhamis Telefoon 01870 - 2328 daar per stoomschip „Veendam" de reis naar Amerika te ondernemen. En in een van de Grijsoordse Schetsen lees ik: De Frans-Duitse oorlog bracht armoede mee en een crisis, waar van onze vaders met ontzag spraken als de 80er jaren. Vele boerengesïachten, Bogerman, Kattestaart, Gebraad, Van Sint Annaland, kwamen tot de bedelstaf of emigreerden naar Ame rika. Toen de knecht Job Bogerman als gewoonlijk 's morgens kwam op „Zelden- rust" was de achterdeur open en lag een brieve op tafel „Wij zijn naar Amerika". Nederland verloor, als nu de greep op de buitenlandse markt. De meekrap een be langrijke bron van inkomsten was weg gevallen door de uitvinding van de menie. De haven was slecht onderhouden en dichtgeslibt, er was geen keersluis. Maar er woonde een arbeidzaam volk en onder burgemeester Bouwman werd de spreuk opnieuw bewaarheid Luctor etEmergo, ik worstel en kom boven. Dus ook uit Oostflakkee trok men weg. De naakte waarheid stond in Maas en Scheldebode 18 en 25 april 1890. MELISSANT - Deze week vertrekken weder personen uit deze gemeente om aldaar hun geluk te beproeven! Men ging in 't algemeen uit wat men noemde „doaien ermoe". De meesten ging het over de Grote plas beter. Niet altijd direct. Een vorige keer schreef ik al over een spijt- emigrant. En dan gebeurde ook 't volgende: Maas en Scheldebode 9 en 13 mei 1891 (InE.N.): HERKINGEN Uit deze gemeente vertrekt deze week weer een gezin naar elders en nu niet naar Rotterdam, maar naar Amerika. Op merkelijk is het dat de meeste emigranten van hier kennissen achterlaten op finan cieel gebied. De thans vertrekkenden arri veerden een vorigj aar uit Amerika, omdat het daar slecht was, heel slecht was. Vreemd! Wie mij iets meer vertellen kan over emigratie en de motieven er voor, doet mij daarmee een grote dienst. Er is op dit moment een professor in Nederland uit de U.S.A., die naar deze zaak een onder zoek doet. Als u mij helpt kan ik hem desgewenst helpen. Ook dhr. v.d. Houten hartelijk dank voor z'n brief Hij schreef ook nog: Op 26 februari 1834 werd het lenticulair lamplicht voor het eerst ontstoken, volgens een bericht aan Zeevarenden uit de Ned. Staatscourant van 4-3-1834. Strijd tussen remonstranten en contra-remonstranten Over de strijd tussen remonstranten en contra-remonstranten te Goedereede, vond ik in E.N. van 30 december 1959 een kott verhaal: Ten tijde van de reformatie hebben er te Goedereede ernstige twisten plaats gehad tussen de remonstranten. In 1616 werd er een predikant beroepen, genaamd Arend Romijn; verlatijnst noemde hij zich Adria- nus Romanus, die de remonstrantse be ginselen was toegedaan. In zijn prediking kwam duidelijk uit dat hij een echte Armi- niaan was; hij weigerde ook de catechis mus te verklaren. Dit veroorzaakte zoveel deining, dat zo wat de gehele gemeente met uitzondering van enkelen, zich van hem afscheidde. De kerkelijke historieschrijver Trigland deelt hierover mee, dat er door deze onlusten vanaf de 4e juni tot 22 november van het jaar 1617 geen godsdienstoefe ningen in de kerk gehouden werden. DE contra-remonstranten zochten verbinding met ds. Gosewinus Buytendijk die zich bereid verklaarde in het huis van een der ouderlingen (Gerrit Jansen) te komen prediken. Van Dirksland naar Goede reede was toen een moeilijke reis; het eiland Zuidvoome (Overflakkee) was toen nog van Westvoome (Goedereede) gescheidne. Ds. Buytendyk kwam met een veerbootje over en hij had bij zijn predi king zo'n grote toeloop, dat het huis te klein bleek om de vele hoorders te be vatten. Een verzoek om ds. Buytendyk in de kerk te laten optreden werd afgewezen, waarom enige ingezetenen naar Den Haag reisden om van hogerhand toe stemming te verkrijgen. Er werd hen ge raden „teroverstaan van de Magistraat" met het prediken in de kerk te beginnen. De magistraat en de kerkeraad stemde met het verzoek in en er werd bepaald dat op vrijdagmorgen, 19 januari 1618 ds. Buytendyk in de kerk zou preken. Toen die bewuste vrijdagmorgen de klok luidde om de kerkgangers op te roepen, kwam Goeree in rep en roer. De remon strantse predikant Romanus hitste een aantal vissers en wat straatrapaille op, om de kerkdienst te verstoren. Hij maakte de lui wijs dat in de kerk gewapende personen zaten, waarom men met geweren, hooi vorken en stokken naar de kerk trok, om er op los te slaan. Gelukkig kwam de baljuw met de ma gistraat tussenbeide, die de oproer kraaiers wist te sussen met de belofte, dat twee diakenen zouden worden gevangen gezet. D it nam echter niet weg dat het volk dat uit de kerk kwam onder wie zich ook ds. Damman van Ouddorp bevond, onder het geroep van: „Sla dood! Sla dood!" werd mishandeld, met vuisten geslagen en met stenen geworpen. De mishandelde partij beklaagde zich daarover in Den Haag, waardoor het volk nog meer ver stoord werd en afzetting van de burge meester, drie schepenen en een school meester eiste. De oproerlingen plaatsten