EIIIVI1DEI1-I1IEUW5 Oostflakkees' begroting '85 sluitend; voor volgende jaren verscliuiving van investeringen nodig NIEUWS uit de Kerken Moestuinders verenigen zich in Nationale Moestuin Club V.V.D. suggestie personeelsbestand met 10% in te krimpen „Adalia^' presenteert 3e Blad VRUDAG 5 APRIL 1985 No. 5385 HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening 01870-3477 g „Sluitend, met nog een reëel Onvoorzien", dat kon worden gezegd van de Gem. begroting 1985 van de gemeente Oostflakkee en het was CDA'er C. L. M. de Wit die deze kwalificatie gebruikte toen dinsdagmiddag de begroting door de raad werd behandeld en vastgesteld. Dhr. de Wit bezag daarbü de aanwezigheid van een reëele Onvoorziene van 177.000, maar te voorzien is dat die betrekkelgke weelde in de komende jaren niet meer zal worden gesmaakt als niet wordt overgegaan tot het nemen van maatregelen zoals door B en W gesuggereerd: Een heroverweging van voorgenomen investeringen, verdere aanwending van reserves, verdere bezuiniging op de gewone dienst en verhoging van inkomsten, waren de suggesties. Maar waarom niet gewoon maar geluisterd naar WD'er dhr. Bax? Hij voerde in zijn beschouwing het middel aan om de financiële hemel van Oostflakkee weer wolkenloos te maken....! Pronjtbeginsel! Precies; het profijtbeginsel, dat wilde dhr. Bax graag toegepast zien, richting gemeentebestuur naar de Overheid die de gemeenten maar opzadelt met meerdere taken inclusief de kosten daarvan. Een koekje van eigen deeg, dat had dhr. Bax voor die Overheid in petto: „Aan het Ministerie van Defensie kunnen leges worden berekend voor het verstrekken van inlichtingen uit het bevolkingsregis ter, zo wees dhr. Bax aan, conform de gedachte van de raad van Zaanstad. Meer dere voorbeelden van legesberekening aan de Overheid somde dhr. Bax op, om via die „iets van de onrechtvaardigheid" die het Rijk de gemeenten aandoet te compenseren. Voorts meende dhr. Bax dat het perso neelbestand in Oostflakkee met tenminste 10% zou kunnen worden verminderd, temeer wanneer de uitvoering van de W.W.V. van de gemeenten naar de be drijfsverenigingen gaat. Overigens be greep dhr. Bax dat die vermindering niet van de ene op de andere dag kan worden bereikt, omdat het door natuurlijk verloop en een kritische vakaturevervulling zal moeten gelukken, maar het bereiken ervan zou de gemeente op jaarbasis 2 a 300.000 gulden schelen, waarmee z.i. de financiële hemel voor Oostflakkee weer wolkenloos gemaakt zou worden. De landelijke politiek liet dhr. Bax niet onbesproken, daarbij aanstippend dat m.b.t: de geruchtmakende RSV affaire het beleid van het CDA zwalkend was en dat van de PvdA hypocriet. Wat hem betreft doet het kabinet het zo slecht nog niet en dhr. Bax verheugde zich over de lichte daling van de werkloosheid. Op gemeen telijk niveau gezien vergeleek de heer Bax de coalitie van zijn partij met de PvdA als een goed huwelijk, met één gemeenschap pelijk doel, het welzijn en de welvaart van het „gezin", de gemeente Oostflakkee en haar inwoners. De houding van het CDA en de SGP achtte dhr. Bax, op een enkele uitzondering na positief te zijn. NED. HERV. KERK Beroepen te: Oud Beijerland L. W. Chr. Ruygrok te Bruchem en Kerkwijk; Waar- denburg-Neerijnen (toez.) J. W. Kirpe- stein, kand. te Nieuw Lekkerland; Oud Vossemeer A. Vos te Den Bommel; Has selt, G. S. A. de Knegt te Huizen. Bedankt voor: Oude Tonge L. C. Tals- ma te Wilsum. Aangenomen naar: H. I. Ambacht J. Quist te Tange-Alteveer; Kamerik A. A. W. Boon te