EIIIVI1DEn-niEUW5 Overdenking uit de Heilige Schrift Jonge schilders uit Zuid Holland Begrafenisonderneming „VOORZORG" ANWB-Zeeland hield jaarvergadering Fotowedstrijd rond „100 jaarautomobielhistorie" Fanfarekorps der Genie te gast bij jubiierend „Vooruit" Tentdag in Sommelsdijlc HET '^KUkVENSTER EHBO-examens afgelegd Uitslagen Damvereniging „Denk en Zet" 2e Blad VRUDAG 5 APRIL 1985 No. 5385 blik op kerk "^P en samenleving tj - Pasen - nieuw leven? - De opstanding ontlcraclit - Het Paasevangelie Mijn buurman zegt tegen mij: „Je kunt wel zien dat het weer Pasen wordt". Hij wijst naar de bomen en planten in het park. Dat is voor de meesten Pasen: een nieuwe lente en een nieuw geluid! De kale bomen worden weer groen! De krokusjes staan weer in volle bloei. Elk jaar is dat weer een feest, vooral als de zon erover schijnt, maar wat het met Pasen te maken heeft? Het betekent in ieder geval niet, dat het leven het wint van de dood endathetleven zin heeft". Bovenstaande regels zijn niet van mezelf, maar vormen een citaat uit het mooie boekjeOpstanding" van ds. J. J. Buskes. Wie mijn pennevruchten regelmatig leest kan weten dat ik theologisch en pohtiek niet in het hoekje sta, waar wijlen ds. Buskes stond. Maar dat neemt niet weg dat hij in genoemd boekje, trouwens ook in andere geschriften waardevolle dingen heeft gezegd. Er zijn wel dominees geweest die anders over Pasen gesproken en geschreven heb ben.... Vooral in de vorige eeuw, toen het absurd was om in wonderen te geloven. Uit de dood komt niemand terug, dat is duideUjk. Het verhaal over Jezus' op standing moest dan ook naar het rijk der fabelen verwezen worden. Het was zuiver fantasie van de discipelen. Die herinner den zich op de avond van de eerste dag der week allerlei woorden en daden van Jezus, ze gingen die aan elkaar vertellen, en opeens was het alsof Hij weer gewoon bij hen was. Zo kwamen de verhalen over de opstanding in de wereld. Het was voor dat soort predikanten na tuurlijk wel moeilijk om een aannemelijke Paaspreek te houden. Ze deden het vaak in de geest zoals de buurman van Buskes over Pasen sprak: nieuw leven in de natuur. Of ze spoorden hun gemeente leden aan regelmatig een bezoek te bren- Voor de plaiming van een attractiepunt op het werkeiland „Neeltje Jans" is naai de mening van de ANWB een onderzoek gewenst o. a. naarde samenhangende plan nen in de nabij gelegen provincies en de belangstelling op de langere termijn voor het thema Deltawerken. Verder pleit de ANWB voor het mede inrichten van het gebied t.b.v. toeristische kamperen en windsurfen. Dit werd gesteld op de provinciale jaar vergadering van Zeeland van de ANWB vrijdag 29 maart in Restaurant Tiffany in Hulst. Tijdens die vergadering, die werd voorgezeten door de heer W. P. B. Nij- zink, lid van het algemeen bestuur van de ANWB, werd de heer J. Delst uit Noordwelle herbenoemd als lid van de bondsraad.DdheerR. C.J.Thomas werd voorgedragen als plv. afdelingsconsul. Na een uitvoerige gedachtenwisseling over diverse regionale zaken werd een klankbeeld vertoond over de wegenwacht. Vóór de vergadering hield ing. K. J. J. Brand, hoofd van de technische dienst van het waterschap Hulsterambacht, een boei ende lezing over de geschiedenis van Oost-Zeeuws Vlaanderen en de Wester- schelde. Daarin bepleitte hij o.a. een historisch-wetenschappelijk verantwoor de geschiedschrijving van dit gebied in toeristische boeken, tijdschriften en ar tikelen. gen aan de begraafplaats, en vooral het graf van hun geliefden goed te onder houden. Met zulke „troost" werd de ge meente op Pasen naar huis gestuurd. In deze brute vorm wordt het ongeloof, denk