zelfs geschut op de markt om, wanneer er van 's landwege krijgsvolk zou komen. OUDE TONGE - OOLTGENSPLAAT Door de samenwerkende jeugdvereni gingen van de Nederlands Hervormde Kerken te Oude Tonge en Ooltgensplaat wordt D.V. zaterdag 13 april a.s. een ontmoetingsavond georganiseerd te Oude Tonge. Op deze avond, welke onder de naam „Oosterlicht" plaats vindt, zal de film „HEAVENS HEROES" worden ver toond welke handelt over het leven en sterven van een politie-agent. De fikn gaat in op het leven, als mens, van de politie agent waarbij hij o.a. te zien is op de politie-academie en in z'n gezin als echt genoot. Na afloop van de film zal deze nog worden besproken aan de hand van een aantal opgestelde vragen. De film zal worden vertoond in het verenigingsgebouw „Activia" aan de Kolf- weg te Oude Tonge en is toegankelijk voor jongeren vanaf 15 jaar en ouder. Aanvangstijd is omstreeks 20.00 uur (19.30 uur zaal open), terwijl omstreeks 22.30 uur de bijeenkomst zal worden be sloten met een avondsluiting. Entree bedraagt 5,00 per persoon, koffie, frisdrank etc. te verkrijgen tegen geringe vergoeding. Alle jongeren vanaf 15 jaar en ouder worden hierbij van harte uitgenodigd deze avond te bezoeken! Woensdag 3 april werd de algemene ledenvergadering van Sparta Hygiëa ge houden. Even over achten opende voor zitter Ferwerda de vergadering en na de gebruikelijke agendapunten als de notulen van de vorige vergadering en jaarversla gen, werden er prijzen uitgereikt. De me daille-standaards waren voor de Spar tanen die in 1984 de beste resultaten behaald hadden bij de KNGV tumproe- ven. Eerste prijzen waren er voor: Jolien den Engelsman, Jolly Ferwerda, Danielle v.d. Berge, Pauline Haas, BiancaDriesse, Temara Polder, Leontien Hoogzand en Annemarieke Holster. Tweede prijzen voor Evelien Kern, Elza Lobbezoo, Mar jolein Verbiest, Than Vroegindewey, Leo- nie Boekholt en Monique Buurveld. En de derde prijzen voor: Jetske Boom, Marieke Broere, Marjan v.d. Boogert, Ellen Vroeg- indewei en Martha v.d. Boogert. De wis- selbekers gingen naar Leontien Hoogzand (onder de 12) en Aimemarieke Holster (boven de 12 jaar). Na de pauze kwamen de financiën ter sprake. Uit het overzicht bleek dat dit keer een kontributieverho- ging voor de gymnastiekafdeling onver mijdelijk was. Voorgesteld en goedge keurd werd; per 1 mei a.s. 1,ver hoging per lid/per maand (tot 18 jaar) en 2,verhoging per lid/per maand (bo^ ven 18 jaar). Ook voor degenen die naast b.v. gymnastiek, bij een andere afdeling van Sparta sporten, (keus uit basket, vol ley, trim- of jazzgym) gaan per 1 mei daarvoor de helft aan kontributie ekstra betalen (was 2,50). Bij de bestuursver- kiezing werden de dames Leida Spros', Marijke de Mey en Addie Kleingeld her kozen en voor Anton van Zijp kwam Dieneke Passchier in het Hoofdbestuur. Voorzitter Ferwerda nam afscheid van Anton van Zijp, overhandigde hem een aandenken en bedankte hem nogmaals, in het bijzonder, voor alles wat hij voor de volleybal (o.a. sekretariaat) had gedaan. Na de rondvraag werd het huishoudelijk gedeelte afgesloten en tot Bingo over gegaan. SCHERPENISSE Zeventig jaar getrouwd ^- Het echt paar Izak Quaak - Cornelia J. Quaak- Beeke was op 8 april 70 jaar getrouwd. De man is nog goed gezond en rijdt nog per fiets naar de soos. Mevrouw Quaak is al jaren aan huis gebonden aan de Platte- weg. Het jubilerende echtpaar heeft twee kinderen, één kleinkind, twee achterklein kinderen en twee achter-achterkleinkin deren. THOLEN Direkteur Gemeente Werken Per 1 augustus is tot hoofd Gemeentelijke Ontwikkeling Tholen benoemd de 35- jarige ir. H. Th. W. van Veen uit Waddinx- veen. Hij volgt de heer Guijt op, die om gezondheidsredenen de dienst heeft ver laten. De dienst Gemeentelijke Ontwikke ling met 36 medewerkers in de buiten dienst en 30 in de binnendienst is ver deeld in 3 afdeUngen. De Jieer J. v.d. Merbel heeft de afdeling administratie en juridische zaken, de heer A. W. Brouwer is hoofd van de dienst Bouwkunde en bouw- en woningzaken en de heer W. A. Blaas is hoofd van de dienst civieltech nische zaken. deze uit de stad te weren. De lands advocaat Johan van Oldenbameveld werd tenslotte de vrede-beslechter, die raadde de wapens neer te leggen en de gevangenen los te laten, waaraan gehoor is gegeven. De contro-remonstranten gin gen door met het vergaderen in huizen, wat af en toe nieuwe opschuddingen ver wekte, tot in november 1618, toen dr. Romanus door de Synode van Zuid-Hol land naar elders werd gedeporteerd. Ds. Buytendyk van Dirksland die het met gevaar van eigen leven voor de contra remonstranten had opgenomen werd te Goedereede beroepen, welk beroep hij aannam en als zodanig in juni 1619 werd bevestigd. Hij bleef er echter maar één jaar op 15 november 1520 preekte hij zijn afscheid en vertrok naar Dordrecht. J. L. STRUIK Davenschot 37 8141 BB Heino(Ov.) Tel. 05729 - 2244

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 13