Kamperveen. Toegelaten tot de evangeliebediening: H. Veldhuis, P. Breugelstraat20, Utrecht; J. L. v.d. Wolf, Krakelingweg 10, Zeist. Toegelaten en beroepbaar: L. Matthijs- se, Max Havelaarlaan 349, Amsterdam; J. de Zwart, Victorieplein 36 III H, Am sterdam; J. H. L. Riemen, Pelmolenplant soen 6, Utrecht. NED. GEREF. KERKEN Beroepen te: Zwartsluis en Marknesse W. in 't Hout te Doetinchem. GEREF. KERKEN Beroepen te: Arnhem (als legerpredi kant) G. Boerma, kand. te Velp, die dit beroep heeft aangenomen; Leeuwarden, drs. C. G. Warringa te Ylst; Amsterdam (ziekenhuispast.) M. A. T. van der Kooi- Dijkstra te Leimuiden, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar: Grijpskerk drs. P. K. Pilon, pred. van de Ned. Prot. Gem. te Luxemburg. Beroepbaarstelling: W. D. Davids, Henny Terhallsingel 106, Rijswijk(Z.H.); drs. J. Hoekstra, Pliniusstraat 19, Rotter dam; B. H. Sleeuwijk, Ted. van Berkhout straat 15, Kampen; W. Feenstra, Wogt- manstraat 582, Kampen. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te: Groningen-Noord H. J. J. Feenstra te Berkel-Rodenrijs; Apeldoorn J. Borgdorff te Axel; Urk Jt. Janssen te Loppersum-Westeremden; Zuidwolde i.c.m. Ruinerwold en Koekange E. Meijer te Brouwershaven; Alblasserdam i.c.m. Nieuw Lekkerland K. van den Geest, kand. te Zwolle. Wat pijnlijk was het voor dhr. Bax vast te moeten stellen dat de gemeente Oost flakkee van alle eilandelijke gemeenten zijn inwoners het zwaarst belast. Waar het College dan spreekt over „verhoging van inkomsten" tekende dhr. Bax aan dat dat niet ten koste mag gaan van een verdere lastenverhoging, maar dat juist de lasten zouden moeten worden verlicht! Dhr. Bax liet voorts zijn aandacht gaan over een veelheid van zaken, onderwijs, woningbouw en maakte hij zijn voorkeur duidelijk dat bepaalde taken die nu in gemeentelijk beheer worden uitgevoerd geprivatiseerdzouden moeten worden, zoals b.v. de plantsoenendienst. De bui tendienst van Gemeentewerken zou dan z.i. aanzienlijk kunnen worden ingekrom pen. „Op straat zetten moet op elke wijze worden voorkomen, daarvan mag uiter aard geen sprake zijn", stelde dhr. Bax met nadruk voorop. De vestiging van een streekarchivariaat in het gemeentehuis van Oostflakkee, wanneer dat straks leeg komt i.v.m. de bouw van een nieuw gemeentekantoor, leek dhr. Bax een prachtig middel om de kosten van het gebouw te drukken en voorzichtig speelde hij met de gedachte dat in het nieuwe gemeentekantoor tóch ook al is anders besloten een raads zaal en een trouwzaal zouden kunnen worden gebouwd? Nieuw personeel Opmerkelijk was het dat dhr. Bax later uren later ter vergadering mede verantwoordelijkheid zou nemen voor een voorstel in de personele sfeer dat door dhr. Bamhard werd ingediend. Dat gebeurde nadat de begroting ongewijzigd werd vastgesteld en de Meerjarenbegroting aan de orde van behandeling was gekomen. De suggesties die dhr. Bax in zijn alg. beschouwing m.b.t. het terugdringen van de personeelssterkte (het aantal zgn. for matieplaatsen) had gedaan waren ter sec retarie overigens als een bom ingeslagen, maar dhr. Bax mag niet worden veronder- CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te: OnstweddeD. P. Verdouw, kand. te Nunspeet; Zutphen G. van 't Spijker, kand. te Heino; Alphen a/d Rijn A. Baars te Dundas (Ont. Can.); Doorn- spijk enDrogeham P. D. J. Buijs, kand. te Apeldoorn. Tweetal te: Haarlem-C. P. D. J. Buijs, kand. te Apeldoorn en J. van 't Spijker, kand. te Apeldoorn; Westzaan P. D. J. Buys, kand. te Apeldoorn en S. Otten, kand. te Apeldoorn. Bedankt voor: Zwaagwesteinde B. de Graaf te Zierikzee; Vlaardingen P. Roos te Utrecht-N.; Tholen i.c.m. Oud Vosse meer K. Hoefnagel, kand. te Utrecht. Aangenomen naar: Nieuwpoort K. Hoeftiagel, kand. te Apeldoorn. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te: Gouda A. Moerkerken te Nieuw-Beijerland; Puttershoek L. Blokte Nunspeet. Bedankt voor: Oud Beijerland, Naald wijk J. W. Verwey te Ridderkerk; Bos koop R. Boogaard te Leiden; Meeuwen en Ouddorp W. Hage te Kruiningen; Haar lem i.c.m. Dovenzorg A. Bac te Bode graven; Rotterdam-Zuidwijk ca. J. Mijn- ders te Veenendaal; Randburg (Zuid- Afrika) J. C. Weststrate te 's-Graven- polder; Apeldoorn en 's-Gravenzande L. Blok te Nunspeet; Beekbergen en Leer dam E. Venema te Middelburg-Centrum. Ds. J. van Vliet tijdens intrededienst te Kapelle overleden: Woensdagavond is tijdens zijn intrede in de Gereformeerde Gemeente te Kapelle-Biezelinge op het aller onverwacht overleden ds. J. van Vliet op 63-jarige leeftijd, 's Middags was ds. van Vliet nog bevestigd door ds. J. de Pater van Krabbendijke met de tekst- woorden uit Jesaja 49 5. Groot was de droefheid en verslagenheid na dit over lijden van ds. van Vliet. In 1967 werd ds. predikant te Aagtekerke, en in 1981 ver wisselde hij deze plaats voor het Bra bantse Veen. Op 19 maart had ds. af scheid genomen van deze gemeente. Tij dens zijn leven was hij lid van het hoofd bestuur der V.G.S., lid van de Raad van Toezicht van „de Driestar" en deputaat voor de Jeugdzorg. De begrafenis vond plaats op 1 april j.l. op de begraafplaats te Kapelle. Vooraf werd een rouwdienst ge houden in de Ned. Herv. Kerk te Kapelle. steld dat het bij wijze van schrikreactie was dat hij instemde met het PvdA voor stel een tweetal HBO'ers aan te trekken, betaald uit de ATV (Arbeidstijdverkor ting) gelden, beiden op korte termijn, en beide voor 32 uur per week, de een voor de afd. onderwijs, op welke afdeling volgens dhr. Bamhard een onaanvaardbare druk ligt en een voor het Sociaal-culturele werk omdat in die sector dringend behoefte is aan een duidelijk beleid. „Beleidsinitia tieven van de gemeenjte zullen door moe ten gaan klinken want dat kan niet alleen maar aan het particulier initiatief worden overgelaten", vond dhr. Bamhard. Na de voorstellen, die ook letterlijk ter elfder ure werden gedaan laste de voorz., burg. de Vos een van de schorsingen van deze lange vergadering in teneinde als college zich over het voorstel te beraden. De vrucht van het College overleg bleek het advies aan de raad te zijn geen overhaste beslissingen in de per sonele sfeer te nemen temeer omdat nog niet met de afdelingen kon worden overlegd en omdat de invulling van de functie nog moet worden vastgelegd. Overigens ontkende de voorz. allerminst de noodzaak om krachten aan te trekken, met name op de afd. Onderwijs. Minder liet de voorz. dat gelden voor de afd. Sociale Zaken waar de dmk wat af genomen is. Wanneer nu iemand aan genomen zou worden zou dat kunnen be tekenen dat er per 1 januari 1986 op die afdeling mankracht teveel zou zijn. Ook zónder het voorstel van de PvdA fractie zou het College met een voorstel zijn gekomen een extra kracht voor de afd. Onderwijs aan te trekken, zo mogelijk al per 1 juni a.s., zo verzekerde de voorz. De toezegging daar d.m.v. het plaat sen van een advertentie werk van te maken deed dhr. Bamhard besluiten zijn voor stellen in te trekken. Temg nu naar de gehouden Algemene beschouwingen. CDA: Niet meer dan