ik, vandaag de dag niet meer van de kansel verkondigd. Het kan echter ook anders. Zo hoorde ik „toevallig" een meditatief woord voor de radio waarin de vrouwen op weg naar het graf vergeleken werden met de „dwaze moeders" in Ar gentinië. In beide gevallen werd immers geweigerd de dood te accepteren! En u raadt het natuurlijk al: de opstanding van Jezus is hèt voorbeeld van opstand tegen dictatuur.... Het was een uitzending van de KRO, het had evengoed de NCRV kunnen zijn. Dergelijke „progressieve" geluiden wor den voortgebracht door roomse en pro testantse theologen. Hoogstens kunje aan de zachte g horen dat er iemand van beneden de rivieren, dus wellicht een rooms-katholiek aan het woord is.... Ik ben met Buskes begonnen, ik wil ook met hem eindigen. Hij schrijft: „als ik weten wil wat Pasen betekent ga ik niet op een bank in het park zitten om naar de eenden in de vijver en de reigers in de bomen te kijken, maar dan lees ik in de bijbel. In de bijbel staat dat Jezus, Die dood en begraven was, uit de dood en het graf opstond, en dat wij, die ook allen doodgaan en begraven worden, uit de dood en het graf zullen opstaan. Dat is ongelooflijk en ongehoord. Je gelooft het of je gelooft hèt niet. Er valt hier niets te bewijzen. Als iemand zegt: ik geloof er niets van, kan ik alleen maar antwoorden: ik geloof het wel! En als iemand zegt: ik vind het dwaas, zal ik hem niet tegen spreken. Het is dwaas en ik ben zo'n dwaas, die gelooft dat Jezus nu bijna twee duizend jaar geleden uit Zijn graf is op gestaan en ik zelf eermiaal uit mijn graf zal opstaan. Ongelooflijk en ongehoord, maar ik geloof het. Ik ben nu eenmaal zo dwaas om te geloven dat kerkhof een leugen en Pasen de waarheid is". Tot zover Buskes. Inderdaad, want als Christus niet is opgestaan, dan is alles tevergeefs. Prediking ijdel, geloof ijdel, de zonden niet vergeven, en alle ontslapenen verloren. Met dat opstandingsevangelie van Paulus (1 Cor. 15) wens ik u ge zegende Paasdagen toe. WAARNEMER SOMMELSDIJK Op woensdag 27 maart j.l. werd door de doktoren dhr. v.d. Peppel te Middel- harnis, dhr. Janssen te Den Bommel en kaderinstructrice mevr. Timmers te Me lissant het E.H.B.O. examen afgenomen bij de Kon. Ned. Ver. E.H.B.O. afd. Som- melsdijk E.P.U. De volgende 20 cursisten behaalden met goed gevolg het eenheidsdiploma EHBO: De dames: I. Vogelaar, B. Hobbel, C. Ramos, J. van Helden, W. Breure, A. Mastenbroek en K. van Iwaarden. De heren: C. Keizer, J. van Hulst, J. Jongejan, P. C. van Eek, L. Nagtegaal, J. Koppenaal, L. Schellevis, P. van Har- tingsveldt, C. Groen, M. Bienefelt, E. Snijders, J. J. van Wezel en R. Lammers. De cursus stond onder leiding van arts/ docent H. O. Zoon en Kaderinstructrice mevr. G. Brand-Logmans. TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen beëdigd taxateur 01870-3477 CH CZI DD Precies 100 jaar geleden maakte Karl Benz met een door hem zelf ontwikkelde automobiel de eerste proefritten. Daar mee was de geboorte van de personenauto een feit. Het Autotron in Drunen viert dit eeuwfeest met een grote overzichtsten toonstelling, getiteld „100 jaar Automo bielindustrie". Kodak en Minolta haken hierop in en organiseren samen met het Autotron een fotowedstrijd rond de auto. Iedereen kan meedoen en zijn vaardigheid en kreativiteit tonen. De bigezonden foto's moeten de thema's „mens en auto" en „humor" als onderwerp hebben. Deelnameformulieren liggen klaar bij alle fotozaken en bij foto- en autoclubs. Er is een aantrekkelijk prijzenpakket be schikbaar. Bovendien worden de beste foto's tentoongesteld voor het publiek. Men kan deelnemen door het insturen van dia's vanaf het formaat kleinbeeld (niet in gis inramen!) en foto's, zowel zwart/wit als kleur tot het maximum formaat van 20 X 25 cm. Op het deelnameformulier staan de overige wedstrijdvoorwaarden. Inzen dingen dienen uiterlijk 15 juni a.s. in het bezit te zijn van Autqtron-Drunen, Post bus 515150 AB DRUNEN. De jury bestaat uit de heren. D. Lips, directeur Autotron-Drunen; H. Putter, hoofdredacteur Foto Doka; F. Withof, redacteur Foto; C. J. van Leeuwen, Ko dak Nederland BV; W. H. J. Oude Weer- nink, hoofdredacteur Autoselekt en A. Oosterbeek, Minolta Nederland BV. De organisatoren van de fotowedstrijd wensen de deelnemers veel succes en inspiratie bij het vastleggen Van de „hei- hge koe". OUDE TONGE Een receptie van bestuur en leden Op 12 april a.s. is het dan zover, dan bestaat de Muziekvereniging „Vooruit" te Oude Tonge 60 jaar. In verband met dit jubileum vindt er in de sporthal van Oude Tonge een groots concert plaats. Aanvang 20.00 uur. Aan dit concert werken mee: Muziek vereniging „Vooruit", 0.1.V. H. Verweij; de majorettes o.l.v. Nelleke Visser, terwijl het Fanfarekorps der Genie o.l.v. Kapel meester Wensink, die wordt bijgestaan door Sgt. Bakker (muziekinstrukteur) en de Tamboer-maitre Spies een groot Gala concert verzorgen. Samen met de Genie zullen H. Verweij en Ron Braber het prachtige solowerk „Foxtrot Between" vertolken. Een reden voor u om zeker te komen! Wij hopen dat onze ladyspeaker van deze avond, me vrouw Nellie de Jong-Uiterhove u in een grote getale mag begroeten. Zij zal deze avond de geschiedenis van „Vooruit" en de Genie bij u aankondigen. De zaal is open om 19.30 uur. De entree is 3, P-P- Receptie op 13 april Op 13 april is er een receptie. Het behoeft geen betoog, dat u het Jubileum comité o.l.v. Jan Heintjes, Corrie de Wit- Heestermans en Ina Meijer-Oversier, het bestuur en de leden zouden verrassen als u ook op onze receptie zult verschijnen. Deze receptie, die om 14.30 uur begint wordt in het Verenigingsgebouw aan de Schoolstraat gehouden. Ook daar begint er om 19.30 uur een concert, verzorgt door „Sempre Crescendo" uit Middel- harnis o.l.v. A. Stolk en waar ook de „Gold Singers" zullen optreden. De toe gang is vrij. Gast-korpsen Tevens zullen op deze jubileumdagen „E.M.M." uit Den Bommel, het Burge meester W. M. v.d. Harst-Tamboer en Trompetterkorps uit Ooltgensplaat, ,,Apollo" uit Nieuwe Tonge en „Amici- tia" uit Dirksland een marsje door Oude Toinge maken. U ziet er is volop gelegen heid om te genieten van muziek. Tot ziens op onze jubileumdagen. Het jubüeum-comité Paasboodschap - Paasverschijning „De Heere is waarlijk opgestaan en is van Simon gezien". (Lukas 24 34b) „De Heere is waarlijk opgestaan...." Deze heerlijke Paasboodschap, door de discipelen van Jezus, toegeroepen aan de Emmaüsgangers, die óók op hun weg Jezus hadden ontmoet, mag de komende rustdag in vele kerken, in vele landen, opnieuw worden doorgegeven. Het is de proclamatie, dat Jezus Christus als Ko ning triumfeerde over dood en graf Hij leeft! Reeds op Golgotha had de overwinnings- kreet geklonken: „Het is volbracht". Maar die Jezus volgden zagen van over winning niets. Veeleer dachten zij aan een nederlaag.... de Heere heeft het verloren. Maar.... het werd Pasen! Een zware steen moge het graf, waarin Jezus lag, afsluiten; de steen moge verzegeld zijn met het zegel van de keizer; soldaten mogen bij het graf de wacht hebben betrokken, het houdt de Levensvorst niet tegen, op Paasmorgen voltrekt zich het wonder: Christus staat op uit de dood.... God de Vader wekt zijn Kind op. Daar verrijst de Vorst van Pasen, Die door zijn verzoenend lijden en sterven het