trendmatige verhogingen In de beschouwing van de CDA fractie, waarin dhr. C. L. M. de Wit een waar derend woord liet horen over het kabinet, maar anderzijds vaststelde dat een ver dere verlaging van het minimum inkomen en sociale uitkeringen voor hem niet meer aanvaardbaar zijn, liet dhr. de Wit ook weten dat zijn fractie niet voelt voor meer dan trendmatige verhoging van de belasting. Dat liet hij evenwel niet gelden voor de reinigingsrechten omdat z.i. een aanpas sing van het tarief aan de werkelijke kosten niet kan blijven worden uitgesteld. „Uit de reserve wordt nu ca. 100,per aansluiting bijgepast", zo gaf hij weer. Zijn advies was direct tot een ombuiging/ aanpassing over te gaan ter voorkoming van een later schokeffect. Zijn bezorgdheid maakte dhr. de Wit bekend over de grondexploitatie en hij was er benieuwd naar hoe hoog in Oost flakkee de stringente woningnood is. De rest van de korte beschouwing bevatte wat vragen die kennelijk niet van hoge inportantie waren waarop dhr. de Wit besloot met Gods zegen toe te wensen aan allen die aan het welzijn van de gemeente hun medewerking geven. SGP: Waarheen onderweg? Niet dat de economische en financiële problemen hem niet zouden hebben aan gesproken, maar 't was vanuit een diepere bewogenheid dat dhr. J. van Dam (SGP) zich in zijn beschouwing afvroeg waar heen, land, volk en gemeente op weg zijn. Hij hoopte dat dat voor ieder de vraag van elke dag zou zijn. Dhr. van Dam ver woordde zijn zorg daaromtrent, wijzend op de destmctieve krachten die bezig zijn de gebinten van Staat en maatschappij restloos in de vemieling te helpen, in naam van de absolute vrijheid ofwel de mondig heid van de mens. Daarbij dacht dhr. van Dam ook over de steeds meer ingang vindende euthanasie en de legalisering van de abortus: „erger als ooit in Nazi Duitsland is voorgekomen", vond hij. Het begrotingsresultaat beziend en ken nis genomen hebben van de zorg voor de komepde jaren adviseerde dhr. van Dam verlichting te zoeken in het heroverwegen van geplande investeringen. Hij hoopte dat het College het in de komende jaren, waarin de tering naar de nering zal moeten worden gezet, het niet in de eerste plaats in de verhoging van belastingen zal zoeken. De heer van Dam besloot zijn beschou wing met de oproep temg te keren tot 's Heeren inzettingen en geboden opdat niet grote schade en hinder zal worden op gelopen en zelfs het eigen leven verloren worde „Aardse machten looft den Heere, geeft den Heere sterkt' en ere", zo was zijn oproep. „Onze fractie acht het meer dan wense lijk, dat de besluiten integraal worden ge nomen en ook zo worden voorbereid, rekening houdend met de onderlinge rela- tielijnen. Wij zijn van mening, dat ad hoc beslissingen ingegeven door arbeidsrech telijke verhoudingen nimmer kunnen lei den tot een doelmatig besluitvormings proces", zo spreekt dhr. G. W. L. Poort- vliet (PvdA) via het college tot zijn een voudig kiezersvolk dat zulk woordgebmik wel in de pet zal hebben gegooid. (Mocht dhr. Poortvliet hebben bedoeld de hele raad in de besluitvorming te be trekken en niet alleen de fracties van de coalitiepartners, dan heeft zijn fractie zich daar weinig van aangetrokken; zie eerder genoemde voorstellen, waarover CDA en SGP niet eens waren ingelicht') In het verloop van zijn beschouwing constateerde dhr. Poortvliet dat ten gevolge van het doorvoeren van de decen tralisatie door de Overheid de werkdrak op Rijksambtenaren afneemt terwijl hun aantal toeneemt. Omgekeerd evenredig is dat het