leven heeft verworven voor dood- schuldige zondaren. De Koning der Kerk treedt te voorschijn als de Overwinnaar van hel en dood en kan zich straks aan Johannes op Patmos presenteren als de Eerste en de Laatste en Die leeft. Die het kan zeggen: Ik ben dood geweest en zie Ik ben levend in alle eeuwigheid. En Ik heb de sleutels van de hel en van de dood". De Heere is waarlijk opgestaan en daarin hgt het bewijs, dat aan de gerechtigheid van God is genoeg gedaan. Zijn op- standing uit de doden is het goddelijk „Amen" op het kruiswoord: „Het is vol bracht". Het heilsfeit van Pasen moge ons met blijdschap vervullen en ons doen zingen van Gods grote daden. Onze twijfelzucht, onze ,,och's" en ,,maars", ze mogen ver slonden worden in de vreugde van Pasen, zodat we in doorbrekend geloof instem men met de psalm: „De schuld uws volks hebt G'uit uw boek gedaan, Ook ziet Gij geen van hunne zonden aan; Gij vindt in gunst en niet in wraak. Uw lust, De hitte van Uw gramschap is geblust... Aan de opstanding van Christus hangt onze zaligheid. Het is het grote en centrale heilsfeit. Zie 1 Kormthe 15, waar de apostel Paulus over de opstanding der doden handelt en zegt, dat indien Christus niet is opgestaan, het geloof tevergeefs is. Houdt dan, tegen alle ontkenning van dit heilsfeit door ongeloof en bijgeloof, vast aan de aloude belijdenis van de Kerk der eeuwen: „ik geloof in Jezus Christus onze Heere.... ten derde dage opgestaan van de doden", maar stel u met enkel een uit wendige belijdenis niet tevreden. Het komt er op aan met Hem te zijn opgestaan tot een nieuw leven. We moeten Hem kennen en de kracht van Zijn Opstanding. Als de Opgestane heeft hij macht doden levend te maken. Hij heeft door Zijn Opstanding de levendmakende Geest ver worven en weet roering te brengen waar de stilte van de dood heerst. Dat kan Hij, maar dat wil Hij ook. De levende Heiland wil het leven geven aan armen en ellendigen. Wie in verlorenheid vanwege zijn zonden met de tollenaar roept: „o. God wees mij de zondaar genadig", mag de heerlijke Paasbood schap horen: Hij leeft, leeft om ook u het leven te geven, volkomen, voor eeuwig. De inkeer kwam. De haan kraaide en Jezus zag Petrus aan. En in de een zaamheid beweent hij zijn zonden met bittere tranen. Zulk een ZaUgmaker zó te verloochenen! Diep bedroefd en schuld bewust wankelt hij ten dode. Het is uit. Hij is afgeschreven. Maar wonder van genade: Jezus vergeet Petrus niet. Hij schrijft hem niet af Dat kon hem reeds blijken, toen in de bood schap van de Engel aan de vrouwen, hij apart en met name genoemd werd: „Zegt zijn discipelen en Petrus, dat Hij u voor gaat naar Galilea". En na Zijn opstanding denkt Jezus niet allereerst aan een Johapnes, Jacobus of Andreas maar aan Petrus, omdat de Hei land niet ziet naar verdienste van de mens, maar naar diens behoefte aan genade. En wie had meer die genadde nodig dan Petrus. Petrus werd apartgenoemd, hij wordt ook apart genomen. In de eenzaamheid heeft Simon Jezus gezien. Welk een ontmoeting. Een ont moeting die een geheim blijft tussen Chris tus en Petrus. En zo is het goed. Hier past diepe eerbied en terughoudendheid meer dan indringerige nieuwsgierigheid. Wat tussen Jezus en Petrus werd verhandeld is niet voor anderen bestemd. Petrus zelf heeft van deze verschijning in zijn zend brieven niets vermeld. Paulus zegt in de eerste brief aan de Korinthiërs heel sum mier, dat „Hij van Cefas is gezien". Maar dit is zeker: Petrus heeft genade ont vangen. Volkomen vergeving van zijn schuld wordt hem geschonken. En met gebogen hoofd en diep beschaamd heeft hij deze onverdiende weldaad aanvaard. „Als ik", zo schijnt Luther eens te hebben gezegd, „als ik Petrus moest schilderen, dan zou ik schrijven op elk haar van zijn hoofd: vergeving der zonden, vergeving der zonden". De vrucht van deze ver gevende liefde bij Petrus was: ootmoed. Zijn hoogmoed, die hem steeds weer par ten speelde, werd in beginsel gebroken. Als hij later schrijft in een van zijn brieven: „Zijt met ootmoedigheid bekleed, want God wederstaat de hoovaardigen, maar de nederigen geeft Hij genade", dan weet hij bij bevinding waarover hij het heeft. De naam Petrus ging er meer en meer aan en dat tot meerdere glorie van Jezus Naam. Van die Naam mag hij later tegenover het hogepriesterlijk geslacht met grote vrij moedigheid getuigen: „En de zaligheid is in geen Andere; want er is ook onder de hemel geen andere Naam, Die onder de mensen gegeven is, door Welke wij moe ten zalig worden". Voor die Naam is hij nog later, in Rome door Nero gekruisigd en dat, volgens de overlevering, met het hoofd naar beneden. „En is van Simon gezien". Deze Paas verschijning is tot troost voor allen die zich mét Petrus schuldig weten. Kohl- brugge heeft in een Paaspreek liierover gezegd: „D at is tot troost van hen die grote en zware zonden hebben". En tot hen die verzuchten: „mocht Hij ook aan mij verschijnen", zegt dezelfde pre diker: „Hoe wil Hij zich openbaren? In Zijn Woord door Zijn Geest, in de mid delen die Hij daartoe verordend heeft. Grijpt die in het geloof aan trots alle tegenspraak van de zijde van het vlees en van de duivel. Wanneer gij waarlijk de ellendigste van allen zijt, de voornaamste der zondaren, zo kunt gij troost putten om op het Woord van Christus te blijven staan: „Mijn meest bijzondere vrienden kunnen wachten, totdat Ik eerst de meest ellendigen en armen zal hebben ge holpen". Voor Petrus werd het, ondanks alles, tóch Paasfeest. Het moge dat ook voor u worden. B. H.H. Tentoonstelling in het Diekhuus In het kader van de openingskampanje biedt het diekhuus tot 24 april onderdak aan de tentoonstelling JONGE SCHILDERS. In het gebouw hangen deze moderne schil derwerken uitgestald en bij de tentoonstelling is een goed verzorgde katalogus (1,25) be schikbaar. De tentoonstelling is vrij te be zichtigen, dagelijks van 9-12 uur en 14-16 uur 30; en's avonds 19-21 uur(mat.m. do). Uit de katalogus, waarin een stukje is opgenomen onder de titel „bang?": „Denkje echt dat al die mensen die zeggen niet van moderne kunst te houden, er in wezen bang voor zijn?" „Ja we hebben allemaal angst voor onbekende dingen!" „De toeschouwer heeft moed nodig om te kijken, te ontdekken, zich open te stellen". Evenals in voorgaande jaren wordt in de Paasvakantie op donderdag 11 april, een tentcampagne georganiseerd. De tent zal komen te staan aan de Dorpsweg-hoek Specht. Het thema voor deze dag luidt „Jij hoort er ook bij". Overdag is er een programma voor jon gens en meisjes vanaf 7 jaar. Er zal worden verteld, gezongen, geknutseld en er wordt een groot spel gespeeld. De tijden zijn 's morgens van 10 tot 12 uur en 's middags van 2 tot 4 uur. De toegang is vrij. 's Avonds is er een programma voor de oudere jeugd vanaf 14 jaar m.m.v. de groep „Overstag". Deze groep brengt een programma met aansprekende teksten en muziek. Het avondprogramma begint om 8 uur. Deze aktiviteiten worden georganiseerd door de evangelisatiecommissie van de Ned. Herv. Gem. te Sommelsdijk. Uitslagen Damvereniging „Denk en Zet" SonmielsdijK/Middelhamis d.d. 1 april 1985. Afdeling I P. Leroy - B. Vis1-1 H. Koese - A. Knape1-1 I. Mackloet - J. Dekker2-0 H. Verolme - C. Spee1-1 In afdeling I is K. Vis kampioen geworden. Afdeling II W. Vroegindeweij-F. Noordijk1-1 M. Klmk - J. Verbiest2-0 C. v.d. Bos - C. Polder0-2 S. Hoogzand - A. Verolme1-1 J. Lodder - I. Koese1-1 Afdeling III J. HoUeman - A. Krijgsman1-1 T. van Brussel - H. van Hoorn 1 - 1 L. van Erkel - L. Taaie1-1 Afdeling IV J. de Rooij - H. Noordijk0-2 R. Jacobs - L. Kievit1-1 M. Breeman - C. v.d. Groef0-2 J. Gebuis - J. Groenendijk2-0 H. Schellevis - G. Zaaijer2-0 J. Gebuis - M. Breeman0-2 VERVOLGVERHAAL door Fenand van den Oever - 43 - G.F.CallenbachB.V.