geval met de gemeente-ambtenaren die steeds meer worden belast terwijl hun aantal steeds verder wordt ingekrompen. Sprekend over de financiële toekomst stelde dhr. Poortvliet vast dat er voor de komende jaren toch enige dekking zal moeten worden gevonden. Het interen op de reserves van 11,5 miljoen naar 4,3 miljoen achtte hij verantwoord, omdat daarin zijn verwerkt de bouw van het nieuwe gemeentehuis, de vernieuwing c.q. de aanleg van de riolering, het extra onderhoud van wegen, vervanging van het Mavo-gebouw en de bouw van het Vereni gingsgebouw te Oude Tonge. Spr. meende dat daarmee het maximale voorzieningenniveau zal zijn bereikt. Wenst men toch nog een verhoging daar van, b.v. een overdekt zwembad, dan zullen daarvoor de middelen in de be- lastingfeer moeten worden gevonden. „Onze inwoners kunnen zelf kiezen", zo legde hij ieder voor. Na zijn blik te hebben laten gaan over tal van zaken als sport, onderwijs en de signalering van een aantal knelpunten daarin, verklaarde dhr. Poort vliet dat het geven van goede voorlichting, goede informatie en een tijdige inspraak bij zijn fractie hoog in het vaandel staat. Een informatieblad en een speciale amb tenaar voor voorlichtingszaken achtte hij daarom en goede zaak te zijn. Zijn aan dacht ging voorts over een veelheid van zaken, zelfs over het op juiste hoogte leggen van trottoirbanden, het verzoeken van maatregelen bij de Langstraat tegen het sluipverkeer. Een recreatief fietspad bij de Schaapsweg behoort ook tot de PvdA verlangens, zo liet dhr. Poort vliet weten. Overigens realiseerde hij zich dat alles wat wenselijk is niet altijd haal baar is. „Toch zullen we zo effectief mogelijk moeten werken om met zo weinig mogelijk middelen een zo hoog mogelijk rendement te halen", bedacht hij, daarbij het College alle steun toezeggend. Beantwoording door het College T.a.v. de algemene strekking van de be schouwingen had de voorz. drs. de Vos enkele opmerkingen. Zorg omtrent de financiële verwachtingen, daarin ver woord bleken door het College te worden gedeeld en het leek hem dat ernst dient te worden gemaakt met de suggesties zoals gedaan. „Heroverweging van geplande investe ring" heeft de voorkeur van het College, z.i. ook de meest logische wanneer het erom gaan de lasten voor de burgers niet te verzwaren. Pas na afbouw van het dien stenpakket, zoals dat thans wordt geboden zal bezuiniging op de gewone dienst kun nen worden bereikt. „Echter, tegenover verdere wensen van de burgers staan uit gaven die betaald zullen moeten worden", verzekerde de voorz., herinnerend aan de werking van het zgn. „communicerende vast, waar enerzijds wat wordt wegge nomen zal anderzijds moeten worden bij gevuld", liet hij als logisch gevolg gelden. T.a.v. de reinigingsrechten had de voorz. enkele tegenstrijdige opmerkingen gehoord die varieerden van een directe verhoging tot het handhaven van de huidige tarieven. Nu te verhogen is wettelijk niet mogelijk. De verhoging die moest worden toegepast is een gevolg van de verplichte afvoer van vuil naar de vuilverwerking nu nog bij wijze van proef wat hoge kosten met zich meer heeft gebracht. Het tarief van een meerpersoonshuishouden is 165, per jaar; in gemeenten die nog mogen storten bedraagt dat tarief veelal nog geen honderd gulden. Het was voor de voorz. de vraag of de leges aan het Rijk metterdaad kunnen worden verhoogd, zoals door dhr. Bax, in navolging van de gemeenteraad van Zaan stad gesuggereerd. De voorz. verklaarde naar de haalbaarheid ervan te informeren