—Nijkerk In Vlaaringen zag de bonbroodwinner het op de toren. Er ging een bal op. Door de stad werd gezegd: een bal op, een bal op, Wijnand Hoogendijk voor 't gat. Bij Poortershaven kwam de sleper. Het was de Bagatel. Toen begon het. De eerste tros werd overgegooid. De tien handen, die haar wilden grijpen, grepen mis. De ouwe van de Bagatel Broek-met-vlooien was z'n tweede Van schreeuwde, dat ze zeil moesten minderen. Toen dat niet gauw genoeg gebeurde, gleed de driftpoot dichter bij en riep: Hé, Wijnand, waar maak jij je zo druk voor? En Wijnand antwoordde: Voor de mart van vandaag.... En de ouwe van de Bagatel riep toen: Haast je maar niks, je had gelijk met Bertus van Embden moeten komen, die maakte een pracht reis. Nou liggen d'r twee Noren met zoutevis voor de kant. Wijnand Hoogendijk liet het roer niet los. Met één hand omknelde hij het. Van de andere maakte hij een vuist. Hij vloekte hard en rauw. Toen hij wat bedaarde, sprak hij: Ons bestaan heeft geen zin meer, voor mijn part zonken we.... Ouwe, ouwe, wat een hemelsteken, riepen vier, vijf monden. Arend-Michiel zweeg. Hij keek alleen recht in Wij- nands ogen, boordevol leed en teleurstelling. In de blik die ze wisselden, deden ze een stap naar elkaar toe. Maar zeggen deden ze niets. De walschipper praalde. Hoe het was? Wijnand Hoo gendijk duwde Dirk de Niet naar voren. Hij weigerde te spreken. Dirk moest antwoorden. En de stuurmansmaat riep: Alles wel en zout verzouten, vol en zoet. Op de thuisreis hadden ze gehoopt, dat dit praaibericht als een bazuinstoot door Vlaardingen zou klinken. Nu dropen die woorden van teleurstelling. De andere morgen, na schoonschip en de afslag, kwam d'n heer aan boord. Het volk haatte hem niet, zoals sommige reders gehaat werden. Hoewel hij ouder werd, liet hij zich, bij het aan dek stappen, door niemand helpen. Hij keek hen, zoals ze daar stonden, recht aan en zei: Mannen, ik wilde jullie even spreken. Zonder hun antwoord af te wachten ging hij naar het vrondel. Ze volgden. Hij had een paar brieven ze herinnerden zich toen ineens het vel waaronder ze hun namen hadden gezet in de hand en de grote fok op zijn neus. Zorgelijk waren de trekken om zijn mond. Eerst veegde hij zijn brilleglazen schoon. Arend- Michiel, die als vanouds bij het trapgat zat, wist dat hij nu beginnen ging. Mannen, zei hij, het is altijd mijn gewoonte geweest om met de mensen zélf te praten. Dat deed mijn vader, dat hoop ik te doen. Ik wenste zo, dat jullie het deden. Ik heb een brief gehad.... Ze knipperden met de ogen. Ja, daar wisten ze wel van. Dries ging even verzitten. Voordat ik op de zaak zelf inga, wil ik dit vragen: waarom zijn jullie niet naar mij gekomen? Ze gaven geen antwoord. Hij wachtte er ook niet op. Ze zagen wel, dat het hem aangedaan had. Ben ik ooit onmenselijk geweest, mannen? Had mij de bezwaren gebracht, 'k Heb de duurste peulvruchten gekocht. Wat mankeerde er aan het eten? Jullie vraagt om meer loon. Wat zou ik het graag geven. Maar hier zijn de cijfers. Hij zwaaide met een lijstje. Jullie maakt deze reis denkelijk twaalfhonderd gulden in de vier weken. Dat is met twee en een half procent dertig gulden per matroos. Hij rekende alles voor; hoeveel er af moest enzo. Zeg eens, kan er meer af aan loon? Het gaat fout met de visserij hier, mannen. De concur renten doen het gauwer en goedkoper. De beug wordt gewurgd door de trawl. Of de Noordzee leeggemoord wordt, deert hun niet. Jullie weet het zelf toch ook wel. Er moet geld bij. We hopen nu maar op de haring. Op van de zomer.... Jullie hebt misschien bezwaar om verder te varen voor die verdiensten? Ze antwoorden niet. Arend-Michiel, die er gespannen bij zat, vond het laf, dat ze hun mond dichthielden. Maar jullie behoeft niet meer te varen. De Noren zorgen wel voor zoutevis, goedkoper dan wij het kunnen.... Arend-Michiel rechtte zich. Wat de Noren kunnen, kunnen wij toch ook, dacht hij. Ik leg de Zorg en Vlijt op.... Aan de gezichten was het te zien, dat dit verloop toch bar tegenviel. Ze hadden strijd verwacht, het werd stilliggen. Nu nog één ding, mannen. Dat is het laatste en het ergste. Dat jullie bezwaren hebt, ik kan het plaatsen en wensen die je liever niet bij me brengt, ik vind het jammer, maar dat is de nieuwe tijd. Ik ben niet zo ouderwets, hoor. De bonden hebben best wat goed. Dries kleurde. Nou werd d'n heer straks ook nog propagandist. Maar er zijn dingen, die hang je niet aan de grote klok, dat zijn erekwesties. En nu komt er iets, dat me echt verdriet gedaan heeft. Hij zei hat op een manier, die geen twijfel liet. Er wordt door de stad, naar aanleiding van jullie brief, verteld, dat ik jullie met een rot schip naar zee heb gestuurd, dat lekt als een mandje. Zijn stem ging trillen van innerlijke verontwaardiging. God almachtig weet, dat dat een leugen is. Laat, wie het beter weet, opstaan en getuigen. Mannen, de Zorg en Vlijt is oud, maar het is een goed, een lief schip, een beste drager en de hellingbazen kurmen mee verklaren, dat ik eer bij hén mijn leven niet mee gesleten heb. Ik druk me stugger uit: diezelfde Zorg en Vlijt ligt bij de werfheer van 's Lands Welvaren aan zijn rechterborst. En les Figee weet óók wat een schip onderop waard is. Zijn eigen woorden waren: ik geef de Zorg en Vlijt liever een klap onder zijn kont dan een jonge meid. Dat is mannentaal! Mannen, zeg desnoods veel van me, als je het verantwoorden kunt, maar niet dat. Misschien, hij werd weer kalmer en hervond zichzelf, misschien hebben jullie het zo niet eens gezegd of bedoeld. Maar dat maakt de buitenwacht ervan.... Er werd geroepen. Het was een vrouwenstem. Arend- Michiel, bij het trapgat, ging omhoog. Even bleef hij staan, toen liep hij naar de boorden. Het was Wil Struis. Vraag eens of meneer komt, er is iemand. (wordt vervolgd) 4: Hi „En is van Simon gezien". Dat is de heerlijke Paasverschijning waarvan onze tekst mede spreekt. Van Simon gezien. Simon.... u kent hem toch wel? De dis cipel die met zo nauwe liefdesbanden aan zijn Meester verbonden was? Petrus.... de impulsieve, vlug van woord en daad, graag de eerste, naar eigen inzicht een prima volgeling van Jezus. De man van de belijdenis: „Gij zijt de Christus, de Zoon van de levende God". En óf hij het meende! Al zouden ook alle discipelen aan de Heere geërgerd worden.... hij niet. Als het moest, was hij zelfs bereid met Christus te sterven. Maar toen het er op aankwam, verloochende hij Jezus tot drie maal toe, onder eedzwering ontkennend ook maar iets met deze Mens van doen te hebben. Tevens Taxi (dag en nacht bereikbaar). P. Vroegindeweij, Emmalaan 1 8, Middelharnis Tel. 01870-2996 *^^■*'^'^'^*'^4■*'^*'^***4■*4■'^*'^4■*****'^¥^4■4■***4■*'^**4■***'^'^4■¥**4■**¥****4■'^¥■4■***********'^*

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1985 | | pagina 5