en er zeer alert op te zijn. M.b.t. dee promotie van de gemeente moet niet op de laatste cent gekeken worden, in de wetenschap dat ook hier de kosten voor de baat gaan. M.b.t. de be schikbaarheid van industriegrond ver klaarde de voorz. dat geen grond bouw rijp zal worden gemaakt of meerdere grond zal worden aangekocht vooraleer duidelijk is dat ze kan worden afgezet. Het investeringstempo zal ook ten dezent wor den teraggedrongen. Het uitgeven van gronden te relateren aan arbeidsplaatsen leek de voorz. wat moeilijk al kon hij het principe wel be amen. De waarheid ligt z.i. in het midden en gezien de huidige situatie leek het de voorz. ongewenst dat tot voorwaarde te verheffen. Blijvend zal aan de weg moeten worden getimmerd en de bedrijvigheid in de ge meente te bevorderen. Er is nog 6 a 7 ha industriegrond in de gemeente beschik baar. Gevraagd naar evt. aanvragen voor de oprichting van windturbines verklaarde de voorz. dat geen aanvragen zijn ingediend. Het was hem bekend dat de Emgo werkt aan het gereedmaken van een eilandelijk plan. „Het ambtelijk apparaat" was door meer dere sprekers aangesneden. M.b.t. het ouder raadhuis is door de raad besloten dat dat in gebmik blijft voor het houden van raadsvergaderingen en het voltrekken van huwelijken. Of er een Streekarchiva riaat in gevestigd zou kunnen worden leek de voorz. een vraag van latere orde. Eerst dient een Streekarchivariaat tot stand te worden gebracht en alleen dat al leek de voorz. een hele puzzel te worden. De moestuinders in Nederland kunnen zich vanaf nu organiseren in de Nationale Moestuin Club. Doel van de club is om de belangen van de moestuinders bij de prak tische uitvoering van hun hobby zo goed mogelijk te behartigen. Deze club is tot stand gekomen in samen werking inet de uitgever van het blad Moestuin, die alle abonnees het lidmaat schap gratis heeft aangeboden. Daardoor kan de nieuwe club starten met mim 17.000 leden. Alle leden ontvangen een paspoort, waarmee men kan profi teren van een uitgebreid service-pakket, uiteraard afgestemd op de wensen van de amateurtuinder. De club gaat zich om. bezighouden met aantrekkelijke aanbiedingen, zoals kor tingen op produkten en artikelen, maar ook met reizen, cursussen en evene menten. Zo is er al een samenwerking tot stand gekomen met de Flevohof. Vanaf mei worden er op iedere zaterdag voor lichtingsdagen georganiseerd voor de moestuinder met als sluitstuk de Natio nale Moestuindagen, begin september. Leden kunnen gratis advies krijgen via een speciale informatielijn „De Groene Telefoon", die iedere eerste zaterdag van de maand open staat voor vragen (iedere eerste zaterdag van de maand tel. 085 - 514811). Deskundigen zitten klaar voor een direct antwoord. Verantwoording Woord Daad De Penningmeester van Woord Daad ontving tijdens het Ie kwartaal van 1985: Ned. Herv. Gemeenten2057,41 Kijkdoos Machteld Kievit.38,25 Spaarbus kinderen Alderliesten17,65 Projekt Water - Groen van Prinstererschool Middelhamis382,00 Verkoop zeep en kaarten624,30 Rente Bank32,30 Totaal3151,91 Hartelijk dank. Giften voor het „Lia Jongejan-Projekt" te Haïti kunnen worden overgemaakt op nr. 3613.13.722 van de RABO-bank te Stellendam, t.n.v. Woord Daad, Goe- ree Overflakkee PREDIKBEURTEN ZEELAND Zondag 7 april 1985 (Ie Paasdag) SINT ANNALAND - Herv. Gem. 10.00uurds.A.vanHerkenl8.00uur ds. A. B. Cysouw van SintPhilipsland -Ger. Gem. 9.30,14.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Gem. in Ned. 9.45, 14.15 en 18.15 uur leesdienst. Maandag 8 april 1985 (2e Paasdag) SINT ANNALAND - HerV. Gem. 10.00 uur ds. A. vanrierK-Crer. Gem. 9.30 uur ds. J. C. Weststrate van 's Gravenpolder - Ger. Gem. in Ned. 9.45 uur leesdienst. Zeker wordt aandacht besteed aan de beginnende moestuinders, terwijl in sa menwerking met een aantal toeleverings bedrijven een zgn. beginnerspakket op de markt zal worden gebracht. Volgens onderzoek blijken er nog vele tienduizenden mensen te zijn, die graag met een moestuin zouden willen beginnen, maar nog niet over grond beschildken. Op dat gebied wil de Nationale Moestuin Club gaame haar medewerking verlenen. Minister Ir. G. Braks (Landbouw en Visserij) heeft overigens begin maart nog verklaard te zullen nagaan in hoeverre er mogelijkheden zijn voor de realisatie van volkstuincomplexen, zodat wellicht een deel van de lange wachüijsten (ca. 100.000) kunnen worden weggewerkt. Voor 43,90 per jaar is men lid/abon nee, waarvoor men een paspoort krijgt en maandelijks de toezending van het blad Moestuin, waarin ook de activiteiten van de club worden vermeld. Voor 25,kan men ook clublid wor den, maar dan ontvangt men slechts 3 x het blad Moestuin. Wel kan men een heel jaar gebmik maken van de faciliteiten. Opgave, ofwel nadere informatie bij de Nationale Moestuin Club, Postbus 3055, 6802 DB Arnhem, telefoon 085 - 421237. STAD AAN 'T HARINGVLIET Kollekte SIMAVI De gehouden kollekte voor SIMAVI heeft opgebracht 1.060,50. Alle medewer kenden hartelijk dank. STAD AAN 'T HARINGVLIET Op vrijdag 12 april geeft de toneel vereniging „Adalia" uitvoering aan een blijspel in vier bedrijven van Joh. Zon- raiter, getiteld: „Niets veranderlijker dan een mens". Het stuk speelt zich aften huize van fam. Weggelaar, waar het niet altijd koek en ei is tussen de gezinsleden onderling. En zoals de titel van het stuk al doet ver moeden zullen onverwachte wendingen aanleiding geven tot komische situatie's, die de acht enthousiaste spelers van de nu drie jaar oude vereniging met veel spel- plezier hebben ingestudeerd. Plaats van uitvoering is ook dit jaar weer „'t Trefpunt" te Stad aan 't Haringvliet. De aanvang van het stuk is om 19.30 uur. Kaarten zijn, behalve aan de kassa, óók in de voorverkoop verkrijgbaar bij: Boekhanael Vroegindewey, Middelhariiis Rijwielhandel Kamp, Stad aan 't Haring vliet en Jannie Maasdam, Specht 3, Sommelsdijk. Over het gemeentekantoor aan de Voor straat konden nog geen concrete mede delingen worden gedaan. Het College heeft een makelaar in de arm genomen om de markt te verkennen. Ver koop lijkt niet gemakkelijk te worden temeer omdat het pand onder Monu mentenzorg staat. Er zoii b.v. kunnen worden, gedacht aan een woonvorm voor ouderen. De conclusie van dhr. Bax dat op perso neelsbestand en -kosten 10% bezuinigd zou kunnen worden werd door het College zeker niet onderschreven. Wel zal naar efficiency verhoging worden gestreefd en dat zou een bezuiniging tot gevolg kunnen hebben. Het ging de voorz. evenwel te ver nu al cijfers te noemen. Het deed de voorz. deugd dat Oostflakkee terwille van be zuinigingen nog geen mensen heeft moe ten laten afvloeien. Voetbalcantines mogen volgens de drank en horecawet slechts van een uur voor-, tot een uur na wedstrijden geopend zijn, zo liet de voorz. weten op de vraag dien- omtrent van dhr. van Dam. Het College gaat er vanuit dat de Verenigingen zich aan die richüijnen zullen houden. Ook weth. AKroon nam een deel van de beantwoording voor zijn rekening, met name waar het de verdeling van woon- mimte betreft. Er zijn in de gemeente mim 400 aanvragen waarvan mag worden aan genomen dat de helft direct een woning zou accepteren. De situatie van straten en wegen noemde dhr. Kroon „niet zo best" mede ten ge volge van de winter. Herstel, waarvoor extra geld nodig zal zijn, heeft alle aan dacht van het College, te beginnen met de Emmastraat in Den Bommel. De bevolking zal dienen te worden ge vraagd naar beperking van het vuilaanbod om de kosten van vuilafvoer te beperken, zo liet dhr. Kroon weten. Plannen daar toe worden nader uitgewerkt. Een pas opgerichte stichting gaat zich bezig houden met het opknappen van oude gereedschappen die in derde wereldlan den weer zullen worden gebmikt. Werk lozen zullen zich daarmee gaan bezig houden. Het door en voor werklozen op gezette schillenboerproject bleek geen perspectief te bieden omdat niemand be reid is voor aardappelschillen 10 cent per kg te betalen terwijl de consumptie aard appel maar 11 et. per kilo doet. Weth. v.d. Ree sprak in zijn beant woording zijn verheuging uit over de waardering die hier en daar in de be schouwingen, over het gevoerde beleid, werd verwoord. Zorg bestaat er, zo liet dhr. v.d. Ree weten, over het tempo waarin voorschrif ten in he tonderwijs worden ingevoerd met „hier en daar wat spanningen" als logisch gevolg. M.b.t. de arbeidssituatie trok dhr. v.d. Ree een vergelijk met het eind van de vijftiger jaren toen de pendel in opkomst kwam. Te zwaarder weegt daarom de verantwoordelijkheid er voor te zorgen dat zoveel mogelijke onderwijsvormen voor de jeugd bereikbaar zijn. Spr. betreurde het dat op grond van de beschikking van de Staatssecretaris de MEAO in Middel hamis en niet in Oude Tonge gesticht zal worden. M.b.t het accomodatiebeleid hoopt dhr. v.d. Ree dat op 9 april de eerste spade in de grond kan voor het nieuwe verenigings gebouw in Oude Tonge. Van de zijde van het College wordt ingestemd met de constatering van de raad dat de sportaccomodaties voldoende zijn al zullen enkele nog wat aanpassing die nen te ondergaan. De bouw van een nieuwe MAVO in Oude Tonge noemde dhr. v.d. Ree een technische noodzaak. In de meerjaren planning is daarmee dan ook rekening gehouden. Alvorens de raad in tweede instantie aan het woord kwam werd de vergadering geschorst voor de traditioneel geworden broodmaaltijd in hotel Hobbel. Na de heropening bleek de raad het snel eens te kunnen worden en werden het beleidsgedeelte en de kapitaalsdienst vlot vastgesteld. Ook het investerings- en dekkingsplan 1985/1988 werd vastgesteld alsook de meerjarenramingen daaraan verbonden. Niet alle uitgaven, waartoe overigens nadere voorstellen zullen worden gedaan, kunnen worden gedekt. Op korte termijn lukt dat wel door rentebij schrijving van de nog niet aangewende reserves, maar op de langere termijn zullen investeringen moe ten worden vooraitgeschoven. Tot het doen van die investeringen werd echter niet nu besloten. Het investerings- en dekkingsplan noch de meerjarenbegroting mochten als een kredietverstrekking wor den beschouwd, méér als een „organisa torisch financieel management middel", zo legde de voorz. de raad voor. De bespreking was dan ook niet al te uitvoerig, wel ging het nog even over een mogelijke uitstel van de bouw van een nieuwe brandweergarage a 2 miljoen. Uit stel daarvan wordt echter ten sterkste ontraden omdat dat in hoge mate de plannen tot verbetering van de dorpskem Oude Tonge zou fmstreren. 4: Ni N: Ni H: N: 4:

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 9